Kamer: levering mijnenveger mag Beerput in Leusden gaat langzaam open mmsm CDA en WD akkoord, PvdA tegen Run op kunstgebitten Vrouw bijt van zich af DONDERDAG 16 JULI 1987 DEN HAAG (GPD/ANP) - Een kamermeerderheid gaat akkoord met de levering van twee mijnenvegers aan Koeweit. Wel is het CDA nog verdeeld over de vraag in hoeverre de Nederlandse marine betrokken mag zijn bij de levering. (vervolg van pagina 1) Kamerlid Gualthérie van Weezei vindt dat de marine de schepen eventueel ter plekke mag afleve ren, zijn fractiegenoot De Boer vindt dat te ver gaan. Het CDA, dat van Iran wel instemt met de levering, wil ik niks van minister Van Eekelen (defeni- se) horen welke rol de marine nu precies zal spelen. Dat bleek giste ren na afloop van het mondeling overleg in de vaste kamercommis sies voor economische zaken, bui tenlandse zaken en defensie. De regeringspartijen CDA en WD waren bij voorbaat al ak koord gegaan met het verlenen scheepvaartroute". Van Weezei be nadrukte wel dat Nederland neu traal moet blijven en geen partij mag kiezen in het zich voortslepen de conflict tussen Irak en Iran. Over mogelijke negatieve reacties Van Weezei: "Daar kan r zeggen. Iran reageert nu eenmaal nooit volgens onze, westerse, ervaringsregels". Partij Omdat Irak in de Golfoorlog min of meer openlijk wordt gesteund door Koeweit ziet de Partij van de Arbeid niet in hoe Nederland neu traal kan blijven als het Koeweit van het gewenste materieel voor- schoond wordt van Perzische mij nen is dat in het voordeel van Irak, aldus de PvdA. De socialisten zien wel een taak voor Nederland weggelegd in het garanderen van de vrije doorvaart in de Golf. Ter Beek zei voorstan der te zijn van de oprichting van een 'peace-keeping navy force' on der toezicht van de Verenigde Na ties. Aan deze vredesmacht te wa iter zou Nederland een bijdrage kunnen leveren. ENSCHEDE/ARNHEM (GPD) - De vraag naar kunstgebitten is de laatste tijd sterk toegenomen. Ver schillende tandtechnische labora toria in het land maken momenteel overuren om het werk klaar te krij gen. "Wij maken inderdaad veel meer protheses dan normaal", al dus een tandtechnicus in Hengelo. "We kunnen het met onze perso neelsbezetting nauwelijks aan. Dat is wel een probleem. Extra mensen aantrekken is moeilijk, omdat de vraag begin volgend jaar waar schijnlijk veel minder zal zijn". De gestegen vraag naar kunstge bitten is waarschijnlijk het gevolg van het kabinetsbesluit om zieken fondsverzekerden met ingang van 1 januari 1988 de kosten van een nieuwe gebitsprothese niet meer te vergoeden. De indruk bestaat dat veel mensen zich nog snel even een kunstgebit laten aanmeten. Het zou overigens niet alleen gaan om de vervanging van bestaande kunstgebitten door nieuwe, maar ook om vervroegde sanering van het eigen gebit. Daarbij is de over- Geen vergoeding na 1 januari '88 weging of de ingreep straks al dan niet financieel haalbaar is, belang rijker dan de medische indicatie. Het Regionaal Ziekenfonds Twente gaat in de komende maan den alle aanvragen voor kunstge bitten verscherpt controleren op tandheelkundige noodzaak. De sterk gestegen vraag naar nieuwe gebitsprotheses heeft de zieken fondsen totaal overrompeld. Een woordvoerder van het RZT deelde deze week mee dat het aantal aan vragen in de maand juni in verge lijking met januari met maar liefst 87 procent is gestegen. De vraag naar bruggen en kronen is met 50 procent gestegen. Een gebitsprothese in de meest eenvoudige vorm kost tenminste 850 gulden. Ziekenfondsverzeker den betalen daarvoor tot het eind van dit jaar een eigen bijdrage van rond de 250 gulden. Na 1 januari moeten zij de kosten helemaal zelf dragen. Van een ware run op kunstgebit ten of andere protheses is volgens P. Hanedoes, voorzitter van de Ko ninklijke Maatschappij ter