'We blijven toch een volk van onder-de-koe-zitters' Zwarten Z.-Afrika weer voor dilemma Reportage Anton Dreesmann en de 'trage' bv Nederland: Roermond:bisschoppelijk commissaris9 in r.k. scholen nodig 2 DINSDAG 14 JULI 198 Onder de leiding van de huidige topman van Vendex International, prof. dr. drs. A.C.R. Dreesmann, is het warenhuisconcern geworden tot een forse multinationale onderneming. In omzet acht keer groter dan die van de 60 waren huizen 'alleen'. Vanuit de detailhandel is de na druk steeds meer gaan liggen op dienstverlenen de bedrijven in binnen- en buitenland. Een sche matisch overzicht van het concern vertoont acht groepen (vroeger divisies genoemd) op het terrein van de detailhandel en zes op het gebied van de dienstverlening. In de detailhandel vinden we natuurlijk de Groep Warenhuizen (V&D, V&D projectinrich ting, In de Lanscroon, Intervendex en Interna tional Distributors). De Groep Wonen omvat ook woonwarenhuizen (Mobell, Mondileder, Van Reeuwijk, Stoutenbeek en SuperDoe). In de Mo de Groep opnieuw een aantal bekende namen: Kreymborg, Hunkcnmóller, Nieuw Engeland, Claudia Strater, Kien, Perry Sport en de confec tiefabriek Bracona. Kijkshop, Dixons, een groep winkels in elec- trische huishoudelijke apparaten (Rovato, Gu- co, Heijmans, Electro-Jacobs en Valkenberg), Siebel en Lucardie juweliers, Rinck brillen en de groothandel Techno Holland vallen onder de Groep Hardwaren. In de Groep levensmiddelen vinden we een aantal, elkaar hevig beconcurre rende, supermarkten. Edah, Torro, Basismarkt, Dagmarkt, Autorama, Edi en Konmar. In de Groep Postorder van Vendex: Keurkoop, Concordia Mail (Belgiè), Inter-Sélection (Frank rijk), Kurfürst Warenversand (Oostenrijk en Zwitserland), Compleet Comfort, Lekturama, Ter Meulen Post en Bakker Continental. Vendex is bovendien mede-eigenaar van de Bijenkorf, P&C en De Vleeschmeesters, die zijn onderge bracht in de Groep Deelnemingen. Bovendien opereert de Groep voor Buiten landse Deelnemingen, met in de VS: Dillard's warenhuizen, Mr. Goodbuys, boekwinkels van BDB en Barnes Noble, MBS Textbook Ex change en de cadeau- en vrije tijdswinkels Inge nuities. In Brazilië deelnemingen in Sears do Brazil warenhuizen, Ultralar (leer). Ultracred (bank), een reclamebureau en Bob's fast food restaurants. In Engeland alleen het postorder bedrijf Empire Stores. De Dienstengroepen zijn zeker zo uitgebreid en bovenal nogal verschillend van aard. Neem Staal bankiers, de schoonmaakactiviteiten van Cemsto of het Nederlands Talen Instituut. De Groep Informatie varieert van incassobureaus tot een filmparticipatiemaatschappij, terwijl de Groep Onderhoudsdiensten een enorme lijst werkmaatschappijen bundelt (Cemsto, De Zon, Tecso, de Ziekenhuisdienstengroep, petit res taurants, afvaltransport Omega, Nedlin tot be veiligingsactiviteiten van Nedsafe TS en vele anderen. Bij de uitzendbureaus: ASB, Dactylo, Vedior, Vedior Compuhelp en enkele bureaus in Belgie. De Groep financiële diensten telt Staal Ban kiers en assurantiebemiddelaar Vendopolis. Vendorado beheert bungalowparken en Publi- Golf doet dat met golfbanen in de Leisure Groep. De Groep Overige Diensten tenslotte heeft opleidingscentra in Duitsland (F.A.A.), NTI, InterCoIlege Nederland, Esdex milieudien- de omstreden medische diensten van het Multi Medical Institute, waarover Dreesmann in bij gaand interview zijn zienswijze geeft. AMSTERDAM - Slechts twee verdiepingen telt het gebouw van waaruit Anton Drees mann zijn imperium van Ven dex International bestuurt. Zeer bescheiden, naast het voor Amsterdamse begrippen hoge Novotel als directe buur man. Aan de wand van de gang die leidt naar de werkka mer van prof. dr. drs. A.C.R. Dreesmann kan op meterslan ge borden de opbouw van het imperium worden bewon derd. In 1986 goed voor een omzet van bijna 16 miljard gulden en een winst van 302 miljoen. Terwijl vele men tholsigaretten in rook opgaan legt Dreesmann, voorzitter van de hoofddirectie