Kabinetsvorming van Italië op dood spoor Papieren vernietigd onder ogen justitie 'Dood Machel is schuld van Russische piloten' Getuigenis in Iran-affaire VS dreigen Marcos met het gevang North is voor veel Amerikanen een held vakantiefestival WASHINGTON (GPD) - Onder de ogen van functionarissen van het ministerie van justi tie die bezig waren de Iran-affaire uit te zoeken, heeft Oliver North vorig jaar november nog documenten vernietigd. North verklaarde dat gisteren tijdens de derde dag van zijn verhoor door de Congres-commissie na harde en aanhoudende vragen van de raadsman van de commissie, Arthur Liman. WASHINGTON (Rtr/AFP/ DPA)- Washington heeft ex- president Ferdinand Marcos van de Filippijnen gewaar schuwd dat hij in de gevange nis zal belanden als hij niet op houdt met zijn pogingen om de regering van Cory Aquino om ver te werpen. De waarschu wing volgde op de onthulling van een bandje waarop Marcos plannen bespreekt voor wape naankopen, een invasie van de Filippijnen en gijzeling van Aquino. Volgens Ramon Diaz, voor zitter van de regeringscommis sie die is belast met het trace ren van het door Marcos ver gaarde fortuin, kreeg Manilla lucht van de plannen na een te lefoongesprek tussen Marcos en een Amerikaanse zakenman over het verschepen van wa pens naar de Filippijnen. Presi dent Aquino kreeg op 12 juni al kopieën van de bandjes. Marcos, die in ballingschap woont op Hawaii, laat in zijn gesprek met een man die hij voor een wapenhandelaar aan zag, doorschemeren dat hij voor een staatsgreeppoging de steun van een bevelvoerend of ficier op de luchtmachtbasis Clark had. Dit is een van de twee grote Amerikaanse mili taire bases op de Filippijnen, die zowel een Amerikaanse als een Filippijnse commandant hebben. Volgens de transcriptie pro beerde Marcos voor miljoenen dollars militair materiaal te ko pen voor zijn invasie van de Fi lippijnen en kennelijk ont breekt het hem niet aan midde len hiervoor. Hij beweert dat hij in zijn vaderland 1.000 tor» goud ter waarde van ongeveer 28 miljard gulden heeft verbor gen. Op een bandopname die op de hoorzitting werd afgedraaid, zegt de ex-president: "Wij mo gen het goud nooit verliezen. We mogen alles kwijtraken, maar niet het goud..." Hij er kent dat zelfs hij niet weet waar alle goud zich bevindt. Hij zegt dat zijn zoon, Bongbong, weet waar iets van het goud is, maar zijn vrouw, Imelda, is er buiten gehouden "want zij is zo'n op gewonden standje". Aanval Koerdische rebellen hebben in de nacht van woensdag op donder dag in twee dorpen in het zuidoos ten van Turkije 25 mensen gedood. Zij tartten hiermee de Turkse pre mier, Turgut Ozal, die een bezoek brengt aan de streek en slechts en kele uren eerder de Koerden had opgeroepen hun strijd te staken. Aids De Europese Commissie zal West-Duitsland voor het Europese Hof van Justitie dagen als het zou besluiten de grenzen te sluiten voor aids-patienten uit andere EG- landen. Een voorstel daartoe is de zer dagen door de deelstaat Beie ren ingediend bij de Bondsraad. Volgens de Europese Commissie is zo'n besluit strijdig met het Euro pese Verdrag, dat een vrij verkeer van personen binnen de landen van de Europese Gemeenschap ga randeert. Gesneuveld In de strijd met het Surinaams Nationaal Leger en de groep Brunswijk zijn twee blanke huur lingen gesneuveld aan de kant van het junglecommando. ADVERTENTIE CONCERT BEZOCHT, MIJN FIETS FLUITEN ANWB, RAI.TBBS en IW-TNO). In kombinatie met ASSA fietskabel, dubbel zo veilig, dubbel zo sterk. staalhard de sterkst* De luitenant-kolonel zei dat hij, tij dens zijn laatste dagen als mede werker van de nationale veilig heidsraad, talloze documenten in de papiervernietiger had gestopt. Hij was daarmee niet gestopt toen de onderzoekers van minister Mee- se (justitie) in zijn kantoor met hun onderzoek begonnen. North: „Ik zat in mijn kantoor te lezen. Dan ging ik zo nu en dan naar buiten om papier te vernieti gen in de machine, die vlak buiten de deur stond. Zij werkten aan hun projecten, ik aan de mijne.". „Ze konden de papiervernietiger horen als ik er papieren in stopte", aldus North tot grote verbazing van Liman, die vroeg: „Dus u ging