Knetemann in de war door buiteling De Vos SpooTTV dacht, ik schei er maar mee uit' Rooks valt weer van voetstuk jpINSDAG 14 JULI 1987 SPORT PAGINA 13 Nee oPAU (GPD) - Aan drama geen gebrek, gistermiddag in het bloedhete Pau. Bloed, zweet 'Jen tranen vloeiden er rijkelijk. Er werd geleden, gezucht en gevloekt. En gedronken. Veel ogedronken om alle ellende weg te spoelen. Want de woeste rit van Bayonne naar Pau zat IJboordevol onheil. Talrijke wonden werden gelikt. Fotografen verdrongen zich rond de [Jzwaar getekende slachtoffers. Soigneurs keken ongeduldig uit naar hun op grote achter- ostand gefietste renners, nadat de euforie rond Neerlands nieuwste wielerbloem, Eric 4jBreukink, was weggeëbd. Tour de France in optima forma. Dramatiek, hectiek en hel- odendom. 0 Zo is het spel en zo behoort het ge- en plakten de steentjes in je band speeld te worden, zie je de bejaarde vast. Dat was bloedlink. Ik zag ze 0 Tour-directeur Jacques Goddet bij bosjes omver gaan. Dat me zelf 0 denken temidden van alle chaos, niets is overkomen, mag een won- 7 Ondertussen wordt de Colom- der heten". 0 biaanse klimmer Sammy Cabrera 0 meer dood dan levend door een 0 verzorger van een concurrende ploeg naar een ambulance getild. q Er blijkt evenwel al net een onwel 2 geworden vrouw naar binnen te 0 zijn geschoven. In de Tour gaan de 6 renners echter voor. Dus de vrouw, 0 die zich net een beetje had hervon- 0 den, hup... eruit en Cabrera hup... Q erin. Is het gek dat je dan even niet q weet waar je aan toe bent? De Colombiaan had de eind streep als 93e bereikt, precies 26 minuten en 44 seconden na de Gel- m derse held Breukink. En dat voor H iemand die als specifiek klimmer staat aangeschreven. Berggeit of temann "langs. Tour-veteraan I geen berggeit, het noodlot i: biddelijk. Cabrera was een van ve le ongeluksvogels. De linkerkant van zijn gezicht was grondig ge schaafd. ■k Alle rampspoed was nauwelijks te overzien. Daar had de Spaanse n afscheidingsbeweging ETA niets mee te maken. De voor autonomie strijdende verzetsgroep bracht zondag enige onrust in de Tour-ka- i-I ravaan teweeg, nadat twee van haar leden waren gearresteerd. Volgens de politie hadden zij een aanslag op het peloton beraamd. eg Echter, niet de ETA, maar een ze- kere 'Bagargui' voerde een aanslag uit. En niet zo zuinig ook. Een op het eerste gezicht weinig voorstel- lende berg van de tweede catego- rie. Het venijn daarvan zat hem in de afdaling. „Levensgevaarlijk", oordeelde PDM-ploegleider Jan r Gisbers naderhand. „Ik ben over veel bergen geweest, maar zoiets g heb ik nog nooit gezien". De Bagargui wierp zich op als een meedogenloze scherprechter. Maarten Ducrot, ongeschon den binnengekomen in een grote groep 'duiven': „Door de kracht van de zon was het teer gesmolten Ravijn De Belg Hendrik de Vos verging het aanzienlijk minder. De renner uit de stal van 'dikke Berten' (De Kimpe) tuimelde a la Wim van Est in 1951 in een metersdiep ravijn. De paniek was uiteraard groot. Met veel moeite werd de arme Belg uit zijn netelige positie verlost en met een helicopter afgevoerd naar het ziekenhuis in Pau. Daar bleek de schade nog mee te vallen: een her senschudding, een gekneusde schouder en een dito heup. Juist toen De Vos angstwekkend de diepte verdween, kwam Kne- De Nederlandse is zo onder de in druk van dit ongeluk, dat hij even later besloot in de remmen te knij pen. Voor hem was de maat vol. De Kneet: „Ik kreeg even wat mense lijke trekjes". Zijn gedachten gin gen terug naar 1983, toen hij levens gevaarlijk gewond raakte tijdens de semi-klassieker Dwars door België. Daaraan hield hij een slui merend val-syndroom over, dat gisteren weer even opspeelde bij het zien van de crash van De Vos. „Ik dacht toen, ik schei mee uit. Wat heeft dit nog voor zin hier met al die vallende renners?" Harrie Jansen, de pr-man van zijn ploeg, kon De Kneet echter alsnog bewegen weer op te stap pen. Jansen: „Hij heeft bijna drie minuten bij mij in de wagen geze ten. We hadden zijn fiets al op het dak gezet en hij had zijn schoentjes ook al uitgetrokken. 