Corso visitekaartje van het Discotheekhouder lapt kroon besluit aan laars Provincie verwijdert racistische leuzen 'snel' DINSDAG 21 JULI 1987 Belgische ambassadeur opent kleurrijke bloemenstoet DEN HAAG/NOORDWIJKER- HOUT - De provincie Zuid-Hol land zal racistische leuzen op pro vinciale eigendommen, zoals brug gen zo snel als mogelijk is verwij deren. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland (GS), het dagelijks bestuur van de provincie, schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen van het D66-statenlid E.H. Schuyer. De D66'er had vragen gesteld na dat een verzoek van de gemeente Noordwijkerhout om snel leuzen en discriminerende teksten van provinciale eigendommen te ha len, was afgewezen vanwege een gebrek aan middelen. Het vorige college van GS schreef dat geld en tijd voor deze werkzaamheden ont brak en verwees naar de politie. RIJNSBURG - 'Bloemen spreken elke taal'. Dat is het motto van het 41-ste Rijnsburgse bloemencorso dat volgende week zaterdag door de streek trekt. Het corso bestaat uit 13 rijkversierde praalwagens en 34 personenauto's. Aan het corso, dat die zaterdag 19 kilometer af legt, werken 24 muziekkorpsen door Kees van Kuilenburg De bloemenstoet rijdt eerst naar Leiden en daarna weer terug naar Rijnsburg. Na een pauze in het bloemendorp vertrekt de bonte stoet geneutraliseerd naar Noord- wijk. Via Noordwijk-binnen rijden de wagens naar de Koningin Wil- helmina Boulevard. Daar blijven de praalwagens gedurende het weekeinde staan. Het corso wordt vrijdagavond 31 juli'in de zogenoemde plantenaan- voerhal van de veiling Flora ge opend door de Belgische ambassa deur in ons land, J.F. Herpin. Geen toevallige keuze, aldus Nic. Hem mes, secretaris van de Stichting Rijnsburgs Bloemencorso. "Al ver voor de Tweede Wereldoorlog wer den er bloemen en planten naar België uitgevoerd. En ook na de oorlog is het een uitstekende han delspartner gebleven. Dit jaar gaat er voor ongeveer 200 miljoen gul den aan bloemen en planten naar onze zuiderburen. Vandaar die keuze voor de Belgische ambassa deur", zo verduidelijkt Hemmes. Ontwerpen De ontwerpen voor de praalwa gens zijn gemaakt door de Flora- medewerker Jaap van der Plas uit Katwijk en de Rijnsburgse brand weerman Joop van Egmond. Dit jaar is het de derde keer dat de bei de jeugdige kunstenaars het Rijns burgse corso ontwerpen. De coör dinatie van het 'opmaken' van de wagens is in handen van de Wasse- naarse hoofdarrangeur Herman van den Berg. In het dagelijks le ven is hij leraar aan de tuinbouw school in het bloemendorp. Van den Berg is al vele jaren bij het op tuigen van het Rijnsburgs corso en ook bij andere bloemenstoeten in ons land betrokken. Van den Berg en Hemmes zijn bij zonder te spreken over de samen werking met de beide ontwerpers. "Ze denken voortdurend mee over eventuele problemen. Is het niet mogelijk om met een bepaalde bloem te werken, omdat die bij voorbeeld veel te duur is, dan valt daar met Van der Plas en Van Eg- mond over te praten. Ze voelen precies aan hoe het corso in elkaar steekt en dat is belangrijk voor ons", zegt Hemmes. Leerlingen Arrangeur Van den Berg wordt in zijn werk tevens bijgestaan door een groot aantal binders. Dit jaar worden voor het eerst ook leerlin gen van de tuinbouwschool in Rijnsburg ingeschakeld. "Maar niet alleen het optuigen wordt door de leerlingen verzorgd. Ook heb ben zij de twee praalwagens die zij van bloemen vóórzien zelf in el kaar gezet. Uiteraard onder des kundige leiding, maar ze hebben het toch maar gefikst", vertelt een trotse Van den Berg. "Wat dat betreft is het opmaken van praalwagens een grote leer school", vertelt Hemmes, die al ja ren meeloopt in de organisatie van het Rijnsburgse bloemenfeest. "Veel jongeren die bij ons hun eer ste stappen hebben gezet, kom je nu tegen als arrangeurs van corso's elders in het land. Daar zijn we best trots op". In totaal zullen rond de 300.000 bloemen in de wagens worden ver werkt. Daaronder vrijwel alle -zo merbloemen. "Wat dat betreft gaat geen zee ons te hoog", vertelt Van den Berg. "Bleef het vroeger be perkt tot gladiolen en dahlia's, nu is het sortiment meer dan vertien voudigd. Dat is vooral te danken aan de veredeling van de bloemen, Weer overlast door regenval