Edwin Moses weer koning van horden Friezen zetten zeilen bij Beljevskaja doet record wankelen Koenders grijpt Europese titel N»<*e4 „In jaren niet zo sterk geweest" Polen aan de slag bij Salzburg Nick Faldo verrast in Brits Open PAGINA 12 SPORT MAANDAG 20 JULI 1981 Paulen-bokaal voor Barbosa en Watson HENGELO (GPD) - Hordenkoning Edwin Moses maakte zijn faam in Hengelo meer dan waar. De 31-jarige atleet uit Californië kwam, zag en overwon. „Ik ben klaar voor de WK in Rome", constateerde de mondiale recordhouder op de 400 meter. Landgenoten met een prima staat van dienst, zoals de tien jaar jongere Danny Harris liet hij kansloos, maar ook Kevin Young. s dat wel i race waarin bleef, voerde gebrek hij zich zelf op enkele schoon- heidsfoutjes betrapte. Het leverde derlaag aan. „In principe had ik dit een tijd op van 48,08, iets meer dan duel tegen Moses ook niet in mijn een seconde boven zijn wereldre- planning opgenomen. Ik had ge- cord. „Op de eerste horde kwam ik hoopt hem pas in Rome weer te niet goed uit, dat heeft iedereen treffen. Maar doordat Lewis hier wel kunnen zien". Meer details niet niet beschikbaar was, kwam er hield hij voor zich, onder het mot- ruimte in het budget vrij, heb ik to, als ik ze onderken moet dat vol- begrepen". Harris, teamgenoot doende zijn. speld, realiseerde daarmee de snel ste seizoentijd. Barbosa beant woordde na een tussentijd van 50.05 het openingsoffensief van de kleine Venezolaan William Wuyke en hield op de laatste 200 meter ook z'n schaduw, de Amerikaanse kampioen Johnny Gray van zich af. Marsh en Doug m t iee od de 5000 me- dCtlcK In verhouding tot zijn voortijdig Padilla, die de zege op de 5000 r beeindigde optreden in Parijs, ter voor zich opeiste, overschat zijn waar hij donderdag ten val kwam, mogelijkheden duidelijk niet. „Het noemde Moses zijn optreden op de is goed voor mijn zelfvertrouwen Adriaan Paulen-Memorial „tech- dat ik Moses in Madrid heb versla- nisch wat minder sterk en daarom gen. Maar op een nummer als de ook langzamer". Aan de baan van het FBK-stadion en aan het weer, voor topatletiek bijna ideaal, wilde hij de oorzaak niet toeschrijven. 400 meter horden telt ook ervaring. Dat blijkt in een wedstrijd als de- Het machtsvertoon „Dit is een van de mooiste banen overschaduwde enigszins het ko- van Europa. De bochten zijn hier ningsnummer, de 800 meter. Dat ruim. Het is een hele snelle baan en werd, door de gretigheid waarmee ik vond het ook een goede wed- de Braziliaan José Luis Barbosa de strijd. Maar toch had ik na Parijs aanval zocht, toch een strijd op ni- i dag of twee meer rust geno men. Dat zou mijn prestatie ten goede zijn gekomen" hetgeen ook de eindtijd 1.43.89 bewijst. De in Texas stude rende Zuidamerikaan, die in '83 al Verliezer Harris, wiens snelste door zijn landgenoten Guimarezt.. seizoentijd van 47,56 onaangetast Cruz een grote toekomst was voor- Die tactiek leverde Barbosa de bokaal op die de IAAF voor deze Adriaan Paulen Memorial beschik baar was gesteld, en die door de weduwe van de overleden erevoor zitter van de wereldatletiekfedera- tie werd overhandigd. By de vrou wen werd de trofee opgeëist door een Amerikaanse, de ranke Delise Walton-Floyd. Ze moest daarvoor in een lange sprint wel haar land genote Essie Washington voor blij ven. Mede daardoor kwam er een snelle tijd op de klokken: 1.58,92. Een van de weinige Oostblok-at- letes die Hengelo bezocht, de Roe meense Maricicia Puica, liet de tweede seizoentopper voor zich no