'Hij rijdt er zeker niet minder door' Herrera kondigt offensief aan Van Poppel vol schuldgevoel over valpartij in Bordeaux Vriendin Zimmerman in Tour-karavaan Valpartijen logisch 'Ik ben aan mijn stand verplicht 0111 te vechten' OUR Knol alweer uit geel PAGINA 12 SPORT MAANDAG 13 JULI^nj BORDEAUX (GPD) - Nog niet zo heel lang geleden waren vrouwen taboe in een wielerkaravaan. Zelfs in een volgauto. Ten strengste ver boden, zo stond in het onverbidde lijke reglement. Vrouwen in de koers, zo heette het, was zoiets als een doodzonde. Echter, de tand des tijds maakt aan alles een eind. Ook aan het mannenmonopolie in de wielrennerij. Onmiskenbaar rukt de vrouw op. Neem de Tour de France. Het manvolk heeft hier in nog royaal de overhand, maar de verhouding verschuift elk jaar een beetje meer. Een vrouw in de hecti sche perszaal behoort niet meer tot de afdeling curiosa. Lang niet iedereen is daar geluk kig mee. De 'horinzontalen' in de wielersport, de heren van de oude stempel dus, vinden het maar niks, al die vrouwelijke interesse voor het wielrennen. Zij walgen van soigneuses die rennerslijven ver zorgen. Hoe vakbekwaam en dis creet dat ook moge gebeuren. Zo als dat bijvoorbeeld bij de Franse Toshiba-ploeg en het Amerikaanse 7-Eleven team gebeurt. Peter Post, de baas van Panaso nic, moet daar niets van hebben. Hij kan er zich mateloos over op winden. De Amstelvener stak dat vorige week niet onder stoelen of banken, toen het ondermaatse presteren van zijn kopman Phil Anderson ter sprake kwam. Post ziet in Toshiba-verzorgster Shelly Verses, een hittepetitterig-type, de oorzaak van Anderson's falen. Of het waar is of niet, feit is dat Ander son zich niet meer waarmaakt sinds hij zijn vrouw Anne heeft verlaten en een verhouding is be gonnen met miss Verses, nota bene de verzorgster van een concurren- de ploeg. Een andere romance die veel aandacht trekt is die tussen de Zwitserse renner Urs Zimmer- mann en Caroline Hofmann, een 22-jarige leerling-journaliste bij het blad Sport Zürich. Dagelijks scha ren zich fotografen om hen heen als ze even een praatje maken voor de start. Immers, met zo'n roman tisch plaatje kun je mooi scoren. Post's Italiaanse collega Boifava vindt het allemaal best, zolang Ca roline zich 's avonds maar niet op dringt in het hotel. Gedurende de Tour moet de Zwitserse revelatie van vorig jaar (derde achter Le- mond en Hinault) de kamer delen met de Deen Jörgen Pedersen. „Dat wil ik zelf ook helemaal niet", aldus Caroline. „Zimmi (het koosnaampje van Urs Zimmer- mann - red.) heeft zijn werk en ik het mijne. Hij fietst en ik schrijf. Daar hebben we het allebei druk genoeg mee. Maar dat niet alleen, stel je voor dat ik elke nacht bij hem op de kamer ben. Dan krijg je toch haat en nijd binnen zo'n ploeg. Dan gaan de vrouwen van de andere renners roepen: 'Waar om zij wel en ik niet? En daar zou den ze nog gelijk in hebben ook. Vandaar dat ik me niet laat zien in de hotels waar Zimmi slaapt". Het contact blijft overigens niet beperkt tot een haastig babbeltje voordat het hele circus zich voor weer een dag in beweging zet. „We bellen elkaar 's avonds ook elke dag. Soms wel uren achtereen. Ja, we hebben altijd heel wat te bepra ten. Ik vertel mijn ervaringen, ter wijl Zimmi natuurlijk ook wel een en ander heeft meegemaakt". Ca roline Hofmann begrijpt niet dat Post zich aan een