EIDEN ietsers negeren massaal ijverbod in Breestraat Personeelstekort bij gezinsverzorging Een niet bestaande hoe kun je daar te hard rijden? LEIDSCH M- DAGBLAD Breestraat Afgesloten voor fietsers Werkloosheid stijgt licht in regio 1 DINSDAG 14 JULI 1987 iolitie kan niet voldoende controleren jSlDEN - Het verbod om te fiet- j op het gedeelte van de Bree- lat tussen 't Gangetje en de Tornbrugsteeg is gisteren mas- J§M overtreden. Vrijwel geen enke- fietsers stoorde zich aan de bor- |i waarop de omleiding voor fiet- i is aangegeven en maakte ge- Lik van de omleidingsroute via jBotermarkt. De afsluiting voor tsers, een onderdeel van de proef met de Breestraat, is gisteren ingegaan. Dat het fietsverbod massaal werd genegeerd was, deels te wij ten aan het ontbreken van vol doende politie bij het ingaan van de proef. Agenten kwamen spora disch een kijkje nemen. Volgens politiewoordvoerder Graveland is het niet mogelijk dat de politie voortdurend in de Breestraat aan- 1RAND IN CA TH RIJNESTRAAT LEIDEN - Bewoners van Cathrijnestraat 4 en 5 kwamen vannacht met de schrik vrij na een felle brand, die een deel van de benedenwoningen en de balkons van de bovenwoningen ernstig beschadigde. Om ongeveer half één vannacht kwam bij de brandweer de melding van een uitslaande brand binnen. Bij aankomst bleek de brand aan de achterkant van nummer 5 buiten te zijn ontstaan onder de op palen staan de balkons van de bovenwoningen. Op het achterplaatsje stonden twee bromfietsen, drie konijnenhokken en er lag wat stro. Vermoed wordt dat de brand daar is ontstaan. De twee brommers wer den geheel verwoest. De brand is vervolgens naar nummer 4 overgesla gen, waarop de vlammen naar binnen zijn gelekt. Aan de zijde van de keuken zijn beide panden flink beschadigd. Ook de balkons van de bo venwoningen liepen ernstige schade op. Daar sprongen door de hitte ook de ruiten. De bewoners, die al lagen te slapen, kwamen met de schrik vrij, maar waren zo geschrokken dat zij door de EHD moesten worden bijgestaan. Eén konijn liet het leven, de andere overleefden de brand, (foto d. v d. Berg) wezig is. "Wegens vakanties heb ben we daar niet voldoende perso neel voor". De politiewoordvoerder zegt dat bij incidentele controles fietsers op het betreffende deel van de Bree straat wel zijn gewaarschuwd, wanneer zij het verbod overtraden "Over enkele dagen zal het niet bij waarschuwingen blijven, maar worden bekeuringen uitgedeeld, aldus Graveland". Het verbaast Graveland overi gens niet dat fietsers de afsluiting massaal negeren. "Het is wat onlo gisch om de fietsers op dat punt om te leiden. Dat zal iedereen met ons eens zijn". V erkeerslichten Een ander gedeelte van de proef verliep wel soepel. De bussen wer den over het laatste deel van de Breestraat geloodst met behulp van verkeerslichten. Tijdens het eerste gedeelte van de proef was er halverwege tussen 't Gangetje en Koornbrugsteeg een 'wisselstrook' aangebracht, waar de bussen el kaar konden laten passeren. Nu die strook is verwijderd, moet het bus- verkeer met verkeerslichten over de busbaan worden geleid. De vrees dat bij de verkeerslich ten files van bussen zouden ont staan, bleek ongegrond. Ook sloot het 'groene licht' bij de Koornbrug steeg goed aan op het verkeerslicht bij 't Gangetje, zodat de bussen zonder wachten konden doorrij den. Verkeersambtenaar C. van Groe ningen wilde nog geen conclusies trekken na de eerste dag van de proef met de verkeerslichten. "Op maandag is er weinig laad- en los- verkeer. Vrachtwagens die de straat blokkeren, kunnen wel eens problemen opleveren. Dan kan een bus worden opgehouden op die strook terwijl een bus uit de andere richting toch groen licht krijgt". Wanneer de proef in een