'Oegstgeest heeft geen links blok' vr umrnT Amper romantiek in leven stewardess D66 laconiek over 'gemetsel' Vriend steelt stereo na logeerpartij Vrouw (71) beroofd en mishandeld Sterksten strijden in september OVERZOMEREN DINSDAG 21 JULI 1987 REGIO LEIDEN 11 OEGSTGEEST - Het eerste zomerreces van het zeker voor Oegstgeester begrippen roerige politieke seizoen '86-'90 is aangebroken. De geheel nieuwe tweemansfractie van D66, die op zijn zachtst gezegd nogal eens voor leven in de brouwerij zorgt, maakt van de gelegenheid gebruik om een spervuur van alom gestelde vragen te beantwoorden over haar optreden sinds de gemeenteraadsverkiezingen van maart 1986. Vragen vooral over de duurzaamheid van dat linkse blok in Oegstgeest. De democraten Vissers en Poelmans betoonden bij belangrijke kwesties zoals landgoed Oud-Poelgeest een weinig 'links' stemgedrag en haalden met hun pleidooi voor privatisering van het landgoed en lastenverlichting de WD zelfs rechts in. Hebben PPR, PvdA en D66 nu iets samen of niet? door Wim Koevoet Dezelfde vraag stelde Fred Weg man bij zijn aantreden als fractie voorzitter van de grootste linkse fractie, die van de PvdA. Wegman heeft zich voorgenomen als metse laar van een massief links blok op te treden. Hij herinnert aan de af spraken die bij de college-onder handelingen zouden zijn gemaakt. Poelmans en Vissers kunnen op vi site rekenen. "Hij is welkom, pra ten willen we altijd", klinkt het gastvrij. Matt Poelmans, de fractie-voorzit ter van de democraten noemt de opvatting dat er sinds de laatstge houden raadsverkiezingen een links blok is "een misverstand". "Van die stembusuitslag kon je hooguit zeggen dat hij een ver schuiving naar links te zien gaf. De WD verloor een zetel, D66 kreeg er een bij en de PvdA boekte forse stemmenwinst, slechts een paar stemmen te weinig voor de vierde zetel". Poelmans legt nog eens uit dat er in het dorp drie wethouderszetels zijn te verdelen "en dat D66 daar als vierde partij van Oegstgeest geen rol in kan spelen". "Maar wij wilden wel de verschuiving naar links vertaald zien in de portefeuil leverdeling. De portefeuille van wethouder Kohlbeck (PvdA) was dan ook nooit zo goed gevuld ge weest (met o.a. openbare werken) zonder de steun van Van Eisen (PPR) en D66. Maar verder zijn er geen afspraken gemaakt. Al die drukte over onze opstelling in dat linkse blok, begrijpen we dan ook niet. Wegmans voorganger me vrouw Bosman heeft het ook al ge noemd. Ze zeggen dat ze het niet zien, dat linkse blok. Maar het is er ook helemaal niet. Kohlbeck affi cheert zich toch ook als PvdA-wet- houder en niet als wethouder van Progressief Oegstgeest of zoiets?". Holle kreet Maar D66-Oegstgeest is wel links? OEGSTGEEST - Sinds vannacht zal een aan de Frans Halslaan woonachtige Oegstgeestenaar ver moedelijk weinig op hebben met het begrip gastvrijheid. Tijdens een uitje met zijn vriend in Noord- wijk, raakte de vriend in een vecht partijtje verzeild. Hij liep daarbij enkele klappen op het hoofd op. De Oegstgeestenaar nam zijn licht toegetakelde vriend mee naar zijn woning in Oegstgeest en bood hem voor die nacht een slaapplaats aan. Bij het ontwaken ontdekte de gastvrije Oegstgeestenaar dat zijn vriend al uit de veren was en dat zijn prijzige geluidsapparatuur was verdwenen. De politie beschikt over naam en adres van de 'vriend'. Hij is nog niet aangehouden. "D66 heeft het hart links, op de goede plaats, huldigt het progres sieve standpunt en staat niet on sympathiek tegenover de PvdA. Maar die blokkentheorie, is er ei genlijk wel een rechts blok? CDA en VVD hebben toch ook geen af spraakjes? Wij laten onze opstel ling liever van de kwesties zelf af hangen. Niets is slechter dan er gens over weigeren na te denken omdat het ideologisch niet past. Daarom ook was Van Elsens (PPR) kreet dat de gemeente Oud-Poel geest niet mag verkopen - en zeker niet aan de ABN - omdat cultuur ook een gemeentelijke verant woordelijkheid is, een schrikba rend holle kreet. Wij zijn vaak pro