Kulker: 'Tijd voor een snelle race' 'We stimuleren elkaar" Tij gunstig voor Verdonck Gouden dubbelslag van Van Dorp Mellaard en Maas springen er uit De Kom pakt Brouwer 200 meterrecord af WK-ploegen voor Rome en Birmingham 'Te gek, wat ben ik hier blij mee' Net geen record, maar wel titel voor Van Maurik ZHAANDAG 13 JULI 1987 SPORT PAGINA 13 oe» Emiel Mellaard: 8 meter 19. (foto Loek Zuyderduin) 1-0' Frans Maas: 8 meter 02. (foto Loek Zuyderduin) le5TEIN - Op het parcours waar vol gend jaar de Europese kampioen halve triathlon worden streden 600 deelnemers afgelopen zaterdag voor de over winning in de triathlon van Stein. apeze eer viel te beurt aan de {0Amersfoorter Ben van Zeist, die na Ijft uür 3 minuten en 28 seconden fi nishte. jr Zijn zege in het Limburgse heu gold derhalve als een t€goede generale voor de EK hele dat zaterdag in het Finse op het programma staat. e-Om deze reden verschenen de top- pers Axel Koenders, Rob Barel en Stam niet aan de start. I"" Als beste regio-atleet ontpopte •^zich de Noordwijker Thomas Steenvoorden. Met een achttiende plaats in een tijd van 4.24.59 was de wedstrijd voor Steen voorden naar -alle tevredenheid verlopen. Stein is met de eerder dit jaar gehouden i kwart-triathlon van Essen (West- I Duitsland) en de 'halve' van Brede- ne (1 augustus, België) opgenomen in een circuit, waarin voor de eer sten in het totaalklassement lucra tieve prijzen te verdienen zijn. Na twee van de drie wedstrijden te hebben voltooid bezet Steenvoor- den de vijfde plaats in het alge- i meen klassement. Leider is Ben van Zeist. Erica van Duyvenvoorde eindig- i de op een derde plaats in het vrou wenklassement. De in Lisse woonachtige triatlete eindigde met haar tijd van 5.11.42 op ruim een half uur van de winnares Irma Zwartkruis, die 4.39.41 noteerde. Het is nog maar de vraag of Carla van der Does na het afgelo- Zes weken voor het begin van het tweede toernooi om de wereldtitels in Rome hebben dertien atleten zich officieel gekwalificeerd. Vrou wen: Nelli Cooman (100 m), Marjan Olijslager (100 m horden), Elly van Hulst (3000 m), Tineke Hidding (ze venkamp), Carla Beurskens (10.000 m en marathon). Mannen: Rob Druppers (800 m), Han Kulker (1500 m), Emiel Mel laard (ver), Robert de Wit (tien kamp), Erik de Bruin (discus), Ge rard Nijboer, Marti ten Kate (bei den marathon), Jan Cortenbach (50 km snelwandelen). Elf atleten hebben zich verze kerd van deelneming aan de Euro pese jeugdtitelstrijd, die van 6 tot en met 8 augustus in Birmingham wordt gehouden. Jongens: Luuk Krotwaar (PSV), 5000 meter; John Sloot (AV Start '78) 1500 meter; Jo- han van Lieshout (HAC) speer; Pel van de Kerkhof (Hellas), 400 meter horden en Anthony Ott (AAC) tien kamp. Meisjes: Yvonne van der Kolk (ADA) 800 en 1500 m; Nicole Heu- wekemeijer (ADA) speer; Michelle Martinot (AVR) 400 meter horden; Monique Steenis (Altis) 400 meter; Ester Schildt (SC Voorne) 10.000 meter en Renate Beunder (Lycur- gus) zevenkamp. pen weekeinde nog Nederlands re cordhoudster op de hele triathlon is. Haar tijd van ruim elf en een half uur werd namelijk verpulverd door Henny Verdonck uit Maars- sen. Verdonck kwam uit op deze tijd in de eerste Belgian Coast triathlon, welke zij winnend af sloot na 10 uur en 14 minuten. Hoe wel er over de uitgemeten afstan den, 3,8 km zwemmen, 180 km fiet sen en 42,2 km lopen, geen discus- LEIDEN - Voor