Kabinet beknibbelt op nieuwe techniek Britse luchtvaart daagt wereld uit Vlaanderen pakt mest aan Kleine bedrijven verdwalen in subsidiewoud Slechts 230 miljoen extra 'Bondsrepubliek moet groei meer stimuleren' Buitenlander in China steeds vaker opgelicht 'Dramatische wijziging nodig in landbouwbeleid' Stakingen in Britse mijnen POMP NIEUWE STIJL Gratis spreekuur voor ondernemers uit midden- en kleinbedrijf vakantiefestival Moeqa éPR/Mjm&tr WINKEL DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft voor deze kabinetsperiode 230 miljoen gulden extra uitgetrokken voor het technische vernieuwing in het bedrijfsleven. Dat is minder dan de helft dan het bedrag dat de commissie-Dekker voor het technologiebeleid heeft geadviseerd (550 miljoen gulden). De commissie, die onder voorzit terschap stond van oud-Philips- topman dr. W. Dekker, had onder meer geadviseerd een netwerk van regionale adviescentra in te stellen. Volgens het kabinetsbesluit zullen begin 1988 de eerste vijf regionale innovatiecentra van start gaan, die vooral kleine en middelgrote on dernemingen moeten gaan advise ren over technologie. Een op te richten agentschap moet de uitvoering van het techno logiebeleid op zich nemen en de centrale post worden voor de inno vatiecentra. Tot een nieuwe advies raad voor wetenschap en technolo gie als adviesorgaan voor onder meer het technologiebeleid is op gericht, zal een tijdelijke vervolg- commissie van zeven hooggekwa lificeerde personen deze advies taak vervullen. De 230 miljoen gulden extra zul len als volgt worden besteed: 75 miljoen voor uitbreiding van de In novatiestimuleringsregeling, 60 miljoen voor uitbreiding van het bedrijfsgerichte deel van de tech nologieprogramma's, 50 miljoen voor internationale samenwerking, 35 miljoen voor verspreiding en toepassing van kennis door mid delgrote en kleine ondernemingen en 10 miljoen als extra voor de Stichting voor Technische Weten schappen 10 miljoen gulden. Begin 1989 moet het agentschap voor technologiebeleid gaan werken. Begin 1988 zullen echter al een aantal taken van economische zaken worden ondergebracht in een zelfstandige werkmaatschap- PARIJS (DPA) - De Westduitse regering moet meer doen om de economi sche groei en de binnenlandse bestedingen te stimuleren, zo luidt de voornaamste aanbeveling in een rapport van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) over de Bondsrepu bliek. In het rapport wordt de Westduitse regering geprezen voor de wijze waarop zij het begrotingstekort en de inflatie binnen de perken heeft weten te houden. De OESO verwacht dat de inflatie dit jaar één procent zal bedragen, terwijl voor volgend jaar stabiele prijzen worden voorzien. Deze voorspellingen zijn gebaseerd op de dit jaar in West-Duitsland afge sloten cao's, waarin de loonstijgingen beperkt blijven. Doordat verder het tekort van de overheid is afgenomen en de winsten van de industrie zijn gestegen bestaat er ruimte voor overheidsinvesteringen ter stimulering van de economische groei. De ontwikkeling van de werkloosheid" geeft minder reden tot optimis me. In 1988 zal de werkloosheid toenemen van acht tot 8,25 procent van de beroepsbevolking, aldus de OESO. Bovendien voert West-Duitsland nog altjd veel minder uit dan in. Dit is ongunstig, ook internationaal gezien, aldus het rapport. Om het handelsoverschot en de werkloosheid te verminderen is stimulering van de binnenlandse vraag en de investe ringen de enige mogelijkheid. Daarbij is een grotere staatsschuld wel toelaatbaar, zo meent de OESO. BEIJING (AP) - Buitenlandse bezoekers aan China plachten in vroe ger jaren altijd hoog op te geven van de bijna pijnlijke eerlijkheid van het personeel in de Chinese dienstensector. De laatste tijd