TAD LEIDEN Gemeente wil in 1988 1100 huizen bouwen 'Aanwezigheid van toeristen is duidelijk te merken' Erfpacht belemmert bedrijfswerving niet Meubelhandel vertrekt uit het centrum wegens parkeernood s LEI DSCH X DAGBLAD VRIJDAG 17 JULI 1987 Bouw woningen voor studenten blijft achter LEIDEN - De gemeente Lei den vraagt van het rijk voor volgend jaar geld voor 1100 wo ningen. Om haar woningzoe kenden voldoende woningen te kunnen aanbieden, heeft de gemeente in 1989 1200 gesubsi dieerde woningen nodig. Daar na kan Leiden met iets minder nieuwbouwwoningen toe, tot 750 gesubsidieerde woningen in 1993. Het grootste deel van woningen wil Leiden volgend jaar bouwen in de Stevenshof: om en nabij de 600 stuks. In de 'gaten' in de binnenstad en bestaande wij ken zouden ongeveer 500 nieuw bouwwoningen moeten verrijzen. Of de gemeente alle gevraagde woningen ook inderdaad krijgt, is overigens nog maar de vraag. Vo rig jaar vroeg het gemeentebestuur ook ongeveer 1100 woningen en uiteindelijk kreeg het er 980. In het meerjarenprogramma nieuwbouw, verbouw en verbetering, waarin de behoefte aan woningen op papier is gezet, schrijft het college dat de toekomst er wat de volkshuisves ting somber uitziet. Het rijk heeft voor 1988 en de ja ren daarna al bezuinigingen aange kondigd op dé bouw van gesubsi dieerde woningen. Bovendien heeft de regering laten weten een extra huurverhoging voor nieuw bouwwoningen te willen doorvoe ren en 200 miljoen gulden minder beschikbaar te willen stellen voor individuele huursubsidies. Leiden heeft via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten al ernstig bezwaar gemaakt tegen de ze plannen. Het verdriet de ge meente trouwens ook dat rijk en provincie niet willen ingaan op een reeds lang gekoesterde wens: af spraken over het beschikbaar stel len van nieuwbouwwoningen over een periode van een aantal jaren. Studenten De gemeente vraagt het rijk om geld voor de bouw van bijna 600 woningwetwoningen en premie- huurwoningen. In totaal zou dan ongeveer de helft van de nieuw te bouwen huizen uit zogenoemde so ciale huurwoningen bestaan. Daar naast wil Leiden ruim 60 premie- huurwoningen en zo'n 240 premie- A-koopwoningen hebben. In elk geval hoopt Leiden dat van de nieuw té bouwen huizen ongeveer 75 tot 80 procent uit goedkope huur- of koopwoningen bestaat. Om Leidse studenten voldoende onderdak te kunnen bieden, zou de gemeente de komende jaren ge- middetd 200 nieuwe wooneenhe den voor studenten moeten bou wen. Tenminste, daar dringt de Stichting Leidse Studentenhuis vesting op aan. De gemeente laat in het meeijarenprogramma nieuw bouw weten aan dit verzoek niet te kunnen voldoen. De bouw van meer wooneenhe den voor studenten zou betekenen dat de gemeente minder huizen voor haar 'eigen' woningzoeken den zou kunnen bouwen. Voorlo pig gaat de gemeente er daarom vanuit per jaar 50 tot 75 nieuwe wooneenheden voor studenten te kunnen bouwen. Wel wil de gemeente per jaar on geveer 400 studentenwoningen re noveren. Vorig jaar kreeg Leiden wat dit betreft aardig haar zin, aan gezien het rijk geld beschikbaar stelde voor het opknappen van 347 wooneenheden voor studenten. Leiden wil voorts in 1988 geld hebben voor het opknappen van 400 vooroorlogse particuliere huur woningen en voor het renoveren van 850 woningwetwoningen van twintig jaar en ouder. Daarnaast hoopt de gemeente geld te krijgen voor het opknappen van 150 parti culiere huurhuizen van twintig jaar en ouder en voor 150 particuliere huurwoningen tussen de twintig en vijftien jaar oud - een categorie huizen waarvoor een speciale rege ling geldt. CHAUFFEUR MET SCHRIK VRIJ LEIDEN - Een 23-jarige vrachtwa genchauffeur uit Naaldwijk is gis teren bij een aanrijding op de Churchilllaan aan de dood ont snapt. De Naaldwijker trok als laat ste in een rij van vier vrachtwagens op bij de verkeerslichten ter hoog te van de Verdistraat. De verkeers lichten sprongen echter onver wacht snel weer op rood. De derde