Kabel-poot Fokker werkt op t scherp van de snede Gebrek aan ruimte breekt uniek gevangenismuseum Veenhuizen op Verontruste gelovige financiert congres over kerkverlating MAANDAG 20 JULI ïuljji ROOSENDAAL - Zelfs in de bloeiperiode van het rijke Room se leven waren er maar weinig nonnenkloosters die zo'n massale werkgelegenheid boden aan vrou wen als Fokker Woensdrecht an no 1987. Meer dan vierhonderd vrouwen en meisjes werken er bij het Fokker Bedrijf Elmo, dat in staat voor de bedrading, de pane len en de elektrische eenheden in nieuwe vliegtuigen. Maar ook het fameuze gevechtsvliegtuig F-16 krijgt zijn plastic aderen van Westbrabantse jongedames, even als de grondapparatuur van de hypermoderne Patriot-raket. De ontwikkeling van een be trekkelijk onbeduidend onderge schoven kindje naar een volwaar dige dochter in de Fokker-familie heeft zich vliegensvlug voltrok ken bij Elmo. "Dat is tegelijk ons grootste probleem", vertelt direc teur C. de Wit. "We groeien te snel. In twee jaar tijd is ons vloerop pervlak verdubbeld en ons perso neelsbestand meer dan verdrie voudigd. We hebben dan 570 men sen in dienst en zijn daarmee even groot als onze grote broer hier in Woensdrecht, Fokker Aircraft Services, verantwoordelijk voor het onderhoud aan eenmaal ver kochte vliegtuigen". De opmars van Elmo houdt gelij ke tred met het succes van de twee e vliegtuigen van Fokker, de Op een steenworp afstand van de gevangenis Norger- haven in Veenhuizen is in een voormalige loods het gevangenismuseum gevestigd. Een mini onder de Ne derlandse musea, waarvan maar weinig mensen weet van het bestaan zullen hebben. Hoewel de belangstel ling jaarlijks met sprongen groeit, brachten vorig jaar toch niet meer dan 8000 toeristen een bezoek aan het museum. Aan de tamelijke onbekendheid kwam onlangs een einde, toen het museum de aandacht trok van het Eu ropees Parlement in Straatburg. De liberale fractie vroeg de Europese Commissie subsidie te verlenen aan het museum, dat in West-Europa het enige in zijn soort schijnt te zijn. Geld heeft de Stichting Museum Veen- huizen hard nodig om een ander pand te kunnen be trekken. Want de loods barst uit z'n voegen en elders zijn nog tientallen museumstukken opgeslagendie- door gebrek aan ruimte niet tentoongesteld kunhi worden. Het museum herbergt een rijke collectie bruiksvoorwerpen uit het gevangeniswezen en met n me uit de inrichtingen in Veenhuizen, die na trek van Napoleon door de Maatschappij var digheid zijn gesticht. Daarnaast wordt een biblioth opgebouw en is gestart met educatieve projecten uod scholieren. Het museum beheert bovendien de reizena tentoonstelling '100 jaar strafrecht' en is bezig de g] schiedenis van de gestichtswacht en van Veenhuizê in de Tweede Wereldoorlog vast te leggen. Een uniei verzameling, die een boeiend beeld geeft van de oiJ wikkeling in de Nederlandse strafinrichtingen in d afgelopen 150 jaar. Jos Heymans bezocht het gevangl nismuseum, een uit de hand gelopen hobby van eei aantal vroegere gevangenismedewerkers. Dronkaards al sinds 1820 trouwe klanten Op kolossale panelen wordt de bekabeling van de Fokker-vliegtuigen (70 kilometer t kilometer voor de 50) aangebracht. De panelen gaan kant en klaar het vliegtuig in. r het type 100 en 46 Explosieve groei dank zij succes nieuwe vliegtuigen VEENHUIZEN - De automobilist die de weg naar Veenhuizen vraagt, doet er verstandig aan dat verzoek ongevraagd te vergezellen van de mededeling dat hij niet we gens dronkenschap is veroordeeld. De vroegere veenkolonie staat im mers bij uitstek bekend als het oord waar de straf voor de combi natie van alcohol- en weggebruik wordt uitgezeten. Dat is trouwens niet van de laatste tijd. Reeds in 1820 leidde dronkenschap tot ver banning naar Veenhuizen. door Jos Heymans Na de definitieve nederlaag van Napoleon en zijn Franse troepen heersten in Nederland bittere ar moede en werkloosheid. Vooral in het westen van het land raakten