Regen geen spelbreker Sfeerloze boel bij NK roeien Geen tegenstand voor honkballers Medaille-oogst bij slot Universiade Marcel Vink wint tennistoernooi van Hillegom VerKes Unicum-duo Wilander in Indianapolis naar finale 87 BANDAG 20 JULI 1987 SPORT PAGINA 15 ZAGREB (ANP) - De Nederlandse roei-afvaardiging heeft de reeks successen van de zwemploeg bij de I Universiade in Zagreb een vervolg i gegeven. Tijdens het slotweekein- i de van de studenten-sportontmoe- I ting behaalde de roeiploeg vier me dailles: een keer goud, een keer zil ver en twee keer brons. Daarmee kwam de oogst van de Nederland se studenten op drie gouden, tien zilveren en acht bronzen medailles. Frans Göbel zorgde voor de eni- j ge Universiade-titel voor Neder- I land bij het roeien. De lichtge- wicht-skiffeur had felle concurren tie te duchten van de Italiaan Rug- gero Verroca. By de finish bedroeg zijn voorsprong acht-tiende secon- de. Bij de lichte vier zonder stuur- I vrouw eindigden Yvette van Waarschuwing voor Oranje waterpoloërs STUTTGART (ANP/SID) - De Ne derlandse waterpoloploeg is bij het I achtlandentoemooi in de buurt van Stuttgart op de zeer teleurstel lende laatste plaats geëindigd. Na het gelijkspel tegen Frankrijk en de verrassende zege op Spanje (8-7) dacht de selectie van bondscoach Rob Schouten, met alleen het „zwakke" Griekenland nog op het programma, zelfs al aan de vijfde plaats. Die hoogmoed werd hard handig afgestraft. De Grieken, die ondanks de sterke terugval van Oranje nog steeds worden be schouwd als onbetekenende oppo nent, bewezen andermaal de ongel digheid van die stelling: 9-5. Bij het wereldkampioenschap in Madrid duwde Griekenland, leu nend op de brede schouders van krachtmens Aronis, het zieltogen de Nederland ook al stevig onder en gisteren werd dat in Untertürk- heim overtuigend herhaald. De tussenstanden wezen bovendien uit, dat de Nederlanders slechts twee perioden de armoede, nog vergroot door de afwezigheid van steupilaar Stan van Belkum, ver borgen konden houden: 3-1, 1-2, 3- 1, 2-1. Griekenland kwam daardoor ook op drie punten, maar kon op een veel beter doelsaldo wijzen dan Frankrijk en Nederland. Met nog vier weken te gaan tot de Euro pese kampioenschappen in Straatsburg bereikte de rauwe waarschuwing Schouten en zijn jonge selectie misschien nog net op tijd. In de Elzas zijn Frankrijk en Griekenland de voornaamste concurrenten van Oranje in de B- poule. Alleen de winnaar promo veert rechtstreeks, de nummer twee wordt veroordeeld tot het spelen van beslissingswedstrijden met het voorlaatste land uit de hoogste afdeling. West-Duitsland moest op de slot dag de toernooizege aan de favorie te Sowjet-poloërs laten, maar het verschil was miniem: 9-10. Kooyk, Ada van der Graaff, Daph ne van der Pol en Ans van Dalen als tweede. De achterstand op win naar West-Duitsland bedroeg ruim zes seconden. De Gronings-Am sterdamse combinatie Greet Helle mans en Harriet van Ettekoven werd derde bij de twee zonder stuurvrouw. Hetzelfde resultaat boekten Theodoor Nieuweboer en Jan van Bekkum in de lichte dub- bel-twee. Het Nederlands voetbal-elftal, dat de afgelopen week meer opviel door studentikoze activiteiten dan door aansprekende resultaten, be zorgde de Universiade op de voor laatste dag toch nog een bevredi gend slot. In het duel om de vijfde plaats won Oranje met 2-0 van de Verenigde Staten. De voetballende studenten uit de Sowjet-Unie maakte indruk door in de finale Zuid-Korea te verslaan met 5-0. De Sowjet-atleten moesten op de slotdag hun meerdere erkennen in de afvaardiging uit de Verenigde Staten. Zowel bij de vrouwen als de mannen was de overwinning op de 4x100 meter en 4x400 meter es tafette voor de Amerikanen. De Verenigde Staten haalde de Sow- jet-Unie door deze successen ook in op de medaille-ranglijst: 26 eer ste, 19 tweede en 24 derde plaatsen tegen