Politiek Oegstgeest moet hand in eigen boezem steken Opkrullend gras en staal: originele kunst of plagiaat? Honderden bezoekers vergapen zich aan lingerie in Voorschoten VRIJDAG 17 JULI 1987 REGIO LEIDEN OEGSTGEEST - Inbrekers heb- ben vannacht bezoekjes gebracht bij de apotheker in het nieuwe win- kelcentrumpje aan het Oegstgees- ter Boerhaaveplein (Haaswijk) en bij de plaatselijke voetbaltrots UDO aan de Van Houdringenlaan. De overeenkomst tussen deze bei de visites is dat nog niet vastge steld kon worden of en zo ja, wat er is meegenomen. Bij de apotheker kwam men binnen door een kla- praam open te drukken, bij UDO drong men, ook al via het raam, de keuken binnen. Bezwaren beginnen te druppelen OEGSTGEEST - Eind augustus al begint de Oegstgeester raads commissie bestuurlijke aangele genheden aan de tweede ronde over de strijd om de huisvesting van de gemeente-ambtenaren. door Wim Koevoet Hamvraag daarbij is of er een spiksplinternieuw gemeentehuis moet verrijzen op het parkeerter rein van de Rabobank bij de Lan ge Voort of in het Irispark, of dat de boel aan het Wilhelminapark wordt verbeterd en eventueel uitgebreid met het pand aan de Rhijngeesterstraatweg 2. Daar huist nu nog het technisch ad viesbureau Geo Logic. Het huur contract van dit pand loopt per 1 september aanstaande af. Op pa pier bestaat nog de mogelijkheid om in het Wilhelminapark maar weer eens een stuk aan te bou wen, maar die optie neemt tot dusverre niemand serieus. De keus is beperkt tot: de boel aan passen of helemaal opnieuw be ginnen. En zo wordt 1987 in Oegstgeest het gebouwenjaar. De meeste drukte is de afgelopen maanden immers gemaakt om het Drie luik, kasteel Oud-Poelgeest, het multi-functioneel centrum in Haaswijk en nu dan dus Wilhel minapark 17 (het eigenlijke ge meentehuis), 25 en 27 (de filialen) en Rhijngeesterstraatweg 2. Het is geen toeval dat er in het dorp zo veel om gebouwen te doen is. Er is op dit punt de laatste jaren ronduit een chaotisch, slecht be leid gevoerd. De tol zit er hu aan te komen. De fracties gedragen zich dan ook als angsthazen. Daarover straks meer. F. Willeme, gemeentesecreta ris en deel uitmakend van het werkgroepje dat de verschillen de mogelijkheden op haalbaar heid onderzoekt, zegt dat het de bedoeling is dat de raad in sep tember al een besluit neemt. De gemeentesecretaris gebruikt de ze hete zomerdagen voor talloze gesprekken met project-ontwik kelaars en ander volk uit de bouwwereld. Willeme zegt al aar dig op te schieten met het onder zoek. Als het aan hem ligt, wordt het nieuwbouw. Of de gemeente het nieuwe pand dan koopt, huurt of least, is vraag twee. De eerste ambtenaar, een jaar in Oegst geest nu, heeft het balletje zelf aan de rol gebracht. Hij noemt de huisvesting van de ambtenaren "kwantitatief volstrekt onvol doende". Van de 2951 vierkante meters die nodig zouden zijn, zijn er aan het Wilhelminapark maar 2180 voorradig. Nijpend is het in de bijgebouwen 25 en 27, waar ook nog eens veel publiek over de vloer komt. Zes ambte naren moeten het daar met 20 vierkante meter stellen. Oegst geest telt zo'n 175 gemeente ambtenaren. Ruim vijftig ambte naren behoren tot het onderwij zend personeel, nog eens 42 werken in de buitendienst. Blij ven er, bestuurders en stagelo pers niet meegerekend, zo'n 80 als broedkippen in een legbatte rij opgesloten ambtenaren over. Willeme speelt in deze zaak tot dusverre een hoofdrol en zal die hoofdrol als werkgroeplid en als de man die antwoord moet geven op tal van vragen die de fracties hebben afgevuurd, blijven ver vullen. Moed kan de gemeente secretaris bepaald niet worden ontzegd. Politieke wijsheid des te meer. De