Bijdrage in pensioen bij werkloosheid Banken gaan in kabeltelevisie Ambtenarenoverleg: buigen of barsten Kabinet wil 14 weken verlof bij zwangerschap Weer bank VS gedekt tegen schuldenlanden 'Meer steun voor Derde Wereld dringend nodig' Kabinet stemt in met besteding van 250 miljoen DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft positief gereageerd op een plan van vakbonden en werkgevers de opbouw van pensioenrechten van werklozen voort te zetten. Jaarlijks komt er zo'n 250 miljoen gulden beschikbaar voor een bij drage in de opbouw van pensioenrechten van werklozen van 40 jaar en ouder. De regeling)gaat volgend jaar in. elk jaar 250 miljoen gulden aan Het geld voor de operatie komt uit een fonds dat bedoeld is om de kosten te drukken van een wettelij ke aanvullende pensioenvoorzie ning voor werknemers. In dat door werkgevers en vakbonden beheer de 'fonds voorheffing pensioenver zekering' zit drie miljard gulden. Het fonds ontstond in 1973 en is ge vuld met de opbrengst van de be vriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind tussen 1973 en 1975. De rente van het fonds zal hoogstwaarschijnlijk toereikend zijn om de maatregel kostendek kend te maken, meent het kabinet. Het vermogen van dit fonds brengt Aandelen van de Staatsuitgeverij snel op de markt DEN HAAG (GPD) - De aandelen van de Staatsuitgeverij komen bin nen vijf jaar na verzelfstandiging van het bedrijf op de markt. Per 1 januari 1988 wordt dit staatsbedrijf zelfstandig in de vorm van een naamloze vennootschap. Aanvan kelijk zullen de aandelen nog in handen zijn van de staat, maar bin nen vijf jaar zullen deze worden af gestoten. Tegen die tijd zal de Staatsuitge verij dus een gewoon bedrijf zijn geworden. Wel zal men allerlef staatsstukken, zoals wetsontwer pen en kamerverslagen, blijven drukken. Maar ministeries zullen niet meer verplicht zijn hun druk werk door de Staatsuitgeverij te la ten verzorgen. Bij de Staatsuitgeverij zijn onge veer 1100 personeelsleden in dienst. De omzet was vorig jaar 240 miljoen gulden. Bomen Nederlandse boomkwekers heb ben in het vorige maand afgelopen seizoen 1986/1987 voor het eerst voor meer dan 400 miljoen gulden aan produkten uitgevoerd. In ver gelijking met het voorgaande sei zoen steeg de uitvoerwaarde met vier procent tot 407 miljoen gul den. Dit blijkt uit cijfers van het Produktschap voor Siergewassen. Sparen Het spaartegoed van Nederland se ingezetenen is in het eerste kwartaal van dit jaar met 1,8 mil jard gulden of ruim 1 procent toe genomen tot 152,2 miljard gulden, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In dat kwartaal werd voor 17,5 miljard gulden ingelegd op spaarrekenin gen en spaarbankboekjes (exclu sief bijgeschreven rente), terwijl spaarders 15,7 miljard gulden op namen. Het verschil tussen stortin gen en terugbetalingen, het zoge naamde spaarverschil, bedroeg daarmee 0,8 miljard gulden. Technologie De directie van het Overslagbe drijf Amsterdam (OBA) en de Ver- voersbond FNV hebben een tech nologie-akkoord gesloten. Deze overeenkomst geeft de werkne mers van het bedrijf invloed op de automatisering en andere techno logische ontwikkelingen bij de OBA. J. Verroen, regiobestuurder van de Vervoersbond, noemt het akkoord een 'doorbraak in de ha- Volkswagen Het Westduitse automobielcon cern Volkswagen-Audi heeft in 1986 zijn leiderspositie in de Euro pese autoproduktie verder ver sterkt, zo blijkt het Automotive In dustrie Data jaarboek. Het aandeel van VW in de totale produktie in West-Europa nam toe van 16,0 pro cent in 1985 tot 16,2 procent in 1987. Uit de door AID gepubliceer de cijfers blijkt verder dat de totale autoproduktie in 1986 met 6,6 pro cent groeide van 10,83 miljoen tot 11,55 miljoen auto's. Visserij Urk wil een geleidelijke invoe ring van de beperkende maatrege len in de visserij. Een te rigoureuze aanpak van de vissersvloot