'DE GOUDEN PET 'Er is veel te lang maar raak gespoten Katwijk treedt op tegen wanbetalers Onderzoek naar gevolgen gebruik chemische middelen bij kinderen Kampeerders boos over actie gemeente Weer vergadering in Katwijk Vissers eisen hoger quotum Nieuwkoopse kandidaat Miss Holland Sponsor van DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND NATIONAAL STRAATMUZIEK-CONCOURS 19 juli 1987 ZATERDAG 18 JULI 1987 Will PAGINA 11 H.G. Muilerman: "Er worden al jarenlang chemische bestrijdingsmiddelen gebruikt. Gelukkig wordt i eindelijk onderzocht wat daarvan de gevolgen voor de gezondheid van mensen zijn". (foto Jan Hoiva houden van de vemcntingen van hun kind. Het onderzoek naar de gevol gen van het gebruik van bestrij dingsmiddelen is in 1982 aange zwengeld door een Sassenheim- se werknemer van een bollenbe- drijf. De man had last van allerlei onverklaarbare kwalen. Muiler man: "Er zijn echt wel meer werknemers van bollenbedrij- ven die de schadelijke gevolgen van het werken met chemische middelen ondervinden. De meesten durven evenwel niets te zeggen omdat ze bang zijn dan te worden ontslagen". Het onderzoek heeft twee kan ten. Enerzijds wordt naar de ge volgen voor de mens, anderzijds naar die voor het milieu geke ken. Voor het 'mens-onderzoek' heeft het rijk onlangs een mil joen gulden beschikbaar gesteld. Het onderzoek is begin dit jaar gestart. Een groot aantal werkne mers van bollendbedrijven doet aan het onderzoek mee. Van hen wordt geregeld bloed afgenomen en wordt ook de urine op de ge haltes aan chemische stoffen ge test". Juist omdat vrij snel na het be gin van een eerste, grof onder zoek vast kwam te staan dat kin deren en ongeboren kinderen de belangrijkste risico-groep zijn, is het onderzoek uitgebreid met het kinder-onderzoek. Hiervoor is onlangs 135.000 gulden be schikbaar gesteld. Het milieu-onderzoek laat vooralsnog op zich wachten. Muilerman: "We zouden heel graag weten wat er nog aan leven "Het kampeertarief wordt HILLEGOM - "Resten van chemische bestrij dingsmiddelen kunnen vooral voor zwangere vrouwen en kinderen groot gevaar opleveren. Kinderen stoppen van al les in hun mond. Daarom is het nuttig te onderzoe ken hoeveel milieuvreem- de stoffen kinderen bin nenkrijgen. Een bepaalde concentratie aan chemi sche stoffen komt bij hen veel harder aan dan bij volwassenen". door Monica Wesseling Dat zegt de HillegommerH. G. Muilerman van de Milieugroep Bollenstreek. Mede op verzoek van de milieugroep wordt het ko mende jaar onderzoek gedaan naar het gedrag van kinderen die in de buurt van bollenbedrijven wonen. Dit onderzoek is een on derdeel van een veel groter on derzoek naar de eventuele scha delijke gevolgen die werknemers van de bollenbedrijven en bewo ners van de bollenstreek van het gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen in de boUenteelt ondervinden. Een eerste onderzoek, waar mee een aantal jaren geleden is begonnen, heeft uitgewezen dat met name kinderen en zwangere vrouwen een risicogroep vor men. Muilerman legt uit waar om: "De bestrijdingsmiddelen blijven achter in de grond, het water en de lucht. Iedereen neemt onbewust deze stoffen op, al is het alleen al door te ademen. Chemische middelen worden ge vaarlijk bij een bepaald aantal KATWIJK - De gemeente Katwijk gaat harder optre den tegen seizoengasten van het kampeerterrein Zuid die te laat hun reke ning betalen of meer ruimte in beslag nemen dan vol gens het huurcontract is toegestaan. Een grote groep kampeerders is inmiddels per brief gesommeerd op korte termijn alsnog aan zijn verplichtingen te vol doen. Seizoengasten die bij betaling in gebreke blijven is een hoger tarief in het vooruitzicht gesteld. De handelwijze van de gemeente heeft bij een aantal kampeerders boze reacties opgeroepen. Behalve tegen het aanscherpen van de re gels richten de protesten zich op de harde toon die in de brief wordt ge bruikt. "Het is geen manier van doen om direct al met de deur waarder te dreigen", zegt voorzit ter A.J.M. Bergers van de kam peervereniging. Vooral de kam peerders die zijn geconfronteerd met een gewijzigd huurcontract, hebben bezwaarschriften bij het college van burgemeester en wet houders ingediend. De woordvoerster van de ge meente geeft toe dat de brief aan de kampeerders pittig van toon is. "Gelet op de reacties zou het ook wel wat anders hebben gekund. Tot nog toe zijn de kampeerders echter zeer klantvriendelijk behan deld, maar nu willen we ons toch wat zakelijker opstellen", aldus de woordvoerster. De commerciëlere opstelling heeft onder meer te