Iran wijst ingreep VN bij voorbaat af Congres verbaast zich over gedrag ex-minister 'Reagan wil geen vreedzame oplossing' Akkoord over resolutie Veiligheidsraad Pakistan wil Iraanse diplomaten hulp bieden Onderzoek Panama naar mishandeling betogers MAANDAG 20 JULI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON - Iran heeft de resolutie, waarmee de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een eind wil maken aan de Golfoorlog tussen Irak en Iran, bij voorbaat bekriti- deëkTdat'itaïië seerd. Zolang de Veiligheidsraad Irak niet veroordeeld tot agressor is Iran niet bereid tot een staakt-het-vuren. Dat zei de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Veleyati, zater- Vandaag komt de Veiligheidsraad Aan de secretaris-generaal van bijeen om te trachten een eind te de VN, Perez de Cuellar, wordt ge- maken aan de Golfoorlog, die nu al vraagd waarnemers naar Iran en zeven jaar duurt. Een ontwerp-re- Irak te sturen om te kijken, of de solutie, waarover het afgelopen twee landen zich aan de wapenstil- weekeinde al overeenstemming is stand houden. Maar wat ontbreekt in de resolutie is een angel. Er staat niet in dat het land dat zich niet aan het staakt-het-vuren houdt zal worden getroffen door een interna tionaal wapenembargo. In de reso lutie is alleen sprake van „verdere stappen", zonder dat die gespecifi ceerd worden. Dat komt omdat er nog geen overeenstemming is bereikt tussen de Veiligheidsraad eventuele doorsijpeling in Iran naar de islamitische Sow- jet-republieken die aan Iran gren- ISLAMAB AD/PARI J S (AP/GPD) - Pakistan zal er zorg voor dragen dat de Iraanse diplomaten in Parijs veilig het land kunnen verlaten, zo heeft een functionaris van het Pa kistaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren bekendge maakt. „Het verzoek van Teheran daar toe wordt ingewilligd", verklaarde een functionaris, die niet met name genoemd wilde worden. Het Iraan se verzoek betreft alleen de veilige aftocht van de Iraniërs die zich in de ambassade in Parijs bevinden. Teheran heeft Pakistan niet ge vraagd de Iraanse belangen in de Franse hoofdstad te behartigen, al dus de functionaris. Zaterdag werd door een woord voerder van het Franse ministerie buitenlandse zaken meege- s gevraagd de Franse belangen in Iran te beharti gen. Inmiddels heeft de Franse minis ter van buitenlandse zaken Jean- Bernard Raimond gisteravond la- onrust ten weten dat Frankrijk blijft eisen dat de Iraanse tolk Wahid Gordji, die zich in de ambassade in Parijs heeft verschanst, zich door justitie laat verhoren in verband met een serie bomaanslagen, in september 1986. In een interview voor de Franse televisie verklaarde Rai mond dat dit een principe-kwestie is. waarover niet te onderhandelen valt. Gordji houdt zich nu al drie we ken verschanst in de Iraanse am bassade. Hij heeft geweigerd zich te laten verhoren met het argu ment dat hij dipomatieke on schendbaarheid geniet. De Franse autoriteiten houden vol dat Gordji, als tolk, niet diplomatiek on schendbaar is. Volgens 'le Journal de Diman- che' van gisteren zou Wahid Gordji een buitengewoon belangrijke rol spelen en zou hij naar Frankrijk zijn gezonden 'om vanuit Parijs en Genève de logistieke lijnen van de islam te vermenigvuldigen'. Deze terminologie houdt in dat Gordji tot taak zou hebben een systeem op te bouwen van waaruit het de 'bewakers van de revolutie' ge makkelijker gemaakt zou worden om de Westeuropese samenleving met een niet eindigende reeks bomaanslagen te ontwrichten. De rol van Gordji zou zelfs zo be langrijk zijn, dat de Iraniërs van ayatollah Chomeini er alles aan ge legen is hun man levend terug te krijgen. Mocht hij toch in Franse handen vallen zou hij gedood moe ten worden, omdat hij