bevor dering van de Tandheelkunde, geen sprake. "Het varieert per tandheelkundig laboratorium. Er zijn enkele die een forse hoeveel heid werk meer hebben. Andere la boratoria melden echter een gerin ge toename van het aantal prothe ses dat gemaakt moet worden", al dus Hanedoes. Hanedoes vindt de extra toeloop op de tandartsen wel begrijpelijk. "Er is zowel bii de patiënten als bij PvdA is tegen levering en betreurt Koeweit gezien moet worden als dat Nederland zijn neutrale positie in het conflict tussen Irak en Iran steunt Irak financieel. Bovendien nu dreigt prijs te geven. De Iraanse mag Irak de haven van Koeweit ge- ambassade in ons land vindt dat bruiken als doorvoerhaven voor Nederland, door bereid te zijn tot oorlogstuig", levering, partij heeft gekozen voor Irak. D66 neemt in de zaak ledige neutrale positie Het verlenen van de exportver vol- gunning kost de regeringspartijen weinig hoofdbrekens omdat mij- Het CDA meent met de levering nenjagers louter defensieve wa- een 'gemeenschappelijk westers pens zijn. Ter Beek is het daarmee belang' te dienen: de vrije door- niet eens. "We mogen niet vergeten vaart in de Perzische Golf. Van dat Irak de golfoorlog is begonnen Weezei: "We moeten niet vergeten en dat de mijnen die Iran in de Golf hoeveel westerse landen voor de gelegd heeft een reactie zijn op het l hun olie grotendeels oorlogsgeweld van Irak in de Per- Het mondeling overleg gister middag vond plaats achter geslo ten deuren. Dat gebeurde onder andere om Nederlanders die in de golfstaten en in Libanon wonen, niet in gevaar te brengen. Om de mogelijke levering van de mijnen- Trak"ïCnpwoit Jagers te versnellen is minister van Eekelen bereid twee mij nenjagers van de Koninklijke Marine aan de Alblasserdamse werf uit te lenen. Volgens Van Eekelen liggen van de dertien mijnenvegers er gemid deld vier tot vijf aan de wal in vre destijd, zodat de sterkte van de ma rine niet wordt aangetast. afhankelijk zijn juist deze zische wateren". Als de Golf f Grote drukte in het verkeer DEN HAAG/DRIEBERGEN (ANP) - Vanaf morgen trekt in het kader van de vakantiespreiding de laatste golf Nederlanders er op uit voor de zomervakantie. In verband daarmee verwachten de politiever- keerscentrale in Driebergen en de ANWB veel verkeer op de Neder landse wegen. Ook in West-Duitsland, in de deelstaat Nordrhein-Westfalen bij de grote automobielfabrieken uit binnen x met 18 juli. DEN HAAG (ANP) - Drie ministers moesten gisteren in de Kamer ver schijnen in verband over de levering van twee mijnenvegers aan Koeweit. Van links naar rechts de ministers De Korte, Van Eekelen en Van den Broek. (fotoANP) EINDHOVEN (ANP) - Een 36-jarige Eindhovense vrouw heeft tijdens een verkrachting letterlijk van zich afgebeten. De vrouw was na een be zoek aan een café meegegaan met een man die ze daar had ontmoet. De man verbleef in een kampeerwagen die hij in een Eindhovense straat had geparkeerd. Eenmaal binnen werd de vrouw verkracht en mishandeld. Ze wist daaraan een einde te maken door de man hard in diens tong te bijten. De man is daardoor vermoedelijk behoorlijk gewond geraakt. Het slachtoffer wist te ontkomen en belde vanuit een telefooncel de politie. Die trof later nog wel de kampeerauto aan maar niet meer de man. het Ruhrgebied barsten de vakanties los waardoor komend weekeinde in Duitsland als druk ste weekend in de zomervakantie moet worden aangemerkt. In Frankrijk tenslotte zal het ook kunnen spoken want daar nemen dit weekeinde ongeveer 5,8 mil joen mensen aan het weekeinde- en vakantieverkeer deel. Belang rijkste knelpunten in ons land zijn GRONINGEN (GPD) de autosnelwegen rond Breda er Einhoven, de A12 Oberhausen Utrecht-Den Haag ter hoogte var de knooppunten Velperbroek er Lunetten en de N50 Arnhem-Apel doorn. Onderzoek: vrouw