'Ik rij nooit weer, ik schei er nu mee uit', riep hij tegen me. Ik zei hem dat hij dit niet kon maken ten opzichte van zijn ploeggenoten. Hij wilde echter coute-que-coute opgeven. Maar na dat ik hem had verteld dat Ste- venhaagen slechts twee minuten voor hem reed, zei-ie plotseling: 'Geef me schoenen en zet het wiel Thuisfront Knetemann later in Pau: „Ik was geestelijk gewoon even wat in de war. Na enig nadenken ben ik tot de conclusie gekomen dat ik thuis ook niets te zoeken heb tijdens de ze Tour. Dan krijg na twee secon den al weer spijt. Bovendien besef te ik dat ik bepaalde mensen zou plezieren als ik zou opstappen. En die lol gun ik ze niet. En ik dacht ook aan het thuisfront, want daar vindt men het wel jammer als ik er niet meer bij ben". Niet alleen Knetemann zag het niet meer zitten in de hel Een helikopter moest er aan te pas komen c Hendrik de Vos naar het ziekenhuis te vervoe weg was geraakt en in een ravijn gestort Bagargui. De Italiaanse vedette Beppe Saronni geloofde het er ook wel. Alleen kwam hij niet op zijn besluit terug. Geruisloos verdween hij, samen met zijn broer Alberto, uit de Tour. Een ronde waarin hij slechts anoniem heeft meegere den. „Last van de maag", excuseer de de campionissimo zijn ploeglei der Algeri. ..Flauwekul", repliceer de deze ontstemd over zo weinig courage. „Beppe wilde in Pau al leen maar op het vliegtuig stappen. Een slechte zaak voor. de wieler sport". Toen Algeri zijn gal spuwde, was het slachtveld inmiddels te over zien. Door de volgende namen kon een kruisje worden gehaald: Ver- mote, Hoste, Dhaenens. Van de Vijver, Lang, Sutton, Mutter, Mo rales, De Vos. Cabrera, Gaston en de gebroeders Saronni. Er zullen nog velen volgen. Bravo. De dag van gisteren mag met hoofdletters worden bijge schreven in de geschiedenis van de Nederlandse wielersport. In de 'eerste Tour' zonder Joop Zoe temelk heeft zich in Eric Breu kink veel sneller dan verwacht al een nieuwe klassementsrenner aangediend. Eerlijk is eerlijkde ze prettige ontwikkeling had ik ook niet voorzien. Een paar da gen geleden had ik nog mijn twij fels of Breukink er wel zo ver standig aan deed zich na de Ron de van Italië ook nog eens in dit Tour-avontuur te storten. Want ik vond dat hij zich de eerste an derhalve week te ver achterin het peloton ophield. Maar gelukkig heb ik niet alle wielerwijsheid in pacht zoals de rit van gisteren uitwees. Eric staat er en op wat voor een ma nier! Het is natuurlijk altijd ge makkelijk achteraf praten, maar ik begin nu te denken dat hij zich de voorbije weken heel bewust op die bergritten heeft geconcen treerd. Als dat zo is, tekent het nog eens extra zijn klasse, omdat hij zich door niemand op hol ■heeft laten slaan. Zo ken ik hem trouwens ook niet. Breukink is een koele kikker, die onder alle omstandigheden rustig blijft. Ook na zijn succes van gisteren. Waarschijnlijk heeft hij gerede neerd dat, net als voor de andere favorieten, ook gisteren de Tour voor hem pas echt is begonnen. Zolang ik wielrenner ben, heb ik nog geen enkele renner zo snel naar de top zien doorbreken als Breukink dit jaar. Zelfs Peter Winnen, die we als klassements renner toch ook niet mogen verge ten, deed er veel langer over. Win nen had toch ook heel wat in zijn mars en heeft dat nog altijd. Dat hebben we vorige maand in de Ronde van Zwitserland nog kun nen zien. Nu ik het toch even over een andere Ronde heb; ik vind dikwijls dat alles te veel wordt opgehangen aan de Ronde van Frankrijk. Natuurlijk is dat de belangrijkste wedstrijd van het jaar, maar de prestaties van an dere renners in andere Ronden mogen daarmee niet onderge- PAU (GPD) - Jacques Goddet bracht gisteren in Pau en thousiast de handen op elkaar voor Eric Breukink. De 82- jarige Tour-baas heeft sinds 1929 generaties ronderenners aan zich voorbij zien trekken. Van Antonin Magne tot Fausto Coppi, Jacques