Dees: 17 miljoen ter bestrij ding aids Overleg ziekenhuizen en specialisten in Enschede over betalingsregeling Verzoi'g-iiitkeriiig weduwnaars Postbank helpt poppenkast op de Dam Noodweer (Van één onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER - Over vloedige regenval heeft gisteren vooral in de Haarlemmermeer tot verkeersongelukken geleid. Bij zes aanrijdingen waren twintig auto's betrokken waarvan er enkele to taal werden vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Op andere plaatsen in Haar lemmermeer raakten drie wegge bruikers gewond. Twee van hen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het hele land heeft te lijden ge had onder de zware regenval. Rio leringen (onder meer in Katwijk) die de stortvloed niet konden ver werken, waardoor straten blank kwamen te staan; bomen die als lu cifershoutjes afknapten door hevi ge rukwinden; branden als gevolg van blikseminslag. De rijkspolitie in Overijssel kreeg vooral met omgewaaide bo men te maken. In de buurt van Staphorst woeien er binnen twee uur honderd om. Zes ervan kwa men op auto's terecht, één beland de er op het dak van een huis. In Hellendoorn brandde een boerde rij af door blikseminslag. Een tweede boerderij in deze gemeente werd, eveneens door bliksemin slag, gedeeltelijk door brand ver woest. In Drachten was de bliksem er de oorzaak van dat een huis half afbrandde. In De Bilt viel in betrekkelijk korte tijd 35 millimeter regen, bij na de helft van het normale maand- gemiddelde voor juli dat 77 milli meter is. Het verkeer op de snelwe gen in de provincie Utrecht kwam hierdoor enige tijd praktisch tot stilstand. Straten, tunnels en kel ders in het Gooi liepen onder. Anesthesist vervolgd na dood kleuter ARNHEM/DOETINCHEM (GPD) - Een anesthesist van het Sint Jo zef Ziekenhuis in Doetinchem moet zich alsnog verantwoorden voor een dodelijke fout die hij ruim twee jaar geleden maakte. Tijdens een eenvoudige chirurgische in greep diende hij de vieijarige Den nis Vlasblom een verkeerde narco se toe. Het patiëntje werd ook niet goed bewaakt door elektronische controle-apparatuur. De Arnhemse hoofdofficier van justitie mr. J. Pcijncnburg heeft nu besloten de man alsnog strafrech telijk te vervolgen. Hem zal dood door schuld ten laste worden ge legd. De maximale straf daarvoor is negen maanden cel. De vieijarige Dennis Vlasblom overleed op 5 februari 1985. Het kind was opgenomen voor een be trekkelijke eenvoudige ingreep aan een te krappe voorhuid. De anesthesist zou hebben nagelaten het patiëntje voor de operatie te onderzoeken. Daardoor werd over het hoofd gezien dat de kleuter al op de leeftijd van 9 maanden een zeer zware hartoperatie had onder gaan. Volgens rapportage diende de anesthesist daardoor de ver keerde narcose toe. Dat leidde uit eindelijk tot een hartstilstand bij het kind. De directie van het Sint Jozef Ziekenhuis heeft steeds ondeskun dig handelen bestreden. Er werd onder meer gesteld dat een opera tieve ingreep bij een hartpatiënt al tijd een extra risico met zich mee brengt. Volgens hoofdofficier mr. Peij- nenburg heeft het onderzoek van de rijksrecherche uitgewezen dat er wel fouten zijn gemaakt tijdens de operatie. Aan het onderzoek, dat vanwege de uitgebreidheid en diepgaandheid zeer lang duurde, werkten vier hoogleraren mee, on der wie de Nijmeegse professor Linssen en de Utrechtse professor Smalhout. Uitbreiding parketpolitie DEN HAAG (ANP) - Minister Kort hals Altes (justitie) heeft besloten de parketpolitie uit te breiden met 25 extra ambtenaren. Een deel van deze capaciteitsuitbreiding wordt aan de parketpolitie in Amsterdam toegevoegd. In antwoord op vragen van enke le CDA-kamerleden deelt Korthals Altes verder mee dat voor het ver voer binnen de arrondissementen van verdachten of gevangenen een coördinatiecentrum wordt inge richt. Verder wordt het aantal cel auto's met vier uitgebreid en aan de vervoerscapaciteit van de par ketpolitie bij de arrondissementen toegevoegd. ENSCHEDE (GPD/ANP) - De me dische staven van de twee zieken huizen in Enschede en het Regio naal Ziekenfonds Twente gaan met elkaar praten over het herstel van de sinds 1 juli verbroken verhou- dingen. Daarmee hopen beide par tijen de impasse die er op landelij ke niveau tussen