LEIDSCH DAGBLAD Kabinet eens over bezuiniging WEER GELEEND BIJ DE BUREN? Frankrijk eist uitleg van Iran HEBT U DE KRANT Dief vaak rondgeleid K-documenthouders mogen maandag weer op kabeljauw vissen Totaal drie miljard Wir beperkt aangepakt WANDELLEGIOEN OP STAP IN APELDOORN Zuidafrikaanse regering verbiedt staking metaal DINSDAG 14 JULI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38367 Kwartet steelt voor drie miljoen aan bankcheques AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft drie mannen en een vrouw aangehouden die zich op grote schaal schuldig heb ben gemaakt aan diefstal en vervalsing van betaalpassen en cheques. Zij incasseer den voor tenminste 3 mil joen gulden. Een van de verdachten vertelde de politie geen enkele moeite te heb ben gehad met het insluipen in kantoren of bedrijfspanden. Hij kon vaak ongehinderd kantoren binnengaan en jasjes doorzoeken. Als hij werd betrapt, vertelde hij dat hij op sollicitatiegesprek kwam. Vaak werd hij dan door een personeelsfunctionaris rondgeleid en soms moest hij zelfs een sollici tatieformulier invullen. Tijdens zo'n rondleiding slaagde hij er ook nog in zakken te rollen en laden leeg te halen. De politie stuitte bij toeval op het viertal. Een Amsterdamse politie man zag drie personen uit een café komen die voldeden aan een ver spreid signalement in verband met Staat van beleg na 38 jaar in Taiwan opgeheven TAIPEH (AFP) - President Chiang Ching-Kuo van Taiwan heeft bekendgemaakt dat na 38 jaar vannacht de staat van be leg zal worden opgeheven. De ze werd in 1949 afgekondigd door de vader van president Ching, maarschalk Chiang Kai- Shek, om in zijn vluchtelings- oord Taiwan zijn macht te con solideren na zijn nederlaag te gen de communisten. Chiang zei dat hij een voor stel van het parlement had goedgekeurd en de wet inzake de staat van beleg zou intrek ken. De staat van beleg blijft echter wel van kracht op de ei landen Quemoy en Matsu, die vele malen het toneel van schermutselingen tussen China en Taiwan zijn geweest. Kluwers extra beschermings constructie in ijskast gezet AMSTERDAM (ANP) - Kluwer zal er voor zorgen dat de extra be schermingsconstructie voor haar Groep Rechtswetenschappen voor onbepaalde tijd buiten werking wordt gesteld. Het beursbestuur en Kluwer zijn dit na uitvoerig overleg overeengekomen, zo blijkt uit een gezamenlijke verklaring die vanmorgen is uitgegeven. In feite komt het er volgens een woordvoerder van de beurs op neer dat Kluwer de constructie in de ijskast zet. Gisteren legde Klu wer uit dat zij haar Groep Rechts wetenschappen een aparte be scherming had gegeven tegen een ongewenste overneming. Op 8 juni werden preferente aandelen (aan delen met stemrecht) uitgegeven en geplaatst bij de Stichting tot Be hartiging van de Belangen van Kluwer Groep Rechtswetenschap pen. Wolters Samsom maakte van de ze constructie summier melding in haar biedingsbericht aan aandeel houders Kluwer dat eind vorige week verscheen. Deze passage van het bericht was niet tevoren met het beursbestuur doorgesproken. Dit was voor de beurs aanleiding het biedingsbericht van Wolters Samsom in deze vorm niet te ac cepteren. Volgens Kluwer en het beursbe stuur verliest de passage in het bie dingsbericht van Wolters Samsom over de aparte beschermingscon structie thans haar betekenis. Vol gens de woordvoerder van de beurs kan het conflict met Wolters Samsom nu worden bijgelegd. Onweer i\f en toe zon en enkele regen-of on weersbuien. Minimumtemperatuur Dngeveer 16 graden. Maximumtempe ratuur rond 27 graden. Matige wind, draaiend van oost naar zuid. