iLandelijk team op komst voor aanpak terreur Smit-Kroes mag vier tunnels aanleggen Deel servicekosten mag bij huurprijs 'Uitlaatgassen auto jaarlijks keuren' KRI citeert geheime stukken: AMSTERDAM (ANP) - Er is wel degelijk een permanent landelijk opsporingsteam ter bestrijding van 'gewelddadig i politiek activisme' in de maak. Het maandblad KRI van de reclassering leidt dit af uit een drietal vertrouwelijke docu menten, die het onlangs anoniem kreeg toegespeeld. De drie stukken dateren van sep- Op een enkel punt bestaan ver- tember 1986 en gaan over een 'ge- schillen. coördineerde aanpak van geweld- Martens ruimt in zijn werkstuk bij dadig politiek activisme'. Het gaat voorbeeld een belangrijke plaats in volgens het maandblad om een no- voor het Amsterdamse korps, maar ta van hoofdinspecteur P. Martens, uiteindelijk blijkt CRI-chef Ba- chef bureau zware criminaliteit rendregt het overwicht gekregen te van de politie in de hoofdstad en hebben. Dat blijkt althans uit de om een nota van waarnemend notitie van Sietsma. Martens en Ba- hoofd Barendregt van de bijzonde- rendregt waren het ook niet eens re zaken centrale van de Centrale over de leiding van het speciale Recherche Informatiedienst. team. Martens bepleitte dat ook in KRI beschikt ook over een notitie dit geval de leiding bij gemeente van de Amsterdamse commissaris en rijkspolitie in Amsterdam zou K. Sietsma. Daarin wordt verslag liggen, gedaan van een bijeenkomst op 16 Rechtbank geeft Heenna gelijk september, waar beide eerste ge- noemde nota's werden besproken. De nota's van Martens en Barend- i regt komen in grote lijnen met el kaar overeen, weet KRI te melden. Klachten over politie straks naar commissie DEN HAAG (GPD) - Er komen klachtencommissies die toezicht moeten houden op zorgvuldige be handeling van klachten door bur gers over de politie. Deze Hij verwijst daarbij naar recente onderzoeken door de RP Amster dam (Makro-branden) en de 'con centratie van gewelddadig politiek activisme in Amsterdam'. Barend regt daarentegen legt sterk de na druk op het 'nationaal' karakter van het team. De opstellers van bei de nota's zijn het wel eens over de huisvesting van het team. Die moet bij de Recherche Informatiedienst in Den Haag komen. Dat is een lo- katie die 24 uur per dag wordt be waakt. zo wordt opgemerkt. KRI leidt uit de stukken af dat mi nister Korthals Altes van justitie - 'toen die begin dit jaar zijn goed keuring gaf aan een landelijk coör dinerend projectteam voor misdrij ven van terroristische aard' - in fei te instemde met een permanent zullen zelf geen klacht behan- landelijk recherche-team zoals dat delen. Dat zal worden gedaan door uit de de vertrouwelijke stukken burgemeesters (gemeentepolitie), minister van justitie (rijkspolitie) of minister van defensie (mare-^ chaussee). Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een wijziging van de poliiiewet, waarin een klachtenre geling wordt opgenomen. Doel van deze wetswijziging is dat klachten op een objectieve en begrijpelijke manier worden behandeld en dat een bijdrage wordt geleverd aan de verbetering van het functioneren van de politie. Registratie van godsdienst en beroep verdwijnt DEN HAAG (GPD) - Beroep en godsdienst zullen in de toekomst niet langer in de administratie van de gemeenten worden opgenomen. Bovendien krijgen burgers het recht op inzage in en correctie van de gegevens in de bevolkingsadmi nistratie. Dit zijn enkele van de be langrijkste onderdelen van een voorontwerp van wet voor de be volkingsadministraties van ge meenten, waarmee het kabinet gis teren akkoord is gegaan. De kaartenbakken die bij de meeste gemeenten nu nog worden gebruikt, zullen tot het verleden gaan behoren. De administraties zullen geautomatiseerd worden. Daarbij zullen zeer strenge regels worden gesteld omtrent toeganke lijkheid en verstrekking van gege vens. De gegevens kunnen worden verstrekt aan Rijk, provincie en ge meente, maar bij voorbeeld ook aan onderwijsinstellingen en kerk genootschappen. De vernieuwing van de bevol kingsadministraties is al sinds 1985 aan de gang. Het kabinet streeft er naar de wettelijke regeling op 1 ja nuari 1989 in te voeren. De automa tisering van de bevolkingsgege vens dient op 1 januari 1993 te zijn voltooid. 