is daarin echter een duidelijke kentering te zien. Zelfs de Chinese pers meldt nu dat het oplichten van buitenlanders zich tot een wijd verspreid probleem ontwikkelt. De Beijing Ribao bracht gisteren een rapport uit dat eerder was verschenen in Luyou Shidai, een tijdschrift over toerisme. In dit rap port wordt geconstateerd dat steeds meer buitenlandse-toeristen in China worden opgelicht en bezwendeld door personeel in de toeris tenindustrie, maar ook door winkeliers en straatverkopers. Het toerisme is een belangrijke bedrijfstak en de voornaamste in komstenbron van buitenlandse valuta. Verleden jaar werd het land bezocht door 22,8 miljoen buitenlanders, die in totaal ongeveer 1,5 miljard dollar uitgaven. Het oplichten van buitenlanders houdt ver band met het feit dat in China met de eigen valuta geen buitenlands geld kan worden aangekocht. Buitenlandse valuta zijn dan ook een zeer gewild object, waarvoor op de zwarte markt zeer hoge bedragen worden betaald. De hoofdstad Beijing telt ongeveer 70 winkels die alleen voor bui- tenlandérs toegankelijk zijn. Gidsen die de buitenlanders naar deze winkels weten te lokken kunnen rekenen op hoge commissies. Het winkelpersoneel laat de toeristen teveel betalen en steekt het over schot in eigen zak, aldus het rapport. Niet alleen gidsen, winkel- en horecapersoneel, ook tolken, chauf feurs en straatverkopers proberen op allerlei mogelijke manieren hun voordeel te behalen ten koste van de buitenlandse bezoeker. DEN HAAG (ANP) - De handels ambassadeur van de Verenigde Staten, Clayton Yeutter, heeft op nieuw een vurig pleidooi gehou den voor een grondige hervorming van de handel in landbouwproduk- ten in de wereld. Hij brak hierbij een lans voor het anderhalve week geleden door president Reagan ge lanceerde plan om binnen een pe riode van tien jaar alle subsidies aan de landbouw af te schaffen. Andere maatregelen zijn niet ge noeg, we moeten een flinke stap vooruit zetten, zo verklaarde Yeut ter gisteren tijdens een persconfe rentie per satelliet met journalisten in Europa. Het Amerikaanse plan tot af schaffing van alle exportsubsidies, alle martktbelemmeringen (zoals invoerrechten) en alle binnenland se subsidies die de vrije handel in landbouwprodukten verstoren, is in Europa sceptisch ontvangen. In het algemeen wordt het als niet- realistisch bestempeld. De Europe se Commissie blijft bij haar stand punt dat ze alleen wel onderhande len over vermindering van de llpiin asn Ho hoeren. Yeutter verklaarde echter dat er nu wel genoeg is onderhandeld. Er zijn 'dramatische, revolutionaire' veranderingen nodig. Hij gaf toe dat deze hervormingen zeer com plex zijn en politiek gevoelig lig gen, maar ze hoeven ook niet van de ene op de andere dag te gebeu- pij. Het gaat hierbij om de biotech nologie, informatica, nieuwe mate rialen en medische technologie, de uitvoering van de regeling voor het technisch ontwikkelingskrediet en het internationaal technologiebe leid. Het kabinet wil een begin maken met besteding van de in het regeer akkoord afgesproken pot van 300 miljoen gulden voor betere appara tuur in het beroepsonderwijs. De commissie-Dekker heeft geadvi seerd 95 miljoen gulden extra uit te trekken voor het middelbaar en hoger beroepsonderwijs. Boven dien is er volgens de commissie 80 miljoen gulden nodig voor appara tuur voor het wetenschappelijk on derwijs. Ontoereikend De vakbonden en werkgeversor ganisaties vinden dat het kabinet te weinig geld uittrekt voor de technologie. De vakcentrales FNV en CNV hebben afwijzend gerea geerd. Het budget is nog maar een kwart van de miljard gulden die de FNV had gevraagd. De vakbewe ging blijft bovendien 'stelselmatig buiten de invoering van het tech nologiebeleid", waardoor