met stapels documenten langs de onderzoekers, en ze zeiden niet eens: stop, ik wil zien wat u doet?" North bevestigde dat beeld, en zei dat het nu eenmaal tot zijn werk behoorde documenten te vernieti gen, en dat daaraan niets vreemds was. Hij bevestigde ook onder de ogen van de justitie-mensen docu menten te hebben vernietigd die de regering in politieke moeilijkhe den hadden kunnen brengen. De getuigenis van North, dat hij door ging met het voeren van de papiervernietiger met documenten tot hij op 25 november werd ontsla gen, zal de kritiek op minister Mee- se dat hij zijn eerste onderzoek niet goed heeft gedaan, alleen nog maar doen toenemen. North gaf toe dat bescherming van president Reagan bij hem voorop had gestaan, ook toen hij documenten vernietigde en andere papieren mee naar huis nam. „Maar waar ik de gezaghebber tegen wilde beschermen, was bin nenlandse politieke schade. Ik ben er nooit van uitgegaan dat wij ook maar iets illegaals deden", zo zei hij. WASHINGTON - Gisterochtend, aan het begin van de derde dag dat hij door de Congrescommissie werd gehoord, mocht luitenant-ko lonel Oliver North dan eindelijk zijn openingsverklaring voorlezen. Waarom pas donderdag, en niet gelijk dinsdag, aan het begin van zijn werkweek met de commissie? Omdat hij zijn speech pas dinsdag had ingeleverd. En de regels schrij ven voor dat een openingsverkla ring pas 48 uur na inlevering mag worden voorgelezen. door Henk Dam Regels, regels. Oliver North heeft niets met regels te maken. Het inci dent met de openingsverklaring is tekenend voor North's probleem: aan de ene kant een Congres dat staat op ordelijk, wettelijk vastge legd bestuur, aan de andere kant de marinier die optreedt, handelt, zonder zich gebonden te voelen aan enige conventies. Toen dan het moment toch daar was dat North met zijn typische, gebroken stem zijn verklaring mocht voorlezen, waren de leden van de commisie en met hen vele miljoenen televisiekijkers de ademloos luisterende getuigen van de geboorte van een klassieker. Achter hem zat, in een eenvoudi ge blauwe jurk, zijn vrouw Betsy, de moeder van zijn vier kinderen, zichtbaar hét toonbeeld van alles wat netjes en fatsoenlijk is in Ame rika. Naast hem zijn advocaat, de geslepen ruziezoeker Brendan V. Sullivan Jr. North zelf zat er in zijn groene uniform. Kort grijs haar, vierkante kin, jongensachtig gezicht, zijn grote onschuldige ogen afwisse lend gericht op het papier en zijn North in een onderonsje met zijn vrouw Betsy. kwelgeesten: de Congrescomms- sie. Direct al aan het begin kwam de zin die North de dagen daarvoor al vaker met grote nadruk had uitge sproken: „Ons land bevindt zich in een gevaarlijke wereld", gevolgd door een exposé hoe noodzakelijk het wel niet is voor de VS om al die gevaren te onderkennen, en er iets aan te doen. In North's voorstelling van za ken werd dat werk gedaan door een klein groepje dappere patriot ten, mannen zoals hijzelf die er geen been in zagen hele nachten door te werken „in de hoop de vol gende dag of de dag daarna wat slaap te kunnen inhalen". Nee, dan het Congres: het was uitsluitend aan de slappe houding van het Congres te danken dat er in Nicaragua zoveel problemen wa- Met een stem die aangaf dat hij wel zou kunnen janken en de blik strak, bijna dreigend op de com missie voor hem gericht: „Het was het Congres dat de vrijheidsstrij ders onbeschermd in het veld ach terliet. ten prooi aan hun commu nistische vijanden." U zult uzelf niet beschuldigen, zo hield de luitenant-kolonel zijn ge hoor voor. In plaats daarvan onder ga fk dit oneerlijke proces. U zit hier alsof het een honkbalwed strijd betreft waarbij u scheids rechter en speler tegelijk bent, en u ook de score kunt bepalen. Bitter klonk North. Boos zei hij te zijn „over wat men mij en mijn^. gezin heeft aangedaan." Maar na die woorden kwam de apotheose: „Maar ik loop hier straks met rech te rug en het hoofd omhoog van daan. Want ik ben trots op wat ik héb gedaan. Ik ben er trots op een groot president te hebben ge diend." Het was Oliver North ten voeten uit. Hier was de charismatische ac teur aan het werk, de man die zijn expressieve gezicht in millisecon