'Nonnen' krijgen celstraffen voor smokkel drugs HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft donderdag drie vrouwen uit Bolivia veroordeeld tot onvoorwaardelijke gevangenis straffen van twee maal zes jaar en eenmaal vier jaar wegens de smok kel van cocaïne. De vróuwen, die zich als non hadden verkleed, wer den 13 april op Schiphol aangehou den met samen 14,5 kilo cocaïne bij zich. De cocaïne was in paketten op hun lichaam gebonden. Tegen het drietal, twee vrouwen van 52 en 44 jaar en een 21-jarige dochter, waren celstraffen van acht en zeven jaar geëist. De vrouwen maakten de reis naar Nederland in opdracht van een Spanjaard, die in totaal 8.000 dollar beloning had be loofd. De Boliviaansen verklaar den tijdens hun proces dat ze uit pure geldnood op reis waren ge gaan. De straf van de dochter is aan zienlijk verminderd, omdat de rechtbank haar jeugdige leeftijd in aanmerking heeft genomen en het feit dat de moeder haar niet heeft tegengehouden. komt. Het maandblad stelt verder vast dat de minister in zijn antwoorden op schriftelijke vragen over deze kwestie van het kamerlid Stoffelen (PvdA) niet echt de waarheid sprak. Op het artillerie schietkamp in 't Harde is TNO gisteren een proef be gonnen om na te gaan hoe met mo derne technologie natuurbranden kunnen worden opgespoord. Het is de bedoeling apparatuur te ont wikkelen die een begin van brand al kan opsporen. De huidige opspo ringsmethode - voornamelijk, het patrouilleren met kleine vliegtui gen tijdens droge perioden- is niet optimaal. Australië en de Verenigde Staten kennen al hoogwaardige appara tuur voor de opsporing van natuur branden. „Maar daar gaat het om de waarneming op grote afstand. In Nederland moeten we appara tuur hebben die geschikt is voor de tectie op kleine afstanden. Die be staat nog niet," zo legt de woord voerder van de brandweer uit. TNO werkt bij de proeven op het schietkamp met onder andere vi deo- en warmtebeeld-camera's en infra-apparatuur. Als geschikte sensoren en dergelijke kunnen wor den ontwikkeld, moet de economi sche haalbaarheid van een electro- nisch detectiesysteem hog worden bepaald. Het is de bedoeling het on derzoek eind dit jaar af te ronden. Staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) was gisteren op het schietkamp in 't Harde getui ge van de eerste proefneminaen. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Veel mede werkers van de provincie Zuid- Holland zijn verontwaardigd over de uitgave van 5.000 folders waarin het nieuwe logo van deze reorganiserende provincie wordt gepresenteerd. De folders, die bijna een meter breed en een ruim een halve meter hoog zijn, hebben 8,80 gulden per stuk ge kost. De meeste medewerkers vinden de 44.000 gulden wegge gooid geld. De uitgave is gekomen in een periode dat er nog een bezuini gingsoperatie aan de gang is. Die operatie zal op den duur arbeids- Folder provincie kost 8,80 per stuk plaatsen kosten. De reorganisa tie van de provincie is bovendien nog niet helemaal rond en veel medewerkers hebben hun draai nog niet kunnen vinden, aldus de woordvoerder. Volgens mr. J. Hopman, sta- tengriffier, waren „sommigen zo getergd dat ze hun vouwblad in honderd stukjes terugstuurden. Met dit stevige papier een knap- DEN HAAG (ANP) - Verhuurders van woonruimte mogen 'oneigen lijke' servicekosten voor onder meer verwarmingsinstallaties en parkeerplaatsen in de kale huur prijs verrekenen. President Wijn- holt van de Haagse rechtbank heeft dat gisteren in een kort geding uit gesproken. De door staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) ingevoerde re geling is volgens hem niet in strijd is met de wet, zoals het Nederlands Verbond van Huurders (NVH) stel de. Het NVH had het kort geding tegen de staat