Dertig dolle uren in 'n ovenwarm gekkenhuis Arabieren Israël Bl discriminatie beu 1 Reportage Lotgevallen op North Sea Jazz-festival Zieke missionarissen voortaan in ziektekostenverzekering PAGINA 2 MAANDAG 13 JULI ISMAi Het is vrijdagmiddag kwart over vier als de toegangsdeuren van het Haagse Congresgebouw bij kans uit hun scharnieren worden gerukt. Als door bijen gestoken onderneemt een horde van dui zenden enthousiastelingen een stormloop op het Tuinpaviljoen, voor wie het niet kent een uit zeil doek opgetrokken feestpaleis dat serieuze pogingen doet de afme tingen van het Rotterdamse Ahoy Gedurende de komende drie da gen zullen zo'n 6000 mensen hier vrijwel constant slag leveren om een paar decimeters grondgebied. De trotse bezitters van het be perkte aantal zitplaatsen zullen voor het merendeel zelfs in het ge heel geen aanstalten maken om een duimbreed te wijken. Want opgestaan is onmiddellijk doch meedogenloos plaatsje vergaan, daar kun je vergif op innemen. Het Tuinpaviljoen is dan ook niet het domein van het doorsnee type jazzfanaat, in het dagelijks leven doorgaans herkenbaar aan snor, pijp en corduroy colbert. Nee, hier huist de jonge festival bezoeker die zich op de golven van de zogeheten fusion tussen pop en jazz gaandeweg meer is gaan interesseren voor wat er in hogere sferen allemaal gaande En dat is nogal wat, gezien de reeks Inde late uurtjes tijdens de eerste avond i hot-skots die hier tot maandagoch- 'hip-happende' Amerikaanse bezoekers. tend vroeg het podium zullen be klimmen. Een greep slechts: The Crusaders, de bluesgiganten Ro bert Cray en B.B. King, The Man hattan Transfer, het gitaarwonder Stanley Jordan en niet te vergeten George Benson. Allen actief in het populaire grensgebied tussen pop en jazz, al kan een zinnig mens zich afvragen of er vandaag de dag van een grens nog wel sprake is. door Willem Schrama Miles Davis, die met z'n huidige muzikale verrichtingen zoveel vroegere fans van zich heeft doen vervreemden maar er miljoenen jongeren voor terugkreeg, blijkt op 61-jarige leeftijd uit het oogpunt van organisatie andermaal de idea le spitsafbijter van het festival. Niks geen binnendruppelend pu bliek; de hoofdmoot is onmiddel lijk binnen. Wat meteen al aanlei ding geeft tot noodsignalen op het prikbord bij het meeting point: 'Noor, je hebt m'n Dexter Gordon- kaartje nog. Wacht op me bij de in gang. Lien'. De preëentator ziet in eerste in stantie zowaar nog kans deze hek senketel tot zitten te krijgen, doch enkel al op het signaal mr. Miles Davis! veert de meute in één strak ke golfgbeweging weer op, en dat zal hier gedurende de rest van het festival zo blijven. Men zit vast als haringen in een ton. Zij die de één meter negentig overschrijden zien kans een glimp van de maestro op te vangen, maar de meesten resten slechts nek- c.q. teenkramp. Meegebrachte klapstoeltjes blij ken nutteloos. Er ontstaat plots een geul als een in strak tijgertricot gehulde deerne zich omstandig uit de opeengepakte mensenmassa wurmt ("ik ben claustro!"), maar in fracties van seconden is het gat al weer gedicht. Aandoenlijke tafere len. Ranke zoon tilt corpulente va der op zijn schouders en ziet kans dat een kleine tien minuten vol te houden, waarna beiden de moed opgeven en zich op het omringen de grasveld nestelen. Ik kies beroepshalve voor het randgebeuren, waar het gekibbel quadrofonisch te beluis teren valt. Neurose: "Blijf vóór me lopen". Radeloosheid: "Wie heeft m'n portefeuille gejat!". Veront waardiging: "Schandalig dat ze zo veel kaarten verkopen". Maar ook berusting: "Het gaat tenslotte om de muziek". Niet makkelijk Wat is jazz? Gerda van Dijk uit Delfzijl, na heel lang nadenken: "Da's niet zo makkelijk. Het is elk geval veelzijdiger dan de meeste popmuziek, en je kunt er zo lekker op swingen". Mogen de groteske stileringen van de negenkoppige Miles Davis- formatie tot de hogere wiskunde in de jazz worden gerekend, de een voudige rekensommetjes van de