Sein op groen voor plan bedrijventorens Kunstbeleid van Voorschoten voor de rechter? Kaagweekbraderie groeit nog steeds als kool Behoefte in Leiderdorp aangetoond Zomerfeesten Swetterhage MAANDAG 20 JULI 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 9 LEIDERDORP - De bezwaren tegen de bouw van een high-tech center aan de Leider- dorpse Persant Snoepweg zijn terzijde gelegd door de commissie beroep- en bezwaar schriften. Zowel de Stichting Leefbaar Lei derdorp als het naast het high-tech center gelegen Huize Buitenzorg hadden bij die commissie aan de bel getrokken tegen de uit glas, be ton en aluminium op te trekken be drijventorens tussen het Meubel plein en Ibis-hotel. De Stichting Leefbaar Leiderdorp had er grote moeite mee dat er tegen het be stemmingsplan 'Elisabethhof, i zijn plan gestalte te ge- Het door de Stichting aangedra- vroeg een woordvoerder gen bezwaar dat het Leiderdorps ran de Stichting zich af. Volgens de commissie beroep- i bezwaarschriften kan dat wel. poldergebied zal worden aangetast speelt volgens de commissie even- rol. Het bestemmingsplan Er zijn dringende redenen genoeg laat dergelijke bebouwing toe. [zo'n zogeheten anticipatiepro- "Verder is hier al geen sprake r svp. dit veld nog niet betreden. cedure te volgen, zo schrijft zij haar uitspraak: "het behoefte-ele ment is door het grote aantal gega digden genoegzaam aangetoond het high-tech center onder- Ook is zij gevoelig voor de belofte deel van uitmaakt, nog een Kroon- i de bouwer dat bezoekers a procedure loopt. Kan de gemeente het naastgelegen Meubelplein op Leiderdorp daar wel op vooruitlo pen door de bouwer van het high tech center alvast toestemming te stallen poldergebied, gezien de in middels in de directe omgeving jverrezen bebouwing", aldus de uit spraak. Huize Buitenzorg De commissie heeft de bezwaren hoogtijdagen hun auto's bij het van de directe buur, Huize Buiten bedrijvencomplex kunnen zorg, buiten beschouwing gelaten. Al tijdens de zitting van de com- missie bleek dat de bouwer aan de meeste bezwaren wat kan doen. Men was vooral bang voor ver- keers- en parkeeroverlast. Dit op grond van ervaringen die met het Meubelplein zijn opgedaan. De initiatiefnemers van het high tech center, Elisabethhof bv, Stou- tenbeek en de Leidse aannemer Du Prie, willen echter 200 parkeer plaatsen Lezers schrijven Burgemeester Wim Koevoet is aan vakantie toe- Plaatsen die op dat was mijn indruk bij het le- VOORSCHOTEN/WASSENAAR - De Wassenaarse kunstenaar Rob Blote overweegt een kort geding aan te spannen tegen de gemeente Voorschoten en haar kunstaan- koopbeleid. Op dit moment onder zoekt hij zijn juridische kansen en wil hij van B en W horen hoe des kundig de leden van de commissie cultuur nu eigenlijk zijn, welke or ganisaties ze vertegenwoordigen en door wie ze worden benoemd. In een vandaag verstuurde brief aan het gemeentebestuur noemt hij het "van het grootste belang dat iedere Nederlander in de post- BKR-tijd weet hoe de overheids gelden lopen die aan de beeldende kunst worden besteed". Blote vindt het onverantwoord indien amateurcommissies over grote kunstaankopen adviseren: "Daar is een hele mooie term voor. On zorgvuldig bestuur, heet dat". Volgens Blote zit het in veel dor pen fout, maar heeft hij voor een nieuwe actie een voorbeeld nodig. De aanschaf van een kunstwerk van André van Lier deed hem kie zen voor Voorschoten. De opkrul lende tegel van wat staal