vrachtwagencombinatie, bestuurd door een 32-jarige man uit het Bel gische Turnhout, had dat tijdig in de gaten en bracht zijn wagen tot stilstand. De man uit Naaldwijk zag te laat dat de wagen voor hem remde en botste tegen zijn voorganger. Die vrachtauto vervoerde ijzeren pla ten - bedoeld voor het vernieuwen van walkanten - die uitstaken. De bestuurderscabine van de achter op komende wagen werd door de botsing totaal vernield. De chauf feur stapte echter ongedeerd uit. "Een mirakel", vond politiewoord voerder D. Graveland. Hoofd grondzaken Van der Hoeven: LEIDEN - Erfpacht blijkt in de praktijk geen belemmering te zijn voor bedrijven om zich in Leiden te vestigen. Als een onderneming besluit zich niet in deze gemeente te vestigen, liggen daar meestal an dere oorzaken aan ten grondslag; de financiering van de nieuwbouw bijvoorbeeld. Dat stelt W. van der Hoeven, hoofd van de directie grondzaken van de gemeente Leiden, in het ge meentelijk orgaan 'Stadswerk'. Van der Hoeven spreekt hiermee zijn vroegere collega E. Keijser te gen, het voormalige hoofd van de directie economische zaken van de gemeente. Keijser verklaarde bijna twee jaar geleden dat er wel degelijk en kele bedrijven zijn geweest die niet naar Leiden zijn gekomen omdat grond hier niet te koop is, maar in erfpacht wordt uitgegeven. Overi gens bereidt wethouder Tesselaar van grondzaken een voorstel voor om het erfpachtsysteem in Leiden te wijzigen. Hoe dat voorstel eruit gaat zien, is nog niet bekend. Van der Hoeven zegt in 'Stads werk' dat de grondkosten maar tien tot vijftien procent uitmaken van de totale kosten van een nieuw pand. De overgebleven kosten men volgens hem v> een veel groter struikelblok, al ge ven die niet altijd toe dat een pro ject juist daarom niet van de grond is gekomen. Het hoofd van de directie grond zaken meent dat de gemeente wel eens de erfpachtsprijs voor een stuk grond aan het Schuttersveld znn moeten verlagen om een lang gekoesterde wens te verwezenlij ken: de bouw van een hotel langs deze weg. Verlaging van de erf pacht noemt Van der Hoeven een vorm van verkapte subsidie. In principe voelt hfj voor zo'n stap niet veel. "Bij dat hotel zou het misschien toch nodig kunnen zijn. Maar pas als alle boeken van de be legger open op tafel liggen en ik er van ben overtuigd dat hij er anders niet komt", zo stelt hij. Wilhelminabrug tijdelijk dicht LEIDEN - De Hoge Rijndijk zal ter hoogte van de Wilhelminabrug op 3 augustus om 19.00 uur worden af gesloten. Voetgangers en fietsers zullen waarschijnlijk de volgende dag om 19.00 uur weer van de weg gebruik kunnen maken. Het gemo toriseerd verkeer zal moeten wach ten tot uiterlijk woensdag 12.00 uur. Voor langzaam verkeer en buspassagiers vaart er een pontje. Voor het gemotoriseerd verkeer zijn er omleidingsroutes. De afsluiting is het gevolg van in grijpende werkzaamheden aan de Wilhelminabrug. De provinciale waterstaat gaat het beweegbare deel van de brug in zijn geheel ver vangen. Tijdens de afsluiting van de Hoge Rijndijk zal de brugklep worden gedemonteerd en verwij derd. De kant-en-klare nieuwe brugklep wordt daarna ingevaren en geplaatst. -unsEzo» 'BUSSEN iN LUmST I -mam& B r eestraat afgestoten voor fietsers en bromfietsers - Directeur J. Kooreman: "Er is nu geen enkele manier om onze zaak legaal per auto te bereiken", (foto Jan Holvast) LEIDEN - "De afsluiting van de Breestraat deed de deur dicht. Er is nu geen enkele ma nier meer om onze zaak legaal met de auto te bereiken. Door het gebrek aan parkeerruimte nam de toeloop uit de regio naar de binnenstad toch al af. Voor meubelzaken is er in het centrum geen toekomst meer. Iemand die een bankstel van tienduizend gulden koopt, komt eerst vier tot vijf keer kij ken. Dat betekent echter vier tot vijf keer een parkeerplaats vinden. Er zijn steeds minder klanten die die moeite nemen". De gebroeders Kooreman van de gelijknamige meubelzaak aan de Nieuwe Rijn en tegenwoordig ook van het Leiderdorpse