Iran betaalt met gelijke munt terug Britse gevangenissen zijn 'explosief vol Amerika dreigt Israël Alom twijfels Poindexter Overleg Cairo en Israël moet vredesoverleg uit slop halen WAARSCHUWING VOOR VALSE GIROBETAALKAARTEN. Thatcher prijst Reagan Ziüdafrikaanse 'blitz' tegen ANC POSTBANK b ZATERDAG 18 JULI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 PARIJS/TEHERAN (GPD, Rtr, AFP) - Een paar uur nadat Frankrijk de diplomatieke be trekkingen met Iran had ver broken, heeft dat land tot de zelfde maatregel besloten. "Omdat Frankrijk in strijd met de Conventie van Wenen (over de status van diplomaten, red.) heeft gehandeld, maakt het mi nisterie van buitenlandse za ken de verbreking van de di plomatieke betrekkingen be kend", aldus het bericht uit Te heran. Beide landen verkeren al 19 dagen in een diplomatieke crisis omdat Iran weigert een functionaris van haar ambassade in Parijs te laten verhoren in verband met terroristi sche aanslagen in de Franse hoofd stad. Iran had in verband daarmee al gedreigd de betrekkingen te ver breken, maar Frankrijk hield ken nelijk de eer aan zichzelf. De onverwacht gekomen maat regel van de Franse regering is na melijk een rechtstreeks antwoord op de uitdaging van Teheran. Het kabinet-Chirac wenste zich niet door het regime van Ayatollah Chomeiny voor het blok te laten zetten. Ze besloot de gang van za ken in eigen hand te nemen. Boosheid over camping-ramp PARIJS (GPD) - De opwinding in Frankrijk over de al dan niet ver meende veiligheid van de camping Grand-Bornand in de Haute-Sa- voie is tot een hoogtepunt geste gen. Op het kampeerterrein vielen bij een plotselinge water- en mod- dervloed minstens 22 doden. Giste ren trad de 'gedelegeerde voor ern stige natuurrampen' af omdat hij de verklaringen die premier Chirac donderdag in Grand-Bornand had afgelegd, 'flagrante onwaarheden' noemde. De eerste minister had la ten weten dat niemand in dit berg dorp - de burgemeester incluis - verantwoordelijk kon worden ge steld voor de ramp, omdat die niet te voorzien zou zijn geweest. De gedelegeerde, Renaud Vie Le Sage, verklaarde dezer dagen bij herhaling dat het absurd was te zeggen dat de ramp als een verras sing was gekomen. „Het risico rond het gebied van het kampeer terrein was zelfs zo groot, dat het wordt genoemd in een besluit van de prefect. Dit document is open baar", aldus Renaud Vie Le Sage. Een andere reden die tot het snelle besluit van Franse kant kan hebben geleid, is dat op twee plaat sen langs de Franse grens vier van de vijf in de ambassade in Parijs geposteerde diplomaten met hun familie en medewerkers hebben getracht het land te verlaten op weg naar de Bondsrepubliek. De gendarmerie kon beide konvooien onderscheppen en naar Parijs te rugzenden. Op het moment dat de diplomaten Frankrijk trachtten te verlaten, was er in het ambassade gebouw alleen nog de zaakgelastig de als diplomaat over. In de Franse ambassade in Tehe ran bevinden zich vijftien perso nen, onder wie acht met diploma tieke status. Het was te verwachten geweest dat de regering in Teheran chantage ten aanzien van deze per sonen op Parijs zou hebben uit geoefend, wanneer niet Frankrijk zelf zou beschikken over de vijf di plomaten waarvan er vier gisteren het land hebben trachten te verla ten. Beide landen hebben in Tehe ran contact met elkaar opgeno men, om de evacuatie van het am bassadepersoneel te regelen. Gordie De belangrijkste vraag na het be sluit van de Franse regering de di plomatieke betrekkingen te ver breken, is wat er zal gebeuren met de pseudo-diplomaat Gordie, om wiens persoon de hele onttakeling van diplomatieke betrekkingen tussen Frankrijk en Iran begonnen is. Gordie wordt er ernstig van ver dacht een belangrijke rol te heb ben gespeeld in de terroristenac ties vorig.jaar in Parijs, waarbij dertien doden en 215 gewonden vielen. Gordie weigert