DE KRANT MEE OP VAKANTIE 'Veenerick vult leemte Verklaring gezondheid runderen onbetrouwbaar Gemengd en verspreid zonder folie Fasson mag even lozen Lugubere stand van politie op zomermarkt 'Mensen gaan slordig om met hun paspoort' PAGINA in W III DINSDAG 14 JULI 1987 DEN HAAG/TER AAR - Gezond heidsverklaringen voor runderen uit de omgeving van Alphen aan den Rijn zijn vanaf morgen onbe trouwbaar, omdat twee controle rende instanties vanaf dat moment geen gegevens meer uitwisselen. De twee instanties hebben ruzie over de vraag wie de gezondheids verklaringen voor runderen mag verstrekken. Beide beweren het recht daartoe te hebben. De Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden- Nederland heeft daarom een kort geding aangespannen tegen de Vereniging voor Veehouderij-Be langen Steeds Vooruit uit Ter Aar. Het geding diende gisteren voor de Haagse rechtbank. In het verleden werden door de Vereniging voor Veehouderij-Be langen (WB) gezondheidsverkla ringen verstrekt. Dat werk was aan de WB uitbesteed door de Ge zondheidsdienst en geregeld via een overeenkomst. Het werk van de WB was zeer belangrijk. Zij beschreef de jonge kalveren via zogenoemde schetsen en hield een bestand bij. Dat run derbestand werd bovendien ge voed met informatie van de ge zondheidsdiensten in Nederland over ziektes en epidemieën die el ders uitbraken. Zo kon er bij ver koop van runderen worden beke ken of de dieren gezond waren. De gegevens werden schriftelijk uitge wisseld. In Zuid-Holland waren er veer tien WB's die tijdens een vergade ring van de Provinciale Bond Rundveehouderij besloten tot het oprichten van een nieuwe organi satie. Er zou één instelling komen voor vier districten, die in de toe komst gezondheidsverklaringen in Zuid-Holland zou verstrekken. Die organisatie zou worden aangeslo ten op een centrale computer. Het toenmalige bestuur van de Ter Aarse WB Steeds Vooruit ging met dit voorstel akkoord. Het huidige bestuur van Steeds Voor uit, dat werkzaam is in Ter Aar, Ze venhoven, Nieuwveen, Nieuw koop, Aarlanderveen, Woubrugge, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Nieuw Vennep en Aalsmeer, be weert echter dat het vorige bestuur niet het recht had in te stemmen met de nieuwe organisatie. Het huidige bestuur weigert nu met de werkzaamheden te stoppen. De overeenkomst tussen de Gezond heidsdienst en de WB is ook nooit officieel opgezegd. De Ter Aarse vereniging heeft derhalve geen aansluiting op de computer, waar door hetu itwisselen van gegevens op de oude manier onmogelijk is. Mr. D. van Dijk, advocaat van de Gezondheidsdienst, wees erop dat voor het opzetten van de nieuwe organisatie investeringen zijn ge daan. „Die moeten worden ge bruikt", aldus Van Dijk, die boven dien betoogde dat het instemmen met de nieuwe organisatie tegelij kertijd het opzeggen van de over eenkomst inhield. Volgens Van Dijk doet een bestuurswisseling aan die beslissing niets af. Hij hield dan ook vast aan zijn eis dat de' WB de schetsen van de runderen moet overdragen en dat in de toe komst door de vereniging geen ge zondheidsverklaringen meer mo gen worden verstrekt. Mr. M. Monas-Van Bruggen, raadsvrouw van Steeds Vooruit, wees de eisen af. Zij vroeg recht bankpresident mr. R. Portheine juist het tegenovergestelde. Omdat de overeenkomst volgens de WB nog steeds bestaat, moet de infor matie ook worden verstrekt. Ze eiste dan ook een aansluiting op de computer. En als dat onmogelijk is dan moest de informatie op de ou de manier worden verstrekt. Bo vendien zouden de gezondheids verklaringen voorlopig door dt WB moeten worden verstrekt. Volgens een woordvoerder van het Landbouwschap zijn door hel conflict, waarover mr. Portheine volgende week dinsdag beslist vanaf morgen de gezondheids verklaringen van runderen uit dt eerdergenoemde gemeenten onbe trouwbaar. Tot 15 juli zijn er nog gegevens uitgewisseld, maar daar na gebeurt dat niet meer. Dt woordvoerder zei desgevraagd dat boeren uit het gebied, die runderen willen verkopen, beter