l 'Gewapende strijd :ANC is realiteit' Reagan vastbesloten ondanks verbod Contra's te helpen Suriname overweegt amnestie Brunswijk-aanhangers mnsmi J,sVerklaring blanke Zuidafrikanen Pakistan 'steelt' wapens van Afghaanse verzet Topleden van ANC vermoord in Swaziland Verkiezingswinst voor Labourpartij Australië Ook Engeland wil Koeweit wel helpen I MAANDAG 13 JULI 1987 '91 al bronnen bij het Amerikaanse con- JOHANNESBURG - Progressieve Zuidafrikaanse blanken hebben gisteren de unieke ferLTtegc^wfrdtnacMcrgZu" I besprekingen met de verboden bevrijdingsbeweging Afrikaans Nationaal Congres in de den, maar er werden geen cijfers Senegalese hoofdstad Dakar besloten met de verklaring dat het „de historische realiteit genoemd. Ook dit jaar moeten 600 van de gewapende strijd van het ANC accepteert". Maar uit de verklaring bleek dat niet stingers aan het verzet worden ge- E alle blanke afgevaardigden het gebruik van wapens door het ANC konden steunen. achterhouden door Pa- WASHINGTON (UPI/AFP/ANP) Pakistan, dat de aflevering ver zorgd van wapens voor het door de Verenigde Staten gesteunde verzet in Afghanistan, heeft met stilzwij gende Amerikaanse toestemming voor miljoenen aan Stinger-lucht- doelraketten voor eigen gebruik achtergehouden. Dit heeft het Amerikaanse persbureau UPI ge meld onder aanhaling van bronnen bij de inlichtingendiensten. Naar werd vernomen is vorig jaar slechts eenderde van de 600 naar Afghanistan verscheepte Stinger-raketten ook daadwerke lijk bij het verzet aangekomen. In 9 De gesprekspartners waren het er Op de afsluitende persconferen- verder over eens dat de „bron van tie werd zowel door de Afrikaner- het geweld in Zuid-Afrika afgeleid delegatieleider Frederik Van Zijl kan worden van het feit, dat het ge- Slabbert als ANC-leider Thabo bruik van geweld fundamenteel Mbeki benadrukt, dat de gesprek- bepaald is door het ontstaan en de ken op een hartelijke wijze waren handhaving van de overheersing verlopen. „Wij kwamen hier niet door de blanke minderheid". Bei- om ons aan het ANC over te geven, de delegaties spraken dan ook hun maar om informatie te verzamelen, bezorgdheid uit over de uitbrei- met het ANC te discussiëren en om ding van wat het 'ongecontroleer- te zien of er een constructieve ge- j de geweld' in het land wordt ge- dachtenwisseling mogelijk was. Ik noemd: „Maar het zijn de toestan- kan niet anders zeggen, dan dat den in het land zelf, die hebben ge- voor alle delegatieleden heel wat leid tot de wijdverspreide revolutie misverstanden uit de weg zijn ge- door de zwarte bevolking". Desondanks nemen politieke waarnemers vooralsnog niet aan, dat de regering zover zal gaan. Mo gelijk zal Botha later maatregelen nemen door bijvoorbeeld de bui tenlandse financiering van de Ida- sa-beweging van Van Zijl Slabbert wettelijk te verbieden. leverd. Het achterhouden door Pa kistan heeft geleid tot ruzie tussen regeringsfunctionarissen die .wel of niet vinden dat de Verenigde Staten scherpere controle jegens Pakistan moeten uitvoeren, zo ver luidt. In het Congres werd vernomen dat de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA op de hoogte is maar er weinig aan doet. De Stinger wordt van de schouder afgevuurd, is 1,5 meter lang en wordt door Penta- gon-functionarissen omschreven als „zeer modern". Pakistan wil zelf Stinger-raketten aanschaffen maar heeft weinig hoop op toe stemming van het Congres wegens haar nucleaire programma, waarbij wordt gewerkt aan een atoombom. De Amerikaanse regering lijkt er niet erg over in te zitten. 