Ntide voor dé atlertaa allerlaatste RESTANTtv ge allerlaagste prijzen De twee gezichten van een vakvrouw li Leiden - - s 7 Diana en Fergie doen Hartnell de das om EXTRA op maandag School-rugzak AWegens grandioos succes* hebben we nog wat A t ruimte van de nieuwe huurder gekregen... ruimte van de nieuwe! Fong Leng exposeert in Tilburg Je kunt van de Nederlandse mode-ontwerpster Fong Leng denken wat je wilt, een ding staat vast: ze heeft de Nederlandse mode na jaren van dufheid weer in de kijker geplaatst. Het Nederlands Textielmuseum in Tilburg herbergt tot en met 11 oktober een overzichtstentoonstelling van haar werk. door Mia Mol Een expositie, die een uitstekend beeld geeft van de extroverte werken van Fong Leng, maar die daarnaast ook de modellen toont die de ontwerpster voor kledingfa brikanten als Levi's en Adidas maakte. Die twee gezichten van Fong Leng, ontstaan door haar Chinees/Nederlandse afkomst, vloeien in de expositie in elkaar over. De complete garderobe van Mathilde Willink is uitgestald en dat zijn dus de exorbitante, zeer opvallende jassen en jurken die Mathilde èn Fong Leng beroemd maakten. Musea en enkele particu lieren hebben hun Fong Leng- creaties afgestaan. Daarnaast vul len foto- en filmmateriaal van kle ding van deze modeontwerpster de tentoonstelling aan. Er heeft zich een nieuwe rugzak aangediend: de BodyBag van Agu, een praktisch 'ingerichte' rugzak, speciaal voor scholieren. De indeling bevat vakken voor alles wat je op de fiets naar school moet nemen. Sportkle- ding kan er ook nat in, zonder de overige inhoud kwaad te doen. Er zit nog een ingebouwde porte monnee in. De draagriem is voor zien van pistonhaken, zodat de BodyBag ook als schoudertas ge dragen kan worden. Aan de ach terkant zit een reflecterende bies die in het donker voor extra vei ligheid in het verkeer zorgt. De school-rugzak is voor 59,50 te koop in sport- en fietsenzaken. In de filmzaal van het Textielmu seum worden twee produkties ge toond. Het is aan te raden, aller eerst die films te bekijken voordat de expositieruimte wordt betre den. Een van de films geeft een im pressie van de modeshow, die Fong Leng in 1983 in het PSV-sta- dion in Eindhoven voor zo'n 1500 bezoekers gaf. De tweede geeft een overzicht van alle shows en activi teiten van de ontwerpster vanaf 1970 toen de oorspronkelijk mode fotografe zelf met ontwerpen be gon. Een deel van de daarin ge toonde modellen zijn op de ten toonstelling zelf te zien. Zoals de bekende Pierrot-jas, de rode Velasquez-mantel die het Haags Gemeentemuseum aan kocht, de 'Straalmantel', het eerste kledingstuk dat Fong Leng maakte en die werd aangekocht door het Centraal Museum Utrecht. De be roemde 'Arabesque' de leren man tel in goudlamé met gouden nop pen hangt te stralen onder een felle spot, 'de rups', een roodzijden jurk, kronkelt zich als het ware over de vloer. In een aparte hoek wordt de smock-techniek die Fong Leng vaak toepast uit de doeken gedaan. Ter illustratie hangt de kobaltblau we jurk met cape - helemaal ge smookt - in de expositieruimte. De eigenaresse van dit ontwerp heeft haar jurk speciaal voor deze ten toonstelling afgestaan. Een schil derij waarop die eigenaresse de jurk met cape draagt, hangt er „Waanzinnig, extravagant kunst zinnig", aldus Thijs van Leer in de genoemde film. De tentoonstelling in Tilburg onderstreept dit. Adem loos van bewondering sta je te kij ken naar de manier, waarop Fong Leng met leer, suède en zijde werkt, hoe ze de opvallende appli caties aanbrengt, hoe ze kleuren combineert en kleding maakt als een monument. Maar dan een mo nument dat je zomaar aan kunt trekken. Hoewel, 'zomaar' is een iets te simpele benadering. Een Fong Leng uit die zeventiger jaren trek je niet zomaar aan, daar ga je in op. „De eigenaresse van de Pierrot- jas wou hem eigenlijk niet afstaan voor de tentoonstelling", vertelt Fred van Oss, directeur van het Textielmuseum in Tilburg. „Alle bezitsters van een Fong Leng blij- NOG SLECHTS 4 DAGEN: MAANDAG 20, DINSDAG 21, WOENSDAG 22 EN DONDERDAG 23 JÜLI: •KOOREMAN IS SYNONIEM MET TOPKWALITEIT EN