"'Huur gaat niet extra omhoog' ifevt "Dit wordt mijn tweede pensionering" 4&39r i Heermageruchten onwaar 'Het lijkt of heel Nederland de ANWB belt bij een ramp' Vooronderzoek naar visfraude gaat door Optimisme daalt snel bij werknemers van Philips DEN HAAG - Zondagavond, tien over acht. Na een betrekkelijk rus tige dag gloeien alle lampjes van de dertien binnenlandse telefoonlij nen van de Alarmcentrale van de ANWB gelijktijdig op. Nederland, voor zover nog niet met vakantie, heeft naar het Journaal gekeken en de beelden gezien van het rampge bied in Noord-Italië. Bij de Alarm centrale in Den Haag stromen de telefoontjes van verontruste land genoten binnen. Het lijkt wel of ie dereen een familielid heeft, die op dit moment in Italië vertoeft. door Jos Heymans DEN HAAG (GPD) - Huurders worden niet de dupe van de bezuinigingen op de volkshuisvesting. Staatssecretaris H Heerma (volkshuisvesting) heeft dat gisteren gezegd voor üjj de Avro-radio. Als nieuwe huurwoningen duurder worden gel omdat de woningbouwverenigingen straks geld moeten ;iiii lenen op de kapitaalmarkt, zal VROM de subsidies verho- bjj gen. Heerma is ook niet van plan verder te korten op de IP" individuele huursubsidie en wil ook geen hogere drempels inbouwen om voor huursubsidie in aanmerking te komen. Volgens de woningbouwcorpora- straks niet meer kunnen lenen bij ties worden de nieuwbouwhuren het rijk, maar de kapitaalmarkt op straks 40 tot 80 gulden per maand moeten. Het stoppen van de rijks- duurder als ze het geld daarvoor leningen voor sociale woningbouw is een van de bezuinigingsmaatre gelen die Heerma recentelijk heeft aangekondigd. De belangrijkste aanleiding was dat veel woning bouwverenigingen hun (rijks)le- ningen uit de hoge-rentetijd ver vroegd aflosten, waardoor het rijk forse renteinkomsten derfde. Heer- HAAKSBERGEN (GPD) - Gerard ma ontkent dat de woningbouw- Stinissen heeft hoger beroep inge- verenigingen op de gewone kapi- steld tegen het verbod van de Al- taalmarkt duurder uit zouden zijn melose rechtbank op euthanasie dan met leningen van het rijk. Vol op zijn vrouw Ineke, die al 13 jaar gens hem gaat het slechts om een in coma ligt in het Haaksbergse technische verschuiving die het verpleeghuis Het Wiedenbroek. rijk; geld oplevert maar de woning- Stinissen vToeg de rechtbank de bouwcorporaties niets kost. Mocht behandeling en daarmee de lij- het tegendeel blijken, dan zal Annemarie Moerman en Fredie de Graaf, twee van de zes ANWB- medewerkers die de telefoon be-L dienen, zijn voortdurend bezig keer| mensen gerust te stellen. Een man, geschrokken van de televisiebeel den en op zoek naar zijn vakantie vierende zoon, roept de hulp van de ANWB in. Maar of zijn zoon ook werkelijk in Italië verblijft, weet avond tientallen volstrekt overbo- hij niet. De Alarmcentrale kan de dige telefoontjes binnen. „Als er ramp gebeurt, lijkt het Een ander belt dat zijn vrouw vrijdag per bus naar Rimini is ver trokken. Zou zij ook tot de slacht offers behoren? „Maakt u zich geen zorgen. Rimini ligt een paar honderd kilometer ten zuiden van het rampgebied. Daar is niets aan de hand", zegt Fredie de Graaf. Maar de man is nog niet gerust: „Ze heeft nog steeds niet gebeld en dat doet ze anders altijd". Met en gelengeduld legt de ANWB-mede- werkster uit, dat het telefoonver- Italië ongetwijfeld overbe last zal zijn. „Ze zal echt nog wel bellen, Overbodig