PORT SpoorptTV 5 D 'Ze jagen atleten het land uit' Raas: 'Ik mag die man gewoon niet' Boze Cooman stapt op tijdens NK atletiek in Leiden Supercombine in de maak tegen Post Koreanen laten van studenten weinig heel Basken zorgen voor onrust in karavaan Weer tegenslag voor Sean Kelly MAANDAG 13 JUL11987 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 een enorm offensief. Met drie ri- toverwinningen (Nijdam, Verhoe ven en Van Poppel) en de groene trui is Jan Raas deze Tour de Fran ce de grote man van de Nederland se vertegenwoordiging. Jan Gis- bers heeft de zijde van de Zeeuw gekozen. Hij vermijdt de laatste da gen heel nadrukkelijk het contact met Post. „Die is zo nerveus, daar blijf ik maar liever uit de buurt", aldus Gisbers gisteren in Bor deaux. Hij herinnerde zich immers maar al te goed de onverwachte woede-uitbarsting van Post vorig jaar tijdens de Ronde van Frank rijk. Gisbers: „We maakten toen wel dagelijks een praatje en stonden op vriendschappelijke voet met el kaar. Tot hij op een dag met Gerard Veldscholten in gesprek was en ik voor de grap zei: 'Zo, sta je weer met een renner van mij te praten'. Ik liep weg en ineens kwam hij achter mij aan. ,Ik zal je eens voor je smoel slaan', riep hij tegèn me en met gebalde vuisten kwam hij op me af. Hij duwde me provocerend opzij, maar ik ben niet zo'n vechter en ben weggelopen". Gemeenschappelijke vijanden drijven in het peloton ploegen vaak naar elkaar toe. Overigens spreken Jan Raas en Jan Gisbers tegen dat hun opvallende samen werking tijdens de jongste Tour de France-ritten het resultaat van goed overleg is. „Als we gemeen schappelijke belangen hebben, zullen we samenwerken en anders niet". Inmiddels ontwikkelt zich ech ter een blok tegen Post, die zelf met de dag zenuwachtiger wordt over het uitblijvende succes en de onbetrouwbaarheid van zijn kop mannen. Nervositeit die zich uit in de wijze waarop hij zijn aanvoer ders laat vallen. Phil Anderson kreeg er deze week al van langs en gisteren in Bordeaux liet hij zich smalend uit over de klimmer Ro bert Millar. Na een opmerking dat de Schot een eenzame indruk maakte, alsof hij geen vrienden had, zei Post sarcastisch: „Millar geen vrienden? En Roche dan... Dat is toch zijn grote vriend. Dat heb je in de Ronde van Italië kun nen zien en dat zie je -hier mis schien wel weer". MAANDAG 16.00-17.55 BRT 1: Ronde van Fran- rijk. Rechtstreeks verslag van de etappe van Bayonne naar Pau. 16.00-18.15 Ned 2: Studio Sport. Wiel rennen: rechtstreeks verslag van de vandaag verreden etappe van Bayon- Tour de France: 13e etappe Bayonne- Néws: auto- en motorsport. door Football Tournement. De wed strijd Engeland-Nederland vanuit het Ahoy-stadion in Rotterdam. 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met Braziliaans voetbal (Gold Cup: Ame- rica-Corinthians). 23.15-23.50 BBC 2: Golf. Open Golf- kampioenschappen. 00.40-01.10 BBC 1: Sports: atletiek DINSDAG 13.00-14.15 BRT 1: Ronde van Frank rijk: rechtstreeks verslag van de be klimming van de Col de l'Aubisque. 13.30-14.15 Ned 2. Studio Sport. Wiel rennen: rechtstreeks verslag van de beklimming van de Col de l'Aubisque News: reportages torsport. 15.00-16.15 Ned 2: Studio Sport. Wiel rennen: rechtstreeks verslag van de etappe van Pau naar Lus Ardiden in de Tour de France. 