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur on geveer 21 graden. Woensdag 15 juli 1987 ron op: 05.37 uur, zon onder: 21.55 uur; maan op:maan onder: 11.16 uur Waterstanden te Katwijk koog water: 07.08 en 19.39 uur; laag wa ter: 02.47 en 17.69 uur. een overval. De aangehouden vrouw had in een tas 128 betaalpas sen, een cheque, vier rijbewijzen en een mesje dat voor het verval sen van betaalpasjes werd ge bruikt. Het viertal inde de cheques voor al bij grootwinkelbedrijven. Ze kochten voor een gering bedrag aan kruidenierswaren en schreven vervolgens cheques uit van 200 gulden. Er waren dagen dat ze ze ker tien grootwinkelbedrijven be zochten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/KATWIJK - De op de vangst van kabeljauw gespeciali seerde vissers - de zogenaamde k- documenthouders - mogen vanaf volgende week maandag weer op deze rondvissoort vissen. Dit heeft het ministerie van land bouw en visserij gisteren besloten. De maatregel geldt alleen voor de documenthouders (onder wie een groot aantal Katwijkers), die zich sinds 27 juni hebben gehouden aan het op 19 mei ingestelde vangstver bod. Secretaris J. Ouwehand van de Katwijkse vereniging van schip- perseigenaren is van mening dat het ministerie hiermee is gezwicht voor de eisen van de vissers. De k- documenthouders wilden vandaag in een kort geding voor de Haagse rechtbank afdwingen dat het extra quotum kabeljauw dat onlangs be- schikbaar is gekomen, zo snel mo gelijk aan hen zou worden toege wezen. Op het moment dat het vangstverbod werd afgekondigd, hadden de k-documenthouders hun eigen vangsthoeveelheid nog lang niet opgevist. Ouwehand gaat ervan uit dat alle 20 k-documenthouders - ook zij die de afgelopen weken gewoon kabel jauw hebben aangevoerd - komen de maandag weer legaal op deze rondvissoort kunnen vissen. Het ministerie heeft daarentegen be paald dat voor k-documenthou ders die na 27 juni nog kabeljauw hebben aangevoerd, de visserij één week wordt uitgesteld voor elke week waarin zij deze rondvissoort illegaal hebben aangevoerd. De advocaat van de k-document houders, mr. J. van der Plas, noemt dit een onzinnige maatregel. "De minister gaat hiermee op de stoel van de rechter zitten", meent hij. Van der Plas is dan ook niet van plan zich bij dit besluit neer te leg gen. Het ministerie streeft er intussen naar om maandag de kabeljauw visserij ook weer open te stellen voor de vissers die niet over een k- document beschikken. Dit is ech ter afhankelijk van een quotum- ruil met Westduitse vissers. De vis serij-organisaties in beide landen zijn het wel eens over deze ruil, maar de Westduitse regering moet nog een beslissing r Nederland heeft onlangs een ex tra quotum kabeljauw gekregen van 4.810 ton. Na aftrek van de ton nen die de vissers na het vangst verbod nog aan land hebben ge bracht, resteerde aanvankelijk nog zo'n 1.300 ton. Omdat sommige vis sers zijn doorgegaan met het aan voeren van kabeljauw is dit ge daald tot, zo schat het ministerie, ongeveer 1.000 ton. De ruil met Westduitse collega's betreft onge veer 2.000 ton kabeljauw. Premier Lubbers: 'In omvang uit zonderlijk pakket'. (foto anp> Al JA IK WL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLANcT) 1^1 0e eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik I Per maand 123.25* Per kwartaal 168.95 Per halliaar 1137.90 Per iaar 1262.40 i automatische betaling) (aankruisen wat van toepassing is) I AdresTel: Postcode Plaats: Stuur deze bon op naar het leidsch Alphens Dagblad, p a Antwoordnummer 10050. 2300 VB i I Leider, (postzegel met nodig) ot bel 071-144941 II U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is het vannacht eens geworden over een bezuinigingspakket van drie miljard gulden. Hierdoor daalt het financieringstekort tot 7,3 procent volgens een 'ruwe schatting' van premier Lub bers. Dit is iets meer dan de 7 procent die volgens het regeerkakkoord volgend jaar bereikt moet zijn. Het pakket houdt in dat de premie- en belastingdruk niet ver der stijgt. De grootste bezuinigingen komen voor rekening van Volkshuisvesting en Onderwijs. Lubbers wilde niet zeggen om welke bedragen het gaat. PEKING - Het contrast in lengte de ontmoeting tussen de regeringsleiders van West-Duitsland en China. De 'grote' Helmuth Kohl, die op het ogenblik een bezoek brengt aan China bood zijn 'kleine' gastheer Deng Xiaoping in de Grote Hal van het Volk Peking een banket aan. Het kabinet bespaart volgend jaar iets meer dan een half miljard door de ambtenaren pas een jaar later onder te brengen in het nieuwe stelsel van sociale zekerheid. In het pakket maatregelen is er rekening mee gehouden dat dat geld na 1988 