Poindexter onthield Congres informatie Duits-Duitse relatie duidelijk veranderd WAARSCHUWING VOOR VALSE GIROBETAALKAARTEN. 'Niet in strijd met de wet' Filippijnen eisen geld ex-president Marcos op Nieuwe president India stelt zich passief op POSTBANK WASHINGTON - De voormalige nationaal veiligheidsadviseur John Poindexter heeft het Congres doelbewust informatie onthouden over de manier waarop de Contra's ge steund werden in de tijd dat dat niet mocht. Linda Poindexter, geestelijke in de Epioscopale Kerk, speelt met een kruisje om haar hals tijdens het verhoor van haar man. (foto epa) Nieuwe regels voor geheime operaties VS WASHINGTON (AP) - Het Witte Huis heeft de procedures voor het starten van geheime operaties ver anderd en is bereid met het Con gres te overleggen over betere om gang met geheime informatie. Dat heeft Mariin Fitzwater, de woord voerder van president Reagan, gis teren gezegd. Een aantal geheime operaties is daarom gestaakt. Wat betreft de geheime operaties zijn de criteria volgens Fitzwater: „Is het legaal? Is het Congres af doende op de hoogte? Steunt het het Amerikaanse beleid? En is het aanvaardbaar voor het Amerikaan se publiek als het uitlekt?" De herziening heeft ertoe geleid dat de president opnieuw toestem ming heeft gegeven voor een aan tal geheime operaties en dat ande re zijn gestaakt, aldus Fitzwater. Hij wilde niet zeggen hoeveel ge heime operaties zijn gestaakt. Fitzwater zei dat met de gewij zigde procedure rond geheime ac ties veel is verbeterd om 'er zeker van te zijn dat de president ze be ziet en de soort oordelen velt die alleen de president mag vellen'. „Wij dachten dat het bestaande systeem voldeed. Niettemin toon den de hoorzittingen in het Con gres aan dat er verbeteringen mo gelijk zijn", aldus Fitzwater. Buitenland kort Afghanistan Het aantal verliezen onder de Sowjet- en regeringstroepen in Af ghanistan is na de toenemende aanvallen van het islamitische ver zet aan het stijgen. Dit heeft de woordvoerder van het Sowjet-mi- nisterie van buitenlandse zaken, Boris Rjadisjev, gisteren meege deeld. Hij verklaarde dat het door de Verenigde Staten gesteunde verzet de aanvallen op het bewind in Kaboel heeft opgevoerd sinds de Afghaanse leider Najib in januari een eenzijdig bestand afkondigde. Zuid-Korea De Zuidkoreaapse oppositie heeft gisteren het aftreden geëist van het maandag geïnstalleerde kabinet, om plaats te maken van een neutrale regering die garant kan staan voor het houden van vrije verkiezingen. De twee belang rijkste oppositieleiders, Kim Young Sam en Kim Dae Jung, stel den dat de deze week door presi dent Chun benoemde ministers niet in staat zijn zich neutraal op te stellen. Tankwagen Een tank-vrachtwagen met meer dan 20.000 liter benzine aan boord is gisteren - negen dagen na de ramp in Herborn - in een dorpje in Saarland in een scherpe bocht ge kanteld. De wagen explodeerde niet hoewel de tank openscheurde en 3.000 liter van de inhoud over de weg en in een kanaal vloeide. De bestuurder werd licht gewond. Meer dan 100 huizen in aangren zende straten werden uit voorzorg ontruimd. Communisten Het aantal leden van de commu nistische partijen in de wereld is vorig jaar gegroeid en. kwam met ruim 7 miljoen op 89.8 miljoen. Dit staat in het '1987 Yearbook on In ternational Communist Affairs' van het Hoover Institution van de universiteit van Stanford in Cali- fornië. De Chinese communisti sche partij is met 44 miljoen leden de grootste, gevolgd door die van de Sowjet-Unie met 18.5 miljoen en de Roemeense met 3.5 miljoen. Griekenland Griekenland heeft de mogelijk heid uitgesloten dat marinesche pen zullen worden ingezet om Griekse koopvaardijschepen te be schermen in de Perzische Golf. „Griekenland heeft noch de tradi tie, noch de mogelijkheid om zijn vloot naai* verschillende delen van de wereld te sturen," aldus een re geringswoordvoerder. Dat zei Poindexter gisteren tijdens de tweede dag van zijn verhoor door de