Polio de wereld uit met 'n simpel prikje Strijkijzer, schaar en mesje genoeg om te 'fineren' Laserstralen als heilzame genezers VISSPORT Grote visrijkdom bij natuurlijk evenwicht Zaagtafel met een kantelbaar blad 1 VRIJE TIJD Variabele geleider EZONDHEID- Kindersterfte door infectieziekten komt in Nederland niet meer voor DOOR BRAM VAN LEEUWEN gepresenteerd, uit de tent laat lokken. Het viswater waarover ik het zoéven had is helaas inmiddels ten prooi gevallen aan de stads uitbreiding. In een paar jaar tijd is er snoekstand er schrikbarend teruggelopen. Het is nog nauwe lijks interessant om er een kunst aasje doorheen te slepen. Het is voor mij het zoveelste bewijs dat vooral een roofvisstand zeer voorzichtig beheerd moet wor den. Als er op een klein viswater een paar mensen komen, die er behagen in scheppen om gevan gen roofvis te doden of mee naar huis te nemen kan het in een paar jaar gebeurd zijn. Het na tuurlijk evenwicht is dan verbro ken en kan heel moeilijk worden hersteld. Daarom nog eens een pleidooi om alle roofvissen die worden gevangen direct terug te zetten. En dat geldt vooraal voor wate ren van kleine omvang. Kijk, het is beslist niet erg als u op een groot water een flinke snoek baars vangt en die neemt u mee om er thuis flink van te smullen. Maar er zijn ook hengelaars die als ze er zes vangen, die ook alle zes mee naar huis nemen. En dat laatste is domweg roofbouw ple gen op eigen viswater. Zo zijn er in de loop der jaren al heel wat prachtige visstekkies - om het eens hard te zeggen - naar de donder geholpen. elkaar stoot, daarna komt nog de klus van het fijn opschuren, lakken enz. De moderne opvolger van klas siek houtfineer is voorgelijmde kunststoffolie, in grote breedten per rol verkrijgbaar, zodat je zelfs een deur naadloos kunt beplakken De lijmlaag bestaat uit een droge stof die onder invloed van warmte smelt. Die warmte levert de dood gewone strijkbout, waarmee ook een onervaren doe-het-zelver zelfs een groot oppervlak zonder blazen kan afwerken. - Let er bij het aanbrengen van de folie op dat de strijkbout niet te heet is en dat hij steeds heen en weer bewogen wordt, om schroei plekken te vermijden. - Zorg ervoor dat de ondergrond schoon, stof- en vetvrij is, zodat de 'hotmelt-lijm' goed kan hechten. - Als de folie op een geverf opper vlak wordt aangebracht, moet dit eerst volkomen dof geschuurd en ontstoft worden. - Knip het vereiste stuk met en kele centimeters overmaat in leng te en breedte. - Zodra de lijm is afgekoeld (en dat gaat snel) kunnen de overste kende randjes met een scherp mes je worden weggesneden. Behalve deuren kunnen ook keukenkastjes, tafelbladen en tal rijke andere meubels snel en zon der problemen worden gereno veerd. De folie is verkrijgbaar in enkele houttingen en in de kleuren wit en grijs. Behalve uiterst mak kelek verwerkbaar is dit materiaal, vergeleken met het conventionele fineer, ook economisch: het komt per vierkante meter op ongeveer 17 gulden. In veel doe-het-zelf-zaken is het verkrijgbaar. SLEUTELEN - Een als cadeautje vermomde verzameling van aller lei spullen die bij onderhoud en re paratie van de auto te pas komen, zit in de 'Auto-Kado-Set' van Ala- bastine. Er zitten elf produkten in: o.a. shampoo, cockpit-spray (laat het auto-interieur naar nieuw rui ken), smeer-, roestwerings- en vochtverdrijvingsspray, anti-con- dens (met doekje), autoplamuur (met spatel), roetsvTeter en -be schermer en een borstelkwastje. Ook voor diverse klusjes in huis, aan de boot, de caravan, de fiets enz. komt een