r 'Burger met neus I op kosten drukken' Burgemeester trekt weg uit Warmond Paard slaat op hol Kaagweek van begin tot eind AMERIKAANSE SLEEEN IN ZOETERWOUDE s Plan om criminaliteit te bestrijding MAANDAG 13 JULI 1987 :na i REGIO LEIOEN PAGINA 9 Extra verlichting, een centrum vol avondleven, minder donkere fiets paden en afgesloten parkeerplaat sen kunnen mensen een veiliger gevoel geven. Stevige en goed on derhouden spullen werken preven tief. Dit blijkt uit het 'Ontwerp plan bestuurlijke preventie kleine criminaliteit Wassenaar'. Het plan is samengesteld door een werk groep met leden uit het ambtena- ren- en politiekorps. De werkgroep i wil de kleine criminaliteit zoveel i mogelijk voorkomen en het 'ver minderend normbesef zo breed mogelijk herstellen' en baseert zich op registraties van de politie en de hoofdafdeling openbare werken. Eind vorige maand heb ben burgemeester en wethouders het stuk aanvaard. Of de aanbevelingen ook werkelijkheid worden is nog maar de vraag. Onder supervisie van het ambtelijke managementsteam worden de verschillende ideeën de komende tijd van een prijskaartje voorzien en gaan bestuurders af wegen. Ze zullen hierbij rekening houden met eventuele reacties uit de bevolking, maar worden ook be perkt door het beschikbare bud get. Tijdens de laatste bezuini gingsronde hebben burgemeester en wethouders het potje 'preventie kleine criminaliteit' van 100.000 naar 50.000 gulden teruggebracht. Aanbevelingen Volgens de werkgroep worden mensen eerder actief wanneer ze regelmatig horen hoe duur het her stellen van de schade is en hoeveel zij daar zelf van moeten opbren gen. Vandaar de suggesties om ooggetuigen op te roepen en zeer regelmatig foto's te publiceren van de aangerichte schade, uitgebreid voorzien van eén kostenplaatje. Ook de verschillende vormen van preventie moeten goed onder de aandacht worden gebracht. Dit kan via persberichten en folders, maar ook door direct contact met buurt- en wijk verenigingen. Voor leerlingen van de hogere klassen van de basisscholen en de lagere klassen van de middelbare scholen zijn er anti-vandalisme les pakketten. De directeuren van de basisscholen hebben al laten we ten daar geen behoefte aan te heb ben, maar de werkgroep wil de hoofden nogmaals bewerken. Ook ZOETERWOUDE - Een wond aan zijn mond en enkele kwetsuren aan voor- en achterbeen hield een op hol geslagen paard gistermid dag over aan een aanvaring met een bus van de Westnederlandse vervoersmaatschappij. Het paard, een stuk rustiger geworden, kon weer naar de stal worden- terugge bracht. Het beest kwam vanaf het Molenpad aangesneld en had de bus op de Noordbuurtseweg niet gezien. De berijder, die alle controle over het dier was verloren, had 'slechts' een dik been. Hij heeft zich onder doktersbehandeling la ten stellen. Hij was er beter aan toe dan zijn rijdier. De bus liep lichte blikschade op. Man mishandeld VOORSCHOTEN - Een Voorbur ger is gistermiddag mishandeld door een nog onbekende man op het parkeerterrein bij de Gouden Leeuw in Voorschoten. De Voor burger wilde de man, die te voet was, met zijn auto passeren. De voetganger bleef echter in de weg lopen. Uiteindelijk slaagde de Voorburger erin hem te passeren. Hij claxonneerde daarbij en bracht zijn auto een stukje verder tot stil stand. Hij wilde uitleg van zaken hebben. Die kreeg hij in de vorm van enkele vuistslagen opde voorklep en drie klappen in zijn ge zicht. De Voorburger hield er een gezwollen wang en een scheurtje in de wenkbrauw aan over. Hij heeft zich onder doktersbehande ling laten stellen. wil ze dat basisscholen ruimte ma ken in hun werkplannen voor het onderdeel 'risico's en bestrijding van alcohol en drugs'. Om te voor komen dat middelbare scholieren tijdens tussenuren verveeld op straat rondhangen, moeten scho len zorgen voor goede opvangmo gelijkheden. De sociale veiligheid is gediend bij lage beplantingen langs fietspa den en