dergelijk contact zou storen. „Ieder mens kent toch zijn eigen verantwoordelijkheden. Dat hoeft een ander toch niet voor je te bepalen? Ik heb ook niet de indruk, dat Zimmi er ook maar een meter minder door rijdt". Ladder Opmerkelijk is dat Caroline Hof mann, die haar 'Zimmi' via de Velo Club Magglingen (waarvan haar vader voorzitter is) heeft leren ken nen, als leerling-journaliste in de Tour de France debuteert. Een gang van zaken die in Nederland niet is voor te stellen. Daar knapt een beginnend verslaggever eerst de huis, tuin- en keukenkarweitjes dicht bij huis op. Doet hij dat naar behoren, dan klimt hij op de hiër archische ladder. Het is voorstel baar dat Caroline Hofmann door Sport Zurich is uitgezonden naar de Tour vanwege haar verkering met de Zwitserse vedette. „Oh he lemaal niet", weert zij meteen af. Weliswaar ben ik nog maar sinds enkele maanden bij Sport Zürich, maar schrijven doe ik al langer. Sinds mijn zestiende heb ik stuk jes voor kleinere kranten geschre ven, als freelancer. In Zwitserland heb je geen specifieke journalis ten-opleiding, vandaar dat ik mij zelf min of meer heb geschoold. Kijk, in Zwitserland vragen ze niet 'wat heb je gestudeerd?' als je jour nalist wil worden, maar altijd: 'Wat heb je geschreven?' Wielerpuristen schudden het hoofd in onbegrip nu er ook vrouwen i Tour-karavaan te vinden zijn. Caroline Hofmann (links) valt als vrien din van Urs Zimmerman en als leerling-journaliste van een Zwitserse krant het meest ui het oog (f0t0 gpdi „Journalist worden was een jeugddroom. Die is nu verwezen lijkt en in dit vak wil ik carrière maken. Voorlopig eerst als sport journalist. Dit vind ik fantastisch werk. Ik doe wielrennen en skiën". Caroline Hofmann is wel meteen in het diepe gegooid. Haar eerste wielerverslagen leverde ze af in de Ronde van Romandië, in mei j.l. Vervolgens moest ze de Ronde van Zwitserland doen en nu dus al in de Tour, aan de hand van de erva ren Jurgen Casanova. „Dat komt omdat er net een wielerman was weggevallen bij ons. Daarvoor ben ik in de plaats gekomen. In Ro mandië en Zwitserland moest ik bewijzen of ik het een beetje aan kon. Nou, men was tevreden en daarom zit ik nu in de Tour. Een geweldige ervaring, zeker nu ik ook zo dicht bij Zimmi kan zijn". Het is maar goed dat de Pyre neeën en de Alpen voor de deur staan. Vooral nu we in het afgelo pen weekeinde weer eens hebben gezien hoe gevaarlijk het is om in zo'n groot peloton te rijden. Ik durf zelfs te zeggen dat het onver antwoord is wat zich op die veel te smalle wegen afspeelt. Kelly is er min of meer het slachtoffer van geworden, dat de Ronde tot nu toe een echte leider mist. Iedere ploeg denkt iets mee te kunnen pikken waardoor de strijdlust, met alle gevaren van dien, dage lijks flink wordt opgeladen. Het peloton is nerveuzer dan ooit. Dan krijg je die wringpartijen en kunnen valpartijen niet uit blijven. Toen ik Kelly daar als een hoopje ellende in de ziekenwagen zag stappen, moest ik meteen te rugdenken aan de Tour van 1978. Net als Kelly brak ik toen ook mijn linkersleutelbeen. Het overkwam mij in een afdaling van de Granier, toen ik even net iets te veel risico nam in een bocht. Ik wist meteen dat het goed mis was. Kelly probeerde nog even door de pijn heen te bijten, maar ontkwam er uiteindelijk ook niet aan de strijd te staken. Op zo'n moment stort er een we reld