de ambassa de te verlaten om zich door de Pa- rijse' rechter van instructie te laten verhoren. Na het verbreken van de diplo matieke betrekkingen zullen zowel de diplomaten als het andere per soneel het ambassadegebouw die nen te verlaten. Niettemin zal het gebouw voor de Franse politie en de Franse justitie gesloten blijven. LONDEN - De gevangenissen in Engeland en Wales zijn zo overvol, dat er een uiterst explosieve situa tie is ontstaan. Daarom heeft de re- gering-Thatcher besloten om de komende weken minstens 3.500 licht gestraften voortijdig vrij te la ten, om zodoende wat ruimte te door Haye Thomas scheppen. Afgezien van Schotland, dat zijn eigen strafinrichtingen heeft, is het aantal gevangenen in Engeland en Wales tot boven de 51.000 gestegen, terwijl er eigenlijk maar plaats is voor 41.600. De Engelse minister van binnen landse zaken Douglas Hurd deelde mee dat hij nu wel gedwongen is maatregelen te nemen omdat zo langzamerhand .sprake is van een onhoudbare situatie. De bedoeling is nu dat van gevangenen, die straf fen uitzitten van één jaar of min der, in plaats van een derde, de helft van hun straf wegens goed ge drag kan worden kwijtgescholden. Bovendien wordt onderzocht of met het inrichten van militaire kampen verbetering in de situatie kan worden gebracht. Een al lang niet meer in gebruik zijnde militai re basis in Wiltshire wordt reeds klaargemaakt om 360 gedetineer den te huisvesten. Het is duidelijk dat de haast van de regering-Thatcher een reactie is op een onthullend rapport over de veel te volle gevangenissen in En geland en Wales en de vaak erbar melijke condities in de oude Victo riaanse strafinrichtingen. In de stampvolle cellen moeten de gede tineerden zonder enige privacy hun gevoeg doen in emmers. De in houd wordt 's morgens opgehaald. De overbevolking in de gevange nissen en de mede daardoor gesti muleerde stakingsacties van de be wakers, noemt het hoofd van het gevangeniswezen in Engeland en Wales, sir James Hennesy, de oor zaak van de toenemende onrust in de Britse gevangenissen. In het rapport wordt uitgebreid aandacht besteed aan maar liefst 46 Engelse gevangenissen oproer, waarbij voor vele miljoenen aan schade werd aangericht. De rapporteur stelt dat dringende maatregelen noodzakelijk zijn om een herhaling daarvan te voorkomen. 'Bezoekers uit VS gediscrimineerd' Iraanse vrouwen worden door een Franse politieman r de ambassade van Iran geleid. TEL AVIV (GPD/AP) - De Ver enigde Staten hebben gedreigd Is raël op een zwarte lijst te plaatsen als er geen verandering komt in de discriminerende behandeling van Amerikaanse staatsburgers van Arabisch-Palestijnse origine of met een zwarte huidskleur. Israël heeft dertig dagen de tijd om aan die praktijken op de luchthaven Ben Goerion een eind te maken. Het ministerie van buitenlands zaken in Jeruzalem is daarvan be hoorlijk geschrokken. Een derge lijke maatregel in onverhulde be woordingen is nog niet eerder een trouwe bondgenoot in het vooruit zicht gesteld. Niemand minder dat de directeur-generaal van dat de partment, Yossi Beilin, is gisteren met een onderzoek begonnen. Vol gens een woordvoerder van het mi nisterie treedt Israël tegen Ameri kaanse Arabieren en zwarten die het land binnen willen strenger op om reden van 'staatsveiligheid'. Het toverwoord in Israël om zon der aanklacht gearresteerd, uitge wezen of 'apart' behandeld te wor den. In een interview met de Was hington Post maakte woordvoer der Charles Redman van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken bekend dat de afgelo pen maanden veertig zwarte Ame rikanen en 35 van Arabische af komst aan de grens op de luchtha ven Ben Goerion ernstig zijn gedis crimineerd. Een aantal van hen be landde zelfs voor een korte tijd in een politiecel. Na scherpe onder vraging mochten de meesten van hen doorreizen. Op voorwaarde echter