een levendig centrum: door wonen, horeca en recreatie wordt Wassenaar-city ook 's avonds aan trekkelijk. De winkels die er zijn moeten geen ondoorzichtige rollui ken nemen. Ook 's avonds het af sluiten van verlaten parkeer- en be drijfsterreinen kan helpen. Een goede openbare verlichting geeft burgers een veilig gevoel. Het bij- of verplaatsen van lichtmasten kan hierbij in veel gevallen helpen, soms ook moet het bovengrondse deel van de verlichting een stuk steviger worden gemaakt. Zo kan worden voorkomen dat vandalen een donker stukje Wassenaar héle maal donker maken. Halt Ook ander straatmeubilair moet stevig zijn. 'Het effect hiervan kan zijn, dat na een eerste poging, die mislukt, het voor gezien houdt', al dus het rapport. 'Ook wordt de pakkans groter omdat men langer bezig moet zijn om vernielingen aan te brengen'. Regelmatig onder houd blijft noodzaak en preventie ve maatregelen zijn geboden bij ge bouwen die gevoelig zijn voor in braak en vandalisme. Bij speelterreinen en -tuinen wil de werkgroep buurtverenigingen en omwonenden inschakelen en de zelfwerkzaamheid bevorderen. Mogelijk kunnen zij zelfs nieuwe of bestaande terreinen beheren, na een goede opknapbeurt. De ge meente Wassenaar blijft verant woordelijk voor het onderhoud, maar kan mensen wel stimuleren met gemeentelijk materiaal zelf iets verven. Beschadigde speel- werktuigen moeten voortaan niet direct hersteld of vervangen wor den, maar onmiddellijk verwij derd. Een Halt-project, waarbij jonge ren hun eigen schade herstellen, behoort in Wassenaar niet tot de mogelijkheden. Het is te arbeidsin tensief en vergt veel begeleiding. 'Bovendien ontbreken inzicht in de omvang van de verschillende verschijningsvormen van vandalis me in de gemeente, alsmede gere gistreerde relevante gegevens over de daders', aldus de werkgroep. VOORSCHOTEN - Nog dit jaar wil het Voorschotens bouwbedrijf Niersman starten met de bouw van kantoorpand 'Vredehoeff. Het 1200 vierkante meter grote pand wordt neerge zet op de grond waarop Niers man veertig jaar lang zelf was gehuisvest, op de Voorschotense Leidseweg, even voorbij de Zil- verfabriek. De aannemer zelf verhuisde enkele jaren geleden naar het industrieterrein aan de Rouwkooplaan. Het pand wordt te koop en te huur aangeboden door de Leid- se bedrijfsmakelaar Menno Smitsloo. Een door hem verricht marktonderzoek wijst uit dat er in de Leidse regio een grote vraag is naar dergelijke zelf standige kantoorpanden met een eigen gezicht'. Warmond twee weken lang op z'n kop WARMOND - De organisatoren van de 23ste 'droge Kaagweek' (De Vereniging tot Viering van War- mondse Feesten) en de de 67ste 'natte' Kaagweek (Koninklijke Wa tersportvereniging De Kaag) heb ben dit jaar geprobeerd één groot gezamenlijk feest aan te richten. De begrippen 'nat' en 'droog' dienden niet langer die akelige scheiding aan te geven. In de toe komst en met ingang van dit jaar moet gewoon van dé Kaagweek worden gesproken. Officieel heet ZOETERWOUDE - Liefheb bers van Amerikaanse auto's hebben zich afgelopen weekein de op het Zoeterwouds indus trieterrein kunnen verlekkeren een dertigtal sleeën. De lan delijke corvetclub 'Stingray '82' stelde daar voornamelijk Corvets en Camaro's ten toon. 'Classic cars', daterend uit de periode 1960-1987, waarvan heel wat ex emplaren uniek zijn. En kost baar: het duurste vehikel moet 130.000 gulden opbrengen. (foto Wim Dijkman) het dat die van 1987 vrijdag de 18de officeel wordt geopend en dan dus begint, maar voor die tijd is de VVWF al losgebarsten. Eigenlijk is men in het streven naar één geza menlijke Kaagweek nog niet veel verder gekomen dan het uitspre ken van goede bedoelingen, zo toont ook het nu volgende over zicht van de vele actitiveiten die het dorp bijna twee weken in hun greep zullen houden. Vanavond om 20.00 uur begint in het gymlokaal aan de Dorpsstraat de traditionele tentoonstelling 'Warmonders voor