den van diep verdriet op vurige en gerechtvaardigde toorn kan zetten. Eerste enquêtes laten zien hoe effectief North is opgetreden: bijna 60 procent van de kijkers gelooft alles wat hij zegt, ruim 70 procent vindt „dat hij het goed doet". De befaamde journalist Jack An derson zei woensdagavond voor de tv waar North's duidelijke gretig heid om in zijn eigen film de hoofd rol te spelen, waarschijnlijk toe zal leiden: „Als er straks een aan klacht tegen hem wordt ingediend wegens bijvoorbeeld het verdoeze len van bewijsmateriaal, dan is er geen jury in het land te vinden die hem schuldig gaat vinden". Hoe meeslepend zijn betoog ook moge zijn, uit de verhoren komt ook het beeld naar voren van een man die zo overtuigd is van zijn ei gen gelijk, die zo'n zwart-wit we reldbeeld heeft en in de kern zo weinig democratisch gezind is, dat hij bepaald gevaarlijk is. Volgens onderzoekscommissie Twee schreeuwende demonstranten worden weggevoerd uit de zaal waar kolonel North door een Congres commissie wordt ondervraagd. "Jullie Contra's vermoorden onschuldige burgers", riep één van hen. De ander ontrolde een spandoek met daarop de vraag: Hoe zit het met de cocaïnesmokkel? (foto ap> NEW DELHI (AP) - Bij geweldda digheden in de Indiase deelstaat Punjab zijn gisteren negen mensen gedood. In de hoofdstad New Del hi trad een omvangrijke politie macht op tegen anti-Sikhgeweld. De algemene stakingen legden New Delhi en 21 andere steden in India lam. Ze vormden een protest tegen de moordaanslagen op 72 hindoes in Punjab en in Haryana aan het begin van de week. Tot de slachtoffers in Punjab be hoorde het voltallige gezin van een communistische partijleider, Sukhmindar Singh. Het is niet dui delijk waarom Singh en zijn vijf ge zinsleden het doelwit waren. In New Delhi werden een Sikh- tempel, evenals huizen, winkels en Geweld India eist weer negen levens bedrijven van Sikhs in brand ge stoken. De politie in de hoofdstad arresteerde 236 mensen, meest hin does. Ook werden op zes plaatsen traangasbommen afgeschoten om grote menigten uiteen te drijven. Een bom kon tijdig onklaar ge maakt worden en aan 300.000 in woners werd een uitgaansverbod opgelegd. De brand in de Sikhtempel kon tijdig worden geblust en de politie verdreef een menigte van honder den hindoes die zich buiten de tempel ophielden. Velen van hen zwaaiden met brandende sigaret ten om Sikhs te bespotten, voor wie roken een religieus taboe is. Op een persconferentie zei poli tiewoordvoerder Rajendra Mohan: „In New Delhi zijn maar tien geval len van geweld gemeld, maar nie mand kwam om het leven. Gezien de spanningen is dat opmerkelijk." Volgens een andere politiewoord voerder werden in New Delhi meer dan 18.000 politiemensen ingezet. Ook legereenheden stonden in vol ledig strijdtenue klaar om eventu eel in te springen. JOHANNESBURG - Het vliegtuig ongeluk, waarbij vorig jaar oktober de Mozambiquaanse president Sa- mora Machel en 34 andere perso nen om het leven kwamen, is ver oorzaakt door ernstige fouten van de Russische Toepolev-beman- ning. Beweringen, met name van Russische en Mozambiquaanse kant, dat Zuid-Afrika verantwoor delijk moet worden gesteld voor het vliegtuigongeluk bevatten geen enkele grond van waarheid. Dat zijn de belangrijkste bevin dingen van een internationale on- derzoekscommisie onder leiding van de Zuidafrikaanse rechter Ce cil Margo. Nadat al eerder delen van het onderzoeksverslag waren vrijgegeven, werd gisteren in Jo hannesburg het eindrapport aan de pers overhandigd. Vanuit Mapoeto zijn echter de bevindingen van de commissie-Margo onmiddellijk af gewezen. Direct na het neerstorten van het Mozambiquaanse presidentiële vliegtuig, een Russische Toepolev 134-A3. deden geruchten de ronde, dat Zuid-Afrika verantwoordelijk zou zijn voor het ongeluk. Zoals be kend keerde Machel op zondag 19 oktober terug van Zambia, waar hij een ontmoeting had met president Kenneth Kaoenda. Op 100 kilome ter voor het vliegveld van Mapoeto week het vliegtuig boven Mozam biquaanse grondgebied af van de normale vliegroute en stortte vlak over de grens op Zuidafrikaans grondgebied neer. Toen het wrak door de Zuidafri kaanse