15.00-16.15 BRT 1: Ronde van Frank rijk: rechtstreeks verslag van de etappe van Pau naar Luz Ardiden. Scheidsrechters dragen anti AIDS-handschoenen ATLANTIC CITY (DPA/UPI) - Bij het zeventiende profgevecht van Olympisch vedergewichtkam- pioen Meldrick Taylor in Atlantic City droegen de ringrechter en de scheidsrechters zaterdag rubbe ren operatie-handschoenen. Op aanwijzing van de sportraad van New Jersey en uit angst voor het AIDS-virus moeten de plaatselijke arbiters zich op die manier beschermen tegen het directe contact met boksers. BORDEAUX (GPD) - Er is een supercombine in de maak tegen de Panasonic-plóeg van Peter Post. Jan Raas, die nu al bij elke gelegenheid probeert zijn voormalige ploegleider dwars te zitten, krijgt er volgend seizoen in de volgerskaravaan hoogstwaarschijnlijk een steunpilaar bij. ankondigde bij de ploeg van Raas inmiddels behoort tot de Zijn trouwe volgeling Cees Priem heeft namelijk de aanbieding op zak om sportdirecteur bij de Ne- ruststokers" in het kamp van Post derlandse equipe Transvemij te omdat hij renners van die ploeg be- worden en zal, gelet op zijn altijd al naderd heeft, kille verstandhouding met Peter Post, zeker niet schromen om bij L voorkomende gelegenheden aan als twee Nederlandse formaties sa- de zijde van Raas mee te vechten in menspannen, zoals het geval is met de al jaren bestaande guerilla tegen de ploegen van Raas en Gisbers. de Amstelvener. Omdat hij ook intern niet Het is bekend dat de equipe, die honderd procent op zijn renners voorlopig nog wordt geleid door kan vertrouwen, wankelt ander- Jules de Wever, een voormalig as- maal het bastion van Neerlands Post die ook al wraak- succesvolste ploegleider. Dat gevoelens tegen de zesdaagsekei- zer van weleer koestert, zal worden verstrekt. Mogelijk nog onvoldoen de om als vierde Nederlandse équi- beslechten. precies waar Raas hem wil hebben. Een oude vete, die nog altijd niet is beslist, wil hij kennelijk volledig pe tot de Tour de France te worden toegelaten, maar zeker krachtig ge noeg om in de klassiekers samen met de SuperConfex-brigade van Raas een blok te vormen tegen Post. De man, die hard aan het onder handelen is over het versterken van de Transvemij-ploeg is Cees Priem, die onlangs zijn vertrek Waarom? Raas: „Ik mag die man gewoon niet. Dat is altijd zo ge weest en dat is nog zo. Er zijn ook kort geleden weer dingen gebeurd, waarvan ik zeg: dat kan absoluut niet. Ik ga niet aan de grote klok hangen wat het is. De opmerkin gen over het afscheid van Joop Zoetemelk, toen hij ons er van be schuldigde dat in een schuur te willen houden, spelen daar een rol bij. Een kleine rol, want er zijn an dere dingen". De eerste tekenen, die op een combine van de nationale équipes van Raas en Gisbers wezen, wer den heel zichtbaar tijdens het Ne derlands kampioenschap in Geul- Ie. Nadat Adrie van der Poel (van de ploeg Gisbers) was ontsnapt, ging Gerrit Solleveld (van Raas) aan het wiel van Theo de Rooy (Post) zitten. Raas: „Ik heb liever dat Van der Poel wint, dan De Rooy. Niet voor Theo de Rooy, maar voor die meneer...". Voor de start van die titelstrijd wilde Raas niet eens op één foto met Post, diens naam spreekt hij zo weinig mogelijk uit. Nog onlangs liet hij aan Belgische verslaggevers weten niet meer van postbode te willen spreken, omdat er een naam in voorkomt die hij niet mag. „Tegen woordig zeg ik altijd: facteur". Nu Raas beseft dat de ploeg van Post wankelt en de ploegleider zelf zijn renners niet meer in de hand heeft, lijkt hij gereed te staan voor n nadat zij het onderspit heeft moeten delven in een woordenstrijd met wedstrijdleider (foto ANP) Nelli Cooman in Bas