medische specia listen en ziekenfondsen is ont staan, te doorbreken. De stafbestu- ren en het RZT hopen binnen twee maanden een conceptmodel van een overeenkomst gereed te heb ben. Dat hebben de voorzitters van de medische staven van de stichting samenwerkende Enschedese zie kenhuizen en de directie van het RZT gisteren meegedeeld. De be middelingspoging, die de instem ming heeft gekregen van de Ver eniging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) en de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV), is op persoonlijke titel genomen door directeur D. van den Boom van de Enschedese ziekenhuizen. Het is de bedoeling dat de over eenkomst tussen RZT en Ensche dese specialisten het karakter krijgt van een noodcontract dat van kracht blijft zolang de landelij ke overeenkomst tussen LSV en VNZ is opgezegd. Volgens de woordvoerders van beide partijen zal niet worden na gestreefd een oplossing te vinden voor de meningsverschillen over tariefsafspraken. Los daarvan ach ten zij het mogelijk eei^akkoord te bereiken waarin het herstel van de medewerkersovereenkomst tussen specialist en ziekenfonds wordt be reikt. Deze overeenkomst is per 1 juli door de LSV opgezegd als pressiemiddel in de onderhande lingen over de tarieven. Een van de voornaamste inten ties is om op korte termijn weer over te kunnen gaan op het zoge naamde verstrekkingensysteem in natura, zodat de nota's van de spe cialist weer rechtstreeks door het ziekenfonds kunnen worden be taald. Andere afspraken die men met elkaar wil maken, hebben be trekking op de kwaliteit van de ge zondheidszorg en andere niet-fi- nanciële zaken die in het medewer kerscontract ziekenfonds-specia list doorgaans geregeld worden. Het op te stellen noodcontract, dat ter goedkeuring aan LSV en VNZ zal worden voorgelegd, zal aan elke individuele medische spe cialist in Twente ter ondertekening worden aangeboden. De VNZ en het Patiëntenplat form hebben positief gereageerd op het Twentse initiatief. De LSV is wat terughoudender. Adjunct- secretaris P. Wagenaar van de VNZ noemde het een prima zaak dat re gionaal wordt geprobeerd om de impasse te doorbreken. De VNZ wil eventueel serieus overwegen het artikel over de ta rieven ook uit de modelovereen komst te halen die door de Zieken fondsraad is goedgekeurd en door staatssecretaris Dees is vastge steld. Deze overeenkomst is door 90 procent van de specialisten niet getekend. Als de LSV er net zo over denkt, zou de impasse ook landelijk wel eens kunnen worden doorbroken, aldus Wagenaar. ADVERTENTIE Zulke dingen gebeuren, helaas ook op vakantie. Maar met een reisverzekering van de ANWB komen de gevolgen u niet duur te staan Voor een premie vaji f 1.45 per persoon per dag heeft u al een polis met een bagagedekking tot f 3.500. per persoon En eigen risico hebt u nooit bij de ANWB Dus ook een kleine schade wordt volledig vergoed. Helemaal 'rustgevend' werken onze aanvullende verzekeringen. Auto kapot? Vanaf f 1,10 per dag kunt u zich van een vervangende auto verzekeren Neem geen onnodig nsico: ga nu naar uw ANWB kantoor of bel Centrale Informatie Reisverzekeringsservice 070 141430. Bij de ANWB verzekert u zich van een goede verzekering. A jW* Eis: vijftien maanden cel voor oplichting Maaren bv werden hierdoor bena deeld, aldus de officier. De laatste firma is zelfs failliet gegaan. De man, die werkte op de afde ling publicatiebeheersing van de Koninklijke Luchtmacht in Den Haag, maakte bij de transacties ge bruik van valse contracten en handtekeningen. Onder meer een contract va» de luchtmacht waarin 750.000 gulden werd toegezegd. Per dag zou voor de leveringen 2000 gulden worden betaald. Dit is slechts een keer gebeurd. Toen het op betalen aan kwam zei de man druk te zijn met problemen met F 16's, aldus de officier. De Voorburgenaar betaalde de computerfirma's niet omdat hij er van uit ging dat het ministerie van defensie dat wel zou doen. Hij be pleitte dat het heel gebruikelijk wat hij heeft gedaan. IJet zou hem alleen te doen zijn geweest om kor tingen. De niet-betaalde compu ters hield hij zelf of leverde ze aan klanten van zijn eigen firma Tres- hold. De officier van justitie zei dat de verdachte in een fantasiewereld geleefd moet hebben. Het psycho logisch