Leiden en Alphen teleurgesteld Soms hangt het touwtje nog uit brievenbus Rijkspolitie in Sassenheim controleert op verzoek woningen vakantiegangers Aantal overtredingen in Katwijk in '86 gestegen wilt kennismaken? Geen basisgezondheidsdienst met duin- en bollenstreek MISS EN MISTER LAURA ZATERDAG 11 JULI 1987 Will REGIO PAGINA 11 Medische Diensten SASSENHEIM - Veel inbraken die worden ge pleegd in woningen van mensen die met vakantie zijn, hadden op eenvoudi ge wijze kunnen worden voorkomen. Dat is althans de ervaring van wacht meester eerste klasse D.A. Meinders van de rijkspoli tie in Sassenheim. "Je staat er soms van te kijken hoe gemakkelijk het is om een woning van een vakantieganger binnen te komen. Het ontbreekt er nog maar aan dat de waar devolle spullen op de stoep zijn gezet". door Kees van Kuilenburg "Nee dat is geen grapje", ver volgt Meinders. "We hebben wel eens woningen van vakantiegan gers aangetroffen, waarvan zo wel de voordeur als de achter deur openstond en de meest waardevolle spullen zo voor het grijpen lagen. Of dat nu komt omdat veel mensen gespannen zijn als ze met vakantie gaan weet ik niet, maar ze gebeuren. En wij krijgen ermee te maken tijdens onze surveillances". Net als in veel andere gemeen ten kunnen Sassenheimers de politie melden dat ze met vakan tie gaan, waarna hun huis extra goed in de gaten wordt gehou den tijdens de surveillances. Wanneer de bewoners op het bu reau een boekje met tips afhalen om inbraken te voorkomen, kun nen ze meteen vragen of de poli tie tijdens hun afwezigheid eèn oogje in het zeil wil houden. Maar zelfs bij de woningen van die mensen worden nogal eens vreemde situaties aangetroffen. "Men is er dus wel mee bezig, maar het effect soms wel verlo ren", aldus Meinders. "Dan hangt het bekende touwtje voor de kinderen nog uit de brieven bus. En men rekent er vaak ook wat al te veel op dat de buurman of buurvrouw die voor de plan tjes .zorgt en de kat te eten geeft, wel zal opletten". Uit onderzoek van de politie is gebleken dat inbrekers in veel gevallen op een gemakkelijke manier een huis kunnen binnen- woning met goede sloten aan, dan proberen ze al snel de wo ning van de buurman. Als die de voorzieningen niet heeft aange bracht, is de kans groot dat hij wel ongewenst bezoek krijgt, ter wijl zijn buurman daarvan ver schoond blijft". Overigens blijkt uit cijfers el ders dat de actie 'voorkoming in braak' vruchten afwerpt. Zo werd in 1984 in Nijmegen een ac tie gehouden om inbraken te voorkomen, waarbij de politie de woningen controleerde en te vens aangaf wat er moest gebeu ren om de kans op ongewenst be zoek te voorkomen. In één wijk werd het aantal inbraken na die actie zelfs tot nul teruggebracht. Ervaringen die de politie ook el ders bij dergelijke acties heeft opgedaan. Bij de Sassenheimse politie zijn geen exacte cijfers bekend over het effect van de actie 'voor kom inbraak in de vakantie'. "Gevoelsmatig zeg ik dat het aantal inbraken zeker niet is te ruggelopen". Hij bestrijdt echter dat het op die wijze 'dweilen met de kraan open' is. "Doe je er niets aan, dan is het aantal inbraken veel hoger. Daarvan ben ik over tuigd, dus kunnen we het gerust een succesvolle actie noemen", aldus Meinders. Ook het psychologisch effect van een inbraak krijgt de aan dacht. De schrik die bewoners krijgen als ze bemerken dat er in hun huis is ingebroken, moet volgens Meinders niet worden onderschat. "Je hebt er vaak geen idee van hoe mensen een inbraak ervaren. Ook al is er niet meer dan iets onbenulligs weg genomen. Soms zie je de nachten na een inbraak nog heel lang licht branden in zo'n huis. En ook al is dat niet onze taak, als we denken dat het nodig is ma ken we nog eens een praatje met de bewoners en beloven we het huis extra