gressiever dan de andere fracties. Neem de scholenkwestie. De PvdA begon in haar verkiezingsprogram ma zelf over een school in Haas- wijk, een openbare. Toch was D66 dde enige die tegen de vestiging van drie scholen (een openbare, een katholieke en een protestants- christelijke) stemde. Wij berijden geen stokpaardjes zoals de PvdA met de Lange Voort heeft gedaan. In het PvdA-plan Veiliger Voort staat dat de Lange Voort veiliger moet en dus moeten D66 en PPR meteen meedoen. Tegen beter we ten in want eigenlijk is iedereen het er over eens dat na de openstel ling voor gemotoriseerd verkeer van de Haarlemmertrekvaart pas goed is te zien hoe de verkeerscir- culatie in Oegstgeest het best kan verlopen en welke maatregelen je dan het beste kunt nemen". Maar jullie waren ook de enigen - samen met mevrouw van der Bend van het CDA - die Oud-Poelgeest wilden privatiseren. De WD, vu rig voorstander van privatiseren in het algemeen, wilde er in het ge val Oud-Poelgeest niet eens aan. Vissers: "D66 is ook niet voor pri vatiseren. We zijn trouwens ner gens op voorhand voor of tegen. D66 is er voor het gemeentelijk be lang en dat is niet gediend bij het in erfpacht uitgeven van Oud-Poel geest aan een niet-gemeentelijke instelling. Ik weet wel: we zijn moeilijk te plaatsen. Maar dat is Wegmans probleem. De opstelling van de VVD in deze was veel op merkelijker dan die van ons. Maar ik heb begrepen dat ze daar in het laatste weekeinde voor de raads vergadering zijn omgegaan. Wij prikkelen de WD, halen ze niet rechts in. Er is alleen niet zo veel beweging in te krijgen. De WD is de grootste fractie, dat verplicht toch tot iets". Oppositie Doordat alle drie de grote partijen in het college van B en W zijn ver tegenwoordigd en de PPR dichter tegen de PvdA aan zit dan D66, vervullen de democraten een beetje de rol - al is dat een groot woord - van een oppositiepartij. De democraten zijn voor B en W zon der meer de lastigste raadsleden. Ze zijn relatief gezien het langst aan woord en schrijven de meeste notities. (Hondepoep, ruimtelijke ordening). Vissers en Poelmans hebben zich herhaaldelijk eigenwijs opgesteld en zijn niet bang als zij met zijn tweeën de enigen zijn die hun hand opsteken of juist op het tafelblad laten rusten. Na het zomerreces gaan zij daar gewoon mee door. De twee grootste dwarsliggers van de raad ("Wij formuleren wat scherp, ja") zullen wel weer voor een flink briesje zorgen. Het duo ligt niet al leen dwars bij futiliteiten of bij za ken van groter belang zoals de Lange Voort en Oud-Poelgeest, maar vechten zelfs complete be leidsonderdelen aan. Bij voorbeeld het ruimtelijke orde ningsbeleid. Vast staat nu al min of meer dat de raad van Oegstgeest het licht op groen zal zetten voor nog meer woningbouw in de Mor sebelpolder. D66 echter wil daar niet aan. Vissers: "Groter is beter, lijkt wel. Maar waar liggen toch die grenzen van Oegstgeest. Bij 20.000 inwoners? Moet het gemeentehuis dan wéér groter? Het is net Japie van King Corn. Japie wordt groter omdat hij King Com eet. Japie leeft niet meer want hij had King Corn gegeten. Hier en daar begint het door te dringen dat het op de weg naar Den Haag steeds drukker begint te worden. Die toenemende drukte dateert van de Leidse Ste venshof en Haaswijk. Gemeentera den worden almaar opgezadeld met bouwplannen waar ze niet 'nee' tegen durven zeggen omdat ze anders het ideaal dat groter verstoren. Maar rusten we nu echt niet eerder voordat al les van Warmond tot Katwijk is ge plaveid? Haaswijk is van oor sprong opgezet om Oegstgeestena- ren aan een woning te helpen. Nu hebben we een lijst van 1300 wo ningzoekenden die lang niet alle maal uit Oegstgeest komen. De oorspronkelijke doelstelling is al lang gepasseerd". Ook over het functioneren van het bestuurlijk apparaat in het alge meen zijn Poelmans en Vissers to taal niet te spreken. De samenstel ling van de raadsagenda's vormt geen afgeleide van een van tevoren opgesteld werkplan, vinden ze. "We weten nu in juli nog niet