ve len aan de bedelstaf. In Amster dam leefde 45 procent van de be volking van de bedeling. Johannes van den Bosch, een generaal-ma- joor die zich tijdens de Franse be zetting had onderscheiden, trok zich het lot van de bedelaars en zwervers aan en op zijn initiatief werd in 1818 de Maatschappij van Weldadigheid opgericht. Fokker 50 en de Fokker 100. De laatste exemplaren van de oude ty pes F-27 en F-28 zijn van de band gelopen, alle inspanningen worden nu gericht op de Fokker 50 en de Fokker 100, die Nederlands vliegende trots tot de eeuwwisse ling in de kopgroep moeten hou den. door Jan Reijnders Ze gaan er bij Fokker op volle kracht tegenaan. Nog dit jaar moe ten er veertien 50's worden afgele verd, volgend jaar liefst negenen twintig. Van de 100 zullen er dit jaar al negen stuks van de band lo pen, volgend jaar vierentwintig. Orders van van Swissair, later van KLM en inmiddels ook van grote Duitse, Amerikaanse en Australi sche maatschappijen zijn binnen. In de in totaal al zo'n 12.000 vier kante meter grote montagehallen van Fokker Woensdrecht worden de draden voor al deze toestellen bedrijfsklaar gemaakt. Dat is geen flauwekul, want een Fokker 100 is goed voor 70 kilometer kabel en de Fokker 50 slorpt ook nog altijd zo'n slordige 46 kilometer op. Als dat nu allemaal dezelfde kabeltjes wa ren, dan was het leed misschien nog te overzien. Maar er gaan wel veertig verschillende types in één toestel. Bovendien is vrijwel elk ty pe weer in verschillende diktes le verbaar. Om het kluwen nog on ontwarbaarder te maken, hebben de opdrachtgevers doorgaans de onhebbelijkheid om met specifie ke wensen op de proppen te ko men. De bekabeling van een modern vliegtuig is daarom een enorm prutswerk. "Elk vliegtuig is puur maatwerk. Je mag die hele bekabe ling in geen enkel opzicht vergelij ken met het traditionele lopende- bandwerk. In een bedrijf dat tien miljoen televisies per jaar levert, wordt volkomen anders gewerkt dan bij ons, ook al zijn de onderde- wordt gewerkt ogen- Toeloop Hij is er dan ook van overtuigd dat de meisjes niet aan ouder wetse, geestdodende massapro- duktie worden overgeleverd. De arbeidsvreugde staat volgens hem op een heel behoorlijk peil. Dat wordt bevestigd door S. van Zadel- hoff, verantwoordelijk voor het 'planningdepartment'. "Het is am bachtelijk werk, geen serieproduk- tie. Onze meisjes krijgen ook steeds betere doorgroeikansen". De toeloop is ook enorm. "We slagen erin", zo vertelt De Wit, "om voortdurend zo'n vijftig meisjes 'in portefeuille te houden'. Dat is toch ook al een teken aan de wand, ze ker als je bedenkt dat we nauwe lijks adverteren. De vooropleiding is zeer uiteenlopend. Er zijn er die van de havo komen, anderen heb ben mavo of lhno achter de rug. Wij testen ze op hun handvaardig heid en accuratesse". "Van belang is ook dat ze niet kleurenblind zijn. Want de hele lay-out van de bedrading is geba seerd op de kleuren van de kabel tjes. Worden ze aangenomen, dan steken wij er nog eens vierhonderd uur opleiding in voor een specifie ke werkplek. Ze moeten ook leren werken met de Engelse maten. Je kunt geen vliegtuig bouwen als je niet weet wat een inch is". Het is dan ook precisiewerk, wat Fokker van zijn Westbrabantse meisjes verlangt. Op de kolossale panelen van soms wel vierentwin tig meter lang moeten de meisjes vele honderden draadjes aanbren gen, precies volgens een door de computer (met beeldscherm) bege leid proces. Zit een draadje niet precies goed of is het wat te lang of te kort, dan waarschuwt het beeld scherm. Is het karwei geklaard, dan wor den de panelen opgeborgen in al even kolossale plastic zakken, die op hun beurt weer in kisten wor den verpakt. Dat alles zodanig dat de draden blijven zitten waar de Woensdrechtse meisjes ze hebben aangebracht. Op Schiphol wordt het geheel dan uiteindelijk in het vliegtuig gemonteerd. Raket Het is overigens niet alleen dra den wat de klok slaat bij Elmo. Ook