bij ongeluk vaak minder ernstig gewond Vrouwen raken minder vaak levensgevaar lijk gewond bij verkeersongevallen dan mannen. De verwondingen zijn wel van dien aard dat ze er lan ger last van houden dan mannen. Dit is een van de belangrijkste re- In West-Duitsland wordt filevor- sultaten van een onderzoek van de ming en vertraging verwacht op de afdeling Traumatologie van het wegen in het Ruhrgebied, op alle Academisch Ziekenhuis in Gro- belangrijke noord-zuidverbindin- ningen. Het onderzoek naar ver gen en op de doorgaande wegen in wondingen van verkeersslachtof- het zuiden van het land. fers is samen met de Groningse In Frankrijk wordt het zaterdag verkeerspolitie en de GG en GD druk in de richting van het zuiden verricht. en westen, vooral op de wegen Drs. Passies van de sectie Trau- richting Middellandse Zee, de A6/ matologie van het Academisch zie- A7 Parijs-Lyon-Orange en de A9 kenhuis maakte een analyse v Orange-Montpellier. Tijdelijke regeling voor 'dotteren' in ziekenhuis EINDHOVEN (ANP) - Het Eindhovense Catharinazie- geld meer was om door te gaan met het dotteren. Met kenhuis heeft een tijdelijke regeling getroffen met deze betrekkelijk nieuwe behandeling worden dicht- plaatselijke ziekenfondsen en particuliere verzeke- geslibde bloedvaten als het ware opgerekt. Dankzij raars om het zogenoemde dotteren voor de rest van deze behandeling kan in een aantal gevallen een veel het jaar veilig te stellen. duurdere ingreep, zoals een hartoperatie, worden Eerder had het ziekenhuis laten weten dat er geen voorkomen. gegevens van 28.500 verkeers- slachtoffe rs in de jaren 1970-1984. Zij onderzocht het verband tussen ernst van de verwondingen,de leef tijd, het geslacht en de vervoers wijze van de slachtoffers. De verschillen in ernst van de verwondingen zijn het minst groot bij automobilisten. Bij deze groep valt op dat mannen vaker buik- en hoofdletsel oplopen en dat vrou wen eerder gewond raken aan ar men, benen en rug. Volgens het on derzoek zijn daarom de gevolgen voor vrouwen op de lange termijn vaak ernstiger. De fietsers en voetgangers zijn de meest kwetsbare verkeersdeel nemers. Hun verwondingen zijn vaak ernstiger naarmate ze ouder zijn. Dit verband tussen leeftijd en ernst van de verwondingen is bij automobilisten minder duidelijk. Bij voetgangers vallen de meeste dodelijke slachtoffers onder kinde ren en ouderen boven de 55 jaar. Bij fietsers en bromfietsers zijn het vooral ouderen boven de vijf enzestig jaar die aan de gevolgen van het ongeval overlijden. Bij au tomobilisten en motorrijders springt er geen duidelijke leeftijds categorie uit. Volgens Passies wordt de ernst van de verwondingen van fietsers op de lange termijn vaak onder schat. Daarom doet de sectie Trau matologie nu een vervolgonder zoek onder 1600 fietsslachtoffers Als het onderzoek gunstig verloopt kunnen de eerste onderzoeksresul taten volgend jaar bekend zijn. Ontslagen college en gemeentesecretaris sloegen munt uit functies LEUSDEN (GPD) - De drie wet- gen wethouder Van Woudenberg houders van Leusden zullen half zegt nog liever vertrokken te zijn oktober het veld ruimen. Zij ontlo pen daarmee een unanieme motie van wantrouwen van de 18 ge meenteraadsleden van de aan Amersfoort grenzende gemeente. Na het op non-actief stellen van ge meentesecretaris Van Gooi enkele maanden geleden en de vervoegde pensionering van burgemeester Rademaker enkele weken geleden is nu het voltallige dagelijks be stuur van de gemeente Leusden de laan uit gestuurd. Vandaag is de nieuwe burge met een motie aan zijn broek: kan er echt niet achter komen wat er aan schort. Hadden ze dat maar duidelijk gemaakt". Vertrouwen Vanaf 1969 is hij raadslid, vanaf 1974 wethouder en naar zijn zeg gen heeft hij de gemeentelijke za ken altijd naar eer en geweten be