'De han delwijze van Pakistan en de VS wordt beschouwd als een handig heidje tussen vrienden', zei een functionaris. Bovendien heeft men de Pakistaanse medewerking no dig. De Stingers waren bedoeld om de Sowjet-luchtoperaties in Afgha nistan dwars te zitten en Pakistan is „het belangrijkste overslag punt" ervoor, aldus regeringsfunc tionarissen. Volgens recente Britse mediaberichten zijn met Stingers alleen de tweede helft van mei al 18 Russische vliegtuigen neergehaald en volgens Amerikaanse functio narissen vorige week twee. Overigens werd vorige week in de Amerikaanse plaats Philadel phia een Canadese man van Pakis taanse afkomst gearresteerd op verdenking van smokkel van een bijzonder soort staal, dat onder meer wordt gebruikt bij de ver vaardiging van nucleaire wapens. Hoge functionarissen in de Ver enigde Staten hebben dit gisteren 'bekendgemaakt. Volgens de functionarissen is Arshad Pervez vrijdag door de Amerikaanse douane gearresteerd, nadat hij had geprobeerd een grote hoeveelheid staal van de soort Ma- raging 350 naar Pakistan uit te voe ren. Dit type staal wordt, behalve voor de fabricatie van nucleair ma teriaal, ook gebruikt voor de pro- duktie van brandstof. Export van dit materiaal uit de VS is verboden. De Amerikaanse functionarissen hebben gemeld dat het staal waar schijnlijk was bedoeld voor een Pakistaanse nuclaire opwerkings fabriek, die niet valt onder de in spectie van het Internationale Agentschap voor Atoomenergie (IAEA). Pakistan heeft het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens niet ondertekend. Arshad Pervez zou tegenover de douane hebben verklaard dat hij het staal wilde sturen naar een Pa kistaanse generaal b.d. De generaal wilde binnen enkele maanden de hand leggen op 100 ton van het ma teriaal, aldus Pervez. In Nederland werd in 1983 de Pa kistaanse atoomdeskundige Kahn wegens een poging tot spionage bij verstek tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld. De man werd er van verdacht in 1976 en 1977 te hebben geprobeerd geheime infor matie en materiaal van het ultra- centrifugeproject van de Urenco- fabriek in Almelo in handen te krij gen. Van 1972 tot 1976 had Khan gewerkt bij het Fysisch Dyna misch Onderzoekslaboratorium in Amsterdam, een bedrijf dat nauw met Urenco samenwerkte. nomen. In een land als Zuid-Afri ka, dat wordt getroffen door een wezenlijke desinformatie, is dat heel belangrijk", aldus Van Zijl Slabbert. Tijdens het drie dagen durende overleg hebben vier onderwerpen centraal gestaan. Deze waren: de mogelijke strategieën die funda- houding van de personen die nu in ™ntele veranderingen in Zuid- Zuid-Afrika aan de macht z«n het ^f"ka t°t stand ,k"™en brengen; v - de kwestie van de nationale een- door Ruud de Wit Volgens de verklaring vormt „de grootste obstakel voor een oplos sing van het Zuidafrikaanse pro bleem. Zolang alle politieke gevan genen niet onvoorwaardelijk zijn vrijgelaten en het verbod op be paalde politieke organisaties niet is opgeheven, zullen echte onderhan- heid; het vraagstuk hoe een vrij en democratisch Zuid-Afrika er uit moet zien en de economische structuur van zo'n bevrijd Zuid- Afrika. Tenslotte besteedde de verkla- delingen over de toekomst van het ookaandacht;«an deberichten land onmogelijk zijn". „Om deze onderhandelingen van uit Zuid-Afrika dat ultra-rechtse blanke organisaties proberen de de grond te krijgen moeten ver- schillende strategieën worden ge bruikt. Daarvoor zullen ook ver dere contacten noodzakelijk zijn en zullen er vooral ook veel meer gen de Afrikaner-deelnemers te be wegen. Van Zijl Slabbert: „Op zich is het niet nieuw dat bepaalde groepen alles in het werk stellen sectoren in de Zuidafrikaanse anti-propaganda te maken. maatschappij bij betrokken moe ten worden", aldus de verklaring. JOHANNESBURG (AP) - In Swa ziland zijn twee vooraanstaande le den van het Afrikaans Nationaal Congres doodgeschoten. Paul Di- keledi en Charles Mapunda wer den vorige week met een vrouw doodgeschoten door drie blanken, die hun taxi met hun auto dwon gen van de weg af te gaan toen de ANC-leden van het vliegveld naar Mbabane, de hoofdstad van Swazi land reden. De politie van Swazi land zette ogenblikkelijk een