kleine elektrische eenheden, voedingen en printplaten behoren tot de specialiteit van Fokker Woensdrecht. Niet alleen voor de eigen vliegtuigen, maar ook voor de F-16 en de Patriot-raket, het nieuwste, niet-nucleaire wapen, dat de luchtafweer boven West- Duitsland verzorgt. Het spreekt vanzelf dat hier nog al wat technologische hoogstand jes aan te pas komen, reden waar om het produktieproces werkelijk bol staat van de testen en contro les. Allereerst dragen alle hierbij betrokken werknemers een arm bandje voor 'Electro Static Dis charge', om hun statische elektrici teit af te voeren. Maar dat is nog maar het begin. Alle produkten gaan naar een test afdeling, een betrekkelijk beschei den hoekje van het bedrijfscom- plex waarin Fokker een slordige dertig miljoen gulden heeft geïn vesteerd. Daar worden alle paneel tjes twee keer onder ultraviolet licht getest om te zien of er geen stof op zit, één keer voor en één keer na het coaten, waarbij de plaatjes van een twee-componen ten-laag worden voorzien. Ook moeten ze liefst vier keer in bad, vier keer in een andere vloeistof. Ze gaan in een oven die ze tot 75 graden verhit, waarna ze aan een temperatuur van 55 graden onder nul worden blootgesteld. Schokken "Deze warmteverschillen moe ten ze aankunnen", verduidelijkt Van Zadelhoff. Die raketten kun nen immers net zo goed aan de Noordpool als in de Sahara worden gestationeerd. Maar daarmee zijn we er nog niet. We testen ook de bestendigheid tegen vocht en na tuurlijk de werking zelf. Er mag hier absoluut niets de deur uit of het moet honderd procent in orde zijn". Geldt dat al voor vliegtuigen en raketten, het doet zo mogelijk nog sterker opgeld in de ruimtevaart. Fokker beschikt daarvoor over een zogeheten 'clean room', een stofar- me ruimte, waar slechts weinigen worden toegelaten. Met zeer spe ciale meetapparatuur wordt voort durend gemeten of de concentratie in deze ruimte niet boven de 100.000 stofdeeltjes per kubieke voet komt, een aantal dat als ex treem laag moet worden aange merkt. Prestige Zowel Giotto, die de komeet Hal- ley heeft geobserveerd, als Iras, die de herkomst van infra-rood bestu deert, als Ers, die navigatiewerk voor de scheepvaart gaat verrich ten, is uitgerust met Fokker-onder delen. Zeer kostbare prestige-ob- jecten waar ze in Woensdrecht maar wat graag aan meedoen. "Vergeet niet", zo meent Van Za delhoff, "dat we de wetenschappe lijke waarde van dit soort zaken niet gemakkelijk in geld kunnen uitdrukken". Allemaal zaken waar De Wit en Van Zadelhoff hun mensen zo na drukkelijk mogelijk bij probéren te betrekken. "Je praat in de lucht vaart over zulke astronomische be dragen dat elke simpele besparing goud kan opleveren. Door een lichtgewicht kabel te gaan toepas sen hebben we vijftig kilo gewon nen. Dat is bijna een zitplaats in een vliegtuig, puur goud. "Er staat bij ons tien gulden be loning op elke gram gewichtsbe sparing, die een van onze mensen bedenkt. Dat geldt voor de Fokker 100, voor de Fokker 50 is dat nog altijd vijf piek. Daarnaast wordt ook het idee op zichzelf nog be loond, los van het gewicht. Vlieg tuigbouw is produktie op het scherpst van de snede". De maatschappij kocht in de buurt van Assen grote stukken hei op en haalde werklozen naar het Noorden om de grond te ontgin nen. Van den Bosch bouwde daar drie gestichten, de latere gevange nissen Norgerhaven, Bergveen en Esserheem, voor het onderdak van de werklozen. Een van die gebou wen was uitsluitend bestemd voor vondelingen en weeskinderen uit Amsterdam. De andere twee ge stichten werden bestemd voor landlopers Hoewel bedelaars, landlopers en zwervers zich vrijwillig konden melden, werd Veenhuizen in 1827 ook aangewezen als strafkolonie. Wie wegens landloperij werd ver oordeeld, moest in een van de te huizen, officieel heetten ze 'bede laarsgestichten' en. de gedetineer den 'verpleegden', hun straf uitzit ten. Een pretje was dat niet. In Norgerhaven, nu een