ma ken met de grote investering die noodzakelijk is voor de renovatie van de camping. De gemeenteraad heeft hiervoor inmiddels een be drag van 1,9 miljoen gulden be schikbaar gesteld. Volgens de woordvoerster van de gemeente zijn er al vijftien jaar problemen met achterstallige beta- milligrammen per kilo lichaams gewicht. Omdat kinderen en on geboren kinderen weinig wegen, wordt bij hen die maximaal aan vaardbare dosis snel bereikt". Bovendien, voegt Muilerman eraan toe, hebben kinderen nu eenmaal de neiging grond 'op te eten' en stoppen ze geregeld din gen in hun mond. De opname aan chemische middelen is daar door waarschijnlijk nog groter dan bij volwassenen. Evenals de onderzoeken naar de gevolgen van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de bol lenteelt, wordt het 'kinderonder- zoek' uitgevoerd door het Cen trum voor Milieukunde van de Leidse Universiteit. De Milieu groep Bollenstreek heeft de taak de resultaten van het onderzoek bekend te maken bij een breed publiek. Het onderzoek bestaat uit het inventariseren van de handelin gen die kinderen op een normale dag verrichten. Is eenmaal be kend hoe vaak een kind zijn vin gers in zijn mond steekt of hoe veel tijd dagelijks in de zandbak wordt doorgebracht, dan kan aan de hand van bepaalde normen worden uitgerekend hoeveel vreemde stoffen het kind op neemt. Muilerman: "Hef is beslist niet de bedoeling bloed te prikken bij de kinderen of geregeld urine in te zamelen. Dat zou voor zowel de kinderen als de ouders veel te belastend zijn". Een deel van het inventarisa- tiewerk wordt uitgevoerd door medewerkers van het Milieucen trum. Omdat de beschikbare mankracht hiervoor niet toerei kend is, wordt evenwel ook de hulp van de ouders ingeroepen. Ouders die wonen in de buurt van bollenbedrijven en bereid zijn aan het onderzoek mee te werken, moeten gedurende een bepaalde tijd een logboek bij- hng door seizoenkampeerders op De Zuid. "Vaak moeten we aan het eind van het jaar het geld nog bin nenkrijgen, terwijl de katnpeerver- ordening voorschrijft dat het be drag uiterlijk voor 1 juni moet wor den betaald". Dit jaar bleken op 15 juni, dus ruim twee weken na de uiterste betalingsdatum, nog 116 van de ongeveer 300 kampeerders niet aan hun verplichtingen te heb ben voldaan. Voor de meeste gas ten gaat het om een bedrag van 890 gulden voor de periode van april tot september. "Het is op zich al een unieke si tuatie dat de kampeerders het be drag. niet vporuit hoeven te beta len, zoals bij seizoencampings ge woonlijk wèl het geval is", aldus de woordvoerster. "De afgelopen pe riode hebben we steeds ontzettend veel moeite moeten doen om het geld alsnog binnen te krijgen en met de brief aan de kampeerders hebben we aan deze situatie een eind willen maken". De 'wanbetalers' is een hoger weektarief in het vooruitzicht ge steld, voor de periode dat het geld niet was overgemaakt. Voordat de ze strafsanctie zou ingaan, kregen de kampeerders nóg een maand de tijd om de zaak financieel in orde te maken. Volgens de woordvoer ster van de gemeente heeft dit er inmiddels toe geleid dat 109 van de 116 gasten inmiddels aan hun ver plichtingen hebben voldaan. Een grote groep kampeerders, ongeveer 50 van de 300, heeft dit jaar verder een hogere aanslag ge had omdat zij meer ruimte op het terrein in beslag namen dan in het huurcontract was opgegeven. "De eigenaren mogen zelf opgeven hoe veel grond zij benutten en tot nog toe is die opgave slechts steek- proefgewijs gecontroleerd. Dit jaar zijn echter alle tenthuisjes aan een controle onderworpen en is geble ken dat 50 mensen een onjuiste op gave hebben gedaan", aldus de woordvoerster. Voor een oppervlakte tot 25 vier kante meter betalen de kampeer ders 890 gulden per seizoen. Voor 25 tot 35 vierkante meter moet 1090 gulden worden betaald. Prijsstijging De kampeerders zijn vooral ver bolgen over de manier waarop de ambtenaren de tenthuisjes dit sei zoen hebben opgemeten. Voorzit ter Bergers van de kampeervereni ging: "Mensen die een vlonder van een halve meter voor hun huisje hebben gelegd of een bekisting rond de gasfles hebben getim merd, vallen nu opeens in het ho gere tarief en moeten 200 gulden meer gaan betalen. Dat is echt een belachelijke zaak". Volgens Bergers moeten de kam peerders op het terrein toch al veel voor lief nemen, omdat met het oog op de komende renovatie een aantal voorzieningen verre van op timaal functioneert. "Het is dan ook onbegrijpelijk dat de gemeen te zich nu zo formeel opstelt", meent Bergers. Het kampeerter rein Zuid wordt voornamelijk