NIVEAU! FRAPPANT DETAIL: ONZE KOPERS KOMEN UIT ALLE WINDSTREKEN VAN NEDERLAND. ALS EEN LOPEND VUURTJE HEEFT DIT NIEUWS ZICH VERSPREID. WE WILLEN DAN OOK NIEMAND TELEURSTELLEN. OOK U NIET... Met nieuwe aanbiedingen... Mahonie secretaire, licht beschadigd, van 29507 nü 1895,- Eiken haardfauteuils in stof of leer, vanaf 995,- Engels eiken eetkamer, best. uit een Gateleg-tafel, met 2 la den, 5 Cromwell stoelen in rundleer, van 227Ö7 nü 5495,- Origineel Engels eiken eetkamer "lichmarch and Goodwin" bestaande uit 1 Gateleg tafel met 2 laden, met 4 arm- en 2 eet- kamerstoelen, met leer bekleed, van 14-,9707 nü 8995,- Engels eiken broodkast, 2 deuren, 3 laden, 2 deuren, van 53907 nü 3995,- Losse eiken eetkamerstoelen vanaf 45,- p.st. Rundleren oorfauteuil in patchwork, antiek leer, van 1795;- in diverse kleuren, nü 995,- Rundleren 3-2-1-zitskombinatie in vol anilineleer, grijs/ groen, van 13,-5957- nü 9950,- Oorfauteuil op handvervaardigd interieur, merk Muylaert, van 39607 nü 2895,- Engels eiken toogkast, 2 deuren en 4 laden,54957 3995,- Engels eiken ronde tafel (0115cm.)vaa28957 nü 1950,- 2-zits bank op handgekoppeld interieur, gestoffeerd in zware velours, van3€957 nü 2195,- 2'/2-zits bank in chenille velours van33907nü 2295,- Bureau in Chinees lakwerk van39507 nü 2595,- Eiken kaaskast met planken en flessenrek, vaa9937 nü395,- I Massief eiken kaaskast met 2 deuren onder en 3 planken bo- Iven, van 18957 nü 1495,- 7S Eiken fauteuil met leren zitting en rug, zitting-hoogte verstel- "baar, van J9957 nü 1395,- Lampekappen vanaf 25,- Schemerlampen vanaf 59,- p.st. I Vierkante marmeren eetkamertafel met 4 eetkamerstoelen in bamboo-look, wit-patiné, van 48?57 nü -3595,- |Oud Hollandse kindertafelstoel met bieszitting 199,- Engels eiken 3-deurs garderobe-slaapkamerkast, geheel uit- I neembaar, merk "Gostin of Liverpool", van §9567nü 3995,- TV-kast van rustiek gedisseld blank eiken, van J995r-1195,- Engelse mahonie eetkamer bestaande uit 1 tafel (uitschuif- baar), 4 stoelen en 2 armstoelen in mohair, licht beschadigd en geringe kleurafwijking, van3445;- nü 4250,- Kersenhouten dressoir, 3 deuren en 3 laden, van_29957 nü voor slechts 1995,- Taxushouten salontafel met leren blad, 4 laden, merk Hei dense, van 22507 nü 1495,- Chesterfield clubfauteuil, kleur goud-antiek, op interieurve ring, van 32257 nü 1795,- Engels eiken sekretaire met uitgebreid binnenwerk, met 4 laden, van 49957 nü 3895,- Travertin eettafel met "Bamboo-look" stoelen. In wit patiné, van38877 nü 2295,- 2-en 3-zits Chesterfield combinatie in antiek bruin leer, van JUr?807nü 8495,- Massief eiken eetkamer bestaande uit gedisselde spinkopta fel 1,20 m. doorsnede met 4 eiken stoelen, van 32507-2650,- Noten voltaire met handgekoppeld int., van23?57 nü 1595,- Vitrinekastje in kersenhout, van 17757-nü 1195,- .(centrum). «vuilj Nieuwe Rijn 9, Tel. 071-122144 Fong Leng in de rode bontmantel met haar grote bevjonderaarster en vriendin Mathilde Willink in een creatie die "samurai" als titel meekreeg. (Foto pr) ken enorm gehecht aan hun exem plaar". Ook de confectie van Feng Leng, minder opvallend maar met heel duidelijk haar signatuur, is in Til burg te zien. het accent ligt echter op het werk uit de jaren zeventig. Het begin Carla Maria Fongleng Tsang werd in Rotterdam geboren. Haar moeder was Nederlandse, haar va der Chinees. Aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotter dam volgde ze de opleiding foto grafie. In 1969 kreeg ze een prijs voor de beste modefoto. Inmiddels was ze al gaan ontwer pen en in november van datzelfde jaar opende ze haar eerste winkel aan de Nieuwendijk in Amster dam. Een paar jaar later werd de Studio Fong Leng geopend. In de jaren tachtig, toen er min der mensen met groot geld zwaai den dan voordien, floreerde de on derneming van Fong Leng minder en moest worden overgeschakeld naar kleding voor een ander pu bliek. In 1984 werkte ze samen met Textielgroep Twenthe NV. In okto ber vorig jaar werd de studio on dergebracht in het gebouw Y-Tech in Amsterdam en werd in Rotter dam een winkel geopend. De drie vestigingen van de onderneming gingen wegens een faillissement dicht. Als C. M. F. Tsang is Fong Leng elders in het gebouw Y-Tech een nieuwe studio begonnen. Mo menteel heeft ze in Rotterdam en in Amsterdam weer een winkel. 