gevangenis voor circa 120 zwaargestraften, za ten toen zo'n 1200 mensen. In de loop der tijd kreeg Veenhuizen steeds meer echte gedetineerden binnen zijn poorten en nam het aantal verpleegden geleidelijk af. Maar tot 1970 werden nog steeds opgenomen. Troetelkind De geschiedenis van de kolonie in Veenhuizen is tentoongesteld in het gevangenismuseum, een vroe gere loods op het terrein van de in richting. Jaap Nijborg, een voor malig gevangenisdirecteur, is voor zitter van de Stichting Museum Veenhuizen. Als geen ander kan hij verhalen over 'zijn troetelkind', het enige gevangenismuseum, dat voornamelijk wordt gerund door oud-personeelsleden en hun echt genotes van het gevangeniscom plex in Veenhuizen. Allemaal vrij willigers - want voor personeel is geen geld - die een belangrijk deel van hun leven in het gevangenis wezen hebben doorgebracht. Het museum werd in 1980 ge opend door de toenmalige staatsse cretaris van justitie, Haars. Een uit de hand gelopen hobby van een vroegere ambtenaar van justitie, die oude voorwerpen uit het complex begon te verzame len en deze zolang mocht opslaan in een schuur. Van uitstalling was toen nog geen sprake; dat gebeur de pas na de oprichting van de Stichting Museum Veenhuizen. Het eerste jaar trok het amper duizend toeristen, vorig jaar liep dat op tot 8000 en dit jaar zal tot vreugde van het stichtingsbe stuur het recordaantal van 10.000 bezoekers mogelijk worden ge haald. Gebrek aan financiële middelen, een enorm tekort aan ruimte en slechts een handjevol vrijwilligers zijn de belangrijkste oorzaken van de tamelijke anonimiteit van het museum. Het bestuur heeft de grootste moeite voldoende vrijwil ligers te vinden om het museum dagelijks geopend te houden. „Het rooster is tot 19 augustus inge vuld", vertelt Nijborg. „Gemakke lijk is dat niet, omdat je met vrij willigers te maken hebt. Niet ieder een is altijd beschikbaar. We be schikken over zo'n twintig men sen, die voortdurend in de weer zijn om tussen 1 mei en 1 novem ber elke middag vanaf één uur be zoekers fond te leiden". Subsidie De exploitatie van het museum kost jaarlijks 60.000 gulden, een be drag dat voor een belangrijk deel door subsidiegevers wordt opge bracht. Het ministerie van justitie stelt 16.000 gulden beschikbaar en de provincie Drenthe en de ge meente Norg (waar Veenhuizen onder valt) betalen elk jaar enkele duizenden gulden. De entreegel den (een rijksdaalder per persoon) moeten de exploitatie rondmaken. Nijborg hoopt dat de natuurlijke drang tot expansie in de toekomst kan worden gerealiseerd. Het ge vangenismuseum, -nu nog vooral gericht op de geschiedenis van Veenhuizen, moet uitgroeien tot een nationaal museum. Justitie heeft zijn medewerking al toege zegd'. Minister Korthals Altes heeft aan alle inrichtingen van het ge vangeniswezen laten weten, dat niet meer gebruikte voorwerpen beschikbaar moe J ten worden gesteld. Ook de Rijks- j gebouwendienst, verantwoordelijk! 0 voor de gebouwen die als gevange nissen en huizen van bewaring zijn ingericht, heeft toegezegd or afbraak of renovatie gevelstenen e.d. aan het museum aan te bieden, Het gevangenismuseum bej schikt over een hoop spullen, die y door gebrek aan ruimte niet ten- t toongesteld kunnen worden en op- geslagen liggen in een depot. „We hebben hier een turfgestookte electriciteitscentrale, een zeld zaamheid, maar we kunnen dat drng helaas niet uitstallen", vertelt Nijborg. Geld voor uitbreiding of voor de aanschaf van een nieuw pand is er (nog) niet. Onlangs brachten enkele parlementa: journalisten een bezoek aan het museum en dat leidde tot een arti kel in het blad van de Raad van Eu ropa. Nijborg heeft nu zijn hoop gevestigd op het Europees Parle ment, dat dankzij dat verhaal op het bestaan van het museum i vestigd en dat een subsidieverzoek in overweging neemt. Kerk Op het gevangenisterrein Veenhuizen staat een oude, grote rk-kerk, daterend uit de tijd datj voor gevangenen en