verdeelt kabinet Losser in de ban van pyromaan Begroting '88 nog niet rond WIT Wereldreis valt in t water door zeeziekte Protest tegen ontslag buitenlanders ^Ontucht met 15-jarigen Dorenbos ten strijde tegen topless zonnen Veel schepen in problemen SI* Wildwest Gemeenten 3,3% duurder Fusie spaarbanken op rijksweg f 1SMAANDAG 13 JULI 1987 PAGINA 3 VLISSINGEN (GPD) - Zijn we- reldreis is geëindigd bij Zeebrug- ge, kort nadat hij uit Zeeland was afgevaren. Theo Keultjes uit Westervoort, bij Arnhem, heeft er een behoorlijke kater aan overgehouden. Met zijn zelfge bouwde catamaran De Latte deed hij dit weekeinde op de te rugtocht van zijn onfortuinlijke trip even de jachthaven van VÏis- singen aan. Keultjes (32), die met zijn reis plannen zelfs voor de NOS-ca- mera kwam en een landelijke krant wist te halen, zag het zon dag even niet meer zitten. De we reldreis die hij samen met zijn vriendin Marjan (36) en haar bei de zoons Freek (12) en Abbe (2) al jaren had voorbereid, liep spaak bij de Belgische haven, omdat Marjan van boord moest. Ze was ondanks het rustige weer vrese lijk zeeziek geworden. Over land ging ze terug naar Nederland. Theo volgt met de boot. "Ik kan er nog niet over praten. We moeten het eerst voor ons zelf verwerken", zegt hij. "We hadden alles achter ons gelaten, van iedereen afscheid genomen, we zaten vol plannen en dan overkomt je zoiets. Wat er nu gaat gebeuren weet ik nog niet. We zullen de boot wel moeten verkopen om weer aan geld te komen". De zeevaarders hadden zich voorbereid op een trip van ten minste een paar maanden. De plannen waren om via Zuid-En- geland, Cap Finistère, Gibraltar, de Canarische Eilanden, West- Indië, het Panamakanaal, de Ga lapagos Eilanden door de Stille Zuidzee naar het voorlopige einddoel Nieuw-Zeeland te va- De verwachting was dat het moeizaam gespaarde geld vol doende zou zijn tot de Neder landse Antillen. Voordat Theo, Marjan en de kinderen vertrokken, hadden ze al hun schepen achter zich ver brand. Theo verkocht al enkele jaren geleden zijn hoveniersbe drijfje en werkte sindsdien voor namelijk aan de boot, Maijan stopte met haar opleiding maat schappelijk werk en voor Freek, die buiten de territoriale wateren buiten de leerplicht valt, was wat huiswerk aan boord genomen. Om zoveel mogelijk te kunnen sparen woonde het gezin al twee jaar in de rompstukken van de catamaran, een Wharram-model. Toen De Latte af was zijn ze de zee opgegaan. Geoefend was er niet met het schip. Het aantal in strumenten aan boord was be perkt en een verzekering afslui ten hadden de wereldreizigers ook al overbodig gevonden. DEVENTER (ANP) - Buitenland se werknemers van het blikcon- cern Thomassen en Drijver-Verbli- fa (TDV) in Deventer hebben zater dag geprotesteerd tegen het massa le ontslag dat hun te wachten staat. In een petitie aan het gemeentebe stuur van Deventer hebben zij ge vraagd om extra aandacht voor de uitzichtloze situatie, waarin ze door het ontslag terecht komen. "Wij zijn geen wegwerpblikjes", zo hadden de ruim honderd deel- aan de protestactie op spandoeken geschreven. Bij TDV in Deventer worden 240 medewer kers ontslagen. Van hen is 90 pro cent buitenlander. Begin volgende week wordt er al bij het Geweste lijk Arbeidsbureau (GAB) iri De venter ontslag aangevraagd voor 77 personeelsleden, van wie 66 Turken. Wethouder B. Duimel van De venter, die de brief van de demon stranten zaterdag aannam, zei dat de gemeente er alles aan wil doen het leed van de buitenlandse werk te verzachten. Er wordt ge dacht