Carré viert honderdste verjaardag met 'Cats' Reve verliest kort geding Proces tegen Madonna-poster 'Je komt fluitend de schouwburg uit' VRIJDAG 17 JULI 1987 RADIO-TV-KUNST PAGINA 19 Musical gebruikt geen sterren, maar maakt sterren De musical 'Cats' die morgen in theater Carré in première gaat, is de grootste ooit in Nederland geproduceerd. De kosten bedragen zo'n vijf miljoen gulden, waarvan één mil joen is bijeengebracht door het bedrijfsleven, de gemeente Am sterdam en het ministerie van WVC. De rest moet komen uit de kaartverkoop voor de 120 voorstellingen, die alle in Carré worden gegeven. 'Jong en onbekend talent krijgt er een kans'. Andrew Lloyd Webber, op gedich ten van T.S. Elliot, die in Neder lands werden vertaald door Gerrit Komrij. Cats blijft op het programma tot 1 november. Er zullen in totaal 120 voorstellingen worden gegeven. Dat is niks als je het vergelijkt met Londen, New York, Wenen of waar ook ter wereld. „Mensen in het bui tenland vallen steil achterover als ze horen dat het hier maar voor drie en een halve maand is", zegt Maijolijn Bodegraven, woord- voerdster van Carré. „Bijna overal draait de musical jaren achter el kaar. Dat gaat maar door. Maar wij kunnen dat niet doen. Wij moeten rekening houden met onze vaste bespelers. En wij willen ons hon derd-jarig bestaan ook vieren met andere facetten van onze program mering". Ergens anders kan Cats niet ge speeld worden. Het is een voorstel ling die niet kan reizen. Maijolijn Bodegraven: „Wij zijn een maand dicht geweest, en in die maand is Carré helemaal omgetoverd. Het decor is niet te verplaatsen. Een leuke bijkomstigheid is dat Carré na Londen het eerste theater in de wereld is waar in het midden van de zaal gespeeld kan worden. Zo is het oorspronkelijk bedoeld, maar LOOSDRECHT (GPD) - De 22-ja- Jjet kan nergens. Iedereen in Lon- AMSTERDAM „Shoul ders right". In de bovenzaal van Carré zet choreograaf Gillian Lyn- ne de puntjes op de I. Op de gang zijn twee 'katten' aan het touwtje springen, en achter gesloten deu ren klinken hoge zangstemmen. Beneden in het theater worden - op volle sterkte - geluidseffecten getest. door Robert Grijsen Het is dinsdagochtend. Overal in het gebouw heerst bedrijvigheid. „De spanning stijgt: 's avonds is de eerste van de vier try-outs. En za terdag is het echt zo ver. Dan pre senteert Carré de première van Cats, de succesvolste musical van de jaren tachtig. Gemaakt door Rob van Bavel wint jazzprijs den roept dus dat Carré gewoon gebouwd is voor deze voorstel ling". Carré heeft twee redenen voor Neder- rige pianist Rob van Bavel heeft de Wessel Ilcken-trofee gewonnen. Deze prijs voor jonge jazz-musici werd gisteravond uitgereikt tij dens de eerste avond van het Loos- het produceren drecht Festival. De onderscheiding landse Cats. Ten eerste bestaat naast een bokaal uit geldbedrag den. De jury, bestaande uit Y. Siemons (Loosdrecht Festival), AMSTERDAM (ANP) - Schrijver Gerard Reve heeft het kort geding dat hij had aangespannen tegen uitgeverij Van Oorschot inzake de „tientjes-uitgave" van enkele van zijn boeken verloren. Volgens de Amsterdamse rechtbankpresident mr. B.J. Asscher heeft Van Oor schot het volste recht de boeken van Reve uit te geven voor een tientjk De uitgever heeft inmiddels twee titels - 'Op weg naar het einde' en 'Nader tot U' - van Reve in een goedkope editie voor een tientje uitgebracht. Of ook de acht andere bij Van Oorschot uitgegeven titels van Reve voor die prijs op de markt gebracht worden, is nog niet bekend. Reve eiste een verbod tot ver dere uitgave van goedkope edities en wilde ook dat de