klop jacht in. De regeringsgezinde Zuidafri kaanse krant The Citizen berichtte dat Dikeledi in Swaziland het be vel voerde over de guerrilla-een heid Transvaal. Transvaal is de noordelijkste provincie van Zuid- Afrika, waar de meeste aanslagen van het ANC plaatsvinden. Vol gens de krant had hij een paspoort van Lesotho, uitgegeven in 1983, toen het ANC daar nog kon opere ren. Mapunda was een koerier; hij had een Tanzaniaans paspoort uit 1986, aldus The Citizen. Volgens een politiewoordvoer der in Swaziland was de moord vrijwel zeker uitgevoerd door „bui tenlandse professionals". Vluchtpoging Een kleinzoon van de vroegere Oostduitse minister Kurt Seibt is vorig jaar door een rechtbank in Potsdam veroordeeld tot drie-en- een-half jaar gevangenisstraf, om dat hij van plan was met een Ame rikaans militaire trein naar het Westen te vluchten. De familie Seibt is zeer bekend in de DDR. Kurt Seibt, Kristians grootvader, was onder meer van 1964 tot 1965 minister voor instructie en toezicht van de gemeente- en districtsraden van de SED, de Oostduitse partij. Illegaal Een grote groep vluchtelingen is gisteren illegaal over zee in Canada aangekomen. Het gaat om 174 per sonen, mogelijk afkomstig uit In dia. De groep was in de ochtend schemering met reddingsboten ge land op de kust van Nova Scotia. De Canadese kustwacht is een zoekactie begonnen naar het schip dat de vluchtelingen naar Canada heeft vervoerd. Vermoed wordt dat bij deze illegale immigranten een verband bestaat met West-Europa. Open deur Een baby van dertien maanden in Mexico die met haar ouders in een vliegtuig zat, is door een nood- deur die zich tijdens de vlucht opende, naar buiten gezogen. Het ongeluk gebeurde boven bergge bied bij Tepic op 800 kilometer ten noordwesten van Mexico-stad. Volgens de maatschappij pakte 01- ga Muhoz de kruk van de deur beet en ging deze onder de druk open. Maar het is verbijsterend om te ho ren, dat sommige deelnemers aan deze conferentie hier hebben moe ten horen, dat hun kinderen van wege bedreigingen van school moesten veranderen, omdat een van hun ouders hier in Dakar met het ANC sprak". Het goedingelichte Afrikaansta- lige regeringsblad Rapport opende met de kop 'Stilte voor de Dakar- storm', waarbij gedoeld wordt op de maatregelen die de regering-Bo- tha mogelijk tegen de deelnemers zal nemen, zodra ze op 20 juli in Zuid-Afrika terugkeren. De rege ring heeft vooralsnog elk commen taar op de gespreken in Senegal achterwege gelaten, maar staat on der grote druk van de ultra-rechtse Afrikaner Weerstandsbeweging (AWB)£n de oppositionele Konser- vatieve Partij die geëist hebben, dat de paspoorten van de deelne mers worden ingetrokken. PANAMA-STAD - Een Panamese vrouw probeert met een stoel twee leden van de oproerpolitie in Panama-stad op afstand te houden. De afgelopen dagen heeft de politie in de hoofdstad van Panama met veel geweld opge treden tegen demonstranten die zich keerden tegen de regering van presi- dent-Delvalle. Tientallen Panamezen raakten gewond. (Foto anp» Bob Hawke - strakke begroting - (foto ANP) SYDNEY (AP) - De Australische premier Bob Hawke is gisteren aan zijn derde ambtstermijn begonnen met een pleidooi voor voortzetting van een strak begrotingsbeleid. De verkiezingen van afgelopen week einde hebben Hawke's Labourpar tij een fraaie overwinning opgele verd. Nadat gisteren 80 procent van de stemmen was geteld, zag het er naar uit dat Labour zijn meerder heid in het parlement had vergroot van 16 tot 24 zetels. Labour had 82 zetels zetels in de wacht gesleept tegen 61 voor de coalitie van de Li berale en Nationale Partij. Over vijf zetels was nog geen uitsluitsel. De definitieve resultaten zullen in de loop van de week bekend wor den. Volgens politieke commentato ren zal de verkiezingsuitslag bij de oppositie waarschijnlijk een strijd om het leiderschap tot gevolg heb ben. In