Reunion Jazz Band - om maar eens een bescheiden afgevaardig de op dit festival te noemen - mo gen er ook zijn. Met als gast de trompettist 'Wild' Bill Davison trekt dit koppel grijze heren vrij wel gelijktijdig in de Carousselzaal ouderwets van leer. Gewoon recht voor z'n raap, in de beste New Or- leans-tradities: een themaatje, ie dere muzikant z'n improvisatie, en er in de slotchorus met z'n allen nog eens heftig tegenaan. Zij die nooit de kranten halen blijken om zes uur 's avonds al goed voor een bomvolle zaal. Het feest is amper begonnen en het wordt pijnlijk duidelijk: nog nooit was het zo druk op het North Sea Jazzfestival. Het is half zeven, en er is al geen doorkomen meer aan. De lucht van halfwarme snacks begint zich lang zamerhand te vermengen met die van menselijk zweet. Dit overigens goed georganiseerde festival ver toont mijns inziens nog één man co: het verhuren van douche-cabi nes met zeep en handdoek. Want halverwege de avond wordt het in de meeste congreszalen bijkans ovenwarm. Ik zoek dekking bij de postume Count Basie-band in de wèl goed geventileerde Prins Willem Ale- xanderzaal. Al ademt dit orkest niet meer de magie van voorheen, ook onder leiding van Basie's oud gediende Frank Foster valt er nog genoeg te genieten, al was het maar dat sprankelende evenwicht in de cymbaalpartijen van slagwerker Dennis Mackrel en twee fabelach tige altsax-soli van Danny Turner. Het blijft een klokgaaf orkest, en het is een waar genoegen dit alles te mogen aanschouwen zonder na afloop de pen in recensenten- stroop dan wel -azijn te hoeven do pen. Alle kanten Wat is jazz? Hennie Kwik, orga nisator van jazzfestiviteiten in Lei den: "Gewoon muziek die lekker swingt. En je kan er alle kanten mee uit. Wat Art Blakey vorige week op de televisie zei: jazz is er ook voor iedereen né mij. Hij legde de woorden in mijn mond. Het is een doorlopend creatief proces". Bij de fouragekraampjes spelen zich in de nog jonge avond heftige tonelen af. Het is er veel drukker dan vorig jaar, toen een .op haar te nen lopende serveerster bij de aan blik van Paul van Vliet prompt een blad met kroketten uit haar han den liet vallen. In het Tuinpavil joen is thans sprake van een heuse klucht. Het vrijwel complete per soneel van de broodjesbar zit ach ter een schot gezellig keuvelend koffie te drinken, terwijl drommen mensen zich voor het buffet staan te verdringen. "Honger, honger, honger", klinkt het in koor. In de North Sea Club ('voor pers en genodigden') wordt de bijna sa crale sfeer rond het centrale thema van dit festival - de nagedachtenis aan de legendarische tenorsaxofo nist Charlie Parker - door Jules Deelder resoluut om zeep gehol pen. "Die had geen humor. Daar om is ie doodgegaan. Nee, je moet saxofóón gaan spelen!". Wat is jazz? Dan Eastman uit Richmond (Virginia): "That's what it's all about man, don't ye know that!". Dichtgeslibd Humor op het prikbord. 'Laura, ik ben in het Tuinpaviljoen. Birgit- ta'. Daar - en op het terrein erom heen - bevinden zich op dat mo ment zo'n 8000 mensen, de mees ten in afwachting van Robert Cray en B.B. King, wier populariteit hier geen grenzen lijken te kennen. Wat niet zonder gevolgen blijkt: nog vóór het optreden van eerstge noemde slibben de toegangskana len pijnlijk dicht. Het legertje met walkie-talkies uitgeruste security- personeel krijgt opdracht de boel af te sluiten. Je kunt er wel uit, maar niet langer erin. Verslagen heid aan gene zijden van de drang hekken. Troost is er in de vorm van een mededeling op de monitors: 'Voor Robert Cray naar dakterras lste etage. Prima geluid uit tent'. Wat niet waar is. Wat is jazz? Lisette Vonk uit Hengelo: "Volgens mij moet je daar niet over praten. Je moet het ondergaan". drukte op deze vrij dagavond (om acht uur reeds zijn bij een bezoekersaantal van 15.000 de poorten gesloten) heeft stellig van doen met het tweevoudige op treden van Dexter Gordons be faamde 'Round Midnight' Quintet. De gelijknamige film