'Maar initiatief zal niet van mij komen' Voor de sponsor aan de zuurstoffles... Vermagerde gezichten Raas: 'Ik wil wel met Post praten' 'Ronde van Nederland wordt een lachertje' Junior Beumer succesvol Lezersvragen MAANDAG 20 JULI 1987 MONT VENTOUX (GPD) - Op de zandkleurige muur van. één van de drie bouwwerken boven op de Mont Ventoux, een tv-relaissta- tion, hangt sinds 1936 een gedenk steen. Daarop staan de volgende regels gegraveerd: Mijn ongeschonden top En mijn beroofde en abrupte flanken Zijn voor de eerste keer beschre ven en bezongen Na de beklimming op 9 mei 1336 Door Francois Petrarque. Had de ongetwijfeld avontuurlij ke heer Petrarque destijds na zijn op 1912 meter eindigende klauter- partij blijkbaar nog puf om een lof zang af te steken over deze fascine rende blikvanger van de Vaucluse, de wielrenners die gisteren door de Tour-directie naar boven werden echt aangenaam, gejaagd, kenden slechts één be hoefte. Even op adem komen. De Mont Ventoux, het is en blijft een bijzondere berg. Eentje zoals je die als pril kind land voorstelt. Zo strand wordt gemaakt. Doodge woon uitlopend in een punt. De Galibier en Alpe d'Huez zijn heel anders. Ben je daar boven, dan zié je heen nog hogere pieken uit overlevering. Zo ook gisteren, 's Morgens in alle vroegte was de temperatuur boven gedaald tot bij het vriespunt. Later werd het war mer. Hoewel de zon echter uitbun dig scheen, maakte een straffe, po laire bries het verblijf boven niet De coureurs, voortgestuwd door het enthousiasme van drommen mensen, gedijden overigens best het vlakke onder deze omstandigheden. Theo als op hét de Rooy, zonder noemenswaardige problemen bovengekomen: „We hebben het weer mee gehad. Het kan hier ook bloedheet zijn. Niet voor niets hadden ze een ravitaille ring op zeven kilometer Op de kale kruin van de Mont Ven- streep. Als het zo tussen de 35 en 40 toux zit je echt helemaal op het al lerhoogste puntje. En heb je naar alle kanten een buitengewoon fraai vergezicht. „Het mooiste panora ma van Europa", staat op een stem pel, dat de verkoopster van een souvenirwinkeltje achter op haar ansichtkaarten drukt. Het moet waar zijn. Daar kan het Drielan denpunt in Vaals zeker niet tegen op. Met alle respect voor de moed en het doorzettingsvermogen van Francois Petrarque, de Mont Ven toux dankt zijn bekendheid aan wielrenners. Sinds er een weg ge lijk een slangenboog over de top kronkelt, is de Ventoux ontdekt als een meedogeloze scherprechter. Met zijn gemiddeld heb je die ook wel nodig. Dan gaat het hard met het drin ken". De renner van Post vindt de Mont Ventoux niet de beroerdste berg om overheen te fietsen. „Voor mij is dat de Puy de Dome, daar doe ik het altijd voor in de broek". Zijn ploeggenoot Teun van Vliet was het eveneens allemaal dik meegevallen. „Ik vond het lang niet zo zwaar als ze me hadden wijsgemaakt. Voor mij was het niet veel anders dan de Aubisque". Toch was er nog even een mo ment van schrik. Dat was na de fi nish van de Nederlander Gert-Jan Theunisse. De langharige Braban der kreeg het toen even te kwaad centage van 8.5 procent en grillige met zijn ademhaling. Onmiddellijk klimaat goed voor geweldige brok ken heroïek en dramatiek. Vol vreugdë en verdriet. Al werd het Theunisse soms te gek. Een tweede gedenk steen, vlak onder de top, vormt daarvan het bewijs. Die dateert van 1967, toen de Brit Tom Simpson op de Mont Ventoux stierf. In zijn ze gedrift was hij te ver gegaan. Nadien is de Mont Ventoux een alom gevreesd monster geworden. Gluiperig ook. De Ventoux is niet te vertrouwen, weten de renners schoot de