de regering zullen zich nauwe lijks veranderingen voordoen. Hawke zei gisteren dat drie onder ministers hadden besloten niet op nieuw tot de regering toe te treden en dat zij zouden worden vervan gen door leden van het parlement. De uitslagen voor de 76 zetels tel lende Senaat zullen nog enige tijd op zich laten wachten, maar het leek er op dat Labour en de belang rijkste oppositiepartij ieder 34 ze tels zouden krijgen, terwijl de ove rige zetels zouden toevallen aan de kleine Australische Democratische Partij en de Onafhankelijken, zoals ook bij de vorige Senaat het geval was. Hawke, een voormalige vak bondsleider, zei dat hij van plan was om gedurende de hele ambts termijn van drie jaar aan te blijven als partijleider. Hij liet echter de mogelijkheid open dat hij daarna zou aftreden. WASHINGTON (AP/Rtr) - Presi dent Reagan was zo vastbesloten de Nicaraguaanse Contra's te hel pen in weerwil van een verbod van het Congres, dat hij een naaste me dewerker vertelde dat hij daartoe „eenzijdig actie wilde onderne men", zo blijkt uit een vrijdag avond openbaar gemaakt memo randum. Het memorandum is geschreven door de toenmalige Nationale Vei ligheidsadviseur John Poindexter en verwijst naar een onderhoud dat hij op 1 mei 1986 met Reagan had. De president had het daarbij over de op handen zijnde stem ming in het Congres over de hulp aan de Contra's. Op dat moment was het Congres-verbod op de KOEWEIT (AP) - De Britse ambas sadeur in Koeweit heeft gezegd dat zijn regering bereid is Koeweitse tankers onder Britse vlag te laten varen als de Koeweitse regering daar om vraagt. In een gisteren ge publiceerd interview met de krant al-Anbaa zei ambassadeur Peter Hinchclife dat een dergelijk ver zoek nog niet was gedaan. Koeweit was tot 1961 een Brits protectoraat. Twee weken geleden had de Koeweitse minister van oliezaken sjeik Ali Khalifa al-Sabah gezegd dat Koeweit de vijf permanente le den van de VN-Veiligheidsraad had gevraagd de Koeweitse tan kers te helpen tegen aanvallen van Iran, en dat Groot-Brittannië dat verzoek niet had afgewezen. De Sowjet-Unie heeft drie tan kers verhuurd aan Koeweit, terwijl 11 van de 21 Koeweitse tankers medio juli onder Amerikaanse vlag komen te varen, waardoor zij in aanmerking komen voor bescher ming door Amerikaanse marine schepen in de Golf. In het Amerikaanse Cc/ngres be staat echter enige ongerustheid over het voormemen van de Ameri kaanse regering. Sommige leden van het Congres zijn bevreesd dat de Verenigde Staten zo recht streeks betrokken raken bij de oor log tussen Iran en Irak. GEWOND - In Bangladesj is de op roerpolitie gisteren fel opgetreden tegen betogers die demonstreer den tegen de regering. Minstens vijf leiders van de oppositie raak ten daarbij gewond. In Bangladesj lag gisteren het openbare leven zo goed als stil, als gevolg van de der de algemene staking binnen twee maanden. Contra-hulp nog van kracht, maar werd een verzoek van de regering in beraad genomen om de hulp te mogen hervatten. Volgens het memo, dat door de onderzoekscommissies van het Congres naar de Iran-Contra-affai- re openbaar werd gemaakt, was Reagan een boek aan het lezen over terrorisme en was hij „gechar meerd van de voorbeelden van ac ties die presidenten in het verleden zonder toestemming van het Con gres hadden ondernomen". Het memorandum werd naar een hand jevol stafleden van de Nationale Veiligheidsraad gestuurd, onder wie kolonel North, en maakt Rea- gans frustratie duidelijk over het verzet in het Congres tegen zijn be leid voor Midden-Amerika. Poin dexter schrijft dat de president te gen hem zei dat hij het ernstig meende. „Als we het Contra-pak ket er niet voor 9 juni door kunnen krijgen, wil ik een manier zien te vinden om eenzijdig actie te onder nemen om hulp te geven," zei Rea gan volgens het memo. Poindexter zegt in het memo dat „de president bereid is met