RIJNSBURG/VALKENBURG - Een fikse regenbui heeft gister middag op verschillende plaatsen in de regio weer voor overlast ge zorgd. De kelders van woningen aan de Hoofdstraat in Valkenburg liepen onder water en moesten door de brandweer worden leeggepompt. De straat werd enige tijd voor het verkeer afgesloten. Ook de Brouwersstraat in Rijns- burg was enige tijd onberijdbaar. In de Dubbele Buurt in het dorp had de brandweer de handen vol aan het leegpompen van kelders. In Hillegom ontstond door de re genval een gat in het wegdek van de Willem de Zwijgerlaan. Rondleidingen bij Romeinse opgravingen Valkenburg VALKENBURG - In de maanden juli, augustus en september wor den er rondleidingen georgani seerd bij de opgravingen in Val kenburg. Elke woensdag zijn er drie excursies waaraan zowel indi- viduelen als groepen kunnen deel nemen. Om 9.15, 11.15 en 13.15 uur is het vertrek vanaf de Torenvliet- laan, naast het militair vliegveld. De deelname is gratis. In Valkenburg wordt sedert twee jaar archeologisch onderzoek ge daan. De onderzoekers hebben in middels resten van een kampdorp, een grafveld uit de periode 40-240 na Christus en talrijke gebruiks voorwerpen blootgelegd. De ge vonden dierenbotten, aardewer ken voorwerpen en werktuigen ge ven een beeld van de samenleving die in Valkenburg moet hebben ge woond. Het meest recente onderzoek richt zich op een zijtak van de Rijn. De daar gevonden aanlegsteigers en beschoeiingen leveren een schat aan informatie over de vroe gere bewoners op. De rondleidingen duren onge veer een uur. Voor opgave op nade re inlichtingen kan worden gebeld met Saskia van den Berg, telefoon 01718-15833. André de la Porte (58) tijdens vakantie in Wassenaar overleden WASSENAAR/SASSENHEIM - Op 58-jarige leeftijd is in Wasse- naar J.H. André de la Porte overle den. André de la Porte was presi dent-commissaris van Abemy Hol ding bv uit Sassenheim, een maat schappij waarin een aantal bedrij ven zijn opgenomen. Onder andere maken Hart Nibbrig en Greeve (Mitsubishi) uit Sassenheim en Greenib bv (Hyundai) uit Hoofd dorp deel uit van de holding. André de la Porte - die in het Zuidafrikaanse Johannesburg woont - overleed tijdens zijn ver blijf in Wassenaar, na een vakantie in ons land. Hij wordt donderdag in het crematorium Ockenburg in Den Haag gecremeerd. Alphense disco Starlight sluit in weekeinde niet eerder maar ook dank zij het vakman schap en de kennis van de kwe kers". Bijna alle praalwagens zijn klaar om van bloemen te worden voor zien. Een karwei dat in de nacht van donderdag op vrijdag voor het corso in een van de veilinghallen van Flora wordt afgerond. In totaal zijn in die 'nacht van het corso' on geveer 500 mensen in touw. Niet al leen de arrangeurs zijn aanwezig, maar ook automonteurs die nog een laatste ronde maken langs de tractoren en de personenauto's. Ook de technische dienst van de rijkspolitie is die nacht in de hal aanwezig om het materiaal te in specteren. Passen en meten Wat de kosten van het corso be treft, is het volgens Hemmes een kwestie van passen en meten. Hij schat de kosten op ongeveer 250.000 gulden, die worden gedra gen door de deelnemende gemeen ten, de deelnemers en de veiling Flora. "Je kunt wel zeggen dat Flo ra onze voornaamste sponsor is", merkt Hemmes op, "niet alleen wat het geld betreft, maar de vei ling stelt ook de ruimte voor het maken en optuigen van de praal wagens en mankracht beschik baar". Hemmes: "De veiling heeft er dan ook alle belang bij dat het corso goed voor de dag komt. Het is het visitekaartje van het 'vak' en dus werkt de veiling daar graag aan mee". Bovendien draait het corso, volgens Nic. Hemmes, ook voor een groot deel op het enthousias me van de mensen. "Ze lopen wel eens te kankeren, maar ze zijn ape trots als het corso weer rijdt en vele honderduizenden bezoekers trekt. Dan hebben ze het weer geleverd. Ze zeggen het dan wel niet, maar je merkt het goed", lacht Hemmes. Bijzonder goed te spreken is de se cretaris ook over de medewerking van de politie. De secretaris van de Stichting Rijnsburgs Bloemencor so schat dat er die dag zo rond de 500 man in touw zijn. "Om maar eens een voorbeeld te geven; in Leiden worden bijvoorbeeld bijna alle beschikbare politiemensen in gezet om het corso naar