medische dienst - op het ergste voorbereid - toe en legde de zuurstoffles. Of schoon hij daar zelf in eerste in stantie niets van wilde weten. Theunisse: „Dat was ook niet no dig. Ik had alleen wat moeite om slijm op te hoesten. Dat zat klem in mijn keel. Daarom sputterde ik even tegen, maar toen ik een tv-ca- mera zag komen, ben ik alsnog maar gaan liggen. Da's toch recla me, dacht ik". Tweestrijd in vrouwentour duurt voort (AFP) - In de tweestrijd tussen de moeder van de vrouwentour Maria Canins en de wereldkampioene Jeannie Longo staat de 38-jarige Italiaanse weer op het eerste plan. Canins won gisteren de tijdrit met 22 seconden voorsprong op Longo en daardoor voèrt zij het klasse ment aan met twee seconden voor sprong. Andere gegadigden voor de eerste plaats zijn er feitelijk niet meer. Tamara Poljakova heeft al bijna vijf minuten achterstand. In de tijdrit overtroefde kam pioene Mieke Havik Heieen Hage duidelijk. Havik verloor 2 minuten en 20 seconden, Hage ruim een mi nuut meer. Monique Knol klas seerde zich, op bijna drie minuten, tussen de sterkste twee Nederland se deelneemsters. (GPD) - Op uitnodiging van or kestleider/pianist Tony Eyck heb ik het weekend doorgebracht in Frankrijk. In Nice pikte hij me zaterdag op van het vliegveld. Onder een heerlijk zonnetje, het was er zo'n 26 gradenzijn we meteen richting Avignon gere den. Daar hebben we de hotels be zocht van de drie Nederlandse ploegen. Ik ben toch wel een beetje geschrokken van die con frontatie met mijn collega's, die ik al drie weken niet meer had gezien. Aan de vermagerde ge zichten viel af te lezen dat ze de afgelopen weken ontzettend veel hebben geleden. Ik kan haast niet geloven dat ik er zelf in de Tour ook dikwijls zo aan toe ben ge weest. Nu ik dit jaar geen lijdend voorwerp ben, leer je de andere kant van de Tour de France ook eens kennen. Bij mijn bezoek aan de PDM- ploeg heb ik nog uitgebreid ge sproken met mijn streekgenoten Gerrie Knetemann en Adrie van der Poel. Van die jongens hoor je dan dingen, waar je thuis geen erg in hebt. Ik heb de laatste we ken altijd mijn bewondering uit gesproken over Stephen Roche. Hij maakte op mij een goede in druk, maar de renners die met hem in de koers zitten denken daar toch iets anders over. Op Knetemann en Van der Poel maakt Roche op dit moment een verzadigde indruk. Bovendien is hij volop bezig voor volgend jaar een nieuwe ploeg op te zetten. Daar lijdt zijn concentratie on der. Maar daarmee schrijf ik hem ook na de tijdrit tegen de Mont Ventoux nog niet af voor de eindzege. Het deed me echt goed dat ik weer eens een paar minuten on der mijn collega's was. De ren ners van mijn eigen ploeg heb ik niet bezocht. Die zaten nogal een eindje van Avignon, maar ik had er ook niet zo'n behoefte aan om AVIGNON (GPD) - Het is knap onrustig op de rustdag fond het ho tel waar de SuperConfex-ploeg van Jan Raas is ondergebracht. Aan de rand van Avignon vergapen toeris ten zich aan de renners en het on derhoud van het materiaal. De tra ditionele stoet zich belangrijk wa nende Nederlanders trekt aan de hotels voorbij. Ex-staatssecretaris Ad Ploeg meldt zich bij de equipe die het vooraf haalbaar geachte quotum overwinningen heeft over schreden. En de bij dit soort gele genheden onvermijdelijke pianist 23 die hier gestart zijn hebben Tony Eyck ritselt een groene trui klassementsrenner van Jean-Paul van Poppel. De 96e de vlakkere ritten klassementstrui in zijn collectie, „Uniek in de wereld", pocht hij. Achter de-vitrage van een ge opend raam, debatteert Jan Raas mentsrijder. De jongens die met de