heeft ge werkt als een rode lap op eén stier. Waar de nu al legendarische tenor saxofonist het enkele jaren gele den op het dakterras (dat stellig tot de minder interessante podia be hoort) nog met een intieme schare fans moest stellen, daar is hij thans het gesprek van de avond. Vooraf gaand aan zijn eerste sessie doen de wildste geruchten over hem de ronde, tot in de perskamer toe: spe ciale medicijnen die hem er wel doorheen helpen, een EHBO-team achter de coulissen, nee nog erger: hij komt op krukken! De oude rot speelt het spel vrolijk mee. Mom pelt wat tussen zijn versleten stem banden, maar speelt de sterren van de hemel. Daarmee uiting gevend aan wat nu eenmaal zo significant is aan een jvolbloed jazzmuzicus: die speelt totdat hij er letterlijk bij neervalt. Poly-interpretabel Wat is jazz? Dieter Vollmar uit Essen, jazzcriticus: "Poly-interpre tabel natuurlijk! Dat op de eerste plaats. Onstaan uit slavernij, en daarom altijd honderd procent ex pressie. Wat ik hier zo uniek vind is de ontzettend brede staalkaart die het publiek krijgt voorgeschoteld. Dat vind je nergens zo". Wie zijn oor op dit festival te luis teren legt, hoort overigens vreem de dingen. Zo vang ik 's anderen daags zomaar even op dat Oscar Peterson niet kan spelen. Te kief en te weinig zeggend. De potdichte en razend knappe vocale harmo ny's van The Manhattan Transfer moeten het ook al ontgelden: ouwe zakken die vals zingen, hoor ik. Het jazzpubliek anno 1987 lijkt toch enigszins aan inflatie onder hevig. Een wel degelijk gegronde klacht is overigens alom te horen: te veel mensen. Of beter nog: te veel artiesten. Waar het in vorige afleveringen van North Sea Jazz nog enigszins mogelijk was een plan te trekken, valt dit nu keer op keer in duigen. Als je de Bon Bini- zaal niet meer in kunt wanneer een ondergeschikte attractie als 'Motel Bokassa' (een overigens voortreffe lijke demonstratie van drie Neder landse slagwerkers) daar optreedt, dan is er organisatorisch iets mis. "In de eerste jaren kon je overal gaan zitten waar je wilde", vertelt een duidelijk teleurgestelde bezoe ker van achter in de veertig. "Maar nu is er vaak geen doorkomen meer aan. Veel mensen die ik ken gaan ook niet meer. Ik ben zo onge veer de laatste van een vrienden club die vroeger geen jaar over sloeg". Ik kan hem geen ongelijk geven. Bij Joe Pass in de Sweelinckzaal kom ik niet verder dan een ge op gestelde portier. En hetzelfde doet zich voor bij een gepland bezoek aan het illustere gitaartrio Byrd/Él- lis/Kessel, toch geenszins een novi teit op dit jaarlijkse jazzfeest. Kleiner Binnenskamers verneem ik dat er plannen bestaan om 'North Sea' in de nabije toekomst wat klein schaliger van opzet te maken. Een moedig, en vermoedelijk ook ver standig initiatief. Want in deze twaalfde editie lijkt het festival z'n eigen succes enigszins te hebben overleefd. Het recordaantal toe schouwers van bijna 44.000 is op zichzelf niet het grootste probleem - zeker niet met een nieuwe hal in aanbouw die maar liefst 8000 men sen kan hebben - maar in deze op zet rest menigeen het katterige ge voel dat hij of zij driekwart van het gebodene moet laten schieten. Een luxeprobleem, dat wel, getuige de twee meisjes met een walkman op, laverend tussen maar liefst twaalf podia waarop bijna constant gelijk tijdig wordt gemusiceerd. Wat is jazz? Peter de Vries uit Middelburg: "Jazz wordt gespeeld door mensen die nooit tevreden zijn met wat ze kunnen. Ze zullen altijd blijven zoeken naar méér. Dat is voor mij het wezensken merk". Zondag, zakkenrollersdag. Er blijken zoveel portefeuilles gerold dat de organisatie node een waar schuwing op de tv-monitors lan ceert. Maar ook een dag vol verras singen. Allereerst is daar het dure 'koopje' van Paul Acket, de absolu te trekpleister George Benson, die tijdens een fabelachtig optreden ook nog een tropische verrassing ontvouwt: vriend en gitarist Earl Klugh met wie hij onlangs het al bum 'Collaboration' opnam. Sarah