elders gevonden moet worden. Premier Lubbers sprak na afloop van een 'zeer uitzonderlijk pakket in omvang'. "Het was moeilijk een •pakket te formuleren dat niet bol staat van lastenverzwaringen en goed uitpakt voor de werkgelegen heid". Dat het financieringstekort hoger uitvalt dan bij de totstandko ming van het kabinet is afgespro ken, vond Lubbers niet onoverko melijk. Minister Ruding (financiën) had ruim 3,5 miljard gulden aan bezui nigingen geëist om de lagere eco nomische groei en de begrotings overschrijdingen op te vangen, er het financieringstekort te vermin deren. Een fors deel daarvan, onge veer één miljard gulden, wilde Ru ding bezuinigen op de vele subsi dies aan burgers en bedrijven Daarbij had hij met name de nogal opvallend gisteren tijdens teringssubsidie wir op het oog. Ru dings eis werd binnen het kabinet als te hoog van de hand gewezen. De kleinste regeringspartij (foto AP) VVD, bleef de minister van finan ciën nog het langst steunen, al voelden de liberalen niets voor een aantasting van de wir. Volgens premier Lubbers zal de wir beperkt worden aangepast. Verder is afgesproken dat de inves teringssubsidie in het vervolg niet in één keer, maar in twee termijnen wordt uitbetaald. De inzet van Ru- ding om één miljard te bezuinigen op subsidies is teruggebracht tot ongeveer 300 miljoen. De ministers zijn daarbij in principe vrij de kor tingen op hun departementale be-* groting te verhalen op andere pos ten. Hoe de bezuinigingen op de on derwijsbegroting precies ingevuld zullen worden, wilde Lubbers van nacht niet zeggen. Deetman over schrijdt dit jaar zijn begroting met circa één miljard gulden doordat hij onverwacht meer uitgeeft aan salarissen van het vergrijzende le- rarenbestand. 'Zeer grote bedragen' moeten de bezuinigingen op volkshuisvesting vanaf 1989 gaan opbrengen. Na een korte tussenfase zullen woning bouwcorporaties geld voor hun bouwactiviteiten op de kapitaal markt moeten lenen in plaats van bij de overheid. De corporaties los sen de laatste tijd oude, tegen hoge rentetarieven bij de Staat afgeslo ten leningen, versneld af. Daardoor derft de schatkist inkomsten waar wel op gerekend was. De ministeries van ontwikke lingssamenwerking en defensie zijn relatief ongeschonden uit de begrotingsbesprekingen tevoor schijn gekomen. De begroting van ontwikkelingssamenwerking houdt gelijke tred met de toename van het nationaal inkomen, terwijl de defensie-begroting nog 'ietsje meer' stijgt, aldus Lubbers. Een drie jaar durende nullijn voor deze twee departementen heeft het in de ministerraad niet gehaald. "De nood was gestegen, maar niet zo hoog", aldus de premier. Milj oenenbuit in Londen PARIJS (GPD/AFP/AP) - De Fran se regering heeft uitleg geëist van Iran voor de aanval op een Frans vrachtschip gisteren in de Perzi sche Golf. Frankrijk heeft een ma rineschip naar Bahrein gestuurd om het getroffen schip, de Ville d'Anvers, te escorteren op zijn reis naar huis. De Franse president Francois Mitterrand voerde gistermiddag spoedoverleg met premier Jacques Chirac om de laatste ontwikkelin gen in de Frans-Iraanse betrekkin gen door te nemen. Na de bespreking werd een ver klaring uitgegeven waarin Iran of ficieel beschuldigd werd van de aanval op het schip, die vanaf twee kanonneerboten werd uitgevoerd met raketten en machinegeweren. De aanval op het Franse schip om half drie gisternacht richtte zware schade aan aan de boeg en in de machinekamer. Geen van de 19 bemanningsleden raakte gewond. De beschieting volgde na een rel rond de Iraanse 'diplomaat' Mos hen Aminzadeh op de Franse kant van het vliegveld van Genève. Vol gens de Iraanse lezing van de zaak had de douane een zogenaamd di plomatenkoffertje van Aminzadeh willen inkijken en had de Iraniër dat geweigerd, waarop hij door de douane op het hoofd en ook op zijn lichaam geslagen zou zijn. Volgens de Franse lezing be hoorde het 'diplomatenkoffertje' niet tot enige vorm van diplomatie ke bagage van de 28-jarige Aminza deh. Toen men het koffertje tegen diens wil had geopend en begon nen was de zich daarin bevindende documenten te fotokopiëren, zou Aminzadeh zich in