Tandarts moet tarief ve rlag en IJkprijzen moeten kosten medicijnen beteugelen Premie-B regeling gaat verdwijnen Verweggistan wereldnieuws in jaarlijkse komlcommertijd Wegwerpverpakking bevat nog steeds veel cadmium Levering mijnenvegers aan Koeweit in Kamer Greenpeace wil af van schepen met kernenergie Particulieren toch goedkoper uit UTRECHT (ANP) - De Nederland- rugwerkende kracht tot 1 juni. Als se Maatschappij tot Bevordering protest hadden de aangesloten der Tandheelkunde (NMT) heeft tandartsen tot de uitspraak van het het beroep verloren tegen een ver- College hun rekeningen niet naar laging van de particuliere tandart- hun particuliere patiënten ver starieven met 8,3 procent per 1 ju- stuurd. ni. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven heeft de tandart- senori steld. In afwachting van de motivering £en het Centraal Orgaan Tarieven het College wilde de NMT nog Gezondheidszorg (COTG) de verla- - ging in februari voorgesteld. De tandartsen reageerden daar woe- woordvoerster dend op en vroegen bij het college schorsing van het besluit. De particuliere en publiekrech- senorgamsatie in het ongelijk ge- telijke Ziektekostenverzekeraars, verenigd in KLOZ en KPZ, had geen reactie op de uitspraak geven. Wel verklaarde dat met ingang van vandaag de NMT-leden de verlaagde tandart starieven zullen toepassen met te- AMSTERDAM (AP) - Elk jaar gebeurt het weer: de temperatu ren stijgen teveel of niet genoeg en vormen voorpaginanieuws. De vakantie-uittocht begint. Be drijven sluiten de deuren tot op een kiertje en ook de leden van het parlement en de regering ver trekken en laten de thuisblijvers onbestuurd achter. Op de nieuwsredacties van kranten, ra dio en televisie breekt een merk waardige tijd aan, die wordt ge kenmerkt door het maken van uitgebreide strandreportages, waarvan de makers steevast bruin verbrand terugkeren, en het najagen van andere onzin die bij gebrek aan echt nieuws tot wereldnieuws wordt verheven: komkommertijd. Man bijt hond; kraaien terrori seren gezin; boeren klagen over regen/droogte; monster van Loch Ness gezien; staatsgreep in Verweggistan. Je kunt je natuur lijk afvragen wat een komkom mer te maken heeft met een jour nalist die in wanhoop aan zijn duim zit te zuigen, maar Van Da- Ie biedt uitkomst: „Komkom mertijd, m., tijd waarin de kom kommers rijp zijn, waarin men komkommers eet; vooral als be naming voor de stille tijd van het jaar waarin zeer velen vakantie hebben, en gewoonlijk voor de couranten weinig nieuws valt te berichten." Terwijl de parlemen tariërs op vakantie gaan, worden de augurken ingemaakt. Ook in het Duits heet kom- kommertijd ongeveer komkom mertijd. Aangepast spreken de Duitsers van Saure-Gurken-Zeit (zurebommentijd), een woord dat in 1780 voor het eerst moet zijn gebruikt door ene Christian Wilhelm Kindleben in een ver slag van een reis van Berlijn naar Dresden. Sinds 1850 dient de zu re bom in Duitsland als journa listieke komkommer. Het Nederlandse woord kom kommertijd moet ook ergens in de 19de eeuw zijn journalistieke betekenis hebben gekregen. Multatuli gebruikte het woord in die zin in het jaar 1850, zo kun nen wij melden op gezag van Pe ter Smulders, de hoofdredacteur van het maandblad Onze Taal. Verder terug in de historie zou den de Hollanders het woord hebben overgenomen van de Britten. Dat zou aan het begin van de 18de eeuw zijn geweest. Het Engelse woord cucumber ti me werd gebruikt als aanduiding voor de ledigheid der hogere klassen, waar het in de zomertijd gebruik was (is) komkommer- sandwiches bij de thee te serve- Maar de evolutie van het woord is in het Britse anders ver lopen dan bij ons. Met hun meer prozaïsche inslag en met onge kend gevoel voor understate ment noemen de Britten het