zal ca tastrofale gevolgen hebben voor het bedrijfsleven en de bevolking van het vissersdorp. Tijdens een extra, aan de visserijproblematiek gewijde raadsvergadering nam de gemeenteraad gisteravond een mo tie met die strekking aan. De mo tie, die meer het karakter van een brandbrief heeft, wordt verstuurd aan alle politiek betrokkenen, on der wie minister Braks en minis ter-president Lubbers. rente op. Dat zou voldoende zijn om de kosten te dekken van een bijdrage in de pensioenopbouw van werklozen van veertig jaar en ouder. Volgens het kabinet hoeft deze maatregel dus geen extra geld te kosten. De sociale partners hadden er bij het kabinet op aangedrongen wat voor deze groep te doen. Het geld zal nu betaald worden aan de in stantie die de uitkering voor de werkloze verzorgt, de bedrijfsver enigingen voor de verschillende bedrijfstakken. Die instantie is plicht het geld om te zetten in spraken voor een ouderdomspen sioen en nabestaandenpensioen De bijdrage blijft beperkt tot de pe riode waarin de werkloze recht heeft op een ww-uitkering. Mensen die na 1 januari werk loos worden en 40 jaar of ouder zijn, zouden voor de regeling in aanmerking kunnen komen. "Be zien wordt of ook iets kan worden gedaan voor mensen die op die da tum al enige tijd werkloos waren", aldus het kabinet. De bijdrage blijft beperkt tot de periode waarin iemand een ww-uitkering krijgt. UTRECHT (ANP) - De Nationale Investeringsbank (NIB) en de Ne- derlandsche Middenstandsbank (NMB) gaan de komende jaren en kele honderden miljoenen guldens investeren in kabeltelevisienetten. Daartoe hebben de banken de Ne derlandse Kabelexploitatiemaat- schappij BV (NKM) opgericht, waarin zij elk voor 50 procent deel nemen. De NKM zal binnenkort de eerste kabelprojecten kopen, zo hebben NIB en NMB (die zijn be lang onderbrengt bij dochtermaat schappij Nederlandse Merchant Bank) meegedeeld. De in Utrecht te vestigen nieuwe maatschappij richt zich op het ver werven, financieren en exploiteren van bestaande, nieuw aan te leggen en te renoveren kabeltelevisienet ten. De banken, die al 'een behoor lijke positie in kabeltelevisienetten hebben', streven naar DEN HAAG (GPD) - Vrouwen krijgen na een bevalling recht op acht weken verlof in plaats van de huidige zes weken. Het zwanger schapsverlof van zes weken voor de vermoedelijke datum van beval ling blijft gehandhaafd. Het kabi net heeft gisteren een akkoord be reikt over dit voorstel, waarover advies zal worden gevraagd aan de SER en de Emancipatieraad. Het totale verlof wordt hiermee van twaalf op veertien weken ge bracht. Het kabinet stelt ook voor de totale hoeveelheid onafhanke lijk te maken van het tijdstip van de bevalling. Nu nog vervalt het zwangerschapsverlof dat is niet is genoten als een kind te vroeg wordt geboren. Het kabinet wil dat in het vervolg overhevelen naar het bevallingsverlof. Wordt een kind te laat geboren, dan wordt het teveel genoten zwangerschapsverlof niet in mindering gebracht op het be vallingsverlof. De maatregel kost per jaar onge veer dertig miljoen gulden. De ziektewetpremie zou hiervoor met 0,02 procent moeten worden ver hoogd. Het kabinet vraagt verder advies over de mogelijkheid het verlof in de periode voor en na de bevalling flexibel op te nemen. Dus bijvoor beeld drie weken voor en de rest na de bevalling. Het kabinet vindt wel dat de verlofperiode voor de beval ling ten minste twee weken moet bedragen. lijk marktaandeel. Volgens de op richters verloopt de financiering van kabelprojecten in Nederland op dit moment moeizaam vanwege een tekort aan risicodragend ver mogen. Tot nu toe is naar schatting 2,4 miljard gulden in de Nederlandse kabeltelevisienetten gestoken. De komende jaren zal de aanleg van nieuwe netten en vervanging van oude netten een bedrag van een miljard gulden vergen. De NKM wil daarin een vooraanstaande rol gaan spelen. Bovendien