TAD LEIDEN 'Dit evenaart Amsterdamse festijnen' Groot aantal auto's gekraakt in Leiden Straatmuzikantenfestival ondanks hoosbuien regelrechte tophit Mannen aangehouden wegens diefstal van jack s LEIDSCH m DAGBLAD MAANDAG 20 JULI 1987 LEIDEN - Een gouden pet en een paar honderd gulden rijker stapte de Engelse straatar tiest Johnny Street gisteravond als winnaar van het Leidse Straatmuzikantenfestival van het podium af.. "Met afstand de beste", vond het Leidse jurylid Cor Snelders. "Bovendien trad hij alleen op, terwijl er vooral groepen in de finale zaten". Street zelf deelde de mening van de jury. Met "ik wist dat ik zou winnen" nam hij de gouden pet in ontvangst om vervolgens nog maals met zijn met de voeten be diend drumstel en banjo twee nummers voor het volgepakte Pie terskerkplein ten gehore te bren gen. door Willem Spierdijk De Engelsman uit Newcastle (die tegenwoordig in Haarlem woont) sloot daarmee een festival af dat een onvervalste tophit bleek. De hele middag trokken tientallen straatartiesten en groepen door de stad. Vrolijke groepen en maffe groepen ("We wonen in Leiden, maar zeggen dat we uit België ko men"). De besten traden later op tijdens de finale op het Pieters kerkplein. "Dit festival evenaart de evene menten die in Amsterdam plaats hebben", sprak Snelders compli menterend tot de organisatoren. Eerder op de dag zag Snelders het nog niet zo zonnig. "De regen be derft alles" vond het 70-jarige Leid se jurylid en voormalig straatmuzi kant. Het tegendeel was overigens het geval. Sommige hoosbuien dwon gen de muzikanten wel een kwar tiertje te schuilen, maar vermocht het enthousiasme van het publiek niet te verminderen. Publieksprijs De grootste favoriet van de toe schouwers was 'Het Oldenzoal Straatensemble'. Een 'big band', twaalf mensen sterk, die erin slaag de om de bussen enige tijd uit de Breestraat te weren, iets wat de plaatselijke wethouder verkeer nog altijd niet is gelukt. Het Olden- zaalse ensemble sleepte dan ook de 'publieksprijs' in de wacht. Door het uitdelen van stembriefjes aan de artiesten kon het publiek haar voorkeur uitspreken. Dat leverde in sommige gevallen nog wat problemen op, toen de ou ders van een beslist Leids gezin de briefjes bij de Oldenzalers wilde in leveren, terwijl de kinderen 'die meneer met die harmonika veel leuker vonden'. Die artiest ('Grad- je') werd later op de dag toch nog gehonoreerd met de derde prijs. Niet alle muzikanten waren even blij met de witte briefjes die de voorbijgangers in hun vioolkist of pet deponeerden. "Als de mensen net zo gemakkelijk een gulden in m'n hoed zouden gooien, dan kon ik stil gaan leven op Ibiza", meen de een van de straatartiesten. Twijfel Degenen die er aan twijfelden of Straatmuzikant Johnny Street neemt de eerste prijs v de foto het Leidse-jurylid Cor Snelders. n het straatmuzikanten-c alle muzikanten wel als straatmuzi kanten konden worden be schouwd (met 'muzikaliteit','crea tiviteit' en 'presentatie' een van de criteria van de jury) en niet als 'mu- ziekmakers op straat', kregen later bij de finale op de Pieterskergracht een antwoord op die vraag. 