twee boeken die al voor een tientje op de markt gebracht zijn niet meer voor die la ge prijs te koop zouden zijn. Beide eisen wees de rechter af. Schrijver Gerard Reve begon het proces tegen Van Oorschot, een van zijn uitgevers, omdat hij bang is dat de andere Reve-boeken niet meer verkocht zouden worden om dat ze duurder zijn. Hij zei meer be lang te hebben bij de continuïteit van de verkoop van zijn gehele oeuvre dan bij het gedurende een korte termijn verkopen van een groter aantal goedkope uitgaven. De twee tientjes-boeken verkopen overigens heel goed: van beide uit gaven zijn inmiddels 16.000 exem plaren verkocht. Reve kreeg hier voor bijna zestigduizend gulden aan royalties. Tegen de oude prijs, tussen de 20 en 30 gulden, waren de boeken volgens uitgever Van Oorschot vrijwel onverkoopbaar. „Nu Reve niet heeft gesteld dat de kwaliteit van de goedkope uit gaven slecht zou zijn, maar juist te goed in verhouding tot de prijs; nu het overeengekomen royaltyper centage door Van Oorschot niet werd verlaagd ondanks de hogere omzet en het bovendien niet aan nemelijk is dat Reve door deze goedkope uitgaven schade heeft geleden of zal lijden, kan niet wor den gezegd dat Van Oorschot in strijd met de goede trouw heeft ge handeld", aldus de rechter. Alphens bedrijf voor rechter gedaagd 3 het i ke musical, geschikt drieduizend gul- breed publiek. Bovendien wil men jong en onbekend talent een kans geven. Want ze zijn er heus wel: de mensen die kunnen dansen, zin- Joop de Roo (AVRO-radio), Jan gen, acteren, en dat allemaal tege- Rensen (jazz-journalist), jasing lijk. En door die talenten op niveau De katten repeteren (Grizabellaj. Frans huis (Sillabub). r Corne de Crocq skimbleshanksRuth Jacoit en (Pouncival) en op de grond Nancy Nijen- (fotoANPi Chu (Loosdrecht Festival) e te begeleiden, krijg je ook v zitter Ruud Jacobs, oordeelde dat stukje scholing. Carré gebruikt Van Bavel zich onderscheidt door geen sterren, maar maakt sterren. zijn onmiskenbare eigen muzikale zo luidt de slagzin opvatting. Dit jaar studeerde de uit rende theater. Brabant afkomstige pianist cum laude af aan het Rotterdams con servatorium met het onwaarschijn lijke cijfer 10-plus. „Stylistisch "geeft hij keur aan te refereren bob' en aanverwante zijn verbluffende techniek en groot VCUI .uc 01<J' muzikaal inzicht verschaften hem we Je wat de mogelijkheid die traditie vol strekt in waarde te laten en daar toch een persoonlijke, eigentijdse i het jubile- Eén van die aanstormende talen ten is Wilma Hoornstra. Tot nu, toe danste ze in diverse Hollandse mu- e voor- s^ca^s< zoals Ik Jan Cremer. En nu fjp 'up staat ze ineens in een wereldpro- duktie, gehuld in het gladde pak de Siamees Cassandra. „En ik ben zelf allergisch voor katten", zegt ze lachend. Net als haar 31 collega's, blijft Wil.ahet.oe^den: rapport van de jüry. uit te beelden. „Elk detail moeten we beheersen. Je mag absoluut Vijf jaar geleden blies de organi- niet uit je rol vallen. Als je één keer het Loosdrecht Festival iets menselijks doet, valt dat zo p- m jacoks dg ontzettend uit de toon. Zoiets zie je meteen. Ik denk dat niemand zich kat voelt. satie op initiatief Wessel Ilckenprijs nieuw leven Dit jaar waren er naast Van Bavel nog echt helemaal nog twee genomineerden: de 25-ja- Maar het komt wel", rige trompetist Jel Jongen 23-jarige gitarist Maarten van der contracten, Carré is verplicht, zo staat in de vermeld en getekend hoe decor, costuums en grime er uit moeten zien. Alles staat vast, maar kleine aanpassingen bleken toch noodza kelijk. En dat mocht gelukkig. Het opzetten van een dergelijke