'Het park zakt als een kaartenhuis in elkaar' Kabeljauwvissers tegen verbod in toch uitgevaren Recron zet vraagtekens bij plan Alphens openluchtmuseum Archeon Weer aanval op record paalzitten Discotheek Alphen de mond gesnoerd Wij komen naar üw... PAGINA 8 Will REGIO MAANDAG 20 JULI mi ALPHEN AAN DEN RIJN - 'De wereld van gisteren vandaag beleven'. Dit is de slogan van Archeon, het archeologisch themapark dat als alles meezit in het eerste deel van de ja ren negentig verrijst in Kerk en Zanen, een polder ten zuiden van Alphen. De wervende tekst vervolgt met: 'Terug naar de tijd van de oermens, de hunebedbouwers, Romeinse le gioenen en middeleeuwse marskramers'. Kosten van het ambitieuze project: tachtig tot honderd miljoen gulden. De baten moeten komen van de jaarlijks te verwachten één mil joen bezoekers. De Stichting voor Experimentele Archeologie en Educatieve vor ming is sinds het begin van de ja ren tachtig de drijvende kracht achter het openluchtmuseum Ar cheon. Het idee leeft overigens al meer dan tien jaar. In de organisa tie zijn diverse disciplines verte genwoordigd, zoals de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek (ROB), het Rijksmuse um voor Oudheden te Leiden en het Instituut voor Natuurbescher- mings-educatie. door Mark van Dijk De hoop is gevestigd op het on derzoek naar de haalbaarheid door het in Breda gevestigde NRIT (Ne derlands research-instituut voor toerisme en recreatie). Op grond van die resultaten worden beleg gers benaderd om de benodigde in vestering bijeen te krijgen. Vol gend jaar juli moet zekerheid om trent het themapark bestaan. Massa Archeon mikt op het grote pu bliek, de massa, zo blijkt uit het onlangs uitgebrachte boekje in kleur over het toekomstig them apark. De brochure is bedoeld voor potentiële investeerders. Een citaat eruit: "Jantje van drie kan zich heerlijk uitleven met modder en water, Peter van twaalf mag zelf de computer be dienen om alles te weten te ko men over de opstand van de Ba taven tegen de Romeinen in 69 na Christus". "Marie van zestien kan mee helpen met het verven van een streng wol waarvan later stof wordt geweven, terwijl vader en moeder (45 en 43) weg dobberen in een Romeinse rondvaartboot op weg naar de Romeinse her berg. Tante Annie en oom Hans (51 en 56) bekijken met verwon dering het gieten van een cere moniële Bronstijd hellebaard. Intussen zwerven opa en oma (75 en 74) als een verliefd stel over de dijkjes van het laatmiddeleeuw se dorpje". Hoewel Archeon zonneklaar is afgekeken van het Viking Centre in Denemarken stelt het boek werk dat het Alphense park uniek is in West-Europa 'mis schien zelfs voor de hele wereld'. Deze boute bewering wordt ge staafd met de vermelding dat in Archeon wordt getracht maar liefst honderdduizend jaar ge schiedenis te presenteren aan Maquettes zoals v op ware grootte. het publiek, dat bestaat uit dag jesmensen, studenten, school kinderen, buitenlandse toeristen en ga zo maar door. Voorts moe ten die mensen na een bezoek ze ker nog een of twee keer terugko men, omdat het park steeds wordt aangepast. Tijdmachine Het boekje over Archeon: "Een bezoek aan dit park start in een tijdmachine, die u op sensa tionele wijze vele duizenden ja ren terugzet in de tijd. Eenmaal weer buiten bevindt u zich in het verleden en kan een tocht begin nen langs dorpen, landschappen, akkers, havens, wegen, dijken, kastelen en molens en kunt u te vens wilde en thans verdwenen maar weer teruggefokte dier soorten bekijken". De brochure: "Het doel is aan te tonen dat dit plan de investe ringen waard is en dat ze rende ment zullen opbrengen als Ar cheon in alle zuiverheid de gege vens die archeologen leveren, weet om te zetten in op het pu bliek gerichte presentaties en educatief vermaak. Voordat met de bouw kan worden begonnen, zullen overheidsinstanties, orga nisaties van en voor het bedrijfs leven, alsmede het bedrijfsleven zelf overtuigd moeten zijn van de wezenlijke bijdrage die zij aan dit plan kunnen