dat eerst een forse borgsom zou worden gestort. Van sommi gen werd het paspoort ingehou den. Volgens Israëlische cijfers gaat het 'slechts' om een kleine groep Amerikanen die 'verdacht' zijn of van wie het vermoeden bestaat dat het visum van negentig dagen wordt overschreden. Het betreft hier Amerikanen die Palestijnse fa milie in bezet gebied komen opzoe ken. Voor het feit dat ook zwarten de dupe zijn van uitzonderlijke grenscontroles en extra harde be palingen, is in Jeruzalem geen af doende verklaring gegeven. In de VS bestaat een lijst met vijftig landen die voor bezoek wor den ontraden. Het gaat hierbij meestal om staten waar een oor logssituatie heerst of andere vor men van ernstige politieke of bur gerlijke onrust. Aangenomen wordt dat het Amerikaanse minis terie, als niet binnen dertig dagen een einde komt aan het gewraakte optreden, een officiële waarschu wing zal geven. Dat zal in het on derlinge personenverkeer al de no dige belemmeringen opleveren. WASHINGTON (AP) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft gisteren tijdens een kort bezoek aan de Verenigde Staten de Ameri kaanse president Reagan op het hart gedrukt om „de historische openheid in het Kremlin" te benut ten en spoed te zetten achter een wapenovereenkomst met de Sow- jet-Unie. „Er ligt nu een ongekende moge lijkheid voor ons open als wij wijs en bekwaam genoeg zijn om deze aan te grijpen", stelde de premier tijdens een slotverklaring in het Witte Huis. Eerder had zij twee uur overleg gevoerd met Reagan. Thatcher zei voorts dat de wereld „nu meer dan ooit behoefte heeft aan Amerikaans leiderschap" en dat Reagan de aangewezen per soon is om dit leiderschap in te vul len, ondanks het Irangate-schan- daal waarin de president (zijde lings) is betrokken. WASHINGTON - Twijfels over de verklaringen die de voormalige na tionaal veiligheidsadviseur John Poindexter de afgelopen dagen heeft gegeven aan de Congrescom- door Henk Dam missie die de Iran-affaire onder zoekt, nemen toe. Congresleden in en buiten de commissie verklaren nu onomwonden dat zij niet gelo ven dat Poindexter destijds niets aan president Reagan heeft verteld over de doorsluizing van Iraanse betalingen naar de Contra's. Die verklaring van Poindexter was buitengewoon belangrijk. De schuldbekentenis betekent, dat de hamvraag van de Iran-affaire (wist de president af van de doorslui zing?) definitief met 'neen' beant woord is. Poindexter zei de eerste dag van zijn verhoor door de Con grescommissie dat hij Reagan bui ten de doorsluizing had gelaten om te voorkomen, dat de president eventueel in een moeilijke politie ke positie zou terechtkomen. Een enquete in de Washington Post van gisteren maakt duidelijk, dat de meerderheid van het Ameri kaanse volk Poindexter niet ge looft. Bijna 60 procent denkt, dat hij heeft gelogen om de president te beschermen. Congreslid Louis Stokes, lid van de onderzoekende commissie, zei Poindexters ver haal over de doorsluizing ook niet geloofwaardig te vinden. Bij hem voegde zich gisteren nog een poli tieke zwaargewicht: de leider van de Democratische fractie in de Se naat Robert Byrd. Byrd gaf een persconferentie waarin hij botweg zei Poindexter niet te geloven. „Waarom zou ook maar iemand de ze man geloven", aldus Byrds re- thorische vraag. „Hij heeft gezegd dat hij destijds de president be schermde. Wat voor reden is er om te denken dat hij dat nu niet ook doet?" JOHANNESBURG (AP) - Zuid- afrikaanse agenten voeren in bin nen- en buitenland een 'voortdu rende blitz' tegen vermeende leden van de verzetsorganisatie ANC, het Afrikaans Nationaal Congres. Business Day, een gerespecteer de krant die geregeld kritiek levert op zowel de regering als het ANC, zei dat de geheime campagne „een zware slag heeft toegediend aan de militaire capaciteit van de bewe ging". Het bericht verscheen een dag nadat een