Post laat Robert Millar vallen SPOoTTV Van bezemwagen naar etappezege Gisbers: 'Niets te maken met anderen' Klimmer voelt zich verraden door ploeggenoten Monstersolo Clère Materiaal Bloedvergiftiging Thurau VRIJDAG 17 JULI 1987 SPORT PAGINA 15 VRIJDAG 14.50-16.00 BBC 1: Open Golf- kampioenschappen. 16.00-17.15 BRT 1: Ronde van Franrijk: rechtstreeks verslag van de etappe Millau naar Avig- 16.00-17.15 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: rechtstreeks ver slag van de etappe Millau-Avig- non in de Tour de France. 16.03-17.10 BBC 1: Open Golf- kampioenschappen 17.05-17.15 BBC 2: 100 Great Sporting Moments - Lilian Board: historische sportge beurtenis. 17.15-20.30 BBC 2: Open Golf- kampioenschappen vanuit Muirfield. 17.40-18.10 Ned 1: Tros Sport. 17.55-18.15 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: samenvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (Mülau- Avignon). 18.35-18.50 BRT 1: Tour '87: sa- j menvatting van de vandaag! verreden etappe in de Tour de I France (Millau-Avignon). 22.30-23.35 SCH: Super Sport: I met Amerikaans honkbal. 23.00-23.25 Did I: Sportschau. 00.30-01.10 BBC 2: Open Golf-1 kampioenschappen (samenvat-1 ting). FRANKFORT (SID) - De Westduitse wielrenner Dietrich Thurau heeft niet alleen met pijn in zijn knieën na de veertiende etappe de Ronde van Frankrijk verlaten. Bij onderzoek in een ziekenhuis in Frankfort bleek de Westduitser te lijden aan een bloedvergifting, ont staan na het niet goed behandelen van een wond aan een teen. Vol gens de behandelende geneesheer was de onsteking zo ernstig, dat als Thurau langer gewacht had met behandeling, amputatie van het been dreigde. De Westduitser dient acht tot tien dagen in het zieken huis in Frankfort te blijven. Daar zal ook de beschadiging aan een kruisband in zijn linkerknie verder worden behandeld. MILLAU (GPD) - Eergisteren in Blagnac 168e en laatste, gisteren op de top van Causse Noir - 455 meter boven het centraal Franse stadje Millau gelegen - haantje de voorste. Het contrast kon niet groter zijn. Regis Clère, een voor een Spaanse firma fietsende Fransman, viel van het ene uiter ste in het andere. Met dank aan de jury. Omdat hij gisteren toch mocht aanzetten hoewel hij daags tevoren, samen met zijn landgenoten Esnault en Madiot (Yvon), buiten de tijd was binnengekomen. Zouden de heren juryleden on verbiddelijk zijn geweest, dan was Clère nooit in Millau aangekomen. De voormalige Franse kampioen ('82) werd evenwel met zijn lotge noten gepardonneerd. Hetgeen Die coulante behandeling dreef Clère tot zijn succesvolle solo. „Ik wilde bewijzen dat ik nog len bevreemdde. Zoals Henk Lub- Tour thuishoor", üchtte hy zijn op- berding. „Ik vraag me af waarom zienbarende vlucht toe. Een alleen- zy wel en anderen niet. Zeker om- gang die hem in de top-tien van dat het hier drie Fransen betrof, langste (geslaagde) soü in de Tour- A historie bracht. Clère, een liefheb- Dit lijkt nergens op. Ze zeggen dat ber van dit soort werk, reed giste- ren 18g5 lüiQjnetgj. in zijn eentje voor het peloton uit (maximale voorsprong 25 minuten) en komt daarmee op de achtste plaats. Nummer één op deze ranglijst is de Fransman Albert Bourlon. Hij reed tijdens de eerste na-oorlogse Tour in 1947, tussen Carcassonne en Luchon, niet minder dan 253 ki lometer solo. Bourlon ging er on middellijk na het vertrek van tus- het vanwege de extreme standigheden was, maar die waren voor iedereen natuurlijk gelijk". Het Nederlandse jurylid Wim Jere- miasse ontkent dat. „Die jongens werden opgehouden door de kara vaan van de dames-Tour. Ze moes ten zelfs een tijdje van de fiets af en dan zou het onbillijk zijn hen uit koers te nemen". Idyllisch plaatje tijdens een rustig gedeelte van de Touretappe naar Millau. MILLAU (GPD) - Jan Gisbers, normaal gesproken de vriendelijk heid zelve, is