T)e kampioen van morgen' 'Ik weet nu dat ik nog kan hardlopen' Spoor;TV MAANDAG 20 JUL11987 PAGINA 11 Joop uit sentimentele overwegingen naar WK 'Oude' Cooman staat op in Hengelo Frankrijk omarmt Bernard na zege in tijdrit Rooks: 'Ik kreeg geen lucht meer Thurau en Bontempi positief Favorieten in 'dromenland' O BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD VIGNON (GPD) - Prestaties in de landers geweest. Hij heeft gezegd Toure France waren in het verle- dat hij zich helemaal wil voorberei den altijd maatgevend bij de aan- den op het kampioenschap", aldus wijzing van de laatste zeven ren- Van Es, die er aan toevoegde het ners voor de selectie voor het we- besluit om Zoetemelk aan te we reldkampioenschap. Zaterdag ech- zen te hebben doorgesproken met ter maakte de KNWU bekend dat de ploegleiders, begin september in Villach één Eén van hen liet weten het on- renner aan de start zal staan, die de eens te zijn met de voordracht van Ronde van Frankrijk niet meer wil- de KNWU. Jan Gisbers vertelde: de rijden: Joop Zoetemelk. Senti- „Joop is een monument binnen de ment is een heel belangrijke selec- Nederlandse wielersport, dat be- tienorm geweest bij de keus voor grijp ik wel. Maar ik vind niet dat de 40-jarige voormalig Tour-win- dat bij een WK-selectie mag mee- naar en wereldkampioen. Evenals spelen. Persoonlijk had ik liever de ervaring dat hij uitgerekend in Gert Jan Theunisse in zijn plaats die eendagswedstrijd altijd een gezien. Ik heb het parkoers beke- constante factor in de oranje-briga- ken en weet dat hij daar van on- de is geweest. schatbare waarde kan zijn". „Op verzoek van Joop zelf', liet Voor de WK-selectie waren Eric Roger van Es, secretaris van de Breukink, Teun van Vliet (beiden sectie beroepsrennen van de ploeg-Post), Steven Rooks, Adrie KNWU weten, „hebben wij hem van der Poel (ploeg Gisbers) en Jo- opgesteld, zodat hij niet via de han van der Velde (ploeg Bartoloz- poort van de criteriums afscheid zi) al aangewezen. Zaterdag wer- van de wielersport moet nemen", den daaraan toegevoegd: Maarten Zoetemelk, zaterdag in Avignon in Ducrot, Gerrit Solleveld, Jean- de Tour-karavaan neergestreken Paul van Poppel, Joop Zoetemelk om in de organiserende krant l'E- (allen ploeg-Raas), Peter Ste- quipe een dagelijkse column te venhaagen, Gerrie Knetemann vullen, was de eerste om die lezing (beiden ploeg-Gisbers) en Theo de van de Wielren Unie tegen te spre- Rooy (ploeg-Post). De reserves De vreugde-explosie van Nelli Cooman, die gisteren in Hengelo aantoon den. „Zij hebben mij gevraagd of zijn: Henk Lubberding (Post), Nico de terug te zijn aan de top. Dat wilde de Rotterdamse na haar overwin- ik dat wilde. Maar vanwege mijn Verhoeven (Raas) en Jos Lammer- ning weten ook. Reden waarom de sprintkampioene zich langdurig liet geslagen leeftijd mag ik officieel niet meer tink (ploeg De Wever). JDe ploeglei- fotograferen lands relletje HENGELO (GPD) - Niets is veranderlijker dan Nelli Cooman. Nelli lacht, Nelli huilt. In de hersens van Nelli Cooman schuilt de bliksem, is wel eens gezegd. Gisteravond kwam die in het FBK-stadion tot een positieve ontlading. Cooman sloot een lichte kwakkelpe riode af met een overtuigende 100 meter. starten op een wereldkampioen- der in Villach is Peter Post, die net schap. Toen ze mij verzekerden dat als zijn collega's Raas en Gisbers ze dispensatie konden krijgen heb ondanks de tijdens de Ronde van ik „ja" gezegd", aldus Zoetemelk. Frankrijk toegenomen onderlinge De KNWU wil met de aanwijzing spanning geen problemen voorziet