Anquétil, Eddy Merckx en Bernard Hinault. Voor die jonge Nederlander, die gisteren in Pau de eerste Pyreneeënrit won, stond de bejaarde weer in vuur en vlam. „Een Nederlander, die zo goed rijdt in de bergen en de Colombianen partij kan geven: dat is een interessante ontwikkeling. Bravo voor Breukink", zei Goddet. Of het een kennersoog was of voor al hoop op onverwachte wendin gen zal de komende weken moeten blijken. In de euforie van Breu- kinks etappetriomf werden in Pau wel meer gewaagde voorspellingen weldige dag had en ik wilde tegen de jongens van de ploeg zeggen dat ik verwachtte op het podium te ko men. Want je kynt wel dag hebben dat je zoiets als het wa re tevoren voelt aankomen. Maar ik heb het toch maar niet gezegd", zei hij. gedaan. Door ploegleider Peter Post, die na een periode van naar wanhoop neigende nervositeit fier rond kon lopen. „Eric Breukink heeft meer in zich dan welke renner ik ooit in mijn ploeg heb gehad. Hij rijdt nu al beter dan Joop Zoetemelk in 1980, toen die de Tour de France won". De bevestiging van de grootse kwaliteiten, die hij al had getoond met zijn derde plaats in de Ronde Italië, was voor Post aanlei ding om ook meteen schoon schip te maken binnen zijn formatie. I „Breukink moet naar de Tour", ITlPt lïP^tPn 1TIPP had hij zelf gezegd na de Giro. Al- lllC-L IJC31C11 1I1CO- ,een daar ZQU hij kunnen bekijken BAD MARIENHEIM (DPA/SID) - of de talentrijke Nederlander ook De Ronde van Rijnland-Palts heeft in de zwaarste rittenwedstrijd toe gisteren weer een nieuwe drager komst zou hebben. De conclusie van de leiderstrui gekregen. De na één dag in de bergen uitte hij op machtsstrijd tussen de Oostduitse een verrassende manier. Hij zegde en Sowjet-ploeg in West-Duitsland zijn twee huidige buitenlandse eindigde dit keer in het voordeel kopmannen de wacht aan. „Die van de Oostduitsers. Door de vier- Anderson en Millar... Ik word er de plaats in de achtste etappe, een gek van. Dat is afgelopen". Post lastige tijdrit over 16,4 kilometer, vertrouwt sinds gisteren honderd nam Mario Kummer de trui van procent op de gouden toekomst beste rijder over van de Sowjet Ar- van Breukink. Alleen Jagt kan in Rijnland nog Tammesaloe. Het verschil tus sen de nummer een en twee is, met nog twee etappes, echter gering: tien seconden. In de ochtendrit, van Lahnstein naar Bad Marienheim, mocht de Franse amateur Richard Vivien van het peloton zegevieren. Na lange ontsnapping had hij na 127 kilometer een voorsprong een minuut en 23 seconden op de Westduitser Theisen. De grote groep volgde op zeven tellen de nummer twee. Van de Neder landers slaagde alleen Arjan Jagt er in met de besten mee te rijden. Ingetogen De witte truidrager („Dat is helemaal het doel geworden dat ik deze ritzege")1 stel r zoals Erie Breukink mocht gisteren zijn persconferentie niet geven in de grote bus van Coca Cola, die de laatste dagen intensief voor dat doel gebruikt wordt. Jean Pierre Danguillaume, pu blic relations man van de Ame rikaanse frisdrank, weigerde hem de toegang. De reden: Breu kink drinkt dat bruine goedje niet. Bovendien prijkt sinds kort de naam van een sport- drankje op de truien van de Post-ploeg, zodat in- dat kamp een gesprek met de pers in de „Cola-bus" als een slechte cock tail werd gezien. Opgelucht dat hij de vereiste vorm juist op tijd te pakken had, reed hij de zware bergetappe. Hij mag dan volkomen relaxed over komen, Breukink is zeker geen ijs- konijn. „De eerste dagen ging het niet goed en ik was bang dat het een slechte Tour de France zou worden. Na de derde plaats in de Giro werd er toch iets van me ver wacht en ook al zeg je dat je gaat om te leren, je staat hoe dan ook onder een zekere druk. Daar werd ik wel een beetje nerveus van", er kende hij in Pau. Spanning, die hem afgleed kort nadat het pe loton in Bayonne door het Franse Baskenland in beweging was geko- Hij had toen bij zichzelf al een verbetering geconstateerd. „Pana sonic heeft de eerste dagen