boos. Hij kan geen krant opslaan of de naam van zijn PDM-wielerploeg wordt in ver band gebracht met combines en grote salarissen. „Het is onzin om te zeggen dat wij in de slag zitten met de ploeg van Raas of Guimard. Het is iedere keer zo gelopen omdat er gemeen schappelijke belangen zijn. Ik hoop dat er nog een dag komt dat Kinderen gewond bij Tour-ongeval MILLAU (GPD) - Zoals vrijwel ie der jaar heeft de reclamekaravaan, die de Tour de France vooraf gaat, ook nu weer een zware tol geeist. Bij een ongeval tijdens de rit van gisteren raakte een kind levensge vaarlijk gewond, werd een ander kind ter observatie in het zieken huis opgenomen en liep een vo?- wassen toeschouwer een gekneus de enkel op. Het ongeluk gebeurde toen een motorrijder op het achterwiel wil de gaan rijden en daarbij omviel te midden van een haag toeschou wers. Toen de motorrijder over eind krabbelde en snel zijn weg wilde vervolgen, wilde het publiek hem te lijf gaan. Hij had niet opge merkt dat de kinderen onder de motor waren gekomen. we dezelfde belangen hebben als de ploeg van Post. Dan zullen we daar mee samenwerken en zijn de praatjes hopelijk uit de wereld". De geruchten over de combines zwellèn aan, omdat de bijna dage lijkse krachtsinspanningen van de Nederlandse formatie in geen ver houding staan tot het resultaat en vooral anderen in de kaart speelt. „Wij hebben met anderen niets te maken en rijden onze wedstrijd", is het enige verweer dat Gisbers heeft. Mateloos ergert hij zich verder aan de speculaties over spectacu laire aankopen. Zo zou de Zwitser Urs Zimmermann een riante aan bieding hebben gekregen. „Als ik evenveel geld had als er wordt ge schreven, kocht ik Kelly of Roche. Maar dat is niet zo. We hebben wel met Zimmermann gesproken, maar hij kan de helft krijgen van wat Delgado op dit moment heeft. sen. Exact acht uur, tien minuten en één seconde zag hij zijn moed beloond met een etappezege. Hij legde het trgject af met een gemid delde snelheid van bijna 31 kilome ter per uur. Pas zestien en een hal ve minuut later kwam de Belg Nor- bert Callens als tweede over de meet. Die had op zijn beurt een voordelige marge van zes minuten ten opzichte van het peloton. In hetzelfde terrein waar gisteren Regis Clère een triomftocht maak te, schreef ooit ook eens een Ne derlandse renner historie. Dat was in 1955, toen de wijlen Daan de Groot de etappe van Millau naar Albi winnend afsloot. Eveneens na een lange solo, 150 kilometer. Die prestatie is nadien door geen enke le landgenoot verbeterd. De Groot, destijds debuterend in de Franse ronde, beleefde een wel heel merkwaardige dag. Hoewel het peloton er een rustig tempo op nahield, moest de Amsterdammer, die in 1982 op 48-jarige leeftijd is overleden, aanvankelijk toch los sen. Bevangen door de warmte stapte hij zelfs even af. Niet dat hij met de gedachte speelde om op. te geven, maar om zich te wapenen tegen de stekende zon. De Groot had op het land van een boer grote koolbladeren gezien en daarmee bedekte hij zijn hoofd en hals. Meteen voelde hij zich een stuk beter. Het ging zelfs zo goed dat hij na 55 kilometer, toen hij weer aan sluiting kreeg by het peloton, ge lijk demarreerde. Bij het ingaan van de laatste plaatselijke omloop ver hoogde hij daarom het tempo nog eens flink. De Groot ging in die laatste kilometers zo tekeer, dat hij uiteindelijk de befaamde sprinter André Darrigade dik twintig minu ten vooraf was gegaan. De meest curieuze solo staat ech ter nog altijd op naam van de Alge rijn Abdel-Kader Zaaf. Die werd geregistreerd op 28 juli 1950, toen tijdens de rit van Perpignan naar Nimes de temperatuur was opgelo pen tot boven de 35 graden. Onder deze extreme omstandigheden voelde Zaaf zich in zijn element. Samen met een ploegmakker, Mar cel Molines, zette Zaaf een lange ontsnapping op touw. De tot een