be volkt door seizoengasten, die vaak al vele tientallen jaren in Katwijk hun vakantie doorbrengen. De kampeerders hebben in de afgelo pen jaren in eigen beheer een groot aantal verbeteringen aan het ter rein aangebracht. "Ook in dat licht is de huidige handelwijze van de gemeente bijzonder kleinzielig", vindt de voorzitter van de kam peervereniging. De scherpere opstelling van de gemeente leidt er volgens Bergers toe dat vooral de oudere kampeer ders, vaak aow'ers, het geld voor een seizoenplaats niet meer kun nen opbrengen. "Het is niet alleen de indeling in een hoger tarief, maar ook de prijsstijgingen in ver band met de renovatie die de men sen parten gaat spelen". Het kam peertarief wordt de komende vier jaar steeds met 9 procent opgetrok ken. "De feitelijke verhoging is na vier jaar veel meer dan 36 procent", zegt Bergers, "omdat het stijgings percentage steeds over een hoger tarief wordt berekend". Wethouder W. van der Plas zal op donderdag 30 juli de renovatie plannen toelichten tijdens een bij eenkomst van de kampeerders. Bergers verwacht dat ook de re cente klachten over de handelwijze van de gemeente ter sprake zullen komen. KATWIJK - De op de vangst van kabeljauw gespecialiseerde vissers - de zogenaamde k-documenthou- ders - willen dat het ministerie van landbouw en visserij hen nog eens een vangsthoeveelheid van 600 ton kabeljauw extra toewijst. Met het huidige quotum van 880 ton is het niet mogelijk om de groep van twintig schepen tot aan het eind van dit jaar rendabel te laten vis sen, zo meent secretaris J. Ouwe hand van de Katwijkse vereniging van schipperseigenaren. Volgens Ouwehand hebben de k- documenthouders, die voorname lijk uit Katwijk afkomstig zijn, nog recht op ongeveer 600 ton van het extra quotum kabeljauw dat de EG onlangs aan ons land heeft toege wezen. "Wanneer wij ons uitslui tend kunnen beperken tot de nu toegewezen 880 ton, kunnen de schepen per week niet meer dan 50 kisten kabeljauw aanvoeren. Dat is te weinig voor een rendabele op brengst". De k-documenthouders willen op korte termijn een gesprek met het ministerie over een extra toe wijzing. Verder hebben zij de mi nister van landbouw en visserij er opgewezen dat een strenge contro le noodzakelijk is om te voorko men dat het schamele kabeljauw quotum dat de Nederlandse vloot momenteel nog heeft, opnieuw voortijdig door de groep overige schepen wordt weggevist. Na de ruil van enkele vangsthoe- Geen kunstgrasveld hockeyers in Lisse LISSE - De hockeyclub Hisalis in Lisse is 'zeer teleurgesteld' over het besluit van B en W van deze gemeente voorlopig nog geen geld beschikbaar te stellen voor de aan leg van een kunstgrasveld. Bij Hi salis waren intussen plannen ont wikkeld om in 1988 met behulp van financiële steun van de ge meente met de aanleg te kunnen beginnen. Voorrang is voorlopig door het college gegeven aan het beschikbaar stellen van subsidies voor de aanleg van clubgebouwen van de Ren- en Toervereniging De Bollenstreek en de scoutinggroep De Kaninefaten. zit in de bodem en het sloot- en grondwater. Wij denken dat de chemische middelen inmiddels veel schade hebben aangericht. Op dit moment is er voor dit on derzoek evenwel geen geld". Verbieden Muilerman wil niet vooruitlo pen op de resultaten van het on derzoek: "Het kan best zijn dat het allemaal wel meevalt. Het heeft geen zin om nu al iedereen angst aan te praten". Deson danks is hij ervan overtuigd dat chemische middelen veel kwaad aanrichten. "Kanker, longaan doeningen en allerlei effecten op langere termijn zijn inmiddels aangetoond". De Hillegommer bepleit onder meer een veel strenger toela tingsbeleid: "In Amerika wprdt een stof direct verboden wan neer wordt ontdekt dat deze kan kerverwekkend is. Bij ons ge beurt dat niet. Nederland kent al tijd overgangstermijnen en ont heffingen. Dat is eigenlijk bela chelijk". Vervanging van de chemische door meer milieuvriendelijke middelen is volgens Muilerman geen sinecure. De ondernemers in de bollenteelt zijn alleen be reid hiertoe over te gaan als de alternatieve middelen veel goed koper zijn dan de gangbare che mische middelen. "Bovendien zijn er nog te weinig milieuvrien delijke middelen beschikbaar. Wij zouden heel graag ook hier naar onderzoek laten doen, maar het geld ontbreekt". Hoewel het onderzoek zijns in ziens nog lang niet compleet is, toont Muilerman zich een tevre den mpn: "Jarenlang is er maar raak gespoten zonder dat iemand zich om de gevolgen bekommer de. Het onderzoek naar de gevol gen voor de werknemers en be woners betekent een fikse stap