Bij de Alarmcentrale komen die alsof heel Nederland ons gaat bel len", vertelt Gerard van Weijen, chef van de Alarmcentrale. „Na tuurlijk zijn er veel telefoontjes bij van mensen die zich terecht zorgen maken. Maar er zijn er ook, die uit een gevoel van avonturisme bellen. Of ze vinden het gewoon interes sant om naar ons te telefoneren". Veel zekerheid over de omvang van de ramp in Noord-Italië kan de ANWB niet geven. Bekend is dat in Tartana 12 doden zijn gevallen, toen een vleugel van een hotel in stortte. In Bormio zijn zes mensen om het leven gekomen. De infor matie van de Italiaanse autoritei ten komt slechts druppelsgewijs binnen. Ook het ANWB-steunpunt in de Zwitserse plaats Mendrisio, even ten noorden van het rampge- Stillissen in hoger beroep densweg zijn zetten. De rechtbank wees het ver zoek drié weken geleden af, maar bepaalde wel dat Stinissen de be handelingsovereenkomst met Het Wiedenbroek mag opzeggen. Gebleken is dat geen enkele stop te VROM he.t verschil bijpassen, zo- Wel zullen gemeentebesturen en de rijksoverheid een scherper toe zicht gaan uitoefenen op de der verpleeghuis de verpleging wil ningbouwverenigingen om mal- overnemen. Het Openbaar Ministe- versaties te voorkomen. Volgens rie had eerder al aangekondigd Het de staatsseccretaris gaan er bij de Wiedenbroek wegens medeplich- woningbouwverenigingen miljar- tigheid aan moord te vervolgen als den guldens om, die straks geleend het zou meewerken aan overplaat- worden op de kapitaalmarkt. Om Stinissen met zo efficiënt mogelijk te blijven sen om zijn vrouw naar huis te ha len om haar daar te laten sterven, vrijwel afgesloten. DUBLIN (APIANP) - Moedeloos zit een uitgeputte redder bij de wrakstukken van een verongelukt vliegtuigje. huursubsidie Bij het ongeluk kwamen vier Nederlanders om het leven. Ze waren met het eenmotorige toestel op weg van Cork r de Ierse hoofdstad Dublin. Behalve de 35-jarige piloot, de Eindhovenaar Van Dijk, kwamen de 65-jarige Stinissens advocaten hebben na aangetast. Volgens de bewinds- Veldhovenaar Van Hulst, diens 35-jarige dochter en haar 15-jarige zoon om het leven. de uitspraak overwogen direct cas- man zijn geen nieuwe uezunngm- De wrakstukken van het in België gèregt satie in te stellen bij de Hoge Raad, gen in de maak. Berichten daar- fcopter aangetroffen op een bergrug in County Tipperary. Het vliegtuig verliet zaterdagmiddag om tien maar hebben toch gekozen voor over 'kloppen niet', aldus Heerma halfeen Cork, nabij de Ierse zuidkust, en zette koers naar Dublin, 225 kilometer verder. Dertien minuten later een procedure bij het gerechtshof gisteren. Wel kondigde hij onlangs had de verkeerstoren voor het laatst radiocontact met het toestel. i zijn geen nieuwe bezUinigin- De wrakstukken van het in België geregisteerde toestel, een Mooney 20, werden door een Ierse verkenningsheli- Arnhem. Beide raadslieden zijn aan dat jongeren tot 22 jaar straks met vakantie en konden geen com- geen aanspraak meer kunnen ma- mentaar geven. ken op huursubsidie. Over de precieze toedracht van het ongeval tast men nog in het duister. Waarschijnlijk zijn de regenval en de harde wind er de oorzaak van dat het vliegtuigje op een heuvelrug te pletter vloog. '(foto epa> Toniiie van Dongen stopt na 35 jaar met organisatie Vierdaagse DEN HAAG - Het zal moeilijk worden nog eens zo'n gek te vin den, denken de bestuurders van