verpleegden een verplichte kerkgang gold. Het gebouw is eigendom van het mi nisterie van justitie, maar wordt al leen gebruikt door de kleine katho lieke gemeenschap in Veenhuizen waarvoor de ruimte veel te groot is. Justitie heeft de parochie aangebo den een nieuwe kapel te bouwen, zodat de oude kerk vrij komt voor sloop. Nijborg heeft zijn oog op die kerk laten vallen. „Het zou prach tig zijn als die kerk voor het mu- f seum beschikbaar komt. We zou-1 den dan in één klap het ruimtepro bleem hebben opgelost. De kosten voor de verbouwing en de inrich ting schatten we op ruim één mil joen gulden. Dat hebben we helaas niet, maar we hopen met het subsi dieverzoek aan het Europees Par lement een eerste stap op weg naar een nieuw onderkomen te kunnen zetten. Het is de moeite waard; we zijn op dit gebied immers het enige ter wereld". i bezit een groot aantal serviesstukken. De borden i n voorzien van stichtende teksten als 'hoogmoed komt ASSEN (GPD) - In de Buitenso ciëteit in Zwolle organiseert de Assenaar drs. G. J. Althuis (45) op 18 september een congres over kerkverlating. Opmerkelijk daar bij is dat hij zelf dit congres fi nanciert. Tienduizend gulden heeft hij erin gestoken. Er moe ten dus minstens honderd men sen naar het congres komen (deelname kost 95 gulden), wil Althuis deze kosten eruit krij gen. Drs. Coen Boerma (Wereldraad van Kerken), drs. Hijme Stoffels (godsdienstsocioloog), prof. dr. Anne van der Meiden (hoogle raar public relations in Utrecht), Sieth Delhaas (feministe en theo loge) en Bart Robbers (functio naris jeugd- en jongerenpasto raat van de Gereformeerde Ker ken in Utrecht) zijn inmiddels gevonden het congres in te lei den. De directe aanleiding voor dit congres is, aldus Althuis, dat de Generale Synode van de Gere formeerde Kerken op grond van een rapport van ds. Hoogenhuis heeft besloten tot een groot on derzoek naar kerkverlating on der de jeugd. De Vrije Universi teit in Amsterdam heeft daartoe opdracht gekregen. Althuis, die van 1964 tot 1983 in Friesland in het gereformeer de jeugd- en jongerenwerk heeft gezeten, vond het onderzoek te duur (drie ton) en te lang duren (vier jaar). "Ik heb toen gezegd: dat kan korter en goedkoper. Maar daar zijn ze niet op in ge gaan. Via de commissies voor evangelisatie en jeugd- en jonge renpastoraat heb ik wat geld van de synode gekregen om een on derzoek in Drente te laten uit voeren. Het resultaat van dat on derzoek wordt op 6 september aan de synode aangeboden". „Er zijn al verschillende onder zoeken gedaan naar dit ver schijnsel. Ik denk dat het goed is dit en soortgelijke onderzoeken bij elkaar te brengen. Misschien dat op basis van een congres dit geheel wat duidelijker wordt". „Laten we het positief bekij ken. Kerkverlating is nog geen geloofsverlating. Maar geloven doe je ook niet in je eentje, dat vinden jongeren ook. Het gaat dus om de vraag: wat klopt er niet meer in de kerken dat men sen zich daar niet meer thuisvoe- len?" Oostenrijkse bisschoppen bezorgd over toenemend antise mitisme. De Oostenrijkse RK bisschoppen zijn ernstig bezorgd over de recente uitingen van een „blijkbaar latent" antisemitisme in hun land. Dat blijkt uit een verklaring die de voorzitter van de Oostenrijkse bisschoppen conferentie, aartsbisschop Karl Berg van Salzburg, heeft gepu bliceerd. Berg legt de nadruk op de solidariteit van de bisschop pen met hun joodse medebur gers en nodigt joden en christe nen uit samen met de bisschop pen het antisemitisme te bestrij den. „Vijandigheid of zelfs haat te gen de joden is ten diepste in te genspraak met de christelijke opvatting over de waardigheid van elke mens. Geen enkele vorm van anitsemitisme mag zich, al is het maar in de gerings te vorm, beroepen op het chris tendom", aldus de voorzitter van de Oostenrijkse bisschoppen conferentie in zijn verklaring. Zelfstandigheid De joodse gemeente Zaandam heeft het initiatief genomen tot de oprichting van een Federatie