wil de maatschappij inspelen op de be hoefte bij Nederlandse gemeenten en woningbouwverenigingen om hun kabelnetten aan een particu liere exploitant over te dragen. De Vereniging van Exploitanten van Centrale Antenne-inrichtingen (Vecai) beschouwt de oprichting van de NKM als een interessante en positieve ontwikkeling. "De ge meenten zullen daardoor in staat worden gesteld om hun netten uit te breiden met bijvoorbeeld twee wegsystemen. Tot nu toe ontbre ken de middelen daarvoor", aldus een woordvoerder van de Vecai. Casema-directeur Deelman liet gisteren weten het "helemaal niet verkeerd te vinden dat er meer dan één landelijk opererend bedrijf komt". Hoewel er volgens hem ze ker plaats is voor de nieuwe maat schappij, zet hij wel vraagtekens bij de veronderstelde behoefte aan afstoting van kabeltelevisienetten door gemeenten en woningbouw verenigingen. DEN HAAG - Volgende week woensdag zit minister Van Dijk van binnenlandse zaken opnieuw om de tafel met de vier ambtena- rencentrales. Ook dan gaat het om bijzonder moeizame onderhande lingen over de arbeidsvoorwaar den van ambtenaren voor dit en volgend jaar. Het is een finale bij eenkomst: het draait uit op buigen of barsten. door Cees Keizer Als de minister laat weten - en dat staat al vast - niet te zullen vol doen aan de eis van de AbvaKabo: Van Dijk: bereid tot toezeggingen of niet? «foto anp» een salarisverhoging van 1 procent en een uitkering ineens van 300 gulden netto, benen Jaap van de Scheur en de zijnen weg uit de ver gaderzaal in het ministerie van bin nenlandse zaken. Berekening Op dat moment zitten er dan nog drie van de vier ambtenarencentra- les tegenover de minister en enkele van zijn topambtenaren aan de ver gadertafel. De minister mag dan antwoord geven op het voorstel van Jan Anneveld van de christelij ke ambtenarencentrale CFO een andere berekening van de vut toe te passen, waardoor het bod van het kabinet van 795 miljoen gulden voor verbetering van de arbeids voorwaarden voor dit en volgend jaar kan worden met 325 miljoen gulden. Ruim een'week geleden heeft minister Van Dijk gezegd dit een constructief plan te vinden en het te willen bestuderen alvorens al of niet een toezegging te doen. Gaat de minister akkoord dan wil de CFO dit extra geld gebruiken voor een kleine salarisverhoging van de ambtenaren, omdat deze ambtena renbond, evenals het Ambtenaren Centrum, wil dat de arbeidsvoor waarden voor ambtenaren in ieder geval dit jaar gelijk moeten oplo pen met die van de werknemers in het bedrijfsleven. Zegt de minister op het plan-An- neveld keihard nee en verwoordt hij opnieuw het standput van het kabinet: 795 miljoen gulden voor 1987 en 1988 en geen cent meer, dan pakken ook in ieder geval de mensen van de CFO de tassen en volgen de al eerder vertrokken Jaap van de Scheur en de zijnen. CFO-voorzitter Ton de Jong heeft nog geen idee hoe de minis ter gaat reageren. Van Dijk heeft toen Anneveld met zijn plan kwam, wel gezegd het te zullen be studeren. De Jong heeft hierover zo zijn twijfels. "Een paar ambte naren van het ministerie en enkele mensen van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds bestuderen de zaak. Die werkgroep heeft met ons geen contact opgenomen. Die paar ambtenaren moeten nu op Van Dijk inpraten. Het is maar de vraag wat ze hem dan in het oor fluiste ren. Ik ben daar niet zo gerust op". Ook als Van Dijk positief rea geert, valt het volgens De Jong niet mee eruit te komen. "Maar er is dan in ieder geval een wat ruimere basis om verder te praten". De Jong zegt dat Van Dijk nu moet opereren in een voor inkomensver betering niet zo'n best klimaat. "Ruding zit met z'n miljardente korten, ministeries hebben meer uitgegeven dan ze mochten. Deet- man heeft bijna een miljard meer uitgegeven aan de salarissen van het onderwijzend personeel. Daar mee worden we ongetwijfeld ook