manager van de criteriums, nen te zijn voor de nabije toe- had gedacht dat ze een etappe kon komst. Hij reageert geïrriteerd op den winnen. Ze reden goed en het vragen over een mogelijke combi- heeft meegezeten. Vorig jaar was ne met de PDM-ploeg van Jan Gib- de ploeg iets minder goed voorbe- sers en de gespannen verhouding reid. We hadden de Ronde van Ro- met Peter Post. mandie, de Dauphiné Libéré en de Ronde van, Zwitserland gereden. - Het is niet de uitgelaten sfeer, Dat is voor een heleboel jongens te die verwacht mag worden bij een veel geweest, want ze begonnen ploeg die zo'n dertig procent van de met te weinig reserves aan de Tour. ritten heeft gewonnen. Een equipe Dit jaar hebben we het programma met kwaliteitenmaar ook met be- aangepast aan hun mogelijkheden. perkingen. Zonder hoge bergen. Het is dan Raas: „Heel wat ploegen van de ook logisch dat ze het moeilijk had den in de Pyreneeën, omdat ze nog die zullen in geen berg gezien hadden. Maar als wat andere je deze conditie hebt en je bent taktiek toepassen. De beperkte twee weken ver, moet je ook de mogelijkheden van ons zitten in1 bergen over kunnen komen. Ik het ontbreken van een klasse- denk dat het aardig lukt. Het enige Gerrie Gerwen. De succesvol- toppers, vraagteken is Jakobs. Die heeft a ploeg rijden zijn misschien geen derhalve rustdag, dus ik hoop dat kunnen op het ge- hij in Parijs komt". bied van hard op kop rijden heel goed zijn. Sinds we een sprinter in druk. De sponsor heeft winnaars de ploeg hebben weten ze dat ze onduidelijke prijsvraag la- beloond kunnen worden. Van Pop ten overkomen en die verlangen een hand van de ploegbaas. Assis tent Hilaire van der Schueren meldt dat er telefoon is uit Italië. Raas is alles behalve relaxed. Hij heeft het nerveuze kuchje over zich, waarmee hij als actief renner de vooravond van een klassie- pel zal van de tien sprints er geen tien winnen, maar wel vijf en dat is prettig werken. Het afgelopen jaar hadden we die niet". - Een ander programma, sprinter er bij... Maar wat is eigenlijk jouw invloedtop dit ker verraadde uitermate gespan- lukt met - Twee jaar terug ook niet vonnen jullie ook ritten? Raas: „Twee jaar terug is het ge- LE VENTOUX (GPD) - Peter Post is er van overtuigd dat de Ronde van Nederland „een la chertje" wordt. De Amstelveense ploegleider zal er wel met een team aan deelnemen, maar ver wacht dat de wedstrijd door het naar zijn mening voortdurend sa menspannen van de ploegen van Raas en Gisbers op een sportief fiasco zal uitdraaien. Post, die zich vorige week liet ontvallen dat deelname aan de etappewedstrijd in eigen land „geen enkele zin" zou hebben voor zijn equipe zei: „We moeten niet zo kinderachtig zijn om weg te blijven. De mensen die het or ganiseren mogen niet de dupe worden van het gedrag van be paalde ploegen", aldus Post. De voorzitter van het stichtingsbe stuur Profronde van Nederland is Wim Breukink, vader van Eric Breukink en een persoonlijke vriend van Post. •De ploeg van Jan Raas voert nog altijd het geldklassement aan. Bij de telling in Avignon bleken de renners van Super- Confex bijna anderhalve ton (148.000 gulden) te hebben bij- eengetrapt. De equipe van de onttroonde gele trui-drager Charly Mottet is tweede op de lijst met 102.000 gulden. Panaso nic (Post) is rhet F. 72.000 opge klommen naar de vijfde plaats, terwijl direct daarop de jongens van Gisbers (PDM) komen. Zij ontvingen tot dit weekeinde ruim 55.000 gulden. •De sponsors binnen de prof wielrennerij gaan zich organise ren in een belangenvereniging. Dat is zaterdag besloten na een door de