van Kleine Gemeenten. „Deze zou, uitgaande van de noodzaak van zelfstandigheid van gemeen- ten, de belangen van de 30 ge meenten met minder dan hon derd leden in Nederland moeten behartigen", aldus J. Meyer, se cretaris van de Zaanse gemeente. Alle kleine joodse gemeenten zijn inmiddels aangeschreven. Aanleiding tot de plannen is het besluit vorige maand van de permanente commissie (dage lijks bestuur) van het Neder lands Israëlitisch Kerkgenoot schap (NIK) gemeenten met minder dan 25 leden op te heffen en aan gemeenten met tussen de 25 en 100 leden de eis te stellen dat ze hun 'huishouding' (rabbi nale zorg, onderhoud gebouwen e.d.) voldoende onderhouden. Gemeenten die al die taken niet meer kunnen vervullen, moeten samengaan met andere gemeen ten. Met de opheffing hoopt het NIK meer geld vrij te krijgen ter ondersteuning van de kleine ge meenten in de 'mediene' (buiten de Randstad). Het bestuur van de gemeente Zaandam is behoorlijk boos over dat „discriminerende" besluit. Meyer: „Wij gaan er niet mee ak koord. We willen zelfstandig blij ven. Het NIK is een overkoepe lend orgaan van joodse gemeen ten dat alleen toezicht moet hou den op de naleving van de Hala- cha (de joodse wetgeving) in de gemeenten", aldus Meyer. Reactie van NIK-voorzitter dr. ir. E.M. Wikler. „Ze moeten zich niet zo opwinden in Zaandam. Dat besluit is destijds op demo cratische wijze tot stand geko men, dan moeten ze niet achteraf nog zo in actie komen." Arrestatiebevel tegen Mar- cinkus ingetrokken. Het Hof van Cassatie (de hoogste rechtbank in Italië) heeft het arrestatiebevel tegen de directeur van de bank van het Vaticaan, aartsbisschop Paul Marcinkus, en twee van zijn medewerkers ingetrokken. Vori ge week oordeelde het hof van beroep in Milaan nog dat het ar restatiebevel legitiem was. De rechtbank in Milaan vaar digde in februari een arrestatie bevel uit tegen Marcinkus en zijn medewerkers Luigi Mennini en Pellegrino de Strobel. Zij wor den ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij het faillissement van de Baco Ambrosiano in 1982. tot dat moment de grootste parti culiere bank in Italië. Het faillissement wordt gere kend tot de grootste naoorlogse financiële schandalen in dat land. Het Vaticaan heeft gewei gerd de drie aan Italië uit te leve ren. Paus Johannes Paulus II he kelde enige maanden geleden „de brute en eenzijdige manier", waarop Marcinkus is aangeval len. Nederlandse Hervormde Kerk. Beroepen te streekge- meente Frieslands-End: P. Bijle- feld, predikant voor buitengewo ne werkzaamheden te Amster dam, die dit beroep heeft aange nomen. Aangenomen het beroep door de provinciale kerkverga dering van Friesland tot predi kant voor buitengewone werk zaamheden (missionair toerus- ter): mevr. H. G. Stavenga-Van der Waals, voorheen predikant te Engwierum, wonende te Buiten post; aangenomen naar Brielle: J. H. Verwaal te Vreeland, die be dankte voor Gent (Verenigde Protestantse Kerk in België) en voor Huizen (deelgem. De Goede Herder); aangenomen naar Hol- werd en Waaxens, Brantgum en Blija: mevr. J. D. Kaper, kandi daat te Nuenen. Bedankt voor Scheveningen: dr. G. Bos te Urk. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Aangenomen naar Drachten-Zuidoost; J. Kruidhof te Hardenberg; aangenomen naar Ureterp (tweede predi kantsplaats): R. Th. de Boer te Almkerk-Werkendam en Breda. Bedankt voor Mariënberg: M. Brandes te Groningen-Oost; be dankt voor Enschede-West: H. Jagersma te Bergentheim. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Hilversum, voor Rotterdam-Alexanderpolder en voor Wolphaartsdijk: J. J. van Eckeveld te Zeist; bedankt voor 's-Gravenzande: B. van der Hei den te Woerden. Vrije oud-Gereformeerde Ge meenten. Bedankt voor Kraling- scheveer: M. Pronk, predikant van de oud-Gereformeerde Ge meente te Ede. Vrije Evangelische Gemeen ten. Bedankt voor Nijverdal: J. W. Delwig te Kampen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2