TAD LEIDEN Stichting Duinbehoud na tien jaar weer terug bij af Plannen LDM voor uitbreiding capaciteit bedreiging voor Berkheide Aktief wil 'stadhuis' naderbij brengen actief in vrije lijd s LEIDSCH LÜ DAGBLAD ZATERDAG 18 JULI 1987 In het midden van de jaren '70 begon een aantal mensen zich steeds meer zorgen te maken over de gevolgen van de waterwin ning in het Katwijkse duingebied Berkheide. Ze zagen de natuur er met rasse schreden achteruit gaan en vreesden nog grotere aanslagen op het gebied doordat de Leidsche Duinwatermaat schappij (LDM) toen de mogelijkheid had de waterwinning er te verdrievoudigen. De natuurliefhebbers staken de koppen bij elkaar en verenig den zich in twee werkgroepen. Die werkgroepen op hun beurt gingen in 1977 samen in de Stichting Duinbehoud. Deze stichting richt haar aandacht nu, tien jaar later, allang niet meer op Berk heide alleen, maar op het gehele Nederlandse duingebied. De LDM en Katwijk waren geen uitzondering. De inspanningen van 'Duinbehoud' hebben hun vruchten afge worpen. Mede dank zij haar werk, zijn de grootschalige plannen van duinwaterbedrijven teruggeschroefd. Ook hebben provin cies en rijk in de loop der jaren meer oog gekregen voor de na- tuur-historische waarde van de duinen. Ze houden bijvoorbeeld in beleidsplannen nu meer rekening met natuurbehoud. Reden genoeg voor de stichting, die nog altijd in Leiden is gevestigd, om haar tienjarig bestaan met enig vlagvertoon te vie ren. Dat gebeurt onder meer met een symposium over duinbe- heer, dat in september wordt gehouden. Ondanks alle successen ziet Albert Salman, secretaris van de Stichting Duinbehoud, de toekomst met enige zorg tegemoet. En ironisch genoeg lijkt het juist in het gebied waar de stichting haar werk is begonnen, flink mis te gaan. putten van de LDM raken dan min der snel 'verstopt' en de duinen zelf worden uiteraard minder ver vuild. Ook het plan om in de Katwijkse duinen met diep-infiltratie te bé- ginnen, kan zijn goedkeuring weg dragen. Éij diep-infiltratie, wordt het water tussen twee afgesloten kleilagen gevoerd, waardoor verontreinigingen niet in de bo venlaag van de duinen terecht ko men. "Het is alleen jammer dat de provincie maar niet opschiet met de definitieve vergunning", meent Salman. LEIDEN - "De plannen van de LDM om haar winningscapaciteit in Berkheide uit te breiden, vor men de grootste bedreiging die dit gebied de afgelopen tien jaar, of misschien wel sinds zijn ontstaan, heeft doorgemaakt. In het ergste geval kunnen we Berkheide als na tuurgebied wel afschrijven". Albert Salman van de Stichting Duinbehoud windt er geen doekjes om: de plannen van de Leidsche Duinwatermaatschappij om haar door Wim Wegman produktie weer op peil te brengen, gaan veel te ver. Dat het bedrijf in de problemen kan komen omdat haar capaciteit te laag is, ontkent hij niet. Maar daarvan kunnen de duinen niet het slachtoffer worden, zo meent hij. De LDM kan daarom voorlopig maar beter water uit Den Haag blijven betrekken. Salman verwijst niet alle plan nen van de LDM naar de prulle- bak. Hij is bijvoorbeeld een warm voorstander van het voornemen om in Katwijk een voorzuiverings installatie te bouwen. Daardoor kan schoner water in de duinen worden geïnfiltreerd. De bezink- Albert Salman, secretaris gebied wel afschrijven". de Stichting Duinbehoud: "In het ergste geval kunnen i Schade Niet te spreken is Salman echter over het voornemen van de LDM om ook de mogelijkheden voor op pervlakte-infiltratie uit te breiden in de Katwijkse duinen. Volgens hem komt het erop neer dat een nieuw winningskanaal zal worden gegraven, mogelijk zelfs in een ge bied met een natuur-historisch grote waarde. "Dat vinden we onaanvaardbaar. We hebben gezien met welk mate rieel de LDM onlangs te werk is ge gaan bij het vernieuwen van twee kanalen. Daarbij is een