'Het Ol denzoal Straatensemble' - een van de groepen waar die twijfels voor golden - bleek bepaald geen po- diumgroep te zijn toen de groep een half uurtje het publiek moest vermaken toen de jury een con claaf was. Na het spelen van vier nummers blikten de leden zenuw achtig naar de gesloten deuren van de Pieterskerk of de uitslag nu uit eindelijk nog niet bekend was. De organisatoren van het fesiti- val zagen het met kamerbrede glimlachen op hun gezicht aan. De Stichting 'De Gouden Pet' ('Schrijf goed op dat we niets met de organi satie van de Lakenfeesten van doen hebben') kon gisteren alle ar tiesten die zich hadden aangemeld ook daadwerkelijk verwelkomen. Er waren zelfs een aantal muzikan ten op de bonnefooi naar Leiden gekomen, die zich onaangemeld in het festival stortten. "We hebben gevraagd of zij de anderen niet in de weg wilden lopen. Dat is prima gegaan". De stichting is stellig van plan het evenement volgend jaar te her halen. "Misschien in combinatie met een festival voor straattoneel", vond Alex Fonteyne, een van orga nisatoren. Culinair Het festival voor straatmuzikan ten overheerste de laatste uren van de Lakenfeesten het evenement 'Leidén Culinair', de presentatie van ongeveer twintig Leidse res taurants, die elk enkele gerechten serveerden. Er was veel publiek en de omzetten waren hoog, tevreden heid bij deelnemers en organisato ren derhalve. De toeloop van het publiek was inderdaad verbazingwekkend. "Achtduizend mensen op zaterdag, tienduizend op zondag" schatte een van de organisatoren. Ook de horeca keek met genoe gen terug op de twee dagen 'gastro nomie' op het Pieterskerkplein. Nieuw Minerva bakte zaterdag drieduizend pannenkoeken, res taurant Jan le Grand, een van de initiatiefnemers van 'Leiden culi nair' (de Leidse 'Tafellakenfees ten') verkocht driehonderd kreef ten. De benaming 'Leiden Culinair' was overigens wel wat hoogdra vend. Slechts een paar deelnemers hadden zich de moeite getroost het publiek iets werkelijk speciaals voor te schotelen. De fantasie van enkele restaurants reikte niét ver der dan het roosteren van wat vlees op een barbecue. Jan le Grand was het daar wel mee eens. "Enkele restaurants die een naam hebben in Leiden, waren er niet bij. Misschien dat we hen hebben gemist, in ieder geval heb ben zij ons gemist". Positief Met 'Leiden Culinair' en het fes tival voor straatmuzikanten kwam een einde aan de Lakenfeesten die tien dagen duurden, "De totale in druk van de Lakenfeesten 1987 is bij organisatie en publiek uiterst positief', liet de Stichting Evene mentenfonds Leiden onmiddellijk na afloop van de feesten weten. Toch heeft de organisatie ook de ze editie van de Lakenfeesten niet duidelijk weten te maken, waarom het evenement tien dagen in beslag moet nemen. De Lakenfeesten kennen te weinig hoogtepunten om een periode van tien dagen te beslaan. In die tijdsspanne gebeurt tij dens de Lakenfeesten nog niet een derde van wat er in Leiden op 3 ok tober binnen 24 uur plaats heeft. ir 'Leiden Culinair' trok De straatmuzikanten trokken LEIDEN - Autokrakers hebben in het afgelopen weekeinde op grote schaal huisgehouden in Leiden. In de meeste gevallen was het te doen om radio-cassetterecorders. Op de Langebrug, de Lange Mare en de Lammermarkt werden vrijdag avond met dit doel autoruiten inge slagen. Diezelfde avond leverde in braak in een auto in de Smidsteeg een schoudertas met' 400 gulden plus (auto)papieren op. De dieven hadden hiertoe het rechterportier geforceerd. In het Plantsoen bleef het bij een poging. Daar kregen de autokrakers het rechterdeurslot niet open. In de nacht van zaterdag op zon dag werd in de President Stein- straat een 17-jarige Leidenaar op heterdaad betrapt door twee sur veillerende agenten. De jongen stapte van de ene opengebroken auto over op een andere en begon daar de bedrading los te maken. Op dat moment maakten de agen ten een einde aan zijn activiteiten. In de Rijnstraat werd het ruitje van een auto ingeslagen, waardoor