aan een sanering van schul den (zoals hypotheken), om zo re migratie mogelijk te maken. Uit een nota is gebleken dat zo'n regeling niet tot extra financiële in spanning hoeft te leiden. Het geld dat er mee gemoeid is blijkt onge veer gelijk aan de kosten die de ge meente zou moeten maken als de buitenlandse werknemers in de ww terecht komen. Morgen nemen burgemeester en wethouders van Deventer hierover een besluit. LOSSER (GPD) - Verbijstering, woede, maar vooral angst heeft zich meester gemaakt van de 22.000 inwoners van de Overijssel se gemeente Losser. In acht maan den tijds zijn vier openbare gebou wen door brandstichting vernie tigd. Zaterdagochtend om vier uur werd die trieste lijst aangevuld met een vijfde: het clubhuis van het so ciaal-cultureel werk brandde totaal uit. Verbitterd en kokend van nijd gissen de inwoners van Losser naar het waarom. Om het gemeen tebestuur te zieken? En angstig: wat is het volgende doelwit als in de vakantie vele panden leeg zijn, want de pyromaan loopt nog vrij rond. "Straks zijn misschien onze hui zen aan de beurt", vreest een vrouw, de puinhopen van het ver woeste clubhuis bekijkend. "Ik vind het maar griezelig". Ze is niet de enige. Een echtpaar heeft net de caravan uit de stalling gehaald, maar durft amper weg te gaan. "We moeten er maar voor zorgen dat er telkens iemand in huis is, of anders blijven we misschien thuis". Anderen zitten met dezelfde angst: "Je moet er toch rekening mee houden dat straks gewone huizen aan de beurt zijn", meent een inwoner, één van de vele hon derden die in het weekeinde een kijkje nam bij het verwoeste buurt huis. Zijn omstanders zijn het roe rend eens. "Als ik 'm zou betrap pen bij mijn huis, komt hij niet le vend weg", dreigt een man. Een ander balt een vuist: "Een knuppel over de kont en naar een werkkamp". Ook bij de directeuren van tot nu toe gespaarde openbare gebouwen zit de angst er flink in. "Elke keer als ik wakker word, schiet door m'n hoofd: staat het pand er nog", geeft J. Derksen, directeur van de basisschool De Wegwijzer eerlijk toe. H. Boltjes van de muziek school al even zo: "Ik heb ons ar chief maar in veiligheid gebracht en gekopieerd. Je weet maar nooit". Zijn angst is begrijpelijk. Tot nu toe waren alleen clubhuizen en scholen een geliefd doelwit. In de nacht van 24 november vorig jaar werd in het kerkdorp Overdinkel het kleutergebouw van de Willem van den Bosschool in brand gesto ken. Enkele uren later het clubhuis van het sociaal-cultureel werk in datzelfde dorp. Hiervoor werden De branden blijven echter maar doorgaan. Op 5 april dit jaar werd in Losser een peuterspeelzaal met de grond gelijk gemaakt. Daarna ging op 22 juni een basisschool in' Overdinkel in vlammen op en dit weekeinde dus een tweede club huis. En telkens dezelfde tactiek. Een deur of ruitje forceren, daarna de brand er in, zonder waardevolle spullen mee te nemen. Brandweercommandant J. de Boer gelooft dan ook niet meer in brandstichting om inbraaksporen uit te wissen. "Het moet wel een pyromaan zijn. Of een of andere jeugdbende, of iemand die ontzet tende de pee in de gemeente heeft", oppert hij. De politie sluit dat laatste niet uit, maar staat machteloos. "We hebben nog totaal geen beeld van de daders en hun motieven", moet opperwachtmeester R. Tameling toegeven. "Of het gaat om een wraakactie? We weten het gewqon niet. Het heeft wel onze aandacht, maar we hebben werkelijk geen enkele aanwijzing. Ook niet of steeds dezelfde persoon of groep verantwoordelijk is". Enkele raadsleden