Warmonders' waar Warmonders eikaars huisvlijt en kunsten kunnen bewonderen. Ook om 20.00 begint bij Dekker Tennis het bridgedrive voor paren. Dinsdag de 14de is er 's avonds vanaf 19.00 uur kermis op De Baan en opent de VVWF officieel de dro ge Kaagweek (toch weer) in Park Groot Leerust. Om 20.00 uur be gint daar het parapluhangen. Ook zal daar ene Joe Alcatraz zich be vrijden uit de kettingen waarmee burgemeester Hendrickx-Vlaar de ze boeienkoning zijn bewegings vrijheid zal trachten te ontnemen. Ut Sloepie zorgt vanaf 21.00 uur voor een optreden van een nog te contracteren band in zijn onderko men in gebouw 't Meerpunt. Woensdag de 15de is er de hele dag kermis op De Baan, en worden er in Park Groot Leerust om 14.30 uur, en 20.00 uur achtereenvolgens een kindermiddag en een spel- avond voor jong en oud afgewerkt. Om 19.00 uur is er bij de pomp op het dorpspleintje een modeshow en om 21.30 uur begint de wijn- en kaasavond in Ut Sloepie. Donderdag de 16de is er weer kermis op De Baan. Om 13.00 uur begint in Park Groot Leerust de kindermarkt voor en door War monders tot twaalf jaar. Om 19.00 uur zijn er in datzelfde park touw trekwedstrijden. Vanaf 21.00 kan er bij Ut Sloepie worden geswin- ged. Vrijdag de 17de bereikt de Kaag week de eerste feestgedruispiek, zoveel is er dan te beleven. De ker mis gaat die dag gewoon weer zijn gangetje op De Baan. Om 10.00 uur begint een spelletjesochtend voor kinderen. Om 18.00 uur begint de barbeque-avond in Park Groot Leerust. Om 19.00 uur is er tob betje steken in de Dorpsstraat (mét prominentenronde) en vanaf 20.00 uur begint in Park Groot Leerust de levende muziek van o.a. een steelband. Een uurtje eerder heb ben zich dan de genodigden voor de Kaagweek op het gemeentehuis van Warmond verzameld. Onder hen bestuurders van de water sportvereniging De Kaag. Is het ge zelschap compleet, dan zal het een ronde door het dorp maken om in Park Groot Leerust om 20.30 uur de uitreiking van de door het ge meentebestuur ingestelde prijs aan de meest belovende jonge zeil(st)er van Nederland bij te wonen. Die prijs heet het sloepie. Om 21.00 uur is er vlootschouw op de Warmon- der Leede, ter hoogte van het park. Een half uur later demonstreert de Leidse brandweer haar kunnen en zullen vanuit Ut Sloepie de eerste klanken van de nog te contracteren band te beluisteren zijn. De horecabedrijven concurreren er die vrijdagavond driftig op los. Zij beginnen de 17de hun jazz be hind the toll-festival. Medewerking verlenen o.a. Robby Agerbeek, de Old Black Horse Saloon Band, Frtis Katee en Jaap Dekker. Om van het ene optreden bij het ander te komen, kan gebruik worden ge maakt van een paardentram. De horeca heeft ook aan de jeugd, die niet altijd van jazz houdt, gedacht. In 't Trefpunt treedt het Volen- damse Jen Rog op. Bij Ut Sloepie, dat niet in 't Trefpunt kon omdat de horecabedrijven de jongeren- soos te snel af was, breekt men zich het hoofd over de vraag welke groep hier tegenover moet worden gesteld. Jazz behind the toll is er ook op zaterdagavond. Voor de jeugd is er die avond Centerfold in 't Trefpunt. Even terug naar de vrijdagavond van de WWF. Die wordt om 23.00 uur besloten met een vuurwerk. De steelband werkt hierna zijn laatste set af. Alles dus in het park. Zaterdag, als de zeilwedstrijden van de watersportvereniging De Kaag beginnen, gaat de WWF ge woon door. Net als de kermis op De Baan. Vanaf 7.00 uur al zijn er viswedstrijden van de hengelsport club 'De Leede'. Om 10.00 uur wor den in het park de prijzen uitge reikt. Dan ook begint in de Dorps straat de braderie van de onderne mersclub van Warmond. Om 11.00 uur gaat de bosloop van start en om 17.00 uur de wielerronde. Om 21.00 uur neemt de carnavalsclub bezit van het park voor het Groot Billeprikkersfeest. Om 21.30 uur komt de jeugd voor de keus te staan: Centerfold of de band die Ut Sloepie heeft uitgekozen. Reeks inbraken WASSENAAR - Vier