teren. Zij kwam op de 5000 meter Verrast neemt hinkstapspringer Willy Banks de felicitaties t schouwer in ontvangst na zijn zege in Hengelo. na een gevecht met de Amerikaan se Sabrina Dornhöffer en de weg- specialiste Aurora Cunha uit Por tugal tot 15.23,48. Showman Willie Banks kreeg als vanouds snel de handen van de 19.000 toeschou wers op elkaar en bewaarde met veel gevoel voor entertainment zijn beste prestatie (16,93 meter) voor het tweede deel van de strijd. De loopnummers bij de mannen werden verder beheerst door Ame rikanen. Sydnee Maree toonde zich (foto ANP» op de 1500 meter een betrouwbare vervanger van de afwezige Sebas tian Coe. In 3.33,28 zegevierde hij ten koste van de Spanjaard José Abascal. Op de 400 meter dook Mi chael Franks onder de 45 secon den: 44,89. Calvin Smith, ook al een last-minute boeking, heerste op de sprint. Aan 10,21 had de we reldrecordhouder voldoende, want zijn landgenoot Stanley Floyd en de Braziliaan Robson Da Silva kre gen beiden 10,28 toegemeten. BRIANSK (ANP/SID) - Het we reldrecord verspringen van Heike Drechsler wankelt. Jelena Beljevs- kaia kwam op de derde dag van de atletiekkampioenschappen van de Sovjetunie in Briansk tot op zes centimeter. Zes weken voor de we reldtitelstrijd in Rome diende de 24-jarige springster zich aan als voornaamste concurrente van de Oostduitse wereldrecordhoudster. Met 7,39 meter bezet Beljevskaja de derde plaats op de springlijst al ler tijden. Naast Drechsler moet zij ook de Roemeense ex-recordhoud ster Anisoara Stanciu (voorheen Cusmir) voor zich dulden. Beljevs kaja eindigde vorig jaar tijdens de wereldtitelstrijd in Stuttgart als ze vende. Goede tweede in Briansk was Irina Valkoekevitsj met 7,17. Alexander Kowalenko kwam in Briansk, tweehonderd kilometer ten zuid-westen van Moskou nog dichter bij een record. Kowalenko werd Sowjet-kampioen hinkstap- springen met 17,77 meter. Vier cen timeter minder dan het Europese record, dat de Bulgaar Christo Markov in mei vestigde. Alleen de Amerikaan Mike Conley, 17,87 me ter in San Jose, kwam dit jaar ver der dan Markov. Veel favorieten waren overigens tijdens de drie daagse titelstrijd afwezig. Slechts de prestatie van Alexander Vassil- jev op de 400 meter horden (48,85) is een (achtste) positie op de sei zoenranglijst waard. Weinig hoogtepunten waren er te melden van de gedevalueerde lan- dënwedstrijd, die Engeland en de Verenigde Staten op de loopnum mers in Birmingham afwerkten. Met 126 punten tegen 84 eisten de Engelsen de zege op. Niettemin Swier troeft Ellsworth af HENGELO - Yvonne van Dorp heeft haar Nederlandse titel op de 400 meter volledig waarge maakt. Tijdens de Adriaan Pau len Memorial in Hengelo won de Leidse atlete een sterkbezette 400 meter. Bovendien noteerde zij in het bomvolle atletieksta- dion een nieuw persoonlijk re cord van 53,66. Het verloop van de race van Van Dorp leek sprekend op de 400 meter-finale van de NK in Leiden. Gisteren kreeg zij de meeste tegenstand van Maijo van Agt, die zij op het laatste rechte eind van zich afschudde. In het kielzog van de koploop- sters bevond zich ook Mirjam Knijn, sinds vorig weekeinde kampioene op de 400 meter hor den, die Van Dorp nog het dichtst benaderde. Ook kogelslingeraar Peter van Noort kwam in Hengelo nog be ter uit de verf dan tijdens de NK. De vijfvoudig Nederlands kam pioen slingerde de kogel ruim 63 meter weg, ruim voldoende om zijn concurrenten achter zich te houden. Leidenaar Menno Swier won de B-serie 400 meter in 