van de dingen ooit wel eens goed te pas. Het is al weer wat jaartjes gele den dat ik door bijzondere om standigheden in de gelegenheid werd gesteld om af en toe een hengeltje uit te gooien in een pol dergebied waar niet of nauwe lijks werd gevist. Het water was verpacht aan een of andere rijke kerel die er hooguit enkele ma len per jaar met een paar vrien den naar toe trok, er een paar uur een visje ving en dan weer ver trok. In dat water heerste dus nog een natuurlijk evenwicht. Het voorbestaan van roofvis als snoek en baars (snoekbaars trof je er niet aan) werd bepaald door de hoeveelheid beschikbare prooivis, de al dan niet gunstige omstandigheden om zich voort te planten (afhankelijk van tem peratuur en geschikte paaiplaat- sen) en het risico om door soort genoten te worden verslonden. Het poldergebied bestond uit enkele diepere sloten die een me ter of vijf, zes breed waren, en een diepte hadden tot ongeveer een meter in het midden. In de zomer en het begin van de herfst kon je er vrijwel niet vissen om dat de sloten dan vrijwel geheel waren dichtgegroeid met water planten. Echt vissen bleef dus beperkt tot de wintermaanden en het vroege vooijaar. Behalve die diepere sloten wa ren er ook nog flink wat ondiepe slootjes die afhankelijk van de neerslag of de werking van het gemaal een centimeter of 40 tot 60 water bevatten. En in die slootjes viste ik met een kennis. Als een soort erecode gold dat we geen levend aas gebruikten, maar uitsluitend spinners die waren voorzien van een enkele haak. We wilden op die manier voor komen dat er vissen te diep zou den worden gehaakt. Tijdens de vissessies die ik in dit stukje on gerepte natuur doorbracht zijn me een paar dingen bijgebleven. In de eerste plaats was dat de vis rijkdom die zich in dergelijke wateren ophield. Ik heb het meegemaakt dat we lopend over een afstand van hooguit honderd meter achter el kaar zo'n zes of zeven snoeken en snoekjes haakten. Op nauweli- ijks enkele decimeters water dus. Op ieder bochtje, bij elke kruising, bij iedere omgewaaide boom of ander obstakel in het water was het raak. Tenminste op bepaalde dagen. Want er waren ook dagen bij dat we ondanks de wetenschap dat er erg veel roofvis huisde toch maar een enkele snoekje of baarsje konden vangen. Wat we ook probeerden. Het heeft me in de overtuiging gesterkt dat de vis perioden heeft waarop hij ex tra actief is en dat men ze dan goed kan vangen. Maar er zijn ook momenten waarop de vis volkomen apathisch is, stil op de bodemn rust en zich door geen enkel aas, hoe aantrekkelijk ook Zes, zeven snoeken en snoekjes op een afstand van 100 meter. Houtfineer wordt nog maar door enkele doe-het-zelvers gebruikt, dat zijn de echte 'professionals'. Dit materiaal is dan ook in vrijwel geen en kele doe-het-zelf-zaak meer te koop. Je kunt het alleen nog vinden bij de gespecialiseerde vakhandel. Voor de gemiddelde klusser is het te lastig verwerkbaar: je moet zo wel het fineer als de ondergrond met lijm instrijken en dan maar zien dat je 'blazen' (luchtbellen) vermijdt of wegwerkt, en datje ba nen van het alleen in smalle banen verkrijgbare fineer naadloos tegen Een slimme oplossing om van een handcirkelzaag een stationaire Sommige fabrikanten van handcir kelzagen leveren ook een 'zaagta fel', waarmee van dit gereedschap een stationaire cirkelzaagmachine gemaakt kan worden. De afmetin gen daarvan zijn meestal vrij be perkt. Veel ervaren doe-het-zelvers knutselen zelf aan hun werkbank een voorziening om de handcirkel zaag vast te kunnen opstellen, zo