respectievelijk 25, 33 en 21 voor de Sowjets. Een triest plaatje tijdens het open tennistoernooi in Hillegom: een fikse regenbui heeft de banen i strijd, door de inspanningen van een 'sponsploeg', na een uur hervat worden Marcel Vink en Jan-Willem Lug- tharl poseren voor de finale (foto Loek Zuyderduin) HILLEGOM - Een flinke bui van een kwartier leek gisteren de fina ledag van het open tennistoernooi in Hillegom in de war.te sturen. Omdat meer regen echter uitbleef konden de meeste banen door een grote 'sponsploeg' binnen een uur weer watervrij gemaakt worden. De dichtbij gelegen tennishal hoef de zodoende niet, zoals afgelopen vrijdag, gebruikt te worden. In de eindstrijd van het manne- nenkel B maakte Marcel Vink zijn favorietenrol waar tegen de als der de geplaatste Jan Willem Lugthart (7-5, 6-3). In de halve finales had Lugthart nog korte metten ge maakt met Martij n Krans (6-0, 6-0), De eindstand is: 1. Sovjetunie 7-14 (90-48), 2. West- Duitsland 7-12 (90-41), 3. Hongarije 7-8 (52-65), 4. Australië 7-7 (62-64), 5. Spanje 7-6 (52-61), 6. Griekenland 7-3 (39-49). 7. Frankrijk 7-3 (48-76). 8. Nederland 7-3 (45-74). VELP - Jan Siemerink en Jacco Eltingh bereikten in het satelliet- toernooi van Velp de halve finales van het mannendubbel. Het duo Menno Oostingh/Johan Vekemans, dat later ook de finale zou win nen, bleek daarin echter te sterk: 6-2, 6-4. De beide tennissers van Unicum waren door een zege op Paul Haarhuis en Kent Kinnaer (6-2, 6-4) tot de halve eindstrijd doorgedrongen. Bij het Masterstoernooi in Amersfoort, dat komende week wordt gehouden, zal Siemerink echter aantreden met de Amerikaan Kent Kinnaer. Jacco Eltingh speelde tijdens het eerste van de drie satelliet- toernooien in Emmen met een andere dubbelpartner, Van Eekeren, en verzamelde te weinig punten om in Amersfoort mee te mogen doen. Ook Paul Haarhuis, het 'dubbelmaatje' van Kinnaer in de laat ste twee toernooien, trof datzelfde lot. (Voor de uitslagen van Velp, zie scorebord). terwijl Vink de triomfator van vo rig jaar, Maarten Mes, duidelijk de baas was gebleven: 6-1 en 6-4. Het toernooi bij de vrouwen in B kende in de persoon van de onge plaatste Corinne Diederik een ver rassende winnares. Marja Kuipers, die in de halve finale de als tweede geplaatste Madeion Verdegaal ruim had verslagen (6-2, 6-2), bracht nog wel de eerste set op haar naam, maar moest vervolgens toch buigen voor Diederik: 2-6, 7-5 en 6-1. Verrassing Ook het vrouwendubbel in B kende een verrassende ontkno ping, zij het een nogal ongebruike lijke. De duo's Corinne Diederik/ Brigitte Buys en Lisette Koenders/ Madeion Verdegaal besloten in on derling overleg de eerste prijs te delen. De vier speelsters hadden deze week in de diverse catego rieën al dermate veel partijen ge speeld, dat ze het niet meer op kon den brengen nogmaals de baan te betreden. Van een echte finale zou overigens geen sprake zijn ge weest, want door het geringe aan tal deelnemers werd er de afgelo pen week in poulevorm gespeeld. De finale in het mannerienkel Cl ging tussen de als tweede geplaat ste Erik Bakker, die eerder deze week nog stuntte in het B-toernooi tegen Rob van Tankeren, en de pa pieren nummer een Onno Wempe. Bakker had in de halve finale Ed win de Vries verslagen (6-1, 7-5) en Wempe was tot de eindstrijd door gedrongen door een zege in drie sets op Peter Grimbergen: 6-1, 4-6 en 6-1. Erik Bakker bleek tenslotte het sterkst, getuige de cijfers waar mee hij de favoriet opzij zette: 6-4, 6-2. In een eenzijdige finale tegen Johan Draulans behaalde Onno .Guinau de titel in C2: 6-1, 6-0. Oponthoud De finale bij de leek een zege op te gaan leveren voor Marja Kuipers. Maar bij een stand 4-0 in haar voordeel moest de partij tegen de*als eerste geplaatste Janine Jünger wegens de regen derbroken worden. Eenmaal w terug op de baan bleek dat opont houd Kuipers geen