aangespannen, om dat de oneigenlijke servicekosten voortaan elk jaar onderworpen zijn aan de wettelijke huurverhoging. Het verbond vindt dat onrecht vaardig, omdat servicekosten ge baseerd zijn op een veel kortere af schrijvingstermijn en dus per defi nitie hoger liggen dan kosten die deel uitmaken van de kale huur. pe prestatie." Tijdens gesprek ken met „getergden" is volgens een provinciemedewerker geble ken dat het moderne logo van ontwerper Edvard Pfeiffer op zich helemaal niet zo lelijk wordt gevonden. In het logo zijn een leeuw en het provinciewapen strak gestileerd samengebracht. Het nieuwe beeldmerk is vol gens de gedeputeerden „een ele mentair onderdeel van het ver nieuwingsproces bij onze pro vincie. Achteraf vinden wij het vouwblad als introductie voor de medewerkers echter een weinig gelukkige keus." Volgens de NVH is de regeling bo vendien in strijd met de wet. Heerma heeft per 1 juli de nieuwe regeling laten ingaan. Nu nog zul len de meeste huurders denken dat zij goedkoper uit zijn, maar in de toekomst gaan zij door de jaarlijkse huurverhogingen steeds meer voor bepaalde voorzieningen betalen, aldus het NVH. Het meent dat Heerma de huurders hiermee een fopspeen voorhoudt. Het verbond verklaarde na de zit ting teleurgesteld te zijn en waar schijnlijk in hoger beroep te zullen gaan, omdat de president van de Haagse rechtbank volgens NVH- advocaat mr. P. Wiegman 'aan de buitenkant van de materie" heeft geopereerd en oppervlakkig is ge weest in zijn oordeel'. Volgens de organisatie heeft Heer ma de regeling ingesteld op jaren lang aandringen van de grote ver- huurinstellingen. "Het ministerie dient dus weer eens de belangen van de verhuurder en niet die van de huurder", aldus mr. Wiegman. Het NVH schat dat ongeveer 200.000 huurders onder de nieuwe regeling vallen. In veel gevallen gaat het om bejaardenwoningen, aangezien oneigenlijke servicekos ten daar het meest voorkomen. TRALIES - De regering van Zuid- Afrika wil tralies aanbrengen voor het gebouw in Pretoria van de voormalige Nederlandse ambassa de, waar de Nederlander Klaas de Jonge al twee jaar verblijft. De tra lies zouden moeten voorkomen dat De Jonge uit het gebouw vlucht. Voorstel minister Nijpels (milieu): DEN HAAG (ANP) - Minister Nij pels (milieu) wil dat alle auto's van één jaar en ouder elk jaar een mi lieukeuring ondergaan. Deze moet worden uitgevoerd door een er kend keuringsstation. Voorts wil hij jaarlijks een onderzoek laten uitvoeren naar de katalysatoren. ADVERTENTIE Zulke dingen gebeuren, helaas ook op vakantie. Maar met een reisverzekering van de ANWB komen de gevolgen u met duur te staan Voor een premie van f 1,45 per persoon per dag heelt u al een polis met een bagagedekking tot f 3.500,- per persoon, En eigen risico hebt u nooit bi| de ANWB Dus ook een kleine schade wordt volledig vergoed Helemaal 'rustgevend' werken onze aanvullende verzekeringen. Auto kapot? Vanaf f 1,10 per dag kunt u zich van een vervangende auto verzekeren Neem geen onnodig nsico: ga nu naar uw ANWB kantoor ol bel Centrale Informatie Reisverzekeringsservice: 070-141430. Bij de ANWB verzekert u zich van een goede verzekering. die in bepaalde typen auto's zijn aangebracht. Als deze niet aan de gestelde eisen voldoen, moet de importeur of de fabrikant maatre gelen nemen. Dit staat in een notitie die de be windsman gisteren, mede namens zijn collega Smit-Kroes van ver keer en waterstaat, aan de Tweede Kamer heeft toegezonden. De hier in aangekondigde maatregelen moeten ervoor zorgen dat de aan geschafte schone auto's altijd schoon zullen blijven. De jaarlijkse milieukeuring bij auto's die verplicht een algemene periodieke autokeuring (APK) moeten ondergaan, kan in die APK-keuring worden opgenomen. Bij auto's waarvoor de APK nog niet geldt, moet de milieukeuring afzonderlijk worden uitgevoerd. Volgens minister Nijpels is ge bleken dat de motor van veel au to's, waaronder ook nieuwe exem plaren, slecht is afgesteld. Vandaar dat in de milieukeuring, zowel voor schone als