produktie kost vanzelfsprekend een hoop geld. Vijf miljoen gulden, om precies te zijn. Daarmee is Cats de duurste musical die ooit-in Ne derland is gemaakt. Alleen al de microfoontjes in de pruiken van de katten kosten 200 gulden per stuk. In totaal moest Carré voor de ge luidsapparatuur maar liefst 600.000 gulden neertellen. Behalve subsidie van WVC, kreeg Carré financiële steun van een groot aantal sponsors. Hun men zijn opvallend, woord, verwerkt in het decor. De show speelt zich af op een vuilnis belt: de ideale plek voor een pak melk van het merk X of een blik Cola van het merk Y. Allemaal vier keer zo groot als in werkelijkheid. „Door de inbreng van die spon sors", zegt Maijolijn Bodegraven „kunnen wij zo'n spectaculaire nu loopt het sinds januari al storm". Als ik Carré verlaat, staat er een rij voor de kassa. Of hij kan reserveren voor volgende week za terdag, wil een man weten. „Wat dacht u van een doordeweekse avond in augustus", krijgt hij te ho- DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De bekende popster Ma donna heeft een kort geding aange spannen tegen de groothandel in en producent van kantoorbeno digdheden Esveha in Alphen aan den Rijn. Madonna Louise Ciccone eist dat twee posters waarop haar portret is te zien en die zonder toe stemming zijn vervaardigd uit de handel worden genomen. Esveha geeft bij produkten van het merk Tipp-ex posters van pop sterren kado aan de klanten. Daar bij zit ook een poster van Madon na. Deze poster en die waarop be halve de Amerikaanse zangers ook nog andere popsterren staan, wil Madonna uit de handel hebben ge nomen. De poster wordt gebruikt om de actie in de winkels kenbaar te maken. Madonna heeft via een aantal maatschappijtjes, die overigens haar eigendom zijn, het recht tot het gebruik van haar portret en naam in Nederland verkocht aan Verkerke Producties uit Ede, fabri kant van posters. Verkerke Pro ducties is, evenals Madonna en haar bedrijfjes, eiser in het kort ge ding. Als Esveha gebruikt blijft maken van het portret en de naam van de popster, moet er een dwangsom van 500 gulden per keer worden verbeurd. Madonna wil verder dat er door Esveha een brief wordt ver stuurd naar de detaillisten, die de posters hebben ontvangen. In die brief moet het verbod worden ge meld en bovendien moet de brief een verzoek bevatten om de reste rende posters terug te sturen. Per brief die niet wordt verstuurd, eist Madonna een dwangsom van 1000 gulden. ROTTERDAM - Of ze de poster van ESVEHA 'illegaal' op hun kamer hebben hangen, is nog de vraag. Zeker is dat deze drie fans een echt kaartje hebben bemachtigd voor het concert van hun idool Madonna. Op 25 augustus treedt deze Amerikaanse zangeres op in de kuip in Rotter dam. Overigerts waren de kaarten voor het eerste concert gisteren al na een uur uitverkocht. De kaartverkoop voor het tweede concert op 26 au gustus is vanmorgen begonnen. (foto anpi Een kopie van de brief aan de de taillisten moet overigens naar Ver kerke Producties worden gezoh- den, evenals een lijst van de be trokken detaillisten. Voor elke dag dat Esveha op dit punt in gebreke blijft, zou een dwangsom van 10.000 gulden moeten worden ver beurd. Eenzelfde sanctie wordt ge vraagd voor het niet nakomen van de laatste eis: een opgave van het aantal posters dat inmiddels al aan klanten zijn verstrekt. Dit laatste wil Verkerke Producties weten om de geleden schade te kunnen bepa len. Het Alphense bedrijf Esveha heeft tot nu toe geweigerd de pos ters terug te nemen. Volgens zijn juridisch adviseur is er wel dege lijk toestemming om de naam en het portret van