rapport noemt de man naïef en kinderlijk, maar acht hem volledig toerekeningsvatbaar. Een uitzondering hierop vormt het AMC in Amsterdam. Dees kondigt een nieuw advies orgaan aan, met een brede samen stelling en uitvoerende bevoegdhe den: de Nationale Commissie Aids- bestrijding. Dit omdat aids inmid dels is uitgegroeid tot "een zwaar wegend volksgezondheidsvraag stuk". De staatssecretaris ver wacht dat in Nederland een zakelij ke aanpak mogelijk zal blijven, aangezien door de objectieve be richtgeving in de media en een ac tieve opstelling van verschillende betrokken groeperingen "een gun stige maatschappelijke benade ring" is ontstaan. Wat de zorg voor aids-patiënten betreft streeft Dees naar bekorting van hun verblijf in het ziekenhuis. Daartoe zullen tussenvoorzienin gen worden geschapen en zal de thuiszorg worden versterkt. Dit maakt geleidelijke uitbreiding no dig van de capaciteit van de gezins verzorging en de wijkverpleging en een systeem van continue voor lichting, bij- en nascholing van de hulpverleners en van coördinatie. Geen test Dees handhaaft het uitgangs punt dat mensen alleen op de aan wezigheid van antistoffen tegen het aids-virus mogen worden on derzocht als ze daarover zijn inge licht en toestemming hebben gege ven. Hij is tegen systematisch tes ten op grote schaal zolang er nog geen zinvolle behandeling van aids mogelijk is: dat zou alleen maar veel onrust veroorzaken zonder dat de verspreiding van aids ermee wordt tegengegaan. Gezien het geringe aantal be smettingen bij zwangere vrouwen ziet hij vooralsnog weinig aanlei ding voor routine-onderzoek van- deze groep. Hij hoopt via speciale voorlichting aan vrouwen die zwanger willen worden en hun partners te bereiken dat vrouwen uit risicogroepen een aids-test zul len laten uitvoeren. Verder wacht hij de resultaten af van een onder zoek in het Amsterdamse Acade misch Medisch Centrum naar de eventuele besmetting van zwange- Ook het testen van prostituees is volgens hem niet doeltreffend. Er zijn andere maatregelen, zoals voorlichting, nodig om de versprei ding van het aids-virus via het prostitutiecircuit tegen te gaan. Daarbij zal de bereikbaarheid van de prostituees voor de hulpverle ners niet in gevaar mogen komen: als ze "ondergronds" gaan werken wordt medische begeleiding on mogelijk en nemen de risico's voor de verspreiding van het virus juist toe. Een aids-test voor militairen en gedetineerden noemt de staatsse cretaris niet noodzakelijk. Ook voor het onderzoeken van buiten landse reizigers voelt hij niets: dat is moeilijk door te voeren en duur en het haalt vrijwel niets uit. Nederland wil Belgie helpen bij aanpak afvaltransporten DEN HAAG (ANP) - Minister Nij- pels (milieubeheer) heeft de Belgi sche minister van leefmilieu voor het gewest Wallonië, Ducarme, voorstellen heeft gedaan voor de aanpak van afvaltransporten naar dit gedeelte van België. De minis ter biedt actieve steun van de Ne derlandse overheid aan bij de ad ministratie van van de afvaltrans porten. De Waalse gewestminister is verzocht binnen drie weken op de voorstellen te reageren. Nijpels verwacht dat hiermee de problemen en illegale activiteiten rond het storten van afval in België tot het verleden gaan behoren. De voorstellen zijn gericht op het stroomlijnen van eventuele ver dere afvaltransporten naar Wallo nië. Het gaat hier vooral om admi nistratieve ondersteuning'ter voor bereiding van de al dan niet door de Belgische overheden te ver strekken ontheffingen van het stortverbod. Nijpels schrijft dit in een brief aan de Kamer. Daarin geeft hij te vens een overzicht van de gang van zaken rond de al dan niet illegale transporten naar België en de wijze waarop België het probleem tot nog toe heeft aangepakt. Het Waalse gewest heeft inmid dels een organisatie opgericht die is belast met het toezicht op de na leving van het stortverbod. De ver antwoordelijkheden van de nieu we Waalse dienst variëren van het verlenen van vergunningen aan af valverwerkingsinrichtingen en stortplaatsen, tot het toezicht hou den op de naleving van de betref fende maatregelen. AMSTERDAM (GPD) - "Als het aan mij ligt staan we morgen weer op de Dam". De Amsterdamse poppen speler Wim Kerkhove is enthousiast. Vorige week nam hij