auto's, die geparkeerd stonden in de omge ving van de Bloemcamplaan in Wassenaar, zijn zaterdagnacht opengebroken. In alle gevallen werd een valse sleutel gebruikt en werd de radio-apparatuur verwij derd. Diezelfde nacht sloegen inbre kers hun slag in een cafetaria aan de Van Zuijlen van Nijeveltstraat. Ze kwamen binnen via de lichtkoe pel in het dak en namen rookwaren en wisselgeld mee. WARMOND - "Alleen een wondertje", al dus Warmonds burgemeester mevrouw G.H.M. Hendrickx-Vlaar, kan nog voorko men dat zij na deze zomer naar Voorhout moet verhuizen. Het huurcontract dat de fa milie Hendrickx met de particuliere eige naar van het huidige huis aan de Warmond- se Waagdam heeft afgesloten, loopt per 1 augustus a.s. af. De eigenaar wil het huis zelf gaan bewonen. Mevrouw Hendrickx heeft al eens om uitstel gevraagd. En dat ook gekregen. "Maar dat kun je niet blijven doen". In Warmond zelf is geen geschikte woonruimte voorradig. De ambtswoning aan de prinses Beatrixlaan, heeft de ge meente al verkocht in de tijd dat de toen malige burgemeester van Warmond, W.F. de Vreeze, zelf een huis liet bouwen. Zoals bekend voert Warmond al jaren een beleid waarbij gemeentelijke eigendommen die meer kosten dan ze opbrengen, worden ver kocht. Het nieuwe adres van de burgemeester en haar gezin wordt hoogstwaarschijnlijk Bieslookpad 13, Voorhout. Het betreft een uit de vrije sector afkomstige en dus prijzi ge huurwoning. De eerste burger spreekt van "een noodoplossing". Zelf vindt zij dat een burgemeester hoort te wonen in het dorp waarvan hij of zij burgemeester is. Ook de wetgevers vinden dat. De burge meester heeft echter ontheffing van de be treffende bepaling in de gemeentewet aan gevraagd. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland én de Warmondse gemeenteraad hebben geadviseerd die ontheffing te verle nen. Het laatste woord hierover is aan de minister van binnenlandse zaken. Al sinds Hendrickx' benoeming tot bur gemeester van Warmond is haar huisves ting problematisch geweest. Aanvankelijk reisde de eerste burger op en neer tussen haar voormalige woonplaats Stedebroec en Warmond. Dat gereis belette een optimaal functioneren van de burgemeester. Boven dien waren de reiskosten aanzienlijk. Toen al was er geen geschikte woonruim te voorradig. De fractievoorzitters kwamen overeen dat de burgemeester in een woning van de woningstichting Warmunda aan de Van Wijckstraat moest worden gehuisvest. Dat leidde tot de nodige beroering. Een fa milie met een burgemeestersinkomen in een woningwetwoning onderbrengen, dat kon niet. Burgemeester Hendrickx wenst dat trouwens te corrigeren: "Het was geen woningwetwoning, het was een dure pre mie B-huurwoning". De woningstichting bleef er over ruziën. De toenmalige voorzit ter trad af. Van begin af aan stond echter vast dat de woning aan de Van Wijckstraat een tijdelij ke oplossing moest bieden. De tweede wo ning werd het exemplaar aan de Waagdam. Maar ook daarvan stond van meet af aan vast dat het een tijdelijke zaak zou zijn. De burgemeester is al die tijd blijvend zoekende geweest. Dure huurwoningen worden niet al te veel gebouwd, zeker niet Warmond waar men de rumtelijke struc tuur van het dorp zo min mogelijk wil aan tasten. De burgemeester heeft voorts wei nig trek in een koopavontuur. Haar is nu min of meer hetzelfde lot be schoren als andere Warmonders die een huurwoning zoeken. Meer dan eens worden Warmondse woningzoekenden naar de nieuwbouwwijk Oosthout gestuurd. Zoals bekend neemt Warmond deel aan de verwe zenlijking van die wijk. Hendrickx-Vlaar: "Dat is eigenlijk de goede kant van de zaak. Dat een burgemeester voor hetzelfde pro bleem als de burgers komt te staan. Dat maakt het ook voor die burgers wat meer aanvaardbaar". Plan ter Leede was vermoedelijk War monds laatste bouwlocatie op grote schaal. Maar daar staan woningwetwoningen en zijn dus so wie so ongeschikt voor het gezin