Vaughan is nu echt op haar retour, maar gelukkig zijn in een rokerige Carousselzaal achtereenvolgens Gary Burton en Stan Getz te zien. Daarna hollen naar Chuck Berry, de staart van dit muziekfeest - een bij voorbaat al spektaculair tap dans-gebeuren - maar latend voor wat hij is, wil ik deze regels nog enigszins op tijd naar u doorslui- Er zitten dertig uur op als ik een laatste blik werp op het prikbord. Uw festivalganger is murw, maar deze wil ik u toch niet onthouden. Marcel, als ik je niet meer zie, tot volgend jaar. Ik vond je heel leuk. Suzanne. Romantiek '87. Alles goed en wel, maar wat is nu eigenlijk jazz? Wim Wagenaar uit Den Helder: "Joh, ik zou het niet weten". Een Arabische bakker in Israël, de Arabieren nemen het niet langer meer dat ze door de Israëlische autoriteiten als tweederangsburgers wor den behandeld. (foto Archief) TEL AVIV - Israëlische Arabieren voelen zich zwaar gediscrimineerd. Al heel lang. Maar de spanningen nemen toe. Zoals vorige week, toen een confrontatie tussen de oproer politie en Druzen uit het dorp Beit Jann in Galilea ontaardde in een veldslag. door Taco Slagter Inzet was de aanspraak van de Arabieren op een stuk grond van 120 hectare binnen een natuurre servaat waarop de dorpelingen zonder toestemming een tenten kamp hadden gebouwd. Drieen twintig gewonden en twintig ver nielde jeeps en legervoertuigen waren voor de Druzen geen aanlei ding in te binden. De volgende avond waren drieduizend dorpe lingen van Beit Jann naar het ge bied getrokken met het uitdrukke lijk verlangen om het nooit meer te verlaten. Aanspraken op onteigend of op andere wijze kwijtgeraakt grond gebied rondom de dorpen is slechts één aspect van de opge kropte frustratie onder 700.000 Arabieren met een Israëlisch pas poort. Met name de Arabische dorpshoofden in Galilea klagen al jaren over een discriminerende be handeling in vergelijking met de joodse nederzettingen in dit ge bied. Ze krijgen minder van de, door Jeruzalem verstrekte, fond sen voor betere behuizing, gezond heidszorg, onderwijs en uitbrei ding van de dorpen voor huisves ting en landbouw. Volgens de burgemeester van Shafaram, Ibrahim Nimr Hoesein, is het budget voor Arabische woongemeenschappen slechts ze ventien procent van dat wat de joodse buren uit de staatskas krij gen toegeschoven. Israëlische au toriteiten ontkennen niet dat ze jo den in het land bevoordelen, maar zeggen er tegelijkertijd bij dat van wege bezuinigingen in het alge meen weinig geld beschikbaar is. Ze wijzen daarbij op de deplorabe le toestanden in sommige wijken van Tel Aviv, Jeruzalem en de ont- wikkelingssdorpen in de Negev- woestijn. De Arabieren hebben daar echter geen boodschap aan. Zij vinden dat, als er wat te verde len valt, het naar evenredigheid moet gebeuren. De Arabische gemeenschap in Israël verwijt de regering dat hun problemen jarenlang bewust zijn genegeerd. De woningnood is groot in de Arabische dorpen en steden. Omdat toestemming voor uitbreiding van de gemeentegren zen alsmaar uitblijft, is er op grote schaal illegaal gebouwd. Zeven duizend huizen worden met sloop bedreigd. Wat de Arabische gemeentehoof den echt tot razernij brengt, is het gemak waarmee vergunningen en het bijbehorende kapitaal tot ver groting van de joodse nederzettin gen worden afgegeven. Inclusief voor die van de kolonisten in bezet gebied. Terwijl in heel wat Arabi sche dorpën de noodzakelijkste in frastructuur, zoals een gesloten rioolnet, ontbreekt. Maar vooral het onthouden va <j€ land of de weigering destijds ontt gend grondgebied terug te geve verstoort de stabiliteit van Israt Grondbezit is voor een Arabier ee halszaak. Die verbondenheid mi de plaats waar hij is geboren, wa: y de voorouders aan de ploeg hel ben gestaan, wordt door Israelii a over het algemeen slecht begn b) pen. „Eretz Israël", behoort i r, principe de joden toe, zo is, m< v' hier en daar een uitzondering, 4 J redenering. Waarbij gemakshalv g voorbij wordt