de dieven zich een schoudertas met een inhoud van 300 gulden, een zilveren ring en sleutels eigen konden maken. Op het Utrechtse Jaagpad werden uit een auto twee walkmans, cassettes en autopapie ren ontvreemd. De eigenaar was eerder zijn autosleutel kwijtge raakt en de 'eerlijke vinder' had daar dankbaar gebruik van ge maakt. Ook op de Kaasmarkt, de Pie terskerkgracht en het Rapenburg werden autoruiten ingeslagen en radio-cassetterecorders gestolen. In de Nieuwsteeg betrapten twee Leidse agenten, die overigens in hun vrije tijd daar liepen te wande len, een 26-jarige Leidenaar bij het inslaan van een autoruit. Vannacht werd op de Lange- gracht een 21-jarige Leiderdorper aangehouden. Een voorbijganger had daar drie jongens aan auto's zien rommelen. De Leiderdorper stapte, op het moment dat de poli tie kwam, uit een auto. De man is overgedragen aan de marechaus see, aangezien hij dienstplichtig militair is. Zijn kornuiten wisten op tijd het hazepad te kiezen. Op de Oude Vest waren eerder op de avond twee Leidenaars van 17 en 19 jaar oud aangehouden, toen zij aan het controleren waren of geparkeerde auto's soms open waren. Bij de komst van de politie doken ze eeri auto in en gooiden even later iets in het water. Bewoners eisen maatregelen tegen overlast LEIDEN - De bewonerscommissie Agaat wil dat er iets wordt gedaan aan het vandalisme en de verpau pering van de flats aan de Agaat laan. De bewoners schrijven in een brief aan het college van B en W dat zij te weinig steun krijgen bij hun plannen de overlast te lijf te gaan. De bewonerscommissie zegt in het verleden verschillende malen aan wethouders te hebben ge schreven. "Als kleine jongens wor den we behandeld. Immers er wordt zelfs geen moeite genomen ons maar enig antwoord te geven. Wethouder Tesselaar heeft ooit zijn toezegging gegeven om een verga dering over de Agaatlaan bij te wo nen. Tot op heden wachten wij nog steeds (vanaf 1984)", aldus de be woners in hun brief. De bewonerscommissie wil bin nenkort een gesprek hebben met het college van B en W. LEIDEN - Onder de goot van een woning aan het Jan Paatsplein heeft zich een wespennest genesteld. In het nest huizen Noorse wespen, die zeer zeldzaam zijn in Nederland. Deze beestjes komen voornamelijk voor in het midden- en hooggebergte. Kenmerk van de Noorswe wespen, die minder agressief zijn dan de Nederlandse; een rode plek op het achterwerk. Vorig jaar kwamen er ook al Noorse wespen voor aan de Nagtegaallaan. Dat nest werd toen vernield. Het vermoeden bestaat dat zich toen al jonge kóninginnen in het nest bevonden, waardoor de Noorse wespensoort kon overwinteren (foto jan Holvast) LEIDEN - De politie heeft zater dag vlak achter elkaar twee aan houdingen verricht naar aanlei ding van een diefstal in het Acade misch Ziekenhuis. Daar werd een man aangehouden die het spijker- jack van een verpleegkundige had gestolen. Toen de politie arriveer de, rende deze 24-jarige Leidenaar naar een van de toiletten, waar hij een hoeveelheid gestolen medicij nen trachtte door te spoelen. De man was met een auto. Daar in werden later het jack en nog een hoeveelheid medicamenten gevon den. In de auto zat een 24-jarige man uit Oegstgeest. Hij had een verband om de nek. Navraag leer de dat het tweetal naar het AZL was gegaan om een kogeltje uit de nek van de Oegstgeestenaar te la ten verwijderen. In de Leidse bin nenstad, op de hoek van de Oude Vest en het Havenplein, was er eer der die middag op hem geschoten. Via getuigen kwam de politie op het spoor van een 