een weekje kunnen wachten tot na het vonnis van de Haagse rechtbankpresi dent. Hij meende dat ze in elk ge val beter uit zijn bij het districts, kantoor van de Gezondheidsdienst in Alphen dan bij de Ter Aarse ver eniging. TER AAR - De gemeente Ter Aar lijkt met open ogen een klein milieuschandaal tegemoet te gaan. Grond op het voormalige NAL-ter- rein, dat na onderzoek her en der ernstig vervuild bleek te zijn, wordt niet weggehaald. Vervuilde grond is afgegraven en tij delijk elders opgeslagen. Hierdoor ontstond een mengsel van vuile en scho ne grond, dat is terugge bracht op het NAL-terrein. Daar wordt onder meer een nieuwe sporthal gebouwd. Uit een onderzoek dat enige maan den geleden is verricht door de Grontmij is vast komen te staan dat de bodem op sommige platsen een veel te hoge concentratie aro matische koolwaterstoffen, beter bekend als onderdeel van olieres ten, bleek te bevatten. Het Ter Aarse college van B en W besloot dat deze vuile grond moest worden afgegraven. Wethouder P. van Rijn zei in een commissiever gadering dat het om 150 tot 200 ton zou gaan. De bodemlaag zou deels worden afgevoerd naar de AVR (Afvalverwerking Rijnmond), deels naar een terrein van de Hei- demij, waar het vuil bacteriolo gisch zou worden afgebroken. Groot was daarom de verbazing toen een aantal Ter Aarders vorige week woensdag zag dat de vuile grond werd afgevoerd naar een ter rein aan de Oostkanaalweg, waar de gemeente een parkeerterrein voor personen- en vrachtwagens wil aanleggen. Het waterschap De Aarlanden waarschuwde terstond de provin ciale waterstaat, omdat werd ge vreesd dat met de grond een sloot werd gedempt. Donderdag ging de verplaatsing van de grond naar de Oostkanaalweg gewoon door. De provinciale waterstaat sommeerde de gemeente toen de grond ter stond terug te brengen naar het NAL-terrein. Zo niet, dan kon de gemeente een proces-verbaal tege moet zien. Burgemeester P. Verhoef ging donderdagmiddag zelf een kijkje nemen bij de berg verplaatste vuile grond. Vrijdag werd alles weer te ruggebracht naar de plaats waar het de dagen ervoor was wegge haald. De beschermende folie waar de grond steeds op had gelegen, is verdwenen. Diezelfde dag is de naar dieselolie stinkende grond verspreid op het terrein waar over een maand met de bouw van de sporthal wordt begonnen. Volgens het hoofd van de afde ling civiele techniek van de ge meente, H. Ruhe, valt het allemaal nogal mee. De grond ruikt nog wel naar dieselolie, maar dat kan geen kwaad. Bovendien gaat het maar om acht vrachtjes, zoveel is het dus niet", zegt Ruhe. Omdat de bodem op enkele plaatsen zwaar is ver vuild, kan de gemiddelde graad van verontreiniging dalen door hel omwerken van een grote hoeveel heid grond, zoals aan de Oostka naalweg is gebeurd. Burgemeester Verhoef: "Dt grond is verdacht en blijft daarorr in depot". Hij zegt daarmee weei het NAL-terrein te bedoelen, waar over de vervuilde grond is ver spreid zonder beschermende folie. Een paar dagen voor het slaan van de eerste paal voor de nieuwe sporthal wordt de vervuiling op nieuw gecontroleerd. "Ik hoop dat de natuur de vervuiling zelf zal op heffen. Maar wanneer we dan nog steeds met een verontreinigde bo dem zitten, dan wordt de bodem opnieuw afgegraven". Door het ontbreken van een beschermende folie kan de vervuiling afnemen met het doorsijpelende regenwa ter. Op de plaats waar nu haltes voor bussen zijn aangelegd, is ongeveer veertig centimeter grond afgegra ven. Volgens de gemeente is deze grond afgevoerd naar de Afvalver werking Rijnmond (AVR). Bij de AVR is echter niets bekend over vervuilde grond uit Ter Aar. Waar de grond is gebleven, blijft voorals nog onduidelijk. Volgens Verhoef is de provincie volledig op de hoogte en deze heeft het terrein aangemerkt als 'ver dachte locatie'. Ingenieur K. Hel der, hoofd van de afdeling bodem sanering van de dienst Water en Milieu bij de provincie, zegt dat een dergelijke aanmelding nooit bij de provincie is binnengeko men. Provinciale waterstaat wil de