gegaan aan het fe: dat Arabieren al honderden jarei - op het grondgebied van Israël zij; gevestigd. Het gevolg van die al dan niet op zettelijke verontachtzaming is dé het Israëlisch-Arabisch conflic j zich niet meer beperkt tot het Pak stijnse probleem. De Israëlisch Arabieren zijn zich steeds meer be wust geworden van hun status al tweederangs burgers. Met als ge volg dat hun loyaliteit ten op zicht van de joodse staat zienderogen af neemt. Met name de jongere gene ratie neigt er zelfs toe zich bij di strijd van de Palestijnen aan ti sluiten. De Druzen vormen daarbij ech ter een apart hoofdstuk. Deze Ara bische moslimsekte is de Israëli sche staat vanaf de onafhankelijk heid trouw geweest. Alle Druzer dienen in het leger en zijn, als no toire Palestijnenhaters, geliefd als soldaten van de semi-militaire op roerpolitie die in bezet gebied be rucht is. Niettemin namen vier offi eieren naar aanleiding van de rel len in Beit Jann ontslag. Zelfs deze etnische groep wordt langzamer- hand gedwongen tot militant er extremistisch gedrag. Een uitbarsting is niet ver weg meer. Uit protest tegen de ongelij ke behandeüng verschenen twee weken geleden honderdduizenden Arabieren niet op het werk. Straat vegers verdwenen voor een dag uil het stadsbeeld, het huisvuil bleef aan de stoeprand liggen en steigers van bouwplaatsen bleven onbe mand. Een waarschuwing, want de Is raëlische Arabieren zijn samen mei de Palestijnse werkers uit bezet ge bied bij machte de bedrijvigheid van Israël totaal te verlammen. Dé 46 Arabische dorpsraden hebbeni gedreigd de volgende algemene staking volgende maand een week te laten duren. OEGSTGEEST (ANP) - Particu liere ziektekostenverzekeraars moeten een zieke Nederlandse missionaris, die niet eerder ver zekerd is geweest, bij definitieve terugkeer in Nederland accepte ren voor de standaardpakketpo lis. Een ziektekostenverzekeraar kan het ziek-zijn niet gebruiken als argument om de missionaris niet te verzekeren. Dat is de strekking van de uitspraak die de beroepscommissie voor de standaardpolis en de standaard pakketpolis heeft gedaan. De uit spraak is bindend voor alle ziek tekostenverzekeraars die zijn aangesloten bij het KLOZ (Kon- taktorgaan Landelijke Organisa ties van Ziektekostenverzeke raars). De zaak was aanhangig ge maakt door een pater uit Nijme gen, die als missionaris op Ja maica heeft gewerkt en zich op 9 juni 1986 definitief in Nederland vestigde. Toen hij zich bij een ziektekostenverzekeraar meldde werd hij niet geaccepteerd. Tot vorig jaar werden tijdelijk of definitief in Nederland terug gekeerde missionarissen onder gebracht bij het inmiddels opge heven vrijwillige ziekenfonds. Het Centraal Missiecommissa riaat (CMC) in Oegstgeest is bij de behandeling van de zaak als woordvoerder van de missiona ris opgetreden. De uitspraak van de commis sie heeft geen betrekking op mis sionarissen die tijdelijk in Neder land verblijven. Particuliere ziektekostenverzekeraars heb ben geweigerd deze missionaris sen gedurende hun verblijf in ons land te verzekeren. Het CMC heeft zich tot het ministerie van wvc en de ziektekostenverzeke raars gewend om een oplossing voor dit probleem te vinden. Arrestatiebevel tegen aarts bisschop Marcinkus legitiem. Het arrestatiebevel tegen de pre sident van de bank van het Vati- caan, aartsbisschop Paul Marcin kus, is legitiem. Tot dit ooróeel komt het hof van beroep in Mi laan. Met deze uitspraak reageert de Italiaanse justitie voor het eerst officieel op de beslissing van de Heilige Stoel Marcinkus en zijn medewerkers, Luigi Men- nini en Pellegrino de Strobel. niet uit te leveren. Het drietal wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij het faillisse ment van de Banco Ambrosiano in 1982, op dat moment de groot ste particuliere bank van Italië. Het faillissement wordt gere kend tot de grootste naoorlogse financiële schandalen in het land. In hun verklaring onderstre pen de rechters dat het arresta tiebevel