en groot aandeelhouder van Vendex, uit hoe hij de zaken bij elkaar houdt. door Marien van den Bos "De warenhuizen van Vroom Dreesmann zijn het fundament waarop dit hele concern is ge bouwd. Het is daaruit gevoed en daardoor mogelijk geworden. Ik kom er uit voort. Ben dan wel niet boven de winkel geboren, maar wel bijna. Thuis werd alleen ge sproken over zaken en over kunst". Anton Dreesmann behoort irj- middels tot de derde generatie van de uit Duitsland afkomstige fami lie, die dit jaar precies honderd ge leden. samen met Vroom, het eer ste warenhuisje in de Amsterdam se Jordaan begon. In het begin van de jaren zeventig waren er bijna overal in Nederland V&D waren huizen, met vrijwel altijd een fami lielid van Vroom of Dreesmann aan het hoofd. Anton, die eigenlijk meer een wetenschappelijke carrière am bieerde, ontpopte zich in het begin van de jaren zeventig echter als ras-ondernemer, die binnen de kortste tijd de vele, half-autonome vestigen, in een concern bijeen bracht. Op dat moment begint ook de enorme expansie in de richting van de dienstensector en in het buitenland, vooral in Europa en op het Amerikaanse continent. Gezondheidszorg Dreesmann denkt dat hij deze ontwikkeling bij zijn aantreden als leider van het concern wel heeft voorzien "maar niet in die mate". Inmiddels lijkt de tijd rijp om ook nieuwe sectoren van dienstverle ning commercieel aan te gaan bo ren: de medische wereld, het on derwijs. "Zo'n medische markt is natuur lijk gigantisch. Dan praatje over 35 of 42 miljard gulden. Als je daar bij wijze van spreken een half procent van hebt - en wat is nou een half Dreesmann: "Zo'n medische markt is natuurlijk gigantisch; dan praatje over 35 of 42 miljard gulden". procent, dat kun je niet eens zien - dan heb je al een loei van een be drijf. Ik denk ook dat het die rich ting uitgaat, zij het wat traag. In Holland gaat alles wat trager. Maar we hebben de 'Ausdauer', de mo gelijkheden en de kennis". "Het werkt allemaal heel traag. Dat geldt ook voor de onderwijs wereld, de beslissingscircuits zijn verburocratiseerd. En dan willen ze nog bezuinigen ook en dan zie je - in het algemeen gesproken - dat er wordt bezuinigd aan de onder kant: er wordt bezuinigd onder verpleegsters en op kleine dingen waar juist de patiënten mee in aan raking komen. Terwijl patiënten juist vragen om een beetje vriende lijke, zorgzame behandeling". "We hebben trouwens niet het idee dat we eventjes de gezonds- zorg gaan optuigen, maar we kun nen enkele dingen doen die echte grote groeipotentie hebben. Het gaat toch gauw om middelgrote be drijven en het spot soms met de za kelijkheid hoe dat wordt geleid. Het spot met de regels van een ge zonde bedrijfsvoering door het ge brek aan organisatiekunst en be zielend leiderschap". Onderwijs Evenals het heilige huisje van de gezondheidszorg mag ook het on derwijs zich in een groeiende be langstelling van Dreesmann ver heugen. "Onderwijs moet toch ge richt zijn op het krijgen van een baan. Het is niet alleen een liefde voor het vak, het is ook nog eens zo datje burgers moet afleveren die in hun eigen levensbehoeften kun nen voorzien. Er moet meer wor den gedacht van: wat vraagt het bedrijfsleven nou en wat mankeert er aan de mensen die van school afkomen". Het Vendex-concern heeft con tacten met de onderwijsactivitei ten van ITT in de VS en heeft zelf tientallen particuliere scholen in de Bondsrepubliek. Een combina tie van wat in beide landen geleerd is wil Dreesmann ook in Neder land toe gaan passen. "Zodanig dat de mensen na die school meteen een job kunnen krijgen. Dus niet de 'theorie van de hoepeldepoep', maar wel aan draaibanken zitten en met de meest moderne, nume riek bestuurde, apparatuur aan de slag". Die aansluiting tussen onderwijs en bedrijfsleven is er volgens Dreesmann in Amerika bijvoor beeld wel. "Daar heb je complete, lokale, organisaties van bezorgde ondernemers die (Dreesmann bul dert nu door zijn kamer) dan ook 