het Congres de degens te kruisen over de grondwettelijke vraag wie het buitenlands beleid bepaalt. We moeten Abe Sofaer (jurist van het ministerie van buitenlandse zaken) en andere tegenstribbelende juris ten zover krijgen dat ze in die ter men denken, om te zien of er een manier is waarop we dit kunnen doen als al het andere faalt." Hij schreef voorts dat Reagan had gezegd dat hij daarbij dacht aan het Amerikaanse optreden in Honduras in 1986, waarbij 20 mil joen dollar aan militaire noodhulp werd verstrekt krachtens een arti kel in de Wet op de Buitenlandse Hulp, dat een president de be voegdheid geeft dergelijke hulp te verlenen als een regering daarom vraagt. Poindexter zei de president dat dat volgens hem in dit geval niet op ging, omdat de Contra's geen regering waren. Voorts verklaarde senator Daniel Inouye, de voorzitter van de onder zoekscommissie van de Senaat die het Iran-schandaal onderzoekt, dat er tot nu toe nog geen grond om president Ronald Reagan te dwin gen op te stappen. Inouye zei niet te denken dat de affaire zal eindigen met het vertrek van de president. „Ik heb wat mij betreft tot nu toe nog niets gezien dat genoeg grond zou vormen om de president van de Verenigde Sta ten te dwingen op te stappen", al dus Inouye. Inouye meende dat overste Oli ver North, die als lid van de Natio nale Veiligheidsraad een sleutelrol heeft gespeeld in het schandaal en die na zijn getuigenverklaring vori ge week onverwacht veel bijval kreeg van de Amerikaanse bevol king, „niet geheel oprecht" was. De senator ging niet in op de pun ten waarover North volgens hem tijdens het verhoor niet de hele waarheid heeft gesproken. ZAGREB - De Joegoslavische baby Matej Gaspar is zaterdag uitgeroepen tot vijf miljardste wereldburger. Het jongetje werd 's morgens rond half negen geboren en woog ruim zeven pond. Een verpleegster van het zieken huis in Zagreb toont Matej Gaspar aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar. Zagreb werd uitgekozen als geboorteplaats van de vijfmiljardste omdat daar op het ogenblik de 14de Universiade wordt gehouden. De wereldbevolking neemt in hoog tempo toe. Per minuut worden 150 baby's geboren. De VN voorspelt dat de we reldbevolking tegen het jaar 2000 zal zijn gestegen tot 6 miljard, (foto anp» PARAMARIBO - „Er moet amnes tie overwogen worden voor Suri- namers die zich aangesloten heb ben bij Brunswijk", aldus premier Jules Wijdenbosch tijdens een pro testvergadering tegen de aanwe zigheid van huurlingen op Suri naams grondgebied. De bijeen komst was georganiseerd door 'verontruste burgers' en begonnen met een optocht naar de Memre Boekoe-kazerne. door Marie-Annet van Grunsven Daar bleken hooggeplaatste mili tairen onmiddellijk bereid te zijn tekst en uitleg te komen.geven over de oorlogssituatie in Oost-Su- riname. „Maar niet in details", zei majoor Laurens Neede, want „in het binnenland hebben ze ook tele visie". Volgens Wijdenbosch, die zich blijkbaar ook had voorbereid op de spontane protestvergade ring, zal de amnestie nooit kunnen gelden voor huurlingen en houders van een Nederlands paspoort. De maatregel is bedoeld voor jongens 'die zich wel willen over geven, maar dit niet doen omdat ze geen kant uitkunnen'. Er zouden signalen zijn, dat overlopers van het nationaal leger naar Brunswijk belangstelling hebben voor de am nestiemaatregel, die nog bespro ken moet worden in het topberaad waarin de militairen overleggen met vakbonden, bedrijfsleven en al de politieke partijen. Majoor Laurens Neede zei dat het junglecommando in het nauw gebracht is. „Ze rennen en vluch ten alle kanten op. Waar ze het niet verwachten is het nationale leger. Tientallen leden van de bende van Brunswijk zijn gesneuveld, onder wie een derde blanke huurling". Volgens Neede is de weg van Moengo naar Albina in handen van het leger en is men de slag om Pat- tamacca aan het