tijd vak tussen Loch Ness en Man bijt hond, The Silly Season. En dat in een land waar veel kranten het hele jaar door doen of het komkommertijd is. Terreur Als de komkommers rijp zijn slaat de kolommenterreur toe. De kranten zijn weliswaar dun ner, want ook de adverteerders liggen aan het strand, maar de- nieuwsmakers zijn ook weg. Een uur voor de deadline begint de wanhoop bij menig redacteur toe te slaan, na een dag van gefru streerde ledigheid achter beeld scherm of schrijfmachine. Er zijn natuurlijk de seizoen- verhalen, zoals de uittocht van vakantiegangers en hun terug keer. Dankzij de vakantiesprei ding herhaalt zich dat tafereel en kan de thuisblijver zelfs meerde re keren per zomer via de buis minutenlang genieten van beel den van files en in de berm eten de grensoverstekers. Avond aan avond ziet hij hoe anderen het zweet uitbreekt in het in konvooi rijdend luxeblik, hoe buiken,billen en borsten bruinen en verbranden aan de stranden en geniet hij mee van menig straatfeest, festival en bra derie. De kranten melden 's anderen daags de dagcijfers van EHBO, GG en GD en verkeersdienst, grossieren in foto's van zomer pret en zelfs de recensie van een popconcert kan in deze tijd de voorpagina halen. Naast een duidelijke toename van ongelofelijke berichten over agressieve vogels, roestende kuisheidsgordels en vliegende schotels, wordt natuurlijk ook een poging gedaan nog wat za ken af te drukken die ook in de winter voor nieuws kunnen doorgaan. Alleen wordt zo'n ver haal vaak wat langer, wat uitvoe riger en beslist ook belangrijker gemaakt dan het eigenlijk is. En zo kan een vermoeden van rook al leiden tot onthullingen over fi nancieel wanbeleid door kamer leden, een dreigende scheuring in de coalitie of een andere on heilsprofetie. Verweggistan Als de redactie geluk heeft, doet zich in een ver buitenland nog eert ontwikkeling voor, waardoor dagenlang een ser geant of luitenant uit Verweggis tan de voorpagina's kan beheer sen met een staatsgreep waarvan na de vakantie niets meer wordt vernomen. In lange verhalen worden de achtergronden van Verweggistan uitputtend belicht en altijd is er nog wel een buiten landspecialist te vinden die kan uitleggen waarom deze staats greep, afhankelijk van de politie ke kleur van militair en specia list, een zegen, dan wel een ramp is voor het geplaagde volk van Verweggistan. Verweggistan en talloze ande re exotische oorden en gebeurte nissen beheersen ieder jaar twee maanden lang de dagbladpers. En ieder jaar zijn er zelfs kranten die een verhaal wijden aan dat fe nomeen dat komkommertijd heet. Mogelijk zelfs met een ver haal als dit, dat 780 woorden lang De tariefsverlaging is een gevolg van de wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekeringen per 1 april 1986, waarbij 700.000 zieken fondsverzekerden overstapten naar particuliere maatschappijen. De particuliere tandartstarieven zijn hoger dan die van het zieken fonds. Omdat de stelselwijziging GRONINGEN (ANP) - De rijkspo- niet tot kostenverhoging mag lei- litie Groningen heeft na enkele den, moeten de particuliere tarie- Steunfraude in haven opgerold maanden onderzoek een groot aan tal gevallen van steunfraude in Noord-Oost Groningen opgelost. Het gaat om in totaal 140 personen die in de periode 1985 en 1986 werkten in de haven van Delfzijl en de Eemshaven bij het laden en los- sen van schepen. De betrokkenen waren in de ha- PLANTEN (ANP) - Het voortbe- omlaag. Het KLOZ gaat daarbij van uit dat de 'nieuwe' par ticuliere patiënten even vaak naar de tandarts zullen blijven gaan als toen ze nog in het ziekenfonds za ten. De tandartsen betwisten dat. rijkspolitie op geen enkele bij de steunfraude betrokken verzwegen hun inkomsten geheel anderingen of gedeeltelijk