de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Oefening (KNBLO). Toch moet er een ver vanger komen voor de vleesgeworT den Vierdaagse, luitenant-kolonel buiten dienst Tonnie van Dongen. Vanaf morgen week zwaait hij voor de twintigste en laatste keer de scepter over het grootste wandel evenement ter wereld: de Nijmeeg se Vierdaagse. door Ronald Frisart Vorig jaar liepen zo'n 30.000 mensen uit 37 landen mee - een ab soluut record. En hoewel een comi té van 170 mensen de zaak organi satorisch in goede banen leidde, was ook toen weer één man de spin in het web, de verpersoonlijking van de Vierdaagse: Tonnie van Dongen. Hij is nu 72 jaar oud en inmiddels al 35 jaar, waarvan 20 als grote baas, betrokken bij de orga nisatie festijn. Niemand was ooit achtereen marsleider en zelf g< o_ Een beeld dat vrijdag waarschijnlijk in Nijmegen weer volop te zien is: triomfantelijk beëindigen jonge I dit gigantische wandel- oude(re) wandelaars hun vierdaagse wandeltocht. Vorige week werd in Apeldoorn al een vierdaagse gehouden, nog geen marsleider. Toeiy liep die ruim 2000 mensen volbrachten. Vrijdag werden de doorzetters - ondanks de regen - met bloemen ingehaald hij tijdens dit afscheidsinterview meer. Zelf concludeert hij dat hij vooral in twee dingen zeer geinte- voor de start van de 71ste Vier- twintig jaar lang'de centrale figuur resseerd was: grote organisaties en daagse, ook wel toe: Niet iedereen bij de voorbereiding en uitvoering de Vierdaagse' is geweest. Hoe 'gek' Van Dongen sinds 1968 Waarbij hij overigens onmiddellijk is geweest - liever gezegd: wat aantekent dat hij het natuurlijk voor duizendpoot - blijkt alleen al nooit alleen had kunnen volbren- bij de vraag wie na aanstaande vrij- gen, maar slechts dankzij al die ve- dag zijn opvolger wordt. Die is er ie mensen die vrijwillig in de namelijk niet. Wat Van Dongen KNBLO-organisatie werkten en al was toeval, het had eigenlijk niets met de Vierdaagse te maken". Van Dongen is een onberispelijk Tot dan toe had hij ook in een man, zoals hij praat en kantoor grote organisatie gewerkt: het mi- houdt in de bestuurskamer van de nisterie van Defensie. Hij heeft een KNBLO aan de Haagse Laan van militaire rang, maar was op het de- Meerdervoort. Grijs kostuum, partement toch vooral achter het goed gepoetste bruine schoenen, twintig jaar lang heeft gedaan de komende week afrondt, wordt volgend jaar overgenomen door een comité van drie mensen: KNBLO-voorzitter De Jong, pen ningmeester Mars en bestuurslid Bos, die tot nu toe verantwoorde lijk was voor de organisatie van de Vlaggenparade, die jaarlijks op de avond voor de Vierdaagse wordt gehouden in het Nijmeegse Gof-j die vele, vele anderen. Afhankelijk "Ik ben veel afhankelijker van' de gewone werkman dan van zijn al- bureau actief, als hoofd namelijk van het centraal filmbureau krijgs macht. "Ik ging elke week naar ho tel Krasnapolsky in Amsterdam, voor de filmbeurs. Dan kocht ik re creatiefilms voor leger, luchtmacht Hoewel Van Dongen in de lerhoogte baas. Met die baas onder- logsjaren in het verzet actief was, is Ihoud ik natuurlijk wel contact, hij blijkbaar nooit een militaire maar die arbeider moet het uitein- houwdegen geweest. "Van oor- delijk doen", aldus Van Dongen in sprong kom ik niet uit de krijgs- fert-stadion, thuishaven van de het Haagse KNBLO-hoofdkwar-macht, maar uit het zakenleven, voetbalclub NEC. tier- Zo'n 35 jaar