gemeenteraad is na melijk helemaal nog niet klaar voor besluitvorming, moet nog in het reine komen met zichzelf en de achterbannen. Willeme stoomt echter flink door. Alles wijst er nu op dat er straks din gen door strotten zullen worden geperst. Schuldgevoel De raadsvergadering in sep tember zal dan ook zonder twij fel de meest heetgebakerde ont moeting van de dorpspolitici sinds tijden worden. Zelfs de dis cussie over landgoed Oud-Poel geest zal hier bij verbleken. Dat deze discussie zo gevoelig ligt, heeft alles te maken met het schuldgevoel dat de gemeente raad in de houdgreep heeft. De gemeenteraad van acht jaar gele den is namelijk verantwoordelijk voor de investering van 6,1 mil joen in de uitbreiding van het uit 1897 daterende, fraai ogende ge bouw. Men kan de Oegstgeester be volking al horen morren. Diverse fracties zijn dan ook al in aanva ring gekomen met hun achter ban. Het D66-raadslid Vissers tenminste meldt dat de vraag 'of ze daar op het gemeentehuis van God los zijn' - en varianten daar op - hem veelvuldig ter ore is ge komen. Is die 6,1 miljoen gulden soms weggegooid geld geweest als er nu een compleet nieuw gè- meentehuis nodig is? Valt een eventueel besluit tot nieuwbouw soms acht jaar te laat? Of is de huidige plannenmakerij gekken werk en moeten de ambtenaren van Oegstgeest, net als pakweg het in het Haaswijkse multi-fun- tioneel centrum geperste K O, maar leren leven met hun krappe werkruimte? De stellingen die de WD, D66 en de PvdA hebben betrokken, getuigen van een zekere lafheid. Vooral de WD, de grootste frac tie nog wel, laat de hete kastanjes in het vuur liggen en wil dat B en W - en in de praktijk wordt dat dan gemeentesecretaris Willeme - ze eruit haalt. De liberalen willen dat de Oegstgeestenaren duidelijk wordt gemaakt (door B en W en de gemeentesecretaris) wat de tol is van het handhaven van de huidige huisvesting. Welke tak ken van het ambtelijk apparaat moeten eraf opdat de machinerie in het pand aan het Wilhelmina park kan blijven, vraagt fractie voorzitter H. Rijks. D66 vult aan: ten koste van welke taken gaat dit; welke taken willen we per se zelf blijven doen? Waarom willen Rijks en D66 dat weten? Omdat zij verwachten dat het publiek zo van het antwoord zal schrikken dat het gemor acuut zal verstom men en alle kiezers zich bij nieuwbouw zullen neerleggen? Of willen ze op deze wijze via een achterdeurtje nog wat privatise ren? Rijks antwoordt desge vraagd dat het gaat "om een combinatie van nog meer dan die twee". Het is volgens de liberale voorman onjuist om te constate ren "dat het de wens van de WD is dat er ambtenaren uit moe ten". "Dat zou niet eens kunnen want hun rechtspositie is be schermd". D66 en WD zetten de wereld echter flink op hun kop. Zij wil len dat gemeentesecretaris Wille me ambtenaren aanwijst van wie het werk uit het gemeentehuis kan worden gehaald. WD en D66 zélf echter moeten het be sluit nemen. Als zij het oude raadhuis willen handhaven, moeten zy zelf maar zeggen hoe dat moet gebeuren. En zelf over bodige ambtenaren aanwijzen. Rijks echter: "Nee hoor, de ge meentesecretaris is verantwoor delijk voor de inrichting van het ambtelijk apparaat". De politieke verantwoordelijk heid berust echter bij Rijks en zijn collega's. Het is niet erg netjes om die te ontlopen. Met hun gevraag en de daaraan ge koppelde pleidooien voor het op stellen van een takenplan, sugge reren D66 en WD op zijn minst dat er nu ballast in het takenpak ket zit. Die moeten ze dan zelf maar aanwijzen. Gemeentesecre taris Willeme is natuurlijk bij uit stek de minst geschikte persoon om de machinerie die hij be heert, te amputeren. Willeme heeft