goed gedaan hebben. Janine Jünger gunde haar nog slechts drie games: 4-6, 6-1 en 6-2. Paul Kortlever en Monique Span zorgden voor een daverende sur prise in het gemengd dubbel C, door het als eerste geplaatste kop pel Ellen de Jong en Enno Zim merman de toegang tot de finale te ontzeggen (6-3, 6-2). Vervolgens werd ook op overtuigende wijze de titel binnengehaald tegen Sandra Zomer en Rob Jansen: 6-1, 6-0. Oude Wetering De wedstrijdleiding in Oude We tering kon na afloop van de laatste finale opgelucht adem halen. De vele regen in de afgelopen dagen had het wedstrijdschema danig in gevaar gebracht, maar gisteren bleef het nagenoeg droog. De als derde geplaatste Ernst Verduyn schreef het toernooi bij de mannen in C op zijn naam, door in een spannende finale de ongeplaatste Gerard Kroese te verslaan: 7-6, 7-5. Toch kon Kroese terugkijken op een geslaagde week met als hoog tepunt de winst op de nummer een, Giovanni Sekeris, in de halve finale: 7-5, 4-6 en 7-5. Sekeris was met zijn partner Martin Hoekstra wel succesvol in het toernooi van het mannendub bel C. In de eindstrijd werden Dick Heemskerk en Jan Kuyvenhoven duidelijk verslagen: 6-1, 6-4. Fleur Meyer toonde zich het sterkste bij de C-vrouwen. In de halve eind strijd rekende ze eenvoudig af met Til van Overloop (6-4, 6-2), waarna ze ook tegen Ellen Hooghoudt nau welijks problemen kende: 6-1, 6-4. Hooghoudt had in de halve finale nog Fleurieke Westhof uitgescha keld met 6-4, 6-3. De titel in het vrouwendubbel C werd wel een prooi voor Westhof. Met haar part ner Els van Veen versloeg zij in de finale Lies Laan en Roos Lacourt: 7-5, 3-6 en 6-1. (Voor de de belang rijkste uitslagen zie scorebord). HERMAN JOUSTRA c Toppers ontbreken ld AMSTERDAM (ANP) - De wed- >n strijden om de Nederlandse roei- n- kampioenschappen zijn al sinds 10 jaar en dag een onderonsje met een 'sportieve inslag. Het afgelopen weekeinde was dat niet anders, [Daar heeft de nationale roeiwereld mee leren leven. Dit jaar was het J echter niet alleen het povere decor, dat de titelstrijd geweld aandeed, c.' Een werkelijke krachtmeting tus- ts sen de sterkste Nederlandse roeiers vormden de nationalen al- j. lerminst. Vrijwel allen die zich in d het nationale roei wereldje als 0 „groot" mogen aanmerken, ontbra ken op de Bosbaan. De kern van de Nederlandse af- j vaardiging voor de wereldkam- pioenschappen van augustus in b Kopenhagen had de Universiade r van Zagreb verkozen boven het I sfeerloze beeld van de titelstrijd in eigen huis. Van de elf boten die r voor de wereldkampioenschappen I op het Bagsvaersmeer werden aan- I gewezen, kwamen er het afgelopen 1 weekeinde maar liefst vijf uit op de wereldspelen voor studenten. On- jder anderen Nico Rienks, Neder- j lands sterkste skiffeur, Frans Go- i bel, favoriet geacht voor een me- I daille bij de lichte scullers, alsme- de de lichte dubbel twee Okeanos/ Triton waren afwezig in Amster- 1 dam. Bij de finale van de mannen dub- beltweeën toonden Zwolle en Van iden Eerenbeemt zich superieur aan de combinatie Bakker-Nelis, die het gehele seizoen de concur rentie met wisselend succes had bestreden. Ook Bakker en Nelis haalden de wereldkampioenschap pen. Met Hans Kelderman van Isa- la en Ronald Florijn van Die Ley- the werden zij Nederlands kam pioen in de dubbelvier. Het verdient overweging de na tionale titelstrijd te koppelen aan een reeds bestaande regatta op de Bosbaan. Als men de nationale ten minste enig cachet wil geven. Te kenend was, dat in een omgeving waarin zo wordt gehecht aan deco rum, men er zelfs niet aan gedacht had de vlaggen van de deelnemen de verenigingen te hijsen. Span ning ontbrak vrijwel geheel. Veelal werd de tweeduizend meter plicht matig afgelegd. Bij de vrouwen waren de twee zonder stuurvrouw Greet Helle mans/Harriet van Ettekoven en de lichte vier zonder stuurvrouw af wezig. Die