Amerikaanse industrie moet hard werken aan come-back Aardappels op een bedje hooi Reportage Groot aanbod en scherpe concurrentie op orgèbnarkt TEXEL - Aardappels kun je ook plukken. Voor de familie Kuiter in het Texelse buurt schap Oost is het de gewoonste zaak van de wereld om hun aardappels onder een bedje van hooi vandaan te halen. Het gezin Kuiter eet dagelijks goed van de aardappels uit ei gen moestuin. door Ron Amesz Toen de familie in 1974 op Texel kwam wo nen kon een lang gekoesterde wens in ver vulling gaan: een moestuin voor vrije tijd en eigen consumptie. Aardbeien, sla, worteltjes en andere groenten werden op eigen grond verbouwd. "Maar we hebben een gruwelijke hekel aan het poten en rooien van aardap pels", vertelt Henk Kuiter. Het boek van de Amerikaanse Ruth Stout bracht Kuiter enkele jaren geleden de oplos sing. Ooit probeerde hij eens volgens dit boekje een 'regeltje' aardappels te kweken tussen het hooi en dit lukte waarachtig. Ruth Stout propageert het tuinieren zonder spui ten of wieden, zonder kunstmest of gif. De kweekmethode die door de Amerikaan se wordt gepropageerd, is gebaseerd op het 'mulching'-systeem waarin op natuurlijke wijze groente wordt verbouwd. Bij deze me thode worden op een gewoon grasland regels hooi neergelegd. Vervolgens wordt het hooi aan weerskanten uit elkaar getrokken en de pootaardappels worden er tussengelegd. Het hooi wordt over de Dorés en de Bur- mania's - die zijn volgens de familie Kuiter het lekkerst - getrokken en binnen een maand steken de eerste spruiten boven het hooi uit. Een maand later kunnen de eerste aardappels worden geplukt. De krieltjes blij ven zitten en groeien verder, de grotere ver dwijnen naar de keuken. Deze mulching-methode is waarschijnlijk alleen geschikt voor moestuinen, want het plukken kan niet machinaal worden gedaan. "Met een machine is het misschien nog wel te poten", overdenkt Kuiter, "maar niet te plukken". De eerste nieuwe aardappels van dit seizoen kunnen nu worden geoogst of lie ver: geplukt. En ze zijn schitterend schoon. Het is voor het tweede achtereenvolgende .jaar dat de familie Kuiter de aardappels on der het hooi kweekt. Inmiddels weten de Kuiters ook dat het niet handig is om pasge- maaid gras over de poters te leggen, want door de broei die hierdoor ontstaat verbran den de spruitende aardappels. "Toen kweek ten we dus ook gekookte aardappels". De opbrengst van de eerste oogst was ge lijk aan de hele wintervoorraad voor de fami lie Kuiter. De laatste oude aardappels wor den dezer dagen gegeten. De nieuwe komen zo snel mogelijk op tafel. Vier tot zes perso nen eten vrijwel dagelijks deze zelfgekweek te aardappels. De bewoners van Oost hebben het voordeel dat de grond rond hun huis be staat uit zware zavel dat zeer vruchtbaar is. Maar ook op andere gronden moet de mul ching-methode eenvoudig toe te passen zijn. "Het leukste vind ik dat de aardappels zó schoon zijn, dat ze eigenlijk meteen in de pan kunnen. Er zit geen vuil aan", vertelt Henk Kuiter als hij met zijn handen een bedje hooi wegschuift. De familie Kuiter heeft het sys teem nooit aan anderen doorverteld - ieder een moet doen wat-'ie zelf het beste vindt in zijn moestuin - maar daar komt nu dus ver andering in. En wie weet steken er volgend jaar in veel meer moestuinen de aardappel planten uit het hooi. gende vraag is volgens haar hoe de se autoverkopen weer kunnen stij- nc gen, zodat ontslagen niet nodig zijn. Daarvoor zijn investeringen re nodig en die blijven uit. Verleden jaar was sprake van een reële da ling van de investeringen van het Amerikaanse bedrijfsleven en voor dit jaar wordt op een stijging gere- kend van niet meer dan 2 procent. -■ Maar investeren is ook weer niet het wondermiddel voor alle kwa- -■ len. Dat valt bijvoorbeeld te leren J uit het beleid van autoreus General Motors die sinds 1979 niet minder i dan 60 miljard dollar heeft geïnves teerd in modernisering van de pro- duktielijnen en nieuwe modellen I om alleen winst en marktaandeel 1 verder te zien dalen. 