Hendrickx. Zoals bekend neemt Warmond deel aan de verwezenlijking van de nieuw bouwwijk Oosthout in Voorhout. Hoewel mevrouw Hendrickx veel liever in Warmond zou blijven, wil ze geen drama maken van de ontstane situatie. Ze wijst er op dat de burgemeester in een grote stad vaak verder van het gemeentehuis afwoont dan zij straks van het Warmondse ge meentehuis zal zijn verwijderd. "En ik blijf gewoon in het dorp mijn boodschappen doen, deel uitmaken van de Warmondse ge meenschap". Wel ziet zij op tegen de verhuizingen die haar te wachten staan. Want als zij op 1 au gustus het pand aan de Waagdam zal moe ten hebben verlaten, is haar woning aan het Bieslookpad nog niet gereed. Zij kan tot die tijd elders in het dorp terecht. "Ik ga me zo wel een beetje ontheemd voelen, ik blijf maar aan het zwerven", zegt zij lachend. Eenmaal in Voorhout neergestreken blijft ze alert op mogelijkheden om in War mond te wonen. "Maar ik heb hier al de he le markt afgegraasd en niets gevonden. Je moet daar dus geen overspannen verwach tingen van hebben". en WASSENAAR - Om vandalisme en kleine criminaliteit te bestrijden lijkt het B en W van Wassenaar een goed idee om burgers met de neus op de kosten drukken, ontsporingen direct te laten melden en onwonenden in te schakelen bij het verven van speelplaatsen. Voor leerlingen moeten er lespakketten komen en is een betere opvang tijdens tussenu ren gewenst. MAANDAG 13 JULI Leiden kermis op de Garenmarkt, Noordwijk rondleiding in het boten huis KNZHRM, Bosweg -2-4, 19.00 tot 21.00 uur. Sassenheim start avond-wandelvier- e vanaf Sportpark Park- Warmond bridge-drive voor paren, 20.00 uur bij Dekker Tennis, Veerpolder. opening tentoonstelling 'Warmonders exposeren', 20.00 uur, gymlokaal, Dorps- DINSDAG 14 JULI Katwijk concert door organist San- der van Marion, 12.00 uur, Vredeskerk Voorstraat. open huis bij de KNZHRM, 19.00 tot 21.30 uur bij Rijn- Napoleon' met muziekale be geleiding van het Toonkun storkest Leiden, aanvang 22.30 uur in de Pieterskerk. beiaardcconcert door Frank Meijer, 12.45 vanuit de Stad huistoren. orgelconcert door Gijsbert Kok, 14.00 uur in de Hoog landse kerk. kermis op de Garenmarkt van 13.00 tot 22.00 uur optreden van de Oxford Youth Brass Ensemble, 13.15 op het Waterpodium bij de Hoogstraat. straattheater op het Stad huisplein om 14.30 uur. oeccumenisch avondgebed, 19.00 tot 19.30 uur in de Oud- katholieke kerk Zoeterwoud- se singel. Noordwijk zomeravond-viswedstrijd van de hengelsportver. 'De Sportvisser', van 19.00 tot 21.00 uur in de Leidsevaart. wandeling door de duinen en staatsbossen onder leiding van een gids, vertrek om 10.00 uur vanaf de Excursieschuur Duindamseslag. groot waterspelprogramma 'Recreaqua', voor de jeugd, van 13.00 tot 15.30 uur. Het Bollenbad, Nieuwe Zeeweg. openluchtvoorstelling door het Poppentheater 'Robhet- ty', aanvang 14.30 uur, strand nabij het 'Oranjebad'. groots vuurwerk, georgani seerd door de Evenementen commissie Noordwijk, aan vang 23.00 uur, strand voor de Koningin Wilhelminaboule- van 11 tot 15 jaar, van 19.30 tot 21.30 uur in het JOIN-cen- trum, Weteringkade. Noordwijkerhout tennisver. 'Boekhorst' orga- niseerd open C en D toernooi op het tennispark 'de Boek- vanaf het Sportveld, Park- Warmond kermis, vanaf 19.00 i de Baan. opening van de feestweek 'Kaagweek' 19.00 uur; para pluhangen om 20.00 uur in Park 'Groot Leerust', Burg. Ketelaarstraat. levende muziek om 21.00 uur in 'Ut Sloepie. WOENSDAG 15 JULI boswachter van Staats bosbeheer, start 10.00 uur, parkeerterrein Soefitempel van 5 t/m 16 jaar en leden van de Arnoud, 14.00 tot 16.00 uur, Leidse Vaart (by station Lis- markt bij Stadhuis en Boter markt, 11.00 uur. Rembrandt-wandeling om 11.30 en 14.30 uur vanaf De Waag. feestelijke warenmarkt, 9.00 tot 17.00 uur op de Nieuwe Rijn. beschilderen van lakens op de jeugd de Hoogstraat, 12.00 i

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9