over teveel belangrijke informatie over hun plannen beschikt. Volgens onbevestigde geruchten houdt de politie rond het ambassa degebouw er rekening mee dat po gingen worden gedaan Gordji te la ten ontsnappen, waarschijnlijk door een vanuit de ambassade te graven tunnel. De politie contro leert dan ook ieder uur de riolen onder en langs het gebouw en maakt daarbij zelfs gebruik van la serstralen. In de hele wereld worden Franse belangen op het ogenblik met ex tra zorgvuldigheid bewaakt. De vijfhonderd Fransen van de UNO- strijdmacht in Zuid-libanon zijn in staat van paraatheid gebracht. Franse vliegtuigen op weg naar het Nabije Oosten worden door veilig heidstroepen in de gaten gehou den, Franse ambassades in landen met een islamitische bevolking hebben extra bewaking gekregen. De grootste zorg baren de levens van de vijf Franse gegijzelden in Beiroet. Een aantal van hen zit al bijna twee jaar gevangen. Onder hen zijn de Franse diplomaten Marcel Carton en Marcel Fontaine. Meteen na het bekend worden van het Franse besluit de diploma tieke betrekkingen te verbreken dreigden de 'bewakers van de Is lam' de twee diplomaten 'onmid dellijk' te zullen fusilleren. Dit dreigement is de afgelopen dagen echter niet meer herhaald. door Henk Dam bereikt tussen de meeste leden van de Veiligheidsraad, eist een onmid dellijk staakt-het-vuren, en de te rugkeer naar de internationaal er kende grenzen. In de resolutie de 15 leden wordt ook aangedrongen op derzijdse vrijlating van de krijgsge vangenen. Aanslagen op leiders verzet tegen Chomeini LONDEN (AP)- Een Iraanse oppo- 'daTtetTich^lt wapenstilstand zal houden. De Ira- de wenselijkheid ties. Centraal staat daarbij met na me de positie van de vijf vaste le den van de Raad, die elk het recht van veto hebben. Amerika, Frank rijk en Engeland voelen wel voor een wapenembargo als Irak of Iran zich niet de wapenstilstand houdt. Maar daarmee zijn de twee andere vaste leden, de Sowjet Unie en Chi na, het niet eens. u Vooral van Iran, dat tot nu toe alle pogingen tot bemiddeling naast zich neer heeft gelegd, wordt sitieleider tegen het bewind ayatollah-Chomeini is zaterdag ernstig gewond geraakt in Londen tijdens buurt sington Palace, de Londense dentie van een aantal leden van het Britse koninklijk huis, explodeer de een rijdende auto. Volgens een woordvoerder van Scotland Yard werd de explosie veroorzaakt door een bom, die i stellen bovendien als - T waarde dai de Iraakse leider Sad- bomaanslag. In de dam Hoessein moet opstappen, de oprijlaan van Ken- - - - Commerciële belangen spelen een niet te onderschatten rol als het om sancties gaat. China heeft Iran dit jaar voor zeker 1,2 miljard gulden aan wapens geleverd. Dit komt overeen met een derde deel van de totale wapenaankopen van het land. Noord-Korea, waar zowel Iraanse veiligheidstroepen hebben de Franse ambassade king van de Iraanse ambassade in Parijs i Teheran omsingeld als represaille i bevestigd onder de stoel naast die de Sowjet-Unie als China grote i i de chauffeur. De auto werd be- vloed hebben, levert Iran 10 tot 15 procent van zijn wapens. Hetzelfde verhaal geldt voor Sowjet-satelliet- staat Bulgarije. Zijn China en de Sowjet-Unie be reid dat „voordeeltje", dat zij bij de I Golfoorlog hebben, opzij te zetten? Amerikaanse functionarissen bij de VN hebben de afgelopen dagen laten doorschemeren dat dat best wel eens het geval zou kunnen zijn. Met name over de Sowjet-Unie be gint een voorzichtig optimisme te heersen. De Russen hebben er - on danks het commerciële voordeel van grote wapenverkopen aan Irak - om te beginnen belang bij dat er aan de Golfoorlog een eind komt. Want: als een van beide oorlogvoe rende landen ooit dan is dat zeker Irak. Met dat land De