en veel gras kan volgens Blote amper kunst genoemd worden, terwijl het idee volgens hem gestolen is. De culturele commissie, die het werk voordroeg, zou snobistisch zijn, se- mi-progressief en niet deskundig. "Het is vaak hetzelfde liedje", al dus de kunstenaar. "Plaatselijke commissies werken nog steeds in de sfeer van bezigheidstherapieën. Tante Mien zit erin en iemand van het NUT spreekt een aardig woord je mee. Leuk natuurlijk, maar het gaat wel om grote aankopen". Enthousiasme Wethouder L.L. Marselis (cul tuur) heeft van de kritiek gehoord, maar wil het artikel in het Leidsch Dagblad en de brief eerst nog eens goed besturen alvorens hij een reactie geeft. Voorzichtig houdt hij het erop dat hij zich "moet bera den" en "een afstandelijke hou ding aanneemt". Over de commis sie cultuur, waarvan hij voorzitter is, merkt hij op dat die een lange traditie heeft, een breed terrein be strijkt en nooit iets met de Beel dende Kunstenaars Regeling (BKR) te maken heeft gehad. Voor schoten telde gemiddeld twee BKR-kunstenaars en schakelde li "Raad gedoogt verhuizing burgemeester" (15/7/1987. Hij heeft namelijk niet goed naar mij geluis terd en mijn telefonische reactie op zijn vragen fout geïnterpreteerd. Dat is jammer, dat is nog niet eer der gebeurd, dat kan narigheid v Wannondse ondernemersclub geeft plan weekmarkt definitief op hoogtijdagen gebruikt kunnen worden door bezoekers van het Meubelplein. Ook worden er bor den geplaatst opdat Huite Buiten zorg niet meer wordt verward met bijvoorbeeld het Ibis-hotel. Ten slotte wordt de veiligheid van de voor de uitvoering van die regeling bewoners vergroot doordat er op oorzakendaar is hij toch niet op een regionale commissie in. de gezamenlijke toegangsweg uit? Nee, vakantie, blijf ik'positief Mevrouw M.E. Bloembergen, ja- drempels en een oversteekplaats denken, zoals mijn gewoonte is za- renlang voorzitter van de commis- worden aangebracht. ken te benaderen, sie. vraagt zich vooral af waar Rob Na die beloftes bleef voor de Dat was ook de bedoeling van Blote zich als niet-belanghebbende woordvoerder van Huite Buiten- mijn uitspraken in het bewuste ar mee bemoeit. Ze is echter graag be- zorg overeind staan dat er straks tikel, waarin mijn kritiek echter op reid alvast antwoord te geven op (nog) meer auto's zullen langsrij- 'n geirriteerde toon werd neerge- zijn vragen. De leden van de com- den. In haar uitspraak geeft de schreven. Ik herkende mijzelf er missie worden door de gemeente- commissie beroep- en bezwaar- niet in. Bovendien stonden er een raad benoemd, op voordracht van schriften toe dat de verkeerssitua- paar onwaarheden in. Er is nu bij- B en-W. Hoe het gemeentebestuur tie "een punt van zorg" is. Maar dat voorbeeld helemaal geen sprake aan de mensen komt weet ze niet aspect weegt wat haar betreft niet geweest van een een gesubsidieer- precies, maar ze neemt aan dat de op tegen de belangen die gemoeid de woning in Warmond of van een kandidaten geselecteerd worden zijn met de realisering van het van het Warmondse contingent in op enthousiasme, belangstelling high-tech center. Voorhout; dat ik daar eventueel op en de nodige kennis voor kunst. Het zijn niet louter kunstenaars of afgestudeerde kunsthistorici, maar dat is volgens haar ook on haalbaar in een dorp als Voorscho ten. "Bovendien: als ik naar de Raad voor de Kunst kijk, met diens wonderlijke adviezen, vraag ik me ook af of dat zo ideaal is", aldus