leveren". Vergeten De plannenmakers lijken wel vergeten dat de afgelopen jaren diverse rapporten zijn versche nen over de nogal krappe Neder landse markt voor de pret-, the ma- en attractieparken. Zowaar het NRIT zelf heeft in het begin van de jaren tachtig een lijvig rapport uitgebracht met de con clusie dat er in ons land geen nieuwe attractieparken meer mogen bijkomen. Dat onderzoek is in 1983 nog eens overgedaan in samenwerking met de in Arn hem gevestigde Recron, de lan delijke organisatie van onderne mers die werkzaam zijn in de be drijfstak van recratie en het toe risme. De uitkomst was gelijk: de markt van de parken is overver zadigd. Met de bedrijven gaat het redelijk tot slecht. Twintig tot dertig procent draait jaarlijks met verlies. Weliswaar is dat een wisselend bestand, maar elk jaar is toch een aanzienlijk deel van de pretparken de dupe. De afge lopen zeven jaar is landelijk ge zien geen enkele toename meer Overzicht van Archeon. Bovenin midden de Romeinse tijd en rechts, stige rijksweg 11. te merken in het totale aantal be zoekers. De initiatiefnemers van Ar cheon komen op de proppen met een ander en hun welgevallig rapport van het NRIT van deT cember 1986 'Demografische ef fecten en de vraag naar (verblijfs- )recreatie'. De brochure: "Hierin valt op dat het juist de musea en de educatief ingerichte themati sche projecten zijn waar de be langstelling in verhevigde mate maar uit gaat. Het totale aantal bezoekers zal in 1995 gestegen zijn met 8,5 procent, ofwel 850.000 Nederlandse bezoekers per jaar". Snoepen Volgens de Recron is er slechts tussen de parken onderling een verschuiving merkbaar. Ze snoe pen elkaar publiek af. De Neder landse parken trekken jaarlijks het entreegebouw annex museum en restaurant. Links de prehistorie, in het vlakbij de parkeerplaatsen, de middeleeuwen. Onderlangs loopt de toekom- (illustratie pr) ongeveer negentien miljoen be- Zee 'zéér attractieve voorzienin- zoekers. Algemeen secretaris gen'nodig. Hij noemt daarbij het i de Recron, F. J. de Zee: "Dat avonturenpark Hellendoorn. De- is voor Europese begrippen en eigenlijk ook in de hele wereld een ongekend hoog aantal. Er zit avonturenpark ze parken trekken tussen de 400.000 en 700.000 mensen. De laatste en kleinste groep be- Voor een staat uit de grootschalige pu- bliekstrekers met eventueel niéuw park is een dijk van een formule nodig en een park op wetenschappelijke of Dit betreft Duinrell, de Efteling, jaarlijks i dagjesmer museale basis is absoluut onvol doende. De attractiewaarde daar van is absoluut te gering. Het park zakt als een kaartenhuis in elkaar". Uit de laatste attractiepar kenstudie blijkt dat deze bedrij ven in drie categorieën zijn te verdelen. De eerste heeft speel toestellen voor kinderen, show en museum-elementen in zich, zoals de Linaeushof en Avifauna. Die groep 'pakt' jaarlijks 150.000 tot 300.000 bezoekers. Om daar boven te komen zijn volgens De ponypark Slagharen en Ma- durodam. De Zee: "Deze parken hebben een bijzonder grote at tractiewaarde en dat vereist zeer forse investeringen en reserve ringen om elk jaar weer op dat enorme aantal bezoekers uit te komen". Over de initiatiefne mers van Archeon zegt De Zee: "Hobbyisten die er genoegen in scheppen om te conserveren en te beleren. Het is niet een gezel schap dat een hoge attractivi- teitswaarde van het park uit de hoed tovert". KATWIJK - Alle k-document- houders hebben vanmorgen de haven van IJmuiden verlaten om de vangst op kabeljauw te hervatten. Ook de vissers die door het ministerie van land bouw en visserij zijn gesom meerd om nog een of meerdere weken voor de kant te blijven omdat zij in de afgelopen ille gaal op kabeljauw hebben ge vist, zijn normaal uitgevaren. De documenthouders besloten hiertoe afgelopen zaterdag tij dens een vergadering in het kantoor van de Katwijkse Ver eniging van Schipperseigena- ren. Volgens secretaris J. Ouwehand van de Katwijkse vereniging heeft het ministerie het recht niet om en kele k-documenthouders