1 Ondanks de algehele malaise in 1 de Amerikaanse auto-industrie zijn 1 enkele bedrijven weer op de goede weg omdat zij slagvaardig inspelen op nieuwe mogelijkheden die zich aandienen en erin slagen hun pro- duktie de stroomlijnen en efficiën ter te organiseren. Met behoud van de kwaliteit van hun auto's zijn Chrysler en Ford weer gezond. Door de produktie-opzet te ver eenvoudigen en doelmatiger te ma ken slaagden beide bedrijven erin het niet-produktieve werk van hun personeel zoals kwaliteitscontroles en herstel van fouten aanzienlijk te beperken. Ford kon daarom vorig jaar General Motors sinds lange tijd weer eens overvleugelen als meest winstgevende autoconcern. Harley Davidson Harley Davidson voelde zich dit voorjaar zelfs weer sterk genoeg om de concurrentie met Japan vol aan te gaan en vroeg de regenng- Reagan om een vier jaar oude ta riefmuur op Honda's, Kawasaki's, Yamaha's en Suzuki's weer af te breken. De Harley-motoren wor den nu gemaakt met een voortdu rende produktie-controle per com puter, zodat produktiefouten in een vroeg stadium aan het licht ko men. De economische opleidingsinsti tuten in de VS bieden een andere opening tot renovatie van de in dustrie. De econoom Lester Thu- row, de nieuwe rector van de 'bus- siness school' aan het gerenom meerde MIT in Massachusetts, wil vooral de- technische know-how van de toekomstige toplieden van het bedrijfsleven opvoeren. Daar voor is een wijziging nodig van de gebruikelijke redenering dat "je niet alles hoeft te weten over me tallurgie om een staalbedrijf te lei den". Vooral het niet onderkennen van ingrijpende veranderingen in de staalsector, heeft volgens Thurow geleid tot de crisis in de Ameri kaanse staalindustrie. "Wij bouw den onze eerste staalgieterij in per manent bedrijf zes jaar nadat de Japanners dat hadden gedaan", licht hij toe. Zo'n gieterij is een gok van een miljard dollar. Zou jij een miljard dollar zetten op iets dat je niet begrijpt?" De Amerikaanse industrie begint zich voorzichtig te her stellen van een diepe crisis. Het offer voor de werkne mers is niet gering: nauwelijks stijgende lonen, zodat de gevolgen van de lage dollarkoers (dure buitenlandse pro- dukten) duidelijk voelbaar zijn. Kan de industrie in de VS zich redden bij behoud van de hoge Amerikaanse le vensstandaard? Zal zij, ondanks de lage dollarkoers, ten onder gaan in de concurrentieslag met het buitenland? Edward Finein zat al bij Rank Xe rox voordat er kopieer-apparaten werden gemaakt. Maar hij heeft de concurrentie uit het buitenland nog nooit zo zwaar ervaren als op het moment. Xerox heeft zoals zo veel andere Amerikaanse bedrij ven aan de rand van de afgrond ge staan. Evenals het autoconcern Chrysler en motorfabrikant Harley Davidson slaagde Xerox er nog net op tijd in orde op zaken te stellen en een dreigende ondergang af te wenden. door Peter Coy/AP Maar van een jubelstemming is ook bij deze bedrijven geen sprake. Want hoewel zij erin zijn geslaagd de kwaliteit van hun produkten te verbeteren en hun personeelskos ten te drukken blijft uitbreiding van hun buitenlandse marktaan deel uit. Buitenlandse bedrijven, die het vroeger vooral moesten hebben van hun lage prijzen, be ginnen hun Amerikaanse concur renten te verslaan met hun eigen wapens: hoge kwaliteit, een slim me marketingstrategie, snelle aan passing aan de veranderende wen sen van de consument. Als de Amerikaanse industrie niet bij machte blijkt om op die ter reinen haar leidende rol terug te krijgen, zal zij geheel moeten bou wen op de goedkopere dollar en de reëel dalende lonen om niet tenon- der te gaan in de concurrentie met Japan, Taiwan en Hongkong. In het laatste geval is een lagere le vensstandaard voor alle Amerika nen, van handarbeiders tot top functionarissen, onvermijdelijk. "De meeste Amerikaanse bedrij ven hebben de omvang van de uit daging waarvoor zij staan nog niet werkelijk onder ogen gezien en hebben nog niet de investeringen gedaan die daarvoor nodig zijn," oordeelt Finein, die in 1952 zijn carrière bij Xerox begon en daar nu de leiding heeft over de afdeling concurrentiezaken. Amerikaanse bedrijven moeten snel vooruit, al leen om het hoofd boven water te houden. Sneller dan de meeste zich nu ontwikkelen, zo meent Finein. "Ik kom nog een hoop bedrijven tegen die praten over een groei van 8 tot 10 procent per jaar" zegt hij. "Maar ik ben er zeker van dat, als je naar de Japanse bedrijven