vermoeden inderdaad een wraakactie, al weten ze absoluut niet waarom. "Maar wie weet is straks het gemeente huis zelf aan de beurt", vreest PvdA'er A. Klaver. Bij burgemees ter J. Smit, amper vier maanden eerste burger van Losser, wil een wraakactie er eigenlijk niet in. Maar ook hij weet langzamerhand ook niet meer wat hij moet denken. "Het zaterdag uitgebrande pand is niet van ons, maar we hebben er indirect wel grote belangen bij. Het gaat ons, net als de andere bran den, flink geld kosten". Smit heeft zich met de politie in middels gebogen over maatrege len. "Na de eerste branden was dat al het geval, maar er moet nog meer gebeuren, dat staat buiten kijf'. Over de aard van de maatre gelen laat Smit zich wijselijk niet uit. De politie evenmin, hoewel men beseft dat de angst bij de mensen anders wellicht kan worden weg genomen. Want angst is er onmis kenbaar. Tameling: "Er is onrust, ja. Dat merken we duidelijk. Voor al met het oog op de vakantie, want dan staan veel panden en wonin gen leeg". DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is ernstig verdeeld over de bezuinigingen die minister Ruding (financiën) heeft voorgesteld op de investeringssubsidie wir. Daardoor heeft het kabinet afgelopen zaterdag nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de begro ting voor volgend jaar. Ook is men het nog steeds niet eens over de totale omvang van de bezuinigingen. Ruding wil dat er 4,2 miljard gulden wordt bezui- nigd. Dit om tegenvallers op de verschillende begrotingen op te vangen en het financieringstekort terug te brengen tot zeven procent, zoals afgesproken bij de kabinets formatie. De overige ministers vin den dit bedrag al te fors. Vandaag komt het kabinet op nieuw bijeen. Er ligt nog steeds geen eindvoorstel van premier Lubbers op tafel. In kringen rond het kabinet werd verwacht dat vandaag, of uiterlijk dinsdag be slissingen worden genomen. Alge mene salariskortingen voor onder wijzend personeel of voor alle ambtenaren zijn van de baan. Minister Ruding wil een belang rijk deel van de bezuinigingen bin nenhalen door te korten op allerlei overheidssubsidies. Zijn gedach ten gaan daarbij vooral uit naar de jjj AMERSFOORT (GPD)-In het ge- bouw van de Amersfnnrtse f!nn- bouw van de Amersfoortse Cou- 1 rant heeft zich eind juni een geval j van ontucht met twee minderjarige jongens uit Soest voorgedaan. De Soester recherche heeft proces- J Kerk beroofd A MAASTRICHT (ANP) - Onbeken- v de daders hebben in het voorbije i weekeinde enkele kasten met zil veren en gouden zogenaamde ex- voto's (geschenkplaten bij gebeds- verhoringen die doorgaans li- chaamsdelen uitbeelden) in de Maastrichtse Sint Martinuskerk leeggeroofd. De diefstal werd gis- j teren ontdekt, zo heeft een woord- voerder van de Maastrichtse ge meentepolitie meegedeeld. Het betreft meer dan 170 ex-vo- to's, opgehangen bij het beeld van 'De zwarte Christus van Wyck'. De waarde van de gestolen platen zei de politie niet te weten, hoewel het kostbare stukken zijn. verbaal opgemaakt tegen een 34-ja- rige man uit Amersfoort, die de. jongens voor het plegen van on tucht geld betaalde. Volgens de Soester politie was een van de twee jongens de bezor ger van de Amersfoortse Courant bij het huis waar de man inwoonde bij een journalist van de krant. De 15-jarige krantenbezorger en zijn even oude vriendje zouden daar ook enkele malen binnen zijn ge weest. De man, die als huisvriend wel vaker met de journalist mee ging naar het gebouw van de Amers foortse Courant, zou daar eind