'Fong Leng'. Nederlands Textiel museum, Goirkestraat 96, Til burg. Open: maandag t/m vrijdag van 10 tot 17 uur, zaterdag en zon dag ^van 12 tot 17 uur. Tot 12 okto ber. Modeshow op 11 oktober. Modehuis balanceert op rand van de afgrond John Hartnell Ltd., Engelands meest beroemde mode-instituut, balanceert op de rand van de afgrond. In het dure Georgianstijl-huis, onveranderd lokkend in de volstrekt passende entourage van Mayfair, heerst een grafstemming. Hartnell is het modehuis waar vele tientallen jaren de vrouwelijke leden van de Engelse koninklijke familie met in hun gouden spoor de 'chique' van de natie, zich exclusief en dus uiterst kostbaar in de kleren hebben gestoken. door Haye Thomas De ziel en naamgever van het modehuis is Norman Hartnell, die destijds in de jaren twintig droomde van een grote carrière als decor- en kledingontwerper voor het grote theater. Maar toen hij er in 1924 slaagde met een ka pitaaltje van slechts enkele dui zenden guldens een eigen zaak op te richten en met zijn presta tie al gauw de aandacht van het koninklijk huis trok, stond zijn loopbaan echter vast. Bruidskleding Wat begon met een opdracht )m de bruidskleding voor de hertogin van Gloucester te ma ken en er ook voor te zorgen dat de bruidsmeisjes, de prinsessen Elizabeth en Margareth Rose er tot in de puntjes verzorgd zou den uitzien, groeide uit tot een formidabele klandizie. Gedragen door de vorige Engelse koningin, nu de koningin-moeder, die Hartnell vanaf het begin van de jaren dertig trouw is gebleven. Ook haar dochter, de huidige ko ningin, werd een vaste Hartnell- klant. Voor haar ontwierp hij de meest simpel gesneden jurken, maar rijk voorzien van fraai bor duurwerk, die synoniem gewor den zijn voor de koninklijke stijl van de Windsors. En tot op de dag van vandaag kan men koningin Elizabeth zien in de bekende bijna lichtgevende maar uiterst stijlvolle jurken, die helemaal behoren tot de typische Hartnell-traditie. Hoogtepunt in de ontwerpersloopbaan van Nor man Hartnell, die door de konin gin voor zijn bewezen diensten tot ridder werd geslagen, was in 1953 haar rijkelijk met juwelen afgezette 'kroningsjurk', die zelfs zijn meest jaloerse concurrenten grote bewondering ontlokte. Trouwens, over bewondering en respect had sir Norman niet te klagen. Meester Toen hij in 1957 de koningin op een staatsbezoek aan Parijs ver gezelde, bood Christian Dior te zijner ere een grandioze receptie aan in de Ritz en gaf hij hem in een uitgebreide lofbetuiging de titel van 'de meester'. De meester is Hartnell gebleven, maar de grote fout die sir Norman maakte is dat hij zich niet bekommerde om zijn opvolging. Toen hij in 1979 overleed en de kleding-op-maat-gesneden het steeds, moeilijker kreeg door de confectie, vielen er harde klap pen, waarvan Hartnell Ltd. niet meer is hersteld. Nieuwe generatie Nog reden Rollsen voor, om de dure dames met al hun wensen en besognes, telkens op hoge toon en verpakt in een vleugje Chanel, te brengen en te halen. Maar hun aantal liep ziendero gen terug. Vooral toen ook het jongere deel van de koninklijke familie haar heil elders zocht. Want Diana als prinses van Wa les en Fergie als de hertogin van York gaven, als nieuwe smaak- bepalers, hun voorkeur aan na tionale kampioenen van het mo derne modeavontuur zoals Da vid en Elizabeth Emanuel en Jas per Conran. Zo ontstond de situatie zoals zich die nu voordoet in het sjieke pand in Mayfair, waar de rekken met de in Hartnell-stijl vervaar digde creaties steeds leger en in de vaart van de tijd ook steeds ouderwetser worden. Als alle klanten zo zuinig zijn als de Britse vorstin is het niet iferwonderlijk dat Hartnell het niet kan bolwerken. Deze japon droeg koningin Elisabeth bij een bezoek aan Italië in 1980. Bij de opening van het parlement, in 1986, droeg ze dezelfde creatie. (Foto's ANP/AP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10