Ruim drie ton boete voor Urker vissers X Chaos rond uitgeversfusie compleet Lichtpuntje voor aandeelhouders EVEN OPKRIKKEN Landbouwakkoord slaat nieuwe gaten in schatkist Beursbestuur grijpt in bij overnamestrijd ECONOMIE PAGINA 7 Wegens teveel gevangen schol ZWOLLE (ANP) - De economische politierechter in Zwolle heeft giste ren tijdens een ruim zes uur durende zitting vijftig Urker vissers veroor deeld tot in totaal 334.000 gulden aan boetes. Zij moeten de boetes beta len omdat zij in 1985 ruim 2700 ton schol te veel hebben gevangen. De waarde van de illegaal gevangen vis bedroeg 7,25 milioen gulden. JOHANNESBURG (Rtr) - Anglo American Corporation of South Africa, het grootste industrie- en mijnbouwconglomeraat in Zuid- Afrika, overweegt zijn voorname lijk zwarte werknemers een direct belang in het concern te geven. Het plan, dat gisteren werd be kendgemaakt, voorziet in de 'parti cipatie op een brede, zij het nood zakelijkerwijze bescheiden basis' van de arbeiders in de activiteiten van de onderneming. Een woordvoerder van het be drijf, dat herhaaldelijk heeft ge pleit voor afschaffing van het apartheidsbeleid van de Zuidafri- Bedrijf wil ook zwart personeel aandelen geven kaanse regering, verklaarde dat de bijzonderheden van het plan tot aanbieding van aandelen aan het personeel nog worden bestudeerd. Waarschijnlijk zullen zij tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergade ring volgende maand worden ge presenteerd. Van de ongeveer 300.000 werkne mers van Anglo American zijn on geveer 250.000 zwarte mijnwer kers. Het is voor het eerst dat een groot mijnbouwconcern dat zo af hankelijk is van zwarte werkne mers, overweegt om zijn personeel aandelen in het bedrijf aan te bie den. ïopman Gavin Relly verklaarde dat programma's voor deelneming in het bedrijf via aandelenbezit door hoger personeel reeds enige jaren met succes werken. Anglo American wil deze nu uitbreiden tot alle werknemers, zo zei hij. Het duurde ruim anderhalf jaar Het bedrijf betrekt zijn vis voor voordat de vissers voor de rechter veertig procent van de Helderse kwamen, omdat de Zwolse recht- visafslag, een kwart van de totale bank van het Europese Hof in Lu- afzet van die afslag. De firma ver- xemburg wilde weten of de Urker werkt, verkoopt en exporteert ver- vissers al dan niet handelden in se hele vis, gefileerde vis en schelp- strijd met het Visserijverdrag van dieren. Van de verse vis wordt 99 de Europese Gemeenschap. De procent geëxporteerd, vissers meenden dat ze rustig Directeur J. Kalkman liet weten mochten door vangen, hoewel het dat zijn bedrijf zwaar wordt getrof- Nederlandse quotum al was opge- fen door de jongste visvangstbe- vist. Hun argument was dat het perkingen. Voor het voortbestaan geen kwaad kon door te gaan met van de vaderlandse visverwerken- vissen omdat andere landen de de industrie moet volgens hem hun toegewezen hoeveelheid toch snel een reeks maatregelen worden niet zouden vangen. Het Hof stelde genomen. Door de sterk gedaalde de Urker vissers in het ongelijk, aanvoer en de gestegen prijzen vie- Voor justitie was dit reden de Ur- len in de visverwerkingssector vo- kers alsnog te vervolgen. rige week in Harlingen reeds 57 De vissers kregen boetes die vijf ontslagen. procent bedroegen van wat de ille- gaal gevangen vis destijds op bracht. De hoogste geldstraf, 39.000 gulden, was voor een visser die geen contingent had in 1985 en dus helemaal niet mocht vissen. De politierechter maakte giste ren duidelijk dat op overtredingen die in 1987 worden begaan hogere 1 j straffen zullen staan. Uitgangspunt fpv* "WPfpIri van beleid zal zijn zulke hoge boe- L tes op te leggen dat het voor vissers financieel niet meer aantrekkelijk is uit te varen. In de praktijk bete kent dit volgens officier van justi tie mr. S. van Gend, dat de