van Zoetemelk de waardering tot op dat vlak. uitdrukking brengen voor een wielrenner „hors categorie", zoals Van Es het uitdrukte. „Op dit par koers kan hij zich zeer verdienste lijk maken voor de ploeg. Op we reldkampioenschappen is Joop bijna altijd een van de beste Neder- Cees de Roo overleden LEIDEN - Onder gróte belangstel ling is zaterdag Cees de Roo begra ven. Die belangstelliong kwam voor een groot deel van de voetbal vereniging Lugdunum, De Roo bijna 67 jaar lid als eerste el" bestuurslid en kantinebeheerder maakte De Roo zich verdienstelijk antwoord snel gegeven op de vraag of er een wielerfeno- Voor het eerst dit seizoen kwam het sprinttalent van Surinaamse origine onder de 11.20 sec., en dat was aanleiding voor een vreugde explosie. Cooman knielde op het Hengelose kunststof, perste er nog een schietgebedje uit en viel toen in de armen van trainer Henk Kraaijenhof, de man van twee me ter. Wat er ook van haar gezegd mag worden, Cooman blijft een boeien de persoonlijkheid. Vorige week bij het Nederlands kampioenschap nog geheel en al uit het veld typisch Neder- shirtreclame van vijf centimeter hoogte. „Ik voel me De Rotterdamse was nog niet eerder dit seizoen zo snel geweest, terwijl gekwetst", zei Cooman in Leiden. haar concurrentes wel toptijden realiseerden. Vandaar dat Cooman van- Tranen met tuiten om een storm in af nu opgelucht en wel naar de wereldkampioenschappen in Rome kan een glas water. Cooman reageert toewerken. Daar zal zij waarschijnlijk nog een stuk sneller moeten lopen maar al te vaak naar haar hart, en om in de prijzen te vallen. (foto anp) op dat moment zag ze het even niet meer zitten. Wellicht was die geestelijke depressie ook een ge volg van haar huidige conditie. Kraaijenhof vindt namelijk dat Cooman in deze fase van het sei zoen tussen de 11.10 en 11.20 moet lopen, wil ze begin september bij het WK in Rome kansrijk zijn. Tot nu toe was dat haar niet gelukt. Ook maandagavond in Nice kon ze niet overtuigen. „Ik had deze pres tatie in Hengelo nodig", zei de we reldkampioene indoor gister avond. „Ik twijfelde aan de laatste dertig meter. Tot nu toe waren mijn tijden ook voor mij teleurstel lend en dat maakte me mentaal on zeker. De oude Nelli was er nog niet, maar die is vandaag naar vo ren gekomen". De serie van Cooman gaf deson danks opnieuw voedsel aan twij fels. Na een redelijke start leverde LE VENTOUX (GPD) - Het Franse publiek kende giste- Eerst ren geen twijfels meer. Na de krachtsexplosie van Jean meen was opgestaan. „De geboorte van een nieuwe kam- pioen", klonk het overal en de kersverse gele truidrager SS? ?d VOnge °P ":iange van de Ronde van Frankrijk ontnam ze dat plezier niet. CARPENTRAS (ANP) - De groot ste stakker uit het peloton heette gisteren Steven Rooks. De Noord hollander, die enkele dagen ziek is geweest, léverde een erbarmelijk slechte prestatie. De renner uit de zware verantwoordelijkheid ploeg van Jan Gisbers eindigde op het kopmanschap geestelijk de tien na laatste plaats. Een zéér kan, moet ik afwachten", teleurstellend resultaat van de ooit Bernard, het sportieve petekind Gewillig liet hij zich meevoeren naar grote hoogte. Maar hij besefte zich terdege dat hij in deze Ronde even gemak kelijk weer diep kan vallen. „De kampioen van morgen" en „de ken", vertelde hij. „Ik heb nu voor toekomstige Hinault". Het waren deze Tour een beetje onverwacht maar een paar kwalificaties die on- het kopmanschap gekregen, nm. middellijk na de tijdritwinst van de dat Bernard Hinault stopte 25-jarige Fransman uit de buurt Greg