Congrescommissie die de Iran-affaire onderzoekt. De vice- admiraal sprak daarbij over de tijd tussen oktober 1984 en oktober 1986, toen het zogenaamde Boland- amendement gold dat Amerikaan- se hulp aan de Contra's verbood. In die tijd verschenen bij tijd en wijle persberichten waarin werd gezegd dat de CIA en de Nationale Veiligheidsraad bij illegale steun betrokken waren. In dat verband werd ook al de naam van luitenant kolonel Oliver North soms ge noemd. door Henk Dam Het Congres vroeg in die tijd zo wel Poindexter als North naar de juistheid van deze berichten, maar beiden zeiden van niets te weten. Toen North tijdens een vergade ring van een commissie van het Huis van Afgevaardigden doelbe wust loog om de operaties voor de Contra's te verdoezelen, stuurde Poindexter hem een briefje met de opmerking „goed gedaan". De voormalige nationaal veilig heidsadviseur gaf dit gisteren tij dens zijn verhoor ruiterlijk toe. Hij zei ook van mening te zijn geweest, en nog steeds te zijn, dat hij daarbij niet in strijd met de wet had gehan deld. Het Boland-amendement, zo zei VS klagen bij Israël over discriminatie WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken heeft gisteren functiona rissen van de Israëlische ambassa de ontboden om te klagen over de discriminerende en willekeurige behandeling van zwarte en Arabi sche Amerikanen die het land wil len bezoeken. Washington heeft gedreigd dat als er niet binnen 30 dagen een ein de komt aan het gewraakte optre den tegen zwarten en Arabieren uit de VS, er een waarschuwing zal uitgaan aan reizigers dat zij met problemen rekening moeten hou den als ze Israël binnen willen. Poindexter, had geen betrekking op het werk van de Nationale Vei ligheidsraad. Die raad had daarom het recht om middels geheime ope raties de politieke wensen van de president uit te voeren. Volgens Poindexter werd die ju ridische inschatting gedeeld door de president. Dat was mede de re den, dat Poindexter zich bevoegd achtte om Oliver North te benoe men tot de speciale stafmedewer ker die de hulp moest coördineren. Poindexter zei, dat president R,eagan wilde dat de Contra-bewe ging in leven werd gehouden in de tijd van het Congres-verbod. De president wist in algemene termen van de hulpacties, maar Poindex ter herinnerde zich geen specifieke discussies met de president over de steun. Poindexter gaf gisteren ook toe, minister Meese (justitie) niet hele maal de waarheid te hebben ver teld toen deze november vorig jaar het eerste onderzoek naar de Iran- affaire deed. Hij had Meese verteld „in grote lijnen" van de doorslui zing van Iraanse betalingen af te weten, zonder verdere details te ge ven. Poindexter had aan Meese ook gezegd, gereed te zijn om zijn ont slag in te dienen. Een dag later kreeg hij het signaal dat hij kon op stappen. Poindexter noemde het gisteren een fout, dat North ontsla gen was. Als een kleine verrassing kwam de opmerking van Poindexter, dat hij wist dat een telefoongesprek tussen hem en CIA-directeur Ca sey door de CIA was opgenomen. Dit en andere bandjes bevinden, zich nu in handen van de speciale aanklager die de Iran-affaire on derzoekt, maar volgens commissie leden bevatten ze geen explosief materiaal. Inmiddels heeft de woordvoer der van Reagan, Mariin Fitzwater, gisteren gezegd dat Poindexter Reagan „een slechte dienst" had bewezen toen hij begin 1986 be sloot de president niets over de doorsluizing van Iraanse betalin gen te vertellen. Fitzwater sprak Poindexters me ning tegen, dat de president de doorsluizing zou hebben goedge keurd, als hij ervan had geweten. „Dat had hij zeker niet gedaan", al dus Fitzwater. BONN (AP) - Het feit dat nu einde lijk een definitieve afspraak is ge maakt voor een bezoek van de Oostduitse staatsleider Erich Ho- necker aan de Bondsrepubliek vormt een aanwijzing dat de Duits- Duitse betrekkingen de afgelopen tijd een duidelijke verandering hebben ondergaan. In december 1981 maakte de toenmalige