47,33. Daarmee hield hij Allan Ells worth, zijn voornaamste tegen strever, verrassend gemakkelijk achter zich. Op de 100 meter hor- van Dorp bevestigde den kwam Holland-atlete Esther Schouten in de B-serie tot een (archieffoto Henk Bouwman) matige 14,55. l0f0/r De Lasers in de strijd tijdens de zaterdag van start gegane Kaagweek. Goed herstel Henk Gemser HEERENVEEN (ANP) Schaatscoach Henk Gemser hoopt over een week geheel her steld te zijn de gevolgen van een val, die hij ruim een week gele den tijdens een trainingskamp heeft gemaakt. Gemser ging op de fiets in de Harskamp onder uit. Bewusteloos moest de schaatstrainer naar een zieken huis worden vervoerd. Daar werd onder meer een hersen schudding geconstateerd. Gemser is sinds donderdag weer thuis. Hij moet zich nog rustig houden. „Het is nu nog twee uur op en één uur af', zei de in Oudehaske woonachtige trai ner. Op een onverharde weg was Gemser in de buurt van Ede ten val gekomen. Leo Visser en Ge rard Kemkers zetten de training volgende week op de fiets in Friesland voort. De overige le den van de herenkernploeg zijn met vakantie. Eerstvolgende vol tallige bijeenkomst is een fiets- kamp, half augustus in Sauer- land. JOROINEN (ANP) - Axel Koen ders heeft zich voorlopig de sterk ste getoond in de tweestrijd met Rob Barel. De 27-jarige docent werd zaterdag in Joroinen, Fin land, de nieuwe Europese kam pioen op de hele triathlon. Met 8 uur 36 minuten en 22 seconden bleef Koenders zijn twee jaar oude re rivaal Barel ruim zeven minuten voor. In de strijd, die werd be heerst door de twee Nederlanders, behaalde de Fin Pauli Kiuri de der de plaats. Tot op negen minuten benader de Koenders het officieuze wereld record, dat op naam staat van de Amerikaan Scott Tinley (8.27.46). De leraar aan de academie voor li chamelijke opvoeding in Amster dam verbeterde wel het nationale record van Gregor Stam, die vorig jaar tijdens de open Europese kam pioenschappen in het Zweedse Sa ter de combinatie van zwemmen, fietsen en lopen aflegde in 8.57.17. Koenders nam de Europese titel over van de Fin Magnus Lonnq- vist. Gedurende de titelstrijd in Joroi nen waren de omstandigheden na genoeg ideaal. Alleen het zwemwa ter bereikte maar net de minimum temperatuur van zestien graden. In tegenstelling tot vorig jaar was de wedstrijd dit jaar niet opengesteld voor de Amerikaanse top. Een be treurenswaardig besluit, daar de overkoepelende organen wel plei ten voor meer competitie tussen de wereldtoppers. Koenders en Barel hadden ook tijdens de eerder dit jaar gehouden Europese kampioenschappen op de kwart en de halve triathlon ie der een dominante rol gespeeld. In Marseille veroverde Rob Barel de titel op de sprint-triathlon. Koen ders moest in de Zuid-Franse ha venplaats in tweede positie opge ven als gevolg van materiaalpech. Enkele weken geleden in het Duit se Roth, tijdens de EK halve triath lon, viel Barel uit en bemachtigde Koenders een zilveren plek achter de Brit Glen Cook. De kersverse Europees kam pioen gaat zich nu volledig richten op het Open Nederlands kam pioenschap in Almere, wat op 15 augustus plaatsvindt. Rob Barel verkiest een lucratieve kwart- triathlon op de Bermuda's boven de Nederlandse klassieker. DE KAAG - Friesland is de Kaag- week verrassend goed begonnen. Moesten de noorderlingen zater dag nog toestaan dat de Hollandse Regenboogzeilers het teamklasse ment met kleine voorsprong aan voerden, gisteren lieten zij geen spaan heel van Luut de Groot en zijn mannen. Liefst