Zwijnenburg. wel tegen. De AVR-bestuurder, in Leiden actief op het wedstrijdse cretariaat: „Er worden twee dingen door elkaar gehaald. Het contract van Nelli met Turbana en het con tract dat wij als vereniging met Turbana hebben afgesloten. Dat ligt ter goedkeuring bij de KNAU, maar staat helemaal los van het sponsorcontract van Nelli". Zowel Cooman zelf als Martinot en de KNAU heeft geen idee hoe het 'sponsorprobleem' van Neder lands snelste vrouw op korte ter mijn kan worden opgelost. Coo man: „Ik weet alleen dat het zo niet langer kan. Een atleet moet zich al leen bezighouden met hardlopen en niet allerlei zakelijke problemen aan het hoofd hebben. Ik dreig hier de dupe van te worden". Belachelijk Martinot: „Natuurlijk moeten de regels worden nageleefd, maar dan wel consequent en niet willekeurig zoals nu gebeurt. Het is toch bela chelijk dat tien minuten voor de 200-meterfïnale hier op het wed strijdsecretariaat wordt besloten om streng op te treden tegen atle ten met shirtreclame. Daar is nie mand mee gediend. Zo jaag je de topatleten het land uit. Straks lo pen ze alleen nog maar in het bui tenland en stellen de Nederlandse kampioenschappen geen moer meer voor". KNAU-voorzitter Wim de Beer: „We hebben altijd alles door de vingers gezien tot vorig jaar de IAAF (de internationale atletiekfe- deratie red.) richtlijnen heeft opge steld voor de sponsoring van atle ten. Op grond daarvan hebben wij dit jaar reglementen uitgevaardigd en die zijn heel duidelijk: een atleet mag shirtreclame voeren die niet groter is dan 50 vierkante centime ter. Bovendien mag alleen de bond voor een atleet een sponsorcon tract afsluiten, maar er is geen at leet die zich daar aan houdt". Waardoor bondsofficials atleten kunnen verbieden met hun spon- sornaam te koop te lopen. Dat dat bjj internationale wedstrijden nooit en bij nationale wedstrijden met grote willekeur gebeurt, ergert ook De Beer. „Ik vind het belache lijk dat de IAAF zich niet aan haar eigen richtlijnen houdt. Dat zal ik straks op de jaarvergadering in Ro me aan de orde stellen. Ik vind dat we ons gewoon aan de regels moe ten houden. In Nederland gebeurt dat inderdaad ook lang niet altijd, maar nu dat toevallig wel is ge beurd, kan ik kwalijk die wed strijdleider op z'n kop gaan geven. Die man heeft gewoon gehandeld volgens de regels. Dat Nelli Coo man daarvan de dupe is geworden, is jammer voor haar en het pu bliek, maar ze wist welk risico ze liep, want we hebben haar al vaker ter verantwoording geroepen. Ze moet gewoon beseffen dat voor haar precies dezelfde regels gelden als voor anderen". JAAP VISSER Favoriet valt uit met blessure ZAGREB - Klaas Vink en René Stam zullen nog wel eens schreeu wend wakker worden wanneer zij zich de kwartfinale-wedstrijd van het voetbaltoernooi van de wereld studentenspelen voor de geest ha len. Noord-Korea liet gisteren in het Joegoslavische Zagreb geen spaan heel van de Nederlandse stu dentenelf, die met maar liefst 7-0 werden verslagen. In het duel kreeg Noordwijker Klaas Vink een gele kaart en moest de in Leiden studerende FC Den Haag-goalie Stam al na 34 secon den de bal uit het doel halen. Tot de rust wist Oranje de schade tegen de ranzendsnelle Noordkoreanen nog beperkt te houden (2-0), maar daarna gingen de sluizen wagen wijd open: 7-0. LEIDEN (GPD) - Een Rotterdamse importeur van zuid vruchten werd de grootste winnaar van de Nederlandse atletiekkampioenschappen. De man, die handel drijft on der de naam Turbana en