het door het kabinet zo gewenste breed maatschappelijk draagvlak voor invoering en aanvaarding van nieuwe technologieën ontbreekt', aldus beide vakcentrales. Ook de werkgeverscentrales VNO en NCW hebben kritisch ge reageerd. In een reactie zeggen zij dat het kabinet geen wezenlijke oplossing aandraagt voor een bre de stimulering van de technologie in de komende tijd. "Sterker nog, de technologi-impuls blijft uit". Dr. W. Dekker, voorzitter van de technologie-commissie, is voldaan over het feit dat het kabinet zijn ad vies in grote lijnen heeft gevolgd. Hij betreurt daarentegen dat het kabinet minder geld uittrekt dan de commissie heeft geadviseerd, aldus Dekker mede namens de commissie gisteren in een reactie. LONDEN (AFP) - Veertiendui zend mijnwerkers in Groot-Brit- tannië, werkzaam in negentien mij nen in Yorkshire, zijn in staking gegaan uit protest tegen tucht maatregelen van de directie van British Coal tegen vijf collega's. De directie verbood de vijf maandag het werk te hervatten. De vijf waren op vakantie gegaan een paar uur voordat ze daarvoor toe stemming hadden gekregen en zij waren schriftelijk opgeroepen om zich te verantwoorden, maar kwa men niet opdagen. De staking begon in Frieckley en breidde zich woensdag en gisteren over 19 mijnen uit, nadat wacht posten waren uitgezet. British Coal heeft gezegd dat geen onderhande lingen zullen worden geopend zo lang de staking voortduurt. British Coal derft door de sta king 50.000 ton kolen per dag en de mijnwerkers zien hun loon vei derd met 160 gulden per dag. ROTTERDAM - Shell heeft in Rotterdam-Zuid. een nieuw type benzinestation in gebruik genomen. Het tank station zal na uitgebreide technische testen en gesprekken met klanten mogelijk als voorbeeld dienen voor het 'pompstation van de toekomst'. Voor de klant valt op dat de slang volledig in het inwendige van de pomp is opgeborgen, dat er elke soort benzine kan worden getankt en dat bij de pompen het gebruikelijke stoepje met trottoirband ontbreekt. Om te voorkomen dat gemorste benzine in de grond dringt, zijn speciale voorzieningen getroffen. Binnen heeft Shell een aantal maatregelen genomen om de pomphouder, die de klant vanachter kogelvrij glas bedient, tegen mogelijke roofovervallen te beschermen. Een woordvoerder van de oliemaatschap pij wilde uit veiligheidsoverwegingen niet zeggen wat die maatregelen inhouden. (foto gpdi subsidies en andere handelsbelem meringen, waarbij nauwkeurig de vooruitgang in de gaten wordt ge houden, aldus Yeutter. Hoe langer de hervormingen worden uitge steld, des te moeilijker wordt het om ze uit te voeren. „Laten we het nu proberen, het is een uitdaging die we moeten aangaan" Yeutter benadrukte de goede wil van zijn land. De VS zijn bereid al le subsidies af te schaffen, ook die aan de landbouwexport naar de Sowjet-Unie. De VS hebben hun plannen bij de wereldhandelsbe sprekingen in het kader van de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) inge bracht. Rederij Townsend verandert naam na scheepsramp DEN HAAG (GPD) - De Britse veerdienstmaatschappij Town send Thoresen gaat haar naam wij zigen in P&O European Ferries Ltd. De ramp voor Zeebrugge met de Herald of Free Enterprise is de aanleiding geweest voor het be sluit om tot naamswijziging over te gaan. „Het zal duidelijk zijn dat de ramp het bedrijf veel negatieve pu bliciteit heeft bezorgd", aldus een woordvoerder van Townsend Tho resen die er aan toevoegt dat het aantal boekingen van Nederlandse passagiers na het drama in maart niet is teruggelopen. De 'Pride of Calais', die in het najaar in gebruik wordt genomen, gaat als eerste schip van de rederij met de nieuwe naam en in nieuwe kleuren varen. SCHEEPSWERF - De werkgele