absentie hield in, dat voor het laatste nummer geen en kele ploeg had ingeschreven. Ty perend voor het peil was, dat Jos Compaan in vier van de vyf bootklassen de titel kon opeisen. Een prestatie op zich. Een verrich ting echter ook die aangeeft, dat de tegenstand bescheiden was. Op de erelijst van de titelstrijd van 1987 ontbreekt bij de vrouwen slechts in de skif de naam van de 29-jarige roeister. Overtuigend skifkampioene werd de Leidse Valerie van Gro ningen - Racila, die drie jaar gele den voor Roemenië goud won op de Olympische regatta van Lake Casitas. BARCELONA (ANP) - By gebrek aan tegenstand van enige beteke nis, rest de honkballers van Neder land en Italië niet meer dan het na jagen van bizarre records. Dat gaat althans op voor de beginfase van de Europese titelstrijd. Zolang de CEBA nog niet heeft besloten het toernooi te beperken tot een reeks ontmoetingen tussen Nederland en Azurri, mag de rest van Europa dienen als schietschijf. Ondanks 22 runs in zes en een halve innings kwam Nederland za terdag tegen Spanje niet tot een re cord. Tijdens het Europese toer nooi van 1977 in Haarlem waren de Spanjaarden met 29-0 weggesla gen. Tegen Frankrijk, dat nog min der bedreven is in het spel en bij wijze van ontwikkelingshulp over twee jaar de twintigste editie van het toernooi mag organiseren, staat een topper van 36-0. Die dateert van de titelstrijd van vier jaar gele den in Grosseto. Extreme uitslagen worden bevorderd door de kleine velden, waarop in Barcelona wordt ge speeld. De stadionnetjes van San Boi en Montjuich hebben net de minimale afmetingen, die de Euro pese federatie als voorwaarde stelt. Italië, met aan zekerheid grenzen de waarschijnlijkheid morgen Ne derlands eerste echte opponent, liet België alle hoeken zien (41-2). Het verschil is een run groter dan de hoogste score, waarmee Neder land de Zuiderburen ooit veneder de (43-5). Na twee duels hebben Rikkert Faneyte en Gerlach Halderman al twee homeruns op hun naam staan. Judsel Baranco en Marcel Joost kwamen ieder tot een voor de velders onbereikbare hit. Alle slagbeurten moesten de Spaanse werpers punten toestaan: 0-22. In het openingdsuel tegen Zweden 1- 11 in zeven innings) waren de Scandinaviërs er beter af geko- Om aan de droge hitte te wennen wil manager Pat Murphy in de groepswedstrijden zo veel mogelij ke werpers gebruiken. Voor de eer ste van de maximaal vijf wedstrij den tegen Italië zijn de startende werpers Bart Volkerijk en Eric de Vries zeker fit. Harry Koster, eerste man op de heuvel tegen Spanje, wordt door fysiotherapeut Maarten Koper dagelijks behandeld voor een schouderkwetsuur. Op zijn werpen verschenen drie Spanjaar den via een tik op de kussens. Het idee om de titelstrijd te redu ceren tot een Nederlands-Italiaans onderonsje - wat het in feite is - is door de CEBA afgewezen. Ont moetingen met de beste twee van Europa zou volgens het officiële standpunt van de CEBA de ont wikkeling van honkbal in de overi ge Europese landen stimuleren. Nederland won gisteravond in 6 1/2 innings met 27-0 van Frankrijk. Oranje werd daardoor ongeslagen winnaar van groep A. Het speelt vandaag tegen België en morgen tegen Italië, respectievelijk tweede en eerste in groep B. Ook tegen Frankrijk ging Mur phy experimenteel te werk. Deze keer mocht André Smit de gehele wedstrijd werpen. De beste slag man was Rikkert Faneyte met vijf uit vijf. Faneyte kwam tot drie ho meruns. Halderman, Koot, Een hoorn en Groot voegden er daar aan ieder een toe, zodat het totaal zeven bedroeg. Homeruns Nederland: Rikkert Faneyte (3), Gerlach Halderman, Frank Koot, Robert Eenhoorn en Bill Groot. Leiden op zoek LEIDEN - Luba Leiden heeft hal verwege het zomerreces nog steeds geen vervanger(s) kunnen aantrek ken voor de naar Weert vertrokken center Bert Kragtwyk. Leiden- coach Martin Bakhuyzen kreeg de afgelopen week van