optreedt als sponsor van Nelli Cooman, moet zich in de handen hebben gewreven bij de rel rond zijn sprintende 'reclamezuil'. Nimmer zal de naam van zijn onderneming zo vaak over de tong zijn gegaan en zo duidelijk in beeld zijn gebracht als zaterdag in Leiden, waar Cooman boos en verdrietig opstapte. De nationale sprintkampioene, bij afwezigheid van de geblesseer de Els Vader ook favoriet voor de 200 meter, werd vlak voor de eind strijd op de dubbele sprintafstand door een overijverige official aan haar shirtje getrokken. Daar stond de naam van haar sponsor op ver meld en Cooman zou van de Ko ninklijke Nederlandse Atletieku- nie (KNAU) nog geen toestemming hebben gekregen shirtreclame te Cooman, die al eens eerder door de KNAU op de vingers is getikt voor overtreding van de sponsor- reglementen, werd vriendelijk maar dringend verzocht de spon- somaam af te plakken. De wereld kampioene op de 60 meter voelde daar evenwel niets voor en nadat ze wedstrijdleider Bas Zwijnen burg had uitgefoeterd, nam zij de benen om vervolgens in tranen uit te barsten. BORDEAUX (GPD) - De Baski- sche afscheidingsbeweging ETA heeft voor de nodige onrust ge zorgd in de Tour-karavaan. Een commando van de voor autonomie strijdende verzetsgroep had voor 14 juli, wanneer de renners de gro te Pyreneeèn-etappe over de Au- bisque moeten afwerken, een ter reuractie in petto. Dat bleek bij de arrestatie zater dag van de 25-jarige Gabriel 14e Etappe Oloron Sainte Marie AMarie Blanque Arrens X Marsous les 1 /"VBordères nAubisque 105km Ie Soulor Luz Ardiden Mouesca, een van de leiders van de ETA. Hij werd aangehouden toen hij met een gestolen auto, die van een vals kentekenbord was voor zien, bij een verkeerscontrole werd aangehouden. Mouesca was in ge zelschap van een compagnon. Een derde man wist te ontsnappen. In hun voertuig werden niet al leen wapens en munitie gevonden, maar ook enkele documenten waaruit bleek dat men een aanslag op de Tour wilde plegen. Een van de in beslag genomen papieren was een kaart van Zuid-Frankrijk, waarop met een blauwe pen een deel van het traject (in de omge ving van d'Argeles-Gazost) was aangegeven dat de renners dinsdag zullen rijden. Meteen werd de omgeving uitge breid onderzocht door een grote politiemacht, bijgestaan door drie helicopters. Tot dusver is er echter niets verdachts gevonden. In een - na de arrestatie van Mouesca - communique aan het Franse pers bureau AFP deelde de ETA mee dat men ook in de toekomst met gewapende acties aandacht zal blij ven trekken. Inmiddels zijn er uit gebreide veiligheidsmaatregelen genomen, ook al omdat de Franse premier Chirac vandaag een be zoek aan Bayonne brengt. Doodziek Nadat zij op de schouder van haar trainer Henk Kraayenhof had uitgehuild, kondigde Cooman aan voorlopig niet meer in Nederland te willen lopen. „Want ik word doodziek van dat gezeik over mijn shirtreclame. Het is typisch Neder lands om daar moeilijk over te doen. Bij buitenlandse wedstrijden is het geen enkel probleem, maar zodra ik in Nederland een wed strijd loop, is er gelazer. Dezelfde mensen die staan te springen als ik ergens een plak heb gehaald, doen verschrikkelijk moeilijk als ik een shirtje met de naam van mijn spon sor aantrek. Maar ik verdom het om de sponsornaam af te plakken, want het is niet de KNAU die mijn trainingsstages betaalt, maar Turbana". Cooman was zaterdag niet de enige die in de clinch raakte met door de KNAU aangestelde offi cials. Maar merkwaardig genoeg bleken