Bloembergen. En met enige trots vertelt ze hoe breed de commissie I met haar vele taken is samenge steld. Er zit iemand in die wat "met koren te maken heeft gehad", ie mand met banden met het NUT, ie mand uit de Stichting Oud, Groen en Leefbaar Voorschoten, een ver tegenwoordigster van de Voor- schotense Kunstkring en wat be langstellenden. Volgens Bloember- j gen koos de commissie unaniem voor het 'kunstgras' aan de Karei Doormanlaan en kwam de grootste voorstander uit deskundige hoek: kunstenares Mazure. Overwegin gen waren dat de Haagse kunste naar Van Lier een hele aparte be nadering heeft van wat je met een vlak kunt doen. Bovendien wilde de commissie eens wat anders. Dat omwonenden het werk gevaarlijk voor kinderen vinden en vrezen voor het lot van de speelplaats ter plekke, wijt zij aan de presentatie. Felle discussies in de raad en ver halen in de media zouden mensen op verkeerde ideeën hebben ge bracht. TV-STORING - De ontvangst van kabeltelevisie in Wassenaar is gis teravond een tijdlang gestoord ge weest. Vermoedelijk door een blik seminslag verdween rond kwart voor acht het beeld. Technici van de kabelexploitant Casema zijn ge ruime tijd in de weer geweest om het defect te herstellen. tegen zou zijn, weet men, en dat was ook mijn boodschap aan Wim K Niétes-welles vind ik een verve- lend spelletje, dus wat mij betreft: sans rancune en volgende keer be ter! Conny Saris Oranje Nassaulaan 16, Warmond. Naschrift: De geiriteerde toon van mevrouw Saris is hooguit te rug te vinden in termen als "non chalant" en "lichtzinnig" die zij zelf gebruikte in haar antwoord op de vraag hoe de burgemeester met haar woonproblematiek is omge sprongen. Verder staat in het arti kel nergens dat de burgemeester een gesubsidieerde woning zal be trekken of dat die woning van het Warmondse contingent in Voor hout zal worden afgetrokken. Er staat dat als dat wel zou zijn ge beurd, mevrouw Saris daar op te gen was geweest. Saris' credo is en was daarbij: een burgemeester hoort niet in een woningwetwo- Red. ZOETERWOUDE - Ditstilleven is het kunstgrasveld-in-wording van de Zoeterwoudse voetbalver- eniging Meerburg. Uniekomdat Meerburg de eerste voetbalver eniging is die straks over een kunstgrasveld beschikt dat niet dient als experimenteervéld voor de K.N.V.B. De aanleg ervan is vanwege het slechte weer vorige maand wat vertraagd: er zat zoveel wa ter in de grond dat men de werk zaamheden moest uitstellen tot dat het grondwaterpeil voldoen de was gezakt. Het gaat nu echtei opschieten. Vandaag zou de Ne derlandse Sport Federatie de af gelopen vrijdag gereedgekomen onderlaag komen keuren. In de loop van deze en volgende week kan dan de definitieve kunst- graslaag worden aangelegd. Als alles meezit kan Meerburg met ingang van het nieuwe voetbal seizoen probleemloos, dus zonder de jarenlange 'moddertoestan- den', gaan spelen (foto wim Dijkman» 'TextieldieveiT VOORSCHOTEN - Bij een inbraak in het Textielhuis in de Voorscho- tense Schoolstraat is gisternacht voor minstens 600 gulden uit kas salades gestolen. Bovendien ver dwenen broeken, polo-shirts, pak ken en overhemden. De waarde van dit textiel is nog onbekend. De inbrekers waren het pand binnengekomen via een ruit die grenst aan de niet afgesloten bouwplaats naast de winkel-in-uit- breiding. Bouwwerken en opgesla gen materialen werkten als opstap. Drie gewonden op het water WARMOND - Een speedboot met zeven inzittenden