's avonds de tijd nemen om te verga deren en mensen te interviewen die op die scholen willen. Ons land is daarvoor misschien te klein, we zitten allemaal veel te dicht bij Den Haag. Bijna traditioneel uit Dreesmann in het gesprek dan ook zijn zorg over de forse bezuinigingen, het uitblijven van het stimuleren van de Nederlandse economie. "Samen met de Grieken zitten we hier met de laagste groeicijfers in de EG en dat is eng. We moeten oppassen dat we straks niet hoeven te zeg gen: 'operatie geslaagd, patiënt overleden'. Het moet uiteindelijk van die patiënt komen", benadrukt hij ditmaal in een ander verband. "Na de Tweede Wereldoorlog hebben we de mensen pas van de landbouw naar de industrie ge bracht en missen daardoor een gro te historie van 'kwaliteit'. Een his torie zoals de Zwitsers die hebben en sommige Duitsers. Wij waren al tijd 'onder-de-koe-zitters' en 'ha ringvangers' en zijn dat eigenlijk nog een beetje". Winsten Na de eerdere lofzang op de meer zelfbewuste Amerikaanse samen leving komt Dreesmann toch ook op negatieve aspecten, wanneer de toekomstige introductie van aan delen Vendex op de beurzen van Amsterdam en Londen of New York ter sprake komt. Als er aan een aantal voorwaarden is voldaan, waaronder voldoende winst en een juiste verdeling van die winsten over de bedrijfsonderdelen, zal het aloude familiebedrijf door beursin troducties een meer open karakter gaan krijgen. Dreesmann denkt daarbij nog al tijd aan 1989 of 1990, ongeveer te gelijkertijd met de geplande over dracht van zijn voorzittershamer aan de huidige directeur van de Nationale Investerings Bank, dr. A. van der Zwan. Die lange-ter- mijn-planning voor een beursemis sie heeft volgens Dreesmann niets te maken met plannen voor over names, eerder met een kat uit de boom kijken of de Amerikaanse wetgever op het punt van de wilde overnamegolf in de VS paal en perk gaat stellen. "In New York zie je nu overnames waar je koud van wordt. Gisteren, overmorgen, eer gisteren, hatsjiekiedee. Waar hele clubs in de gevangenis zitten we gens misbruik van voorkennis. Dat is toch een beetje een onsmakelij ke, cocaine-snuivende, hele snelle, snelle club". Er zitten meer adders onder het Amerikaanse gras. Reden waarom Vendex zich op dit continent voor namelijk heeft bepaald tot de de tailhandel (waaronder het bekend ste Amerikaanse warenhuisbedrijf Dillard's en de recente overname van 'de grootste boekwinkel ter wereld' met duizend verkooppun ten, van Hawaï tot Puerto Rico. "En, als er iets geks langs komt zul len we daar opnieuw naar kijken. Maar op het gebied van de dienst verlening hebben we ons tot nu toe wat terughoudend opgesteld, om dat er, met name aan de Oostkust van de VS, wat maffieuze praktij ken voorkomen en we ervaringen hebben opgedaan waardoor we daar maar bever even uitblijven. Tot we de zaken wat duidelijker voor ogeh hebben". Pensioen Over drie jaar gaat Dreesmann met pensioen en neemt de voorma lige nieuw-linkse Arie van der Zwan het roer overnemen, zo heeft hij bepaald. Van een politieke te genstelling is volgens hem geen sprake. "Ik ben van rechts naar het midden geëvolueerd (Dreesmann was 'in zijn jonge jaren' een van de spraakmakers van de behoudende katholieke groepering KNP) en Van der Zwan van links naar het midden". Wel wil Anton Drees mann lid blijven van de Raad van Commissarissen, maar niet als voorzitter. Daarmee zou hij de nieuwe leiding teveel in de weg kunnen zitten, zegt hij. Dreesmann noemt zich zelf voor al een 'inspiratiebron' of 'een zend station voor nieuwe ideeën en stra tegieën' tot 'iemand die er voor zorgt dat het hele orkest een sym fonie teweeg brengt, van de bassen tot de piccolo's, van de drums tot de violen'. Waarbij we terug zijn bij de culturele aspecten van de eco nomie en het management van een internationaal concern. Een hobby van Dreesmann, waarvan hij niet uitsluit dat er na zijn pensionering ruimte komt om daar over te publi- DEN HAAG (ANP) - Zal