in de gaten te hou den", zegt Meinders. De Sassenheimse politieman raadt vakantiegangers ook aan om kostbare spullen te laten re gistreren. "Na een inbraak weten de mensen vaak bijzonder wei nig over hun spullen. Vaak we ten ze nauwelijks het merk van de videorecorder. Worden er op een gegeven moment ergens spullen aangetroffen, dan is niet vast te stellen waar ze vandaan komen. Als de spullen op kaart gezet zijn en gemerkt, vergemak kelijkt dat zeker de opsporing en wordt de kans om ze terug te krijgen groter". KATWIJK - In 1986 zijn wederom meer overtredingen en misdrijven ter kennis van de politie in Katwijk gekomen. Er werden vorig jaar 7977 overtredingen geconstateerd. Dat is ruim 38 procent meer dan in 1985. Het aantal misdrijven nam met 8,5 procent toe tot 1234 geval len. Opvallend is de sterke stijging van het aantal inbraken in auto's en vaartuigen: dat steeg van 37 ge vallen in 1985 tot 198 gevallen vorig jaar. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1986 van de gemeentepolitie. De opbrengst van het aantal be keuringen steeg vorig jaar met 45 procent: er werd in totaal 262.000 gulden ontvangen. De politie slaagde erin ruim een kwart van het aantal misdrijven op te lossen. Het percentage opgeloste gevallen steeg daarmee flink, want in 1985 werd nauwelijks 19 procent van de misdrijven opgehelderd. Diefstal van onderdelen en zelfs van complete auto's nam ten op zichte van het voorgaande verslag jaar flink toe. Het aantal vernielin gen aan woningen, bedrijven, scholen en andere gebouwen nam vorig jaar 1986 af: met 33 procent tot 210 gevallen. Er deden zich in Katwijk vorig jaar 666 aanrijdingen voor, waar van twee met dodelijke afloop. Het aantal doorriiders na aanrijdingen steeg van 102 tot 120. Slechts 16 van de doorrijders konden nader hand worden aangehouden. In acht van de 666 aanrijdingen bleek er alcohol in het geding. Dat was in 1985 nog bij 36 ongevallen het geval. Het aantal chauffeurs dat bij verkeerscontroles werd be trapt met te veel op bleef evenwel vrijwel gelijk: 71 tegen 72 in 1985. Het aantal automobilisten dat werd bekeurd voor te hard rijden steeg ook flink: van 782 in 1985 tot 1338 vorig jaar. De politie heeft vorig jaar veel aandacht besteed aan het verwer ven van meer inzicht in de cultuur en leefgewoonten van minderhe den. Alle korpsleden hebben een instructieprogramma gevolgd. Verder werd een tweede ambte naar belast met zaken die vreemde lingen betreffen. Het 'minderhe- denproject' werd besloten met een discussie-avond die door vertegen woordigers van minderheidsgroe pen werd bijgewoond. Tot 1 augustus van het vorig jaai werkten twee pedagogen op hel Katwijkse politiebureau aan eer hulpverleningsnotitie waarin on der meer wordt ingegaan op de be handeling van mindeijarigen dooi de politie. Deze notitie is inmiddek aangeboden aan burgemeestei C.A. Bos. <s=sr Dat wil iedereen. Daarom houden wij u d.m.v. 'DE STROOK' op de hoogte van ons doen en loten. Eén blik in 'DE STROOK' en u weet waar u ons kunt ontmoeten. Vandaag b.v. op de Leidse weekmarkt, morgen op de Leidse Lakenfeesten, dinsdag op de weekmarkten in Leiden-zw en Rijnsburg en woensdag op de markten in Alphen en Ter Aar. Tot ziens! WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD je huis geen burcht maken, komen. Dat is uiteraard niet al leen in Sassenheim het geval, maar ook in andere plaatsen. Veel sloten kunnen op een kin derlijk eenvoudige wijze met een schroevendraaier worden open gebroken. Uit cijfers blijkt dat woningen vooral via de achter kant worden binnengedrongen. Daar staan de daders niet in het volle licht en kunnen ze over het algemeen rustig hun gang gaan. In Sassenheim heeft het voor komen van vakantie-inbraken al enkele jaren de aandacht van de