voor de uitkerende verdroging instanties. In de meeste gevallen was dat de gemeentelijke sociale dienst. Op deze manier fraudeer den zij gezamenlijk voor zo'n 335.000 gulden bruto. wordt ernstig bedreigd. Oorzaken. Ze hiervan zijn onder andere de ver-- het grondgebruik, verzuring. De Na- tuurbeschermingsraad, die dit schrijft in een advies aan minister Braks, vindt dat voor deze soorten een beschermingsbeleid moet wor den ontwikkeld. DEN HAAG (ANP) - Ondanks de toezegging van tal van producen ten dat ze geen cadmiumhoudende kleurstoffen meer zouden gebrui ken, komt in heel Wat wegwerpver pakkingen van kunststof nog steeds cadmium voor. Dit blijkt uit een onderzoek dat Konsumenten Kontakt (KK) heeft gedaan naar de samenstelling van 71 verpakkin gen van kunststof. Zevenendertig procent van deze verpakkingen be vatte meer dan tien milligram cad mium per kilo. In twee produkten werd kwik aangetroffen. Dit staat in het juh-augustusnummer van het blad Koopkracht, dat net is ver schenen. Cadmium is een zwaar metaal dat giftig is voor mens en milieu. Het is niet afbreekbaar. Cadmiüm- houdende materialen die op de vuilnisbelt of in de vuilverbran ding komen, zorgen ervoor dat er steeds meer cadmium in het milieu terecht komt. Een jaar geleden publiceerde het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne een onder zoek waaruit bleek dat kunststof te gebruiken verpakkingen veel cadmium be- toe het gebruik vatten. Naar aanleiding daarvan hebben tal van producenten be loofd geen cadmiumhoudende kleurstoffen meer te gebruiken. De BOSBRAND Nederlandse Federatie voor Kunststoffen meldde in oktober dat er steeds minder cadmium ge bruikt wordt. KK kocht en onderzocht 71 gele, rode en groene produkten om er achter te komen of er inderdaad minder cadmium wordt gebruikt. Het resultaat is 'schokkend', vol gens KK. Een derde van de verpak kingen bevatte meer dan 50 milli gram cadmium per kilo en twintig verpakkingen zaten hoger dan 1.000 milligram per kilo. Dat in twee produkten - de dop van een blik limonade en een dop van alles- reiniger - kwik werd aangetroffen, noemt KK een zeer kwalijke zaak. "Kunststofafval draagt daardoor. DEN HAAG (GPD) - De premie-B aanzienlijk bij tot de kwikbelasting regeling voor koophuizen ver- DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer komt woensdag even terug van het zomerreces te praten over de eventuele levering van twee mijnenvegers conflict in de regio tussen Irak en Iran is betrokken. De Koeweities zullen zich volgens hem ook beslist niet vrijwillig in de oorlog mengen, overleg tussen het kabinet kamercommissies voor buiten landse zaken, defensie en voor eco nomische zaken draagt, zoals ge bruikelijk in zaken als deze, een besloten karakter. Het overleg wordt gehouden op verzoek van de PvdA. Het kabinet-Lubbers besloot za terdag tot het verlenen van een ex portvergunning aan de scheeps werf Van der Giessen-de Noord voor de eventuele levering van de mijnenvegers. Het kabinet heeft, zo stelde gistermorgen minister Van den Broek (buitenlandse za ken), de politieke aspecten zorg vuldig overwogen. In zijn brief aan de Kamer zet Van den Broek uit een dat Koeweit op dit moment niet rechtstreeks bij het gewapend Koeweit. Het aldus de bewindsman. Bovendien vormt Koeweit geen bedreiging voor de nabuurlanden, zo stelt Van den Broek. Ook wijst hij erop dat de mijnenvegers bij uitstek defen sief van aard zijn. "Voor andere oorlogstaken dan het opruimen van mijnen zijn deze niét ge schikt". Van den Broek benadrukt dat de leverantie tevens een ander doel dient, te weten de veiligstelling van de vrijheid van scheepvaart in internationale wateren. "Het op korte termijn leveren van mijnen vegers draagt ertoe bij dat de vrij heid van scheepvaart