juni ontucht met de krantenbezorger hebben gepleegd. De andere 15-ja- rige was er wel bij, maar werd niet daadwerkelijk bij de ontuchtige handelingen betrokken. De Soester recherche spreekt van 'een licht zedenmisdrijf, dat door de vader van een van de jon gens nogal zou zijn opgeblazen. "Als de jongens één jaar ouder wa ren geweest, zou er van een straf baar feit geen sprake zijn geweest". SPAKENBURG (ANP) - Vrouwen die topless zonnen op het strand ko men kunnen van de pornobestrijder L.P. Dorenbos, directeur van het Rainbow Ethisch Instituut voor Normen en Waarden de aanbieding van een sjaal verwachten. Dorenbos kondigde deze actie tegen 'steeds meer op het sensuele geënte badmode' zaterdagmiddag aan in Spakenburg, de tweede plaats die hij aandeed op zijn kruistocht tegen porno en voor een seksueel gezond land. Dorenbos hield het in Spakenburg bij een proclamatie voor enkele honderden belangstellenden. Tot een echte actie kwam het niet. Eerder deze week had hij laten weten dat een herhaling van het gebeuren in Veenendaal niet te verwachten was. "Omdat het zetten van een krijt streep voor een winkel, het plakken van een sticker en het verbranden van bladen in de Algemene Politie Verordening is verboden, gaan we iets doen wat wel mag." Een inventarisatie had Dorenbos geleerd dat er in Spakenburg zes win kels zijn die besmet zijn met het 'pornovirus'. Hij liet weten dat Albert Heijn en V en D hem hebben meegedeeld zich niets van zijn actie te zullen aantrekken. Dorenbos zei dat daarom de filiaalhouders zullen wor den aangespoord de verkoop van pornolectuur te staken. Mocht dat ook geen vruchten afwerpen, dan moeten AH en V en D volgens Dorenbos worden geboycot. Hij zei het de burgemeester van Bunschoten-Spakenburg kwalijk te nemen dat hij de politieverordening niet consequent hanteert en de nale ving van de goede zeden op haar beloop laat. Ook de kerken kregen er van langs. De predikanten spreken volgens Dorenbos veel te weinig over hoe we seksualiteit in een sensuele, seksuele samenleving hebben te be leven. Hij kondigde aan dat Rainbow lesbrieven gaat maken voor het hoogste niveau van de basisscholen en de mavo waarin de invloed van seks op kinderen en de seksualiteit zullen worden behandeld. wir. De WD-ministers voelen ech ter niets voor deze suggestie. Zij vinden een dergelijke lastenver zwaring voor het bedrijfsleven lijn recht in strijd met het regeerak koord. Een echt alternatief hebben de liberalen echter nog niet op tafel kunnen brengen. "De WD is op de flinke toer, zonder zelf echt wat te willen doen", zo luidde het oor deel in kringen rond het kabinet. De problemen over de begroting van onderwijs zijn van de baan. Rudings voorstel om de periodieke salarisverhogingen in het onder wijs te halveren, maakt geen deel meer uit van de besprekingen. Deetman zal naar verwachting on geveer vijfhonderd miljoen moe ten bezuinigen. Op welke posten dat moet gebeuren, is nog niet dui delijk. Wel staat vast dat daarover in het kabinet 'geen messen meer zullen worden getrokken'. Defensie en Ontwikkelingssa menwerking zullen bij de bezuini gingen niet buiten beschouwing blijven, ofschoon het daarbij om betrekkelijk geringe bedragen gaat. Het aanvankelijke voorstel om tweehonderd miljoen gulden op die twee posten gezamenlijk te bezuinigen is al aanmerkelijk ge matigd. LELYSTAD (ANP) - Het mooie weer ten spijt hebben de autoritei ten dit weekeinde hun handen vol gehad aan het helpen van schepen in nood. Op het IJsselmeer, het Markermeer en het Ketelmeer