Meubelplein zijn het met elkaar eens. Steeds minder klanten uit de regio wisten de weg naar hun zaak aan de Nieu we Rijn te vinden. "Ik heb het een tijdje bijgehouden. Het aantal klanten uit de bollenstreek, Kat wijk en Noordwijk neemt steeds verder af'. Vandaar ook dat de Kooreman nen besloten hun zaak aan de Nieuwe Rijn, die daar sinds het be gin van de Tweede Wereldoorlog was gevestigd, te sluiten om zich te concentreren op hun vestiging aan het Leiderdorpse Meubelplein. De afgelopen maanden probeerden zij de verkopen aan de Nieuwe Rijn te stimuleren door een nieuwe collec tie te brengen, die niet aan het Meubelplein was te zien. Wanhoop "Ik stuurde regelmatig mensen uit Leiderdorp naar de Nieuwe Rijn omdat we daar een collectie Nederlandse en Turkse leraren op studiereis naar Turkije LEIDEN - Twintig Nederlandse en twintig Turkse leerkrachten gaan eind deze maand drie weken naar de zuidkust van Turkije om daar een bijscholingscursus te vol gen. De organisatie van de reis is in handen van de Leidse pabo. De Nederlandse leerkrachten zullen een groot deel vein de tijd be steden aan het aanleren van de eer ste beginselen van het Turks. Bo vendien zullen ze er kennismaken met de islam, de positie van de vrouw en de Turkse cultuur. De Turkse leerkrachten zullen zich op de hoogte stellen van de nieuwste leerboeken op het gebied van aard rijkskunde, geschiedenis en bur gerschapskunde. Een van de mee reizende Turkse leerkrachten is het Leidse PvdA-raadslid Demir- bas. 'Afsluiting van de Breestraat deed de deur dicht' meubelen van mahonie- en taxus hout brachten. Er is er welgeteld één aangekomen, iemand uit Ber- kel-Rodenrijs. Die kwam met uit wanhoop opgeheven armen de zaak aan de Nieuwe Rijn binnen stappen", zegt directeur J. Koore- Met de afsluiting van de Bree straat is vooral het transport van en naar de zaak in het centrum van Leiden een probleem geworden. "De aanvoer ging nog wel, maar de afvoer is een probleem. Dat kan ei genlijk alleen na vijven. Dinsdag, woensdag en zaterdag is men ech ter bezig met het op- en afbreken van de markt. Met de opheffings uitverkoop hebben we elke avond en de zondagen moeten gebruiken voor het transport van meubelen". Over het zaken doen aan het Meubelplein in Leiderdorp zijn de broers Kooreman dik tevreden. "De klanten komen uit het hele land. We hebben bestellingen ge had uit Den Helder en Den Bosch. De voorspellingen waren dat de omzet van het gehele Meubelplein 60 miljoen per jaar zou bedragen. Ik denk dat het hard'die kant op gaat", zegt bedrijfsleider W. Koore- Commotie Het wegtrekken van Kooreman van de Nieuwe Rijn en de verhuur van de winkelruimte had nogal wat commotie tot gevolg, althans zeker bij buurman boekhandel Kooyker. Kooreman sloot immers een huur overeenkomst af met een concur rent van Kooyker, Ginsberg. Het doet vermoeden dat de ge broeders Kooreman en boekhan del Kooyker niet als de beste vrien den door het leven gingen. De meubelhandelaren ontkennen ech ter dat er van enige vete tussen hen en de boekenzaak sprake zou zijn. "Het is zelfs zo dat wij voor Kooy ker bemiddeld hebben in de huur van een pand, toen zy hun zaak drie jaar geleden uitbreidden", al dus de directeur van de meubel zaak. Dat Ginsberg en niet Kooyker de nieuwe huurder is, komt volgens W. Kooreman, omdat hij in contact kwam met een medewerker van Ginsberg, een goede vriend van hem. Kooreman ziet niet in waar* om de komst van Ginsberg nadelig is voor Kooyker. "Wij zitten op het Meubelplein toch ook met negen concurrenten". Voor het argument dat de zaken in Leiderdorp toch elk hun eigen marktsegment bestrijken, zijn de broers niet gevoelig. "Aan het Meubelplein treden er ook overlap pingen op. De twee boekenzaken aan de Nieuwe Rijn kunnen zich op verschillende markten richten. Directeur Wristers van Ginsberg heeft ons zelf toegezegd dat hij met Kooyker gaat overleggen om te voorkomen dat er overlappingen optreden". Angst voor aids legt