te straf fen voor het aanvoeren van kabel jauw in de periode dat het vangst verbod van kracht was. "Het mi nisterie heeft zelf erkend dat wij onze eigen vangsthoeveelheid voor dit jaar niet hebben opgevist, dus onze leden valt niet te verwijten dat zij de afgelopen weken gewoon hun werk hebben gedaan". Door de toewijzing van een extra kabeljauw-quotum door de EG en de ruil van vangsthoeveelheden met Duitsland, is de kabeljauw vangst voor de documenthouders en de overige rondvisvissers van daag weer opengesteld. Het minis terie heeft echter sancties getrof fen tegen vissers die de afgelopen periode het vangstverbod hebben ontdoken. Voor elke week dat zij illegaal deze rondvissoort hebben aangevoerd, moeten zij een week extra voor de kant blijven. Een klein aantal van de twintig k-docu- menthouders, waarvan de meeste uit Katwijk afkomstig zijn, hebben eveneens bericht gehad dat zij voorlopig de vangst op kabeljauw niet mogen hervatten. "We zullen wel zien wat het mi nisterie doet, nu ook deze schepen vandaag gewoon zijn uitgevaren", zo reageert de Katwijker Ouwe hand laconiek op de mogelijke consequenties van het negeren van dit verbod. Onderhandelen De documenthouders besloten afgelopen zaterdag om per schip elke week 100 kisten kabeljauw aan te voeren. Dat zijn 25 kisten meer dan de overige rondvisvis sers per week mogen verhandelen. Op basis van het quotum van 880 ton dat de documenthouders tot aan het eind van dit jaar resteert, zouden eigenlijk maar 50 kisten per week kunnen worden aange voerd om tot december te kunnen blijven varen. Volgens Ouwehand is het bij deze hoeveelheid echter niet mogelijk om rendabel te vis sen. "We voeren dus gewoon 100 kisten per week aan en gaan verder met het ministerie onderhandelen over de toewijziging van nog een extra vangsthoeveelheid". De documenthouders zijn van mening dat zij recht hebben op een dergelijke extra toewijzing omdat zij niet hebben meegedeeld in de verhoging van het landelijke quo tum kabeljauw door de EG. Op het Lindenplein in Noordwijk is afgelopen zaterdag een druk bezochte kunstmarkt gehouden. De markt werd georganiseerd door de vereniging De Oude Dorpskern uit de badplaats en bij 27 kraampjes was een grote collectie kunst en antiek te bekijken. De vereniging organiseert de kunstmarkt voor het tweedejaar, vooral met het doel om de oude dorpskern van Noordwijk-binnen onder de aandacht van de toeristen te brengen. Dit seizoen worden er in totaal drie kunstmarkten gehouden, de eerstkomende is op zaterdag 8 augustus, (foto Henk Bouwman) Wereldkampioenschappen in Noordwij kerhout NÖORDWIJKERHOUT - Aan het wereldkam pioenschap paalzitten in Noordwijkerhout wordt deelgenomen door 18 personen. Vanaf woens dag 22 juli tot en met zon dag 26 juli zullen 16 he ren en 2 dames proberen het bestaande record van 104 uur te verbeteren. Onder de deelnemers aan dit evenement zijn drie wereldrecordhou ders die hun titel verde digen. Dat zijn José Turk uit Noordwijk, Nico Bouwmeester uit Heems kerk en Han de Jong uit Roelofarendsveen. Het kampioenschap begint woensdagmorgen om 8.00 uur en het startschot wordt gegeven door Jan Rietman, de presentator van de Los Vast Show. De wedstrijd wordt uiter lijk zondagmiddag om ongeveer 16.30 uur ge staakt. Het bestaande we reldrecord zal dan met een kwartier zijn verbe- terd. Als er op dat mo ment nog meerdere deel nemers in de strijd zijn, is er sprake van een ge deeld kampioenschap. Rond het wedstrijdter- i het Oosterduin- worden ook dit jaar weer het paalzitten een groot aantal activitei ten georganiseerd. Op het podium dat tussen de paalzitters wordt opge steld, wordt elke avond een entertainmentpro- gramma geboden, dat wordt gepresenteerd door Hans Versnel. Ie dereen die denkt een leu ke act te kunnen bren gen, is welkom om in het programma op te treden. De artiesten in spe kun nen zich opgeven bij de VW-Noord wijkerhout, 02523-72096. Op zaterdagmiddag 25 juli wordt van 15.00 tot 16.00 uur een mini-play- backshow