provincie nu vragen om Ter Aar zo snel mogelijk een brief te sturen. In die brief moet Ter Aar worden gewezen op haar verantwoordelijk heid. Bovendien zal de gemeente te horen krijgen dat zij in de toe komst niet hoeft te rekenen op eni ge financiële steun als dan alsnog blijkt dat er maatregelen moeten worden genomen voor de vervuil de grond onder de sporthal. Indien er nu dus niets aan de ver vuiling wordt gedaan, bestaat er een kans dat de gemeente in de toekomst een financiële strop staat te wachten. Verhoef zegt de ge meenteraadsleden op 25 augustus in te lichten. Het rapport van de Grontmij wordt dan besproken. Tot nu toe hebben de raadsleden nog geen inzage gehad in het rap port. Op 18 augustus wordt de eerste paal geslagen voor de nieuwe hal. De werkzaamheden zijn straks der halve al een week in volle gang als de raadsleden de kans krijgen op deze kwestie te reageren. De sport hal, die al 450.000 gulden meer gaat kosten dan de anderhalf miljoen gulden die oorspronkelijk was be groot, wordt waarschijnlijk in mei volgend jaar in gebruik genomen. DEN HAAG/HAZERSWOUDE - Het heeft bijna elf jaar geduurd, maar nu is dan eindelijk de vergun ning van het Hazerswoudse bedrijf Fasson om afvalwater te lozen op de Oude Rijn goedgekeurd door de Kroon, enkele maanden voordat het concern wordt aangesloten op het riool. De vergunning loopt offi cieel tot 1 juli 1990, maar is binnen enkele maanden overbodig. Fasson mocht, zo besloot het Hoogheemraadschap van Rijnland in september 1976, niet onbeperkt afvalwater lozen op de Oude Rijn. Per etmaal moest de toegestane hoeveelheid slechts gelijk zijn aan de hoeveelheid die zeshonderd mensen dagelijks lozen, inwoners equivalenten genaamd. Volgens Fasson was dat veel te weinig: het zou zeker duizend inwoners-equi valenten moeten bedragen. Het Hazerswoudse bedrijf ging daarom in beroep tegen het besluit van het schap en kreeg in eerste in stantie gelijk van de provincie, maar daartegen kwam Rijnland weer in het geweer. Rijnland be gon een Kroonprocedure die nu uiteindelijk tot een definitieve be slissing heeft gelijk. Fasson zal zich moeten beperken tot zeshon derd inwoners-equivalenten. Erg veel last zal het bedrijf daar van overigens niet hebben, want de aanleg van riolering langs de Hoge Rijndijk is in volle gang. En zodra Fasson een aansluiting heeft, wordt er niet meer op de Oude Rijn geloosd. Volgens een woorvoerder van de gemeente Hazerswoude is dat moment nabij. Nog voor het einde van het jaar is het karwei klaar en is de lozingsvergunning al weer achterhaald. René Koek (links), Helma van Ruiten e Broers openen boekhandel in Roelofarendsveen ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie en Veiüg Ver keer Nederland staan morgen met een schrikwekken de kraam op de zomermarkt in het Alphense centrum. Ter bevordering van het dragen van autogordels in het verkeer worden enkele zwaar beschadigde wagens ge toond die betrokken zijn geweest bij aanrijdingen. Bo vendien is de hele dag een videofilm te zien over de noodzaak van het dragen van autogordels. Uit een aantal tellingen van de Alphense politie is gebleken dat slechts een derde van de automobilisten in deze gemeente met de gordels om rijdt. De tellingen zijn gedaan op willekeurige routes in Alphen en betrof bijna duizend auto's. Van de automobilisten droeg 35,6 procent een gordel. De zomermarkt heeft dit keer meer dan honderd kraampjes. Deze staan opgesteld op het Thorbecke- plein en de winkelstraten in het centrum. De ambu lante handel is dit jaar minder ruim vertegenwoor digd, na klachten van standhouders op de gelijktijdig te houden weekmarkt in Ridderveld over vermeende concurrentie. Voor de kleintjes wordt het springkus sen op het ple'in naar verwachting een ware trekpleis ter. AHakbij aan de Aarkade is een kinderrommel- markt, die voor het eerst de hele dag wordt gehouden. ALKEMADE - Boekenwurmen uit Roelofarendsveen hoeven niet lan ger naar Alphen of Leiden om lec tuur te kopen. Morgenavond ope nen de broers René