voor je in. Het is echt een vre selijk gevoel op zo'n manier de Ronde te moeten verlaten. En het zat Kelly tol nu toe toch al niet mee. Maar de een zijn dood is de an der zijn brood. Het vertrek van Kelly en de opgave van twee an dere sprinters, Wojtinek en Ca- poit, verhoogt nu natuurlijk de kansen van Jean-Paul van Pop- pel op de groene trui. Die presta tie mag zeker niet onderschat worden. Na het tijdperk Jan Janssen is er immers geen Neder lander meer in het groen in Pa rijs aangekomen. Het is bepaald geen pretje om elke dag voor die punten te moeten sprinten. WelLf risico's je loopt in zo'n mass sprint, hebben we immers gisi, ren nog gezien. Ik voorzie dat er nog heel vé^'^l renners volgen die Parijs niet 10*— len. Tot nu toe is het aantal u vallers nog maar kinderspel. j ben er van overtuigd dat er, ni de enorme verschillen die er nu zijn in het klassement, ook grc renners zijn die een inzinkii zullen krijgen. Er is immers nï mand van de favorieten nat Frankrijk gekomen om zich t vijfentwintig minuten te latt rijden, maar ik verwacht dat d: verschillen er wel zullen komeri Met name de Colombian^ gaan nog een enorme rava<f*f\ aanrichten. Je zag het zaterda f al even. Herrera en Parra we'"** den plotseling springlevend toe» Em de aankomst ietwat omhoo ging. Ze hebben ongetwijfeld het een en ander in petto, macJT[ ook Delgado en die Mexicaan Rc I oul Alcala acht ik nog tot verrai B sende dingen in staat. Alcala, di zaterdag heel mooi meesloop me die kopgroep, kan beter klimmecftE dan menigeen denkt. Ik kan /iefoen( goed begrijpen dat Roche ue^chE schrik heeft van wat nog gaat kogeh< afge Want hij is er natuurlijk noff^- lang niet. Ik heb uitgerekend daPez de renners qua af te leggen kilo^m meters nog niet eens op de hel/£.uJ; zijn van wat ze tot Parijs no(Psl moeten doen. Vooral de eerste da gen in de bergen zal Roche zijn Z hoofd koel moeten houden, uoorvel' zover dat in die hitte tev.minstegoe mogelijk is. Want zodra zijn coii-tria currenten in de gaten krijgen dat Joi hij aan zichzelf begint te twijfe-On len, zullen ze er onmiddellijk uanpei profiteren. Maar de prognose die Gr ik aan het begin van de Ronde heb gemaakthandhaaf ik voor- j lopig. Roche is en blijft nog steeds z\c mijn favoriet. gfc HENNIE KUIPER pli all BORDEAUX (GPD) - Tevreden maakte een handvol kanshebbers gisteren in Bordeaux aan de vooravond van de eerste Pyreneeën-rit de balans op. Heel wat concurren ten koesteren al minder illusies dan bijna twee weken ge leden bij de start in West-Berlijn en de eerste bergrit moet nog komen. Een schone opruiming van lastposten, was de eerste reactie na de tijdrit in Futuroscope. Inmiddels ech ter sijpelen onheilspellende verklaringen van de kanslo zen door, die de favorieten zouden moeten verontrusten. Van Luis Herrera met name, de Colombiaanse klimmer die een wanhoopsactie heeft aangekondigd. Elliott verdient voor hele ploeg BORDEAUX (ANP) - In twaalf da gen Ronde van Frankrijk verdien de de Engelse ploeg niet meer dan 16.000 francs. Een slordige 5000 gulden. Malcolm Elliott, dit jaar winnaar van de Milkrace, heeft gis teren langs de Dordogne een einde gemaakt aan de Engelse armoede. Bij vier tussensprints verdiende hij 40.000 francs, in een ochtend ruim twee en een half keer zo veel als zijn hele ploeg in twee weken. El liott had nog kracht over voor een sterke eindsprint