zwart Zuid-Afrika volgend jaar voor het eerst in de geschiedenis naar de stembus gaan om op nationaal ni veau zijn vertegenwoordigers te kiezen? Voor Pretoria is de aan kondiging van verkiezingen voor leden van een nationale raad, waar in over een toekomstige grondwet moet worden onderhandeld, een tegemoetkoming aan de zwarte meerderheid. President Pieter Bo tha lanceerde het idee voor een na tionale raad anderhalfjaar geleden, maar tot dusver was de regering van plan de zwarte leden van deze raad te benoemen. door Ineke van Kessel De afgelopen maanden heeft de regering tevergeefs geprobeerd zwarte leiders voor deze raad te in teresseren. Geen zwarte leider van betekenis bleek bereid een benoe ming te aanvaarden. In de zwarte gemeenschap leeft het gevoelen dat alleen verkiezingen kunnen aantonen wie de ware leiders zijn, zei minister Chris Heunis van staatkundige ontwikkeling voor de Zuidafrikaanse televisie. "De rege ring heeft aanvaard dat stedelijke zwarten in een voorgestelde natio nale raad gekozen kunnen worden in algemene verkiezingen". Met die aangekondigde verkie zingen wil Pretoria de impasse doorbreken in de hoop dat de rege ring dan kan aanschuiven aan de onderhandelingstafel met geloof waardige zwarte leiders om de po litieke toekomst van de zwarte meerderheid te bespreken. De grote vraag blijft of het voor gestelde forum -een adviserende raad zonder werkelijke bevoegdhe den - aanvaardbaar zal zijn voor zwart Zuid-Afrika. Critici vrezen dat deze nationale raad een vrijblij vend praathuis zal worden, die als zoethoudertje moet dienen. De zwarte oppositie zal zich op nieuw geplaatst zien voor het ver trouwde dilemma: de keus tussen coöperatie of confrontatie. Kan de apartheid uitgebannen worden door deelneming aan instituties binnen "het systeem" of moet het systeem uitsluitend van buitenaf bestreden worden? Voorwaarden Aartsbisschop Desmond Tutu herhaalde onlangs nog eens de be kende voorwaarden die de zwarte oppositie heeft verbonden aan on derhandelingen: opheffing van de noodtoestand, vrijlating van de po litieke gevangenen, met name van ANC-leider Nelson Mandela en le galisering van nu verboden politie ke bewegingen als het African Na tional Congres. Tot dusver is niet gebleken dat de regering op deze punten tot con cessies bereid is. "We praten niet met het ANC; we vechten tegen het ANC" zei president Botha in de verkiezingscampagne van het afge lopen vooijaar, die zijn partij voer de onder het motto "machtsdeling ja, overgave nee". Heunis' woorden duiden erop dat de regering het ANC niet als onderhandelingspartner wil aan vaarden. "Niemand wordt uitge sloten van onderhandelingen ovei hervormingen", zei Heunis voor de televisie. "Al degenen die geloven dat de politieke problemen van het land vreedzaam opgelost moeten worden, kunnen deelnemen" Maar "mensen die geweld bedrij ven en bepleiten sluiten zichzelf uit van het vreedzaam proces van hervormingen door onderhande lingen", aldus de minister, die tot Botha's naaste adviseurs wordt ge rekend. Sinds het ANC in 1960 ver boden werd en gedwongen onder gronds te gaan, voert het geregeld op kleine schaal guerrilla-acties uit, waarbij vooral de laatste tijd ook blanke stads- en winkelcentra niet meer ontzien worden. Voor een belangrijk deel van zwart Zuid-Afrika, dat de ANC-lei- ders beschouwt als zijn werkelijke leiders, zullen verkiezingen waar van het ANC is uitgesloten niet ge loofwaardig kunnen zijn. "Wij ne men niets aan van de regering. Wij eisen de vrijlating van onze lei ders", reageerde Albertina Sisulu, de vrouw van de gevangen ANC- leider Walter Sisulu en zelf een lei dende figuur in het Verenigd De mocratisch Front (UDF), de groot ste legale anti-apartheidsorganisa tie binnen Zuid-Afrika. Het aanbod van verkiezingen voor een adviesraad laat nog meer vraagtekens open. De verkiezingen zijn kennelijk beperkt tot "stedelij ke zwarten", dat wil zeggen de on geveer 15 miljoen zwarten die niet