politie. De woningen van vakan tiegangers worden, voor zover de politie daarvan op de hoogte is uiteraard, niet alleen overdag maar ook in de nachtelijke uren in de gaten gehouden. Tips In het boekje met tips dat de politie verstrekt wordt aangege ven hoe kan worden voorkomen dat ongewenste gasten een be zoek aan de woning brengen tij dens de afwezigheid van de eige naar. Zo wordt erop gewezen dat het huis er - ook al zijn de bewo ners enkele weken afwezig - be woond moet uitzien. Dat bete kent dus dat er geen stapel kran ten in de brievenbus moet zitten, geen openstaande koelkast in de keuken te zien moet zijn en dat niet elke avond hetzelfde lampje op hetzelfde tijdstip moet gaan branden. Ook moeten de gordij nen natuurlijk niet de hele dag dicht zijn. De politie vraagt vakantiegan gers om nog voor ze vertrekken de sloten te vernieuwen en daar voor in de plaats zogenaamde 'genormaliseerde' sloten te laten aanbrengen. "Je hoeft van je huis geen burcht te maken, maar je kunt wel de kans veel kleiner maken dat er bij je wordt inge broken", geeft Meinders aan. De politie adviseert ook om waardevolle spullen niet in huis achter te laten, maar op te bergen in een safe. Volgens Meinders verloopt de ze vakantieservice van de politie redelijk succesvol. "Tijdens de controles van de opgegeven pan den, constateren wij dat er in veel gevallen gebruik is gemaakt van het boekje met de tips". Con stateert de politie bij die contro les dat de handleiding niet goed is opgevolgd, dan wordt er een rapport opgemaakt dat na terug komst van de vakantie aan de be woners wordt overhandigd met het verzoek om er een volgende keer toch maar wat beter op te letten. "We kunnen natuurlijk* niemand verplichten om dure sloten aan te brengen, maar we kunnen er wel op wijzen dat een inbraak tot veel hogere kosten kan leiden". Toch blijkt niet iedereen ge neigd de tips op te volgen, terwijl men wel is geïnteresseerd in ex tra controle door de politie. "Soms lijkt een woning wel op een etalage van een antiekzaak, die bovendien nog op een ge makkelijke manier is binnen te komen. Ondanks de tip om de deursloten te vervangen door steviger exemplaren, zitten de gemakkelijk open te breken slo ten er nog in. Dan vraag je na tuurlijk om moeilijkheden", zegt Meinders. Volgens de Sassenheimse poli tieman zijn negen van de tien vakantie-inbraken gelegenheids inbraken. "Treffen de dieven een gevestigd wordt nog binnen die stuurgroep ter sprake gebracht. Teunissen: "We zullen eerst alie ge meenten vragen wie daarvoor be langstelling heeft. Vervolgens moet goed worden gekeken naar de bereikbaarheid". LISSE - De gemeenten in de duin- en bollenstreek zetten vermoedelijk een ge heel zelfstandig opererende basisgezondheidsdienst (BGD) op poten. De betrok ken gemeenteraden krijgen binnenkort een voorstel in die richting voorgeschoteld. Verregaande samenwer king tusen de duin- en bol lenstreek en de Leidse en de Alphense regio is daar mee van de baan. Het instellen van BGD's wordt op grond van de Wet Voorzieningen Gezondheidszorg verplicht ge steld. De diensten zullen zich met tal van taken bezighouden, zoals het bestrijden van infectieziekten, het bevorderen van de hygiëne en het verlenen van bijstand bij even tuele rampen. In de duin- en bollenstreek is maandenlang gediscussieerd over de vraag op welke wijze BGD in deze regio gestalte moet krijgen. Deze week heeft het dagelijks be stuur van het samenwerkingsor gaan duin- en bollenstreek (SDB), waarin tien gemeenten zijn verte genwoordigd, besloten een eigen BGD in het leven te roepen. Dat besluit is genomen na advies te hebben ingewonnen bij de diverse colleges van burgemeester en wet houders in de streek. Aanvankelijk stelden Valken burg, Rijnsburg en Lisse zich enigszins