kijkt, je zult zien dat die 15 procent per jaar groeien". De VS importeerden verleden jaar voor 145 miljard dollar (ruim 290 miljard gulden) meer aan in- dustrie-produkten dan werd geëx porteerd. Dat leverde op de beta lingsbalans het grootste tekort op uit de geschiedenis. Grotendeels was dat het gevolg van ae tot voor kort overgewaardeerde Ameri kaanse munt, die de vraag naar Amerikaanse produkten temperde zowel in dë VS zelf als in het bui tenland. Maar ook bij een meer rea listische koers van de dollar is het onweer nog niet uit de lucht. Nog komt de Amerikaanse in dustrie met de beste produktivi- teitscijfers uit de bus, maar daar dreigt snel een einde aan te komen. Nu al is het zo dat een kwart van de werknemers in de industriële sec tor een dagtaak hebben aan het op sporen en herstel van fouten die zijn gemaakt in de produktie-afde- lingen. Alarmerend is ook dat in sectoren als de vliegtuigbouw, waarin de VS altijd een onaantast bare positie innamen, de vroeger te verwaarlozen buitenlandse con currentie razendsnel in opkomst is. De Europese Airbus-groep kaapt steeds meer orders weg voor de neus van de Amerikaanse con cerns Boeing en McDonnell Douglas en de Japanse chip- en elektronica-industrie heeft de VS al op veel fronten van het eerste plan verdrongen. De onbetwiste positie van Ame rika als industrieland nummer 1 is verleden tijd, dat is iedereen, ook in de VS, duidelijk. Maar er zijn bij economische deskundigen in de VS toch ook optimistische gelui den te beluisteren. "Op enkele uit zonderingen na is de industriële produktie in wezen sterker dan die in ruim 20 jaar is geweest", is de opinie van Joseph Duncan van het grote economische adviesbureau Dun Bradstreet. Automatisering Duncan ziet in de Amerikaanse industrie nog een groot groeipo tentieel en noemt die een "slapen de reus". Ook Robert Malone, hoofdredacteur van het automati seringstijdschrift Managing Auto mation, ziet de toekomst niet al te somber in en hij voorspelt dat ook in de VS de automatisering en be drijfsefficiency zo'n hoog peil zul len bereiken, dat de bedrijfsomzet straks "pure winst" is. Duncan vestigt zijn hoop deels op de goedkope dollar, maar voor veel Amerikanen is een minder koopkrachtige munt een verdeeld genoegen omdat zij meer geld Het autoconcern Chrysler slaagde e wenden, onder andere door mensen nog geen sprake. moeten neertellen voor hun geïm porteerde consumptiegoederen. En Malone wijst op de steeds intel ligentere toepassing van automati sering door veel Amerikaanse be drijven, maar hij geeft toe dat de buitenlandse concurrenten ook op dit spoor zitten. De optimisten voorspellen niet temin dat de Verenigde Staten te gen het einde van deze eeuw weer meer industriegoederen exporte ren dan zij het land hoeft in te voe ren. De meest gevolgde, maar wel erg simpele redenering is dat bui r nog net op tijd in orde op zaken te stellen en een dreigende ondergang af te n de produktie te vervangen door robots. Maar van een jubelstemming is tenlandse banken en investeerders hun buik vol zullen krijgen van het financieren van het grote Ameri kaanse handelstekort via beleg ging in aandelen, obligaties en an dere waardepapieren en aflossing van de schulden gaan eisen in de vorm van goederen. Als de kwaliteit van de Ameri kaanse industrieprodukten ook nog eens verder toeneemt, zal de buitenlandse consument best be reid zijn daar een forse prijs voor te betalen, menen nog steeds die opti misten. De bedrijfswinsten zullen dan weer groeien en de Ameri kaanse consument zal zijn koop drift niet behoeven in te tomen. De 'American way of life', met een goed gevulde portemonnee, kan worden voortzetten. Hogere functies Wat gebeurt er in de praktijk? De reorganisatie die zich momenteel aan het Amerikaanse bedrijfsleven opdringt zal volgens deskundigen rond de eeuwwisseling leiden tot gestroomlijnde, flexibele en soms volledig geautomatiseerde bedrij ven. Steeds minder mensen zullen nog produktiewerk verrichten. Er zal vooral vraag ontstaan naar goed opgeleide jongeren voor hogere functies, omdat steeds meer lagere functies door robots en computers worden ingevuld. Buitenlandse bedrijven zullen hun vestigingen in de VS uitbrei den om vervoerskosten