geld straffen 40 tot 50 procent zullen be dragen van de bruto-opbrengst. Bovendien worden vissers die in overtreding zijn geweest sneller dan voorheen vervolgd. Eén visser uit Urk die in de eerste helft van 1987 zonder contingent viste, Japanner is rijkste man NEW YORK (AP/Rtr.) - De Japan se zakenman Yoshiaki Tsutsumi is met bezittingen ter waarde van to taal meer dan 43 miljard gulden waarschijnlijk de rijkste man van de wereld. De rijkste Amerikaan, Sam Moore Walton van de Wal- Mart Stores, valt met 10 miljard gulden bij hem in het niet. Dit meldt het Amerikaanse za- kentijdschrift Forbes. De 53-jarige maakte gistermorgen reeds met de Tsutsumi is baas over 70 bedrijven nieuwe aanpak van justitie kennis, met 35.000 werknemers en bezit Hij kreeg een boete van 16.000 gul- grote hoeveelheden grond. Zijn va- den. - der was de oprichter van het Sei- Or>fclofTon bu-concern, dat een reusachtige hoeveelheid land en onroerend Bij het visverwerkend bedrijf goed verwierf van Japanse aristo- Kalkman Vis BV in Den Helder craten die de lasten daarvan niet worden 42 produktiemedewerkers meer konden opbrengen, ontslagen. De maatregel houdt ver- Volgens het laatste i band met' de vangstbeperkingen voor Nederlandse vissers, aldus de directie van het bedrijf gisteren. Kalkman Vis is een van de vijf gro te visverwerkende bedrijven in ons land, met een jaaromzet van circa tachtig miljoen gulden en 135 vaste medewerkers. NOORDZEE - Een luchtfoto van het booreilandecomplex Eknfisk gele gen op zo'n 300 kilometer voor de Noorse kust. Als gevolg van de olie- en gaswinning daalt de zeebodem. Daarom zal er binnenkort een unieke operatie worden uitgevoerd: het opkrikken van de platforms. Dit gebeurt met behulp van hydraulische cilinders, waardoor verlengstukken i stalen poten kunnen worden aangebracht. Vannacht begint men me omhoog brengen van het eerste eiland. Vrijwel zeker enquête naar gang van zaken bij Bredero UTRECHT (GPD/ANP) - In het In de Geldens-groep zijn de ren- ooit door het aannemingsbedrijf dabele ondernemingen van Brede- Bredero gebouwde Jaarbeurcon- ro ondergebracht. Mogelijk wordt grescentrum hebben de aandeel- die groep straks in z'n geheel ver- houders van het in surséance ver- kocht, of te zijner tijd naar de beurs kerende bedrijf gisteren te horen gebracht. De opbrengst gaat dan gekregen dat er mogelijk voor hen naar het oude Bredero-concem. toch nog wat inzit, als de Geldens- Het geld zal dan verdeeld moeten groep wordt verkocht. worden tussen de banken en ande- Kort Zakelijk Alcoa Alcoa, de grootste aluminium - producent ter wereld, zal in het tweede kwartaal van het lopende boekjaar een voorziening treffen ten laste van de winst van 165,7 miljoen dollar. Het grootste deel van die voorziening, 124,9 miljoen dollar, is voor activiteiten die het concern wil stilleggen. Daaronder bevinden zich een aluminium- smelterij in Suriname en een aan tal raffinagebedrijven elders in de wereld. Volgens Alcoa gaat het hierbij, om bedrijven die niet lan ger concurrerend kunnen opereren op de wereldmarkt. Boekingen De Associatie van Europese Luchtvaartmaatschappijen (AEA) heeft gisteren bevestigd dat in Eu ropa twee geautomatiseerde boe- kings- en reserveringssystemen worden ontwikkeld. De 21 aange sloten luchtvaartmaatschappijen zijn er na maanden van onderhan delingen niet in geslaagd overeen stemming te vinden over het han teren van één systeem. Uitgeverij Wolters Samsom en Veldkamp Marktonderzoek, onderdeel van AGB Nederland, gaan een nieuwe onderneming oprichten onder de Forbes neemt het aantal miljar dairs in Japan hand over hand toe neemt en kunnen zonder proble men 22 mensen konden worden aangewezen die over een vermo gen bezitten van meer dan 1.000 miljoen dollar. De sterke stijging van de waarde van de yen ten op zichte van de