terughoudend op. Vol gens P.A.C. Teunissen, binnen het SDB portefeuillehouder voor ge zondheidszorg, hebben Lisse en Rijnsburg intussen besloten zich bij de meerderheid aan te sluiten. "Ik verwacht dat 'ook Valkenburg zal volgen", aldus Teunissen. Teleurgesteld In de Leidse en Alphense regio, die wel tot samenwerking bereid zijn, is intussen teleurgesteld ge P.A.C. Teunissen: "Valkenburg Zal Wel VOlgen". (foto Wim Dijkman) reageerd op het voornemen van ge meenten in de duin- en bollen streek om zelfstandig een BGD op te zetten. F.J. Kuijers, voorzitter van de portefeuillehouders ge zondheidszorg Leiden e.o., schrijft in een brief aan het algemeen be stuur van het SDB dit besluit 'zeer te betreuren'. Kuijers, die de brief mede na mens het Intergemeentelijk Over legorgaan Rijnstreek (IGOR) heeft verstuurd, vreest dat het besluit de ontwikkeling van de gezondheids zorg in Zuid-Holland noord nade lig zal beïnvloeden. In zijn schrij ven wijst hij er onder meer op dat de kosten alleen maar hoger zullen uitvallen wanneer de regio's ge scheiden opereren. Bovendien zou naar Kuijers idee bij verregaande samenwerking een aantal nieuwe grootschalige pro jecten onder de paraplu van de door hem gewenste BGD kunnen vallen. Hij noemt in zijn schrijven als voorbeeld taken op het gebied van rampenbestrijding, het tegen gaan van geslachtsziekten en de aids-problematiek. "Door het be sluit van de SDB gaat de kans ver loren om deze taken dichter bij de burgers te brengen", aldus Kuijers in zijn brief. Herschikking Burgemeester M. Paats van Al phen aan den Rijn, woordvoerder namens het IGOR, voegt daaraan toe dat het onderbrengen van de jeugdgezondheidsdienst bij de BDG's nu moeizamer zal verlopen. De jeugdgezondheidsdienst (waar onder de samenwerkende schoolartsen vallen) is momenteel is diverse kringen opgedeeld. Als de duin- en bollenstreek een eigen BGD opricht, valt aan een her schikking van die kringen niet te ontkomen. C. Breemer-ter Stege van de GG en GD in Leiden betreurt het even eens dat de samenwerking tussen Leiden, Alphen en de duin- en bol lenstreek niet tot stand is geko men. "Temeer daar dit tijdens al onze eerdere gesprekken toch steeds het uitgangspunt is ge weest". Ook hij spreekt de vrees uit dat bepaalde grootschalige pro jecten niet kunnen worden opge pakt. Breemer-ter Stege sluit boven dien niet uit dat de duin- en bollen streek op langere termijn alsnog aansluiting zal zoeken bij Leiden en Alphen vanwege de kosten. "Wij zitten dan met de gebakken peren. Want in dat geval moet er opnieuw een reeks van afspraken worden gemaakt. Niet dat wij straks tegen samenwerking zijn, maar je kunt natuurlijk beter maar direct tot overeenstemming ko men", aldus de zegsman van de GG en GD. Samenwerking Volgens Teunissen moet het mo gelijk blijven om bij diverse groot schalige projecten tot een bepaalde vorm van samenwerking te ko men. "Daarvan zijn wij ook een groot voorstander", aldus de porte feuillehouder voor gezondsheid- zorg binnen het SDB. Teunissen wijst er evenwel ook op dat wanneer de gemeenten in de duin- en bollenstreek zelfstan dig een BGD op poten zetten er een 'kleine dienst' ontstaat die meer meer grip op het geheel zal hebben. Hij voegt eraan toe dat een en ander ook bestuurlijk veel over zichtelijker is. "De portefeuille houders gezondheidszorg hebben nu al geregeld overleg met elkaar. Dat blijft straks zo, alleen krijgt het een iets andere status. Als wij tot samenwerking met Leiden en AJ- phen overgaan, moet een bestuur worden gevormd uit vertegen woordigers van 27 gemeenten. Dat wordt dan een zeer bureaucratisch orgaan", vermoedt Teunissen. Volgens de Noordwijker hoeft een eigen BDG in de duin- en bol lenstreek ook nauwelijks tot hoge re kosten te leiden voor de deelne mende