genheid van de 100 werknemers van de scheepswerf De Hoop, met vestigingen in Schiedam en Har- dinxveld-Giessendam, staat op de tocht nu de werf deze week door de Rotterdamse rechtbank failliet is verklaard. Curator mr. A. Caljé ziet voor maximaal 25 werknemers de mogelijkheid hun baan te behou den, als het mogelijk is de werf in Schiedam in afgeslankte vorm voort te zetten, zo heeft hij gisteren meegedeeld. LONDEN (AP/DPA/ANP) - Bri tish Airways PLC, de onlangs door de Britse staat verkochte nationale luchtvaartmaatschappij, gaat de kleinere concurrent British Cale donian Group PLC overnemen voor een bedrag van 237 miljoen pond. De transactie is bedoeld om de toenemende internationale con currentie beter het hoofd te kun nen bieden. De Britse regering heeft gezegd te zullen onderzoeken of de fusie van de beide maatschappijen in het landsbelang is. De nieuwe maatschappij krijgt op de binnen landse markt vrijwel een monopo lie. British Airways biedt 115 ge wone aandelen BA voor elke 22 ge wone aandelen BCal. Er zijn onge veer 20 miljoen aandelen BCal in handen van duizenden investeer ders en personeelsleden. De aande len BCal worden niet op de beurs verhandeld. BA zei dat de eigenaren van 40,1 procent van de aandelen van BCal al hadden toegezegd hun aandelen te zullen verkopen. BCal-aandeel- houders die geen BA-aandelen wil len hebben kunnen hun aandelen ook verkopen voor 10,71 pond per stuk. Direct na de bekendmaking steeg de waarde van BA-aandelen op de beurs met 11 pence naar 1,71 pond. British Airways werd in januari door de regering Thatcher voor 900 miljoen pond verkocht aan het pu bliek. BA heeft in het op 31 maart afgesloten boekjaar een winst be haald van 162 miljoen pond ster ling, 543 miljoen gulden. Vorig jaar leed BCal een verlies van 19 mil joen pond sterling, 63,6 miljoen gulden. British Caledonian heeft een vloot van 27 toestellen en vliegt op Noord-Amerika, Afrika, het Midden-Oosten, het Verre Oos ten en op verschillende punten in Europa. British ^irways onder houdt met zijn 164 vliegtuigen ver bindingen op 70 landen. BA-topman Lord King sprak van BRUSSEL (ANP) - Eind septem ber wordt in Vlaanderen een maat regel van kracht om het openen van nieuwe veemesterijen aan ban den te leggen. De Vlaamse minis ter van milieu, Jan Lenssens, maakte dit gisteren bekend als on derdeel van een plan om het mest overschot aan te pakken. Onlangs verbood hij al de invoer van Neder landse drijfmest in Vlaanderen. Nogal wat Nederlandse boeren hebben in de afgelopen tijd gron den in België gehuurd om daar een deel van hun veemesterijen naar over te brengen. Dat gebeurde vooral in de buurt van Turnhout, Hasselt en Maaseik en (op minder grote schaal) bij Antwerpen en Tongeren. In totaal gaat het om een kleine 3.500 hectare. Aan die prak tijken wordt nu door de in Vlaan deren op stapel staande maatrege len een eind gemaakt. Het ontwerp-decreet van minis ter Lenssens voorziet in het aan banden leggen van het verspreiden van mest. De maximale hoeveelhe den te verspreiden mest moeten nog worden bepaald. Er worden 'mestbanken' opgericht, die voor een verantwoorde verspreiding of de vernietiging van de mestover schotten moeten zorgen. Die ban ken (hooguit twee in totaal) wor den gefinancierd met heffingen welke door de veemesterijen die mestoverschotten veroorzaken be taald moeten worden. De op brengst van die heffingen raamt men op ruim drie tot bijna vier mil joen gulden. Lenssens meent dat zo'n vijf pro cent van de rond 75.000 veemeste rijen in Vlaanderen met de heffing te maken zal krijgen. Speciale ambtenaren zullen belast worden met de controle. Kort Zakelijk Handel China China heeft over het eerste half jaar van 1987 een tekort op de han delsbalans van 