Amerikaanse dollar heeft veel Japanse zakenbonzen tot multi-miljardair gemaakt. Ver der zijn de grondprijzen in Japan in het afgelopen jaar ook tot enor me hoogten gestegen, waardoor de waarde van maatschappijen zoals die van Tsutsumi sterk is toegeno men. Tsutsumi is in Japan overigens vooral bekend vanwege de dictato riale wijze waarop hij zijn zaken bestiert. Twee veel geciteerde za kelijke gezegdes van Tsutsumi zijn: 'Ik heb middelmatige werkne mers nodig. Alleen de top moet in telligent zijn', en 'Wie manager wil zijn moet vrije dagen op zijn buik schrijven'. Hij is verder gek op skiën en mag zich eigenaar noe men van een ijshockeyteam. Tsutsumi, die een diploma heeft van de exclusieve particuliere uni versiteit Waseda, werd door zijn vader uit vier zoons gekozen om het familiebedrijf over te nemen. Als er over Tsutsumi's leven wordt yoor ;iet begin van de aandeelhoudersvergadering van Bredero maakt geschreven, gaat het veelal over de mr a. de Haze Winkelman, directeur van de Vereniging van Effectenbe- mtense rivaliteit met zijn oudere zitters een praatje met de voorzitter van de Raad van Commissarissen u !e„fL®Y.an den Bos dinks) en de voorzitter van de Raad van Bestuur Mathijsen warenhuisgroep Seibu erfde. Gerst rechts). re schuldeisers, zoals aandeelhou ders en obligatiehouders. Hoeveel die laatsten krijgen, hangt vervolgens af van de vraag of de bewindvoerders kunnen aanto nen dat Bredero destijds geen aan delen van verschillende dochter ondernemingen aan de banken had mogen geven. Bewindvoerder mr. W.M.J. Bekkers sloot althans niet uit, dat dit onrechtmatig is ge weest. Het was een van de weinige licht puntjes die de aandeelhouders mee naar huis konden nemen. In een lange inleiding schetste presi dent-commissaris A. F. van der Bos desondanks op wel erg sum miere wijze wat er allemaal bij Bre dero is misgegaan. Volgens hem was surséance van het concern de enige mogelijkheid om de gezonde bedrijven en daarmee de werkgele genheid van 1.900 mensen te red den. Namens de Stichting Admini stratie Kantoor van Aandelen Ver enigde Bedrijven Bredero stelde mr. E. Bloembergen de aandeel houders in de buitengewone verga dering voor een enquêteprocedure naar de gang van zaken bij het Bre- dero-concern te laten instellen door de Ondernemingskamer van het Gerechtshof in Amsterdam. Het administartiekantoor beheert 70 procent van de aandelen Brede- Volgens Bloembergen moet bij de enquête 1985 als vertrekpunt worden genomen, omdat Bredero toen nog een emissieprospectus heeft uit doen gaan, waarin op ba sis van gunstige vooruitzichten dertig miljoen gulden aan beleg gers werd gevraagd. Hij wil uitge zocht zien hoe het mogelijk is dat het gehele eigen vermogen verlo ren ging, ondanks die gunstige vooruitzichten. Ook moet er een uitspraak komen of de uitvaartcon- structie, het afzonderen van de ge zonde Bredero-onderdelen, zonder toestemming van de aandeelhou ders kon gebeuren. Vooral over dat laatste waren de aandeelhouders boos. Volgens Van den Bos heeft de raad van commissarissen nooit iets onrechtmatigs vastgesteld. Hij zei het verzoek om een enquête eerst uitgebreid te willen bestuderen, maar beloofde tegelijkertijd dat Bredero een enquête niet zal 'chi caneren of saboteren'. Of die en quête er komt, hangt dan alleen nog af van de bereidheid van de Ondernemingskamer. Sowjet-Unie doet mee aan VN-fonds voor grondstoffen GENÈVE (Rtr - De Sowjet-Unie zal zich aansluiten bij het grondstof- fenfonds van de Verenigde Naties. Dit heeft de Russische minister van buitenlandse handel, Boris Aristov, gisteren bekendgemaakt tijdens de besprekingen van de UNCTAD (VN-Conferentie inzake Handel en Ontwikkeling) in Genè- ve. De Sowjet-Unie zal nog deze maand haar handtekening zetten onder de overeenkomst voor het fonds van 470 miljoen dollar, dat is