geen mensen te veel, hij heeft te weinig ruimte. Goochelen Ook de PvdA is heel tegenstrij dig bezig. De nieuwe eerste man Wegman is vóór nieuwbouw en wil als het even kan een nieuw onderkomen voor de bibliotheek eraan vasthouwen. Er moet aan de Lange Voort blijkbaar een Stoperaatje komen. Wegman is zich er van bewust dat het hoog geëerd publiek hier na die 6,1 miljoen gulden en na de achteraf gezien niet zo slimme zet van het multi-functioneel centrum in Haaswijk, geen klap meer van zal begrijpen en heeft B en W de op dracht gegeven te bewijzen dat de besluiten van toen goed zijn geweest. Zijn er ook goochelaars in de zaal? Zo ja, even aan het werk voor Wegman. Krommer zijn de sociaal-democraten nog niet eerder bezig geweest. CDA en PPR zijn nog hét meest integer. Die fracties staan zelf achter hun standpunt en vra gen anderen niet de reacties van uit de burgerij op te vangen. Bo vendien zijn hun standpunten de meest juiste. Het CDA ziet weinig heil in nieuwbouw en pleit voor sobere oplossingen, zoals de inschake ling van Rhijngeesterstraatweg 2 in de ambtelijke huisvesting. Ge meentesecretaris Willeme krijgt dan weliswaar niet zijn centraal gehuisveste ambtenarenappa raat, maar andere dingen tellen bij de christen-democraten veel zwaarder. En terecht. PPR-eenling van Eisen ziet zelfs mogelijkheden om het be staande gemeentehuis beter te gebruiken. Raads- en trouwzaal worden niet voluit gebruikt. Er kunnen daar flink wat bureaus staan. Raadsvergaderingen kun nen voortaan in kasteel Oud- Poelgeest of het Koetshuis wor den gehouden. Dan krijgt dat zo fel bepleite nevengebruik van het landgoed eens echt gestalte en blijft dat niet beperkt tot wat bijeenkomsten van de Lions en padvindersmarsen. Van Eisen wil weliswaar ook een "analyse van het waarom van de situatie waarin we nu verzeild zijn ge raakt" maar komt er zelf al voor uit dat "in het verleden dingen uit de hand zijn gelopen". De hand moet in eigen boe zem, in politieke kringen. Al die fouten kunnen moeilijk over de rug van de burgerij worden goedgemaakt. Het gegoochel met gebouwen, gecompliceerde en risicovolle pachtconstructies (Oud-Poelgeest) en instellingen die worden gedwongen te ver huizen naar minder geschikte plekken; het moet maar eens af gelopen zijn. Alleen al vanwege hun geloofwaardigheid zouden de raadsleden er goed aan doen de situatie in het Wilhelmina park zo veel mogelijk te verbete ren. Want er moet wel degelijk iets gebeuren aan de huisvesting van het ambtelijk apparaat. Eer ste palen moeten echter niet van stal worden gehaald. De aantijgingen maken duidelijk geen enkele indruk. Op welke wij ze Van Lier zijn kunst verdedigt is onduidelijk. Hij is telefonisch on bereikbaar. Voor uitgesproken tegenstan ders komen er straks mogelijkhe den. Ambtenaren hebben B en W inmiddels geadviseerd het kunst werk in procedure te brengen als ieder ander bouwwerk. Ze willen dat het kunstgras ter inzage wordt gelegd en burgers alle kans krijgen hun bezwaren kenbaar te maken. Jongen (9) onder wielen heftruck NIEUW-VENNEP- De 9-jarige Ja cob Duik uit Nieuw-Vennep is gis termiddag in zijn woonplaats on der de wielen van een vorkhef truck terechtgekomen en later in het ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. De jongen stond op een van de lepels van de heftruck om een rol plastic vast te houden. Volgens een woordvoer der van de politie moet hij van de heftruck zijn gevallen. De jongen werd ijlings naar het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Am sterdam gebracht, waar hij later in de middag is overleden. Buren bleken inbrekers.. VOORSCHOTEN - Een Friese startklok van 6500 gulden. Dat is de buit