een kennelijke vlaag van razernij op de grond ge worpen hebben, waar hij zich had rondgewenteld en met zijn hoofd op de grond gebonkt zou hebben. Na afloop van deze scène liet de 'diplomaat' zich naar het kantonale ziekenhuis van Genève brengen, waar men enige bulten op zijn hoofd constateerde, maar geen te kenen van geweld op de rest van zijn lichaam. Noodweer in Spanje MADRID (DPA) - Hevig onweer en hagelbuien hebben vannacht zwa re schade aangericht in het midden en zuiden van Spanje. Bijzonder getroffen werd Andalusië, waar het treinverkeer werd gestremd en te velde staande gewassen neergesla gen. Een na het noodweer van vori ge week herstelde spoorbaan in de provincie Jaén werd opnieuw weg gespoeld. In Madrid ontstond van ochtend een enorme verkeerscha os door het uitvallen van de ver keerslichten. Het zware noodweer heeft een vooorlopig einde gemaakt aan een hittegolf van een maand in Spanje met temperaturen tot 38 graden. (foto GPD) Prof. dr. Anton Dreesmann over bv Nederland: 'We blijven toch een volk van onder-de-koe-zitters'. PAGINA 2 Particuliere tandartstarie ven moeten omlaag. PAGINA 3 Volgens het Witte Huis wist Reagan niets af van het doorsluizen van Iran- geld. PAGINA 5 Ruim drie ton boete voor Urker vissers die te veel schol hebben gevangen. PAGINA 7 De jonge coureur Eric Breukink uit de ploeg van Peter Post verraste vriend en vijand door de eerste Pyreneeën-etappe te win nen in Pau. PAGINA 12 Vijf tentoonstellingen over vormgeving op diver se plaatsen in Nederland. PAGINA 13 APELDOORN (ANP) - De tijd van de vierdaagse is weer aan gebroken. Voor volgende week staat het vermaarde Nijmeegse wandelfestijn op het program ma, deze week loopt er een wan dellegioen in en rondom Apel doorn. Van de 2281 wandelaars, die zich hadden aangemeld voor de vierdaagse van Apeldoorn, zijn er vanochtend vroeg onder voortreffelijke weersomstan digheden 2219 daadwerkelijk op pad gegaan voor de eerste etappe. Die ging in de richting van Beekbergen, Lieren en Loe- nen. De dames Van Veen (r) en Klomp, beiden uit Eerbeek, hadden hun huisdieren meege nomen op hun 40 kilometer lan- ~e tocht. JOHANNESBURG (GPD) - De Zuidafrikaanse regering heeft vanoch tend in een speciale editie van de staatscourant de staking van 80.000 zwarte metaalarbeiders verboden. Vertegenwoordigers van de Numsa, de vakbond van metaalarbeiders, hebben gezegd dat zij nog vandaag naar de rechter zullen stappen om te voorkomen dat de staking nu afgelast moet worden. Volgens Zuidafrikaanse arbeidsdeskundigen kan het regeringsver bod grote problemen opleveren in de 500 bedrijven waar vanochtend een staking is begonnen. Gevreesd wordt dat de politie door het verbod in de staatscourant nu zal gaan optreden tegen de mensen die vanoch tend in staking zijn gegaan. (Zie verder pagina 5) bij superkraak LONDEN (AP/Rtr.) - Drie gewa pende mannen, verkleed als zaken lieden, zijn zondag een streng be waakte kluis in Londen binnenge drongen en hebben daar mogelijk voor 20 miljoen pond (ongeveer 67 miljoen gulden) aan geld, juwelen en andere kostbaarheden uit ont vreemd. Dat heeft de Britse politie gisteravond bekend gemaakt. De kluis gold als de veiligste ter we reld. De- overval vond plaats in het Kluizencentrum Knightsbridge, dat gelegen is tegenover het waren huis Harrods in een van de betere wijken van de Britse hoofdstad. Twee mannen in donkere kos tuums werden zondag door de be wakers van kluisloketten bin nengelaten, nadat zij eerder telefo nisch hadden laten weten een kluis te willen openen. Toen zij eenmaal binnen waren, haalden de twee mannen een afge zaagd geweer en een pistool te voorschijn uit de aktentassen die zij bij zich droegen en sloegen de bedrijfsleider en een lid van de be wakingsdienst in de handboeien. Vervolgens lokten zij een tweede bewaker weg van de toegangsdeur tot het centrum en boeiden ook hem. Even later namen zij het dienstdoend hoofd van de bewa kingsdienst te grazen. Daarna begonnen de twee over vallers, die waren uitgerust met ra- dio-apparatuur, de grootste van de 4.000 kluizen open te breken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1