in de thuislanden wonen. Over de rond tien miljoen inwoners van de tien thuislanden liet Heunis zich niet uit. Zij zullen vermoedelijk vertegenwoordigd worden door de thuislandleiders, die door een groot deel van de zwarte bevolking worden geminacht als "marionet ten van Pretoria". Onderscheid Dat onderscheid tussen "thuis land-zwarten" en "stedelijke zwar ten" is vanouds volstrekt onaan vaardbaar voor bewegingen als het ANC en het UDF, die streven naar een non-raciale eenheidsstaat op basis van algemeen kiesrecht. Dat komt in de ogen van Pretoria neer op machtsoverdracht, en dus op capitulatie. De hervormingen van de regering-Botha hebben een an der uitgangspunt: machtsdeling met dë zwarten, maar zonder dat de blanke minderheid haar greep op de macht verliest. In de gedachtenwereld van de plannenmakers in Pretoria bestaat in Zuid-Afrika geen zwarte meer derheid: het is een land van min derheden en het zoeken is naar een formule die overheersing van een minderheid over andere minderhe den moet voorkomen. Zwart Zuid- Afrika wordt daartoe opgedeeld in tien minderheden: Zulu's, Xhosa's, Tswana's enz. De thuislanden spe len daarin een centrale rol. Tegen over de eis van algemeen kiesrecht stelt Pretoria een stelsel waarin niet individuen, maar etnische groepen worden vertegenwoor digd. De zwarte oppositie ziet daar in voortzetting van een verdeel- en heerspolitiek. ROERMOND (ANP) - Bisschop dr. J.M. Gijsen van Roermond wil in het bestuur van alle katho lieke scholen in zijn bisdom een „bisschoppelijk commissaris" benoemen die toezicht moet houden op de katholiciteit van de school. Zo moet de commissa ris de bevoegdheid hebben be stuursleden of leerkrachten „om redenen die het geloof of de christelijke levenswijze betref fen" niet te benoemen, hun be noeming niet te verlengen of de ze te beëindigen. Van de leer krachten en bestuursleden wordt verwacht dat ze „rechtzin nig in de leer" zijn en „degelijk" leven volgens de „normen van de katholieke moraal". Dit blijkt uit het ontwerp-reglement voor het katholiek onderwijs dat mgr. Gij sen heeft opgesteld. Het is de bedoeling dat voor scholen waar leerlingen uit e e n parochie afkomstig zijn, de pas toor van die parochie bisschop pelijk commissaris wordt. Scho len met leerlingen uit een groter gebied, krijgen een priester of diaken uit dat gebied in het schoolbestuur. Onmiddellijk na de vakantie krijgen de scholen in het bisdom het definitieve reglement, nieu we modelstatuten en de toezeg ging dat ze tot eind 1992 de tijd krijgen voor „bezinning, overleg en besluitvorming", zo heeft de bisschop verklaard. In 1992 moet dan definitief duidelijk zijn wel ke scholen in aanmerking ko men voor het predikaat, katho liek. Nog deze week komt bis schop Gijsen bovendien met een uitgebreide uiteenzetting over wat zijns inziens katholiek on derwijs is. Met uitzondering van de bis schop van Roermond gingen alle Nederlandse bisschoppen vorige maand akkoord met het nieuwe reglement voor het katholieke onderwijs, dat is opgesteld door een commissie onder leiding van prof. mr. W.C.L. van der Grinten, oud-hoogleraar burgerlijk recht in Nijmegen. Dit betekent dat niet langer de Nederlandse Ka tholieke Schoolraad (NKSR), maar de bisschoppen de regels vaststellen waaraan een katholie ke school moet voldoen. De NKSR heeft de uitvoering ervan in handen gekregen. Bisschop Gijsen vindt dat vooral dat laat ste niet kan. De verantwoorde lijkheid voor de katholiciteit van een school berust „onver vreemdbaar en onoverdraag- baar" bij de plaatselijke bis schop, zo schreef hij vorige maand aan zijn collega-bisschop pen. Evangelische Kerk wil con cessie doen om oecumene te be vorderen. De voorzitter van het bestuur van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD), bis schop Martin Kruse, is bereid de bezwaren van de protestantse kerken tegen de katholieke op vattingen inzake de apostolische successie in te slikken als daar door de oecumene wordt