legende verworden Zaaf kwam echter twintig kilometer voor Ni- mes de man met de hamer tegen. Hij begon eerst over de weg te zwalken en viel vervolgens van zijn fiets. Terwijl Molines op weg was nagr de zege, legden toeschouwers de uitgeputte Afrikaan onder een boom. Over wat er daarna gebeur de lopen de lezingen uiteen. Het ene verhaal wil dat hij even in co ma was geraakt, het andere dat hij van pure vermoeidheid in slaap was gevallen. Toeschouwers pro beerden hem weer bij zijn positie ven te krijgen door wijn over zijn hoofd te gieten. Hoe dan ook, Zaaf klom na enige tyd weer op de fiets en reed vervolgens de andere kant op, het peloton tegemoet. Zaaf werd na enige moeite ge dwongen te stoppen, waarna in de ambulance werd vastgesteld dat hy naar 'drank' rook. Dat zou, zo beweerden weer anderen later, het gevolg van diens inzinking zijn. Om de dorst te lessen zou hij on derweg een fles hebben leegge dronken, hem aangereikt door ie mand uit het publiek. Eenmaal weer bij de tijd deed Zaaf de jury het verzoek of hij de volgende dag die resterende twin tig kilometer nog even mocht rij den, voor de start van een nieuwe etappe. Zodat hij in koers kon blij ven. Zaaf kreeg echter nul op het rekest. Regis Clère trof het woens dagavond in Blagnac beter. MILLAU (GPD) - Met een knetterende ruzie bij. de aan komst van de Tour de France-etappe naar Millau werd gis teren in de ploeg Post het hoofdstuk Millar afgesloten. Ter wijl de kleine Schot tierend de streep passeerde en ploeg genoot Eric Breukink verweet zijn kansen om zeep te heb ben geholpen, nam Peter Post het op voor zijn belofte. „Jij", foeterde hij tegen Millar,jij bent gewoon niet goed genoeg. Jij bent wel de laatste die anderen de schuld moet geven. Dat zijn excuses, smoesjes". En resoluut draaide de Amstelvener zijn kopman de rug toe. „Hij is te licht voor dit werk. Dat blijkt nu opnieuw", stelde Post vast, nadat zijn enige overgebleven klassementsrenner voor de tweede achtereenvolgende dag een mi nuut had verspeeld. Het kleine klimmertje sputterde tegen: „Breukink reed me zo maar voor bij. Ik riep tegen hem dat hij wat langzamer moest gaan rijden, maar hij deed net of hij mij niet hoorde. Dat heb ik bij hem in de Ronde van Italië toch ook niet gedaan. Toen hoorde ik hem wel roepen. Nu ik hem nodig heb, laat hij me bar sten". Breukink hoorde het enigszins verbouwereerd aan. Vooral omdat hij zich onschuldig voelde. „Wat heeft het voor zin om op iemand te wachten, terwijl vlak voor je de fa vorieten gewoon van je weg rij den", reageerde hy. „Ik had hem nodig om me uit de wind te zetten, want we hadden sterk wind tegen in de beklimming. Post denkt dat ik een superman ben, maar dat is niet zo. Zeker niet op dit moment, want ik heb twee dagen diarree ge had", schetterde de verontwaar digde Millar. Hij besefte dat hij geen steun kon verwachten. De zonderlinge, gesloten eenling in het team was even nog eenzamer. Peter Post: „Millar vertelt lulver- halen. Een man van zijn kaliber moet mee kunnen gaan in zo'n klim. Ik heb alleen maar proble men met hem. Niemand in de ploeg heeft contact met hem. Zelfs de soigneurs niet. Daar ontstaat ir ritatie door, die ik dan weer recht moet praten. Hij heeft toch geen recht van spreken. Een dag eerder moet de hele ploeg zestig kilome ter op kop van een groep rijden, omdat hij niet heeft opgelet. Daar zeuren de anderen ook niet over, maar als hij nu wel over Breukink begint krijg je toch weer wat wre vel in de ploeg". Vanaf vandaag kan over die zaken geen ruzie meer de kop opsteken. Millar hoeft ge woonweg niet meer op hulp te re kenen. Post heeft hem laten vallen als een baksteen. De Panasonic-baas nam geen halve maatregelen, terwijl het tijd verlies met de Alpenreuzen in het verschiet slechts twee minuten was. Het bewijst dat Post niet op herstel van zijn kopman