de strenge reclameregels op de tweede dag van de titelstrijd opeens niet meer te gelden. Atleten als Rob Druppers en Han Kulker konden ongehinderd de naam van hun sponsor uitdragen. Druppers: „Ze hebben vlak voor de start van de finale nog wel gezegd dat ik er zo niet bij mocht lopen. Ik heb ge zegd dat ze het maar moesten be kijken". Hetgeen gebeurde, want de 800 meterkampioen werd ver der niet meer lastig gevallen. De dupe In tegenstelling tot Cooman, die gisteren weigerde naar Leiden te rug te keren voor de 100-meter- strijd. Vanavond loopt de Rotter damse in Nice een Grand Prix- wedstrijd en woensdag een invita tiewedstrijd in Barcelona. Of zij daarna in Hengelo de Adriaan Pau- len Memorial zal opluisteren, is nog maar de vraag. Ondanks het dreigement van de organisatoren dat zij Cooman aan het onderlinge contract zullen houden. .Deelnemen in Hengelo gebeurt volgens Kraayenhof alleen als de KNAU deze week het sponsorcon tract goedkeurt tussen Turbana en de vereniging van Cooman, AVR. „Ik dacht dat al was gebeurd", wil de Cooman zaterdag doen geloven, „daarom was ik mij van geen kwaad bewust. Het bestuur van AVR heeft gezegd dat de zaak in orde was". Vice-voorzitter Jean Martinot van de Rotterdamse atle tiekvereniging spreekt dat even- BORDEAUX (GPD) - De Tour heeft zijn eerste favo riet verloren. Gisteren, tijdens de rit van Brive naar Bordeaux, moest de Ier Sean Kelly geblesseerd opge ven. De kopman van de Spaanse KAS-equipe, goed voor een jaarwedde van een miljoen gulden, had een be schadigde aanhechting van het sleutelbeen overge houden aan een val, 57 kilometer na de start. Medische bijstand mocht niet meer baten, ofschoon Kelly het nog wel even probeerde. Zeventien kilometer duurde zijn martelgang, alvorens hij met tranen in de ogen besloot in de bij hem rijdende ambulance te stappen. Voor de boerenzoon uit Carrick-on-Suir verloopt dit seizoen uiterst pechvol. Begin mei moest hij ook al de Ronde van Spanje verlaten, terwijl hij zo dicht bij de eindzege was. Een steenpuist belette hem echter de Vuelta uit te rijden, waarna de Colombiaan Luis Her- rera vrij spel had. Het herstel duurde langer dan in eerste instantie was verwacht. Kelly had eind mei wil len starten in de Dauphiné Libéré, een etappewed- strijd in de Alpen. Hier had hij aan zijn vorm voor de Tour willen schaven. Het is er niet van gekomen. Pas in de Midi Libre, twee weken voor de Tour, kon hij weer de nodige kilo meters maken. Te weinig om in de Tour een woordje te kunnen meespreken. In de proloog in Berlijn en in de lange tijdrit naar Futuroscope kwam de Ier er niet aan te pas, terwijl hij in de twee enige massasprints eveneens blijk gaf van onvoldoende vorm. Zijn positie in het algemeen klassement na zaterdag sprak boek delen, 41e op 10.29 van de kersverse gele truidrager Martial Gayant. Ook het afgelopen jaar kende Kelly trouwens tegen slag. Toen moest hij de Tour de France in zijn geheel la ten lopen nadat hij in de laatste etappe van de Ronde van Zwitserland, tijdens de afdaling van de Oberegg, zodanig ten val kwam dat hij hier een flinke dijbeen blessure aan overhield. moest met een gekwetst sleutelbeen de Tour verlaten (foto ANP) De kans dat Kelly zijn grootste wens - het winnen van de Tour - ooit nog eens in vervulling ziet gaan, lijkt nu uitgesloten. Hij wordt in mei volgend jaar 32 en dat is een leeftijd, waarop de doorsnee wielrenner over zijn hoogtepunt heen is.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11