niet veel moeten werken. Normaal rijdt onze ploeg in de Tour de France elke dag op kop, omdat we wereld- sprinters als Vanderaerden en Planckaert hebben. Nu heb ik de kans gehad om te herstellen van mijn inzinking en in de tijdrit in Futuroscope begon ik al beter te draaien", aldus Breukink. De hoop op een ritoverwinning, die hij angstvallig verborgen hield, begon groter te worden. Vlucht Gisteren sprong hij na 51 kilome ter mee met een ontschuldige vlucht van zestien man. „Er zaten wat renners bij uit de ploeg van Al- lak achter hem de cala en die reden een rustig tempo bergop. Ik heb zeer gereserveerd gereden, want ik verwachtte dat er nog wel iets uit de achtergrond zou komen. Dat gebeurde ook. Eerst kwam Pablo Wilches bij ons en la ter Luis Herrera met Jean Francois Bernard. Toen heb ik tijdens de be klimming van de Marie Blanque moeten aanklampen. Telkens als Herrera op kop kwam, ging het tempo enorm omhoog. Het was als een jojo. En ik moet juist een ge lijkmatig tempo hebben. In de af deling kon ik me herstellen van die zware inspanning en me richten op de ritzege". De dagprijs interesseerde hem meer dan een verbetering van zijn positie in de algemene rangschik king, waarin hij naar een vierde plaats klom. „Misschien dat ik nog wat meer tijdwinst kan boeken, maar als me dat later in de Tour opbreekt en ik instort sta ik met lege handen. Daarom wilde ik de etappe winnen". Hij had het al he lemaal uitgeknobbeld. „Post had tegen me gezegd dat ik in Pau voor de laatste bocht op kop moest lig gen. Toen ik in de verte de rode vlag van het één-kilometer-punt kon zien en zag dat het daar iets omhoog ging, wist ik dat dat het moment was", bleek zijn juiste in schatting. Kort daarop begroette Nederland zijn vijfde etappe-over winning van deze Tour de France. Paraat Zoals te verwachten was had de „kansloze" Lucho Herrera een gro te invloed op het wedstrijdverloop. Zijn aanval op de col du Soudet bracht kanshebbers als Mottet en Roche in opperste staat van paraat heid, omdat Jean Francois Ber nard - kopman bij afwezigheid van Greg Lemond - aanpikte bij de Co lombiaan en snel een voorsprong PAU (GPD) - Elk jaar voor de start van de Tour de France schroomt Steven Rooks niet op een voetstuk te gaan staan, zijn borst vooruit te steken en boe te roepen tegen alle kanshebbers. Maar even vaak kunnen de echte klassementsrenners na één of meer serieuze ritten een lange neus trekken naar de Noordhol lander. Gisteren tussen Bayonne en Pau verdween bij hem alle hoop op een goede uitslag. Waar Eric Breukink bevestigde een echte belofte te zijn, verdween Rooks naar de achterhoede. Ver- Eind vorige week kreeg hij buikklachten. Rooks: „Ik had last van diarree en 's avonds had ik 38 graden koorts. Ik voelde me een stuk beter dan de laatste twee dagen, maar je moet voor een bergetappe super zijn. Dat was ik niet. Vanochtend heb ik in de trein van Bordeaux naar Bayonne wat proberen te slapen, maar ik voelde wel dat ik licha melijk verzwakt was. In de rit ben ik dan ook mijn eigen tempo Op 16 minuten en 45 seconden van winnaar Breukink passeerde hij de finish. In het klassement duikelde hij naar een 47e plaats. Nog altijd de tweede Nederlan der en voor de nummer drie moet nog veel dieper in de rang schikking worden gezocht. Want al is de Ronde van Frankrijk tot nu toe een Nederlands feest, kan didaten voor een redelijke eind rangschikking zijn heel dun ge zaaid. HENNIE KUIPER waardeerd worden. Voor de twee ritzeges van Johan van der Velde in de Ronde van Italië heb ik net zo veel respect als voor wat Erie Breukink gisteren deed. Buiten de vijf ritzeges die Ne derland nu al heeft, weten we nu dat Breukink er aankomt, waar door de Tour-koorts in ons landje de komende dagen alleen maar zal toenemen. Ik vind dat Erie zijn race gisteren heel verstandig heeft ingedeeld. Tactisch was het heel verstandig van hem om vroeg in de aanval te gaan, in plaats van te wachten wat de an deren zouden doen. Dan had hij