Nederlander Hein Ver- bruggen, voorzitter van de prof- sectie van de UCI, geleide bijeen komst. Een werkgroep gaat zich met de oprichting ervan bezig houden. Hierin hebben onder meer plaatsgenomen David Boi- fava (Carrera), Walter Godefroot (Joker) en Cyrille Guimard (Sys- teme U). •De Ier Stephen Roche gaat het Italiaanse Carrera-team ver laten. Zaterdag tekende hij 'in het geheim' bij de Franse spon sor Fagor, dat meer aan de weg wil timmeren. Roche neemt zijn Belgische knecht Eddy Schepers •Televisie-commentator Jean Nelissen (58) uit het Limburgse Berg en Terblijt beleefde op de Mont Ventoux de schrik van zijn leven. Een medewerker van Tour-directeur Jacques Goddet deelde hem mede, dat bij van morgen om acht uur, gekleed in jas en das, bij het startpodium van de negentiende etappe dien de te staan. De NOS-reporter krijgt voor zijn twintigste Ronde van Frankrijk de eremedaille. De „gelukkige" was er danig ver veeld mee. „Wat een flauwekul", bromde hij, „moet ik er zo vroeg voor mijn bed uit? Dat is melk- boerentijd." Raas: „Wat ik doe moet je maar aan die jongens vragen. Daar praat ik niet graag over. Mijn taak is om ze goed samen te laten werken. We hebben vantevoren gezegd dat we 3 er de eerste tien, elf dagen in moes ik jnooït ten vlieSen- Daar hebben we vijf etappes mee gewonnen en we heb ben de groene trui. Nu moeten ze maar zien dat ze op tijd binnen ko men. Mijn invloed op het succes is niet zo groot. Als er op eén dag iets gebeurd is in de koers moet ik 's avonds vertellen dat het anders moet. Als je zegt: Jongens, jam mer het is verkeerd gegaan, mor- maar slapen", da's niet goed. Er moet gepraat worden". - Sommige jongens, zoals Nij- dam, zeggen nu als ze een sprint voorbereid hebben, dat ze ook wel eens zelf willen winnen. Raas: „Heel begrijpelijk, en ik vind het alleen maar goed. Het is een teken dat ze zelf ook aan de weg willen timmeren. Nijdam zegt dat hardop, anderen denken het misschien alleen. Hij is eerlijk in die dingen en dat vind ik uitste kend". - Andere teams zijn niet zo geluk kig met dat succes. De ploeg van Post zegt in Bordeaux bewust te hebben gereden om jullie te laten verliezen. Theo de Rooy kwam met zijn hand in de lucht over de streep, terwijl de Amerikaan Phinney Raas: „Ik ken de beweegreden niet, ik heb de sprint niet gezien. Ik weet niet wat De Rooy bezielt om zijn hand omhoog te steken". - Ze zeggen dat ze de duidelijke samenwerking van jullie met PDM beu waren. Raas: „Als jullie zeggen dat die samenwerking zo overduidelijk was en jullie hebben dat gezien, dan zal het wel waar zijn. Ik heb het trouwens niet gezien. Als PDM meerijdt om de groep bij elkaar te houden waardoor Van der Poel op het laatste rondje weg kan kletsen, zoals ik dat ook wel eens heb ge daan in Bordeaux.... Ja jongens, zij willen ook etappes winnen. Of zie ik dat, verkeerd. Ik geloof niet dat PDM zo gelukkig is met een sa menwerking, waarbij wij vijf ritten zij maar één". - De sfeer onder de Nederlandse ploegen is de laatste tijd wel ver slechterd? Raas: „Dat geloof Ikip^k. Als ik tenminste de uitlatingen van die jongens hoor na Bordeaux... Ik ge loof niet dat dat de afgelopen jaren al eens eerder gebeurd is. Als ze zeggen dat ze alleen maar sprinten om de zaak te ontregelen, vind ik dat niet zo best. Als ze gaan demar reren, proberen weg te komen om onze ploeg op die manier inspan ningen te laten leveren, vind ik dat correct. Wij hebben niet anders ge daan de laatste jaren. Maar wij zijn er niet op uit geweest om Vande- raerden te laten vallen of een duw te geven. Dat is nooit gebeurd". - De sfeer