rekent. „Wat hij nog kan in de Alpen? Wei nig", reageerde hij kortaf. Om er over de taktiek voor de slotweek aan toe te voegen: „Ik zie wel wat de toekomst brengt". (GPD) - Na het uitstapje van Re- gis Clère - van mif hadden ze hem woensdag uit koers mogen halen omdat ik vind dat er niet met de tijdslimieten gesjoemeld mag worden -, lijkt het me nu een ge schikt moment om eens even stil te staan bij het materiaal waar op de renners door de bergen kar ren. Het zal niemand verwonde ren dat er tegenwoordig door de renners zeer hoge eisen worden gesteld aan de kwaliteit van hun fiets. In vergelijking met vroeger wordt er, door de verfijning van het materiaal, heel wat gewicht uitgespaard. Hoe minder ge wicht de renners mee naar boven moeten sleuren, des te beter. Een standaard racefiets met 32 spaken en met een gewicht van ongeveer acht kilo kost rond de vierduizend gulden. In de smalle bandjes, die niet meer dan tussen de 200 en 250 gram wegen, zit on geveer zes atmosfeer lucht. Een vergelijking: in een autoband, die uiteraard veel dikker is, zit gemiddeld vier atmosfeer meer lucht. In de bergen wordt het fijnste van het fijnste materiaal ge bruikt. De bergfietsen, zoals ik ze maar zal noemen, zijn uitgerust met lichtere bidonhouders en lichtere pionnen. In vergelijking met de wegfiets levert dat al gauw één kilo gewichtsbesparing op. Dat lijkt niet veel, maar ik denk dan altijd maar aan één ki lo suiker. Als je dat in je handen pakt, is dat toch behoorlijk wat. Tegenwoordig rijden de ren ners al op fietsen met 28 spaken. In die bandjes zit acht atmosfeer lucht, hetgeen de kans op een lek ke band op een slecht wegdek doet toenemen. Je moet dan heel goed opletten dat je de controle over het stuur niet verliest. Veel renners beschouwen het als een psychologisch voordeel als ze op dat moderne materiaal kunnen rijden. Want we mogen niet vergeten dat de benen uitein delijk het werk moeten doen. Vooral in een beklimming is de kans op een knieblessure erg groot als je in een te grote ver snelling naar boven gaat. Hi- nault en Fignon hebben de gevol gen daarvan al eens ondervon den. Ik vind nog altijd dat je op souplesse en kracht moet klim men. Als je te veel gaat forceren, kun je in vijf kilometer al je kracht op gebruiken en dan kom je echt geen meter meer omhoog. Gerrit Schulte had het vroeger al tijd over zijn fiets met de kleine versnelling. Daarin heeft hij nog steeds gelijk. De zit in de bergen is ook een heel belangrijk facet. In berge tappes staat het zadel meestal grootste 'patat' krijgt valt uit", zei Jan Gisbers, de ploegleider van de PDM-formatie die met Pedro Del gado een kanshebber heeft. De Ne derlandse equipe probeerde giste ren in de buurt van aankomst plaats Millau de boel op stelten te zetten, toen Delgado zei zich uit zonderlijk goed te voelen en Lucho Herrera opmerkelijk ver achterin het peloton vertoefde. Nationaal kampioen Adrie van der Poel kreeg de opdracht om het tempo in het peloton op te schroe ven. „We hoopten dat door dat ho ge tempo de groep zou breken en we misschien de Colombianen wel kwijt konden raken", legde Van der Poel uit. „En Delgado wilde wat proberen, omdat hij zich goed voelde. Dus moesten we wel in een hoog tempo naar de voet van die laatste klim rijden". Steven Rooks: Gerrit Solleveld en Johnnie Bogers zijn tegelijkertijd door pech getroffen en vragen om bijstand. (foto anp Het is nog altijd de Tour de Fran ce van de plaagstoten in plaats van de grote dreunen. Die kleine tikjes houden de spanning er in, maar ge ven wel degelijk een aanwijzing hoe het er met de belangrijkste renners voor staat. By Charly Mot- tet wordt de gele trui draadje voor draadje uitgetrokken. In de be klimming van de Cote du Cade kon hy na de uiterst ontspannen rit, waarin solist/ritwinnaar Regis Clè re zo veel voorsprong nam dat