is in de nacht van zaterdag op zondag op 't War mondse Joppe met een snelheid van 50 kilometer per uur tegen een afgemeerde Westlander opge- knald. De Westlander lag afge meerd aan de dijk van de Zwan- burgerpolder. Drie inzittenden van de boot liepen verwondingen op. De een brak zijn scheenbeen, de tweede liep verschillende gebro ken ribben op en de derde een gro te hoofdwond. De speedboot, een promotieboot van Gaastra Sails b.v. dat in War mond is gevestigd, was op weg naar de Kaagsociëteit naar War mond, in verband met de Kaag- weekfeesten. Een woordvoerder van de waterpolitie houdt het erop dat de bestuurder door "onbe kendheid met de situatie ter plaat se" tegen de afgemeerde boot is opgevaren. De speedboot in kwes tie kon snelheden van honderd ki lometer per uur bereiken, 's Nachts zijn snelheden van negen kilome ter per uur toegestaan. Regen zorgt voor overlast OEGSTGEEST - De uitbundige re genval heeft gisteravond in Oegst- geest voor wat overlast gezorgd. In het wegdek van de Floris Verster- laan ontstond een gat van 1 kubie ke meter, nadat een riool wat ste nen wegspoelde. Een wegafzetting bleek noodzakelijk. De tunnel onder de Haviklaan veranderde in korte tijd een mod derpoel. Nadat een vrouw hier met haar kind onderuit ging, kwam ge meentewerken met de waterspuit in actie. Overigens liepen moeder en dochter bij de val geen persoon lijk letsel op. ZOETERWOUDE - De zomerfeesten die het Zoeterwouds centrum voor gehandicapten, Swetterhage, organiseert bereiken komend weekeinde een hoogtepunt. Vrijdagavond is er een dans- en muziekavond voor be woners en het personeel. Ook buitenstaanders zijn, tegen betaling van entree, welkom. De Caraibische band Rithmico Especial zal gedurende de hele avond muziek en speciale optredens verzorgen. Zaterdag is er van 's morgens tien tot 's middags vijf uur op het terrein een kermis ingericht, inclusief botsautootjes en een draaimolen. In de circustent staat een optreden gepland van het eenmanstheater Nomad. Verder zijn er optredens van clown Kiko en de acrobatengroep Ramblas. Kinderen kunnen zich laten schminken door echte grimeurs en zich ver volgens in het feestgedruis storten. In de loop van de dag wordt een zogeheten 'open podium' georgani seerd. Iedereen die of alleen of met een groep wil optreden, kan zich daarvoor opgeven bij de receptie van Swetterhage.Het slotfeest wordt 's avonds in de circustent gehouden. Belangrijkste attractie hiervan is een optreden van de groep Circus Custers. Ook hierbij geldt dat buitenstaan ders welkom zijn. Vanavond om half acht zal de Leidse Luchtvaartclub e modelvliegen verzorgen. Aanvang half acht. i demonstratie WARMOND - De Kaag weekbraderie van de On dernemersvereniging Warmond groeit als kool. Het bewijs hiervoor werd zaterdag andermaal gele verd. Was de Dorpsstraat vorig jaar nog bezaaid met 55 kraampjes, dit jaar was het lint twintig uitstallin gen langer. Van 'gaten' was hoegenaamd geen sprake. Behalve plaatselij ke middenstanders, waren ook hun collega's van buiten de dorpsgrenzen vertegenwoor digd, alsmede het plaatselijke verenigingsleven. Dat dat elkaar geenszins bijt, bewezen de carna vallende Billenprikkers die tus sen de bedrijven door de koop waar van de drogisterij naast hen aanprees. "Uitstekend", noemt Th. Hoek, penningmeester van de ondernemersclub, de gang van zaken dan ook. Hij weet ze ker dat "heel Warmond, voor zover niet op vakantie", zijn