bondskanselier Hel mut Schmidt nog een grote boog om Oost-Berlijn op weg naar zijn ontmoetingsplaats met Honecker in de DDR, om maar vooral niet met het fenomeen van de Oostduit se hoofdstad geconfronteerd te hoeven worden. De plannen voor een tegenbe zoek in 1984 van de Oostduitse pre sident en partijleider, ditmaal on der Schmidts opvolger Helmut Kohl, waren al in een vergevorderd stadium toen de zaak niet doorging vanwege de druk van de Sowjet- Unie. Dit stelde Bonn destijds. Nu liet FDP-politicus en voor malig minister van economische zaken, Otto Graf Lambsdorff, ech ter weten uitlatingen als zou Mos kou Honeckers eerdere voorne men om naar'de BRD af te reizen hebben weten te torpederen als „dom gezwets" te beschouwen. Toch wordt er in Bonn vanuit ge gaan dat het glasnost-beleid van Sowjetleider Michail Gorbatsjov veel, zo niet alles, te maken heeft met de ontwikkelingen op Duits- MANILLA (AP) - De regering- Aquino van de Filippijnen heeft een civiele procedure aangespan nen tegen de afgezette dictator Marcos om een bedrag van ruim twintig miljard gulden terug te krijgen. Dit zou hij en zijn familie tijdens zijn 20-jarige bewind aan het land hebben onttrokken. Volgens voorzitter Ramon Diaz van de commissie die een onder zoek instelt naar het reusachtige vermogen van Marcos en de her komst ervan zal eerst gerechtelijke vervolgin'g worden ingesteld tegen circa 40 andere personen. Zij wor den ervan beschuldigd dat zij heb ben samengespannen met de Mar- cos-clan bij het aanleggen van dat vermogen, dat al ruim voor de val van Marcos in februari 1986 veilig in het buitenland werd onderge bracht. Volgens Diaz is de schat ting van het bedrag van twintig miljard gulden, dat Marcos en zijn familie illegaal hebben verworven en uit het Jand gesmokkeld nog aan de voorzichtige kant. Diaz' pre sidentiële commissie voor goed be- stuur heeft bij een rechtshof onder meer de volgende klachten ingediend tegen Marcos: vertrouwensbreuk, machtsmis bruik, verduistering van over heidsgeld, afpersing en omkoping. Buiten de teruggave van het geld plus rente wil Diaz dat Marcos ook de op 25 miljoen gulden begrote onderzoeks- en proceskosten, twintig miljoen gulden aan onmid dellijke aanwijsbare schade die hij met zijn bewind heeft aangericht en een nog onbekend bedrag aan advocaatkosten en andere schade claims betaalt. Diaz verklaarde dat volgende week een begin zal worden ge maakt met de civiele zaak tegen Marcos hoewel deze daarbij niet persoonlijk aanwezig kan zijn. Pre sident Aquino-weigert namelijk de afgezette leider om veiligheidsre denen in de Filippijnen toe te la ten. Diaz lichtte toe dat de nieuwe rechtsprocedure die hij is begon nen ook bedoeld is om meer haast te zetten achter rechtszaken die in de VS en Zwitserland lopen om banktegoeden die Marcos daar heeft ondergebracht terug te krij gen. Zwitserland blokkeerde die tegoeden verleden jaar al, maar om de Zwitserse regering zover te krij gen dat dat geld naar de Filippij nen wordt overgemaakt wordt ver oordeling van Marcos na een diep gaand proces in zijn vaderland noodzakelijk geacht. ï-Diaz heeft beslag laten leggen op het kapitaal van 232 bedrijven waarin Marcos of zijn stromannen een meerder heidsaandeel hadden. Verder zijn de bankrekeningen geblokkeerd van zo'n 250 personen die fungeer den als dekmantel voor illegaal door de Marcos-clan verworven vermogen. Deze maatregelen gel den echter maar tot 2 augustus en de regering moet daarom voor die tijd aan de procedure tegen Marcos beginnen. Marcos en zijn vrouw hebben steeds volgehouden dat het jaar lijkse presidentiële inkomen netto nooit meer dan zo'n 1,2 miljoen gulden heeft bedragen. De com missie wil dan ook graag vernemen hoe Marcos erin is geslaagd een miljardenvermogen op te bouwen. Al het inkomen dat Marcos boven zijn presidentiële salaris verwierf wil de commissie zonder bewijs van het tegendeel aanmerken als il- NEW DELHI (AP) - Ramaswamy Venkataraman, de kandidaat van