Britse rechtbank besloot een Brit en twee andere blanken, vermoedelijk uit Zimbabwe, een week in hechtenis te houden, op beschuldiging van poging tot ont- FILMPRIJS - 'Het Interview', de nieuwste film van de Italiaanse regis seur Federico Fellini, heeft op het 15de filmfestival van Moskou de eerste prijs behaald. De prijzen werden bekendgemaakt door een jury (onder leiding van Robert de Niro) op een persconferentie in de Russische hoofdstad. Fellini's film, die een dag in een filmstudio schetst en waarin Anita Ekberg en Marcella Mastroiani zichzelf spelen, werd uitverkoren uit 26 inzendingen. Fellini verklaarde bij de prijsuitreiking dat hij „nooit ge droomd had de dag te zullen beleven waarop ik een belangrijke prijs in ontvangst neem in uw land uit handen van een in Italië geboren Ameri kaan (De Niro)". voering van ANC-leden in Londen in oktober vorig jaar. Zuid-Afrika ontkende gisteren betrokkenheid bij dat complot. „Als wij worden beschuldigd van een dergelijk complot dan is dat volstrekt onjuist, want wij zijn daar helemaal niet bij betrokken." zei een woordvoerder van de Zuidafri- kaanse geheime dienst NIS. Business Day zei dat een serie aanslagen die de afgelopen maan den werd gepleegd in het buurland Swaziland, „lijkt te wijzen op een nieuw actiepatroon tegen het ANC. In plaats van de gebruikelijke en vaak willekeurige Zuidafrikaanse commando-blitz, hebben niet-geï- dentificeerde moordenaars, van wie algemeen wordt aangenomen dat zy Zuidafrikaans zijn, naar be lieven aanvallen gepleegd op ANC- doelen". TEL AVIV - De Egyptische minis ter van buitenlandse zaken Ismat Abdel Maguid komt komende maandag naar Israël voor een offi cieel driedaags bezoek. Dat heeft een regeringswoordvoerder in Je ruzalem bevestigd. Het onver wachte besluit van president Moe barak van Egypte een belangrijke minister op dit moment naar Israël te sturen, zien politieke waarne mers in Jeruzalem als het bijzetten van alle politieke zeilen het vre desproces uit de impasse te halen. door Taco Slagter Zes jaar geleden kwam voor het laatst een Egyptische minister van buitenlandse zaken in Israël op be zoek. Nadien maakte de prille Is- raëlisch-Egyptische vrede een dieptepunt door, vanwege de Liba- non-oorlog en het grensgeschil rond Taba aan de Rode Zee. Sinds de socialistische voorman Simon Peres, eerst als premier en nu als minister van buitenlandse zaken, zich inzet voor een interna tionale vredesconferentie over het Midden-Oosten, zijn de relaties met Egypte aanzienlijk verbeterd. Maar Peres zit wat dat betreft in grote problemen. Binnen de rege ring van nationale eenheid is de Li- koedpartij van premier Izaak Sja- mir fel tegen zo'n vredesconferen tie onder toezicht van vijf perma nenten leden van de Veiligheids raad. Een voorstel van Peres ver vroegde verkiezingen te houden, zodat de kiezers zich over de vre desinitiatieven van de Arbeiders partij kunnen uitspreken, is tot De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Simon Peres - gro te prob lemen - (foto ap> nog toe door de Likoed geblok keerd. Maar daarin kan verandering ko men. De extreem-rechtse opposi tiepartij Tehiya heeft deze week opnieuw haar dreigement herhaald volgende week een wet tot ontbin ding van de Knesset te zullen in- zelfs, want de Tehyia is groot stander van annexatie van bezet gebied, maar om de Likoed te straffen voor de bevroren nederzet tingspolitiek op de westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook. Sjamir kan die politieke chanta ge niet bestrijden omdat hij gebon den is aan het regeerakkoord dat slechts voorziet in zes nieuwe kolo nistendorpen. Bovendien wijzen alle verkiezingsenquetes uit dat de extreem-nationalisten hun zetel aantal in de Knesset kunnen ver dubbelen. Toch is het nauwelijks te voor spellen of er volgende week ook daadwerkelijk een kabinetscrisis aan de mistige horizon