Han Kulker is een Nederlands kampioenschap niet zo bijzonder meer. Toch deed het de Leidenaar deugd dat hij op zijn favoriete afstand in zijn woon plaats op de hoogste tree van het erepodium mocht plaatsnemen om in de zondagmiddagzon de gouden medaille in ontvangst te nemen. „Het is toch je eigen baan. Waar schijnlijk was dit mijn laatste kans om in Leiden kampioen te worden. Daarom heb ik ook voor de 1500 meter gekozen, hoewel een 800 me ter beter in mijn programma zou hebben gepast. Maar ik wilde per se winnen. Winnen is gewoon leuk", vond de met bloemen en een medaille bedeelde Kulker. Snel hoefde het deze keer niet te gaan voor Kulker, die in deze fase van het seizoen tamelijk eenzijdig met Engelse of metrische mijlen bezig is. In de serie op zaterdag dook de Bataven-atleet maar net onder de vier minuten. In de finale werd er minder lang geboemeld, zodat Kulker na een versnelling in de laatste halve ronde op 3.47,39 uitkwam. „Het moet in Hengelo een stuk sneller gaan. Hopelijk kom ik daar onder de 3.35 uit. Het wordt nu eens tijd voor een snelle race. Dat zou goed uitkomen in de voorbe reiding op de WK in Rome", gaf Kulker van enig ongeduld blijk. „Daarna ga ik meer trainen en af en toe een 800 meter lopen. Dat is weer eens iets anders dan wat ik nu doe". Vijfde titel Voor Kulker in Hengelo aan de bak komt, heeft Peter van Noort daar zijn sporen al nagelaten. De Lissenaar, die gisteren (met een matige 61,26) voor de vijfde keer in zijn carrière kampioen kogelslin geren werd, maakt dan zijn op wachting in het voorprogramma van de Adriaan Paulen Memorial. Illusies had Van Noort zich voor af niet gemaakt. „De vorm is er nog niet, die komt meestal pas in au gustus. Zo'n titel doet mij toch ie dere keer weer wat, zeker nu de concurrentie groter wordt. De ver re worpen komen vanzelf wel, al had ik gehoopt in Leiden verder te slingeren. Kennelijk remt zo'n kampioenschap toch af. Ik was veel te voorzichtig". Heel veel plezier beleefde Ruud van Maurik gisteren aan zijn eerste Nederlandse titel. De Alphenaar LEIDEN (GPD) - Emiel Mellaard en Frans Maas sprongen er uit bij de NK atletiek, die het afgelopen weekeinde ruim 5000 atletieklief- hebbers naar de Leidse Hout trok ken. Het boeiende duel dat de ver springers op de valreep van de ti telstrijd opvoerden, gaf glans aan het tweedaagse evenement dat zo saai was begonnen. Hoewel de te vaak aanwakkeren de wind als spelbreker probeerde op te treden, voerden Mellaard en Maas een spectaculair schouwspel op waarvoor de eerste werd be loond met de nationale titel en de tweede vermoedelijk met opname in de WK-ploeg, die eind augustus naar Rome afreist. Met iets teveel rugwind (2 meter 29 per seconde) overbrugde Mel laard in zijn derde poging een af stand van 8 meter 19. maar liefst 17 sie mogelijk was, hadden de atle ten en atletes erg veel voordeel van het gunstige tij. De sterke stroming in de Noordzee leidde tot extreem snelle zwemtijden en is misschien een reden voor de Europese Triath lon Unie de tijden niet officieel te erkennen. De Katwijker Renee van der Harst eindigde rond de vijfen dertigste plaats in deze ultra-triath- lon. Zijn tijd bedroeg 10 uur en 25 minuten. kwam na een zwakke start op de 110 meter horden zo sterk naar vo ren, dat hij allereerst Robert de Wit en daarbij ook het Nederlands re cord leek te pakken. De atleet van AAV'36 werd echter