drie Friese Regenbogen waren al binnen voordat de eerste Hollander langs de finishboei ging. Jappie Hettinga zeilde net als een dag eerder van kop af naar de over winning. Achter hem rukten Ulbe de Vries en teamleider Harry Am sterdam op naar de tweede en der de plaats. Het was aan aanvoerder Luut de Groot te danken dat Hol land een debacle bespaard bleef. Zwalkend door het deelnemers veld drukte De Groot de resteren de Friese Regenbogen naar de laat ste twee plaatsen, waardoor hét aantal strafpunten van de Holland se zeilers nog enigszins in de buurt van dat van de Friezen bleef: 30- 24,75. Opzetje Niet zozeer de grootte van de voorsprong als wel de manier van varen bestempelde de Friezen tot favoriet in de honderdste zeilont- moeting van beide gewesten. Luut de Groot onderkende na twee wed strijddagen de klasse van de tegen stander: „Friesland is in jaren niet meer zo sterk geweest. Van ons op zetje voor de tweede dag kwam he lemaal niets terecht. Zaterdag la gen we beter in de race, maar nu waren we vanaf de start kansloos omdat Peter Kempeneers niet weg kwam. Het pleit voor de Friezen dat zij vervolgens geen steek heb ben laten vallen". Overigens verliep ook de eerste wedstrijddag niet rimpelloos voor de Hollandse zeilers. Stuurde de Fries Douwe Zwart zijn boot bij een dreigend protest meteen naar de wal, Peter Frech riskeerde in een vergelijkbare situatie extra strafpunten door wèl door te varen. Die gok pakte verkeerd uit: het protest tegen Frech werd door de protestcommissie ontvankelijk verklaard, waardoor Hólland met extra strafpunten werd opgeza deld. De voorsprong werd tot 1,75 punt teruggebracht. HAARLEM/SALZBURG (GPD) - De vorige maand door Neder land uitgewezen Poolse voetbal lers Robert Murawski en Piotr Modrzejewski hebben gister avond een contract getekend bij de Oostenrijkse tweede-divisie club SAK Salzburg. Dat gebeur de na bemiddeling van de Haar lemmers Bert Buter en Bert van Riessen die de voormalige FC Haarlem-voetballers op sleep touw namen naar Oostenrijk. Voor de jonge Polen betekent dit dat ze niet terug hoeven naar hun geboorteland, waar ze weigeren hun militaire dienst te vervullen. SAK Salzburg is een* amateur vereniging, die de Polen een wo ning en werk buiten het voetbal veld verschaft. Bovendien ont vangen de spelers van de club, die gemiddeld zo'n tweeduizend toeschouwers per thuiswedstrijd trekt, een premie na iedere ge speelde partij. Volgens Helmut Friedel, woordvoerder van de SAK Salz burg, kunnen de Polen van dat totaalbedrag „goed" leven. Frie del verwacht dat Piotr Modrze jewski een vaste basisplaats zal krijgen in de eerste elf van de vereniging. „Robert Murawski krijgt het moeilijker. Te meer ook omdat we nog twee Joego slavische spelers in dienst heb ben. In Oostenrijk mogen maar twee buitenlanders in één team spelen", zegt Friedel. Piotr Modrzejewski is blij dat hij niet terug moet naar Polen, maar hij voelt zich toch nog wat onzeker over zijn Oostenrijkse avontuur. „Onze paspoorten lig gen nog bij de Haarlemse politie. Het is nog steeds niet zeker of we kunnen blijven in deze mooie stad. Het is echt een stad uit een droom". De twee Polen zijn Oostenrijk zonder paspoort binnengeko men: bij de grens werden ze niet gecontroleerd. De paspoorten worden pas naar Oostenrijk ge stuurd als SAK Salzburg de poli tie in de Spaarnestad een kopie van de spelerscontracten heeft getoond. Frankrijk Zeven clubs behaalden zater dag een overwinning in de eerste ronde van de