gemeenten. Teunissen be cijfert dat de gemeenten in de duin- en bollenstreek in de huidige opzet ongeveer 25.000 gulden extra kwijt zijn. Hij verwacht echter dat door het doorvoeren van bepaalde bezuinigingen dat bedrag mogelijk lager kan uitvallen. Het SDB wil nog in de maand september bij het rijk een subsie- verzoek. Een speciale stuurgroep binnen de SDB moet, als de ge meenteraden eenmaal officieel hebben ingestemd met het oprich ten van een BGD in de streek, zich verder bezighouden de uiteindelij ke oprichting en het invullen van de verschillende taken. Ook de vraag in welke gemeente de dienst uiteindelijk zal worden ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeuwen, Fagelstraat 31, tel. 218668, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: H. J. Klaassen, Zwa- nenzijde 27, tel. 213546. zo 8 uur tot 24 uur: G.A.E. Nering Bögel, tel. 124403. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jurgens, Heren gracht 116, tel. 125820, spreekuur: Burg- gravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur D. van Wingerden, Boshuizerkade 31, tel. 310047. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Kanter, teL 171687, spreekuur: Meloenstraat 39. Groep 5 - Schaefer, J asperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: D, Hammerstein. tel. 720936, spreekuur: Robijnstraat 2b. zo 8 uur tot 24 uur: J. Reinders, G.Brandstraat 29, tel. 760947. Leiderdorp za en zo: M.B. Landsmeer, Grotiuslaan 57, tel. 413913, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10, tel 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.J. Voor zaat, Jan Campertlaan 20, tel. 176867. Voorschoten za: A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo: L. Prescott, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, tel. 10838. Wassenaar za: G.Th.J.M. Schaepman, tel. 14561, spreekuur om 12.00 uur; Van Zuylen van Neijeveltstraat 42. zo: M.H. van Tolingen Sr., tel. 78303, spreekuur om 12.00 uur: Weteringlaan 4. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 10 tot vr 17 juli door: Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Ros molen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Stevenshof. Petr. Moensweg 56, Leiden, tel. 313234. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: E.A. Copper, Rijnsburgerweg 48, Lei den, tel. 071-172828. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts de Mir\jer telefo nisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. Dienst in eigen praktijk: W. Kuiters, Ho ge Rijndijk 38. Leiden, tel. 125215. Voorschoten-Wassenaar B.P. Hazenberg, Santhorstlaan 39-41, Wassenaar, tel. 01715-15535, spreekuur; 17.30-18.00 uur LEIDSE GEWOND - Bij een ver keersongeval op de kruising van de afrit van de rijksweg Den Haag- Amsterdam en de Haarlemmer- straatweg in Oegstgeest is een in woonster van Leiden gewond ge raakt. De bestuurder van de auto waarin de vrouw zat, verleende geen voorrang aan een Oegstgees- ter automobilist. De Leidse is met lichte verwon dingen overgebracht naar het Eli- sabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. ALPHEN AAN DEN RIJN - Onder aanvoering van Wil Verkerk en Poedel van Dam, de miss en mister van dit jaar, trok gistermiddag voorlopig weer voor het laatst de Laura-karavaan door het centrum van Al phen. De intocht, die vorig jaar door een gebrekkige organisatie in duigen viel, trok weer veel bekijks. De bloemenverkopers voeren er wel bij. De veertigste fietsvierdaagse was op alle fronten succesvol. De invoering van de zestig kilometertocht bleek een gouden greep. Mede door het doorgaans aan gename fietsweer deed. een recordaantal van ongeveer 1700 rijwielenthousiasten aan de oudste Nederlandse fietsvierdaagse mee.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11