gesteund door een te gunstige wind, zodat zijn 14,04 niet in de recordboeken te rechtkwam. „Maar dat doet er niet toe", meende Van Maurik na afloop. „Ik weet zeker dat ik het kan. Zonder een echt goede hordenrace te heb ben gelopen ben ik alweer een hal ve seconde sneller dan vorig sei zoen. Het enige wat ik nu nog mis is internationale tegenstand. Mis- centimeter meer dan zijn nationale record, dat Maas gistermiddag bij zijn zesde en laatste poging even aarde. Maar ook de 8 meter 02 van de atleet uit Bergen op Zoom was niet 'officieel', omdat hij de rugge steun had van teveel wind (3.25). Desondanks waren de toeschou wers en de hoofdrolspelers zelf verrukt over de verspringshow die het hoogtepunt van de NK werd. „We hadden van te voren afgespro ken om er iets moois van te maken. Zodra we het gevoel hadden dat het lekker ging, hebben we er een beetje spektakel van proberen te maken, compleet met bespeling van het publiek", aldus Mellaard, die in Leiden in een nauwsluitend pak sprong, dat hij samen met ex- wielrenner Rini Wagtmans heeft ontwikkeld. „Het voordeel van dat pak is dat het perfect zit. Ik heb geen last meer van zand tussen m'n kleren en 'geklapper' bij de aan loop". Zijn in internationaal opzicht aansprekende sprong van 8 meter 19 kwam voor de 21-jarige atleet uit Spijkenisse niet als een verrassing. „Ik wist dat dit er een keer van moest komen. Toen ik laatst de 8 meter-grens doorbrak is er een last van me afgevallen. Ik heb lange tijd problemen gehad om mijn snelheid in een vertesprong om te zetten. Dat is nu voorbij. Maar met 8 meter 19 ben ik er nog niet. Dit is pas het begin, ik voel dat ik nog verder kan". Datzelfde geldt voor Frans Maas, die vandaag zijn 23e verjaardag schien dat dat in de toekomst wel kan worden geregeld". Wisselvallig Een andere AA V-er, Ed van Ge- meren, beleefde een wisselvallig weekeinde. Zaterdag leek hij regel recht naar huis te worden gelopen op zijn favoriete 1500 meter: acht ste in de serie. De doorgaans zo se rieuze Alphenaar bestelde een paar biertjes, maar had de volgende dag minder trek in de finale, waarvoor hij zich tegen de verwachting toch nog had geplaatst. „In de serie zat ik muurvast. Wat moest die finale dan worden? Mijn enige kans was een snelle start. Ik viert met het prettige gevoel als tweede Nederlander de 8 meter- grens te zijn gepasseerd. Maas, die aan de universiteit van El Paso li chamelijke oefening studeert, overweegt om na de WK van Rome niet meer terug te keren naar de Verenigde Staten. „Want de medi sche begeleiding is hier veel beter. In de voorgaande jaren heb ik vaak doorgesprongen met blessures, omdat ik niet op de juiste manier was behandeld. Dat gebeurt hier in Nederland veel beter en daarom speel ik met de gedachte om mijn studie in Amerika niet voort te zet ten". Zijn concurrent Mellaard hoopt dat Maas, die zaterdag al de titel bij het hinkstapspringen voor zich had opgeeist, inderdaad niet terug keert naar El Paso. „Ik kan het na melijk prima met Frans vinden. Er is wel eens gesuggereerd dat we liever niet tegen elkaar willen springen en dat we niet met elkaar kunnen opschieten, maar dat is on zin. We zijn juist belangrijk voor el kaar. We stimuleren elkaar. Mellaard vermoedt dat Maas en hij vooral in mentaal opzicht elkaar van dienst kunnen zijn. „We zijn nu allebei in vorm, maar er kan een periode komen waarin of