georganiseerd voor kinderen tot en met 12 jaar. Deelnemers bo ven die leeftijd kunnen zich bij de VVV-Noord- wijkerhout opgeven voor de soundmix/playback- show die zaterdagavond wordt georganiseerd. Verder staan op het pro gramma onder meer bal lonnen- en touwtrekwed strijden, optredens van een stuntteam, een aantal i Knock- Concerten taboe en uren eerder dicht ALPHEN AAN DEN RIJN - Dis cotheek Starlight in Alphen wordt de mond gesnoerd. De Kroon heeft in haar uitspraak over de hinder-, wetvergunning van de disco twee nogal stringente bepalingen toege voegd. Het muziek- en danspaleis aan de Prins Hendrikstraat moet in het weekeinde twee uur eerder sluiten. Voorts dienen op het par keerterrein en bij de ingang van de disco tijdens openingstijd perma nent personeelsleden aanwezig te zijn om eventuele overlast van be zoekers tegen te gaan. Bovendien mag in Starlight geen levende mu ziek meer ten gehore worden ge bracht. Het gemeentebestuur heeft met een ingespeeld op de direct van kracht geworden kroonbeslissing. Disco-exploitant N. Groen in 't Wout krijgt van de gemeente een week respijt om de twee aanvullen de maatregelen na te komen. In au gustus moet in de danszaal een nieuwe geluidsbegrenzer zijn aan gebracht. "Dit alles kan niet in en kele dagen van de exploitant wor den verlangd", aldus D. Passchier van de gemeente. "De discogasten komen al vaak laat binnen, zouden dan moeilijk kunnen gaan doen en orde-problemen veroorzaken". Vijftien omwonenden van Star light waren tegen het afgeven doof de gemeente van de hinderwetver gunning bij de Kroon in beroep ge gaan. De onherroepelijke uit spraak stelt dat de vergunning te recht is verleend. Een van de bu ren, de arts G.A. de Haak: "Dit is een onbevredigende uitspraak voor ons. Nu moet de exploitant bloeden en dat hebben we niet ge wild. De gemeente is van het begin af aan al fout geweest. Zij wordt enigszins in het gelijk gesteld, ter wijl de discotheek door alle beper kende voorwaarden niet meer met winst te exploiteren is". stelt", zegt de vrouw van de disco theek-eigenaar. "Het grote publiek komt pas na. elven en dat zouden we ze zeker direct weer naar huis •moeten sturen? Kom nou". Op ad vies van onder meer de directeur- generaal voor de milieu-hygiëne heeft de Kroon beslist dat Starlight om middernacht de deuren moet sluiten. Alleen op vrijdag en zater dag mogen de deuren tot één uur open blijven. Dat is nu nog drie uur 's nachts. Het brengen van live-muziek is voortaan uit den boze. Ook het in zingen van muziek op de geluids band is in Starlight verboden. Voorts stelt dé Kroon dat er vanaf een uur voor sluitingstijd geen consumptiebonnen of -munten meer mogen worden verkocht. De disco-muziek dient een kwartier voor sluitingstijd te stoppen en dan mogen er ook geen drankjes en hapjes aan de bezoekers worden geserveerd. Ook een kwartier voor sluitingstijd moet de tl-verlichting worden ontstoken. Vandaag wordt overleg gevoerd tussen de gemeente en de exploi tant. Daarbij wordt bezien hoe snel aan de nieuwe voorwaarden vol gens de hinderwet kan worden vol daan. Afgelopen weekeinde heeft de gemeente de exploitant de hand nog boven het hoofd gehouden. Deze heeft al eerder gedreigd te stoppen met de disco als het hem onmogelijk wordt gemaakt de zaak draaiende te houden. Vooral de omzet in de nachtelijke uren zou belangrijk zqn voor een redelijke exploitatie. VERNIELINGEN POLITIEPOST - De lichtbak bij de ingang van het politiebureau in Nieuwkoop is de afgelopen nacht vernield. Tevens werd een ruit met gewapend glas aan de zijde van de Roerdomplaan ingetrapt. Over de aanleiding voor de vernielingen tast de politie in het duister. Het bureau was tijdens de vernielingen onbemand. ...stuk van Nederland. Want waar iets te beleven valt, daar zijn wij. Met onze nieuwe promotiebus rijden wij dagelijks door de regio en bezoeken vroeg of laat ook uw woonplaats. Weet u het nog: Onze kleuren zijn blauw en geel. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8