bestuurder werd door twee mannen uit zijn auto gehaald en naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij met brandwonden en een knieblessure werd opgenomen. Zijn toestand is ernstig, maar niet kritiek, zo vertelde een ziekenbroe der. Vrienden van de man identifi ceerden hem als Amirhoessein Amir-Parviz. Hij is voorzitter van de Nationale Beweging voor het Iraanse verzet in Londen en be kleedde tot de val van de sjah in 1979 een post in diens kabinet Een 1 moord ning WASHINGTON (Rtr/UPI) - Amen- stoppen. „Ik vind het verbijsterend kaanse Congresleden die onder- dat de minister Poindexter en zoek doen naar het Iran-Contra- North nooit heeft ondervraagd schandaal zullen minister van jus- voordat zij als gevolg van de affaire titie Edwin Meese vragen waarom het Witte Huis verlieten. Maar ik hij de gewezen nationale-veilig- denk dat dit gebeurde uit onbe- heidsadviseur John Poindexter en kwaamheid", aldus de Republi- diens medewerker Oliver North keinse senator, een partijgenoot 1 president Reagan. US News and World Report schrijft dat de informatie die de se natoren kregen, bevestigde dat de 74-jarige Casey aan kanker stierf, zoals bij zijn overlijden officieel meegedeeld door het ziekenhuis. PANAMA, (AP) - President Delval- le van Panama heeft legerbevel hebber Noriega verzocht een on derzoek in te stellen naar aanlei ding van beschuldigingen dat tij dens de recente demonstratiegolf betogers zijn mishandeld, na in hechtenis te zijn genomen. De beschuldigingen hebben be trekking op de gang van zaken op 10 juli, toen betogers de straat op gingen om het aftreden van Norie ga te eisen. Volgens de organisato ren van de demonstratie werden toen meer dan 600 mensen opge pakt. De demonstratie was door de autoriteiten verboden. In een aan Noriega gerichte brief verzocht Delvalle gisteren „het noodzakelijke onderzoek in te stel len om te kunnen vaststellen of de beschuldigingen op waarheid be rusten." Delvalle zei dat hij klach ten van mensen had ontvangen die destijds waren gearresteerd en ver klaarden „mishandeld en verne derd" te zijn. Enkele honderden mensen die tijdens de recente golf van demon straties werden gearresteerd wer den afgelopen dinsdag weer vrijge laten krachtens een door Delvalle afgekondigde algemene amnestie. Osvaldo Velasquez, voorzitter van de mensenrechtencommissie in Panama, verklaarde tegenover het oppositionele dagblad La Pren- sa dat zich 27 gevallen van „zware marteling" hebben voorgedaan, waaronder seksueel misbruik van de dat de autoriteiten gevangenen zouden hebben mishandeld en zei tevens dat slechts twee demon stranten, afkomstig uit Chili en Ni caragua, momenteel nog in hechte nis verblijven. Zij worden vastge houden in opdracht van de immi gratiedienst, aldus Chiari. De demonstraties braken vorige maand uit nadat Roberto Diaz Her- rera, voormalig medewerker van Noriega, deze in het openbaar had beschuldigd van corruptie, verkie zingsfraude en samenzwering te gen het leven van politieke oppo nenten. Noriega heeft de beschul digingen ontkend. Aanbod aan Tamils COLOMBO (AP) - De regering van Sri Lanka heeft een belangrijke concessie gedaan aan de beweging van militante Tamils. Volgens be richten in de Srilankaanse pers heeft president Jayewardene hun belangrijkste eis ingewilligd en stemt hij er mee in dat in de noor delijke én oostelijke provincies een vrijwel autonome Tamilstaat wordt gevestigd. Jayewardene kwam zaterdag met het aanbod tijdens een vak bondsbijeenkomst. Het is niet de bedoeling dat beide provincies sa mengaan, zoals de rebellen willen. Rudman zegt niet te begrijpen hoe Meese Poindexter en North kon toestaan op te stappen zonder - na te gaan wat hun bevoegdheden waren, wat zij deden en hoe zij het deden. Als