geconfronteerd. Als we er een sala risverhoging zouden uitslepen, weet Van Dijk dat hij in het kabi net de hele meute tegen zich krijgt. Want die salarisverhoging zal het tekort van Deetman alleen nog maar groter maken. Iets extra's voor ambtenaren doen? Ik zie het nog niet zo zitten". Achtertuintje Zegt Van Dijk nee en blijft het bij die 795 mihoen gulden dan is er NEW YORK (Rtr) - J.P. Morgan and Co Incorporated heeft zich aangeslo ten bij andefè grote Amerikaanse banken die hun 'stroppenpot' hebben vergroot. Dit omdat het onzeker is welk deel van de leningen die aan ontwikkelingslanden zijn verstrekt zal worden terugbetaald. De reserve- pot is met 875 miljoen dollar vergroot, wat leidt tot een verlies van 586,4 miljoen gulden in het tweede kwartaal van dit boekjaar. Over het hele jaar verwacht de bank nog steeds winst te zullen maken. Morgan, de op vier na grootste bank in de Verenigde Staten, heeft voor 5,4 miljard dollar aan leningen uitstaan bij landen die problemen hebben met de aflossing van hun schulden. Na het besluit van Morgan hebben nu twaalf van de dertien grootste banken in de VS hun reserves aangevuld. Alleen Wells Fargo doet nog niet mee aan deze ontwikkeling, die in mei begon toen Citicorp, de grootste bank in de VS, besloot drie miljard dollar aan haar reserve toe te voegen. Morgan zei dat nu tenminste 25 procent van haar vorderingen op lan den met schuldenproblemen worden gedekt door de reserve. Het verlies van 586,4 miljoen dollar in het tweede kwartaal staat tegenover een winst van 237 miljoen dollar in de vergelijkbare periode van 1986. Alle banken die voorzieningen hebben getroffen voor dubieuze leningen hebben in het tweede kwartaal verliezen geleden. het KASSA DELRAY BEACH-De Amerikaan Pete Mosher holt achter de hoofdprijs aan die hij in een wedstrijd een radiostation in West Palm Beach in Florida won. De man mocht in een bankkluis zestig seconden lang Qeld bijeen graaien. In totaal sleepte hij 21.639 dollar uit de Flager National Bank in Delray Beach. (foto ap» "Dat zouden dan gemeenten moeten zijn met overwegende be zwaren tegen de Casema. Daarvan is mij niets bekend; dat hadden we moeten merken. Wel is het zo dat onderhandelingen met bepaalde gemeenten zijn gestaakt wegens de te hoge vraagprijs. Als de nieuwe maatschappij een normaal com mercieel bedrijf wordt, verwacht ik niet dat zij wel bereid zijn die prijs te betalen", aldus Deelman. Philips krimpt in EINDHOVEN (ANP) - Philips wil het aantal arbeidsplaatsen bij de Business Unit Optiek in Eindho ven de komende maanden terug brengen van 135 tot 78. De onder neming streeft er naar gedwongen ontslagen te voorkomen door over tollige werknemers intern over te plaatsen of hen te helpen bij het vinden van een nieuwe baan bij een ander bedrijf. In het betreffende bedrijfsonder deel worden onder meer lenzen ge maakt voor compact disc spelers. De reorganisatie is volgens de zegsman nodig omdat er een ver minderde vraag is naar optische componenten. De verkoop van cd- spelers neemt weliswaar nog steeds toe maar er is over de hele wereld gezien een overschot aan optische produkten. GENÈVE (Rtr/DPA) - In Genève is gisteren de zevende conferentie van de Verenigde Naties over han del en ontwikkeling (UNCTAD- VII) geopend. Javier Perez de Cuellar, secretaris-generaal van de VN, riep de lidstaten op tot 'krach tig en snel handelen' om de we reldeconomie uit het slop te halen. Een versnelde ontwikkeling van de ontwikkelingslanden kan hier aan een belangrijke bijdrage leve- Perez de Cuellar noemde het schuldenprobleem van de Derde Wereld een belangrijk obstakel voor de ontwikkeling van de ont wikkelingslanden. Hij riep zowel de industrielanden als de landen van de Derde Wereld op zich in te zetten voor economische groei en ontwikkeling in de wereld. De voormalige Japanse minister van buitenlandse zaken Saburo Okita pleitte