competitie in de hoogste voetbalklasse van Frankrijk. Landskampioen Bor deaux versloeg Metz met 3-2. De treffers van Bordeaux kwamen van Touré (twee) en de Joego slaaf Vujovic. Olympique Marseille, dat vorig seizoen zowel de strijd om de ti tel als die om de beker verloor van Bordeaux, leed een neder laag van 1-3 tegen Monaco. Voor het elftal uit het prinsendom scoorden Mège, Fofana en de van AC Milan gekomen Engelsman Hateley. Uit een strafschop scoorde Papin voor Marseille. Aanvallend Onder gunstige omstandighe den, zon en een stevige bries, maakten de twee aloude rivalen el kaar het leven zo zuur mogelijk. Dit leidde tot fraaie tactische staal tjes, zoals het 'naar achter brengen' van gevaarlijke concurrenten. Bij teamzeilen gaat het er namelijk uit sluitend om de tegenstanders ach ter zich te houden. Dat lukte de aanvallend zeilende Friezen de tweede dag uitstekend. Vrijwel elk duel eindigde in het voordeel van Harry Amsterdam en de zijnen. Tweede plaats Erik van der Maas HANDEL - Erik van der Maas heeft zijn nationale waterski-titel niet kunnen prolongeren. De Lei denaar kwam in het nabij Hel mond gelegen Handel niet verder dan een zilveren medaille, vlak achter zijn rivaal Art van Bergen. Pieter Slot legde beslag op derde plaats. Van der Maas vergooide zijn titel gisteren in de finale van de slalom, nadat hij zaterdag de voorronde had gewonnen. De Leidenaar ging onderuit en kwam daardoor in de totaalstand op dit onderdeel op de derde plaats uit. Het onderdeel fi guren leverde hem een vijfde plaats op, terwijl Van der Maas tweede werd bij het springen. Hij overbrugde een afstand van vijfen veertig meter en veertig centime ter, vier meeter verder dan zijn per soonlijk record. Met die sprong voldeed van der Maas aan de limiet voor het Europees kampioen schap, dat begin volgende maand in Marseille wordt gehouden. toonde de Engelse middenafstand- selite nog weinig vorm. Daags na dat zijn rivaal Said Aouita in Parijs het wereldrecord op de 2000 meter scherper had gesteld, zegevierde Steve Cram op de 800 meter in een' matige 1.47,08. „De nederlaag op de 1500 meter tijdens de Europa! Cupwedstrijd in Praag zit me nog, dwars", bekende Cram. „Ik ben nog lang niet in vorm." Steve Ovett, inmiddels een veteraan die steeds langere afstanden gaat lo pen, won de 3000 meter in 7.52,99. De Europese kampioenen Linford Christie (100 meter in 10,26) en Ro ger Black (400 meter in 45,58) had den geen moeite met de Ameri kaanse tegenstand, die van gering allooi was. Tijdens de Universiade in Za greb bleef de Westduitser Siggi Wentz met 8348 punten onder zijn beste seizoenprestatie op de tien kamp (8645). Wentz, achter de op-j permachtige Daley Thompson en zijn landgenoot Jürgen Hingsen derde in Stuttgart, nam op de twee-1 de dag bewust gas terug. In Rome werkt hij zijn derde en laatste tien-1 kamp van het s Het was aan de' trucs van De Groot te danken dat Holland nog een beetje in de race bleef, maar ook de handelwijze van de Hol landse teamleider, die steeds rake lings langs de Friezen voer om hen de wind uit de zeilen te houden, lokte een protest van de tegenstan der uit. De routinier kon zich daar over niet druk maken: „Zelf heb ik ook geprotesteerd. Getuigen wa ren er echter niet, zodat de uit spraak waarschijnlijk onbeslist zal zijn". De Regenboogzeilers hoefden trouwens niet doelloos de uitslag van de protesten af te wachten, want 's middags stond voor hen de individuele wedstrijd te wachten. In de tussentijd wemelde