chaos zou uitlopen, kan het college van B en W - na advies van de begelei dingscommissie van de proef - be sluiten om het experiment met de verkeerslichten af te gelasten. Etsen gestolen LEIDEN - Uit de Hooglandse Kerk zijn in het weekeinde twee et sen gestolen die daar hingen in het kader van een expositie naar aan leiding van de Lakenfeesten. De etsen hebben een bruine lijst. De één stelt een Westlander aan de wal met knotwilgen voor, getiteld 'Aan de Kaag'. Op de andere ets, getiteld 'Langs Boskade te Hoog- made' staat een peurbootje aan de wal. De waarde van beide etsen is 300 gulden. De Breestraat tussen Koornbrugsteeg en 't Gangetje is gisteren afgesloten voor fietsers. Weinigen stoorden zich echter aan het fietsverbod. (foto wim Dijkman) af mee. Wachtlijst met hulpaanvragen groeit gestaag Politie houdt verdachte aan van steekpartij Pelikaanhof LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend een 27-jarige Leide- naar in zijn woning aangehouden die ervan wordt verdacht op za^e^" dag 4 juü een eigenaar van een Kof fiebar aan de Oude Vest te hebben neergestoken. De koffiebarhouder was de vuil niszak aan het buitenzetten, toen er een auto op hem af kwam. De man vluchtte de Pelikaanhof in, maar de auto volgde hem. De pas sagier sprong eruit en stak op hem in. De auto reed vervolgens verder, maar de politie wist de bestuurder aan te houden. De passagier bleef echter tot gisteren voortvluchtig. De bestuurder van de auto is in middels voorgeleid en zit in voor arrest. De man heeft nog geen be kentenis afgelegd. Beiden zijn be kenden van de politie. Al eerder zijn zij veroordeeld in verband met geweld, mishandeling en vernie ling. De verwondingen van de koffie barhouder, die na de steekpartij in het ziekenhuis moest worden op genomen, vallen overigens achter- LEIDEN - De Stichting Gezinsver zorging Leiden kampt nog immer met personeelsproblemen. Was de situatie vorig jaar zo dat de stich ting het budget voor personeel niet kon opmaken omdat er niet vol doende bekwame mensen waren te vinden, dit jaar is er geen geld om 40 tot 50 part-timers extra aan te trekken. Die zijn nodig vanwege de gestaag groeiende wachtlijst, die momenteel 90 hulpaanvragen lang is. Directeur A.A. Claassen spreekt van een heel vervelende zaak. "Mo gelijk dat er bij de begrotingsbe handeling voor 1988 in de Tweede Kamer meer geld voor de gezins verzorging in zijn totaliteit be schikbaar komt. Maar afgezien daarvan hebben wij uitbreiding van het budget nodig. Maar omdat het ministerie van wvc een vastge steld budget heeft, betekent uit breiding bij ons dat er ergens an ders geld vanaf moet", geeft Claas sen de moeilijkheid aan. Problemen zijn er ook rond de continuïteit van de hulp. Die komt, zo schrijft de stichting in het jaarverslag over 1986, tijdens de zo mervakantie en rond de kerstda gen in het geding omdat menig me dewerkster dan met vakantie is. "Het is gebleken dat juist in die pe rioden de gevoelens van eenzaam heid bij ouderen het grootst zijn omdat familie, kennissen en buurt genoten dan veelal afwezig zijn". Geprobeerd wordt om met vakan tiehelpsters de behoefte aan hulp toch, zij het in aangepaste vorm, het hoofd te kunnen bieden. Een probleem wat betreft de continuïteit van de hulpverlening is het grote verloop onder en de ar beidstijdverkorting van partti mers. Volgens de stichting is een definitieve oplossing hiervoor niet te geven; zij moet noodverbanden aanleggen door het aantrekken van oproepkrachten en het eventueel invoeren van groepsbejaarden- hulp. Daarbij neemt een groep helpsters de zorg op zich voor een groep dicht bij elkaar wonende ou deren. De stichting Gezinsverzorging maakt ook meer positieve ontwik kelingen door. In het