bevor derd. Voor de EKD is de opvat ting van de RK Kerk dat de bis schoppen de rechtmatige opvol gers van de apostelen zijn, geen „beslissend element uit de over levering", aldus Kruse tijdens een bijeenkomst van de hoge school van de Evangelische Kerk in West-Berlijn. Kruse legde er de nadruk op dat het oecumenische proces in hoge mate mede is bevorderd door het feit dat zowel de Evan gelische als de RK Kerk bis schoppen kennen. Hij noemde als wezenlijke elementen voor zijn opvatting over het bisschop sambt het leiding geven aan de kerk en het toezicht. "Christendom en vrijmetse larij moeilijk verenigbaar". De Anglicaanse synode heeft giste ren in York met grote meerder heid een rapport aanvaard dat christendom en vrijmetselarij moeilijk met elkaar verenigbaar acht. Het rapport van een werk groep keert zich scherp tegen de rituelen van de vrijmetselaars en de geheimzinnigheid waarmee deze beweging is omgeven. Het stelt de vraag hoe christenen kunnen deelnemen aan een be weging met leden van andere godsdiensten wier goden vreemd zijn aan hun God, maar het roept de Anglicaanse vrij metselaars niet op zich uit de vrijmetselarij terug te trekken. De synodeleden aanvaardden weliswaar het rapport maar be klemtoonden, dat er geen sprake mag zijn van een heksenjacht op Anglicaanse vrijmetselaars. Een voorbeeld van deze houding gaf aartsbisschop John Habgood van York, die de vrijmetselarij „een tamelijk onschuldige bui- tennissigheid" noemde. Hij be treurde het dat het ooit noodza kelijk was geweest het rapport te laten opstellen. Habgood toonde zich enigszins bezorgd dat de sy node op deze wijze heeft gepro beerd criteria op te stellen voor wat wel en wat niet verenigbaar is met het christendom. Onge twijfeld komt het voor dat men sen „op een ongezonde wijze worden opgenomen in wat vol gens iedere maatstaf een nogal vreemde beweging is", aldus Habgood, maar hij achtte het ge bruik van woorden als „ketterij" en „godslastering" om mensen van toetreden tot dergelijke be wegingen af te houden weinig zinvol. „Ik heb veel meer moeite met christenen die overal rond loeren om na te gaan of hun ge loofsgenoten in alles de regels van de kerk volgen dan met groe pen van goedbedoelende en menslievende mensen die elkaar graag ontmoeten", aldus Hab good. Pausbezoek V.S. kost veer tig miljoen gulden. De negen bisdommen die het pausbezoek aan de Verenigde Staten in sep tember van dit jaar organiseren, hebben de grootste moeite het benodigde geld bijeen te krijgen, zo melden kerkelijke waarne mers in San Francisco. De totale kosten van het tweede bezoek van paus Johannes Paulus II aan de VS worden geschat op ruim veertig miljoen gulden. Miami in de staat Florida, de eerste stad die de paus aandoet, heeft tot nu toe slechts ongeveer 3,5 miljoen van de benodigde 5,6 miljoen gulden opgebracht. Het zelfde geldt voor Phoenix in Ari zona, dat nog ruim een miljoen gulden te kort komt. En San An tonio in Texas heeft pas de helft van de vijf miljoen gulden bij een, dat het pausbezoek aan de stad kost. Zo ook San Francisco. Twee maanden voor het begin van het pausbezoek hebben inza melingsacties nog lang niet de nodigde 6,6 miljoen gulden opge bracht. Los Angeles heeft alleen nog maar een gift van een miloen gulden binnengekregen van ëen stichting. Het pausbezoek aan die stad kost ruim zes miljoen gulden. scheidene jaren het „voetvolk" van de partij zijn, strijden op dit moment om de macht in de par tij. De leiding van de partij is er bezorgd over dat een groeiende invloed van conservatieve chris tenen kiezers uit de hoogste in komensklassen kan afschrikken. NEDERLANDSE HERVORM DE KERK Beroepen te Zwaagwesteinde: J. K. Vlasblom te Ommen; beroe pen te Holwerd en Waaxens/ Brantgum en Blija: mevr. J. D. Kaper, kandidaat te Nunen. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen te Sprang-Capelle in combinatie met dovenzorg: R. Boogaard te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2