bedoeld om de ontwikkelingslan den te vrijwaren van al te grote schommelingen van de grondstof- fenpryzen. Het fonds is in 1980 opgericht, maar is nog niet in werking omdat nog niet voldoende UNCTAD-le- den het hebben gondertekend. On der meer de Verenigde Staten heb ben tot nu toe geweigerd hun fiat te geven. Hoewel de Sowjet-Unie het fonds nu zal ratificeren, kan het nog niet worden gebruikt, omdat de nu toegezegde middelen net iets meer dan 65 procent van het totale fonds vormen en er ruim tweeder de van de 470 miljoen dollar moet zijn toegezegd wil het fonds in wer king treden. Het is niet uitgesloten dat nu de Sowjet-Unie haar hand tekening zet andere Oosteuropese landen dat ook doen. Als er eenmaal uit het fonds kan worden geput zal het geld vermoe delijk worden gebruikt voor de verwerking, de verkoop, de verde ling en het transport van grond stoffen in de ontwikkelingslanden. Ook zal er onderzoek mee worden gestimuleerd, dat de ontwikke lingslanden nodig hebben om een grotere verscheidenheid in hun economie aan te brengen. Vrouwen nodig in metaalindustrie UTRECHT (ANP) - De metaalin dustrie moet vrouwvriendelijker worden. Hoewel er steeds meer vrouwen gaan werken, zoeken ze geen baan in de metaalindustrie. Intussen dreigt er in deze industrie een tekort van 1.200 vaklieden per jaar. Ze heeft meisjes en vrouwen hard nodig om daarin te voorzien. Dit staat in een nota van een spe ciale commissie die een jaar gele den bij het afsluiten van de cao- grootmetaal is ingesteld ter advise ring van de Raad van Overleg in de Metaalindustrie (werkgevers en werknemers), zo meldt de organi satie van middelbaar en hoger per soneel in deze bedrijfstak, MHP Metalektro, in haar blad. Het werk in de metaal heeft de naam zwaar, vies en lawaaiig te zijn. Omdat dit ook voor mannen geldt, zullen daar volgens de com missie algemene oplossingen voor moeten worden gevonden. Verder moeten de vakopleidingen zich meer op meisjes richten en is om-, her- en bijscholing nodig voor her intredende vrouwen. Daarnaast bepleit de commissie opleidingen gericht op functies in het middenkader en het stimule ren van vrouwen door te stromen naar hogere en technische func ties. Andere voorstellen van de commissie: verlenging van het zwangerschapsverlof tot tweemaal acht weken, ouderschapsverlof, gelijke rechten voor parttimers en maatregelen voor kinderopvang en tegen ongewenste intimiteiten. Het uitgeversdrama zoals zich Sam^om^Vel'dlkarnD'^^Deze thans in Nederland rond het drietal pamsom veiaKamp. ueze Flc_,H_r f~r ori Woltcrc.Qom. gaat zich bezig houden met electro- nische uitgaven en databanken voor het openbaar bestuur, aldus de bedrijven. De twee bedrijven werkten op het betreffende gebied al samen in onder meer de Arob- databank. De databanken zijn be doeld voor gebruik op de personal computer. Scheepsbouw De Rotterdamse rederij Goliath, die tot op dit moment alleen zee sleepboten en zware lading-pon tons exploiteert, heeft bij de werf De Hoop in Lobith twee kleine cruiseschepen besteld. De werf De Merwede in Hardinxveld-Giessen- dam zal ook een deel van de werk zaamheden voor zijn rekening Elsevier, Kluwer en Wolters-Sam- som voltrekt, wordt voor de geïnte resseerde leek steeds gecompli ceerder. Men moet langzamerhand juridisch geschoold zijn om uit de verschillende zetten op het schaak bord enigszins wijs te kunnen wor den. door C. Wagenaar De geïnteresseerde leek - en dat zijn thans heel wat vogels van di verse pluimage, zoals personeel, aandeelhouders, collega-concur renten en noem maar op - wordt regelmatig opgeschrikt of gecon- rp -fronteerd met nieuwe voorstellen aanbiedingen, Aangezien het order gemoeid is wil de rederij niet prijsgeven. Het gaat in ieder geval om een bedrag dat flink boven de 100 miljoen gulden ligt, aldus een woordvoerder van de