jaarverslag wordt melding gemaakt van de reorganisatie die 1 januari 1988 moet zijn doorgevoerd. Die behelst onder meer dat de hele hulpverle ning in drie stadsdelen (Meren- wijk-Leiden-Noord-De Kooi, bin- nenstad-Professorenwijk-Burge- meesterswijk, Leiden Zuid-West- Stevenshof) wordt ingedeeld. Die opdeling geldt thans al voor de hulp aan chronisch zieken en be jaarden. Doel van de reorganisatie is dat het hulpaanbod per stads deel duidelijk wordt, de uitvoeren de krachten op den duur op meer gebieden inzetbaar zijn, de samen werking met andere hulpverlenen de instanties beter wordt en dat de hulp aansluit op de specifieke wen sen in de verschillende delen van de stad. De hulpverlening, stelt de stich ting in het jaarverslag, is vorig jaar meer aangepast aan de behoeften van een aantal cliënten door de in voering van avond- en weekend hulp van verzorgende aard. "De er varingen die tot dusver zijn opge daan rechtvaardigen de verwach ting dat in de toekomst de hulp ge durende de avonden en weekein den gestaag zal toenemen. Door avond- en weekendhulp levert de gezinsverzorging een bijdrage in het scheppen van mogelijkheden dat cliënten langer in eigen omge ving kunnen blijven wonen". Het in 1985 begonnen jongeren project bij de stichting mag ge slaagd heten. Als gevolg van de dat jaar ingevoerde twee-verdieners maatregel haakte een groot aantal medewerksters, die bij voorkeur niet jonger dan 23 en het liefst bo ven de 30 zijn, af. Nogal wat jonge ren bleken evenwel interesse voor het werk in de gezinsverzorging te hebben. Omdat het werk zeer zelf standig moet worden gedaan en de situatie van veel oudere cliënten volgens de stichting enige levens ervaring vraagt, werd het 'minder verantwoord' geacht jonge mensen in dienst te nemen. Het onstane personeelsgebrek noopte de stichting evenwel tot een ommezwaai. Een gedeeltelijk door de provincie Zuid-Holland gesubsidieerd jongerenproject werd opgezet. De deelnemende jongeren kregen een baan van 24 uur per week, waarbij ze de eerste vier maanden bijna alleen 's mor gens werkten in speciaal geselec teerde situaties, 's Middags volg den ze cursussen en kregen ze be geleiding, en deden ze enkele we ken onder leiding van een oudere, meer ervaren helpster praktijker varing in een gezin op. Het project is in mei met elf jongeren van start gegaan, in oktober volgde een tweede, begin januari 1987 ging de derde en laatste groep van start. Met het project is gedeeltelijk een einde gekomen aan de perso nele zorgen van de stichting en vonden dertig jongeren (nieuw) werk. Een aantal van de jongeren kreeg de gelegenheid een beroeps opleiding te volgen. "De praktijk heeft uitgewezen dat ook jongeren, mits goed voorbereid en begeleid, goed voldoen in het werk en dat bejaarden goed met hen overweg kunnen", zo wordt in het jaarver slag geconstateerd. De stichting wil in principe elk jaar een groep jongeren de mogelijkheid bieden in de gezinsverzorging te werken, 'mits de financiën daarvoor aanwe zig zijn en het personeelsverloop daartoe aanleiding geeft". LEIDEN - "Die heb je in Voor hout niet", was het triomfantelij ke antwoord van de Voorhouter die ervan werd verdacht te hard over de Jacoba van Beierenlaan in zijn woonplaats te hebben ge reden. Hij woonde nog niet zo lang in Voorhout, maar dat er geen Jacoba van Beierenlaan is, wist hij zeker. Hij had het op de plattegrond nagekeken. door Simone van Driel De rechter en de officier van justitie keken elkaar hoopvol aan. Maar geen van beiden ble ken ze uit het blote hoofd te we ten of Voorhout die laan al dan niet rijk is. Met de constatering van de rechter dat Jacoba van Beieren toch een vrouw in de ge schiedenis is om een straatnaam aan te wijden, kwamen