Frans wat minder springt of ik. Op die momenten moet de ander dat op vangen en inpraten op degene die minder presteert. Topsport is kei hard, en met z'n tweeën sta je een stuk sterker". JAAP VISSER waagde de gok -ik had immers niets te verliezen- en pak dan zo maar brons. Hartstikke leuk na tuurlijk, een derde plaats op de baan waar ik zo dikwijls train", ju belde Van Gemeren na afloop. Meerkampster Esther Schouten toonde zich één en al regelmaat op de onderdelen waaraan zij deel nam. Drie vijfde plaatsen (op 100 en 400 meter horden verspringen) vielen de Haarlemse ten deel. Nog geen week na de uiterst ver moeiende strijd om de Europa Cup meerkamp presteerde Schouten op het langste hordennummer (61,91) boven verwachting. Boven dien verzekerde de Holland-atlete LEIDEN (ANP) Ahmed de Kom verbeterde zaterdag als enige een Nederlands record. De atleet van AAC zegevierde op de 200 meter in 20,92 seconden. Dat is drie-hon derdste seconde onder het record van Henk Brouwer, dat uit 1979 da teerde. De Kom, die gisteren ook de 100 meter won, werd in de eind- zich van een startbewijs voor de Adriaan Paulen Memorial op de 100 meter horden. Van de overige streekatleten be landde Dirk Maassen van den Brink op de vijfde plaats op de 20 kilometer snelwandelen. Dat lever de de 39-jarige Leidenaar een uit verkiezing op in de landenploeg, die op 25 juli in Luxemburg aan een wedstrijd over 35 kilometer deelneemt. Kees van Klink vol deed op de 3000 meter steeple cha se niet geheel aan de verwachtin gen door als zesde over de eind streep te komen. TIM BROUWER DE KONING strijd gesteund door een toelaatba re rugwind van 0,34 meter per se conde. Met zijn tijd voldeed De Kom aan de B-limiet voor het toer nooi om de wereldkampioeschap- pen in Rome. Elly van Hulst, die sedert 1982 jaarlijks drie titels veroverde op de 800, 1500 en 3000 meter, werd dit keer slechts met twee gouden me dailles omhangen. In de finale van de 800 meter kwam zij na 250 meter ten val. Ondanks een verwoede in haalrace kwam zij op de streep eenhonderdste seconde tekort om nog in de medailles te vallen. De nationale titelstrijd op de kunststofbaan van het Leidse Hout bood op de eerste dag weinig spek takel naast de boze Nelli Cooman en Ahmed de Kom. Een dag later amuseerden de toeschouwers zich uitstekend. De wisselende wind maakte topprestaties weliswaar vrijwel onmogelijk, maar de strijd vergoedde veel. Opvallend was de doorbraak van de jeugd op enkele onderdelen bij de vrouwen. De negentien-jarige Mieke van der Kolk toonde zich de beste verspringster en op de 100 meter was Claudia Elissen, bij af wezigheid van Cooman de beste sprintster met 11,72 seconden. Naast Yvonne van Dorp verover den ook Elly van Hulst (1500 en 3000 m) en Deborah Dunant (kogel en discus) twee titels. De 28-jarige van Hulst bracht haar totaal aantal kampioenschappen daarmee op 56, één meer dan recordhoudster Fanny Blankers-Koen, die in haar tijd echter geen indoor-kampioen kon worden, omdat toen in Neder land geen atletiek op overdekte ba nen werd beoefend. Bij de mannen „dubbelde" naast Ahmed de Kom ook traditioneel Erik de Bruin, die zich weer de beste op discus en ko gel toonde. De Bruin had gisteren zelfs aan één poging voldoende om kampioen met de kogel te worden. Coe niet naar Paulen Memorial LEIDEN (ANP) - Seb Coe zal zon dag vrijwel zeker niet deelnemen aan