dat het zaagblad (al dan niet in hoogte verstelbaar) boven het werkbankblad uitsteekt. Zo'n con structie vergroot het aantal toepas singsmogelijkheden van de machi ne aanzienlijk. machine te maken, komt van de Duitse 'hulpstukken-ontwerper' Wolfcraft. Het is de Variotec, een robuuste van gegalvaniseerd staal gemaakte 'bok', met een werkblad- oppervlak van ongeveer 62x56 cm. Het originele idee achter deze zaag- bank is dat het blad 180 graden kantelbaar is. Om de machine in te spannen hoefje dus geen duik on der de tafel te doen. Behalve een zaag kan er trouwens ook een de- coupeerzaag, een boormachine of een bovenfreesmachine in ge plaatst worden. Zonder machine is de Variotec overigens ook nog een handige (extra) werkbank, bijvoor beeld als je grote stukken plaatma teriaal te verwerken hebt. De prijs van de Variotec is 259 gulden. Van een handcirkelzaag kun je nu op simpele wijze een 'vaste' afkort/ verstekzaagmachine maken. De nieuwe Variocut 60 van Wolfcraft is opgebouwd uit een grote grond- plaat (68x60 cm) die aan de achter zijde een aanslag heeft, en een uit twee metalen rails gevormd gelei- demechanisme waarin vrijwel elk type cirkelzaag vastgeklemd kan worden. Dat railsysteem kan via een draaipunt onder elke hoek tus sen 0 en 45 graden versteld wor den. Het apparaat wordt in losse de len geleverd, maar het monteren is een eenvoudig karwei. In de DHZ- winkel e.d. is de Variocut te koop foor f215,-. Met het kantelbareblad hoefje geen duik onder de tafel meer te nemen om de machine aan te spannen. (Foto gpd> Kunstfolie, de opvolger van fineer, is gemakkelijk aan te brengen. (foto GPD) Generaties lang is de mens ge teisterd door infectieziekten. Tallozen overleefden het niet, ontelbaar is het aantal invali den. Kinderen van deze tijd zijn en worden beschermd door een paar vaccinaties in arm of been waardoor ze im muun worden voor zeven ziek ten: polio, difterie, kinkhoest, tetanus, bof, mazelen en rode hond. Nederland staat al jaren in de top-tien als het gaat om immu- nisatie. Kindersterfte door in fectieziekten komt in Neder land niet meer voor. In ontwik kelingslanden des te meer en op die landen richt de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO) zich met het thema immunisa- tie. Zesmaal krijgt een Nederlands kind een cocktail-injectie tegen difterie, kinkhoest, tetanus en po lio. En het werkt feilloos. Bof, ma zelen en rode hond worden met en kele prikjes net zo effectief voorko men. ,,Die vaccins bieden een fan tastische bescherming", zegt de Hengelose kindertarts P.B. Schuil. En nog Nederlands fabrikaat ook, afkomstig uit de rijksfabriek in Bilthoven waar voor de hele we reld vaccins worden gefabriceerd onder toezicht van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. „Je kunt die immuni- satie gerust een van de grote ver worvenheden van de gezondheids zorg noemen", zegt hij. Geen inentingsmoeheid Zijn collega Landheer in Zwolle, hoofd van de inspectie volksge zondheid in Overijssel en Flevo land, kan zich de laatste polio-epi demie nog goed herinneren: 110 patiënten van wie er 80 verlam mingsverschijnselen vertoonden en geen van hen was ooit tegen po lio gevaccineerd... Hij heeft de literatuur onmiddel lijk bij de hand. Citaat uit een be schouwing over deze laatste epide mie in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde nr. 139 van 1979: „Nadat in 1957 het geïnactiveer de poliomyelitisvaccin (Salkvac- door Jan van Kooy cin) in het nationale vaccinatiepro gramma werd ingevoerd, is de inci dentie van poliomyelitis (polio) snel gedaald. In gebieden met lage entpercentages (minder dan 50-60 pet) zoals indertijd Elspeet, Uddel, Tholen en Staphorst, hebben zich echter in de jaren 1961 - 1971 enke le explosies voorgedaan die wer den veroorzaakt door poliovirus ty pe 1. De ernstigste epidemie, met 39 patiënten van wie er 5 stierven, was die te Staphorst in 1971. Om godsdienstige redenen waren de patiënten geen van allen tegen po lio ingeënt. Na 1971 kwam polio nog slechts sporadisch in ons land voor. Het gemiddeld percentage geënten - sedert 1967 rond de 95 pet - behoort tot de hoogste ter we reld. Er zijn gelukkig geen tekenen die op „inentingsmoeheid" wij- Nee, dat niet, maar „polio wordt nu geimporteerd uit tropische lan den waar nog niet zo'n goed inen tingssysteem is", zegt de Overijs selse inspecteur. Als medisch advi seur van het Prinses Beatrix Fonds weet hij maar al te goed hoeveel leed polio kan veroorzaken. Het fonds verleent aan ettelijke duizen den polio-patiënten sociale, finan ciële en technische hulp. Maar internationaal loopt Neder land voorop sinds actieve immuni- satie mogelijk is door middel van injecties of door toediening van het virus door de mond met behulp van een suikerklontje. Sinds 1958 wordt de Nederland se jeugd tot 18 jaar systematisch in geënt en er zijn twee polio-epide mieën geweest, in 1971 en in 1978. Anno 1987 kan worden aangeno men dat niet één Nederlands kind nog kinderverlamming zal krijgen. Dank zij de prikjes in de arm. Alle kinderen immuum De WHO en Unicef zijn met een wereldomvattende inentingscam pagne begonnen. Het einddoel: in 1990 moeten alle kinderen in de wereld immuun zijn. Dokter Land heer: „We mogen hopen dat dat in derdaad lukt. Een feit is wel, dat pokken sinds 1975 niet meer voor- komt.t dank zij de WHO. Na een campagne van tien jaren is dat toch maar gelukt. Ik ben aan het eind van mijn carrière nog een hand boek voor de inspecteur aan het maken waarin ik ook iets over pok ken schrijf. Er staat hier zelfs nog een pokken-draaiboek in de kast. In die 25 jaar dat ik in Overijssel inspecteur ben geweest, hebben we toch verscheidene malen pok ken-alarm gehad. Vroeger moest je als inspecteur ook regelmatig wor den ingeënt tegen pokken. Sinds 1975 is dat voorbij". Krijgt de wereld na de pokken de polio onder controle en tegelijk ook andere infectieziekten als teta nus, kinkhoest, difterie, mazelen en tbc? - dat is de vraag. Dank zij een perfecte infrastructuur en een strak geleide vaccinatie-strategie met elk jaar een gedetailleerd rijks- vaccinatieprogramma worden de 180.000 kinderen die per jaar in Ne derland worden geboren op een enkele uitzondering na allemaal op rijkskosten ingeënt. Maar elders op de wereldbol stierven jaarlijks tot voor kort bij na vier miljoen kinderen aan een voudig te voorkomen ziekten en eenzelfde aantal werd blijvend ge handicapt. Door inentingscampag nes kunnen nu al een 800.000 tot een miljoen kinderlevens per jaar worden gespaard. Om deze dodelijke ziekten hele maal uit te roeien werken het kin derfonds van de Verenigde Naties en de wereldgezondheidsorganisa tie sinds 1974 samen in een „uitge breid inentingsprogramma". Het streven is in 1990 alle kinde ren beschermd te hebben tegen po lio en enkele andere infectieziek ten. Binnen enkele jaren moet po lio uitgeroeid kunnen zijn. Al vele miljoenen „Volkomen onnodig gaan er in ont wikkelingslanden nog steeds ont stellend veel kinderen dood aan in fectieziekten", zegt jeugdarts dr. H. P. Verbrugge in Rijswijk, hoofd van de afdeling moederschapszorg en