stierd: "Er is weinig voor nodig om een wethouder weg te sturen. De bevolking zal het ook niet begrij pen". Dezelfde bevolking kan ech- meester Panis uit Maartensdijk ter uit een verklaring van een uit zijn werk op het Leusdense ge meentehuis begonnen. Gisteren zijn de fractievoorzitters begonnen met een eerste overleg over een be leidsprogramma en eén nieuwe ploeg wethouders. De wethouders Van Wouden berg (CDA), Ummels (CDA) en Wa genaar (WD) hebben zich neerge legd bij het dwingende verzoek van de raad om op te krassen 'zij het niet vrij van ongenoegen', zoals ze stellen in een gezamenlijke ver klaring. Er dreigde gistermiddag een on weer los te barsten boven Leusden. Er vielen wel enkele druppels, maar het donderde niet echt voor de 26.000 inwoners. De dondersla gen vielen louter in het gemeente huis, waar de politieke bliksem in sloeg om half drie. zes raadsleden bestaande commis sie, waarin alle politieke stromin gen van Leusden zijn vertegen woordigd, lezen dat 'er in organisa torisch opzicht binnen de gemeen te sprake is van een ernstig ver stoorde situatie'. En verder: "De vertrouwensrela tie tussen ambtelijk apparaat en politiek bestuur is dermate ge schaad, dat oplossingen binnen de twee werelden zijn, die elkaar men, dat het zo niet langer kon. Er zou geen vertrouwensbasis zijn om de door de commissie noodzake lijk geachte verbeteringen in de or ganisatie van de grond te krijgen: "De processen die zich in de afge lopen periode hebben voltrokken zijn niet omkeerbaar". Irritatie Dat is allemaal toch verbloemen de taal, die niet precies onthult wat er gaande is. Het nog geheime rap port van het organisatiebureau Rijnconsult uit Oosterbeek, dat door de commissie is ingescha keld, is al wat helderder. Daarin staat, dat er onder de ambtenaren en raadsleden duidelijke irritatie is ontstaan over de wijze waarop het beleid tot stand komt. Er bestond geen beleid, volgens dit rapport, er werd bestuurd naar de 'waan van de dag' en op spreekuren. Zo staat er ook te lezen dat 'het college en het ambtelijk apparaat bestaande organisatorische text weinig kansrijk worden Ook e geacht". ten oi Dat is de formele formulering ken i van wat GPV/SGP fractievoorzit- ontwikkeld ter Offereins omschrijft als een 'op stelling als regenten, zowel naar de raad, de ambtenaren en de bur gers'. Volgens Offereins werd de raad beschouwd als een stelletje lastposten. Die werd ook regelma- systematisch benaderen', duidelijke zin is 'De talen- adequaat afspraken te ma- bij de collegeleden pover Toen werd het aftreden van de tig voor het blok gezet. De gemeen- wethouders in een'verklaring de twee wethouders Van Wouden berg en Wagenaar en de fractie voorzitters mevrouw Blom (CDA), Parson (WD) en Offereins (GPV/ SGP) publiek gemaakt. De versla- telijke organisatie werd onbestuur baar. In elk geval is de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de relatie ambtelijk apparaat/poli tiek bestuur tot de conclusie geko- Er zou volgens sommigen een congsie bestaan tussen de wethou ders, enkele makelaars en wat pro ject-ontwikkelaars. Gemeentese cretaris Van Gooi zou op te grote voet geleefd hebben op kosten van de gemeenschap en daarvan de wethouders hebben laten meege nieten. Van Gooi diende daarvoor gepeperde declaraties in bij de ge meente en daarnaar loopt een apart onderzoek. Smeuïg wordt in Leusden het verhaal opgehaald van het dure uitstapje, dat de secretaris in het najaar van '85 organiseerde voor het pollege en de dames. Dat kwam op een rekening van 4500 gulden te staan van de de herberg De boven ste molen in Venlo. In een poging om daarvan de onderste steen bo ven te krijgen stuitte de raadscom missie echter op een computer bonnetje met coderingen, waar de raadsleden geen wijs uit konden. Er zou 1000 gulden bijstaan voor