rederij giste- Daimler-Benz Dé voorzitter van de raad van be stuur van het Westduitse bedrijf Daimler-Benz heeft gisteren aan gekondigd dat hij gaat aftreden. Werner Breitschwerts contract met de fabrikant van Mercedesauto's zou pas eind 1988 aflopen, maar hij trekt zich waarschijnlijk al over twee maanden terug 'om uiterst persoonlijke redenen.' het bezit van Kluwer gaat eigenaars van die zaak dus moeten worden uitgekocht, staan bij al die transacties de aandelen in uitgever Kluwer centraal. Afgelopen week (alweer de zesde week, nadat Elsevier voor het eerst zijn overvalsplannen wereldkun dig maakte) eindigde met een tweede bieding van Wolters-Sam- som op collega Kluwer, met de be doeling concurrent Elsevier te overtroeven. Op papier lukte dat, want Wolters bleek bereid aandeel houders in Kluwer vijftig gulden in contanten per aandeel meer te be talen dan het eerste biedingsvoor- stel van het concern inhield. Daar mee werd de totale prijs die aan deelhouders Kluwer van Wolters- Samsom kunnen ontvangen thans rond 425 gulden. Dat is zo onge veer rond het niveau dat zij van El sevier zouden krijgen als de inmid dels flink opgelopen beurskoers van aandelen Elsevier als uitgangs punt zou worden genomen. Onverwacht Zoals gebruikelijk in dit gevecht om aandelen Kluwer kon een reac tie daarop niet uitblijven en velen zagen daar ook met spanning naar uit. Lang behoefde niet gewacht te worden, want de nieuwe week be gon er meteen al mee, zij het vanuit een volledig onverwachte hoek. Het bleek nu het beursbestuur te zijn, dat er een stokje voor stak en gisteren zijn goedkeuring voor het biedingsbericht van Wolters-Sam- som introk. Inzet was een nieuwe zet van Kluwer, waarvan de leiding nog legd en het stond niet in het met dit bestuur besproken nieuwe bie dingsbericht van Wolters. Daarom nam het beursbestuur gisteren de formele stap tot het niet accepte de prospectus met mede- de uitkijk, maar wat zij uiteindelijk zullen ontwaren in die mist kun nen ook zij niet voorzien. Duidelijk is al wel dat Nederland opge scheept gaat worden met een hoogst ingewikkelde kluwen van delingen waarvan zij niet op de eigendomsrechten hoogte De gevolgen van deze in het ge heel niet verwachte reactie waren niet gering. Vooral aandelen Klu wer vielen flink in koers terug, evenals die in Wolters-Samsom. De afsplitsing van een wezenlijk con cernonderdeel, voor welke con structie beurskringen in Wallstreet de betiteling 'gifpil' hebben be dacht, moest na overleg met het beursbestuur in de ijskast worden gezet. Compleet Al met al is de chaos rond de in de maak zijnde uitgeversfusie in ons land nu wel compleet. leder- vele concurrenten met begeerlijke precies hoe de kaarten zijn ge- blik naar blijken te kijken en dat schud en nog minder hoe de kaar- samengebundeld is in de Kluwer- ten uiteindelijk zullen komen te groep Rechtswetenschappen b.v., ligjen. bleek nu te zijn ondergebracht een stichting tot behartiging v___ de belangen Kluwer-groep Rechts- Wolters, aandeelhouders leverden wetenschappen en beveiligd door een nieuw pakket preferente delen (aandelen met stemrecht). interessant gevonden bieding of verkochten op de beurs. Speculanten kochten en wachten Dit voornemen was niet met het af. Ook de grote aandeelhouders Amsterdams beursbestuur over- als pensioenfondsen staan nog op i juridische belan- Vertellen Tegenover elkaar staan twee bie dingen op aandelen Kluwer. Die van Elsevier is de oudste en in de grond van de zaak nog altijd de meest simpele, namelijk 1 op 6 of één Kluwer tegen zes Elsevier plus vijfenzeventig gulden in contan ten. Wolters jongste bod is erg in gewikkeld namelijk 1 op 2, dat wil zeggen op één aandeel Kluwer twee aandelen Wolters plus een certificaat van 4,50 gulden cumula tief preferent aandeel (met voor rang op een gegarandeerd deel