wens te la ten verlopen. Maar ook in Oegst- geest, Rijnsburg en Noordwijk doet de politie er alles aan om de bloemenstoet zonder problemen te laten rijden. En dat met de bezuini gingen die ook bij de politie wor den doorgevoerd. Een samenwer king, die door het corsobestuur op prijs wordt gesteld", aldus Hem- Engeland Jammer vindt Hemmes het dat de praalwagens maar zo'n betrekke lijk korte tijd kunnen worden ge bruikt. "Er rijdt dan wel een week later een aantal wagens door Kat wijk, maar de overige praalwagens wacht de sloop. Een stuk kapitaal vernietiging waar wij wel een beetje mee zitten". Volgens Hem mes wordt er binnen het corsobe stuur dan ook hard gewerkt om een aantal wagens ook in Engeland te laten rijden. "En of dat nu Lon den of Brighton wordt, dat maakt niet uit, maar er zijn concrete plan nen om de plas over te steken". Volgens de corsobestuurder is dat plan afkomstig van een aantal bloemenexporteurs naar Enge land. "Die beseffen de grote waar de die van het bloemenfeest uit gaat en willen het corso daarom graag naar Engeland halen. Ook dat is weer een kwestie van passen en meten. Maar wij zijn gewend om dat te doen en ook in dit geval zal het zeker lukken". Om een extra centje bij elkaar te krijgen, hoopt Hemmes ook op veel belangstelling van het publiek voor de praalwagens in de veiling hallen op vrijdagavond en zater dagmorgen. De bezoekers betalen daarvoor een bijdrage. De veiling hallen zijn gedurende die twee da gen behalve met de praalwagens ook ingericht met diverse informa tiekraampjes. Nic. Hemmes: "Het is ook deze keer zaak van passen en meten geweest". In het danspaleis aan de Prins Hendrikstraat heerste gisteren een verslagen stemming. Het interieur wordt schoongeboend na een rus tig weekeinde. De gemeente heeft de afgelopen dagen de hand boven het hoofd van Starlight gehouden. De exploitant hoefde dan ook nog niet om één uur 's nachts te sluiten. Het vorige week donderdag ont vangen kroonbesluit is echter offi cieel direct van kracht geworden. Deze beslissing houdt onder meer in dat de discotheek uren eer der dicht moet, dat er geen iife- concerten meer mogen worden ge geven en dat op straat toezicht op vertrekkende bezoekers wordt in gesteld. Bovendien dient de reeds geplaatste geluidbegrenzer wor den vernieuwd. De maatregelen moeten op kosten van de exploi tant worden uitgevoerd. Alle par tijen zijn het er echter wel over eens dat de overlast-beperkende voorzieningen onherroepelijk zul len leiden tot de definitieve slui ting van Starlight. "Het is onmogelijk om dit nog te redden", zegt Nieuwkoper Groen in,'t Wout. "Dat betekent dan ook het faillissement". Overigens is de exploitatie van de disco onderge bracht bij een besloten vennoot schap. Intussen is voor zeven ton in de zaak geïnvesteerd. Tijdens de weekeinden zijn er tien personeels leden werkzaam. Groen in 't Wout: "We hebben vier jaar lang volgens de regels gedraaid en dat is nu af gelopen. We worden een privé-club en sluiten gewoon om drie uur". De exploitant: "Ik doe niets meer. De gemeente zoekt het zelf maar uit. Ik maak me er ook niet meer druk over. Als die een par keerwachter wil neerzetten, dan doet ze maar". De gemeente Al phen stelt op haar beurt dat alle aan de uitspraak van de Kroon ver bonden kosten voor rekening van Groen in 't Wout zijn. De disco theekhouder: "Dit is toch geen ge rechtigheid meer? De gemeente leeft als een stad maar regeert als, een dorp". "Als de buurt zo graag oorlog wil, dan kan ze dat krijgen". Zijn 36-jarige vrouw vult hem aan: "Er wordt toch zeker niet verwacht dat de jeugd zich heeft uitgeleefd als wij om een uur zouden sluiten? Die groepen gaan door het centrum lo pen dwalen". En Groen in 't Wout weer: "Het is mij erom te doen dat ik de mensen die ik om één uur er uit stuur, de volgende week niet meer terug hoef te verwachten". ALPHEN AAN DEN RIJN - De exploitant van discotheek Starlight aan de Prins Hen drikstraat in Alphen lapt het vorige week gedane kroonbe sluit aan zijn laars. Hij weigert de door de Kroon opgelegde aanvullende bepalingen voor de hinderwet na te leven. Dit betekent dat hij vooralsnog op vrijdag en zaterdag zijn zaak niet zoals gelast twee uur eer der sluit. Evenmin wordt per soneel van de disco tijdens de openingstijden