tegen de medewerkers van de bank van het Vaticaan geen ontoelaatbare inmenging betekent in de activiteit van de Vaticaanse bank. Het „ongeoor loofde" gedrag van Marcinkus en de twee medewerkers verdient vergelding, zo oordelen zij. Het arrestatiebevel moet nog door het hooggerechtshof in Ita lië worden bevestigd. Paus Johannes Paulus II heeft het tot nu toe steeds opgenomen voor Marcinkus. Volgens hem is de bankpresident „op brute wij ze" aangevallen. Oostduitse gelovigen willen actief meewerken in DDR. Met de boodschap van bisschop Joa chim Meisner van Berlijn dat de Oostduitse christenen bereid zijn „actief mee te werken" in de DDR is gistermiddag in het stadspark in Dresden het Katho- likentreffen 87 afgesloten. Drie dagen heeft de Oostduitse stad in het teken gestaan van de eerste centraal voorbereide rooms-ka- tholieke bijeenkomst in de DDR sinds de oprichting van de staat. Meisner, die tevens voorzitter is van de bisschoppenconferen tie van Berlijn, onderstreepte tij dens de dienst, die door naar schatting 60.000 mensen werd bijgewoond, de wens van veel christenen hun talenten en ga ven ten dienste te stellen van de samenleving. Ze willen geen spe ciale voorrechten, aldus Meisner, „maar alleen mogelijkheden om hun christelijke opgave in de we reld te verwezenlijken. Vele bruikbare krachten en stille re serves zouden geactiveerd kun nen worden, als voor de beroeps matige inzet van de burgers de vakbekwaamheid doorslagge vend zou zijn", zo zei de kardi naal, wiens woorden enthousiast werden onthaald door de gelovi gen. In een speciale boodschap van paus Johannes Paulus II ter gele genheid van het Katholikentref- fen, die gistermiddag werd voor gelezen, riep de primaat van de RK Kerk de rooms-katholieken in de DDR op zich niet te laten intimideren of verbitteren. De ongeveer 80.000 aanwezigen werd voorgehouden dat wanneer ze wegens hun geloof beperkin gen krijgen opgelegd, ze deze achterstelling niet als een verlies moeten beschouwen. De paus verklaarde tevens in zijn boodschap dat de Oostduitse christenen de waarden van de christelijke cultuur in hun ste den en gemeenten niet moeten laten doodbloeden, maar ze nieuw leven inblazen. „Zoals de wereld Christus nodig heeft, zo heeft jullie land de christenen nodig". Vrijlating van legeraalmoe zeniers verwacht in Vietnam. Uiterlijk volgend jaar worden in Vietnam honderden legeraal moezeniers vrijgelaten door het communistische regime. Dit heeft de aartsbisschop van Ho- Chi-Minh-Stad, Paul Nguven Van Binh, aangekondigd. De geestelijken zitten al sinds 1975 vast in zogeheten opvoedings kampen. Tsjechoslowaakse kardi naal laakt regering. De aartsbis schop van Praag, kardinaal Fran- tisek Tomasek, heeft zich in een memorandum aan de minister van godsdienstzaken, Milan Klu- sak, fel gekeerd tegen het gebrek aan godsdienstvrijheid in Tsje- cho-Slowakije. In zijn brief eist de kardinaal dat de scheiding tussen staat en kerk wordt opge heven en dat de uit 1949 stam mende wet over de status van priesters grondig wordt herzien. Voorts hekelt de 88-jarige pri maat het feit dat iedere geestelij ke in Tsjecho-Slowakije officiële toestemming van de staat moet hebben om zijn ambt uit te oefe- Nederlands Hervormde Kerk. Beroepen te 's-Gravenmoer (part-time): J. van Beek, kandi daat te Sprang-Capelle. Beroe pen te Warga-Wartena-War- stiens: mevr. E. J. de Ridder. kandidaat te Hattum. Aangeno men naar Heino (toezegging): G. C. Officer te Welsrijp-Baijum. Aagenomen naar Ouderkerk aan de Amstel: F. Houwert te Pijnac- ker. Bedankt voor St. Anthonie- polder: a. Vlietstra, wonende te Voorburg. Gereformeerde Gemeente. Be roepen te Borssele en te Rotter- dam-Alexanderpolder: J. J. van Eckeveld te Zeist. Bedankt voor Kruinige en voor Rotterdam-IJs- selmonde: A. F. Honkoop te Zwijndrecht. Baptistengemeente. Beroepen te Kollumerzwaag en Dokkum: P. J. Prijt te Sittard (part-time), wonende te Eindhoven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2