hij bijna de reclamekaravaan achter haalde, de krachtsexplosies van de klimmers niet bijbenen. Straks in het hooggebergte wacht hem de genadeklap. Ook Urs Zimmermann en Pablo Wilches verspeelden, net als Mot- tet en Millar, tijd. Twee minuten op de favorieten. „Deze Tour wordt beslist door inzinkingen. Wie de „Ik wist niets af van die afspraak tussen Delgado en Van der Poel, maar ik had ook wel gezien dat Herrera in de problemen was. An ders was hij wel vanuit een gunsti ger positie aan de klim begonnen". In de zeven kilometer lange klim naar de finish bleek Delgado zijn mogelijkheden overschat te heb ben. De rasklimmers doen weinig voor elkaar onder. Na een aanval van Andy Hampsten, sprong de Spanjaard flitsend weg, passeerde de Amerikaan en ging op zoek naar tijdwinst. Stephen Roche, Jean FYancois Bernard, Raul Alcala en de ingelopen Hampsten haalden hem toch weer bij. Herrera hield na een prachtige inhaalrace de schade uiterst beperkt, maar op een plaats waar dat van hem verwacht mocht worden liet hij een kans liggen om weer wat van zyn achterstand af te knabbelen. HENNIE KUIPER iets hoger dan normaal. De ademhaling wordt daardoor ver gemakkelijkt. De renners zijn heel secuur in die dingen. Als het zadel van Gerrie Knetemann bij voorbeeld drie millimeter te hoog of te laag staat, dan merkt hij dat meteen. Een renner is pas op zijn gemak als hij voelt dat hij lekker zit. Van Eddy Merckx kan ik me nog heel goed herinneren dat hij vroeger altijd met twaalf fietsen naar de Tour kwam. Op al die fietsen waren het stuur en het za del in verschillende standen ge monteerd. Hij nam dan ook re gelmatig, soms drie a vier keer per dag, een andere fiets. Merckx had altijd één man bij zich die speciaal belast werd met zijn ma teriaal. Als ik in die tijd mecani cien van Merckx was geweest, zou ik er een zenuwinzinking aan over hebben gehouden. De andere mecaniciens behandelden het materiaal van de negen ove rige renners. Maar als ze daar mee klaar waren gebeurde het dikwijls dat ze de mecanicien van Merckx ook nog eens een paar uur moesten assisteren. Want Merckx was een perfectio nist. Nu hij een eigen bedrijf heeft, is hij dat trouwens nog. Het ideale lichaamsgewicht van een klimmer is moeilijk te be palen. Je kunt niet per definitie zeggen dat lichtgewichten in het voordeel zijn. Coppi was vroeger een lichtgewicht, maar Merckx en Hinault behoorden tot de krachtpatsers en wonnen ook de Tour. Wat voor type deze Tour gaat winnen? Roche is een licht gewicht. Ik bespeur momenteel een stijgende lijn in zijn presta ties. Volgens mij heeft hij in de Pyreneeën stroef gedraaid als ge volg van zijn inspanningen in die lange tijdrit van vorige week vrijdag. Maar het zou me niet verbazen als hij straks in de Al pen alsnog toeslaat. Voorlopig zie ik nog geen aanleiding te zeg gen dat Roche mijn favoriet niet meer is. HENNIE KUIPER Canins nog niet los van Longo MILLAU (ANP) - Maria Canins is er donderdag niet in geslaagd de vrouwenronde weer naar haar hand te zetten. De 38-jarige Ita liaanse won wel de zevende etappe van Valence d'Albigeois naar Mil lau over 88 kilometer, maar Jean- nie Longo kwam in dezelfde tijd over de streep. Heieen Hage was in de slotfase van de etappe, bergop, opnieuw de beste Nederlandse, als 22e verspeelde zij meer dan 2 mi- nuten. Calvin Smith vervangt Lewis HENGELO (GPD) - De organisa toren van de Adriaan Paulen Me morial hebben Calvin Smith als vervanger van Carl Lewis aange trokken. Lewis meldde zich gister avond definitief af voor Hengelo vanwege een dijbeenblessure. Calvin Smith is met een tijd van 9,93 seconden nog .altijd in het be zit van het wereldrecord op de 100 meter. De donkere Amerikaan rea liseerde die tijd al weer ruim vier jaar geleden by wedstrijden in Co lorado Springs.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15