in de Golf welke nu door de gelegde mijnen is beperkt, kan worden hersteld. Al dus worden mede wezenlijke wes terse belangen gediend". APELDOORN (ANP) - Langs de spoorlijn Apeldoom-Amersfoort heeft gisteren geruime tijd een grote bos brand gewoed. Hoewel het vuur omstreeks negen uur gisteravond onder contróle was, is de brandweer nog geruime tijd bezig geweest met het nablussen. De brand woedde over een afstand van 10 kilometer ter hoogte van het natuurgebied Asselt en legde 10 hectare bos in de as. Ruim vijftig brandweerlieden van de regionale brand weer Noord-Oost Veluwe werden ingezet bij het bluswerk. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De Nederlandse Spoorwegen besloten goederentreinen met gevaarlijke stoffen niet tussen Apeldoorn en Amers foort te laten rijden. Personentreinen reden wel, zij het stapvoets. Na het sein brand meester kon al het treinver keer weer gewoon doorgang vinden (foto anp> AMSTERDAM (ANP) - Greenpea- Tevens zal gekeken worden - Nederland heeft het ingenieurs bureau AVTV in Enschede op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de gevolgen van een eventueel ongeval met een kern reactor of kernwapen aan boord week van een schip dat in de haven van Amsterdam of Rotterdam afmeert. het milieu". Uit reacties van fabrikanten op de resultaten van het onderzoek heeft KK kunnen opmaken dat die vaak niet op de hoogte zijn van de aanwezigheid van cadmium in de verpakking. Enkele fabrikanten zei sinds kort geen cadmium meer anderen zegden van te zullen sta- ken, In enkele gevallen bleek dat duidelijk is hoe de komen tot 71.000 gulden maximaal 20.000 gulden subsidie over vijf' mengevoegd jaar. Bij de premie-C krijgen ko rnet de veel 'lagere' premie-C. Met pers eenmalig een bedrag deze maatregel, die wordt uitge werkt in de begroting van het nisterie van volkshuisvesting a het komende jaar, hoopt staatsse- 16500 gulden. Hoe hoog deze eenmalige rijksbijdrage straks wordt, is nog niet helemaal duidelijk, maar vol gens Heerma zal deze in elk geval cadmium in verpakkingen kwam tegen de uitdrukkelijke wens van de fabrikanten in. Het idee om de premie-B rege- kend omdat het nog niet helemaal ling op te heffen is niet nieuw. Ook premie- de voorganger van Heerma, de in november weggestuurde staatsse cretaris Brokx, liep al met dat plan rond. Brokx voerde als 1 B/C regeling uitvalt. Volgens de huidige premie-B r geling krijgen mensen met een i ste argument aan dat door de sterk gedaalde rente de subsidies in feite in veel gevallen overbodig waren. Volgens Heerma is uit onderzoek gebleken dat kopers van premie-B en premie-C woningen vaak tot de zelfde inkomenscategorie behoren. Hij wees er ook op dat zelfs men sen met een inkomen van een ton nog recht op een (bescheiden) B- premie hebben. Reden genoeg, al dus Heerma, om deze regeling grondig te herzien. Het opheffen vai regeling moet ook e veren aan de bezuinigingen op de woningsubsidies. Door het sterk gestegen aantal mensen met mini muminkomens is het beroep op huursubsidie sterk gestegen. Dit jaar keer het ministerie van volks huisvesting ruim 1,6 miljard gul den aan huursubsidie uit, terwijl op 220 miljoen gulden minder was gerekend. Heerma heeft inmiddels de huursubsidie voor jongeren ge schrapt en de subsidie op duurdere woningen verminderd. Dat levert bij elkaar bijna 60 miljoen gulden op. Volgens het regeerakkoord moet VROM het komende jaar nog 300 miljoen gulden bezuinigen. DEN HAAG - Een nieuw ver schijnsel doet zich voor in de ge neesmiddelenwereld: ijkprijzen, bedoeld als middel tot bezuiniging. Staatssecretaris Dees (volksge zondheid) wil de medicijnensector stevig aanpakken met voorschrif ten, centrale onderhandelingen en wijzigingen van de apothekersver goedingen. Of