Katwijker Ben de Jong te horen dat hij volgend seizoen het reeds door het opstap pen van Anton Nijgh en Rudolf Oudshoorn verzwakte Grasshop pers niet in de steek wil laten. Bakhuyzen, die de voorbije maanden al zo'n 16 spelers de re vue zag passeren, heeft de moed nog niet opgegeven: „We hebben nog een aantal contacten lopen, al wordt de spoeling dun. Een aantal kandidaten is afgevallen omdat de vroege trainingstijd niet te combi neren viel met het werk, anderen kozen op het laatste moment voor hun oude club". AMSTERDAM - De roeibond heeft elf boten ingeschreven voor de WK, die in augustus in Kopenhagen wordt gehouden. Uitgezonden worden: Mannen, zwaar: Skif: Nico Rienks (Okeanos). Dubbel twee: Henk-Jan Zwolle (Okeanos) en Herman van den Eerenbeemt (Nereus). Vier zonder: Ralph Schwarz ('t Spaaj-ne), Johan Leutscher (Triton), Sven Schwarz ('t Spaarne) en een nog aan te wijzen roeier. Dubbel vier: Robbert Bakker (Euros), Ronald Florijn (Die Leythe), WK-selectie Hans Kelderman (Isala) en Jur- gen Nelis (Treviris Trier). Licht, skif: Frans Göbel (De Hoop). Dubbel twee: Theo Nieuweboer (Okeanos) en Jan van Bekkum (Triton). Vrouwen, skif: Valeria van Groningen - Racila (Die Leythe). Twee zonder stuurvrouw: Greet Hellemans (De Hunze) en Harriet van Ettekoven (Nereus). Dubbel vier: Marijke Zeekant (Okeanos), Marjan Pentenga (De Hunze), Letty Wessel (Rijnland) en Jos Compaan (Willem 3). Licht, dub bel twee: Laurien Vermuis (Tri ton) en Ellen Meliesie (De Zwol- sche). Dubbel vier: Daphne van der Pol (Asopos De Vliet), Ans van Dalen (Phocas), Ada van der Graaff (Okeanos) en Yvette van Kooyk (Nereus). Reserves: Go- delieve van Wijck van Orca (lich te vier zonder), Marieke van Droogenbroek van Viking (vrou wen dubbel vier) en Ric Peters van RIC (mannen dubbel vier). INDIANAPOLIS (Rtr) - De finale van het 375.000 dollar-tennistoer nooi in Indianapolis gaat tussen de Zweed Mats Wilander en diens landgenoot Kent Carlsson. Wilan der, als eerste geplaatst, versloeg in de halve eindstrijd zijn landgenoot Joakim Nystrom. Wilander, een week geleden winnaar van het toernooi in Boston, zegevierde met 6-4,7-5 over de als vijfde geplaatste Zweed. Carlsson, derde op de plaatsings- ranglijst, versloeg de Argentijn Guillermo Perez-Roldan, tiende, met 6-2, 6-2. Emilio Sanchez heeft gisteren het Grand Prix-tennistoemooi in Bordeaux op z'n naam gebracht. In de eindstrijd van het met 170.000 dollar gedoteerde toernooi ver sloeg de Spaanse nummer één Ro nald Agenor uit Haiti in drie sets: 5-7,6-4,6-3. Voor Sanchez, een spe ler die zijn beste resultaten behaalt op gravel, was het de tweede eind zege binnen acht dagen. Vorige week was hij in de finale van het toernooi in Gstaad eveneens te sterk voor Agenor. Plaatsingslijst van Noordwijk NOORDWIJK - Voor het badgas- tentoernooi van Noordwijk, dat de ze week gehouden wordt op de ten nisbanen van Casino, zijn in het mannenenkel A tot nu toe slechts twee spelers geplaatst, Chris Ver- meeren en Wim Groeneveld. Na af loop van de kwalificatierondes voor het A-toernooi, zullen de nummer drie en vier van de lijst morgenavond door loting vastge steld worden. Woensdag zullen dan de wedstrijden voor de eerste ronde verspeeld worden. De plaatsingen in de belangrijk ste categorieën zijn: MEA: 1) C.Vermeeren, 2) W.Groeneveld; MEB: 1) J.W.Lugthart, 2) K.Heemskerk, 3) R.Veldt, 4) M.van der Donk; VEB: 1) T.Torringa. 2) H.van der Berg, 3) M.Verrijzer. 4) E.Lazonder. MDB: 1) M.Vink J.W.Lugthart, 2) P.van der Mors- selt/J.Franken, 3) M.van der Donk/ J.W.Geuzen, 4) E.Wildling/P.Plas- ky; GDB: 1) A. Verryzer/S.Carpen- tier, 2) T.Torringa/S.Magendans, 3) M.Verdegaal/M.Vink, 4) M.Guyt/ I.van Gorkum. Een breed glimlachende Valeria van Groningen-Pacila na he in de skif. De Roemeense mag waarschijnlijk op de WK nog niet i

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15