de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo. De Europese kam pioen op de 800 meter heeft de laat ste weken niet voluit kunnen trai nen. Coe onderging onlangs een lichte voetoperatie. Bemiddelaar Jos Hermens be vestigde gisteren dat de kans dat Coe alsnog komt minimaal is. Ge zocht wordt naar een vervanger voor Coe, die houder is van het we reldrecord op de 800 en 1000 meter. Hermens: „We zoeken niet in En geland. Steve Cram is ons te duur." LEIDEN - Een mooier scenario was nauwelijks denkbaar. Yvon ne van Dorp won in één weekein de vlak bij huis twee gouden me dailles. Op de kunststofbaan in de Leidse Hout, waarop de atlete van AV Holland een groot deel van haar jeugd doorbracht, was zij zowel op de 200 als op de 400 meter de snelste vrouw van Ne derland. „Te gek, wat ben ik hier blij mee. Deze overwinning geeft mij nog veel meer voldoening dan die op de 200 meter". Nog nahij gend van de 400 meter-finale kon Van Dorp vreugdetranen nauwe lijks onderdrukken. Sinds haar juniorentijd had de 21-jarige sprintster geen grote successen meer behaald. Uitgerekend tij dens de door Holland georgani seerde NK sloeg de belofte van weleer een gouden dubbelslag. In een uiterst boeiende 400 me ter-finale moest Van Dorp op de laatste 100 meter wel tot de bo dem gaan om favoriete Desiree de Leeuw achter zich te houden. De atlete van AVR leek de voor haar gestarte Leidse op het laat ste rechte stuk in te halen, maar 'gedragen door de toejuichingen van het talrijke publiek bleef Van Dorp haar concurrente een fractie voor. Kiplekker Van Dorp: „Die laatste meters ging ik helemaal kapot. Op de streep wist ik dat ik had gewon nen. Even had ik last van hoofd pijn, maar daarna voelde ik mij al gauw kiplekker. Dat kan ook bij na niet anders als je zo blij bent. Vanavond ga ik eerst eten en wat nagenieten en morgen ga ik, als het tenminste mooi weer is, lek ker naar het strand. Daarna pak ik de draad wel weer op". Haar zege op de 400 meter mag dan de meeste glans voor Van Dorp hebben, ook op de 200 me ter kwam zij beter dan ooit uit de verf. Natuurlijk was die titel strijd zonder Els Vader (gebles seerd) en Nelli Cooman (gepi keerd) gedevalueerd, wat Van Dorp ten zeerste betreurde. „Waar blijft Nelli nou?", vroeg zij zich meteen na de finish af, toen het tot haar doordrong dat Coo man de 200 meter had laten lo pen. „Winnen is natuurlijk altijd leuk, maar ik had liever meer te genstand gehad". Over de toekomst maakt de pupil van Roel Hendriksen zich geen zorgen. Zondag neemt zij deel aan de 400 meter op de Adriaan Paulen Memorial-games in Hengelo. Daarna gaat de kers verse kampioene verder sleute len aan haar persoonlijke re cords. Met 23,91 (teveel rugwind) en 53,84 vestigde zij in Leiden weliswaar persoonlijke toptij den, maar Van Dorp ziet deze doorbraak van de 24 en 54 secon den-grens pas als het begin. Om verder te komen wil zij zich bij voorkeur meten met ge lijkwaardige tegenstanders. „Misschien moet ik daarvoor va ker naar het buitenland. Aan wedstrijden tegen echte toppers als Vader en Cooman heb ik nu niet veel. Die gaan voorlopig nog te snel voor mij". Van Dorp verslaat Desiree de Leeuw op de 400 meter, (foto Look Zuyderduin) Ruud van Maurik neemt tegelijk met Robert de Wit een horde, maar zal de tienkamper uiteindelijk toch verslaan. (f0to Loek Zuyderduin)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13