LeMond van Nevèrs werden gespuid. durf wel te zeggen dat ik een goede renner ben", zei hij met een uitge- streken gezicht, „want dat heb ik de France toe mogen werken, zeker vandaag bewezen. Alleen dat hij in het vooijaar door ben je dan nog geen opvolger van Hinault. Misschien dat ik het met de benen wel kan, ongeluk kreeg. ,Ik Dat vertrouwen heeft me wel ge sterkt", zei hij. In alle rust heeft hij naar de Tour bestempelde knieblessure werd uitgeschakeld. In een zeer matige ronde van Italië of ik de bouwde hij aan zijn vorm, die uit mondde in de eerste gele trui van zijn loopbaan. „De beslissing in de jTour de France is nog niet geval len", dacht Bernard. Herrera deel- Hinault, behoort tot een trio de die mening. Zelfs nu hij op zijn terrein de favorietenrol voor de rit- Rooks, die als één van de weinige dat zich deze ronde het meest Nederlanders voluit waê gegaan op stant heeft getoond. Samen met zege niet had kunnen waarmaken, de flanken van de Mont Ventoux Stephen Roche en Pedro Delgado. om een goede tijd neer te zetten. Het verschil met die twee is dat de "In het begin ging het wel", al- Fransman inmiddels al twee keer elijst van Jean-Francois Ber- dus Rooks. "Ineens had ik geen durf heeft getoond. In de rit naar nard is: 1985: twee overwinnin- lucht en geen kracht meer. Het zit Pau viel hij aan met Eric Breukink, gen: vijfde etappe Ronde van me tegen dit jaar. Misschien heb ik. Lucho Herrera en Fabio Parra in Zwitserland, tweede etappe Ron- teveel gereden in het vooijaar. zijn nabijheid, gisteren, op de win- de van Limousin; 10e Ronde van Maar het seizoen is nog niet ten derige, koele en daardoor niet de Toekomst, 5e Grote Landen- einde. Ik ga me nu maar op het we- moordend zware Ventoux, was zijn reldkampioenschap voorberei- tijdrit fabuleus. Passend in het den". Franse wielrennen van dit mo ment: enorme uitschieters en korte door overbelastingsbles- prijs. 1986: elf overwinningen, waarbij Ronde van Middellandse Zee en een etappe in de Ronde van Frankrijk, 12e in eindklassement. 1987: vier overwinningen: vierde etappe Parijs-Nice, Grote Prijs Rennes, negentiende etappe voor blijven doet een aanslag op Ronde van Italië, achttiende etap- het lichaam. Bernard: „Ik leef van pe Ronde van Frankrijk, dag tot dag. Natuurlijk zal ik nu de trui verdedigen, maar als dat niet lukt is het bepaald geen catastrofe. o_o Ik heb me voorgenomen om tot nog vier moeilijke dagen in de Al- mijn dertigste of eenendertigste te pen", beweerde hij. „En ik hoop fietsen, zodat ik nóg vijf of zes jaar nog altijd op de gele trui, hoewel ik r de boeg heb. In die tijd kan ik nog een heleboel gele truien pak- LE VENTOUX (GPD) -Voor het eerst sinds 1983 zijn er in de Tour de ;j France renners betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Gisteren werd bekendgemaakt dat de Italiaan Guido Bon tempi na zijn ritzege in Troyes en de Duitser Didi Thurau in de daar- 'j op volgende rit positief waren bij de dopingcontrole. De laatste ren- [i ner, die tot nu toe schuldig werd verklaard aan het gebruik van ver- boden stimulerende middelen was Joop Zoetemelk, tijdens de ploe- j; gentijdrit in Fontaine au Piré. In het geval van Bontempi gaat het om eenzelfde middel als waarop Zoetemelk werd gepakt: testosteron. Zijn ploegleider Davide Boifava reageerde gisteren verbaasd. „Bontempi is drie keer gecontroleerd in deze Tour: na de proloog in Berlijn, na de ploegentijdrit en in Troyes. g Dat pas de derde keer testosteron wordt gevonden is vreemd. Onze J dokter, Grazzi, heeft gezegd dat het een