op de goede weg". veelheden met Duitsland en het extra quotum dat door de EG is toegewezen, resteert voor de k-do cumenthouders en de overige rondvisvissers nog een vangsthoe veelheid van 4160 ton kabeljauw. Vanaf maandag mag er weer kabel jauw worden aangevoerd. Overleg De k-documenthouders vergade ren vandaag in Katwijk over de be slissing van minister Braks om vis sers die de afgelopen weken toch kabeljauw hebben aangevoerd, voorlopig voor de kant te houden. De visserij blijft voor deze overtre ders van het vangstverbod een week gesloten voor elke week dat zij illegaal op kabeljauw hebben gevist. Secretaris Ouwehand: "Voor onze groep van twintig vis sers zou dat betekenen dat er zeker tien maandag niet kunnen uitva-, ren. Dat is voor ons niet aanvaard baar". Bij het overleg in het gebouw van de Katwijkse vereniging van schipperseigenaren zal ook de raadsman van de k-documenthou- ders, mr. J. van der Plas, aanwezig zijn. NIEUWKOOP - De Nieuwkoopse Brenda Mantel (17) heeft in Aker sloot een voorronde gewonnen voor de Miss Holland Verkiezing 1987. Daarmee is ze één van de kanshebbers geworden voor de fi nale op 31 juli waar de Miss Hol land wordt gekozen. De regionale voorronde van de Miss Holland Verkiezing in samen werking met de TROS zou aanvan kelijk in Alphen plaats hebben. De Nieuwkoopse moest nu echter af reizen naar Akersloot (bij Alkmaar) waar ze door de jury unaniem tot de mooiste van de avond werd ver kozen. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Voor de praktijk van Duyn, Brandt: R.J.W. Duijn. Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt. Homanstraat 1, Rijnsburg. tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest .Leidse weg 560, Voorscho ten, tel. 071-768616. Wassenaar J- Thijsse, Surinamestraat 52, tel. 460040; J. Kruijne, Het Zicht 61. tel. 292979; J. Roest, Parkweg 211, Voor burg, tel. 870893. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp. Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: W.D.C. van der Velde. Lorentzkade 24, Leiden, tel. 071-132828. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel. 125215 doet dienst in eigen praktijk. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28. Oegstgeest, is tandarts de Minjer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. Wassenaar R. Crul, Rozeveldlaan 48, tel. 11792, spreekuur van 17.30-18 uur. Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. v.d. Mey, tel. 221044. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen. Fa- gelstraat 31, tel. 218661, spreekuur Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus. Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange. tel. 212025, spreekuur Bronkhorststraat 43- 45. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muüsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: W. de Bruyne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 134345. zo 8 uur tot 24 uur: J. Pleiter, Fruinlaan 11, tel. 131337. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr. v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer. v.d Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420, spreekuur Haagweg 60. zo 8 uur tot 24 uur: P.G. Arnou, tel. 311414, spreekuur Petr. Moensweg 52. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zó 8 uur: J.L. Schaefer. Rijnsburgerweg 11. tel. 173964. zo 8 uur tot 24 uur: A. Hammerstein, tel. 767646, spreekuur Robijnstraat 2b. Leiderdorp za: L. Middendorp, Peppelschans K i4, tel. 895525, spreekuur van 12.30-13 uur, Peppelschans K 14. zo: P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070, spreekuur van 12.30-13 uur, Hoofdstraat 40. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voorschoten za: C. Meyer, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493; zo: W. van Dam, Palestinalaan 29. tel. 3960. Warmond Huisartsenpraktijk Heornweg/Sleeb- oom, Prof. Aalberselaan 2. Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar za: M.H. van Tolingen, tel. 15939, spreekuur Van Polanenpark 94. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 17 tot vr 24 juli door: Apotheek Kok, Diamantlaan 5a, Leiden, tel. 071-763439. Kooiapotheek, Surinamestraat 7, Lei den, tel. 071-214060. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3. Voorschoten, tel. 071-762877. Wassenaar Apotheek Langstraat, Langstraat 156, tel. 11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. zo: J. Stuyfzand, tel. 12460, spreekuur Kerkstraat 42. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten. tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11