flink stuk duingebied omgeploegd met bull dozers. De schade is enorm, vooral ook wanneer men bedenkt dat het misschien wel 80 tot 100 jaar duurt voordat de vegetatie in een duinge bied volledig is hersteld". Een groot aantal zeldzame vogels zal volgens Salman door de voorgeno men werkzaamheden van de LDM wel eens definitief uit Berkheide kunnen verdwijnen. LDM-directeur J. Haijkens er kent dat de LDM zijn winningsca paciteit in de Katwijkse duinen wil uitbreiden. Op welke manier dat zal gebeuren, is op dit moment echter nog niet met volledige ze kerheid te zeggen. "Dat is nog in onderzoek", stelt hij, maar hij sluit de aanleg van nieuwe winnings- putten of een zogeheten drain niet uit. De LDM onderzoekt volgens Haijkens ook hoe de schade aan het milieu zoveel mogelijk kan worden beperkt. "Daarvoor willen we een adviesbureau in de arm ne men. Haijkens verklaart nadrukke lijk dat het zeker niet de bedoeling is om de capaciteit in het meest waardevolle deel van de duinen uit te breiden. Fusie Ondanks de kritiek op de LDM, vindt Salman dat de verstandhou ding met waterleidingbedrijven de afgelopen tien jaar aanmerkelijk is verbeterd. "In het begin voelden de bedrijven zich door ons aange vallen. Dat was niet direct onze be doeling. We probeerden de bedrij ven te wyzen op zaken die zij niet beseften, maar die kritiek viel aan vankelijk niet in goede aarde. De laatste tijd is daar toch verandering in gekomen. Waterleidingbedrij ven beginnen toch ook meer oog te krijgen voor het milieu". Een belangrijk wapenfeit noemt Salman dat de provincies en het rijk in hun lange-termijnplanning rekening zijn gaan houden met de gevolgen van de drinkwaterwin ning voor de duinen. "Aan bedrij ven alleen kun je dat niet overla ten. Die willen in eerste instantie zo veel mogelijk water verkopen en zelfs hun winningsmogelijkhe den uitbreiden als elders al een overcapaciteit bestaat. Het is de taak van de overheid om daarin bij te sturen. Het is juist het Rijksinsti tuut voor de Drinkwatervoorzie ning geweest dat heeft geconclu deerd dat de capaciteit van de duinwaterbedrijven niet moet wor den vergroot, maar met tientallen procenten moet worden vermin derd". Salman kan het niet nalaten om ook in dit verband de LDM te noe men. "Wij zijn er voorstander van dat de LDM fuseert met het Haag se drinkwaterbedrijf. Daardoor on tstaat één groot duinwaterbedrijf, waarop de provincie beter grip kan houden. Dat is minder het geval wanneer de LDM samengaat met het Energiebedrijf Rijnland, aldus Salman. Hij voegt eraan toe er een voorstander van te zijn dat de LDM het overschot overneemt van het Haagse duinwaterbedrijf. "Er wordt geklaagd dat het Haagse water zo duur is. Dat is ei genlijk onzin. Het water in Den Haag heeft een prijs die normaal is in Nederland. En die prijs is nood zakelijk om een goede kwaliteit van het water te handhaven. Het water van de LDM was juist zo goedkoop omdat De Jong (de vori ge directeur van de LDM - red.) ja renlang slootwater heeft bijge mengd". Recreatie Hoewel de drinkwaterwinning in de duinen een van de voornaamste zorgen van de Stichting Duinbe houd is geweest, is het niet het eni ge onderwerp waarover de organi satie zich heeft druk gemaakt. Ze heeft er bijvoorbeeld ook bij het rijk, provincies en gemeenten op .aangedrongen meer aandacht te schenken aan natuurbeheer, onder meer door paal en perk te stellen aan recreatie. Talloze procedures zijn gevoerd om bouwplannen te gen te houden die in de duinen wa ren gepland, of om bestemmings plannen zodanig te wijzigen dat het behoud van de natuur beter zou zijn gewaarborgd. Voorts heeft de stichting zich on der meer ingezet om de duinafslag in Texel tegen te gaan. Die actie heeft tot gevolg gehad dat het rijk de duinen daar heeft verbreed door grote hoeveelheden zand op te spuiten, een operatie