in Bordeaux. Hij werd derde na Phinney en Van Poppel. Niet eens meer om de Tour de France te winnen, want de realisti sche „Lucho" ziet het heilloze van die doelstelling met een achter stand van zestien minuten ook wel in. Nee, hij wil zijn gezicht redden na de 90 kilometer lange kwellende rit tegen de klok, die hem vrijdag terugwierp tussen de figuranten in de algemene rangschikking. „Het enige wat ik nu nog kan doen is verwarring stichten. Als ik tenmin ste herstel van de inspanning, die ik heb geleverd. In ieder geval ben ik het aan mijn stand verplicht om te vechten voor wat ik waard ben". Het was dè verklaring voor zijn aanval, zaterdag bij Chaumeil. Weliswaar minuten na de finish van een grote kopgroep, waaruit Martial Gayant uit de ploeg van Cyrille Guimard als nieuwe gele truidrager tevoorschijn kwam, en zelfs nog achter een jachtgroepje sprong hij met zijn ploeggenoot Fabio Parra weg uit het peloton. Samen pakten ze dertig seconden van hun achterstand terug. Kinder spel op een kleine heuvel, maar als Herrera de kans heeft, gebeurt dat straks in Pyreneeën en Alpen met minuten. Hoewel hij nog lichtjaren verwijderd lijkt van zijn droom, een Tour de France-zege, schept hij er genoegen in zijn sterkste ei genschappen nog dit jaar te accen tueren. Na de tijdrit, bedoeld als valkuil voor de klimmers, concludeerde Herrera dat hij niet in de beste vorm naar West-Berlijn was geko men. „Na de Ronde van Spanje heb ik de mazelen gehad, een auto ongeluk en andere toestanden. Ik ben drie weken niet met mijn hoofd bij het wielrennen geweest. De voorbereiding had beter kun nen zijn", geeft hij toe. De span ning en opwinding (na zijn triomf in de Vuelta kreeg hij onder meer permanente politiebewaking na bedreigingen, hetgeen hij nu ech ter ontkent) braken hem op. Ver twijfeld moet hij op zoek naar eer herstel. De bolletjestrui voor de ze ge van het bergklassement is een mogelijkheid, maar in opstand ko men tegen het establishment van het peloton, spreekt meer tot de verbeelding. Zonder leiding in de groep, die zelfs de speelsheden van Cyrille Guimard tolereert, zijn de Colom- bianen in staat om paniek te zaai en. De afgelopen jaren trok Ber nard Hinault strak aan de teugels als de Zuidamerikaanse klimmer- tjes uit de band dreigden te sprin gen. In 1985 palmde hij Herrera in met beloftes op het bergklasse ment, vorig jaar liet de Breton hen al op de vlakke trajecten tot het ui terste gaan, waardoor hun krach ten gesloopt waren op het moment dat de cols opdoemden. Een gege ven, waartegen ze zich ditmaal hebben kunnen wapenen, al blijkt dat niet uit hun huidige stand in het klassement. Met een aantal redelijk geklas seerde klimmers, zoals Robert Mil- Trui verwissel! d nc van eigenaar S ti< tv LAHNSTEIN (SID/DPA) - Net a h< in de Tour de France verwisselt c d< gele trui in de Ronde van Rijnlar ir Palts voor wieleramateurs nog v, eens van eigenaar. De Zwitser S verin Kurmann droeg gisteren b leiderstricot, dat hij een dag eerdi d had overgenomen van de Po' v Mierzejewski na de door de Dee Peter Meinert Nielsen gewonne vijfde rit. Het afgelopen weekeind werd in Lahnstein besloten met c 1 Rus Arvi Tammesaloe als klass- mentsleider. Net als Kurmann ee etmaal eerder behoorde de 23-jar ge student aan de militaire acadi mie van Moskou tot een kopgroe) die het peloton op voldoende a stand