ze ook niet veel verder. Ach, wilde de griffier dan misschien even een blik op een kaart gaan werpen? De griffier vertrok, met assis tentie. De minuten die het duur de voor ze terugkwam, benutte de rechter met het vragen aan de verdachte of hij echt had nage zocht of de Jacoba van Beieren laan niet bestaat en de officier met het grondig doorpluizen van het proces-verbaal. Wat niets op leverde. De terugkeer van de griffier leek uitkomst te gaan bieden. "Hij is er niet", meldde ze. Waar uit de rechter begreep dat de laan niet bestaat, waarop hij de officier vroeg zijn eis uit te spre ken. "Nee, nee, de kaart is er niet", haastte de griffier te ver duidelijken. Tja, dat werd dan moeilijk. De officier en de rech ter, in wiens hoofden het niet op kwam om het telefoonboek er even op na te slaan, geloofden de Voorhouter dan maar op zijn woord: Voorhout heeft geen Ja coba van Beierenlaan. En aange zien je geen overtredingen kunt begaan op een laan die niet be staat, kreeg de man vrijspraak. De Voorhouter zal wel dik te vreden over zichzelf zijn: hij wist consequent voor zich te houden dat er in Voorhout wel een Jaco ba van Beierenwég is. Doof De handicaps vlogen in het rond bij de zaak van de Leide- naar die in Voorschoten met een kapotte uitlaat onder zijn auto zou hebben gereden. De officier verdacht de verdachte van selec tieve doofheid, de Leidenaar op zijn beurt veronderstelde be perkt gezichtsvermogen bij de agent die hem had bekeurd. "Het was nacht, die agent heeft op twee meter afstand naar de uit laat gekeken en hij had een bril". De officier en de rechter ook. "En ik zie u prima hoor", zei de laatste. Nee, dan de oren van me neer. Ervan uitgaande dat een uitlaat niet zo maar afbreekt, had hij toch al lang moeten horen dat er met de uitlaat onder zijn auto iets mis was. "U bent toch niet doof? Het begint niet met afbre ken". Aan zijn oren mankeerde hele maal niets en de uitlaat was echt in één keer stuk gegaan, beweer de de verdachte. "Bij mij brak hij wèl ineens af'. Hij zei te vermoe den dat hij over iets heen was ge reden. Omdat er weinig moge lijkheden zijn 's nachts je knal- pijp te laten repareren, was hij maar doorgereden. De agent die hem had bekeurd had volgens hem niet goed gezien wat er aan de hand was. Van dat 'over iets heenrijden' geloofden de rechter en de offi cier niet veel. De laatste: "Ik denk dat u aan selectieve doof heid lijdt". Vijfenzeventig gul den boete luidden de eis en het vonnis. Waarna de verdachte de zaal uitliep met de dooddoener "Ach ja, ik ben een kleine jon gen". Mr. X Het zal wel nooit duidelijk worden wie er op de avond van 30 mei 1986 in de auto van de Katwijkse heeft gereden. Haar en de kantonrechter is het een raadsel. Feit is dat een auto met haar kenteken die avond op de Dr. Lelylaan geen voorrang ver leende. Was het de Katwijkse zelf ge weest? Nee, zei ze. Ze rijdt bijna nooit 's avonds. Een familielid? Nee, ze leent de auto alleen in noodgevallen uit. Voor zover be kend zat achter het stuur een jon gen en ze heeft alleen twee doch ters. Nee, de auto had ze ook niet gemist. De sleutels voor zover ze wist ook niet, die bewaarde ze al tijd op een veilige plaats. "Ik ben pas maanden na de overtreding door de politie gehoord, dus ik weet het ook niet zeker". "Waarom heeft de politie de auto niet aangehouden?", wilde zij op haar beurt weten. Want nu stond ze wel mooi hier, omdat ze de politie niet had verteld wie de overtreding had begaan. "Soms kan dat niet", antwoordde de rechter. "Als zo'n auto er heel hard van doorgaat en de politie hem niet kan bijhouden". De officier bleef aanvankelijk weigerachtig het verhaal over Mr. X te geloven. "Wilt u ons nu echt wijsmaken dat u niet weet wie er