die vele mil joenen guldens heeft gekost. Een zelfde actie voert de stichting nu voor het Zwanenmeer in Noord- Holland. Bij al haar acties heeft de stich ting zich toch voornamelijk ge wend tot overheden en niet altijd direct de publiciteit gezocht. "Het punt is dat de medewerkers van de stichting mensen zijn die meer zijn bedreven in het schrijven van rap porten voor ambtenaren dan in het schrijven van persberichten. Het is bovendien niet altijd gemakkelijk iets te vinden dat bij het pubhek aanslaat. We worden vergeleken met Greenpeace en de Waddenzee- vereniging. Maar die kunnen bij hun acties wijzen op het verdwij nen van de walvissen of zeehon den. Dat spreekt mensen aan. Wij kunnen aandacht vragen voor het verdwijnen van de waterral - een zeldzame watervogel - maar ik ge loof niet dat het pubhek daar nou direct zo warm voor loopt". Desondanks wil de stichting ter gelegenheid van haar tienjarig be staan zichzelf meer onder de pu blieke aandacht brengen. Onder meer gebeurt dat, zoals gezegd, met een symposium over duinbe- heer in september, waarbij aan mi nister Braks een fotoboek over de duinen wordt aangeboden. Verder brengt de stichting volgende maand een lespakket uit dat in de laatste klassen van de basisschool en in de eerste klassen van het voortgezet onderwijs kan worden gebruikt. Daarnaast wil de stich ting meer nog dan nu het geval is excursies verzorgen en tentoon stellingen houden. Onafhankelijk De acties van 'Duinbehoud' ge durende de afgelopen tien jaar, hebben ook 'commerciële' vruch ten afgeworpen. Salman: "Steeds vaker werd ons door instanties ge vraagd adviezen te geven over duinbeheer. Op een gegeven mo ment dachten we: waarom zouden wij dat gratis doen, terwijl anderen er wel voor krijgen betaald". Om dat het wellicht problemen zou ge ven als de stichting zich voor haar adviezen zou laten betalen, werd het adviesbureau 'Duin en Kust' opgericht. Een onafhankelijk bu reau dat de filosofie van de Stich ting Duinbeheer deelt, maar dat niet per se de mening van 'Duinbe heer' verkondigt. "Het kan dus best gebeuren dat wij in beroep gaan tegen een project dat door 'Duin en Kust' als positiefis beoor deeld". Over de klanten van 'Duin en Kust' wil Salman niet al te veel kwijt. Een naam kan hij niet voor zich houden. Tijdens het gesprek moet hij de telefoon opnemen van het adviesbureau - dat in hetzelfde pand aan de Stationsweg is geves tigd. "De LDM", zegt hij grinni kend. LEIDEN - Wijkvereniging Aktief gaat bijeenkomsten organiseren waarbij inwoners uit Zuid-West vragen kunnen stellen aan leden van de gemeenteraad. Voor het sei zoen 1987-1988 zijn er voorlopig twee bijeenkomsten. Mocht blij ken dat dergelijke ontmoetingen succesvol zijn, dan wil de wijkver eniging doorgaan en de bijeen komsten vier keer per jaar houden. De politieke partijen die in de ge meenteraad zitten, hebben alle hun medewerking toegezegd. Aktief is van mening dat de af stand tussen de inwoners van Zuid-West en het stadhuis te groot is. Omdat mensen volgens de me dewerkers van de wijkvereniging altijd vragen hebben en soms niet begrijpen hoe de besluitvorming in elkaar zit, wordt geprobeerd bur ger en gemeente wat dichter bij el kaar te brengen. De wijze waarop de bijeenkom sten zuilen worden gehouden, is nog niet bekend. Aktief denkt aan een vorm die op ontspannende wij ze vraag en antwoord moet moge lijk maken. Mensen moeten vol gens Aktief na afloop naar huis gaan met het gevoel dat ze op eer lijke wijze met het 'stadhuis' heb ben kunnen praten en dat de af standen minder zijn geworden. De eerste twee bijeenkomsten worden gehouden op dinsdag 27 oktober en dinsdag 22 maart 1988. De bijeenkomsten, die voorlopig de naam 'Confrontatie met meekrijgt, worden gehouden in het gebouw van Aktief aan de Berlage- straat 2. Betuttelend De wijkouderenraad Leiden