voor niet-schone auto's, een controle op de motoraf stelling is opgenomen. Hierbij wordt de afstelling van de ontste king, het stationaire toerental en de uitstoot van koolmonoxide bij dit toerental gecontroleerd. Daar naast worden bij schone auto's ook voorzieningen die de uitstoot van giftige gassen beperken, zoals ka talysatoren, geïnspecteerd. De jaarlijkse test van de duur zaamheid van katalysatoren in be paalde autotypen en het toetsen van de werking daarvan aan de keuringseisen zullen bij steekproef worden uitgevoerd. Als er iets niet in orde is, moet de producent van de betrokken auto of de importeur daaraan iets doen. „Alleen op die manier kunnen schone auto's hun financiële voordelen ten opzichte van niet-schone auto's behouden", aldus Nijpels. Het onderzoek komt voor reke ning van het ministerie van milieu beheer, dat daarvoor 1,9 miljoen gulden per jaar uittrekt. De resulta ten van het onderzoek zullen ieder jaar worden gepubliceerd. Om on nodige kosten te vermijden hoeven schone auto's die zijn voorzien van een elektronisch gestuurd drie wegkatalysatorsysteem, niet elk jaar een milieukeuring te onder gaan. Dit geldt in de toekomst mis schien ook voor auto's met een zelfdiagnosesysteem. Minister Nij pels zal daarover met de autobran che en de consumentenorganisa ties overleg plegen. DODELIJKE VAL - Een tachtigja rige vrouw uit Breda is na een val van haar balkon zó ernstig gewond geraakt dat zij korte tijd later over leed. Volgens omwonenden pro beerde de vrouw vanaf een stoel wat water tegen de buitenkant van het slaapkamerraam te gooien. Zij had die stoel daarvoor op de beton nen rand van het balkon gezet, ech ter buiten de ballustrade. Bij die manoeuvre verloor zij haar even wicht en stortte vanaf de eerste eta ge naar beneden (ANP). Voor schone auto's die 1 LPG-installatie worden zal dit jaar nog een zogenaamde certificeringsregeling worden op gesteld. Dit betekent dat deze au to's aan dezelfde emissie-eisen moeten gaan voldoen als schone benzine-auto's. Zodra de eisen van de Europese Gemeenschap voor de uitstoot van deeltjes door dieselauto's zijn vast gesteld, wordt net als bij de benzi ne- en LPG-auto's steekproefsge wijs toezicht gehouden. Het rijk zal de onderhoudsvoorschriften, die de fabrikanten van dieselauto's hun klanten verstrekken, bekijken om te bepalen hoe naleving van de voorschriften kan worden gecon troleerd. Mits particuliere geldschieters steentje bijdragen DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft groen licht gekregen voor de aanleg van twee nieuwe tunnels onder het Noordzeekanaal en eveneens twee onder de Nieuwe Waterweg, mits het bedrijfsleven een flink steentje bijdraagt in de kosten. Dat heeft het kabinet gisteren besloten in reactie op de adviezen van de commissies Le Blanc en Oe- le over de mogelijkheid pensioen fondsen en andere particuliere geldschieters in te schakelen bij de verbetering van het Nederllandse wegennet. De commissie-Le Blanc heeft de financiële aspecten bestu deerd van particuliere financie ring. De commissie-Oele heeft be keken welke projecten uitvoering verdienen. Volgens de twee commissies kan de overheid rekenen op een bijdra ge van ongeveer een miljard gul den voor de aanleg van bruggen en tunnels, als daar tenminste de mo gelijkheid tegenover staat om dat geld via tolheffing terug te verdie nen. Voorzitter Oele van de gelijk namige commissie benadrukte bij de presentatie van zijn rapport wel dat particuliere financiering van tunnels en dergelijke een uitzonde ring moet zijn: de overheid blijft verantwoordelijk voor openbare verkeersvoorzieningen. Zolang het rijk met een geldtekort kampt, kan het bedrijfsleven inspringen, meent Oele. Zijn collega Le Blanc voegde daar aan toe, dat banken en pen sioenfondsen alleen over de brug zullen komen als de overheid niet aankomt met allerlei regels en voorschriften. Volgens hem zal geen enkele beleggingsinstelling interesse hebben voor de financie ring van een tunnel als de regering zich ermee gaat