het hem op die ma nier zal lukken is de vraag. Een half miljard is een hoge inzet. door Kees Cornelisse Een ijkprijs houdt in dat voor elk geneesmiddel een vaste prijs wordt bepaald. Deze prijs wordt aan de apotheek vergoed voor ge neesmiddelen die aan ziekenfonds verzekerden worden geleverd. Als de apotheek voor die prijs niet wil leveren, moet de consument zelf bijbetalen. Bijvoorbeeld wanneer een duur medicijn moet worden geleverd, terwijl een goedkoper al ternatief (een loco-preparaat) voor handen is. Volgens Dees kan na invoering van een systeem van ijkprijzen (in feite maximumprijzen) de zogehe ten 'medicijnenknaak' (rijksdaal der per recept) verdwijnèn. Bij de ijkprijs hebben zowel apotheker als klant belang. Het zou de verko per moeten dwingen zijn assorti ment te beperken en de goedkoop ste middelen te zoeken. De klant heeft er belang bij het verschil niet te betalen. Belangen Er zijn momenteel geen econo mische prikkels voor apothekers en dokters. Ze worden niet gesti muleerd om het goedkoopste (en toch net zo goede) middel te zoe ken. En de (ziekenfondsverzeker de heeft helemaal geen belang bij goedkope medicijnen: die worden immers voor hem vergoed door het ziekenfonds. Het enige dat de ver zekerde bijdraagt is de rijksdaalder per recept, die overigens geen rem op het verbruik is gebleken. De prijzen van geneesmiddelen zijn in ons land altijd vrij geweest. Van alle in ons land gebruikte me dicijnen wordt 85 procent inge- Er Zl3n momenteel geen economische prikkels voor apothekers en dok- voerd. De prijzen stellen de impor- ters- Ze worden niet gestimuleerd om het goedkoopste (en toch net zo góe- teurs zelf vast. Bovendien zijn er de) middel te zoeken. weinig groothandelaren in deze markt en is hun marge hoog, De apothekers 'beuren' met elkaar clame maken de fabrikanten diej meent de overheid. Ook is er spra- extra voordelen van tussen de 70 iljoen. Hun ziekenfonds- belangenverstrengeling met de afnemers. Apothekers krij- vergoedingen moeten dan ook gen winstdeling, bonussen of an- laag- dere attracties, al dan niet finan- Deze opzet moet worden door- Geen tegenwicht broken, stelt Dees. Want het gaat Artsen hanteren over het alge- om een star geheel: de apothekers meen een beperkte sortering zoge- hanteren uniforme prijzen en bere- heten specialités. Dat zijn merkge- kenen ook hun winst. Als geheel neesmiddelen die kant en klaar zijn de prijzen te hoog en dus de worden geleverd, ongeveer 89 pro- kosten voor de gezondheidszorg, cent van de markt. Met flinke re- middelen bij de artsen overbe kend. Er bestaan echter gelijk waardige andere medicijnen die goedkoper zijn, maar waar de dok ter geen belang bij heeft of die hij niet kent... Verzekeraars hebben nauwelijks invloed op deze markt en vormen dus geen tegenwicht in het spel met fabrikanten, importeurs, art sen, apothekers. De "vraagzijde", zoals dat heet, heeft niks te vertel len: ziekenfondsen moeten een contract hebben met artsen en apo thekers en zijn gehouden hun kos ten te vergoeden. En nieuwe mid delen gaan automatisch het ver strekkingenpakket in, zonder dat kosten worden beoordeeld. Met lede ogen ziet de overheid toe dat de kosten steeds stijgen. Van anderhalf miljard in 1976 naar drie miljard in 1985. Gemiddeld komt er elk jaar ruim zeven pro- I cent bij. Mede doordat men van goedkope naar dure middelen gaat, zegt de overheid. Pogingen om het zogeheten voorschrijfpa- troon te regelen tussen verzeke raars, artsen en apothekers worden al lang ondernomen, maar misluk ken steeds. 