Zuid- West voelt zich genoodzaakt tijd en energie te besteden aan een reactie op het artikel 'Dienstencentrum is betuttelend' in het Leidsch Dag blad van zaterdag 27 juni van de hand van de werkgroep ouderen van de PvdA. Het verbaast ons dat het woord betuttelend steeds weer gebruikt wordt terwijl onze ervarihg anders leert. Nimmer hebben wij het DGB als betuttelend ervaren. Dat het DGB voortkomt uit de vroegere diaconie is geen schande. Waarom uitgehaald naar een kerkelijk insti tuut dat werk verzette waar de overheid destijds in gebreke bleef? Wat de controle op de vrijheid en het budget van het DGB betreft, zouden we willen opmerken dat el ke wijkouderenraad een vertegen- woordig(st)er in het bestuur van het DGB heeft en dat deze WOR- leden en bestuursleden wel dege lijk inzage hebben in alle stukken van het DGB en ook op bestuurs vergaderingen hun mening kun nen geven. Deze bestuursleden worden gekozen en afgevaardigd door de wijkouderenraden, de ou deren zelf dus. Zou dit de leden van de werk groep ouderen van de PvdA niet bekend zijn? Vreemd, want in de werkgroep schijnen mensen te zit ten die wel op de hoogte zeggen te zijn van de gang van zaken in het DGB. Dan zouden ze toch ook kun nen weten dat er democratisch ge werkt wordt. Of hebben ze een an dere uitleg van democratisch? In het artikel wordt de indruk gewekt dat ouderen niet voor zichzelf kun nen opkomen. Het komt op zijn minst merkwaardig over dat er al leen wordt gesproken over oude ren doe niet kunnen notuleren, rapporten en begrotingen lezen en opstellen. Waar zouden toch al die mensen gebleven zijn die vroeger dit werk in hun werkkring deden? Die vroeger een opleiding hebben gekregen? Of zouden deze mensen misschien niet gediend zijn van de belerende manier van doen van de PvdA? Wat is er tegen als het DGB kaartclubs ondersteunt? De club jes ontvangen trouwens geen geld may hebben de beschikkking over accommodatie en verder be druipen ze zichzelf. Overigens kan een kaartclub voor ouderen net zo belangrijk zijn als een gymclub voor anderen is, want het gaat om het sociale contact in de club. Maai wellicht is dat niet bekend bij de leden van de betreffende werk groep. Zij zoeken wellicht het so ciale contact in het voeren van een hetze tegen het DGB want het be treffende artikel is reeds het vierde in rij. Het is ons niet ontgaan dat het DGB op verschillende manieren wordt aangevallen. Het is ons ook niet ontgaan dat het de bedoeling is het DGB weg te krijgen en de Stichting Welzijn het werk over te laten nemen. Het is ons evenmin ontgaan dat er een politiek spel letje wordt gespeeld met het DGB als inzet. Wij van onze kant zullen echter niet toestaan dat het DGB, waar wel degelijk iedere oudere in spraak kan hebben en waar hard gewerkt wordt ten behoeve van de duizenden ouderen in deze stad, steeds weer onderuit gehaald wordt en waar onrust en onzeker heid wordt gezaaid onder de hard werkende medewerk(st)ers van het dienstencentrum. Wij zijn blij dat de gemeente het flankerend oude renbeleid aan het DGB heeft toe vertrouwd want het DGB is het dienstencentrum voor gecoördi neerd bejaardenwerk. Wij leggen de nadruk op 'gecoördineerd' om dat hier de lijnen van het ouderen werk samen kunnen komen. Het moet ons van het hart dat het hoog tijd wordt dat de hetze tegen het DGB wordt beëindigd en dat ieders werkkracht op een andere manier kan worden gebruikt dan nu het geval is. Misschien zou het goed zijn als de leden van de werk groep ouderen van de PvdA, die toch ook de jongeren van in en na de oorlog waren, eens zouden be denken dat we met elkaar aan een betere samenleving zouden werken. Dat doe je niet op de ma nier die nu wordt gehanteerd, na melijk de ouderen gebruiken als middel voor de PvdA-belangen. Het komt thans bij ons over dat al leen PvdA-ouderen zouden weten hoe