en Arno Koek hun boekhandel 'Veenerick' aan de Langeweg. Met de vestiging van deze detailhandel voorzien zij in een grote leemte in het voorzienin genpakket van de Veense consu ment. In Roelofarendsveen is slechts bij de speelgoedwinkelier enige lichte lectuur te verkrijgen. Voor li teratuur van enig niveau, zelfs voor een boekenbon, moet de Vener zijn dorp uit. De start van een boekhandel, te vens kantoorboekhandel, is voor de broers Koek in zekere zin een sprong- in het duister. Arno: "Het zal het eerste jaar wat aftasten zijn. We moeten uitvinden waar de voorkeur van de inwoners naar uit gaat. We beginnen daarom met een breed assortiment, van vaklitera tuur tot hobbyhoeken. We kunnen uiteraard niet alles in huis hebben, maar via Boektel zijn we aangeslo ten op het Centraal Boekhuis in Culemborg. Bestellingen kunnen we binnen twee dagen binnen heb ben". René en Arno Koek beginnen niet als nieuwelingen in het boe kenvak. René heeft al een boek handel in Amerongen en Arno heeft ervaring opgedaan bij boek handel Kooyker in Leiden. De openingsreceptie is morgen avond van zeven tot negen uur. Gisteren en vandaag werd de laat ste band gelegd aan het inrichten van het winkelpand. De naam daarvan, 'Veenerick', houdt niet al leen een verwijzing naar de Veen in, maar kent ook een literaire oor sprong. Veenerick was de naam van de oudste zoon van Gijsbrecht van Aemstel, hoofdpersoon in het gelijknamige treurspel van Joost van den Vondel. Hopelijk is voor de boekwinkel een grotere rol weg gelegd dan voor Gijsbrechts zoon. In het stuk van Vondel spreekt hij in het vijfde bedrijf slechts twee korte zinnen: "Wat schreijt ghe moeder lief? Zijt gij bedroefd om vader?" De boekenliefhebbers in de Veen moeten aantonen of René en Arno, bijgestaan door René's vrouw Helma, een langere adem nodig hebben, zodat zij zichzelf in de toekomst reizen naar elders kunnen besparen. Boete voor kwijtraken van grensdocument KATWIJK - De koffers staan ingepakt in de gang, de hond is alvast naar het vakantieadres gebracht, de laatste schone was hangt aan de lijn en de buurvrouw krijgt nog eens op het hart gedrukt dat de planten niet te veel water moeten hebben. Al les lijkt geregeld voor de vakantie, totdat de vrese lijke ontdekking wordt gedaan dat de paspoorten verlopen zijn. door Monica Wesseling Het overkomt duizenden men sen in Nederland. Vervolgens wordt een overhaaste tocht naar het gemeentehuis ondernomen waar met vleien of met schelden en tieren wordt verzocht om een snelle verlenging van het pas poort. Het zijn drukke dagen voor de ambtenaren; van de afdelingen burgerzaken in de verschillende gemeenten. Agnes van Duijn, medewerkster van de Katwijkse afdeling burgerzaken, weet er over mee te praten. "Begin juni kwam de drukte op gang. Nu is het inmiddels zo dat we elke dag honderden aan vragen om verlenging of vernieu wing van de paspoorten binnen krijgen. Heel veel van die aanvra gen komen veel te laat binnen. Voor ons betekent dat vechten tegen de klok om alles op tijd klaar te krijgen". De Katwijkse vertelt dat bijna de helft van het aantal verzoeken om verlenging minder dan een week voordat de vakantie van de aanvrager begint, binnenkomt. Het verlengen of vernieuwen van een paspoort duurt eigenlijk een week, dus zijn de meesten te laat. Van Duijn: "We proberen er wel altijd een mouw aan te passen, maar het zou ons een lief ding zijn als men daarmee eindelijk eens rekening houdt". De Katwijkse moet meer dan eens vervelende opmerkingen incasseren. Mensen die te laat komen met hun aanvraag, wor den nogal eens kwaad wanneer wordt uitgelegd dat het paspoort ten minste een week van tevoren moet worden aangevraagd. "We worden soms voor van alles en nog wat uitgemaakt. Er zijn men sen die soms echt ongelooflijk staan te schelden. Wij laten ze dan maar uitrazen en proberen het paspoort alsnog in orde te maken". Van Duijn haast zich te zeggen dat lang niet iedereen in woede uitbarst. Laatst kwam er een echtpaar aan de balie dat een week later naar