geleden rolde hij Mijn vader was een van de direc- Als Van Dongen vertelt wat de haast bij toeval in de organisatie teuren van C&A/Brenninkmeijer. afgelopen twintig jaar tot zijn ta- va" de Vierdaagse. "Ik werd bena- Hij is later een eigen zaak begon- derd door een vriendje, maar dat nen in Den Haag. We woonden wandelen stond me eerlijk gezegd aanvankelijk in Hilversum. Daar niet zo aan. Mijn vrouw, die uit Nij- ging ik naar school op wat nu het it, zei toen dat ik eerst Alberdink-Thijmcollege heet. La- eens bij de Vierdaagse moest ter heb ik jarenlang in Schevenin- kijken". Van Dongen deed gen gewoond. En pas daarna zijn iet en was verkocht. Dat kwam. we verhuisd naar Overasselt, ten ken behoorde, is het ook best be grijpelijk dat hij niet door één en kele functionaris wordt opgevolgd. Het wés gekkenwerk: de nationale megen komt, en internationale correspondentie, sac het contact met landelijke en plaat selijke autoriteiten, het drukwerk. de propaganda en' nog heel yeei verklaart hij achteraf, doordat hij zuiden van Nijmegen. Maar dat lichtblauw overhemd, blauw-rood gestreepte das en het ernstig ter rein prijsgevende haar netjes achterover gekamd. Op de linker revers een opeenhoping van ver sierselen, behorend bij allerhande onderscheidingen. "In totaal en stuk of tien", vertelt hij, maar hij wil ze liever niet allemaal opdreu nen; weet ze trouwens ook niet al lemaal uit zijn hoofd. Een paar schieten hem echter moeiteloos te binnen: ridder in de Orde van Oranje-Nassau, officier in de Orde van Verdienste van het Groothertogdom Luxemburg (van wege zijn verrichtingen voor de Vierdaagse), het oorlogsherinne- ringskruis, het verzetsherden- kingskruis. Van Dongen is geen man om stil te zit. Behalve zijn vele activiteiten voor de Vierdaagse, verricht hij ook nog werk als (on der veel meer) voorzitter van «Ie bied, kan weinig inlichtingen'ver strekken. „We weten alleen dat er tot nu toe 18 doden zijn en twee mensen worden vermist. Daar zijn geen Nederlanders bij, maar dat wil niet zeggen dat er geen landge noten in moeilijkheden zijn geko men. Het gebied rond het Lago Maggiore wordt door veel Neder landers bezocht", zegt Van Weijen. Het gebied dat door het nood weer is getroffen, is zeer omvang rijk. Maar niet in alle plaatsen on dervinden bewoners en vakantie gangers moeilijkheden. Voor zover bekend, doen de meeste proble men zich voor rond het Lago Mag giore en ten oosten van het Como- meer. Campings worden daar ont ruimd, maar welke campings dat zijn, weet de ANWB niet. „Grof weg kun je zeggen dat het bergge bied in moeilijkheden zit. Veel mensen vragen ons of het Garda- meer te bereiken is. Daar is wel te komen, maar met moet rekening houden met vertragingen", aldus Van Weijen. Thuis De ANWB raadt de ongeruste opbellers aan de nieuwsbulletins op radio en televisie zo goed moge lijk te volgen. Mensen die op het punt staan naar het rampgebied met vakantie te gaan, wordt gead viseerd nadere berichten af te wachten en nog maar een paar da gen thuis te blijven. Het verkeer naar Noord-Italië is op diverse plaatsen gestremd. De weg Mera- no-Bolzano is afgesloten en ook treinverkeer is daar onmogelijk. Ook de Stelviopas, de verbinding tussen Oostenrijk en Italië is ge blokkeerd. Vakantiegangers in het uitge strekte gebied wordt geadviseerd zoveel mogelijk uit de buurt van de rampplaatsen te blijven. De ANWB raadt de mensen aan