eens waar de raad het in augustus over zal hebben". De vraag: wat gaan we doen? wordt in Oegstgeest zel den gesteld. "Er wordt gewoon el ke maand een lade problemen opengetrokken". Gevolg is dat za ken van belang er soms "worden doorgejast, zoals onlangs de in- spraakveroderning, met één ha merslag". Andere keren worden futiliteiten in een serie raadscom missievergaderingen "uitgemol ken" om in de raad vluchtig en rou tineus de revue te passeren". Ge volg daar weer van is een wild om zich heen grijpende "saaiheid", vindt Poelmans. De wijze waarop Oud-Poelgeest is aangepakt vinden Vissers en Poel mans een lachertje. "Plosklaps was er een tijdsdruk. Larie. Het was al lang bekend dat die terugploeggel- den konden worden geregeld. Ei genlijk ontbrak het B en W hele maal niet aan tijd om de verkoop optie te bestuderen. Er had serieus getaxeerd moeten worden. Voor zoiets schakel je echter niet de plaatselijke makelaar Proper in. Eén telefoontje naar de kastelen stichting en je weet voldoende. Be trek ook het VNG erbij, de ge- WARMOND - Een 71-jarige in woonster van Warmond is gister middag op de Herenweg in haar woonplaats van haar handtas be roofd. De vrouw liep hierbij bloed uitstortingen en gekneusde ribben op. De. bejaarde Warmondse liep over straat toen er een Duitse VW- golf naast haar stopte. Omdat ze dacht dat de inzittenden de weg wilden vragen, liep de vrouw op de auto toe. De passagier van de auto greep daarop via het autoraampje de handtas waarna de auto met gro te vaart wegreed. De vrouw kwam, doordat zij haar handtas probeerde te behouden, ten val. Een plaatse lijk arts heeft haar behandeld. De politie van Sassenheim ver zoekt getuigen van deze beroving, die omstreeks 16.00 uur plaats vond, zich te melden. Het telefoon- r is 02522-12048. Doodlopen De onafhankelijke positie die D66 inneemt danken Vissers en Poel mans volgens eigen zeggen aan hun uitgangspunt dat ze liever niet meedoen "aan al dat gelonk naar de doelgroepen en de achterban". Anderen doen dat volgens Vissers en Poelmans wel. Zoals CDA-wet- houder van Veen "die zich dood loopt voor een schaakbord in de openlucht". D66 beroept zich erop dat het de enige partij is die zich in heeft ge zet voor lastenverlichting, daar waar de anderen "met begerige ogen kijken naar wat je met de ex tra opbrengsten van de verhoogde ogb kunt doen". Want: "Partijen kunnen op deze manier natuurlijk nooit voor lastenverlichting zijn omdat ze voor hun doelgroepen al tijd voor sinterklaas willen spe len". Met grote zorg gaat D66 de discus sie in, in augustus al, over het nieu we gemeentehuis. In het middel D66 bijeen. Staande fractie leider Matt Poel mans, zittend Harry Vissers. "We zijn moeilijk te plaatsen, maar dat is niet ons probleem". (foto Holvast) 'een nieuw gemeentehuis' om het probleem 'de slecht gehuisveste ambtenaren' op te lossen, ziet Vis sers "een kanon om een vlieg te do den". Volgens D66 is het beter om een takenplan te maken en te kij ken wie voor de uitvoering van die taken nodig zijn dan te grijpen naar het "automatisme: jongens, we moeten een nieuw gemeente huis". Maar: "Voor die eerste stap is iedereen bevreesd, want stel dat je erachter komt datje 20 ambtena ren te veel hebt. Nu blijven we ste ken in die schimmige discussie". ZOETERWOUDE - De strijd om de titel 'Sterkste man/vrouw van Zoeterwoude' wordt alsnog gestreden op 5 en 6 september. Het evenement zou vorige maand al zijn gehouden, maar kon toen wegenomstandighe den niet doorgaan. Jongerenvereniging Utopia neemt wederom de organisatie ter hand, onder de uitdrukkelij ke voorwaarde dat er zich vol doende deelnemers melden. Voor de heren is het minimum aantal gesteld op acht deelne mers, bij de dames op vier. De onderdelen voor de sterke mannen: auto omgooien, ge wicht optrekken, bomen gooien, zandzakken lopen, staven bui gen, boomstammen tillen, been- drukken en stenen tillen. De da mes mogen deegrol werpen, ge wicht optrekken, met gewichten lopen, stenen lopen, beendruk- ken en halters