stof is die het lichaam zelf fj produceert. Boven een bepaalde hoeveelheid wordt het als doping jj beschouwd, maar het ene lichaam produceert meer dan het andere", j aldus Boifava. Op die gronden heeft Joop Zoetemelk destijds de uit- slag aangevochten. Bij Thurau zou het gaan om geneesmiddelen die hij kreeg in ver- band met de blessure, die hem tot opgave dwong in de Tour. De straf 1 die Bontempi en Thurau krijgen bedraagt 1215 Zwitserse francs boe- te, een maand voorwaardelijke schorsing, terugzetting naar de laatste plaats van de rit en voor Bontempi komt daar nog tien minuten straf- tijd bij. Winnaar van de rit naar Troyes wordt nu de Spanjaard Do- minguez. met een plaats bij de eerste drie al tevreden zou zijn". Het klonk als een overgave, want behalve het verlies op Bernard boekte de Colombiaan weinig tijd winst op zijn naaste concurrenten Delgado (12 seconden) en Roche (40 seconden). Een vingerwijzing dat de winnaar van de Ronde van Spanje niet in staat is om grote slachtingen aan te richten. Het is namelijk niet aannemelijk dat Her rera echt gereserveerd heeft gere den in de bergtijdrit. Wie dat doet heeft niet de instelling van een In het geweld van gisteren gin gen Charly Mottet en de al lang ge capituleerde Laurent Fignon (ruim negen minuten verlies) ten onder. Systeme U is sinds gisteren een heel gewoon ploegje, dat weer ge tutoyeerd mag worden. Opvallend was de ineenstorting van Andy Hampsten, die zes minuten ver speelde. Pablo Wilches (hij denkt aan opgeven wegens een kniebles sure), Urs Zimmerman en Robert Millar hadden zich al eerder als de zwakste broeders van het gezel schap kanshebbers geprofileerd. Millar reed in de lastige klim naar de Ventoux zelfs slechter dan de jonge Eric Breukink, die na één inzinking in de Pyreneeën bewon derenswaardig op zijn vroegere ni veau is teruggekeerd en nu op 4 minuut 48 van Bernard veertiende werd. „Die wind maakte het ver schrikkelijk zwaar. Je zit voortdu rend tegen je top aan te rijden en je weet dat je kapot gaat, als je daar doorheen schiet. Het eerste deel kende ik van Parijs-Nice en daar om hadden we het parkoers niet verkend. De laatste kilometer wa ren nieuw voor me en ik kwam niet meer vooruit". Peter Post had daar begrip voor. „Eric komt nog power te kort. Hij rijdt tegen jongens die 27, 28 jaar zijn", verklaarde de Amstelvener de moeilijkheden die het Neder landse rondetalent in de slotfase had gehad. Problemen die een an der ex-talent al bij de start moet hebben ondervonden. AVIGNON (GPD) - Op de rust dag van de Tour de France leg den de favorieten voor de eindze ge hun ziel bloot. Op de verschil lende persconferenties bleek er vooral veel belangstelling te be staan voor hun dromen. Stephen Roche vertelde ge droomd te hebben over de ma nier waarop hij de eindzege van de Ronde van Frankrijk zou vei lig stellen. „Ik heb gedroomd dat ik, als ik er over enkele dagen nog goed voor sta, zal aanvallen op de Joux Plane in de etappe naarMorzine. Daar heb ik in 1983 heel goed gereden samen met Robert Millar. In mijn droom won ik er nu de Tour de France". Jean Francois Bernard droom de niet van de Franse ronde. „Ik slaap al zo weinig, dat ik niet eens tijd heb om te dromen". En Pedro Delgado, de Spaanse kop man van de Nederlandse forma tie van Jan Gisbers, antwoordde gevat op de vraag of hij al van de gele trui had gedroomd: „Het is wetenschappelijk bewezen dat de mens in zwart en wit droomt...". ze op het laatste stuk fors in ten opzichte van de langbenige Grace Jackson. Ze won die serie niet - 11.34 voor