tus sen de Noordoostpolder en Ooste lijk Flevoland raakten door de plaatselijke harde wind diverse jachten en een binnenvaartschip in moeilijkheden. Er kwamen zoekacties op gang waaraan een achttal reddingboten, boten van de rijkspolitie te water en een vliegtuig uit Lelystad deel namen. In noodverkerende jachten zijn losgetrokken van zandbanken en indien mogelijk is de onfortuin lijke bemanning geholpen met het rechtop zetten van hun jacht om dit vervolgens naar een haven plaats te slepen. Twee reddingboten en een ber gingsvaartuig uit Lelystad hebben verder het geladen binnenvaart schip Mont Blanc (700 ton), dat door de harde wind nabij de Rot- terdammerhoek op de Noordoost- polderdijk was vastgelopen, vlot- getrokken en de haven van Urk binnengesleept. De schipper was tijdens de stranding op de dijk be hoorlijk dronken; hij kon zich het aan de grond lopen van zijn schip niet meer herinneren. OMGEBRACHT - De 27-jarige Fred Winters uit Arnhem is gister avond op de galerij van een flat in Nijmegen op gewelddadige wijze om het leven gebracht. De dader, een 37-jarige Nijmegenaar, is korte tijd later aangehouden. lEVEDE SCI Protest van buitenlandse werknemers bij de blikfabriek Thomassen t worden 240 werknemers ontslagen, van wie ruim 200 buitenlander. Drijver Verblifa in Deventer. Hier BIBLIOTHEEK UITGEBRAND Caravancontrole BEEK (ANP) - Bij een caravancon trole op de autoweg A-2, onder de Limburgse gemeente Beek, heeft de rijkspolitie zaterdag tussen 11.00 en 16.00 uur onthutsend veel gebreken aangetroffen. Van de 41 gecontroleerde caravans bleken er slechts 15 in orde te zijn. Alle ande re vertoonden gebreken. In twee gevallen waren de gebre ken levensgevaarlijk, aldus de poli tie. Men stuitte onder meer op een koppeling met een speling van meer dan twee centimeter. In ver band met deze onrustbarende re sultaten houdt de rijkspolitie tij dens de komende twee weekein den opnieuw controles. WESTERBORK (ANP) - De openbare bibliotheek van het Drentse Westerbork is het afgelopen weekeinde geheel door brand verwoest. De schade bedraagt meer dan tweeëneenhalf miljoen gulden. Omwonenden zagen om streeks drie uur dat het rieten dak van het bibliotheekgebouw in brand stond. Hoewel de brandweer van Westerbork snel ter plaatse was, kon niet worden voorkomen dat het pand totaal uitbrandde. De bibliotheek bevatte ongeveer 20.000 boeken, zevenhonderd grammofoonplaten en een kunstuitleen met veertig kunstwerken die allemaal verloren zijn gegaan. Over de oorzaak van de brand bestaat nog geen duidelijkheid. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - De lokale belastingen zijn dit jaar met 3,32 procent gestegen. De gemeenten ontvangen per inwoner gemid deld 444,46 gulden aan belastin gen tegen ruim 430 in 1986. Dat blijkt uit een studie van de ge meente Tilburg naar de tarieven in 22 gemeenten, waaronder alle steden met meer dan 100.000 in- De belastingdruk in de Friese provinciehoofdstad steeg in ver gelijking met vorig jaar met 20,17 procent tot 400,27 gulden. In Den Haag stegen de tarieven met 11,56 procent tot (411,91). Slechts twee steden lieten een daling zien: Arnhem (min 5,54 procent) en Rotterdam (min 0,68 procent Niettemin is Rotterdam nog al tijd de duurste gemeente (610,72 gulden), Amsterdam (552,23 gul den) volgt op de tweede plaats. Bij de 22 onderzochte gemeenten staat Leiden op een vijftiende plaats. De Leidenaar betaald ge middeld 367,76 gulden, tegen 362,24 gulden vorig jaar. Dit een stijging van slechts 1,52 pro cent, op één na