politie was opgespoord bleek dat acht inzittenden, onder wie de Russische boordwerktuig kundige, de ramp hadden over leefd. Uit het 136 pagina's tellende eindverslag kan worden opge maakt, dat zowel de onderzoeks commissie - bestaande uit een Amerikaanse astronaut, een Britse jurist, een Britse vliegtuigspecia list en twee Zuidafrikaanse specia listen - als de Russische en Mozam biquaanse autoriteiten unaniem akkoord gaan met de feitelijke in terpretatie van wat er op de fatale zondagavond met de Toepolev is gebeurd. De Russen en de Mozam biquanen weigeren de eindconclu sie van het rapport te accepteren, dat het ongeluk te wijten is aan ern stige fouten van de Russische be manning. Uit de in het eindverslag opgeno men commentaren blijkt, dat de Russen en Mozambiquanen er van uitgaan, dat de Toepolev van zijn normale koers is afgeweken, om dat de bemanning zou zijn afgeleid door een vals, lees Zuidafrikaans, radiobaken. De bemanning zou om die reden steeds hebben gedacht met de procedure voor een landing op de luchthaven van Mapoeto te moeten beginnen. Als gevolg daar van stortte het vliegtuig neer op Zuidafrikaans grondgebied, zo'n 50 kilometer van de Mozambi quaanse hoofdstad. In een acht pagina's tellende bij lage heeft de commissie, waarin de Russen en Mozambiquanen al van het begin weigerden zitting te ne men, de theorie van een vals radio baken van nader commentaar voorzien. Volgens het rapport is er geen enkele aanwijzing dat er zo'n baken heeft bestaan. Overigens merkte de voorzitter, rechter Margo, gisteren bij de pu blicatie van het eindrapport op, dat zelfs als er sprake is geweest van een vals baken, het vliegtuig van Machel niet had hoeven te veron gelukken. Al eerder maakte de commissie bekend dat de Russische beman ning een groot aantal landingspro cedures en andere internationaal geaccepteeerde regels had overtre den. Het eindrapport geeft nog eens de hele opsomming. Zo wist de bemanning niet hoeveel perso nen er aan boord waren, was er geen vliegplan ingediend en was er ook onvoldoende brandstof inge nomen om in geval van nood uit te wijken naar een andere luchtha- De ernstigste nalatigheden zou den echter zijn geweest, dat de pi loot een aantal signalen van zijn in strumentarium volledig heeft ge negeerd. Zo besteedde hij geen aandacht aan het aanhoudende waarschuwingssignaal, dat hij te dicht bij de grond was en weigerde hij de mededeling van de verkeers toren in Mapoeto te geloven, dat de lichten van de landingsbaan aan ADVERTENTIE elke zaterdag iets leuks! WINKELf LEIDERDORP ROME - De stilte rondom de Ita liaanse regeringsformatie wordt langzamerhand onheilspellend. Ruim twee maanden zijn verlopen sinds het kabinet-Fanfani zijn ont slag aanbood. door Hein ten Kortenaar Bijna een maand geleden wer den de verkiezingen gehouden, waarbij de socialisten en in be scheidener mate de christen-demo craten als winnaars uit de bus kwa men en de communisten gevoelige verliezen leden. Daarna zou het ge sprek tussen de partijen over de sa menstelling van de nieuwe rege ring en over het regeringsprogram ma nu in volle gang moeten zijn. In grote lijnen zou bekend moe ten zijn welke adviezen de partijde legaties aan het staatshoofd zou den uitbrengen en hoe de komen de coalitie er zou uitzien. Maar vandaag begint president Cossiga het gebruikelijke overleg, zonder dat er enige aanwijzing is voor de mogelijke resultaten daar van. De weg voor het overleg is vrijgemaakt omdat interim-pre mier Fanfani gisteren ontslag heeft genomen. Het enige, op papier al thans, dat vaststaat is dat er maar een coalitie mogelijk is met een comfortabele kamermeerderheid: namelijk van de vijf partijen die in de vorige parlem'entsperiode het land hebben geregeerd: christen democraten, socialisten, sociaal democraten, republikeinen en libe ralen. Samen beschikken zij over 377 van de 630 zetels. Dit is dan ook wat de christen-democraten nu al wekenlang voorstellen, maar waar over geen van de vroegere partners uitsluitsel heeft willen geven. De toon wordt aangegeven door Craxi: het heeft geen zin over coali ties te praten, zegt hij, voordat be kend is welk programma de nieu we regering