ge zicht heeft laten zien in de Dorpsstraat. Hoek, in het dagelijks leven bankdirecteur in Warmond, "dankt God in de hemel" voor het lekkere weer van afgelopen zaterdag. Vrijdagavond nog wa ren er verschillende evenemen ten van de Kaagweek letterlijk in het water gevallen. En volgens weerprofeten was er weinig aan leiding om zaterdag op verbete ringen te hopen. De angst zat er dan ook goed in bij onderne mend Warmond. Weekmarkt Van de groeiende Kaagweek braderie gaat op de onderne mersclub toch geen aansporende werking uit om een echte week markt in Warmond van de grond te krijgen. Sterker nog, "we heb ben de weekmarkt echt opgege ven", aldus Hoek. Gemeentese cretaris C. Zoetemelk voegt hier nog aan toe dat B en W voorne mens zijn de gemeenteraad te ad viseren hetzelfde te doen. B en W volgen hiermee het advies voor het hoofdbedrijfsschap voor de detailhandel dat stelt dat er in Warmond onvoldoende draag vlak is voor zo'n weekmarkt. Be gin dit jaar al meldde midden standswethouder C. van Scha- gen (CDA) dat hij weinig hoop had op een weekmarkt. Na de zo mer zal de gemeenteraad beslui ten moeten nemen. Hoek meldt dat het wat de Warmondse ondernemers betreft vooral is afgeknapt op de weige ring van de Vereniging van Am bulante Handel om aan een War mondse weekmarkt mee te werken. Die vereniging wijst er op dat er in de buurgemeenten Sassenheim en Oegstgeest al weekmarkten zijn. Hoek op zijn beurt wijst erop "dat als die Ver ening onze zaak boycot wij nie mand van buitenaf op onze markt krijgen". En: "Met alleen Warmondse kooplieden is de markt niet breed genoeg, er ont breken dan branches. Verder dan wat winkeliers die buiten voor hun winkel gaan staan, ko men we dan niet". Hoek wil ook af van het ver haal dat een overgrote meerder heid van de Warmonders een weekmarkt wil. "Natuurlijk zegt men: het is leuk; alles wat gratis is, is leuk. Maar de intentie van pakweg 70 procent om echt ge bruik te maken van een War mondse weekmarkt, die ont breekt. Ook moet je de publieke belangstelling voor de Kaag weekbraderie niet als maatstaf gebruiken van die voor een even tuele weekmarkt. In de Kaag- week komen veel mensen van buiten het dorp zoals recreanten (watersporters) en mensen van de campings. Men weet: dit is een keer per jaar". Zo lang er geen weekmarkt is, hoeft er ook geen marktverorde- ning te worden opgesteld. Voor de Kaagweekbraderie heeft de ondernemersvereniging dan ook 'slechts' een vergunning nodig. De daaraan verbonden kosten, de leges, worden hoofdzakelijk door de middenstanders opge bracht. Verenigingen mogen voor minder dan de helft van het tarief staan, liefdadigheidsinstel lingen voor niets. Marktgelden Een kijkje in de Warmondse Dorpsstraat, zaterdag, tijdens de Kaagweekbraderie. De braderie was in alle opzichten een groot succes: goed weeryeel publiek en een gegroied aantal kramen. (foto Henk Bouwman) worden niet geheven. Hoek legt uit dat met die vergunning de on dernemers "als het ware de Dorpsstraat pachten". De onder nemers hebben dan ook het recht om mensen die waar uit stallen "en meeprofiteren van het publiek" zonder kraam en zonder aan de vergunning te hebben meebetaald, de Dorps straat uit te sturen. Hoek zegt dat men wel eens tot dergelijke maatregelen heeft moeten over gaan. Saamhorigheid De penningmeester is behalve met de forse publieke belangstel ling ook in zijn nopjes met die van de neringdoenden. Hij herin nert eraan dat