hield. Oud-wereldkampioe Uwe Raab sprintte naar de ritzegt Het was een on-Nederland weekeinde op de hellingen van di heuvels in het Moezel-dal. De ren ners van bondscoach André Bos kamp hadden het zwaar en eindig den in het achterveld. In de 26 mar sterke kopgroep, die zich halver wege de 152 kilometer lange zesdi etappe had gevormd, reed geer Nederlander. De Russen en Oost duitsers controleerden de wed strijd, hetgeen ook tot uitdrukking kwam in het algemeen klassement waarin Tammesaloe Mierzejewski en de Oostduitser Kummer achter zich heeft. Het Nederlandse wielerteam is gisteren derde geworden bij de ploegentijdrit van de wereldtitel strijd .voor junioren in Bergamo. Het viertal, bestaande uit Maarten de Bakker, Robert van der Vin. An- toine Lagerweij en Gerard Kem per, was in de wedstrijd over 74 ki lometer ruim drie minuten langza mer dan titelverdediger Italië, dat de ploegentijdrit won. De Westduitse Jutta Niehaus met de beker die behoort bij de winst in de vierde etappe (foto ap> BORDEAUX (AFP/ANP) - Mo nique Knol heeft maar 73,5 ki lometer in de gele trui door Frankrijk mogen rijden. De Ne derlandse, die de leiderstrui na de tweede etappe van de Ronde van Frankrijk om de schouders kreeg, moest het tricot zaterdag na de derde rit al weer afstaan aan winnares Roberta Bonano- mi. De Italiaanse slaagde er lan ger in de gele trui vast te hou den. In de door de Westduitse Niehaus gewonnen vierde etap pe, van Castillon-la-Bataille naar Bordeaux, versloeg zij in de eindsprint de Francaise Jeannie Longo. Voor de tweevoudige wereld kampioene 1986 waren de eer ste, vlakke ritten in de Tour de Feminin rfodig om zoveel mo gelijk afstand te nemen van de Italiaanse Maria Canins. De Francaise weet dat zodra de bergen in net zicht komen, zij vrijwel kansloos is tegen de Ita liaanse huismoeder. Maar Lon go slaagde in de eerste week niet in haar streven. Nog voor de eerste cols moeten worden bedwongen, kijkt zij al tegen een achterstand van twaalf se conden aan. Voor de Nederlandse ploeg verliep het eerste gedeelte van de derde Ronde van Frankrijk voor vrouwen redelijk succes vol. Monique Knol slaagde er in niet alleen een etappe te win nen maar mocht ook enige tijd in het geel rijden. In de algeme ne rangschikking is Nederland se beste klassementsrijdster Heieen Hage dertiende. lar en Urs Zimmermann, is de kans aanwezig dat Herrera in zijn en thousiasme om zijn gezichtsverlies tot het uiterste te beperken, ande ren op sleeptouw neemt. In een po ging alles of niets te spelen kunnen zij gebruik maken van zijn kwali teiten, waardoor deze Tour de ko mende twee weken nog gekke din gen te wachten staan. De bizarre ontsnapping van zaterdag was daar al een voorbode van, hoewel de ge le trui van veldrijder Martial Gayant verder van ondergeschikt belang was. En terwijl er een ge heimzinnig glimlachje om zijn lip pen speelt, zegt Herrera met zijn hoofd uit het autoraampje: „Wat BORDEAUX (GPD) - Met gebo gen hoofd kwam hij in zijn hotel aan, de Nederlandse groene trui drager Jean-Paul van Poppel. Vol schuldgevoel over de valpartij, die hij samen met Teun van Vliet mij in de tijdrit is gebeurd, hoort oorzaakte in de laatste kwart kilo bij het leven van een renner. In de bergen, de Pyreneeën en de Alpen, zullen er anderen zijn die treurig naar hun hotelletjes gaan". Petra Grimbergen alsnog naar WK RIJNSBURG - Wielrenster