belangen van ouderen behar tigd worden en dat spreken we te gen. Ook andere neutrale groepe ringen hebben recht van spreken. P-S. Dit artikel is geschreven door ouderen zelf op eigen initia tief en niet betutteld door het W. Roozendaal secretaris wijkouderenraad zuid west Wenchi In de Centrale van de Openba re Bibliotheek Leiden aan de Nieuvistraat wordt tot 25 juli een tentoonstelling gehouden van kunstdrukken van teksten van bekende Nederlandse schrijvers. Maarten Biesheuvel, Marga Min- co, Hans Favery, Willem Will- mink, Mensje van Keulen, Fritz Hotz, Simon Vinkenoog, Miep Diékman, Yvonne Keuls en Heere Heersma hebben handgeschreven teksten geleverd die in kunst druk, gesigneerd en genummerd, in gelimiteerde oplage verkocht zullen worden. De opbrengst van de teksten komt ten goede aan het streekziekenhuis in Wenchi, Gha- Tussenblik In het museum De Lakenhal aan de Oude Singel wordt van 25 juli tot en met 6 september de ten toonstelling Tussenblik gehou den, waarbij het werk van twaalf hedendaagse Nederland se kunstenaars zal worden gepre senteerd. De expositie geeft een beeld van de stand van zaken in de Nederlandse schilderkunst. De tentoonstelling wordt begeleid door een uitvoerige catalogus met een inleiding door Mathilde Roskam. Metamorfose In het openluchttheater van het Leidse Hout wordt zondag 30 au gustus om 19.30 een avondvoor stelling gehouden. De groep Flup en Ju Bedrijf treden op met het spektakélspél Metamorfose. Onderwij swinkel De onderwij swinkel is tot 10 augustus gesloten. Van 10 tot 21 augustus is de onderwijswinkel op maandag en donderdag ge opend. Vanaf maandag 24 au gustus is de winkel weer elke dag open: maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 12.00 uur en za terdag van 10.00 tot 12.00 uur. Morsweg bij Lelylaan dicht LEIDEN - De Morsweg bij de Dr. Lelylaan is afgesloten. De maatre gel is genomen om twee redenen. In de eerste plaats hoopt het ge meentebestuur dat door de afslui ting het verkeer op de Morsweg af neemt. Deze weg wordt namelijk als sluiproute gebruikt van het centrum naar de Dr. Lelylaan en omgekeerd. Om het verkeer te dwingen een ander route te kiezen worden na de bouwvakvakantie ook nog eens verkeersdrempels aangelegd tussen de Lage Mors weg en de Rynzichtbrug. Bovendien ontstaat met de af sluiting een aanmerkelijke veiliger situatie op het kruispunt, nu het verkeer op de Dr. Leylaan niet meer kan afslaan. Remmende au to's, die niet door hun achterlig gers werden opgemerkt, zorgden nogal eens voor gevaarlijke situa ties. De gevaarlijke situatie voor over stekende fietsers en voetgangers blijft echter bestaan. De gemeente wacht met het plaatsen van ver keerslichten tot er een beslissing is genomen over de sloop van de hui zen op het deel van de Morsweg tussen Dr. Lelylaan en het Wer- nink-terrein. (foto wim Dijkman» Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Lisa dv. P.R. Mon- nier en M.M.J. Manceau, Jan zv. J. van den Oever en G.F. Paap, Mabika Tshien- da Nabu zv. K. Mbive en M. Ilunga, Da- mien-Mitchell zv. R. Lawson en M.J. Kruyskamp, Yeliz dv. A. Korkmaz en N. Korkmaz, Rosalie Jeanne Laetitia dv. I J. Terpstra en C.P.A. van der Westen, Daphina Joy Elisabeth dv. W.V.A. Mor sen, Dirk Niels Josephus zv. C. van Bee- len en M.P.A. van den Eisen, Saskia dv. R. Pottinga en A. Schiebroek. Saman- tha dv. R. Annaars en E.C.B. Seysener, Suzanne dv. J.T.J. de Ridder en C.P.Y. van Elk, Paul Sebastiaan Alexander zv. L.A.P. Mulder en Y. van Barneveld, Sophie Claire Jacqueline dv. R.J. Ebbe- ler en M.P.C. Ly beert, Emmelie Annette dv. J.G. Kuyper en D.E.T. Ellens. Lau rens Jordy Rogier zv. J.M. Taillie en J.J. Boot. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDFN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LE I D E N

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9