de Congres-partij van premier Ra jiv Gandhi, is gisteren gekozen tot president van India. Met zijn ver kiezing lijkt een eind te zijn geko men aan het slepende autoriteits conflict tussen Gandhi en presi dent Zail Singh. Venkataraman werd gekozen met een totaal van 740.148 stem men op een totaal aantal stemmen van iets meer dan een miljoen. De stemmen werden uitgebracht door alle leden van de nationale en deel staatparlementen. Hij versloeg daarme Krisjna Iyer, de belangrijkste kandidaat van de oppositie. De 76-jarige Tamil Ven kataraman zal op 25 juli worden beëdigd. De nieuwe president lijkt zijn ambt te zien als een strikt ceremo niële functie, in tegenstelling tot de actievere taakopvatting van zijn voorganger, de sikh Zail Singh. De macht van de president is een belangrijke aanleiding voor pro blemen geweest tussen Singh en Gandhi. Er waren zelfs aanwijzin gen dat Singh wilde proberen met de grondwet in de hand een eind te maken aan het premierschap van Gandhi die de reële politieke macht in handen heeft. Venkataraman, die nu vice-presi dent is, aanvaardt echter de positie van president als ceremonieel staatshoofd, met niet meer dan ad viserende bevoegdheden. De nieu we president lijkt bij uitstek ge schikt voor die rol. Als advocaat, vakbondsleider en bestuurder op regionaal en nationaal niveau, ver wierf hij zich de reputatie van een man met grote overtuigingskracht en weinig behoefte aan conflict. Venkataraman staat ook bekend als trouw aanhanger van de Con grespartij, hoewel hij zich wel ver zette tegen het uitroepen van de noodtoestand door premier Indira Gandhi in 1975, toen zij probeerde met machtsmiddelen haar tanende positie te beschermen. Vrijgelaten dissident eist vergoeding MOSKOU (AFP) - Herman Oboekov, een Sowjet-dissident die onlangs is vrijgelaten uit een strafkamp, eist van de auto riteiten in Moskou een schade vergoeding van 60.000 roebel (ongeveer 180.000 gulden). De man wil het geld omdat hij naar zijn mening „ten onrechte ver oordeeld" is voor propaganda tegen de Sowjet-Unie. In een brief aan president Andrej Gromyko schrijft de 37- jarige Oboekov dat hij behalve een geldbedrag ook officieel in ere hersteld wenst te worden. Bovendien verlangt hij van de autoriteiten een appartement in zijn geboortestad Leningrad PRETORIA (GPD) - De Zuidafri- kaanse regering heeft met onmid dellijke ingang haar pas benoemde ambassadeur in Parijs, H. A. Gel- denhuys, teruggeroepen voor over leg. In een verklaring zegt de mi nister van buitenlandse zaken, Roelof Botha, dat de ambassadeur alleen naar Frankrijk zal terugke ren, als hij in staat wordt gesteld om zyn geloofsbrieven aan presi dent Mitterrand aan te bieden. De Franse president stelde ech ter deze week in een televisie-inter view dat de Zuidafrikaanse ambas sadeur pas zijn geloofsbrieven kan overhandigen, wanneer een Franse burger, Pierre-Andre Albertini, wordt vrijgelaten. Hij werd door het hooggerechtshof van het zoge naamd onafhankelijke thuisland Ciskei tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De wetenschappelijk medewer ker Albertini werd in maart van dit jaar tot vier jaar gevangenis veroor deeld, omdat hij weigerde te getui gen in een hoogverraadproces te- Z-Afrika roept ambassadeur in Parijs terug voor overleg gen een vijftal personen, die in Cis kei terecht stonden op beschuldi ging van hoogverraad. De Franse autoriteiten hebben herhaaldelijk tegen deze rechtsgang geprotes teerd, maar de regering in Pretoria weigerde deze protesten te accep teren, omdat Albertini zou zijn ver oordeeld door een gerechtshof in een 'onafhankelijk' land. Vorige maand besloot Mitter rand reeds om de aanvaarding van de geloofsbrieven van de nieuwe Zuidafrikaanse ambassadeur uit te stellen, als een protest tegen de veroordeling van Albertini, maar deze week werd duidelijk, dat Mit terrand helemaal niet meer van plan is de geloofsbrieven van Gel- denhuys te accepteren, zolang Al bertini niet ongedeerd