Madonna te gebrui ken. „Zoals dat in zoveel gevallen gebeurt met bekende popsterren, zullen ook hier de rechten wel tweemaal zijn verstrekt", aldus een woordvoerder van Esveha. Het kort geding dient volgende week donderdag bij de Haagse rechtbank. Cats-pianist Klaas van Dijk AMSTERDAM (GPD) - Klaas van Dijk heeft een kwartiertje over. Even tijd voor een sigaret, een kop verant koffie en een gesPrekJe. Van Dijk r>or Dp heeft vanaf begin mei de dansrepe- tities op de piano begeleid en speelt tijdens de voorstelling van de musical Cats in het orkest. Zijn allereerste taak was dirigent Paul Morris te helpen met het zet ten van teksten op de melodie. „Het bleek", zegt hij, „dat niet alles even goed liep. Er moesten behoor lijk wat aanpassingen in de tekst voorstelling af voorstelling maken en blijven de worden gemaakt. Maar daar had Van der Grienten sleepte de de kwaliteit moet'hetzelfde zijn! tweede prijs, een door de gemeente Om daarvoor te zorgen, is het oor- Loosdrecht beschikbaar gesteld spronkelijke 'creative team' over- kunstwerk, in de wacht. Tijdens gevlogen. Paul Morris voor de mu- zijn optreden in de Loosdrechtse ziek, Gylian Lynne voor de choreo- Swingboei onderstreepte Van Ba- grafie en Martin Levan voor het ge vel gisteravond zijn fabelachtige luid. En in de zogenaamde 'bibles' techniek. van ontwerper John Napier staat Paul kaartjes betaalbaar. In het buiten land kost een kaartje voor Cats al gauw 150 gulden bij ons betaal je het met hem door te 45 gulden voor de duurste rang". ter, toen hij even hier Van de 200.000 beschikbare plaatsen zfjn er momenteel al 90.000 verkocht. Bodengraven: „Een unicum, want hier in Neder land kopen de mensen nooit zo lang van tevoren een kaartje. Maar Komrij geen moeite Portugal geweest om n. En la- heeft hij nog een paar regels bijgeschre- „Of die teksten te verstaan zullen zijn? Ik weet het niet. Het gaat na melijk zo razend snel. Er wordt wel ontzettend op de verstaanbaarheid gehamerd, maar ik denk dat be paalde dingen toch nog moeilijk zullen doorkomen. Maar ja, je moet niet vergeten: van een Engelse show versta je ook vaak niet meer dan vijftig procent". De muziek van Andrew Lloyd Webber zit heel knap in elkaar, vindt Van Dijk. „Die man werkt met een aantal muzikale thema's die voortdurend terugkomen. Stukken van een lied duiken steeds weer, op, soms als tussen partij in een ander lied. Het memo- ry-thema bijvoorbeeld, dat wordt eindeloos herhaald. En dat is heel slim natuurlijk. Zo spijkert de mu ziek zich vast in je hoofd en kom je fluitend de schouwburg uit". „Ja, het is een mengeling van stijlen. En je merkt bij Webber in welke tijd hij de show heeft ge maakt. Deze show is van begin ja ren tachtig, toen de synthesizers in opkomst waren. En dat hoor je dui delijk. Webber heeft een verfijnd gevoel voor wat actueel is. Daarom lopen zijn musicals ook zo goed". „Ruimte voor improvisatie is er niet. Ook wat de muziek betreft ligt alles vast. Natuurlijk kan je wel je eigen interpretatie geven, maar in principe moet het net zo klinken als in de Londens voorstelling. Paul Morris weet heel duidelijk waar hij naar toe wil. Maar dat werkt best goed. Want het gaat veel sneller". „We hebben de laatste weken steeds doorlopen gehad. En dat was echt nodig. Wij van het orkest moeten toch een beetje weten hoe we onze energie moeten verdelen. Want het is drie uur continue door gaan. Het is een vermoeiende show. Je hebt bijna geen rustpun ten. Je moet er steeds bijblijven. Soms kijk ik jaloers naar de saxo fonist. Omdat die het laatste num mer voor de pauze vrij heeft. Vele illegale opnamen van