wil uitvoeren. Geen enkel bezwaar tegen een christen democratische formateur, maar laat hem eerst maar eens met een programma komen, dan kunnen wij en de andere partijen beslissen of we er aan willen meedoen. Op kleine verschillen na is dit ook het standpunt van de andere drie partijen, waarmee voorlopig een patstelling schijnt te zijn be reikt. Naar verluidt zouden de christen-democraten van plan zijn hun leider De Mita als formateur naar voren te schuiven, om te on derstrepen hoeveel ernst zij maken met de vorming van een hecht coa litiekabinet, dat in staat moet zijn Leider van de Italiaanse chris ten-democraten De Mita. (foto api de hele parlementaire zittingspe riode uit te zitten. Dit is een riskante zet: de socia listen zullen ongetwijfeld hun in stemming betuigen, maar vervol gens alle kansen benutten om zijn programmavoorstellen in de grond te boren. Ze hebben De Mita nooit vergeven, dat hij, door vast te hou den aan zijn belofte om plaats te maken voor een christen-democra tische premier, een eind heeft ge maakt aan het kabinet-Craxi. Ook onder de christen-democra ten zelf is twijfel gerezen over de wijsheid van De Mita's harde lijn tegenover de socialisten. En lang niet iedereen zou er rouwig om zijn hem op zijn gezicht te zien vallen, wat waarschijnlijk ook het einde van zijn partijleiderschap zou bete kenen. Daarom worden ook andere namen gehoord: naast de eeuwig beschikbare Andreotti en Forlani, die van de vroegere minister van justitie Mino Martinazzoli. De laat ste heeft als minister en fractielei der algemene achting, ook buiten de eigen partij, verworven. In dat geval zou het waarschijn lijk gaan om een overgangskabi net, dat moet duren tot de onder linge verhoudingen duidelijker zijn geworden. In ieder geval heeft de totaal afwachtende houding van Craxi („ze zoeken het maar uit", zei hij al de dag na de verkiezingen) de christen-democraten in een toe stand van zenuwachtige onzeker heid gebracht waaraan ze niet ge wend zijn. In alle naoorlogse jaren hebben ze het voor het zeggen ge had en de anderen hadden zich daar maar bij neer te leggen. Zelfs in 1945, toen nog niemand wist op hoeveel aanhang de partijen konde rekenen, kon De Gasperi met suc ces zijn veto uitspreken over een premierschap van socialisten-lei- der Nenni. En twee jaar later, na zijn eerste bezoek als premier aan Washington, kon hij zonder enige tegenstand besluiten de linkse mi nisters uit de regering te zetten, waar de socialisten pas vijftien jaar later en de communisten nooit meer in zouden terugkeren. Al die tijd werd door iedereen als vanzelfsprekend aangenomen dat de grootste partij de verantwoorde lijkheid had voor het maken en breken van regeringen. Nu de so cialisten dit niet meer voetstoots accepteren, is een nieuwe situatie ontstaan, waar niemand goed raad mee weet. Eigenlijk, ook de socia listen niet. Dat het land zo spoedig mogelijk een nieuwe regering moet krijgen is niettemin duidelijk. Het kabinet- Fanfani heeft nooit het vertrouwen van de Kamers gehad en kan uit sluitend bij regeringsbesluit bestu ren. Dat is niet genoeg, al was het alleen maar omdat de economische situatie de waakzaamheid van een „echte" regering vergt. De stijgen de lijn die in 1983 begon, blijft zich voortzetten, maar er zijn een aantal zorgwekkende tekenen. De infla tie, die van 14 tot 4,7 procent was gedaald, begint opnieuw een lichte stijging te vertonen en de over heidsuitgaven blijven omhoog gaan zonder dat daar een behoor lijk peil van openbare diensten (vervoer, posterijen, telefoon, ge zondheidszorg enz.) tegenover staat. MME Het Bruto Nationaal Produkt stijgt dit jaar met 3,2 procent, maar het tekort op de handelsbalans blijft groeien, vooral door een steeds moeizamer verloop van de export. Het meest zorgwekkende cijfer blijft dat van de werkloos heid: 11 procent en weinig uitzicht op verbetering. Vakbeweging en ondernemersorganisaties zijn het erover eens dat alleen een krachti ge leiding van een stabiele regering deze tendensen in de hand kan houden en kijken daarom met on begrip naar de moeilijke manoeu vres van de politici.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5