Petra Grimbergen uit Rijnsburg is door de keuzeheren van de KNWU uit- verkoeren om deel te nemen aan de wereldkampioenschappen wiel rennen, die in Italië worden gehou den. Petra Grimbergen kreeg op het laatste moment de voorkeur boven Magareth Groen omdat zij op het zware heuvelachtige par cours uit de voeten kan. Met Grim bergen gaan ook Leontien van Moorsel, Renata Heyboer en Wen dy van Unen naar het WK. meter van de twaalfde Tour-etappe in Bordeaux. „Ik schrok me wild toen ik die valpartij achter mij hoorde gebeuren. Want dat was niet de bedoeling. Dat heb ik nog nooit eerder meegemaakt en van avond ga ik meteen bellen hoe het met die jongens is", treurde hij na over het incident. De zondagrit naar de „Neder landse" etappestad draaide uit op een massasprint, nadat uit een kopgroep Gerrit Solleveld van de ploeg Raas wegens materiaaldefect was weggevallen. Een sprint, voor bereid door de equipes van Raas, Gisbers en in aanzienlijk mindere mate die van Boifava, die in de laatste flauwe bocht een dramati sche wending kreeg. De onvrien delijkheden tussen Van Poppel en Teun van Vliet leidden tot de val van de Spanjaard Dominguez, die de Belgen Yvan Vermote en Jos Jacobs meesleurde. Jacobs moest voor onderzoek naar het zieken huis worden gebracht, maar bleek niets te hebben gebroken. Schuldbewust verliet Van Pop pel de finish. Dubbel teleurgesteld, omdat hij de rit had kunnen win nen tegen de Amerikaan Davis Phinney. Maar hij had te diep in zijn reserves moeten tasten, zodat hij kracht te kort kwam en boven dien blokkeerden zijn benen toen hij zich, honderd meter voorbij de plaats des onheils, realiseerde wat hij en Van Vliet hadden aange richt. Van Poppel: „Teuntje, waarmee ik trouwens enorm goed kan op schieten, kwam in de laatste bocht net voor mij uit. Hij dreef me in de richting van het hek. Je kunt dan twee dingen doen: remmen, zodat je kansloos bent, of doorgaan. Ik bleef doorgaan en Van Vliet hing tegen me aan. Op een bepaald mo ment kon ik niet anders dan hem wegduwen. Toen reden ze achter hem tegen z'n wiel". De Westlander bleef er veel lako- nieker onder. „Twee honden vech ten om een been en een derde gaat er mee heen", zei hij. Hij ging er gemakshalve aan voorbij dat Van Poppel in die sprint een bouvier en hijzelf een tekkeltje is. „Daarom", zei Van Poppel, „begrijp ik ook niet waarom hij die streken uit haalt. Hij kan in een massasprint niet van me winnen". Tweevoudig klassiekerwinnaar Van Vliet be streed dat. „Ik heb niet gereden om hem te laten verliezen, maar om zelf te winnen. Van Poppel stond op het laatst alleen. Hij moest in de laatste kilometer veel werk op knappen, waardoor hij geen krat1 meer over had m de sprint. Ir. slotfase demarreerde Adrie var Poel, die werd teruggepakt en n> een de sprint aantrok voor Van Poppel. Ik dacht: daar werk ik niet Jean-Paul van Poppel kon geen tweede rit winnen. Maar de groene trui tot in Parijs behouden is sinds dit weekeinde een serieuze moge lijkheid geworden. Zijn grootste concurrent, Sean Kelly, staakte de strijd en Bruno Wojtinek verdweei ook al van het strijdtoneel. „Of ik een grote kans maak, weet ik nog niet. Ook Thurau is een gevaarlijke kandidaat. In elk geval zal ik van nu af aan proberen om die trui te houden. Ik heb er een doel bij ge kregen", merkte hij op.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12