2 miljard dollar ge boekt. Dat is eenderde deel van het tekort over dezelfde periode van het vorige jaar. Dat meldde het of ficiële persbureau Xinhua van daag. Over de eerst zes maanden van dit jaar nóm China's export toe tot 16,6 miljard dollar, een record. De importen bedroegen 18,6 mil jard dollar, 6,2 procent minder dan over het eerste halfjaar van 1986. Zout Alle 400.00 tot 500.00 ton zout uit Twente die jaarlijks naar Tesseit- derlo Chemie in het Belgische Kwaadmechelen gaat, wordt voor taan per schip vervoerd. Akzo Zout Chemie (AZC) in Hengelo en de Belgische firma zijn dat overeenge komen met de Vereniging Toer beurt Noord-Zuid, een organisatie van binnenschippers. Het is het grootste contract in het scheep vaartverkeer tussen Nederland, België en Frankrijk. Coca-Cola Het Amerikaanse frisdranken concern Coca Cola heeft in het tweede kwartaal van dit jaar zijn nettowinst met achttien procent vergroot tot 266 miljoen dollar. De verbetering van het resultaat is vooral een gevolg van groei in de sector frisdranken. De winst was minder dan verwacht, door een 'mislukt filmavontuur'. De film Ishtar heeft ongeveer vijftig mil joen dollar gekost, twee maal zo veel als oorspronkelijk werd voor zien. Volgens ingewijden gaat het om een van de grootste financiële debacles uit de filmgeschiedenis. een "unieke gelegenheid, die de Britse luchtvaart in staat stelt de wereld uit te dagen". Volgens Sir Adam Thomson, voorzitter van de raad van bestuur van BCal, ver schaft de nieuwe onderneming Groot-Brittannië een luchtvaart maatschappij met een ongeëve- naard routenet, die in staat is de meest agressieve concurrentie het hoofd te bieden. BCal is eigendom van de particu liere onderneming British Caledo nian Group Plc. De maatschappij, die haar geld steeds heeft moeten verdienen met de vliegroutes waar BA geen brood in zag, heeft altijd kritiek gehad op het regeringsbe leid ten aanzien van de verdeling van de vliegroutes. Kabelj auwvangst weer toegestaan DEN HAAG - Na de zogenaamde k-documenthouders mogen nu ook de overige rondvisvissers van af maandag weer kabeljauw aan voeren. Het ministerie van land bouw en visserij heeft gisteren be kend gemaakt dat de onderhande lingen tussen ons land en Duits land over het ruilen van bepaalde vangsthoeveelheden, zijn afge rond. Door deze ruil en een eerdere verhoging van het kabeljauwquo-* turn door de EG, is nu voor de vis sers in de Noordzee en de Noorse Zee weer 4160 ton kabeljauw be schikbaar. Om te voorkomen dat deze vangsthoeveelheid opnieuw te snel wordt opgevist, mogen de rondvisvissers per week niet meer dan 75 kisten, ongeveer 3000 kilo, HILVERSUM - In het midden- en kleinbedrijf wordt weinig gebruik gemaakt van de bestaande subsi diemogelijkheden. Daardoor blij ven veel kansen om de werkloos heid te verminderen onbenut. Om de kleine ondernemer wegwijs te maken in het subsidiewoud heeft het accountantsbureau Van Noort door Joan Haan Gassier Co deze maand besloten een kosteloos subsidiespreekuur in te stellen. „Het wordt tijd, dat onze branche wordt wakkerge- schud en zich gaat bemoeien met de subsidiewereld. Dat zou de eco nomie in ons land zeker ten goede komen", verklaart initiatiefnemer mr. drs. E. Gassier. Volgens hem wemelt het van de subsidiemogelijkheden, maar haakt het midden- en kleinbedrijf af omdat de regelingen te ingewik keld zijn en het vaak maanden duurt voordat een aanvraag wordt behandeld. Daarnaast zijn er veel mogelijkheden niet bekend. „Neem bij voorbeeld de manage mentondersteuningssubsidie. 