middenstanders het in Warmond niet bepaald eenvoudig hebben, al was het al leen maar omdat veel Warmon ders hun boodschappen elders doen. "Van zaken als een brade rie had men een beetje de nei ging om te zeggen: dat kost ons alleen maar geld. Gelukkig zien de ondernemers er nu ook ande re waarden in zoals publiciteit. Ook zien ze het belang ervan in om op zo'n dag blijk te geven van hun saamhorigheid. Dat komt op het publiek heel positief over". Over de situering van de kra men is volgens Hoek in War mond nooit onenigheid. De ver deling staat van te voren min of meer vast. Warmondse onderne mers hebben de eerste prioriteit. "Zij willen meestal voor hun ei gen toko staan". Anderen wor den er tussenin geplaatst. Hoewel de Kaagweekbraderie aan groei onderhevig is, is vol gens Hoek het bordje 'vol' nog niet nodig. Er wordt gestreefd naar zo min mogelijk gaten en er moet rekening worden gehou den met uitvalswegen voor brandweer en politie. Daar valt niets aan af te dingen. "Als er geen ruimte meer is moeten we de activiteiten om de kramen heen beperken. Nu zie je nog dat bedrijven met extra attracties op de proppen komen. Dat is leuk, maar het kan niet meer als het nog voller wordt", aldus Hoek. MAANDAG 20 JULI Katwijk concert door Griete Barn- hoorn, Jaques Colijn en Jan Boonekamp, in de Dorps kerk aan de Kerklaan. aan vang 20.15 uur. biljarten bij wykvereniging Hoomes/Rijnsoever, aan vang 19.30 uur. Noordwijk internationaal Badgasten- tennistoernooi (B-C-D-klas- rondleiding door boten huis KNZHRM, van 19.00 tot 21.00 uur. Bosweg 2-4. Stompwijk in kader van de Stomp- wijkse Paardendagen; brom fietsrace. 19.00 uur; kermis, de hele avond; vuurwerk 23.00 uur. terrein Dr. van Noortstraat. Warmond zeilwedstrijden op de Kaag, de hele dag. Zoeterwoude modelvliegtuig-demonstra ties, 19.30 tot 21.00 uur. ter rein Swetterhage.(niet bij slecht weer). DINSDAG 21 JULI Katwijk concert door Jaap van Kro nenburg op het Batzorgel badgastenschaaktoernooi in paviljoen Willy Noord. 19.30 uur. kwalleballen-spel bij pavil joen Eb en Vloed, 14.00 uur volksspelen-wijksportre- creatie op het plein van de Juliana-mavo, 19.00 uur. fancy-fair Rijnlands Zee hospitium aan de Drieplas- senweg, 19.00 uur zangavond in de Oude kerk aan de boulevard, aanvang 20.00 uur Leiden oecumenisch avondgebed in de Oud-katholieke kerk aan de Zoeterwoudse singel, van 19.00 tot 19.30 uur. Noordwijk wandeling door de staats bossen en duinen o.l.v. een gids. vertrek 10.00 uur vanaf Manege Meeuwenoord, Northgodreef en vanaf de Excursieschuur Duindamse- slag. waterspelprogramma voor de jeugd. 13.00 tot 15.30 uur. Bollenbad. Nieuwe Zeeweg. toeristische zomermarkt in de Hoofdstraat/Bomstraat. met artiesten, standwerkers, oude ambachten enz., van 10.00 tot 22.00 uur sport en spel voor jongeren van 11 tot 15 jaar, 19.30 tot 21.30 uur. JOIN-centrum Weteringkade. '-viswedstrijd van de hengelsportver. 'De Sportvisser', van 19.00 tot 21.00 uur in de Katwijkse Wetering. groots vuurwerk op het strand voor de Koningin Wil- helminaboulevard, aanvang 23.00 uur. WOENSDAG 22 JULI Katwijk bijeenkomst contactgroep alleenstaanden in het PMT. Tulpstraat, 20.30 uur. Noordwijk grote schatgraver!) voor kinderen tot 13 jaar op het strand voor de politiepost, aanvang 14.30 uur. woensdagavondzang m.m.v. van de familie de Gier uit Hillegom. Hervormde kerk. Hoofdstraat, aanvang

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9