zuiveringsinstallaties steeds vaker lam LEIDEN - Wat de doorgespoelde maandverbanden, inlegkruisjes en condooms het Hoogheemraad schap Rijnland per jaar extra kos ten kan de voorlichter J.A. van den Hoek niet vertellen. Wel is zeker dat de storingen, veroorzaakt door het feit dat deze zaken door de wc's worden gespoeld, aan de orde van de dag zijn. Leidingen raken ver stopt en pompen van de zuive ringsinstallaties lopen vast door het plastic en rubber dat in de ge noemde produkten zit. door Meindert van der Kaaij Het Hoogheemraadschap Rijn land, dat in de Leiden en omgeving voor de zuivering van het rioolwa ter zorgt, heeft daarom een tech nisch bureau opdracht gegeven een schoonmaakmechanisme te ontwerpen. Alle nog niet verteerde watten en stukken plastic moet met een soort fijnmazig net bij het begin van het zuiveringsproces uit het rioolwater worden gehaald. Van den Hoek weet niet of zo'n me chanisme financieel wel haalbaar is. "De kosten van een opruimer mogen niet hoger worden dan de besparingen op de reparatiekos ten. We laten het bureau daarom een plan maken en gaan vervol gens de kosten becijferen. De komst van een dergelijk zuive ringsmechanisme is dus geenszins zeker". Van den Hoek wijst erop dat de narigheid feitelijk bij de bron moet worden aangepakt. Mensen moe ten volgens hem af van de gewoon te allerlei dingen klakkeloos door het toilet te spoelen. Daarom gaat de Unie van Waterschappen, de landelijke organisatie waarbij Rijn land is aangesloten, fabrikanten benaderen om op de verpakking te vermelden dat maandverbanden en inlegkruisjes in vuilnisbakken moeten worden gegooid. De actie is te vergelijken met de campagne die jaren geleden met blikjes is ge voerd. Wat anders ligt het volgens Van den Hoek bij condooms. "Ik kan me voorstellen dat mensen die een condoom gebruiken op dat moment niet uitgebreid de verpak king gaan lezen". .Aids Het grote probleem voor de zui- veringsbedrijven is het vele plastic en rubber dat zich in de genoemde produkten bevindt. Dat is een grondstof die niet verteert, terwijl de zuivering daarop wel op de af braak van afvalstoffen gebaseerd. In eerste instantie wordt het riool water van grof vuil, zoals takken en blikjes, ontdaan door middel van een rooster. Vaak glippen de kleine stukjes plastic hier doorheen en komen in het biologisch zuive- ringscicuit terecht. Het afval hoopt zich op in de pompen en blokkeert de leidingen waardoor deze vastlo pen en gerepareerd moeten wor den. Niet zelden komt het plastic en rubber zodoende ook in het ge zuiverde water terecht. Volgens de mensen van de hoog heemraadschappen is er een grote toename te bespeuren van de hoe veelheid condooms die in de toilet ten worden gekwakt. Het verband met de angst voor aids-besmetting is snel gelegd. De fabrikanten van condooms doen immers goede za ken nu gebruik van een rubber is toegenomen doordat mensen bang zijn de gevreesde ziekte aids te krijgen. Van den Hoek heeft geen harde cijfers om deze stelling te bevesti gen. "We hebben geen onderzoek gedaan naar de toename van het aantal condooms dat in de zuive ringsinstallaties wordt aangetrof fen. Gevoelsmatig denk ik dat er tegenwoordig naast de maandver banden en de inlegkruisjes steeds meer schade wordt veroorzaakt door condooms". Wel kan er gesproken worden van een verhoogd risico in de bad plaatsen tijdens het zomerseizoen. Volgens van den Hoek is er in die plaatsen vermoedelijk sprake van een verhoogde activiteit. "Ik wil niet generaliseren, maar het is dui delijk dat er in de wintermaanden minder condooms worden aange troffen in de installaties langs de kust. De aanwezigheid van toeris ten is bij ons dus ook duidelijk te merken". Grote hoeveelheden plastic worden elke dag in het zuiveringsbedrijf in Noordwijk uit het rioolwater gehaald. Vaak is dat plastic afkomstig van de maandverbanden, inlegkruisjes en condooms die mensen door het toilet spoelen. (foto Wim Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11