in de winst), dat per 1 januari 1989 omzetbaar is in een certificaat van een gewoon aandeel Wolters-Sam- Als Elsevier de meeste aandelen in Kluwer binnenhaalt heeft het concern toch maar weinig te vertel len. Maar Elsevier kan ook blijven steken bij een minderheidsbelang in de nieuwe fusie Kluwer- Wol ters-Samsom. Het concern beweert daarmee te kunnen leven. Mis schien hoopt het op een uiteinde lijk samengaan van de drie. Waar schijnlijk zou dat nog het beste zijn. LUXEMBURG (GPD/ANP) - De EG-landbouwministers zijn het gisteren in principe eens geworden over een korte-termijn-oplossing voor het tekort van ongeveer 10 miljard gulden op de landbouwbe groting voor 1987. Er rust echter een Nederlands 'maar' op het ak koord. Van Nederlandse zijde vindt men dan dat ons land one venredig zwaar belast wordt in de extra bijdragen die van de lidsta ten geëist worden om de EG uit de rode cijfers te helpen. Samen met de andere kunstgre pen die de afgelopen weken in Brussel zijn gevonden, zal het gis teren bereikte akkoord een extra miljard gulden toevoegen aan het financieringstekort in Nederland zelf. Voor een wijziging in het sys teem van de EG-landbouwbetalin- gen lijdt ons land bovendien een renteverlies van 60 miljoen gulden per jaar. Volgens het gisteren bereikte ak koord zullen slechts vier van de twaalf EG-landen een vergoeding krijgen voor rentekosten, namelijk Ierland, Spanje, portugal en Grie kenland. De extra rentekosten worden gemaakt omdat de landen voor een periode van twee maan den landbouwsubsidies zelf moe ten voorschieten die zij anders door de EG vooruit betaald kregen. Hoewel de vier landen in kwestie tot de zwakkere broeders van de EG behoren vindt Nederland toch dat hier gelijke monniken, gelijke kappen zou moeten gelden. De EG-commissie zou vanaf no vember aanstaande de landbouw- betalingen stopzetten tot begin ja nuari, wanneer een nieuwe en naar men hoopt betere EG-begroting zal worden aangesneden. Maar de kans is met gering dat de zoge naamd tijdelijke oplossing voor het landbouwtekort (terugbetaling achteraf in plaats van vooruitbeta lingen) een blijvertje wordt. Ook hiertegen werd door Nederland be zwaar aangetekend. Ook Griekenland en het Ver enigd Koninkrijk maakten een voorbehoud tegen de begrotings formule die gisteren uit de bus kwam. Maar als het in september, na het advies Van het Europarle ment, tot een formele stemming komt, zullen deze drie landen het akkoord niet kunnen tegenhou den. Minister Braks (landbouw) was gisteren overigens niet aanwe zig in Luxemburg. Hij werd verte genwoordigd door de directeur-ge neraal bij het ministerie van land bouw. Vertrouwen in economie daalt DEN HAAG (ANP) - Het vertrou wen van de consument in de ont wikkeling van de Nederlandse eco nomie is in juni verder gedaald. Die daling treedt sinds maart op. Het vertrouwen in juni is sinds de eerste helft van 1985 niet zo laag geweest, aldus de consumenten- conjunctuurtest van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De index van het consumenten vertrouwen daalde van 110 in fe bruari via 100 in mei tot 96 in juni. Die index wordt berekend aan de hand van vijf vragen over de finan ciële situatie van het huishouden van de ondervraagde en over de economische situatie in het alge- Vooral over dat laatste waren de ondervraagden pessimistischer dan in mei. In juni verwachtte 30 procent dat de economische situa tie in de komende 12 maanden zal verslechteren, in mei was dat nog 25 procent. Het aantal ondervraag den dat vindt dat de situatie de af gelopen 12 maanden is verslech terd steeg van 20 in mei tot 24 in juni. Ook werd de eigen financiële situatie negatiever beoordeeld: in juni verwachtte 16 procent een ver slechtering tegen 12 procent in mei, aldus het CBS.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7