kinderhygiëne van de genees kundige hoofdinspectie van de volksgezondheid in Nederland. „In Nederland zijn we bezig de infra structuur nog verder te perfectio neren. Het ineningspercentage is nu ruim 95 maar we streven naar een nog hoger percentage. Helaas zijn er altijd nog mensen die hun kinderen om godsdienstige of an dere redenen niet de kans geven immuun te worden voor deze in fectieziekten". In de praktijk heeft geen enkel land ooit een inentingspercentage van 100 gehaald. Algehele immuni- satie kan daarom volgens de WHO het best worden omschreven als een situatie waarbij geen enkel kind een inenting tegen de belang rijkste kinderziekten hoeft te wor den geweigerd. Zelfs bij een ge middeld percentage van 80 of 85 is waakzaamheid geboden, zeker als de niet-ingeënte kinderen in dor pen of buurten leven met lage inentingspercentages. In Nederland is tetanus hoogst zeldzaam geworden. De ziekte treft soms alleen nog ouderen die bij een straatongeval gewond raken. Kinkhoest („een uitputtende ziek te die gepaard gaat met doordrin gende hoestbuien en gieren en uit halen, die door merg en been gaan" zoals het in een Kruiswerk-folder staat) kwam vorig jaar nog ruim 300 keer voor in Nederland. Polio daarentegen is onder con trole volgens dokter Verbrugge, „maar toch moeten we altijd attent blijven op een zo hoog mogelijke vaccinatiegraad. Als een ziekte fre quent voorkomt, is iedereen wel at tent maar als het een zeldzaamheid is, worden veel mensen zorgelo- Difterie komt in Nederland sinds de oorlog ook niet meer voor. „Art sen beneden de 50 jaar kennen 't niet eens", weet dokter Verbrugge. Hij noemt Nederland „een immu- nologie-bolwerk". maar herhaalt dat het nodig is voortdurend waak zaam te blijven. Vandaar de drei gende taal in de Kruiswerk-folder over inentingen die alle ouders krijgen als hun kind aan de eerste DKTP-inenting toe is. „Het blijft van belang dat een zo groot mogelijk aantal kinderen wordt ingeënt om aan iedereen be scherming te bieden", zo eindigt deze folder, waarop voor andersta ligen een oproep staat met het con sultatiebureau contact op te ne- Te hoog gegrepen De wereldgezondheidsorganisatie WHO streeft met Unicef ('s werelds grootste leverancier van vaccins: meer dan een miljard doses in 1990) en in nauw overleg met 77 ontwikkelingslanden waar 90 pro cent van de miljoenen kinderen die jaarlijks worden geboren, ter we reld komen, naar immuniteit voor alle kinderen in 1990. En in het jaar 2000 moet „ge zondheid voor iedereen" bereik baar zijn. „Dat zal waarschijnlijk voor een aantal landen te hoog ge grepen zijn", zegt dokter Land heer. „Denk aan Egypte waar je een uitzondering bent als je geen tbc hebt. Infrastructuur, voeding en onderwijs zijn ook heel belang rijk. Health for all - daar moet je wel naar streven, maar wie gelooft dat er in 2000 niet meer wordt gerookt? Ik niet. Alcohol en stress haal je ook niet zomaar weg uit de moder ne samenleving. Influenza hebben we nog niet onder controle en dan zeggen we nog maar niets over kanker en Aids". Laserstralen spelen wellicht een belangrijke rol bij het sneller ge nezen dan gewoonlijk van won den en bij het verzachten van pijn. Dat zijn de opzienbarende conclusies in een vorige maand uitgekomen onderzoeksrapport van de afdeling Anatomie van het Guy's Ziekenhuis in Londen. De samenstellers van dat rapport ontdekten dat gewone muizen sneller herstelden door een be handeling met infrarood laser licht. door Ben Apeldoorn Laser is een afkorting van Light Amplification by Stimula ting Emitted