is zo slecht dat je je kunt afvragen hoe dat moet gaan bij het wereldkampioenschap, waarbij Post ploegleider is. Een rechtstreeks gesprek van de drie betrokken Ne derlandse ploegleiders is niet mo gelijk. Raas: „Ik zal mijn renners zeg gen dat ze bij het gesprek vooraf goed moeten luisteren en als er iets is waarover ze twijfelen moeten ze mij maar opbellen. Wanneer het niet strookt met mijn opvattingen, zal ik mijn maatregelen nemen. Ik denk dat het de vorige twee jaar, toen ik ploegleider was, ook zo ge gaan is bij de anderen". En na een paar forse trekken aan een sigaret: „De oplossing is, zoals zo vaak als er moeilijkheden zijn, dat je het een keer uitpraat. Het is misschien aan iemand anders om een gesprek te arrangeren. Ik ben wel zo reëel om daar een keer over te willen praten, maar het initiatief zal niet van mij uitgaan. Want aan de andere kant. maakt het me ook Mks, uit als de situatie zo blijft". DALMINE (SID/ANP) - Marcel Beumer is zaterdag wereldkampioen puntenkoers geworden bij de strijd om de juniorentitels in Dalmine bij Bergamo (Italië). Na tachtig ronden versloeg Beumer, die op der tig punten uitkwam, de Westduitser Stefan Steinweg (23 punten) en de Rus Jevgeni Anatsjkin (21 punten). De achttienjarige, uit Ede afkomstige Beumer, die kort geleden overstapte van de weg naar de baan, werd woensdag tweede op de individuele achtervolging achter de Rus Amakakin. Erik Dekker heeft de serie wereldtitels van Nederlandse junioren wielrenners net niet kunnen voortzetten. Dekker eindigde zondag in Bergamo (Ita) als tweede, op ongeveer een minuut van de solist uit de Sovjet Unie Pavel Tonkev, die de rij van Nederlandse successen (Cor- des, Meijs, Zanoli) afbrak. Jozef Lontscharitsch uit Oostenrijk werd derde. Menno Vink was, als zevende, de tweede Nederlander. Tijdens de rustdag in de Ronde van Frankrijk in Avignon hebben de ploegleiders in een vergadering besloten een internationale ver eniging van merkenploegen op te richten. Dit zal binnen afzienbare tijd werkelijkheid worden. Een werkgroep, bestaande uit de Spanjaard Ramon Mendiburu, de Italiaan Davide Boifava, de Belg Walter Godefroot en de Fransen Roger Legeay en Cyrille Guimard, buigt zich de komende tijd over de statuten. De vergadering in Avignon werd bijgewoond door Hein Verbruggen, de voorzitter van de profsectie van de UCI. HENNIE KUIPER naar hun hotel te gaan. Want na dat ik voor de Tour de France was gepasseerd, hebben ze ook niets meer van zich laten horen. Een opbeurend telefoontje had er toch best afgekund, want als wegcapitain ben ik ook de be roerdste niet als het er op aan komt. Maar goed, het is nu eenmaal zo. Die teleurstelling heb ik nu zo langzamerhand wel verwerkt, maar er kwam zaterdag weer een nieuwe deceptie bij. Tijdens de persconferentie van de KNWU, die ik ook heb bijge woond, bleek dat de WK-selectie voor mij ook negatief is uitgeval len. Als ik zie welke renners er nu wel door de bond zijn aangewe zen, dan had mijn naam daar ook best bij kunnen staan. Je ziet maar weer hoeveel de Nederland se ploegen bij de samenstelling van zo'n selectie te vertellen heb ben. Alles draait om de drie ploe gen. Het is dat ze niet om Johan van der Velde heen kunnen! Ik had het WK best aangedurfd, want ik heb nog volop reserves. Ik vind het ook vreemd dat Jac ques Hanegraaf niet naar het WK mag. Tegen die tijd is hij al lang genezen. Net als ik heeft ook hij volop reserves. Maar ja, in de sport heb je nu eenmaal altijd ge lukkige en ongelukkige mensen. Alleen is de balans voor mij dit jaar nu niet meer zo mooi in evenwicht. Nu de