in Frankrijk is teruggekeerd. In zijn verklaring van gisteren beschuldigt minister Botha presi dent Mitterrand ervan 'boosaardig en ondiplomatiek' te hebben ge handeld: „Alle diplomatiek gang bare procedures zijn doorlopen en hebben de goedkeuring gehad van de Franse regering". Volgens Bo tha heeft Mitterrand de kwestie-Al bertini misbruikt voor interne poli tieke doeleinden. De bisschop van Evreux, de woonplaats van Albertini, kreeg in middels wel toestemming om de 27-jarige Fransman in zijn gevan genis te Ciskei te bezoeken. Eerder was dat geweigerd aan zijn ouders, die niet verder kwamen dan het vliegveld van Johannesburg. ADVERTENTIE Duits gebied. De DDR heeft nu veel meer speelruimte gekregen om zich met het Westen in te laten. Op 7 september van dit jaar is het dan eindelijk zover, nadat volgens het dagblad Die Welt maandenlang over het bezoek van Honecker in het geheim is onderhandeld. De staatsleider zal met het voor een staatsbezoek gebruikelijke cere monieel ontvangen worden. Het bezoek zal helemaal in het teken van de ontspanning staan, maar over de hereniging van de beide Duitslanden zal niet worden ge sproken, zo deelde minister Schau- ble gisteren mee. Hij legde het verband tussen de wijziging in de Duits-Duitse be trekkingen en het bezoek van Ho necker. „De betrekkingen hebben zich dermate ontwikkeld dat het, na een niet bepaald gemakkelijke afweging, ons juist lijkt het bezoek nu door te laten gaan". Hij bena drukte daarbij dat de verwachtin gen over onmiddelijke resultaten naar aanleiding van Honeckers be zoek vooral niet al te hoog gespan nen moeten zijn. Hoewel tot nu toe eerdere afspra ken voor een bezoek van de Oost duitse staatsleider steeds op het laatste moment werden afgezegd acht Schauble dit keer een afzeg ging onmogelijk. Alfred Dregger, de Voorzitter van de CDU/CSU- fractie in de bondsdag, placht in het verleden te stellen dat „de toe komst van de Bondsrepubliek er niet van afhangt of Honecker ons nu wel of niet de eer van een be zoek verschaft". Deze zelfde Dreg ger is voortdurend van de jongste ontwikkelingen tijdens de onder handelingen op de hoogte gehou den en staat onvoorwaardelijk ach ter het komende bezoek, zo verze kerde Schauble. Duidelijk is dat het bezoek van Honecker bondskanselier Kohl voor een dilemma zal stellen ten aanzien van een eventueel tegen bezoek aan Oost-Berlijn. Schauble zei dat nu niet onmiddellijk de con clusie getrokken moet worden dat Kohl ook inderdaad naar de Oost duitse hoofdstad af zal reizen. Hij wenste echter niet nader aan te duiden hoe daar momenteel in Bonn over wordt gedacht. Mededeling vooral bestemd voor winkels en bedrijven die girobetaalkaarten accepteren. 51 mm iai5 ke jftiit 528851<0282353< 21< Er is gebleken.dat op een aantal plaatsen valse girobetaalkaarten worden aangeboden. De vervalsingen zijn duidelijk herkenbaar aan de volgende kenmerken: Papier is grijzig, voelt vettig aan en licht fél op onder UV-licht, het opgedrukte watermerk blijft donker. De nabootsing van het watermerk is aan de achterzijde opgedrukt. De gegevens bovenaan de girobetaalkaart (links, rechts en onder het woord POSTCHEQUE) zijn niet voelbaar. Bij de tekst rechtsonder-ne rien écrire ci dessous-ontbreekt op de eerste van "écrire"het streepje. U wordt dringend verzocht, in uw eigen belang, de u aangeboden girobetaalkaarten zorgvuldig op bovengenoemde aspecten te controleren. (Vergelijk ze met eventueel in uw bezit zijnde girobetaalkaarten). Mocht u een valse girobetaalkaart aangeboden krijgen, dan verzoeken wij u ogenblikkelijk de postale recherche te Amsterdam (020-844218) of de politie in uw woon-of verblijfplaats te bellen. Voor de goede orde maken wij u erop attent, dat de Postbank niet verplicht is valse girobetaalkaarten te vergoeden. India, Ramaswamy Venkataraman, krijgt als n een van zijn aanhangers een mijterachtig i nieuwe president i soort huldebetoon

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5