de minister dat wel ge- tian die vorige week /as aangetroffen Wenen, niet van uit gaan dat Meese op dit dentificeerd als de Iraanse opposi tieleider Reza Chitgar. De Oostenrijkse krant Kurier be richtte gisteren dat Chitgars ger de vermoorde man zaterdag had geïdentificeerd. Het bericht werd bevestigd door een politie woordvoerder in Wenen. Chitgar had op 19 mei vanuit We nen met familieleden gebeld. In het Hilton Hotel zou hij een onder-, houd hebben met „een politiek ac tieve landgenoot". Sindsdien niets meer van Chitgar vernomen en ook de man die hij zou ontmoe ten was kennelijk verdwenen, al dus de Kurier. Het lijk, dat in verregaande staat van ontbinding verkeerde, wérd vorige week zondag gevonden in een woning die op naam stond van een Turk, Mahmut Akyuz. Het slachtoffer was met een 7.65mm pi stool in het hoofd geschoten. Buitenland kort Uitstoting De Indiase premier Gandhi heeft Pratap Singh, een ex-minister die tegen de corruptie ten strijde trok en zich als één van Gandhi's be langrijkste rivalen ontpopte, uit de regerende Congrespartij gestoten wegens "activiteiten tegen de par tij". Singh is de vierde dissident die in vier dagen door Gandhi uit de partij is gezet. Singh heeft Gandhi openlijk bekritiseerd om dat de premier volgens hem niets deed aan de corruptie, de illegale Zwitserse bankrekeningen van In diërs en het onderzoek naar be schuldigingen over omkoperij bij enkele wapenaankopen. Sowjet-verliezen Duizend Sowjet-militairen zijn onlangs gesneuveld of gewond ge raakt tijdens een operatie van het verzet in Afghanistan. Volgens Wardak, een gewezen generaal van het Afghaanse leger maar nu actief voor het verzet, zijn er sinds de Sowjet-inval in Afghanisatan in de- cember'79 bij een enkele operatie nog nooit zoveel Russische militai ren uitgeschakeld. De opstandelin gen haalden in de provincie Nin- garhar vier vliegtuigen en een heli kopter neer, bliezen vier bruggen op, vernietigden 130 legervoertui gen en verwoestten een electrici- teitscentrale. Ï2* acht de Sowjet-Unie zich bevriend, Ptint tekort is geschoten met de be- iï'2?Rusland is verder niet gebaat bij doeling de zaak in de doofpot te niet steviger aan de tand heeft ge voeld over wat zij wisten. Dat heeft een vooraanstaand Congreslid ver klaard. Warren Rudman, de vice-voorzit- ter van de Senaatscommissie die het Irangate-schandaal onder- verliezen, Mekt, wil er echter op de voorhand daan'taTzëudën de"hoëtóttagen van het Congres nu niet zo veel tijd in beslag hoeven te het land de beproeving bespaard zijn gebleven die het nu door maakt", aldus Rudman. Poindexter legde vorig jaar no vember zijn functie neer en North kreeg ontslag nadat Meese onthuld had dat een deel van de winst op geheime Amerikaanse wapenle veranties aan Iran was doorge sluisd naar de Nicaraguaanse Con tra's. Poindexter verklaarde vorige week dat hij de overheveling van de gelden niet had gemeld aan Reagan om hem te beschermen te gen mogelijke politieke schade. Gisteren meldde het Amerikaanse weekblad US News and World Re port dat achterdochtige senatoren die zich ervan wilden vergewissen dat CIA-directeur William Casey - één van de sleutelfiguren in het Iran-Contra-schandaal - een na tuurlijke dood was gestorven, me dische rapporten en de resultaten van de lijkschouwing hebben ge raadpleegd. Het blad citeert „hooggeplaatste bronnen in het Congres" die zeg gen dat (niet nader genoemde) le den van de inlichtingencommissie van de Senaat na Casey's dood op 6 mei het sectierapport hadden op gevraagd. Dit deden zij omdat zij „op hun hoede waren voor moge lijk bedrog" en er zeker van wilden zijn dat het overlijden van Casey eën natuurlijke oorzaak had. SEOUL - De tyfoon Thelma die vorige week over Zuid-Korea