'Maatregelen Het prijspeil in c tot de hoogste ii anp) West-Duitsland ei komt ook door die hoge (winst- j )marges. Er moet dus worden inge grepen. Dit kan ook door het pak ket te beperken en alleen van een groep geneesmiddelen het goed koopste middel te vergoeden. An dere middelen worden uitgesloten van vergoeding door de verzeke raar. Dit betekent: dwang op voor schrijvers en consumenten om kosten te besparen. Door middel van centrale onder handelingen moeten die 'ijkprij zen' worden vastgesteld. Om dit al lemaal te realiseren is een uitvoe- land behoort Europa (met Ierland). Dat ringsorgaan nodig. Allemaal plan nen die nog nauwelijks zijn uitge werkt. Ook is het nog maar de vraag of deze plannen kloppen met de EG- verordeningen. En Dees geeft zelf toe dat er maar beperkte mogelijk heden zijn om wettelijk in te grij pen. De fabrikanten en importeurs zullen zeker langs wettelijke weg in het geweer komen. Dat hebben ze eerder gedaan tegen overheids- prijsdwang - en met succes. Bovendien dreigt tegen dit inge-' wikkelde stelsel van andere kanten ook verzet. De ziekenfondsen heb ben zich tegen verklaard. Die vin den dat apothekers alleen de werkelijk gemaakte inkoopkosten moeten krijgen. De fabrikanten en importeurs zijn nu boos. Ze scher men al met werkgelegenheidsef fecten en nadelen voor de export. En zeggen dat het vaststellen van 'ijkprijzen' de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen zal be moeilijken. Ook dat de cijfers van de overheid over de geneesmidde- lenomzet (nog steeds) niet goed zijn. Er dreigen dus onverkwikkelijke discussies. De vraag is of Dees niet met kanonnen op mussen gaat schieten op deze manier. Een zo dwangmatige benadering jaagt alle betrokkenen in het harnas. Hij kan beter met alle partijen overleggen om op vrijwillige basis iets te berei ken. de gevolgen van een dergelijk geval op de Noordzee voor het wa- termilieu en voor de (Nederlandse)1 visserij. Greenpeace International is deze Washington begonnen met een nieuwe campagne onder de naam 'Nuclear Free Seas' (kern- vrije zeeën). Het doel daarvan is de zeeën en oceanen in de toekomst te vrijwaren van de gevaren van radioactieve besmetting als gevolg van een eventueel ongeval met door kernenergie aangedreven en/ of met kernwapens uitgeruste schepen. De milieuorganisatie is van mening dat dit aspect van de kernwapenwedloop onderbelicht wordt. Alle grote kernwapenmogendhe- den - Verenigde Staten, Sowjet- Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en China - zijn in het bezit van schepen waarop zich kernwapens bevinden. Met name onderzeebo ten zijn veelal ook nog met kern reactoren voor de voortstuwing uitgerust. Baby overlijdt na mishandeling door vader LEKKERKERK (ANP) - De rijks politie heeft vrijdag een 21-jarige inwoner van Lekkerkerk aange houden in verband met het overlij den van zijn drie maanden oude zoontje. Hij wordt ervan verdacht het kind ernstig mishandeld te hebben. De politie maakte de aan houding pas gisteren bekend in verband met het onderzoek en het inlichten van familieleden. Het kind overleed vrijdagavond in een ziekenhuis in Gouda waar heen het met spoed was vervoerd. Al snel bleek volgens de politie dat het jongetje was overleden aan ern stige mishandelingen. Jaar cel voor verkrachting ALMELO (ANP) - De rechtbank in Almelo heeft vandaag twee inwo ners van Enschede van 27 jaar en een van 22 jaar veroordeeld tot een jaar cel wegens het meermalen ver krachten van een prosituée. De vierde betrokkene, een Ensche- deër van 19 jaar, werd veroordeeld tot vier maanden cel waarvan twee voorwaardelijk. De mannen pleegden het mis drijf in de nacht van 25 op 26 maart in Enschede, nadat ze de vrouw in een café hadden ontmoet. Het ge zelschap ging na afloop van het ca fébezoek naar de woning van een van de vier mannen om nog wat te drinken. Onder invloed van veel al cohol heeft het viertal zich daar aan de vrouw vergrepen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3