een ver land zou vertrekken. Het echtpaar had over het hoofd gezien dat niet al- A. van Duijn behandelt binnen" leen het paspoort, maar ook het visum voor het desbetreffende land nog moest worden geregeld. Toen Van Duijn hen daarop wees, raakte het echtpaar in pa niek en wilde zij eigenlijk de hele reis maar over laten gaan. Van Duijn: "We hebben toen binnen een dag het paspoort in orde ge maakt, zodat ze nog op tijd het visum zouden kunnen halen. Het echtpaar was duidelijk opge lucht en hield niet op ons te be danken voor de moeite. Zoiets komt dus ook voor". Van Duijn maakt, staande ach ter de balie, het nodige mee. Een paar weken geleden kwam een in Australië wonende Nederlander half in paniek naar haar toe. Ziin paspoort was zo vol met stem pels dat hij vreesde niet te kun nen terugreizen. "De man wilde het liefst dat ik een leeg blaadje achterin zijn paspoort zou plak ken, zodat de douane weer ruim te voor een stempel zou hebben. Hij begreep absoluut niet dat het paspoort daardoor ongeldig zou worden. Uiteindelijk is hij, na veel uitleg van onze kant, met een vol paspoort vertrokken en heeft hij zonder problemen Au stralië bereikt". Volgens de Katwijkse beseffen erg veel mensen niet dat een pas poort een bijzonder waardevol document is. Bij het aanvragen van een nieuw paspoort moet het oude exemplaar worden ingele verd. Van Duijn: "Er zijn nogal wat mensen die aan de balie ko men met de mededeling dat ze het oude paspoort kwijt zijn of hebben weggegooid, omdat het toch verlopen was. Ze krijgen dan een boete van 86 gulden. Hiermee proberen we duidelijk te maken datje met een paspoort echt niet slordig moet omgaan". De medewerkster denkt niet dat de boete misdadigers ervan weerhoudt met paspoorten te frauderen: "Een paspoort is voor misdadigers veel meer waard dan 86 gulden". Voorschriften Bij het afgeven van paspoorten is elke gemeente verplicht de no dige maatregelen te treffen om fraude of andere misdrijven te voorkomen. Elke aanvraag wordt nagekeken in de zogehe ten signaleringslij st. Daarin staan de namen van mensen die nog een belastingsschuld heb ben, hun alimentatie niet betalen of om andere redenen niet zo maar een paspoort mogen krij gen. Komt de naam van de aan vrager voor op de lijst, dan moet de gemeenteambtenaar contact opnemen met het ministerie van buitenlandse zaken, de uitgever van de lijst. Pas als de kwestie is opgelost, mag het paspoort wor den afgegeven. Een'andere 'veiligheidsmaatre gel' is de eis dat de aanvrager persoonlijk de pasfoto's komt in leveren eri ook zelf de pas komt ophalen. Alleen op die manier kan worden gecontroleerd of de aanvrager wel de persoon is die hij zegt te zijn. Van Duijn vertelt dat dergelijke voorschriften vaak op onbegrip bij de aanvrager stuiten. Ook de eis dat een min derjarige alleen samen met zijn ouders een paspoort mag aanvra gen, levert nogal wat gemor op. Vroeger kon een minderjarige het paspoort aanvragen, zij het dat zijn ouders wel moesten te kenen. Dit tekenen mocht thuis gebeuren. Tegenwoordig moeten de ouders mee naar het ge meentehuis voor de aanvraag van het paspoort van hun zoon of dochter. Van Duijn is blij met die nieuwe regeling en vertelt waar om: "Een paar jaar geleden kwam hier een jongen een pas poort halen. Twee dagen later belden zijn ouders woedend op dat hun zoon naar het buitenland was vertrokken. Ze verweten ons dat wij het paspoort hadden af gegeven. Zoiets kan nu gelukkig niet meer voorkomen". Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland of België is gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van fouten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen sen wij u alvast een XKettiq* Mantle VAKANTIEPERIODE Weg op:Terug op: HUISADRES NAAM VOORL.: ADRES: VAKANTIE-ADRES ..HUISNUMMER: PLAATS: POSTCODE: LAND: WOONPLAATS: TEL.: Zend uw opgave aan: Leldsch/Alphens Dagblad, afd. Abonnementenadmini stratie, Postbus 54, 2300 AB Lelden. S.v.p. frankeren als brief.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10