er in een toespraak voor dat de industrielanden meer van hun rijkdom overdragen aan de ontwikkelingslanden. Vooral landen als Japan en West-Duits- land moeten hun overschotten meer inzetten voor de ontwikke ling van de Derde Wereld, aldus Okita, net als de olielanden in de jaren zeventig hebben gedaan. Ook de banken moeten volgens hem een grotere rol hierin spelen en le ningen blijven verstrekken aan de ontwikkelingslanden. De UNCTAD-conferentie, die tot en met 31 juli duurt, heeft als hoofdthema de heropleving van ontwikkeling, groei en internatio nale handel. Perez de Cuellar ver klaarde dat een krachtige groei van de wereldeconomie, die een eind zou kunnen maken aan economi sche en sociale problemen, is uit gebleven. De arme landen, vooral in Latijns-Amerika en Afrika, heb ben daardoor te weinig steun ge kregen bij hun economische ont wikkeling. De VN-chef hield een pleidooi voor meer hulp aan de arme landen en kritiseerde hij de vele handles- beperkende maatregelen die in de wereld worden genomen. Voorts riep hij de ontwikkelingslanden op besparingen en investeringen te stimuleren en meer met elkaar sa men te werken. MIJNENVEGERS - De directie van de werf Van der Giessen - de Noord marinebouw in Alblasser- dam heeft bij het ministerie van economische zaken een aanvraag ingediend voor een exportvergun ning voor de levering van mijnen- jagers aan Kuweit. Kuweit heeft belangstelling voor Nederlandse mijnenjagers om de scheepvaar troutes in de Perzische golf vrij te kunnen houden van mijnen. Het kabinet zou voor deze levering ver gunning moeten geven niets meer te onderhandelen. Want een groot deel van dat geld is al uil- gegeven aan een verhoging van het vakantiegeld met een half procent en aan de wens van het kabinet eenmalig de vut-leeftijd te verla gen van 61 naar 60 jaar. Van het he le bedrag blijft nog ongeveer 200 miljoen gulden over om vrij te be steden. Wil Van Dijk praten over het voorstel van Anneveld, dan is er zo'n 550 miljoen gulden vrij te besteden. Alle ambtenarenbonden willen over het geringe bedrag van iets meer dan 200 miljoen gulden niet eens meer verder praten met de minister. "Of het zou nog met de Centrale voor Middelbare en Hoge re Ambtenaren moeten zijn", zegt De Jong. Als dat zo is, ligt het amb- tenarenfront helemaal uit elkaar en heeft de minister in feite de han den vrij gekregen te doen en te la ten wat hij wil. De Jong: "Hij kan dat rustig doen, want iedereen ligt toch op één van de Spaanse stran den of zit in het achtertuintje". Hypotheekrente 8 juli 1987 Rentepercentages met/zonder gemeentegarantie bank kclijk bank Annuïteiten ABN Amrobank Bouwfonds Rabobank Roparco ABN DirVNCB Grenswisselk. Lds. Spaarb. Amrobank Centr.Volksb. Postbank ABN Dir./NCB NMB ABN Amrobank Bouwfonds Centr. Beheer Centrale Centr.Volksb. Dir./NCB Grensw.k./CDK Lds. Spaarb. NMB Postbank Rabob. Leiden Westl.Utr.sL ABN Amrobank NMB Postbank Westl.Utr./st. ABN ABN Bouwfonds Centr. beh. Centr. beh. Centrale Conc.80/20% Nat.N.(optie) nieuwbouw W.Utr. stand. W.Utr. stand. M/AI M/A M/A M/A/ KW/A M/A/ M/A M/AI M/A/ M/A/ MAII M/A/ M/A/ M/A M/AI M/A/ M/A M/AI M/A M/A1 M/A/ M/A/ M/AI M/A M/A M/A/ M/A/ M/A/ M/A1 M/V/ M/A/ M/A/ M/AI M/A/ MA// M/AI M/AI M/A M/Af M/A/ M/A/ M/AI M/AI M/A MAlt MA'/ M/A/ M/A M/A/ M/A/ 5/lUjr 15/20jr 5/10 jr Levenhypotheken (met verplichte afsluiting levens-verzekering) Aegon M/A1 M/A 5/10 jr 15/20 jr 7,0 7.4 7.23 7.66 7.0 7.4 7.23 7.66 Centr. Beheer Centr. Beheer M/A/ M/A/ 5/10 jr 15/20 jr 7.0 7.4 7.23 7,66 7.0 7.23 7,66 Centrale M/A1 5/10 jr 7.0 7.23 7.0 7.23 Concordia M/A/ 10 «r 0.5 6.8 7.06 6.9 7.16 NVL-maatsch NVL-maatsch M/A M/A1 5/10 jr 15/20 jr 7.0 7,4 7.23 7.66 7.0 7.4 7,23 7,66 Nat. Ned. Nat. Ned. M/A/ M/A/ 5/10 jr 15/20 jr 7,0 7,4 7,23 7,66 7.0 7.4 7,23 7,66 Copyright "Vereniging Eigen Huis" te Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7