in huizen of hotels te blijven, alleen gekookt water te drinken, geen benzine te tanken en geen bruggen en wegen langs rivieren te berijden. GRONINGEN (ANP) - Rechter commissaris mr. K. Puite in Gro ningen zal zijn gerechtelijk vooron derzoek tegen vier Groningse en Friese (ex-)gedeputeerden voort zetten. De vier gedeputeerden wor den er als raad van bestuur van de visafslag in Lauwersoog van ver dacht 'feitelijk leiding te hebben gegeven aan valsheid in geschrif te'. Daarmee wordt bedoeld het voeren van een dubbele boekhou ding, waarmee de bestaande vangstbeperkingen omzeild kon den worden. Ook het gerechtelijk vooronderzoek tegen de directeur van de visafslag wordt voortgezet. Het gerechtelijk vooronderzoek werd enkele weken geleden op ver zoek van de rechter-commissaris stilgelegd. Dit in verband met het rapport van Tweede Kamer over mogelijke be trokkenheid van het ministerie van landbouw en visserij bij het ont duiken van de vangstbeperkingen in Nederland. Na bestudering van dit rapport en na overleg met de procureur-generaal van het ge rechtshof in Leeuwarden heeft het openbaar ministerie in Groningen de rechter-commissaris gevraagd zijn onderzoek te hervatten, aldus de hoofdofficier van justitie in Gro ningen, mr. A. Blok. Volgens hem geeft het rapport 'geen aanleiding om het onderzoek niet voort te zet ten'. Het rapport van de onder leiding van het Kamerlid Eversdijk heeft volgens Blok geen gevolgen voor het onderzoek in Groningen. EINDHOVEN (ANP) - Philips- werknemers hebben steeds min der vertrouwen in de toekomst van het eigen bedrijf. In 1985 zag 71 procent van de werknemers de toe komst nog met vertrouwen tege moet, nu is dat nog maar 43 pro cent. Dat blijkt uit een onderzoek van Philips onder de eigen werk- vereniging van Vrienden van de Koninklijke Militaire Kapel, als voorzitter van de vereniging van Vrienden van de Koninklijke Luchtmachtkapel en zat hij twintig jaar lang in de organisatie van de taptoe Delft. Een zó druk baasje moet wel in een diep zwart gat vallen als hij na aanstaande vrijdag geen verant woordelijkheid meer draagt voor het reilen en zeilen van de Vier daagse. "Het lijkt wel een beetje mijn tweede pensionering", geeft Van Dongen toe, "maar dat reali seer ik me nog niet zo. En je moet natuurlijk ook het betrekkelijke van alles inzien". Wie aan het eind staat van een periode van twintig jaar moet zo langzamerhand enig overzicht kunnen hebben over die tijd. Kan Van Dongen eens een paar hoogte punten uit 'zijn' Vierdaagses noe- "In principe was elke Vierdaagse een hoogtepunt", begint hij diplo matiek. Maar na licht aandringen wil hij nog wel een paar bijzonder heden noemen: „In 1967 zat ik al wel in de organisatie, i De toekomst van de eigen afde ling wordt slechts door een derde van de werknemers met vertrou wen tegemoet gezien. Bijna twee derde van de werknemers ver wacht dat de werkgelegenheid bij Philips in Nederland de komende jaren zal verminderen. Een groot deel van de jonge academici en HBO'ers vindt dat Philips achter blijft met de efficiëntie in het be drijf, het alert zijn op marktveran- deringen, het inspelen op verande rende maatschappelijke verhou dingen en het personeelsbeleid. Deze groep is wel van mening dat naar voren gekomen dat de werk nemers van Philips door de bank genomen tevreden zijn met hun functie. Directeur Van den Brand van de Nederlandse Philipsbedrjjven