emotioneel afscheid van de kinderen die het laatste optreden van Jan Klaassen en Katrijn op de Dam bijwoonden. Omdat de gemeente geen subsidie meer wilde geven, moest theater Pantijn stoppen met de voorstellingen. Deze week werd bekend dat de Postbank het subsidie-bedrag op tafel legt, waardoor de poppenkast dit jaar is gered. Of Jan Klaassen zaterdag weer op de Dam staat, hangt af van de afspraken van muzikanten. Nadat dui delijk werd dat Pantijn geen subsidie zou krijgen, hebben de muzikale begeleiders andere werkzaamhe den gezocht. Het is nog niet bekend of ze zich daarvan weer kunnen vrijmaken. De Postbank staat garant voor de kosten van de op tredens tot eind augustus. Daarna begint Kerkhove aan de repetities voor een voorstelling voor volwasse nen. "De Postbank is erop ingesprongen zonder voor waarden te stellen", zegt hij. "Het is een staatsbedrijf, dat staat me wel aan. Ze zullen niet door middel van de poppenkast publiciteit willen halen". "Voor de voorstelling van afgelopen zaterdag heb ben we een golf van publiciteit gehad", vertelt Kerk hove. "Het bericht dat we niet langer op de Dam kon den spelen is overal doorgedrongen. Daardoor kregen we erg veel reacties. Mensen hadden gedichten ge schreven, belden op, stuurden bloemen. Maar ook kwamen er al snel aanbiedingen van verschillende in stanties". Sponsoring van zijn theater zag Kerkhove aanvan kelijk niet zo zitten. "Ik heb nooit mijn naam ergens aan willen verbinden". De hoeveelheid reacties zette de poppenspeler toch aan het denken. "Er waren al schulden. Daar zouden we, door veel in het land te spelen, wel op eigen kracht uit kunnen komen. Maar het blijft moeilijk om aan subsidie te komen. Ik wil niet meer afhankelijk zijn van 'ja' of 'nee' van de ge meente". DEN HAAG (ANP) - Mannen die weduwnaar zijn, buitenshuis werken en kinderen tot 12 jaar te verzorgen hebben kunnen aan spraak maken op een verzorgings uitkering van 10 procent van het minimumloon. Dat blijkt uit de ad viesaanvraag van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) aan onder meer de Sociaal-Economische Raad over de eerder aangekondig de wijziging van dë algemene we duwen- en wezenwet (aww). Als die wijziging doorgaat krijgen we duwnaars in de toekomst recht op een weduwnaarspensioen. De wijziging is volgens het kabi net nodig gezien de nieuwe maat schappelijke patronen die zijn ont staan: een generatie waarbij beide partners werken en ook beiden huishoudelijke taken verrichten en kinderen verzorgen. Het kabinet gaat er in het beleid vanuit dat de- APELDOORN (ANP) - De deelnemers aan de Apeldoornse vierdaagse moesten gisteren behoorlijk inspelen op het weerregen en zonneschijn werden afwisselend over de wandelaars uitgegoten. Vandaag is de laat- (foto ANP) Elektrisch kunstoor haalt dove mensen uit isolement UTRECHT (ANP) - Het plaatsen van een elektrisch binnenoor bij dove mensen haalt deze patiënten uit hun isolement. Ze kunnen met behulp van liplezen na hun operatie een eenvoudig gesprek voeren, wat daarvoor nauwelijks mogelijk was. Tot die conclusie komt de Utrechtse KNO-arts C. Leibbrandt. Hij betreurt het dat de kosten van operatie en behandeling nog steeds niet door ziekenfondsen of particuliere ziektekostenverzeke raars worden vergoed. In het Academisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU) en in het Nijmeegse Radboudziekenhuis is tot nu toe bij acht patiënten een kunstoor ge plaatst. Dat bestaat uit een gedeelte dat in het oor wordt geplant en een deel dat achter de oorschelp zit. Dit najaar heeft het AZU weer een aantal van deze operaties in de planning. Leibbrandt: "Het loopt eigenlijk stuk op de kosten van de ap paratuur. Die bedragen 20.000 gulden per patiënt en die kosten worden nog niet vergoed. We zijn erover bezig met de Ziekenfondsraad, maar dat overleg verloopt stroef'. Volgens Leibbrandt zou de behandeling onder het zogenoemde experimenteer-artikel in de Ziekenfondswet kunnen vallen. De behandelde patiënten horen voornamelijk geluiden. Samen met li plezen is een eenvoudig gesprek wel te voeren, aldus de KNO-arts. De eerste patiënt die via deze methode werd geholpen, is nu een heel ander mens. "Ze hoort haar baby's huilen en ze hoort de deurbel. Ze is uit een isolement