de geringste de onderzochte gemeenten. In vergelijking met vorig jaar i sleutelstad een plaats gezakt op deze ranglijst. UTRECHT/HAARLEM (ANP) - De Verenigde Spaarbank te Utrecht en de Stichting Nutsspaar- bank West-Nederland te Haarlem willen fuseren. Mocht de fusie tot stand komen, dan ontstaat de grootste spaarbank van Nederland met 415 kantoren, een balanstotaal van 11,8 miljard gulden, een eigen vermogen van 1,2 miljard gulden en 2871 medewerkers. Dit hebben de beide banken dit weekeinde be kendgemaakt. De Verenigde Spaarbank kwam medio 1981 tot stand door het sa mengaan van de spaarbanken Am sterdam, Rotterdam en Breda waarbij zich later aansloten de spaarbank Goeree-Overflakkee te Middelharnis, de BOAZ-bank te Vianen, de Bondsspaarbank Zaan stad, de Zeeuwse Bondsspaarbank te Middelburg, de Maastrichtse Bondsspaarbank en de Bonds spaarbank te Winsum. De winst bedroeg vorig jaar 83 miljoen gul den. De Nutsspaarbank behaalde vorig jaar een winst van ruim 18 miljoen gulden. Dodelijk ongeval WEERSELO (ANP) - Een 27-jarige automobilist uit Losser heeft vrij dagavond in Saasveld (gemeente Weerselo) onder onvloed van alco hol een dodelijk ongeval veroor zaakt. De man reed in op twee broers uit Saasveld die hem fiet send tegemoet kwamen. De jon gens raakten zeer ernstig gewond. Eén van hen, de 14-jarige H.B.M. Buns, overleed zaterdagochtend aan de verwondingen. De banken verwachten dat een fusie hun in staat stelt hun werk beter en vollediger te doen. Door een fusie hopen zij tevens hun fi nanciële positie te versterken. Vak bonden, ondernemingsraden, de SER fusie-commissie, de Neder landse Spaarbankbond, de minis ter van Economische Zaken, de Werkgeversvereniging voor het Bankbedrijf en De Nederlandsche Bank zijn op de hoogte gebracht. LEIDSCHENDAM (ANP) - Peste rij tussen de inzittenden van twee personenwagens heeft vrijdag avond geleid tot een schietpartij op de rijksweg 12 bij het Prins Claus plein. De politie van Leidschen- dam heeft in verband hiermee drie inwoners van Waddinxveen in ver zekerde bewaring gesteld. Bij het schieten werd niemand gewond. Dit heeft de politie van Leidschen- dam meegedeeld. De ruzie ontstond tussen de be stuurders van twee personenwa gens in Den Haag. In één auto za ten vijf Hagenaars van buitenland se afkomst, in de andere drie inwo ners van Waddinxveen, twee man nen van 24 en 25 jaar en een vrouw van 19. De ruzie leidde op de Utrechtse Baan tot pesterijen waarbij de Waddinxveners pro beerden de auto van de Hagenaars tot stoppen te dwingen. Aangeko men bij het Prins Clausplein lukte dat, waarbij één van de Waddinx veners de inzittenden van de ande re auto met een pistool bedreigde. Deze gingen er vervolgens als een haas vandoor waarna de Waddinx veners de achtervolging inzetten, links en rechts passeerden en ver volgens op de auto schoten. De auto met de vijf Hagenaars kon tenslotte Zoetermeer bereiken en daar aangifte doen bij de politie. Na een uitgebreid poitiealarm werd de auto met de Waddinxve ners tenslotte aangehouden bij een woonwagenkamp, waar de vrouw en één van de mannen wonen. POPPENKAST WEG AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam is een traditie armer. De poppenkast op de Dam is niet meer. Het muziekpoppentheater Pantijn uit de hoofd stad gaf afgelopen zaterdag de laatste voorstelling. Oorzaak: de gemeente heeft de subsidiekraan dichtgedraaid. Jan Klaassen en Katrijn zijn voor goed opgeborgen, al wilde dit meisje het niet geloven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3