van een inbraak in een wo ning aan de Voorschotense Wijn gaardenlaan. Om vijf voor drie van nacht meenden de bewoners gelui den te horen. Ze dachten dat het de buren waren. Om vijf over drie ont stond hierover twijfel - de geluiden hielden aan - en gingen ze naar be neden. De vogel was toen echter al gevlogen. Men is via de achterkant van het hoekhuis binnengedron gen. de veroorloven, Arme vrouwen be zuinigden het eerst op de onderkle- ding en bleven eindeloos sleutelen aan hun eenvoudige corsetten, ka toenen of flanellen onderbroeken, hemden en onderrokken. Velen kwamen nooit toe aan het ideaal om een stel ondergoed aan het lijf te hebben, een stel in de kast en een stel in de was. Na de Tweede Wereldoorlog bracht Hollywood nieuwe sexido- len met flinke busten, slanke tailles en ronde heupen. De Marlyn Mon- roe-types. Dure dames konden het eerst aanhaken en kochten scheeps ladingen opgevulde beha's, lieten wat voor zich naaien of bezochten dure lingeriewinkels. Minder dure dames wilden niet achterblijven en sloegen verwoed aan het naaien. Ze hoefden maar te kiezen uit de vele naai- en breiepatronen: maak-het- zelf-bladen schoten in die tijd uit de grond. Zwart was de favoriete kleur, terwijl nylon, orlon en dra- Ion een revolutie veroorzaakten in de kledingindustrie. In de moderne tijd, na 1960, staat de natuurlijke lijn van het lichaam centraal en missen Dolle Mina's hun effect niet met emancipatori sche corsetverbrandingen. Via een aan een corset vastgemaakte beha groeien dames toe naar een beha met een slipje. Voor welgestelden zijn er speciale lingeriewinkels, minder gefortuneerden kunnen voor hun ondergoed terecht in grote warenhuizen. Sinds popster Ma donna antiek ondergoed als boven goed is gaan dragen, constateren fabrikanten een toenemende vraag naar duurder ondergoed met veel kant. Enige bezoeksters vergapen zich aan de lingerie waarin orige generaties zich hulden. (foto Robi VOORSCHOTEN - Na een kleine week hebben al 400 Nederlanders de weg gevonden naar de Voor schotense tentoonstelling 'Onder goed, 't heeft wel meer om het lijf. De expositie in het Ambachts- en Baljuwhuis, die landelijke aan dacht heeft gekregen, dreigt dan ook alle plaatselijke records te gaan breken. De lust naar erotiek speelt hierbij volgens betrokkenen geen onaanzienlijke rol. Uit vitrines, videobeelden en toe passelijke kunstwerken wordt dui delijk dat het damesondergoed een grote ontwikkeling heeft onder gaan. Door industrialisatie en technologische ontwikkelingen ver anderden materialen en produktie- methoden. Modebeelden en emanci patie zorgden voor steeds weer an dere silhouetten. Groot verschil is ook dat het ondergoed van rijke en minder rijke niet meer zo verschilt in vorm en kwaliteit. Rond 1895, 90 jaar voor Madon na, was de situatie totaal anders. Veel rijke vrouwen droegen een corset van satijn of zijde dat van voren recht is. Door de schuine stand kwam de borst naar voren en kantelde het bekken naar achteren. Een fiere, zelfbewuste houding was het gevolg. Ingesnoerde japonnen met ballonmouwen versterkten dit beeld. Arme vrouwen moesten zich behelpen met minder goede corset ten, eenvoudig afgewerkt en ge maakt van katoen. Onder het cor set droegen de dames een hemd en een broek. In een tijd dat bloot ta boe was, vervulde het ondergoed een belangrijke erotische functie. Rond 1910 kwam kunstzijde op de ondergoedmarkt en wilde de Vereenig ing voor Verbetering van Vrouwenkleding alle Nederlandse dames van het insgesnoerde corset verlossen. Een eenvoudige, ruim- vallendejurk van katoen, half-wol, wol en zijde zou de vrouw kunnen gerieven, maar veel vrouwen ble ven zichzelf