gekomen". genen die na 1990 18 jaar worden tot deze generatie behoren. In de nieuwe regeling wordt een onder scheid gemaakt tussen deze zoge noemde 1990-generatie en de men sen van de huidige generatie, al of niet met een aww-uitkering. Volgens het voorstel van De Graaf krijgen alle mensen uit de 1990-generatie, zowel weduwen als weduwnaars, na het overlijden van de partner een gewenningsuitke- ring van zes maanden op het ni veau van het sociale minimum. De ze uitkering is niet afhankelijk van het inkomen. Na afloop van dat halve jaar heeft men alleen nog recht op een uitkering als er kinderen tot 12 jaar te verzorgen zijn. Dan wordt wel rekening gehouden met het inko men, hoewel maximaal 15 procent van het minimuminkomen wordt vrijgelaten. Als de betrokkene bui tenshuis werkt en kinderen moet verzorgen kan hij of zij nog een verzorgingsuitkering van 10 pro cent van het minimumloon krij gen. Het kabinet gaat ervan uit dat toekomstige weduwen die niet tot de 1990-generatie behoren, vaak niet in staat zijn zelfstandig een in komen te verwerven. Zij hebben dan ook in beginsel recht op een uitkering van onbeperkte duur. Daarbij wordt wel rekening gehou den met inkomsten uit arbeid met een vrijlating van maximaal 15 pro cent van het minimumloon gedu rende de eerste twee jaar. Systematisch testen afgewezen DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) trekt op de begroting voor volgend jaar 17 miljoen gulden extra uit voor preventie, voorlichting en onderzoek met betrekking tot aids. Dit staat in een nota die Dees gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De bewindsman schat de kosten voor 1989 op 160 miljoen en die voor 1990 op 240 miljoen. DEH HAAG (ANP)- De officier van justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag vijftien maanden gevangenisstraf geëist, waarvan vijf maanden voorwaar delijk, tegen een 32-jarige man uit Voorburg wegens oplichting. Hij wordt ervan verdacht uit naam van de Koninklijke Luchtmacht com puters te hebben besteld zonder die te betalen. De man gaf zich bij een aantal fir ma's uit voor projectadviseur in dienst van de Koninklijke Lucht macht, belast met het testen van computers. Na de test plaatste hij bij de bedrijven verschillende or ders voor computers en randappa ratuur ter waarde van 160.000 gul den. De firma's Trendgroep Neder land bv en Verkruissen en Van De planning van medische opvang van aids-patiënten wordt volgens Dees nog bemoeilijkt door enkele onzekerheden. Vooralsnog gaat hij ervan uit, dat de bestaande budget ten toereikend zijn om volgend jaar aids-patiënten in ziekenhuizen of daarbuiten te kunnen opvangen. Prins haalt vliegbrevet DEN HAAG (ANP) - Prins Willem- Alexander is geslaagd voor zijn ex amen voor de voortgezette vliegop- leiding aan de Rijksluchtvaart school in Eelde. De prins is nu ver keersvlieger derde klasse (vliegbe wijs B3 vleugelvliegtuigen) en mag ook blindvliegen. Hij is nu naar Ita lië vertrokken om bij zijn ouders zijn vakantie te vervolgen. Uit het huis van prinses Juliana en prins Bernhard in Porto Ercole in Italië is vorig weekeinde een aantal sieraden gestolen. Een woordvoerder van de Rijksvoor lichtingsdienst kon niets zeggen over de toedracht van de zaak. Daar wordt nu een onderzoek naar ingesteld. Over de waarde van de sieraden kon hij evenmin iets zeg gen. Tweehonderd miljoen bezuinigingen welzijnssector DEN HAAG (GPD) - Minister Brinkman (WVC) zal ruim de helft van de 200 miljoen gulden die hij moet bezuinigen verhalen op de welzijnssector. Ongeveer 110 mil joen gulden wordt bezuinigd op de gezinszorg. De provincies en ge meenten krijgen minder geld voor het sociaal cultureel werk en voor bibliotheken. Op de sector volks gezondheid wordt ongeveer 100 miljoen gulden bespaard. Brinkman wil ook op de hulpver lening aan drugsverslaafden uit minderheidsgroepen bezuinigen. De uitkeringen aan oorlogsslacht offers blijven buiten schot en ook de bejaardenzorg zal niet worden gekort. Om het gat in zijn begro ting te dichten zal een bedrag wor den gehaald uit de pot omroepre serves. Hoe en waar de bezuinigin gen in de sector volksgezondheid zullen uitvallen is nog niet bekend. Prins Willem-Alexander -geslaagd- (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3