bemoeien zonder zelf met geld over de brug te ko- Tolheffing De vier tunnels die Smit-Kroes met behulp van particuliere geld schieters mag gaan aanleggen, moeten een einde maken aan de fi les bij Amsterdam (Coentunnel, Velzertunnel), en Rotterdam (Van Brienenoordbrug, Beneluxtunnel). De bijbehorende tolheffing die Le Blanc en Oele voorstellen zal ook niet alleen voor de nieuw aan te leggen tunnels gelden, maar ook voor de oude. Le Blanc: „De volks aard van de Nederlander kennende moeten we wel voor alle tunnels tol vragen". Het gaat om een bedrag van ongeveer twee tot maximaal vier gulden per rit. Oele en Le Blanc zijn daarbij geen voorstander van tolheffing volgens de gebruikelijke methode, omdat die toch weer tot filevor ming leidt. Ze pleiten voor een elektronisch systeem dat - op ken teken - automatisch registreert welke auto voorbijkomt, Eens per drie maanden zou de automobilist dan een accept-girokaart krijgen toegestuurd. Met het registratie systeem en de daaraan centraal ge koppelde computer zou tegelijker tijd gecontroleerd kunnen worden of de automobilist verzekerd is, zijn motorrijtuigenbelasting heeft betaald en of zijn auto apk-gekeurd tunnels meer noten op hun zang. Zo pleiten zij wat de deze regio be treft voor een verkeersregelsys teem in de route Heemstede- Schiphol-Vinkeveen, die 17 kruis punten telt, en in de 'Bollenroute' tussen Haarlem, Heemstede, Hille- gom, Sassenheim en Leiden. Deze route voert langs 32 kruispunten Spoorverdubbeling Verder pleiten zij voor versnelde verdubbeling van het spoor tussen Leiden en Den Haag. Dit project moet volgens de planning in 1994 gereed zijn. Oele en Le Blanc vin den tenslotte dat haast geboden is bij het doortrekken van de de lijn van Amsterdam-Rai naar Duiven- drecht en Zuidoost-Amsterdam. Ook bij de Spoorwegen kunnen particuliere geldschieters bijdra gen in de kosten, zo menen de twee commissies. Student gaat weer vaker naae de kerk DEN HAAG (GPD) - Voor het eerst sinds jaren is er onder stu denten weer een toenemende waardering voor kerk en kerk gang te bespeuren. Dat conclu deert het Instituut voor Evan gelisatie (ENS) in Doorn na een onderzoek dat werd gehouden onder 377 studenten in Rotter dam, Leiden en Utrecht. „Er is een groeiende belang stelling voor geloofszaken, zij het inhoudelijk erg verward. De meeste studenten die met geloofszaken bezig zijn, weten nauwelijks onder woorden te brengen wat ze geloven". Maar er is op z'n minst geen verdere daling meer van het kerklid maatschap te merken", zo stelt het instituut vast. De nieuwe generatie studenten heeft de vaste overtuiging, al dus het ENS, dat de belangrijk ste zaken in het leven weinig met studie, wetenschdp of zelfs carriere te maken hebben, maar op het terrein van het 'bo vennatuurlijke' gezocht moe ten worden. Uit het onderzoek blijkt dat 13 procent van de on dervraagde studenten weke lijks naar de kerk gaat; 53 pro cent gaat nooit. Vorig jaar be droegen deze percentages resp. 8 en 59. Van de vrouwelijke studenten gaat 17 procent regelmatig ter kerke, van de jongens 10 pro cent. Op de vraag 'wie is Jezus Christus' antwoordde 6 procent 'een mythe'; 28 procent 'een historisch persoon'; 21 procent 'een voorbeeld, profeet'; 27 pro cent zei 'zoon van God; 11 pro cent 'een symbool' en 7 procent wist het niet. Volgens het Insti tuut voor Evangelisatie is voor al de groep die Jezus 'alleen maar historisch' ziet aanzien lijk gedaald. Ongeveer 30 pro cent van de ondervraagden ge looft niet in (een) God. Van de studenten zei 44 pro cent te geloven in een leven na dit leven, maar zij weten niet aan te geven hoe dat zal zijn. Zij kunnen zich ook niet vinden in omschrijvingen als hemel, hel, reïncarnatie. Van alle onder vraagden gelooft slechts 5 pro cent in hemel en hel. Het bijbel- bezit onder de studenten lag 4 procent hoger dan in de vooraf gaande twee jaren (nu 65 pro cent), maar 82 procent zei de af gelopen maand de bijbel niette hebben geopend.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3