dichtbinden. Corsetten waren lekker vertrouwd en kleding van de Vereeniging was hen te duur. Lange benen Rond 1925 mócht het corset'weer. Volgens de nieuwste, jongensachti ge mode moesten borsten platge drukt worden (door een bandeau) en was een zelfbewuste slanke vrouw met kort haar en lange be nen het erotische ideaal. Wat hielp meer dan een lang en koketvormige corset, dat onder de oksels begint en onder de heupen eindigt? Ook ar beidersvrouwen deden mee: door de massaproductie konden zij goedkoop materialen kopen. Ka toen, maar ook kunstzijde kwam binnen handbereik. In de sombere jaren voor de oor log wilden vrouwen weer vrouwe lijk lijken en werd de hoogblonde Mae West het grote voordeeld. Be ha's vervingen bandeaux, corset ten werden korter en ritsen kwa men in de plaats van corsetveters. Konden welgestelde vrouwen zich lingerie van wol, zijde en kunstzij- VOORSCHOTEN/WASSENAAR - Drie weken nadat de Voorschotense raad besloot een kunstwerk met wat gras en veel staal langs de Karei Doormanlaan te zetten, begin nen de bezwaren binnen te druppelen. In een bezwaar schrift aan de raad schrijven 44 Voorschotenaren en een werknemer van de Leidse gemeentewerken dat het op krullende kunstwerk van tien bij tien meter voor levensge vaarlijke situaties kan zorgen en een van de schaarse kin derspeelvelden grotendeels opslokt. De Wassenaarse kunstenaar Rob Blöte, nooit te beroerd voor wat ac tie, wil de burgemeester zo snel mogelijk hartig onderhouden over het 'kunstgras'. Hij vindt het werk "pure kolder" en kan zo tien va rianten met krullen en hoeken be denken. "Dit is het gras onder de tien kabouters. Telefoonkunst. Ik bel je op en zeg: ik wil een grasveld met een krul van tien graden. Een uurtje later is het klaar". "En het is nog niet eens origi neel", weet de BKR-drop out. Veel eerder deze eeuw maakte Robert Smithson een dijk met een krul en wilde Claes Oldenburg de ver vreemding aantonen door dingen uit hun verband te rukken. Met grote kroketten, een inzakkende kapstok, zachte typmachines en een reusachtige ijszak die lang zaam inzakt en uitrekt benadrukte hij hoe de hedendaagse maat schappij de mens uit de natuurlij ke omgeving haalt. Plagiaat "Als je dat stukje kunstgeschie denis kent, zeg je meteen: dit is plagiaat, zwendel, schaamteloze oplichterij", spuwt Blöte zijn ver ontwaardiging. "Van Lier heeft ge woon Coca-Cola nagemaakt en in een ander flesje verkocht. Die cul turele commissies zijn echter on wetend en snobistisch. Ze denken dat ze progressief en vooruitstre vend zijn maar hebben zich een oveijarige knol laten verkopen, gaan De kosten vindt hij bovendien aan de zeer hoge kant. In zijn ate lier zou de constructie op 10.000 gulden komen en niet op het veel voud waar het constructiebedrijf op uit kwam. De totale kosten had den dan ver onder de 75.000 gulden kunnen blijven. "Dergelijke uitga ven worden echter klakkeloos ge daan", zegt hij, en geheel in de lijn van de protesterende WD wijst hij erop dat het schandalig is om "in een tijd waarin het minimumloon verkleind dreigt te worden, derge lijke uitgaven te doen". Volgens hem gaat de tegel agres sie oproepen door de (te) hoge kos ten en absurde uitstraling. "Door dit soort werken denkt het publiek dat alle abstracte kunst flauwekul is", klinkt het triest. "Ze vatten het niet. De mensen die er omheen wo nen hebben maling aan de bedoe ling, het gaat hen erom wat ze zién". Hij besluit dan ook met de droeve constatering dat dit "ten koste gaat van anderen". Veel van Blöte's collega's zouden dit wel inzien, maar hebben vol gens de Wassenaarder een enorme klap gekregen door de opheffing van de Beeldende Kunstenaars Re