een schoonheidsbehandehng van de dames, maar, aldus Offereins, 'dat valt moeilijk na te gaan'. "Mis schien is dat allemaal wat te veel geweest en zijn er luxueuze pre sentjes gegeven. De vraag is of dat allemaal willens en wetens is ge beurd. Maar als het dat alleen ge weest was, dan zou ik de heren eens flink publiekelijk de mantel uitgeveegd hebben en daarmee zou de kous af zijn geweest. Het gaat echter om andere zaken". Of het daarbij om strafbare za ken, weet Offereins nog niet. "Er zijn geen concrete dingen naar vo ren gekomen. Er is geen bewijs voor wat veel mensen zeggen". Voor hem is het veelvuldig passe ren van raad en ambtenaren de wa re reden voor het onwerkbare kli maat en dus het vertrek van de wethouders. De praat van de be volking gaat onder meer over het steeds maar goed praten van de handel en wandel van het dagelijks uniek gebeuren in de een plaatse- bestuur. De wandel van burge- lijk bestuur. de wethouders. Van Woudenberg zou teveel geld hebben gevraagd voor zijn land, dat ontpacht moest worden. Zeven ton vroeg hij de ge meente, hij kreeg er ruim vier. Van Wagenaar wordt gezegd, dat hij als wethouder van de gemeente een tennishal had willen kopen tegen een veel te laag bedrag. Uiteinde lijk ging het niet door. Offereins: „Laat ik zeggen, dat de wethouders de grenzen in de re latie privé-persoon en wethouder niet altijd scherp in de gaten hiel den. En er ook wel eens overheen gingen". Volgens oppositieleidster Ver- duin-Munnik (PvdA) gaat de grief van de raad ook veel verder dan het op te royale voet leven en het eigenzinnige optreden: "Er zijn vernietigende rapporten uitge bracht. Er was geen grip op de on- kostennota's. Daarvoor heeft wet houder Ummels al eens een motie tegen zich gekregen. In de zaak van de ontpachting en de tennishal hebben de betrokken wethouders ontoelaatbaar gehandeld. Daar ge beurden rare dingen mee". Hoe raar er in Leusden bestuurd werd, zal wellicht pas duidelijk worden als er meer rapportage naar buiten komt. Want wat nu for meel naar buiten wordt gebracht is nog maar een verbloemende om schrijving van het gebruik van de drie wethouders, die nu de wacht aangezegd hebben gerkegen. Een RiooLzuiveriiig in problemen door verband en condooms DEN HAAG (GPD) - Maand verband, inlegkruisjes en con dooms die door de toiletten worden gespoeld, vormen een steeds groter wordend pro bleem voor de zuiveringsinstal laties van rioolwater. Verstop pingen zijn aan de orde van de dag. Om die reden gaat de Unie van Waterschappen een voor lichtingscampagne beginnen, waarbij wordt geadviseerd om de gebruikte voorwerpen in een vuilniszak te gooien en niet door te spoelen. De gigantische hoeveelheden plastic strips van de inlegkruis jes die vrouwen in het toilet gooien, veroorzaakten al vaak storingen in de zuiveringsin stallaties. Als gevolg van de angst voor aids-besmetting is het gebruik van condooms enorm toegenomen, die meest al ook in de wc's worden ge kwakt en de technische appara tuur van de waterschappen op tilt doen slaan. Het Hoogheemraadschap Rijnland in Leiden heeft inmid dels een technisch bureau op dracht gegeven een oprui mingsmechanisme te ontwer pen voor de watten en plastic proppen. Woordvoerder Van der Hoek weet niet of het bu reau daarin zal slagen. Hij hoopt dat de voorlichtingscam pagne van de Unie van Water schappen succces heeft. "Ont stoppen of zelfs nieuwe appara tuur installeren kost vele dui zenden guldens. Als dit zo doorgaat, zal de verontreini gingsheffing weer omhoog moeten". de tandartsen verontrusting ont staan over de plannen. De fondspa tiënten maken zich terecht onge rust over de kosten van een prothe se. Nu betalen ze een eigen bijdra ge van 250 gulden. Als een kunst gebit straks zelf betaald moet wor den. kost dat zeker 850 tot 1000 gul