hooghouden. Deelnemers kunnen zich mel den bij Robert Blom, Zwetkade 29, telefoon 2932. SCHIPHOLILEIDEN - De romantiek die om het vak hangt, levert het hele jaar door stapels sollicitaties op. In grote dozen worden ze aangevoerd op de personeelsafdeling; zo veel dat tellen vaak onbegonnen werk is. Duizenden jonge mensen die steward of stewardess willen worden melden zich jaarlijks bij de chartermaatschappij Transavia. "Het een prachtig vak, maar van romantiek is nauwelijks sprake", vindt stewardess Tineke Schoenmakers uit Leiden. Het is een vak dat heel hard werken vraagt, zeker in de zomermaanden, wanneer duizenden per vliegtuig de zon opzoeken in zuidelijke streken en Transavia honderden vluchten maakt naar de bekende vakantielanden: Spanje, Portugal, Griekenland en - sterk in opkomst als vakantieland - Turkije. Tineke Schoenmakers kan die grote belangstelling voor het vak wel begrijpen. "Het is een heel aantrekkelijke baan, omdat je natuurlijk veel reist en dus de kans hebt veel van de wereld te zien. Je zit niet vast aan een kantoor, altijd op dezelfde plaats. Ook de onregelmatige werktijden zijn vaak plezierig, omdat je daardoor vrij bent op tijden dat andere mensen werken". Zeventien jaar geleden meldde Tineke Schoenmakers zich bij Transavia. Ze werd aangenomen en vloog vervolgens tien jaar als stewardess in vaste dienst. Tegenwoordig werkt ze als oproepkracht. Dat wil zeggen dat ze vooral in het seizoen, dat loopt van 1 april tot en met 1 november, veel vluchten maakt. Dat ze bij Transavia terechtkwam is eigenlijk toeval: ze solliciteerde bij drie maatschappijen en de eerste die reageerde was haar huidige werkgever. Behoefte aan verandering van maatschappij heeft ze nooit gehad. Toen Tineke Schoenmakers begon, kende het vak meer verrassingen dan nu. "Toen kwam het nog wel eens voor dat je 's morgens niet wist waar je die dag naartoe zou vliegen. Nu weetje drie weken van tevoren al welke vluchtje op een bepaalde dag gaat maken. Het komt hoogstzelden voor datje een andere vlucht maakt dan waarvoor je op het rooster staat". Geen routine Transavia zorgt ervoor dat iedere steward of stewardess elke dag op een andere bestemming vliegt. Ook de 'crew', de bemanning, wisselt steeds van samenstelling. Onder meer om te voorkomen dat het werk al te routineus wordt. "Iedere vlucht is anders. Echt, er is geen vlucht hetzelfde. Daardoor ben je nooit routineus bezig. Dat mag ook niet, want als je vertrouwt op je routine gaat er vrijwel zeker iets mis". De kortste vlucht op het programma van Transavia is die naar Gerona in Spanje. De reis duurt ongeveer twee uur. "Veel mensen denken dan datje een paar van die vluchten op een dag maakt. Dat is natuurlijk niet zo. Want inclusief de voorbereiding en het schoonmaken van het vliegtuig na afloop, kost zo'n vlucht al gauw zeseneenhalf uur", vertelt Tineke Schoenmakers. Zeker tijdens zo'n korte vlucht is de bemanning voortdurend in touw. De vier stewards en stewardessen aan boord van de Boeings 737 waarmee de maatschappij vliegt, hebben er hun handen vol aan het de passagiers naar de zin te maken. Het maakt volgens de Leidse voor het enthousiasme van de passagiers nauwelijks iets uit of het gaat om een heenreis of om een terugreis. Al zijn de passagiers die op weg naar huis zijn over het algemeen wat uitbundiger. "Ze hebben hun vakantie erop zitten en zijn lekker uitgerust". Vliegangst Een belangrijke i langrijke taak van de stewardessen is de passagiers gerust te stellen. Vooral mensen die voor de eerste keer vliegen, knijpen 'm nogal eens. "Sommigen zeggen als ze instappen dat ze nog nooit gevlogen hebben, maar we zien het ook wel aan ze. Als mensen heel erg gespannen zijn, maken we in elk geval een praatje met ze. Ik beloof ze ook altijd dat een een kijkje mogen nemen in de cockpit. Dat is voor de meesten al een heel geruststellend idee". Tineke Schoenmakers heeft veel begrip voor mensen met vliegangst ("Er zijn mensen die er nooit van afkomen, ook al vliegen ze heel