'Die is er voor bedoeld om onderne mers een handje te helpen bij de automatisering van hun bedrijf. Veertig tot zeventig procent van de advieskosten kan men bij de over heid terugvragen. Door goed in te spelen op nieuwe technologiën kan de onderneming efficiënter werken en daardoor de c tie beter het hoofd bieden. Dat le vert absoluut arbeidsplaatsen op. Zeker bij exporterende bedrijven". Binnenhalen De grote jongens in onderne mersland strijken volgerts Gassier op dit moment het grootste deel van de subsidie op. Geld dat eigen lijk bedoeld is voor het midden- en kleinbedrijf. „Dat komt omdat zij mensen in dienst hebben, die zich enkel bezig houden met het bin nenhalen van subsidies. Alleen al daardoor kunnen zij beter profite ren van het economische klimaat. Wij als accountants en belasting consulenten moeten dat gat in het midden- en kleinbedrijf opvullen. Natuurlijk zijn er veel adviesdien sten, zoals de Kamer van Koophan del, maar die kennen de betrokken onderneming lang niet zo goed als wij. Hun opstelling is daardoor vaak afstandelijk en te vrijblij vend", meent Gassier. De rol van het midden- en klein bedrijf wórdt door de overheid on derschat. Dat stelde de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) in een rapport, dat begin deze maand verscheen. Volgens de WRR heeft deze sector meer steun van het rijk nodig. Ons land kent ongeveer 200.000 kleine bedrijven (maximaal 99 werkne mers) en zo'n 340.000 zelfstandige ondernemers zonder personeel. Daarnaast zijn er 35.000 grote be drijven. Die laatste groep staat vol gens de Raad ten onrechte cen traal. Voor onze economie moet het juist voor het overgrote deel van de kleinere ondernemingen komen. Statuut Staatssecretaris Jan Evenhuis (economische zaken) heeft direct na het WRR-rapport aangekondigd binnen afzienbare termijn te ko men met een zogeheten zelfstandi genstatuut. Zo'n statuut is een uit drukkelijke erkenning van de bete kenis van de zelfstandige onderne mers voor onze economie. Het ka binet moet in zijn beleid dan reke ning te houden met hun positie. Uitgangspunt voor het statuut is, dat bedrijven een dusdanig rende ment moeten kunnen behalen, dat er voldoende ruimte ontstaat om te kunnen reserveren, investeren en consumeren. Concreet betekent dit, dat het midden- en kleinbedrijf in de toekomst minder zwaar door de fiscus zal worden aangeslagen. „Een prima zaak", verklaart Gassier. „De ondernemer hoeft zich dan niet meer in allerlei boch ten te wringen. Ook ontstaat er dan financiële ruimte om nieuwe din gen te doen. En juist de kleine mid denstander staat hierom te sprin gen. Er zijn wel financieringssubsi dies voor deze groep, maar ook die regelingen zijn nauwelijks be kend". Beslommeringen Gassier introduceerde het subsi- Voor rondvisvissers die zich de afgelopen weken niet aan het vangstverbod voor kabeljauw heb ben gehouden blijft de visserij met een week extra gesloten voor elke week dat zij illegaal kabeljauw hebben aangevoerd. De kabel jauwvisserij blijft ook gesloten voor de zogenaamde boomkorvis- sers. advertentie. elke zaterdag iets leuks! V initiatiefnemer Gassier: grote bedrijven strijken meeste subsidies op. diespreekuur bij de opening van zijn nieuwe bureau in Utrecht. Als het spreekuur aanslaat, wordt het ook ingevoerd bij de vestigingen in Den Haag, Rotterdam, Apeldoorn, Doetinchem en Nunspeet. „Dat zal ongetwijfeld gebeuren. Ondanks het zomerreces hebben wij al heel wat positieve reacties binnenge kregen". (foto GPD) De registeraccountant hoopt, dat het initiatief door zijn collega's wordt overgenomen. „Dat bete kent overigens niet, dat de over heid nu de armen over elkaar kan slaan." Er zal meer voorlichting moeten worden gegeven. Al is het alleen maar voor die ondernemers, die hun financiële beslommerin gen zelf regelen','. Gratis dartelen en springen van 10.00 tot 17.00 uur. LEIDERDORP

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7