van het Is raëlische politieke bedrijf ver schijnt. Linkse en rechtse opposi tiepartijen hebben al laten weten hun steun aan vervroegde verkie zingen te zullen onthouden. Links, omdat het niet wil meestemmen met een voorstel dat er in eerste in stantie op gericht is de nederzettin gen uit te breiden en rechts omdat het hoe dan ook de kans op een in ternationale vredesconferentie wil voorkomen. Hoe het ook afioopt, het propa geren van die conferentie gaat te gen de politieke logica van dit mo ment onverdroten door. In dat ka der moet het bezoek van de Egypti sche bewindsman aan Israël wor den geplaatst. Evenals de consulai re delegatie uit de Sowjet-Unie die op dit moment in Israël is. Beiden vormen elementen die de Israëli sche vice-premier Peres kan ge bruiken om diens vredesinitiatie ven bij de weifelende kiezers beter te presenteren. In Cairo is dat goed aangevoeld. Zeker na de ontmoeting tussen Pe res en Moebarak, vorige week in Genève. Daar maakte de Egypti sche president in het openbaar be kend dat hij 'in principe' de her haalde uitnodiging voor minister Maguid naar Israël te komen, had aanvaard. Nu is duidelijk dat Peres omwille van het 'momentum' in het vredesproces erbij Moebarak op heeft aangedrongen daar spoed achter te zetten. En Egypte, dat zich wegens de in de Arabische we reld omstreden vrede met Israël verplicht voelt een wezenlijke bij drage aan het Israëlisch-Palestijns conflict te leveren, beschouwt het als een gelegenheid om in elk geval de obstructiepolitiek van de Li koed ermee te schofferen. Vertrouwen wekken bij dat deel van het Israëlische volk dat de vre de met Egypte soms wel en dan weer niet ziet zitten, is even be langrijk als de Israëlisch-Russi- sche ouvertures van dit moment. Er is al sprake van dat de Sowjet- delegatie in Israël een permanente status krijgt. Weliswaar op consu lair niveau, maar niettemin een klankbord voor Jeruzalem en Mos kou waaruit serieuzer contacten kunnen groeien die een toekomsti ge internationale vredesconferen tie op wederzijdse condities dich terbij kan brengen. De hamvraag blijft of het nog schijndode vredesproces op tijd weer leven kan worden ingeblazen. Niet het bezoek van een Egypti sche minister en de aanwezigheid van Russen in Israël zijn daarbij van doorslaggevend belang, maar de politieke wil van een meerder heid van het Israëlische volk om daadwerkelijk vrede na te streven in ruil voor een territoriaal com promis. Vervroegde verkiezingen zijn daartoe een eerste stap. Maar het is onduidelijk of de opportunis tische pogingvan de Tehiyapartij volgende week om het nationale kabinet te ontbinden dit keer wel slaagt. Het zou een wonder zijn. ADVERTENTIE Mededeling vooral bestemd voor winkels en bedrijven die girobetaalkaarten accepteren. Er is gebleken.dat op een aantal plaatsen valse girobetaalkaarten worden aangeboden. De vervalsingen zijn duidelijk herkenbaar aan de volgende kenmerken: Papier is grijzig, voelt vettig aan en licht fel op onder UV-licht, het opgedrukte watermerk blijft donker. De nabootsing van het watermerk is aan de achterzijde opgedrukt. De gegevens bovenaan de girobetaalkaart (links, rechts en onder het woord POSTCHEQUE) zijn niet voelbaar. Bij de tekst rechtsonder-ne rien écrire ci dessous-ontbreekt op de eerste van "écrire"het streepje. U wordt dringend verzocht, in uw eigen belang, de u aangeboden girobetaalkaarten zorgvuldig op bovengenoemde aspecten te controleren. (Vergelijk ze met eventueel in uw bezit zijnde girobetaalkaarten). Mocht u een valse girobetaalkaart aangeboden krijgen, dan verzoeken wij u ogenblikkelijk de postale recherche te Amsterdam (020-844218) of de politie in uw woon-of verblijfplaats te bellen. Voor de goede orde maken wij u erop attent, dat de Postbank niet verplicht is valse girobetaalkaarten te vergoeden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5