geling (BKR). "Ze zijn ook bang om als jaloerse collega te worden afgeschilderd". Blöte zit daar niet zo mee en voert aan dat het hem niet zozeer om de kunstenaar gaat, maar meer om de structuren. Hoe is het moge lijk dat dergelijke kunstuitingen zomaar door commissies worden geslikt en de meeste gemeente raadsleden later "niet van de aan beveling willen afwijken"? Als het aan Blöte ligt spreekt de rechter zich op korte termijn uit over de De Wassenaarse kunstenaar Rob Blöte: 'Dit werk is pure kolder...' (archieffoto) samenstelling van dergelijke selec tie-organen. In Voorschoten is het lidmaat schap van de commissie vrij open. Burgers kunnen solliciteren en B en W dragen de kandidaten voor aan de raad. Naast een kunstenares zit er onder meer iemand in van NUT, draait journalist Joop Pee- ters als secretaris mee en adviseert een ambtenaar. Al deze mensen wilden iets van André van Lier. Ze waren onder de indruk van zijn werk, dat onder meer bij het Haagse Provinciehuis staat, en zagen met tevredenheid zijn ster rijzen. Van tevoren was duidelijk dat een keus voor Van Lier een keus voor figuratieve kunst betekende en voelde tijdens de voorbereidende gesprekken steeds meer voor gras. In tegenstel ling tot Blöte vinden de leden het werk mooi en niet te vergelijken met kunstuitingen van Oldenburg. VRIJDAG 17 JULI Katwijk concert door Adelbert de Klerk op het Van den Heuve lorgel van de Nieuwe Kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 open huis by de KNZHRM van 19.00 uur tot 21.30 uur by Rijnmond. Leiden theaterproduktie 'Lode- wyk Napoleon', 22.30 uur in de Pieterskerk. kermis op de Garenmarkt, van 13.00 tot 22.00 uur. film 'Trip to Bountyful' van Peter Masterson, 21.15 uur, Filmhuis LVC, Breestraat 66. kroegmuziek op de Bees tenmarkt, 21.00 uur. swingavond met 'The im perial guard', 23.00 uur, LVC, Breestraat 66. Noordwijk show Noordwijkse Fanfare 'Exelcior' 20.15 uur bij het Gat van Palace. start tussen 18.30 en 19.00 uur, Sportpark Parklaan, fi nish Oosthaven. Stompwijk in kader van de Stomp- wykse Paardendagen 'Nooit gedacht-loop', 19.30 uur voor kinderen t/m 12 jaar; 20.00 uur voör 13 jaar en ouder; op treden van de groep 'No rea son for panic', 21.30 uur, op het terrein Dr. van Noort- Warmond officiële opening Kaag- week, 18.30 uur, Gemeente huis, Herenweg. kermis op de Baan, de hele demonstratie Leidse brandweer, 21.30 uur; groot vuurwerk, 23.00 uur. Park Groot Leerust. tobbetje steken in de Dorpsstraat, 19.00 t gang Meerrustlaan, 21.30 levende muziek 'Jazz be hind the Toll' in alle cafés van Warmond, vanaf 21.30 ZATERDAG 18 JULI Katwijk optreden van de Basin Street Jazz Band, 14.00 tot 17.00 uur in het centrum. zeezwemprestatietocht over 1500 m. 11.00 uur bij Zuidpost KRB, opgeven van af 10.00 uur by KRB. zeilwedstrijden Skuyte-- vaert, 14.00 uur voor het strand. stoomtreinrit door de dui nen ten zuiden van Katwijk, Leiden Culinair Leiden, ruim twin tig restaurants presenteren zich op het Pieterskerkplein, 12.00 tot 22.00 u warenmarkt op de Nieuwe Rijn, 9.00 uur. kermis op de Garenmarkt, 13.00 tot 22.30 uur. straat-theater door Marco Carolei op het Stadhuisplein, 14.00 uur. laatste opvoering van thea terproduktie 'Lodewijk Na poleon', in de Pieterskerk, 22.30 uur. beiaardconcert door Dick van Dyk vanuit de Stadhuis toren, 12.45 uur. wandel-orgelconcert, 15.00 uur, Hartebrugkerk. orgelconcert door Leoni Arendsen, 14.00 uur in de Hooglandse kerk. rommelmarkt in de IJs- en Evenementenhal aan de Vondellaan, 10.00 tot 17.00 Noordwijk country- en westernmuziek m.m.v. de Bronco Buster Band, 21.00 uur, Lido-thea-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13