in uw auto heeft gereden? Als het nu nog om een oude fiets ging". "Ja, het is een vreemde zaak", was ze het met hem eens. Ze snapte er echt niet meer van dan hij. Wat de officier dan uit eindelijk maar aannam. Vrij spraak eiste hij. En vrijspraak kreeg ze. LEIDEN/REGIO - De werkloos heid in de Leidse regio en de duin en bollenstreek is de afgelopen maand met ruim 200 personen toe genomen. Vooral in de Leidse re gio, en dan met name onder vrou wen, steeg het aantal werklozen fors. De toename is overigens een nor maal verschijnsel gedurende deze periode van het jaar. Bedrijven wachten, zo kort voor de vakantie, met het aannemen van nieuw per soneel. Tegelijkertijd zoeken rond deze tijd grote aantallen schoolver laters een baan. Pas na augustus kunnen de arbeidsbureaus in Lei den en Lisse beoordelen in hoever re deze schoolverlaters erin zijn ge slaagd werd te vinden. Directeur Tibbe van het Ge westelijke Arbeidsbureau Leiden maakt zich daarover vooralsnog weinig zorgen. Hij verwacht dat de daling van de werkloosheid zoals die de voorgaande maanden is in gezet, aan het eind van dit jaar weer is hersteld. De stijgende werkloosheid is voor een deel ook te wijten aan de groep vrouwen die zich na de vorige maand gehouden informatiemarkt voor herintreden de vrouwen als werkzoekende heeft ingeschreven. Aantallen zijn nog niet te noemen. Ondanks de stijging van het aan tal werkzoekenden de afgelopen maand, is de werkloosheid in ver gelijking met vorig jaar met ruim 1000 personen gedaald. Vooral de afname van het aantal werklozen jonger dan 23 jaar, noemen de ar beidsbureaus in Leiden en Lisse verheugend. Verheugend vinden ze ook dat er 77 langdurige werklo zen (van wie 50 in Leiden) aan de slag zijn gegaan in het kader van het 'project Vermeend/Moor', waarbij werkgevers subsidie op de af te dragen premies krijgen. De werkloosheid in het onder wijs blijft in deze regio hoog. In de Leidse regio en de duin- en bollen streek staan ruim 1000 leerkrach ten als werkloos te boek; ongeveer tien procent van het totale aantal werkzoekenden. De vooruitzichten voor deze mensen zijn niet bijster goed te noemen. Bij de gewestelij ke arbeidsbureaus zijn achttien va catures voor leerkrachten aange meld, nog geen anderhalf procent van het totale aantal bij deze bu reaus ingediende openstaande ba- De hoge werkloosheid onder on derwijzend personeel heeft vol gens het GAB twee hoofdoorza ken. Allereerst is er de daling van het aantal geboorten, waarvan de gevolgen nu ook in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs zicht baar worden. Anderzijds werken veel scholen als gevolg van de be zuinigingen met grotere klassen en hebben dus minder behoefte aan personeel en worden rest-uren zo veel mogelijk onder de leerkrach ten die al in dienst zijn, verdeeld. Overigens neemt het aantal vaca tures - over de hele linie gezien - nog steeds toe. Nu staan er bijna 470 banen open, bijna 80 meer dan vorige maand. In de eerste helft van dit jaar bedroeg het totaal aan tal vacatures bij het GAB 3073, waarvan er 1251 door bemiddeling van het arbeidsbureau zijn ver vuld. i 1987 juni 1987 mei 1987 juni 1987 Alkemade 110 103 64 70 Katwijk 480 464 179 195 Leiden 3706 3743 1895 1968 Leiderdorp 299 305 183 203 Oegstgeest 222 227 144 154 Rijnsburg 86 84 39 46 Valkenburg 20 20 12 11 Voorschoten 257 253 161 177 Warmond 51 45 28 33 Zoeterwoude 70 70 52 56 Overige 1 1 1 Rayon Leiden 5302 5315 2758 2914 Hillegom 227 225 209 238 Lisse 222 214 197 218 Noordwijk 309 305 182 194 Noord wij kerhout 136 134 117 127 Sassenheim 126 116 124 135 voorhout 68 66 52 56 Overige Rayon Lisse 1088 1060 881 968 Totaal Gewest 6390 6375 3639 3882 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9