winnen. Patta- macca is een oliepalmbedrijf, dat al in de begindagen van het jungle commando door het nationaal le ger opgegeven moest worden. Protest De militairen zeggen op de hoog te te zijn van de verblijfplaats van leden van de nationale verzetsraad in Frans-Guyana. Het Surinaams Nieuws Agentschap wist te mel den dat vanuit een hotel aan de Ma- honierivier huurlingen en wapens aangevoerd worden. De Surinaam se regering heeft inmiddels protest en waarschuwingsboodschappen doen uitgaan naar de internationa le organisaties waar het land bij aangesloten is en naar de buurlan den. Voornaamste eis is de onmiddel lijke stopzetting van de steun die Brunswijk krijgt vanuit Frans- Guyana en Nederland. Volgens de militairen zou de strijd in Oost-Su- riname snel afgelopen zijn, als de groep-Brunswijk geen versterkin gen en wapens aangevoerd kreeg uit het buitenland. Neede: „Als arm, klein land kunnen we het op de lange duur niet opnemen tegen moderne wapens. We moeten we ten wat we kunnen en wat we niet kunnen". De aanwezigen op de protestver gadering hielden een minuut stilte voor de bij een noodlanding omge komen Amerikaanse helikopterpi- loot. „De man was onder contract bij het nationaal leger, zoals er zo veel buitenlanders in Suriname werken", verklaarde Neede in een reactie op schampere opmerkin gen in Paramaribo dat Bouterse geen haar beter is dan Brunswijk, omdat hii ook gebruik maakt van Ronnie Brunswijk - één jaar junglecommando- (fotoANP) buitenlandse huurlingen. In Para maribo wordt ook gezegd, dat de groep Brunswijk zich de afgelopen week niet rustig gehouden heeft uit angst voor het nationale leger, maar juist om het eenjarig bestaan te vieren van het junglecomman do. Majoor Neede verwijt Nederland een slappe houding tegen de Suri- namers met een Nederlandse na tionaliteit die openlijk steun verle nen aan de groep Brunswijk. Nee de: „Er wonen 200.000 Surinamers in Nederland. Potentieel hebben we de mogelijkheid om acties te voeren op Nederlands grondge bied. We doen dit niet, omdat we geen internationale verdragen wil len schenden en ons niet willen mengen in binnenlandse aangele genheden. Van Nederland, dat ons 300 jaar gekoloniseerd heeft, ver wachten we dezelfde houding". Front Behalve een front in Oost-Suri name, is er nu ook een front in Pa ramaribo. De drie traditionele poli tieke partijen, de NPS, de VHP en de KTPI maakten ter gelegenheid van het openen van het NPS-coör- dinatiecentrum bekend, dat de drie partijen gezamenlijk de ver kiezingen zullen ingaan onder de naam 'Front voor Democratie en Ontwikkeling', afgekort 'Het Front'. Vierhonderd voornamelijk creoolse NPS-leden hoorden par tijleider Henck Arron een gematig de toespraak houden, waarin hij opriep tijdens het referendum voor de concept-grondwet te stemmen en deel te nemen aan de verkiezin gen. Het was vooral een openbare bijeenkomst van oude bekenden, die waren getooid met NPS-petjes om een ouderwetse verkiezingsre de van hun voorzitter te mogen aanhoren. Arron: „Dit land heeft rust no dig. Het ideaal van onze partij is niet primair gericht op stembusre sultaten, maar op vooruitgang en ontwikkeling". In de zaal werd geglunderd, omdat iedereen, inclu sief Arron, er van uit gaat dat de oude politieke partijen de verkie zingen zonder al te veel moeite royaal zullen winnen. Lachmon, die al veertig jaar de van origine hindoestaanse VHP leicft, wist het NPS-gehoor tot groot enthousias me te brengen met onderhuidse steken naar Bouterse en zijn gloed nieuwe NDP. „Ik ben liever een schildpad dan een hert", zo luidde de beeldspraak waarvan politici in Suriname zich graag bedienen, „een schildpad is weliswaar lang zaam, maar ziet alles onderweg. En als er gevaar dreigt, trekt de schild pad zijn kop in en steekt hem pas weer naar buiten als het gevaar ge weken is".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5