raasde heeft duidelijke sporen achtergelaten. Zoals dit vrachtschip, dat nog steeds vastzit op het strand. Het aantal doden en gewonden is inmiddels opgelo pen tot boven de 300. Volgens het nationale rampencentrum in Seoul zijn 99 lijken geborgen en worden nog 236 mensen vermist. Vele duizenden reddingswerkers zijn op tal van plaatsen nog aan het zoeken naar slachtoffers onder hopen modder en puin van ingestorte gebouwen. Ook op zee wordt nog gezocht naar drenkelingen van vergane schepen en vissersboten- In veel Zuidkoreaanse media is forse kritiek geleverd op de meteorologische dienst, omdat hij de kracht van de storm zou hebben onderschat en de bevolking niet tijdig inlichtte over het aanstormende natuurgeweld. De meteorologen van de nationale weersdienst hebben inmiddels erkend dat zij het mis hebben gehad. Als excuus voeren ze aan dat de tyfoon pas op het allerlaatste moment van koers begon te veranderen. (foto ap» President Nicaragua vraagt om dialoog MATAGALPA (AP/AFP/UPI) - De Nicaraguaanse president Daniel Ortega heeft gisteren de Verenigde Staten er van beschuldigd een j vreedzame oplossing van het con flict tussen de Sandinistische rege ring en de Contra's te verhinderen. Ortega hield een toespraak ter gelegenheid van de achtste verjaar dag van de revolutie. „President Reagan wil de Nicaraguaanse revo lutie niet in leven laten, hij wil deze verpletteren", aldus Ortega. Vol- KAAPSTAD - Leden van de Zuidafrikaanse vakbond Cosatu voeren een gens de president van Nicaragua is toneelstukje op tijdens het jaarcogres van deze bond. De voorste twee Reagan vastbesloten 'tegen welke figuren stellen de gevangen zittende oppositieleider Nelson Mandela en prijs dan ook' de linkse Sandinisti- zijn vrouw Winnie voor. Tijdens het Cosatu-congres werd een beroep ge- sche regering omver te werpen daan op buitenlandse bedrijven om hun investeringen in Zuid-Afrika te voor het einde van zijn ambtster- staken. In een resolutie werd aangedrongen 'op dwingende sancties om de mijn in 1989. internationale druk op het racistische regime in Zuid-Afrika op te i De regering in Pretoria en Zuidafrikaanse bedrijven zouden ook Hij zei te geen leningen meer moeten krijgen. i dat als het Ame- voorkomen'. geeft aan nieuwe kredieten voor de Contra's Reagan dit zal aangrijpen ter rechtvaardiging van een recht streeks ingrijpen van de VS in Ni caragua. De Contra's worden door de VS gesteund; verleden jaar was met de Amerikaanse, grotendeels militai re, hulp een bedrag van 100 mil joen dollar gemoeid. Aangenomen wordt dat Reagan het Congres dit jaar om een nog hoger bedrag zal vragen. Ortega zei dat 'een dialoog tus sen de VS en Nicaragua dringend noodzakelijk' is. Het Amerikaanse volk is naar zijn mening vastbeslo ten 'het ontstaan van een tweede Vietnam in Centraal-Amerika te rikaanse Congres zijn goedkeuring De president deed tijdens zijn toespraak een beroep op andere re geringen óm de VS onder druk te zetten om de steun aan de Contra's te stoppen. „Wij vragen de wereld of een land in de Derde Wereld, zo als Nicaragua, zijn eigen bestem ming en zijn economische en poli tieke betrekkingen mag bepalen. Wij vragen of gewapende confron tatie de manier is om een conflict op te lossen", aldus Ortega. De officiële viering van de ver jaardag van de val van dictator Anastasio Somoza en de Sandinis tische machtsovername vond plaats in Matagalpa, een gebied in het noorden van het land waar de anti-sandinistische opstandelingen bijzonder actief zijn. In de zesjarige guerrilla die de Contra's nu voeren, zijn volgens Ortega ruim 43.000 Ni- caraguanen omgekomen. Ortega: Reagan wil kost wat kost Sandinistisch bewind omver wer pen (foto AP»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5