den". "Het is al voorgekomen dat een patiënt met een nog redelijke gebit nu al een prothese wilde hebben om latere kosten te besparen. Dat is natuurlijk een bedenkelijke ont wikkeling. Maar er hebben al colle ga's bij de Maatschappij om raad gevraagd, omdat zij een ingreep op dit moment nog niet verantwoord vonden, maar zeker wisten dat een ingreep straks door de patiënt niet betaald zou kunnen worden. Dat is een uiterst moeilijke beslissing. De tandarts moet dan echt meekijke- nin de portemonnee van de patiënt om zijn diagnose te kunnen stellen. Dat bijverschijnsel van de bezuini gingsvoorstellen heeft de overheid absoluut niet voorzien", aldus Ha nedoes. Experiment met computer bevalt leden Eerste Kamer DEN HAAG (ANP) - Tien leden van de Eerste Kamer die vanaf sep tember thuis hebben geëxperi menteerd met een personal com puter, zijn enthousiast over met na me de tijdsbesparing die deze nieu we techniek oplevert. "Het duurt even voordat het omgaan met een computer eigen is gemaakt, hoe wel allen zich tevoren hadden voorgesteld dat het aanzienlijk moeilijker zou zijn en vonden dat het eigenlijk nogal meeviel", zo staat te lezen in een rapport van de parlementaire informatiedienst PAR AC. Na een introductiecursus van twee dagen blijken de senatoren druk gebruik te hebben gemaakt van de computer. Vooral als tekst verwerker om hun speeches uit te werken en deze onderling, via de computer, voor het debat uit te wisselen. Onder de deelnemers zijn zowel jongere (mevrouw Bol ding, CPN) als oudere Senatoren (Geertsema, WD) te vinden. Vijf proefkonijnen hebben pro blemen met het thuis opzoeken van informatie uit documentatie bestanden, maar dat ligt aan de lange tijd die verstreek tussen op leiding en het opdoen van ervaring in de praktijk. Zij krijgen nog een nascholing. De senatoren hebben nog wel aanvullende wensen: het rijkscomputercentrum moet ook vrijdag na zessen en zondag toe gankelijk zijn voor het opvragen van informatie. Verder wordt het als een gemis beschouwd dat gege vens van het ministerie van justitie niet via geautomatiseerde bestan den beschikbaar zijn. Hoewel een aantal senatoren hun teksten op het beeldscherm uit werkt, kent de Senaat nog steeds leden die hun toespraken volledig met de hand uitschrijven. Hoe lang dat zal duren is de vraag, want er ligt een voorstel om het aantal per sonal computers voor de Eerste- Kamerleden met een vijftiental uit te breiden. Daarover wordt in sep tember beslist. Halfjaar cel voor aandeel in rel Kedichem DORDRECHT (ANP) - De recht bank in Dordrecht heeft een 22-ja- rige Brit gisteren veroordeeld tot een halfjaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk, wegens betrokkenheid bij de brandstichting in een hotel in Ke dichem tijdens een vergadering van de Centrumpartij. Dc in Am sterdam wonende Brit heeft be kend in maart vorig jaar ruiten van het hotel te hebben ingeslagen. De rechtbank veroordeelde eer der in de Kedichemzaak vijf Am sterdammers tot dezelfde straf. De vijf behoorden tot de 72 mensen die meteen na de vechtpartijen en de brand werden aangehouden. Het hotel, waar een niet-officiële bijeenkomst van de Centrumpartij plaatsvond, brandde volledig uit. Enige tientallen mensen raakten gewond. ADVERTENTIE meester en secretaris dan, die veel vuldig gingen stappen op kosten van de gemeente, en de handel van De weihouders Wagenaar en Ummels waren niet bereikbaar voor commentaar. AUTOBANDEN+UITLATEN*ACCU'S SCHOKDEMPERS ^TREKHAKEN bèl cf kom even lungs voor de laogstenetto'prijs! PLUS HET VOORDEEL VAN DE"^E? KWALITEIT Dagelijks geopend van 8 tot 17.30 uur -zoterdag's 8.45 tot 13 uur LEIDERDORP ALPHEN ZOETERMEER Lijnbaan 9 Meerkoetstraat 1 Dorpsstraat t/o nr.. 2 071-891308 O 01720-72001 079-165152

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3