het op de Kaag van de andere klassen, van klein tot groot, die onder wisselen de weersomstandigheden hun ei gen competitie afwerkten. Dat de meeste aandacht altijd weer naar de ranke Regenbogen uitgaat, wekt weinig verwondering. In vol ornaat, met de spinaker in de kleu ren van het gewest, doen zij alle an dere boten verbleken. Bovendien geeft het teamzeilen een speciale spanning, die pas voorbij is als het laatste protest is behandeld. TIM BROUWER DE KONING Jonge bridgers veroveren wereldbeker AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse junioren bridgeploeg heeft zaterdag in Amsterdam het wereld- t kampioenschap voor jeugdteams i behaald. In de finale over 80 spel- len werd Frankrijk met 135 - 127 verslagen. In de ronde om de derde plaats won de Verenigde Staten zo wel van Indonesië als Argentinië, Indonesië werd vierde door winst op Argentinië. De eindstrijd was ongekend spannend. Het Nederlandse zestal Wubbo de Boer-Marcel Nooijen, Jan Jansma-Rob van Wel en Enri j Leufkens-Berry Westra, dat door I coach Sint ongeveer gelijkelijk werd ingezet, had baat bij de eerste plaats uit de dubbele competitie, die aan de eindronde vooraf was gegaan. De eerste plaats van de Ne derlanders daarin betekende tien winstpunten extra, die „mee" gin gen naar de finale. Die voorsprong was overigens niet toereikend, want halverwege de finale sprongen de Fransen van een achterstand van negentien punten (43-62) na een voorsprong van dertig, 94-64. Die winst smolt geleidelijk weer weg en was na het voorlaatste spel nog slechts één punt, 127-126. De laatste hand mis ten de Fransen echter met een bod van 3 schoppen, dat één down ging. Nederland haalde zijn 1 SA en werd daardoor winnaar. Voor Leufkens - Westra, met hun ploeg genoten vorig jaar in Boedapest Europees kampioen, betekende de strijd in Amsterdam het laatste ju nioren-toernooi. TAFELTENNIS - De Nederlandse junioren zijn de Europese titel strijd tafeltennis in Athene gestart met drie overwinningen en een ne derlaag. Dé jongens zegevierden met een maximale score (5-0) over Ierland en Bulgarije. De Neder landse meisjes wonnen van Lu xemburg (3-0) en verloren van Hongarije (1-3). MUIRFIELD (Reuter) - Nick Fal do is gisteren de verassende win naar geworden van de open Britsè golf-titelstrijd op de banen van Muirfield bij Edinburgh. De Brit, die zaterdag dertig werd, zorgde zelf voor het mooiste cadeau door zondag de vierde ronde af te leggen in 71 slagen, twee minder dan Paul Azinger. De Amerikaan was na vrijdag en zaterdag aanvoerder van het deelnemersveld. Faldo behaalde in 1983 zes over winningen in het Europese circuit, maar was na die tijd slechts een fi gurant. Hij liet zijn techniek bij schaven door de Amerikaan Dave Leadbetter. Twee maanden gele den won hij de Spaanse open. In Muirfield bleef Faldo met zijn sco re van 279 vijf slagen onder het baangemiddelde. Hij verdiende met de zege 260.000 gulden. De publiekstrekkers bij de open Nederlandse golf-titelstrijd in Hil versum, die donderdag begint, presteerden matig op de winderige Schotse baan. Ian Woosnam werd achtste met 284 slagen. Severiano Ballesteros had voor de vier ron den zelfs 295 pogingen nodig. De uitslag is: 1. Nick Faldo (GBr) 279 (68 69 71 71), 2. Paul Azinger (VSt) 280 (68 69 71 73) en Rodger Davis (Aus) (64 73 74 69), 4. Pay ne Stewart (VSt) 281 (71 66 72 72) en Ben Crenshaw (VSt) (73 68 72 68), 6. David Frost (ZAf) 282 (70 68 70 74)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12