Radiation; het is een scherpe bundel versterkt (energierijk) licht van één en de zelfde golflengte. Raakt zo'n bundel nu een voorwerp, dan wordt die energie omgezet in warmte. Hoe meer energie, hoe meer warmte er wordt geprodu ceerd. Met bepaalde soorten la sers kan men zelfs ook metalen lassen. De lasers die men bij de bestraling van de muizen ge bruikte, waren zogeheten laag- energetische lasers, omdat an ders weefselbeschadigingen wa ren opgetreden. Men gebruikte drie groepen muizen; één groep werd, om te kunnen vergelijken, met gewoon licht behandeld en de twee ande re groepen met lasers van twee verschillende golflengten. Het bleek dat bij de groep, die met de laser met de langste golflengte was bestraald, het genezingspro ces belangrijk werd versneld. Al twintig jaar Al twintig jaar geleden ontdek te Endre Mester, een chirurg van de Semmelweis-universiteit in Boedapest, dat langgolvige (laag- frequente) lasers de haargroei van gedeeltelijk kaalgeschoren muizen bespoedigden. Twee zoons van Mester, Adam, die stralingsspecialist is, en Andrew, een keel-, neus- en oorarts, zetten het werk van hun vader voort. Adam Mester gebruikte laag- frequente lasers ook bij de be handeling van kankergezwellen. Hij richtte zijn aandacht vooral op kankerpatiënten die door de hun behandelende artsen al wa ren opgegeven. Tot nu toe heeft hij 1300 van deze als 'hopeloos' geklassificeerde mensen met la sers behandeld; 1040 (8u pro cent!) genazen. Bijna 200 herstel den gedeeltelijk. Adam Mester beschikte over drie verschillende lasers: een ar- gon-ionenlaser, die speciaal ge schikt was voor oppervlakte-be handeling (bijvoorbeeld bij huid kanker), een helium-neonlaser voor de behandeling van dieper gelegen aandoeningen en voor nog dieper liggende gezwellen (bijvoorbeeld in buik- en bors tholten) een infrarode laser waar de straling wordt opgewekt in een medium met daarin een ver binding van gallium, aluminium en arsenicum. In de laser-industrie hamert men al heel lang op de grote be tekenis van lasers voor medische doeleinden. Maar tot dusverre acht men 'het wetenschappelijk onderzoek naar de effecten van het gebruik van lasers bij licha melijke aandoeningen nog niet voldoende voor algeheel groen licht. Pijnvermindering Toch zijn er nog meer onder zoeksresultaten bekend waaruit de heilzame werking van laagfre- quente lasers zou blijken. In Los Angeles toonden onderzoekers aan dat lijders aan chronische pijnaanvallen, zoals bij reuma en migraine, duidelijk baat hadden bij geregelde behandelingen met de 'zachte' lasers. De patiënten spraken over een duidelijke ver lichting van pijn. Opmerkelijk daarbij was dat bij deze mensen een verhoogde afscheiding van afbraakprodukten van het hor moon Serotonine viel waar te ne men. Dit hormoon treedt ook op als 'doorgever' van zenuwprikke lingen, zoals het gevoel is bij de gewaarwording van pijn. Die ex tra afscheiding is tot op heden het duidelijkst en ook meest tast bare bij-effect van de toepassing van lasers op het menselijk li chaam. Ook in Denemarken vond men onlangs dat bestraling met zach te lasers van door reuma aange taste en vervormde vingers een sterke pijnvermindering tot ge volg had. Ondanks de gevonden heilza me invloed van lasers, weet men tot op heden toch nog steeds niet precies langs welke biochemi sche weg het herstelproces zich afspeelt. Vaststaat dat het laser licht zowel cel-herstellende acti viteiten als de bloedvoorziening in 'getroffen gebieden' sterk sti muleert.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9