Jackson, tegen 11.36 voor Cooman - hoefde dat natuur lijk ook niet per se en bleek men taal ook geenszins aangetast. De doodse stilte voor de finale van de 100 meter bleek een ware stilte voor de storm. „De entourage was een motivatie voor mij. Ik weet nu dat ik nog kan lopen", zei ze. Coo man heeft volgens Kraaijenhof het talent en de spiervezels om vol gend jaar in Seoel goud te grijpen bij de Olympische Spelen. Ze weet echter dat de concurrentie groot is, en zal dat straks in Rome al mer ken. Ottey-Page, Gladisch, Nune- va, Iss^jenko wellicht. De 100 me ter is een waar koningsnummer. Dat gaat niet op voor de 3000 me ter steeple-chase, maar de vreugde van Hans Koeleman, nadat hij de WK-limiet had gelopen, was er niet minder om, Koeleman is in Neder land een eenzame pionier, die zich in het verleden vaak heeft stukge beten op de strenge limieten of de starheid van de KNAU. Het zou te ver voeren om te stellen dat Koele man daar niet warm of koud van werd, integendeel. Hij is echter al tijd doorgegaan, ook nu hij rond de dertig is. Op de Adriaan Paulen Memorial liep Koeleman een knap pe race. „Hij heeft de wedstrijd ge maakt", zei winnaar Henry Marsh naderhand. Met een tijd van 8.20.60 bleef Koeleman bijna vijf secon den onder de limiet. „Het was een rechttoe-rechtaan race, en dat moet ik hebben. In Nice en Parijs speelde de WK-limiet telkens door mijn hoofd. Nu was ik ontspannen. De felheid van de deelnemers was vanavond gering en dat vond ik wel plezierig. Gelukkig valt nu al les af'. Een vleugje De Coubertin-ge- dachte speelt nu wellicht door het hoofd van Koeleman. Deelnemen is in Italië belangrijker dan win nen, omdat hij weet hoe de vork in de steel zit. Ook Rob Druppers heeft in dat opzicht zijn grenzen verlegd. Na zijn 1.45.49 in Hengelo zei de Utrechter: „Een finaleplaats zou al mooi zijn"; Han Kulker meldde zich redelijk in het spoor van winnaar' Sydney Maree op de 1500 meter en num mer twee José Abascal aan de fi nish. Kulker, gekend om zijn tac tisch inzicht, maakte een foutje door halverwege de race een gat te laten vallen. "Was dat niet ge beurd, dan had ik een Nederlands record gelopen", aldus de Leide- naar. (Zie verder de tweede sportpagi- Jean Francois Bernard gecon centreerd op weg naar de tijdritzege op de flanken van de Mont Ventoux, de berg waarop de Fransman de gele trui ver overde (foto AP) MAANDAG 15.30-16.45 Ned 2: Studio g Sport. Wielrennen: recht- streeks verslag van de 19e etap- pe Valréas-Villard-de-Lans in de Tour de France. 15.30-16.45 BRT 1: Wielren-j| nen: rechtstreekse reportage H van Valréas naar Villard-de- I Lans in de Tour de France. 17.15-17.45 Did 1: ARD-Sport extra: samenvatting van de 19e w etappe Valréas-Villard-de-Lans il in de Tour de France. 17.50-18.10 Ned 2: Studio I' Sport: samenvatting van de i etappe Valréas-Villard-de-Lans in de Tour de France. 18.40-18.55 BRT 1: Tour '87. Samenvatting van de vandaag verreden etappe (Valréas-Vil- j lard-de-Lans). 19.27-20.00 Ned 2: Verslag I j van het EK Triathlon, dat afge lopen zaterdag gehouden werd in het Finse plaatsje Joroinen. 21.25-22.00 SKY: SKY Motor- sport News: auto- en motor-1 sport. 22.00-23.00 SKY: Internatio nal Indoor Football Tourne- ment vanuit het Ahoy-stadion j in Rotterdam. 22.25-22.55 BRT 1: Extra Ti me: sportmagazine. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met Braziliaans voetbal 1 (America-Corinthians). DINSDAG 14.00-14.30 SKY: SKY Motor- fl sport News: reportages over j auto- en motorsport.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11