zich misschien te veel moeten for ceren om bij te blijven. Nu kwam Eric heel fris over de streep. Iemand die zo fris het ein de van een rit haalt, heeft meestal de volgende dag weinig proble men. Ik maak me er daarom niet zoveel zorgen over dat Breukink zijn inspanningen van gisteren vandaag al weer moet bekopen. Bovendien verkeert hij bij Peter Post in een heel goed gezelschap. Ervaren klimmers als Phil An derson en vooral Robert Millar zullen hem er wel in begeleiden hoe hij in de cols van dag naar dag moet leven. Bovendien, Erie krijgt, door zijn vierde plaats, er i ook mee te maken dat ze hem niet zo gemakkelijk meer zullen laten gaan. Wat dat betreft heeft hij in Italië al een voorproefje ge had hoe er dan naar je wordt ge keken. Voor de ploeg van Peter Post is het al met al natuurlijk een heel fijne ontwikkeling. Op de eerste plaats omdat die ploeg heel hard een overwinning zat te wach ten. Vervolgens omdat Post nu weet dat hij straks met een gerust hart Phil Anderson kan laten gaan. Zijn opvolger is er. Op An derson en Millar heeft Breukink in elk geval al voor dat hij een veel betere tijdrijder is. Dat hij ooit een grote winnaar wordt, lijkt me nu slechts nog een kwes tie van tijd. Breukink staat er snel, maar we mogen niet uit het oog verliezen dat een renner er gemiddeld twee tot driejaar over doet om zover te komen. Hij ver dient daarom enig krediet als er de komende anderhalve week nog iets misgaat. Want de Tour is nog lang, maar kan voor Neder land al niet meer stuk. HENNIE KUIPER nam. De equipe van Roche was niet in staat om de kloof te dichten. „Er waren te veel renners niet goed", zei de Ier. Dus kwam het werk neer op de ploeg van Cyrille Guimard. Mottet, die wist dat hij normaal gesproken het geel weer over zou nemen van ploegmaat Martial Gayant, be greep dat zijn positie in gevaar was en Laurent Fignon wierp zich in de laatste kilometers op als verdedi ger van die positie. Met succes, want de voorsprong die Bernard (met steun van Herrera en Wilches) opbouwde slonk naarmate de fi nish naderde tot drie driekwart mi nuut. Nog niet in de gele trui, maar wel de favoriet voor de eindzege, beweerde Bernard Hinault na die rit. „Jeff', zoals hij z'n bescherme ling noemt vanwege zijn voorlet ters J.F., „is in staat de Tour de France te winnen. Dit was een gro te, belangrijke dag voor hem". Rode lantaarn voor Hermans PAU (GPD) - De riante voor sprong van Jean-Paul van Poppel in het puntenklassement is giste ren flink geslonken. Weliswaar ver diende de Nederlandse groene trui-drager bij de eerste tussen- sprint in Osses (na 35,5 km) de vol le mep (15 punten), maar daarvan pakte de jury er later weer tien van af, omdat Van Poppel zich door een toeschouwer had laten druk ken. Al met kon de sprinter van Raas slechts vijf punten aan zijn conto toevoegen, terwijl zijn naaste belager, de Belg Jef Lieckens, er 25 verzamelde. De marge tussen bei de renners bedraagt nu nog 33 pun ten. Matthieu Hermans werd ook een trofee rijker. Hij kreeg de rode lan taarn. VANDAAG 17.15-17.45 Did 1: ARD-Sport extra. Tour de France: samen vatting van de vandaag verre den etappe. 17.55-18.15 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen: samenvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (Pau-Luz Ar- diden). 18.35-18.50 BRT 1: Tour '87: sa menvatting van de vandaag verreden etappe in de Ronde van Frankrijk (Pau-Luz Ardi- den). 21.45-22.45 SKY. Golf on Sky- La Manga European Open. Re portage van de Europese golf- kampioenschappen vanuit Dorset in Engeland. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met zwemmem en paardesport (Show Jumping). 22.45-23.45 SKY: US College Football '87: American Foot ball. MORGEN 15.30-16.45 Ned 2: Studio Sport. Wielrennen rechtstreeks ver slag van de etappe Tarbes- Blagnac in de Tour de France. 15.30-16.45 BRT 1: Ronde van Frankrijk: rechtstreeks verslag van de etappe Tarbes-Blagnac.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13