North Sea Jazz AMSTERDAM (ANP) - Tijdens het afgelopen weekend gehou den North Sea Jazz-festival zijn 103 mensen betrapt op het ma ken van illegale opnamen. „Een verontrustend aantal", aldus een woordvoerder van de auteurs rechtorganisatie Stemra. Stemra heeft samen met de Nederlandse Vereniging van Producenten en Importeurs van beeld- en geluidsdragers (NVPI) tijdens het jazz-festival bezoe kers hierop gecontroleerd. Men sen die werden betrapt moesten hun apparatuur en banden inle veren. Na afloop van het festival kregen zij hun apparatuur weer terug, de banden uiteraard niet. Verdere actie wordt tegen de overtreders niet ondernomen. „De mensen zijn heel vinding rijk in het verstoppen van de ap paratuur", aldus de woordvoer der. Zo werden microfoons ver stopt op de randen van hoeden en werd de kleinere apparatuur verstopt in laarzen. Eén persoon had een microfoon verstopt in het hart van een apjer die hij op zijn revers had. „Dat vonden we nogal opvallend en dus gingen we die mooie apjer eens wat be ter bekijken." Exposities Leiden Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat. Moderne Japanse Kera miek van Keiko Hasegawa, 'De jaar getijden van de mens', tot 27/9; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, perma nente tentoonstelling van werk van Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Piggelmee - Jan Vossensteeg 59, pasteltekeningen van Bennice van Randen, ma. t/m za. 9-18 uur. Galerie van der Vlist - Botermarkt 3, kleuretsen van Laetitia de Haas, tot eind aug., di. t/m za. Holiday Inn - Haagse Schouwweg 10, in de Blauwe gang; schilderijen van Marga Adama. Hooglandse kerk - expositie van in zendingen Rembrandt-schilderwed- strijd, tot 19/7; ma. t/m za. 11-15.30 uur, zo. van 14-14.30 uur. Expo Kunstuitleen Leiden - Lammer markt 35, schilderijen, tekeningen re- Alphen Rhijnkade elf - Rijnkade 11, bodem vondsten uit Alphen en Aarlander- veen, t/m sept.; di. t/m za. 10-17.30 uur. vr. van 10-21 uur. Expositie van Cole Morgan, recente schilderijen; Hans René van der Vlist met schilderijen en tekeningen, t/m 30/8; di. t/m za. 10-17.30 uur, vr. 10-21 Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vlietweg 6, 'Rijnsburgers laten Rijns- bure zien' en vaste collectie 'De An- 19 21 Noorden Leiderdorp Gemeentehuis - Engelendaal, Lidie Bossen exposeert 'Astronomische Verschijnselen' in olieverf, acryl en pastel, t/m 31/7; ma. t/m vr.8-17 uur. Muzenhof - Cor Gordijnsingel, Jan Dietz met diverse technieken, tot 26/ 8; ma. t/m vr. 13-18 uur. Elisabeth-ziekenhuis - Simon Smit- weg, textiele werkvormen van Lidy van der Spek, t/m 19/7. Oegstgeest 'De Beukenhof - Terweeweg 2, Onno Boerwinkel met pastels, tot eind juli. Noordwijk N.H. Kapel - Hoofdstraat 96, Martijn Plettenberg met gouaches, olieverven aquarellen en acryl; Ellen Schijve met beelden; Henk van der Ende met olieverven, t/m 19/7; ma. t/m vr. 14-17 uur en 19-21 uur, za. en zo. 13-16 uur. Petit Royal - Voorstraat 76, Tiny van der Sar met kleuretsen 'Bloemen en planten in de Orangerie', geopend dag. behalve wo- na 14 uur. Galerie Drieluik - Voorstraat 57, de Amsterdamse schilderes Leni van Gils exposeert aquarellen van duin en strand, bloemboeketten en portret ten, tot sept; dag. 10-17.30 uur Katwijk aan Zee Katwijks Museum - Voorstraat 46, Hans von Bartels met olieverfschilde rijen en gouaches, t/m 26/9; di. t/m za. Hotel-Restaurant 'De Watergeus' - Si mon de Capelweg 10, Hanni von Ver- schuer, schilderijen op zijde en Char lotte von Verschuer, emaille wandta- bleaux, t/m 2/8; di. t/m zo. vanaf 12 Warmond Het oude Raadhuis - Dorpstn Saskia