geposteerd op de parkeerplaats en bij te in- gang. TER AAR - De 59-jarige veehouder N. van Vliet is een boom en belandde in de sloot. Hierbij werd de man gisteravond om het leven gekomen bij een auto-ongeluk uit het voertuig geslingerd. nP disrnthppkhmirfpr N r.mPn in op deOostkanaalweg in Alphen. Bij de scherpe bocht l*w^°41)kf^^stermiddag kwaid voor de Zegerbrug raakte de Ter Aarder door nog onbe- De schapen die werden vervoerd in de aanhangwa- opgestapt uit het overleg met de kende oorzaak van de weg. De politie vermoedt dat de gen, kwamen aan de andere kant van de weg in de sloot gemeente In dat gesprek is hem te aanhangwagen in de berm is terechtgekomen, waarna terecht. Zij overleefden het ongeluk evenmin. verstaan gegeven dat hn onherroe- trekker en aanhanger kantelden. De auto botste tegen (foto T. spadon) peIijk aan het besluit van de Kroon wordt gehouden. Alleen voor wat de vereiste nieuwe geluidbegren zer en de parkeerwacht betreft wordt hem tot augustus respijt ge geven. Namens de gemeente wa ren bij het overleg aanwezig de wethouders G. van As (ruimtelijke ordening/WD) en K. Mollema (lo co-burgemeester en economische zaken/CDA). Ook van de politie was er een vertegenwoordiger. "We betreuren het dat de exploi tant zich niet aan de nieuwe voor schriften wenst te houden. We be grijpen best dat het hem met de uitspraak van de Kroon moeilijk wordt gemaakt. Wanneer de heer Groen in 't Wout zich daar niet aan houdt, zullen we misschien na am pele overwegingen moeten ingrij pen. Alles in nauw overleg met de politie", aldus loco-burgemeester Mollema. Desgevraagd laat hij we ten dat het ingrijpen kan resulte ren in de sluiting van discotheek Starlight. Met het asfalteren is het werk vrijwel voltooid Verkeersoverlast R'veen ten einde ALKEMADE - Met de verkeers overlast aan het Zuideinde in Roe- lofarendsveen is het zo goed als ge daan. Gisteren en vandaag zijn de voorlopig laatste asfalteringswerk- zaamheden verricht, waardoor het verkeer weer normaal van deze be langrijke route gebruik kan ma ken. Eerder gold dat al voor het Noordeinde. Beide wegen hebben de afgelo pen maanden een grondige recon structie ondergaan, wat mede door slechte weersomstandigheden veel overlast veroorzaakte. Ofschoon bij de uitvoering van de opknap beurt zoveel mogelijk rekening is gehouden met belangen van om- Roelofarendsveen wonenden en middenstanders, (foto t. Spadon) spuidde met name laatstgenoemde groep anderhalve maand geleden toch kritiek op de rigoreuze aanpak. Omhet ongerief niet lan ger te laten duren dan nodig is, kwam de gemeente met de aanne mer overeen nog tijdens de nu be gonnen bouwvakvakantie de eer ste laag asfalt aan te brengen. Na de vakantie worden de laatste werkzaamheden ter hand geno men. De meest ingrijpende zijn volgens schema half september uitgevoerd. Daarna hoeft alleen nog de laatste asfaltlaag worden aangebracht, hetgeen voor de maand november gebeurd moet zijn. FIETSVIERDAAGSE - Bij vier verschillende startplaatsen in Al kemade zijn gisteravond driehon derd fietsers van start gegaan voor de plaatselijke vierdaagse. Door het slechte weer bleef dat aantal achter bij de verwachtingen. Dat antwoord schoot Schuyer in het verkeerde keelgat en hij wilde dan ook van het nieuwe college weten of het standpunt van het vo rige werd gedeeld. Schuyer vroeg zich bovendien af hoe vaak er ra cistische leuzen op provinciale «ei gendommen staan en of er niet meer geld voor moest worden uit getrokken. GS schrijven dat het wel meevalt met de leuzen. "Het bekladden van provinciale objecten is een bekend probleem doch het bekladden met racistische leuzen komt slechts Het weghalen van de teksten is een taak van de provincie, schrij ven GS, en niet een taak van de po litie. "Het is niet onze bedoeling geweest om verantwoordelijkhe den af te wentelen op de plaatselij ke politie", reageren GS op de brief die eerder aan Noordwijkerhout werd gestuurd en waarover Schuyer vragen stelde. "Er moet wel sprake zijn van een taakverde ling. Preventief optreden en ver volging van eventuele daders is een taak van opsporingsambtena ren, dus de politie; het verwijderen Vein de leuzen is een taak van de eigenaar, de provincie".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10