WK-ploeg toch al vaststaat, vind ik ook dat de Ronde van Nederland in belang rijkheid daalt. De zaterdagavond heb ik door gebracht in gezelschap van de ouders en de verloofde van Eric Breukink. De moeder van Eric is heel erg bezorgd om haar zoon. Het is een pak van haar hart als hij zondag gezond en wel in Pa rijs aankomt. Maar wie is dat niet. De ren ners hebben immers nog een helse week voor de boeg. Jean-Francois Bernard, in wie ik het tot nu toe nog niet zo zag zitten, heeft giste ren in elk geval een gouden slag geslagen. De vraag is of hij de ko mende dagen de aanvallen van de Colombianen kan weerstaan. Want ik ben er van overtuigd dat die er gaan komen. Met name morgen, wanneer de aankomst op Alpe d'Huez ligt, voorzie ik grote onderlinge verschillen tus sen het handjevol favorieten dat er nu nog over is. De kaarten zou den daar wel eens definitief ge schud kunnen worden. Maar wat is wijsheid in deze Ronde, die bol blijft staan van de verrassin- HENNIE KUIPER - Omdat je nu de winnaar bent. Raas: „Dit jaar gaat het goed met ons, volgend jaar misschien min der. Dat heb ik ook al tegen de sponsor gezegd. Gewaarschuwd dat we echt niet elk jaar vijf ritten gewonnen zullen hebben als er nog een week gefietst moet worden". - De sponsor vindt het goed zo en vraagt zich af of het wel nodig is om nog een klassementsrenner aan te trekken. De publiciteit is opti maal. Raas: „Klassementsrenners zijn moeilijk te krijgen. Ik wil er wel één. Maar waar moet ik die van daan halen? Ik ben niet gek op bui tenlandse renners. Gölz is de enige in onze ploeg die een andere taal spreekt en hij past zich goed aan. Maar met een Spanjaard zou je pro blemen kunnen hebben. Het zit er voorlopig niet in. Volgend jaar ze ker nog niet. Dan starten we in de Tour de France met dezelfde opzet en dezelfde taktiek". Hebben de renners tijd om iets anders te doen dan aan de Tour de France te denken? Wat doen ze om zich te ontspannen? (K. Jansen uit Den Haag) Theo de Rooy: „Door de ver plaatsingen die we tot nu toe gehad hebben is er nauwelijks tijd om je te ontspannen. De Tour de France is heel erg onrustig. Ik heb nog geen krant gelezen de afgelopen twee weken, en ik weet absoluut niet wat er aan de han<jl is". Henk Lubberding: „Het enige wat ik tot nu gedaan heb is naar televisie kijken. Ik heb een walk man in de koffer, maar die is er nog niet uitgeweest". Uit hoeveel auto's bestaat de hele volgerskaravaan van de Tour de France, inclusief de reclamekara vaan. En wat gebeurt daar alle maal? Er rijden 464 auto's mee in de Ronde van Frankrijk. Een niet on aanzienlijk deel daarvan vormt de zogenaamde publiciteitskaravaan, een kakelbonte lawaaierige stoet die een uur voor de renners over het parkoers trekt. Bekendste ver schijning daarin is het Michelin- mannetje, die het grootste deel van de dag staand op een motor rijdt. Behalve auto's en motoren rijden er skelters mee. Uit de meeste voertuigen worden folders, pennen en andere kleine geschenkjes uit gedeeld. Waarom rijdt Peter Post niet zelf achter de renner die aan kop ligt, zoals maandag met Erik Breukink het geval was? (P. van Dalen, Vlis- singen). Peter Post: „In principe rijdt de eerste ploegleiders wagen achter de kopman voor het klassement. Bij ons is dat Millar. Het is een regel waar wel eens van afgeweken kan worden. Tegenwoordig komt het allemaal zo nauw niet meer, omdat Walter Planckaert en ik tijdens de wedstrijd via een mobilofoon met elkaar in verbinding staan zodat we alle beslissingen met elkaar kunnen bespreken".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13