Splinter-Oost met etsen retsen en aquatinten, t/m 6/8; di 19-21 uur, wo. do. en zo. 14-16 l 11-16 uur. Galerie de Pomp - Dorpsstraat, Wa terrijk Warmond, penseeltekeningen en aquarellen van Louis Schutte en keramiek van Carla Pont, t/m 6/8; di do. vr. 19-21 uur, wo. 10-12 uur. wo. do. za. zo. 14-16 uur. Wassenaar Galerie 'JA' - Molenweg 6, Geri Gra- veland met keramische eenden en ar tisjokken, Marianne Koster met kera mische dierplastieken, José Lubbers met aquarellen, Ronnie Meerts met kleuretsen, Mariet Möller met ge mengde techniek en Johan Timmers met landschapcollages en linosnedes, t/m 19/7; permanent, Joop en Ale xandra, keramiek en tapijten; dag. 11- 17 uur, do. en vr. ook van 19-21 uur. Hotel Wassenaar - Katwykseweg 33, Carla Schreuder exposeert aquarel len vooral gericht op bloemstillevens, hortensia's, rhododendrons,...in het Garden Restaurant de Paauwentuin Marlies Moret, haar schilderijen zijn gebaseerd op de'natuur, jaargetijden Hl sport. Zij heeft zich voornamelijk 1/9. met diverse technieken, Annemarie Spijkerman met gemengde technie ken, Gardien de Groot met mono prints, Ine van Heerde met diverse technieken, Rineke Kop met acryl- schilderijen, Karola Pezarro met tex- tielobjecten, Theodora Plas met olie verf en gemengde technieken. Marti- ne Muller met sieraden en Trees Ruys met monotypes, t/m 22/8; do. vr. van 10-15 uur, za. 11-16 uur. Concerten len. Zijn programma bevat werken van zestiende-, zeventiende- en achttien- de-eeuwse componisten als De Caba- zón, Attaignant, De Heredia, Goudi- mal, Guilain, Boëly, Walond en Eber- lin. Het is het derde orgelconcert in de zomerserie van K&O. Aanvang 20.15 uur. Het lunchpauzeconcert in de Hoog landse Kerk op woensdagmiddag Pop Cesar Zuiderwyks project Labyrinth komt naar Leiden. Grapevine Music heeft er voor gezorgd dat het spekta kel volgende week vrijdagavond (24 juli) in het Antonius Clubhuis op het De als gelegenheidsformatie te be schouwen groep Labyrinth viel vorig jaar op met de tv-registratie van een live-uitvoering van haar eerste lp, La byrinth, waarbij ze werd begeleid door het Rotterdams Philharmonisch In het zoldercafé van het LVC speelt vrijdag (17 juli) The Imperial Guard. De band is in de herfst van '86 opge richt. De muziek van het drietal wordt gekarakteriseerd door zwaar. strak drumwerk, furieus gitaar- Leiden Orkest. De groep speelt volgens de or ganisatie prettig in het gehoor liggen de muziek, waarbij het technische kunnen van de muzikanten in dienst staat van de melodieuze lijnen, die worden uitgezet. De bezetting: Cesar Zuiderwijk (foto pr> (drums), Jasper van 't Hof (key boards), Eef Albers (gitaar), Nicolas Fiszman (bas), Nippy Noya (percus sie, onder voorbehoud) en Julya Loco (zang). In het voorprogramma treedt de Leidse formatie Fingers op. Aan vang 22.00 uur. Pieterskerk vr 17, za 18,22.30 uur; Theaterproduc tie 'Lodewijk Napoleon', met muzie- kale begeleiding van het Toonkun storkest Leiden o.l.v. René Verhoeff. Den Haag Circustheater zo 19, 12.15 uur; optreden var rinth o.l.v. Cesar Zuiderwyk, Amsterdam Nieuwe De La Mar Theater vr 17, za 18, zo 19. wo 22, do 23, 20.30 uur; American Repertory Theater, a musical voyage 'Berlin to Broadway with Kurt Weill', met Colin Scott, Hantzen Houwert, Irene Kuiper e.a. Engelstalige voorstelling. Stadsschouwburg vr 17, za 18. 20.15 uur; Dc Hoofdstad Operette met 'Der Bettelstudent' van MiUócker, met Margot Stroink, Anita Heins, Jan Handerson, Jacco van Re- wo.22, do 23, 20.15 uur; Mini Maxi met 'Sprakeloos', regie Nick van den Boezem.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19