20-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats. De man werd om kwart voor zeven aangehouden in de Ma ria Gijzensteeg. Op het adres waar hij logeert werd een gasdrukpi stool gevonden met een aantal pa tronen en kogeltjes. Hoewel het slachtoffer geen aangifte van de schietpartij wil doen, onderzoekt' de politie de zaak in verband met overtreding van de Vuurwapen- wet. Vechtpartij Stationsweg 'LEIDEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag moe ten ingrijpen bij een vechtpartij op de Stationsweg. Een groep Leidse jongens raakte daar slaags met Haagse jongeren. Over en weer werden klappen uitgedeeld. Aan het eind van de vechtpartij kwam een onbekend gebleven Hagenaar op een 22-jarige Leidenaar af en stak hem in het dijbeen, vermoede lijk met een mes. De Leidenaar merkte hier aanvankelijk niets van, maar werd door zijn vrienden op het bloed aan zijn been gewe zen. De jongen is voor de steek wond behandeld in het Acade misch Ziekenhuis. Postduiven Uitslag van de wedvlucht van de postduivenvereniging De Vriendenclub vanuit St. Chis- lain: 1-4 I.M. Doornik2 comb. StraathofIv.d. Berg; 3 A. Noest; 4 comb. Kooy/Werkhoven; 6-8-10 Th. Dongelmans. Uitslag van de wedvlucht vanuit Chantilly: 1 L. Koopman; 2-9 F.J. Compier; 3 F. Ladan; 4 comb. Bodyn/Vinkes- teyn; 5 A. Bink; 6 H. Gijsman; 7 W. Vijlbrief; 8 C.P. Gijsman; 10 comb Kooy/Werkhoven. Uitslag van de wedvlucht van PV De Snelvlieger vanuit Chan tilly: 1-4-5-7-8 comb J en N; 2-6-9- 10 J. Groenendijk; 3 B. Vlekke. Uitslag van de wedvlucht van de zelfde vereniging vanuit St. Chis- lain: 1 B. Vlekke; 2-3-7-10 F. Jan sen; 4-5-6-8-9 comb. J en N. Volksschilderen In de Hooglandse Kerk wordt vanaf donderdag een expositie gehouden over volksschilder kunst en fotografie. Deze tentoon stelling duurt tot 6 augustus. De deelnemende kunstenaars zijn Riet van der Zijde, Henny Tas en Jan W. de Groot. Jan van der Zij de exposeert foto's. De tentoon stelling is op maandagen ge opend van 13.00 tot 15.30 uur en van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 15.30 uur. Oudheden De tentoonstelling 'Feestmaal, Godenmaal, Dodenmaal' in het Rijksmuseum van Oudheden duurt nog tot en met 30 augustus. Op deze speciale zomertentoon- stelling zijn archeologische voor werpen te zien die verband hou den met eten en drinken. De voor werpen zijn oorspronkelijk af komstig uit het Nabije Oosten, Egypte, Griekenland en het Ro meinse Rijk. Het rijksmuseum, Rapenburg 28, is dinsdag tot en met zaterdag open van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Nieuw station spoorwegen kost 38 miljoen gulden LEIDEN - Met de bouw van het nieuwe Leidse station is een be drag van 38 miljoen gulden ge moeid. De directie van de Neder landse Spoorwegen is onlangs ak koord gegaan met de nieuwbouw en de daarmee gepaard gaande in vestering. De nieuwbouw van het station is definitief v nister van verkeer en waterstaat deze investering goedkeurt. De NS heeft overigens nog geen krediet aanvraag bij het ministerie van ver keer en waterstaat ingediend. Het is de bedoeling dat de bouw van het station eind 1989 begint. In 1993 moet het nieuwe gebouw ge reed zijn. De nieuwbouw start aan de ziekenhuizijde. Daar verrijst een gebouw waarin diverse dien sten van de NS worden onderge bracht. Aan deze zijde komt voorts een volwaardige stationsentree en een grote rijwielstalling ter com pensatie van de stalling in de kel der die voor de nieuwbouw moet wijken. In de tweede fase komt de verbreding van de reizigerstunnel aan bod. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7