vaak"). Tegelijkertijd is zij er het wandelende bewijs van dat vliegen heel veilig is: ze heeft in de 17 jaar dat ze vliegt nimmer een 'crisissituatie' meegemaakt. Geen 'crashes', geen noodlandingen. Pas na lang nadenken zegt ze: "Het is al vrij lang geleden hoor, maar het ernstigste wat ik heb meegemaakt tijdens een vlucht was een flinke turbulentie. Toen ging het toestel nogal tekeer, en ben ik zelf ook goed luchtziek geweest. De mensen denken wel dat stewardessen niet luchtziek kunnen worden, maar dat kan dus best. Ook al heb je er eigenlijk geen tijd voor. Maar behalve die ene keer kan ik me geen vervelende ervaringen herinneren". De voortschreidende techniek is er de reden van dat vliegen steeds veiliger wordt. "De apparatuur wordt steeds verfijnder, zodat het mogelijk is eenvoudigweg om storingen als zware onweersbuien heen te vliegen". Het spreekt volgens de Leidse vanzelf dat de bemanning de passagiers bij dat soort situaties zo veel mogelijk tracht gerust te stellen. "En dat is eigenlijk het enige datje in zo'n situatie kunt doen'. Wie veel vliegt doet er vaak wat laconiek over, maar het hoort er inmiddels zo'n beetje bij: het applaus als de wielen van het vliegtuig na de vlucht de grond raken en het toestel naar het luchthavengebouw taxiet. Een beetje vreemd is het natuurlijk wel, want er zou vreemd opgekeken worden als de passagiers van een bus spontaan zouden klappen als het eindpunt wordt bereikt. Tineke Schoenmakers stelt het applaus wel op prijs: "Prima hoor, we beschouwen het als een bedankje voor onze zorgen. Maar als er niet wordt geklapt is het ook goed. Vliegen moet tenslotte voor iedereen eigenlijk heel gewoon zijn". DINSDAG 21 JULI 40 km, start tussen 18.30-19.00 uur, vertrekpun ten: café Hogeboom, Sota- weg, Roelofarendsveen; Cul tureel Centrum, Achterweg, Nieuwe Wetering; koffiehuis De Halte, Oud Adeselaan, Rijpwetering; hotel Kaag- zicht, bij pont te Buitenkaag. nenburg op het Batzorge! van de Vredeskerk aan de Voorstraat, aanvang 20.15 badgastenschaaktoernooi in paviljoen Willy Noord, 19.30 uur. volksspelen-wijksportre- creatie op het plein van de Juliana-mavo, 19.00 uur. fancy-fair Rijnlands Zee hospitium aan de Drieplas- senweg, 19.00 uur. zangavond in de Oude in de Oud-katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur. Noordwijk toeristische zomermarkt in de Hoofdstraat/Bomstraat, met artiesten, standwerkers, oude ambachten enz., tot 22.00 uur. sport en spel voor jongeren van 11 tot 15 jaar, 19.30 tot 21.30 uur, JOIN-centrum Weteringkade. zomeravond-viswedstrijd van de hengelsportver. 'De Sportvisser', van 19.00 tot 21.00 uur in de Katwykse Wetering. groots vuurwerk op het strand voor de Koningin Wil- helminaboulevard, aanvang 23.00 uur. WOENSDAG 22 JULI Alkemade avondfietsvierdaagse, start tussen 18.30 en 19.00 uur, di verse vertrekpunten. Katwijk bijeenkomst contactgroep alleenstaanden in het PMT, Tulpstraat, 20.30 uur. Leiden spreekuur verkeersveilig heid, 10.30 tot 12.00 uur, Stadsbouwhuis, Lange- gracht 72. Noordwijk grote schatgraver^ voor kinderen tot 13 jaar op het strand voor de politiepost, aanvang 14.30 uur. wandeling door de duinen en staatsbossen o.l.v. een gids, vertrek 10.00 uur, ma nege Meeuwenoord, North- godreef. waterspelprogramma voor de jeugd, 13.00 tot 15.30 uur, Bollenbad, Nieuwe Zeeweg. woensdagavondzang m.m.v. van de familie de Gier uit Hiliegom, Hervormde kerk. Hoofdstraat, aanvang 20.30 uur. badgasten-tennistoernooi, tennispark T.C. Casino, Ou de Zeeweg, 11.00 tot 21.00 Noordwijkerhout start wereldkampioen schappen 'Paalzitten', aan vang 8.30 uur bij het Oost- duinse meer, nabij restau rant 'de Duinvos'. zomeravond-viswerdstrijd voor iedereen, georganiseerd door hengelsportver. 'de Ar- noud', van 19.00 tot 21.00 uur, Leidsevaart naby spoorweg overgang. Voorhout hutten bouwen op het ter rein bij 'de Speleweij, aan vang 9.30 uur. gevarieerd programma, 12.30 tot 19.00 uur, renbaan 'Duin- digt'.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11