zegt verheugd te zijn over dat laatste. "De positieve opinie van de mede werkers over werk, leidinggeven den en opleidingsmogelijkheden geeft aan dat de basis voor een aan tal noodzakelijke veranderingen aanwezig is". Philips moet, aldus Van den Brand, antwoord kunnen geven op de tumultueuze interna tionale concurrentiestrijd. Dat daardoor de onzekerheid voor de werknemers is toegenomen heeft volgens Van den Brand twee kan ten. "Honderd procent zekerheid is fout evenals 100 procent onzeker heid. Het gaat om de balans hier tussen. Vasthouden aan een valse zekerheid, de ogen sluiten voor de realiteit van de markt- en andere ontwikkelingen brengt grote risi co's met zich mee. De uitspraak dat men meet onzeker is over de toe komst getuigt derhalve van meer realiteitszin". Bouwvereniging vervolgd wegens discriminatie GRONINGEN/HOOGEZAND (ANP) - Justitie in Groningen gaat directeur B.R. M. van de christelij ke woningbouwvereniging 'Ds. A.S. Talma' in Hoogezand-Sappe- meer vervolgen op verdenking van discriminatie. De directeur moet binnenkort voor de kantonrechter verschijnen. Dit heeft officier van justitie in Groningen mr. M. Seve- rein zaterdag meegedeeld. De directeur wordt er van ver dacht een Surinaamse vrouw op grond van haar huidskleur een wo ning in Hoogezand te hebben ge weigerd. De directeur ontkent dit alles. Volgens hem is de huidskleur van de vrouw niet de reden voor de weigering geweest. De voorkeur van de woning bouwvereniging ging voor de wo ning uit naar een 'normaal gezin', aldus de directeur. De woning bouwvereniging wilde in de wo ning geen alleenstaande vrouw on derbrengen. Ze vond dit 'niet ver antwoord' omdat er kort tevoren in dezelfde straat problemen waren geweest met een andere alleen staande vrouw. Met een 'normaal gezin', aldus de directeur, bedoelt hij uitdrukkelijk niet een blank Nederlands gezin. Hij ontkent zich ooit in die zin uit gelaten te hebben. Een buiten lands gezin zou de woning ook toe gewezen gekregen hebben, terwijl een blanke alleenstaande vrouw de woning ook geweigerd zou wor den, zo verklaarde de directeur za terdag. ADVERTENTIE prins Claus; mee (en voltooide de tocht, red.). Dat was een hoogte punt. Prins Bernhard is bescherm heer van onze organisatie. Ter gele genheid van zijn verjaardag wer den we vorig jaar ontvangen op pa leis Soestdijk. Dat was natuurlijk ook een hoogtepunt. En in mijn tijd als marsleider is het, in 1985, voor het eerst voorgekomen dat ie mand de Vierdaagse voor de vijf tigste keer uitliep. Dat was me vrouw Mies Klaver. Vorig jaar heb ben trouwens nog twee mensen dat volbracht". Lopen Het is opgelegd pandoer natuur lijk, maar de vraag moet er toch maar uit: heeft Van Dongen zelf de Vierdaagse wel eens gelopen? Dat blijkt wel degelijk het geval: één keer, toen hij net bij de organisatie was betrokken. Veertig kilometer, in uniform en met tien kilo bepak king. De laatste vraag ligt al evenzeer voor de hand: nu hij na dit jaar van alle Vierdaagse-beslommeringen is bevrijd, gaat hij hem dan nog eens lopen? Daarop wil 'mister Vier daagse' geen rechtstreeks ant- Misschien doe ik het nog e Begin 't schooljaar goed En voordelig! Met 'n fonkelnieuwe schooltas. 3 Royale binnenvakken. 2 Voorvakken. Verstelbare sloten. Zolang de voorraad strekt VROOM ?'x* DREESMANN 0 0 JAAR AlT|,D |ETS N|EUWS ONDER DE ZON

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3