te bespa ren, invoerheffingen te omzeilen en in directer contact te komen met de consument op nog altijd de grootset afzetmarkt ter wereld. Meer Amerikaanse bedrijven zul len in handen komen van buiten landers, vooral Japanners, die naarstig op zoek blijven naar inves teringsmogelijkheden voor hun grote handelssurplus. Amerikanen krijgen de banen, maar de buiten landers strijken de winst op. De vraag van kieskeurige klan ten naar volledig op hun wensen toegesneden produkten neemt toe, zodat bedrijven een beleid moeten voeren dat daar snel en flexibel op kan inspelen. Eènvoud van ont werp zal daarbij een belangrijke factor zijn en een gemoderniseerde Amerikaanse industrie met kleine produktie-eenheden en een flexi bele organisatie hoopt weer een voorsprong te krijgen op de massa- produktie in het Verre Oosten. Ondanks de verschuiving van de werkgelegenheid in de richting van de dienstensector blijft de in dustrie zo een aandeel van 20 pro cent leveren aan de totale economi sche bedrijvigheid. Sinds de jaren '20 ligt het industriële aandeel aan de Amerikaanse economie op dit peil. Maar het lijkt onwaarschijn lijk dat de ook Amerikaanse le vensstandaard tijdens de indus triële renovatie op peil kan blijven. Lagere lonen Er is al een ontwikkeling aan de gang dat minder werknemers meer werk verzetten voor een lager loon. Van 1981 tot dit jaar stegen de lo nen gemiddeld met nog geen 1 pro cent, terwijl de economische groei in die periode gemiddeld 4 procent per jaar bedroeg. Een ontwikke ling die de vakbonden zorgen baart. "Wij zijn voor een gezonde groei van de produktiviteit. Maar we vragen ons wel af, wie daar van gaat profiteren. Waar doen wij dat voor?" betoogt Lydia Fischer, eco nomisch adviseur van de vakbond van werknemers in de auto-indus trie UAW. Het schrappen van banen is een voudig genoeg. De daarachter lig De landelijke Orgelcommissie van de Hervormde Kerk vindt de nieuwe subsidieregeling voor monumenten een duidelijke achteruitgang. "De verantwoordelijkheid is nu in eerste instantie bij de ge meentebesturen gelegd. Die heb ben meestal weinig geld. Vaak ligt het ook politiek gemakkelij ker om het beschikbare geld te besteden aan restauratie van ge bouwen en huizen". In haar jaarverslag over 1986 constateeert de Orgelcommissie, dat er in het subsidiebeleid voor de restauratie van historische or gels, sinds het van kracht wor den van de nieuwe regeling, geen sprake meer is van een vaste lijn. De commissie heeft nog een zorg. Ze wordt steeds meer be trokken bij orgelzaken waarin haar advies eerst niet werd ge vraagd. "Dan blijkt vaak, dat men zich op minder deskundige wijze van een instrument heeft voorzien, dat zowel technisch als qua klank ver beneden de maat Als oud-medewerkers van in krimpende orgelmakerijen zich zelfstandig vestigen, kijkt de Or gelcommissie kritisch toe. "Soms kan een positief advies worden gegeven, maar vaak kun nen de nieuw gevestigden hun pretenties niet waarmaken. Er is op deze markt een groot aanbod en een scherpe concurrentie". De hervormde Orgelcommis sie bestaat uit vijf leden plus twee adviserende leden, onder wie de oud-president van de Ne derlandse Bank dr. J. Zijlstra. De organist A. van Beek en zijn as sistent R. W. van Straten maken de restauratierapporten. Daar naast heeft de commissie nog vaste adviseurs, onder wie de or ganisten Klaas Bolt en Jan Jon- gepier. Vicaris. Bisschop H. J. A. Bomers van Haarlem heeft assis tent-deken van het dekenaat Amsterdam H. A. J. Dürr (61) be noemd tot vicaris. Hij volg^ W. J. de Graaff (67) op, die vicaris was voor Amsterdam en Almere en ook was belast met zaken van ambtsopleiding, onderwijs en ca techese en migranten- en toeris tenpastoraat. De benoeming van Dürr - die ook pastor was van de parochie 'De Graankorrel' in de Bijlmer meer - is tot stand gekomen in overleg met de andere vicajissen en enkele dekens. Religieuzen. Zuster Bene- dicte de Vries (57) is benoemd tot voorzitter van de Konferentie Nederlandse Religieuzen, waarin vier organisaties van vrouwelijke en mannelijke religieuzen sa menwerken. Zij is de eerste vrouwelijke voorzitter van de Konferentie en volgt pater J. W. Saelman op die zijn functie vori ge maand neerlegde. Zuster De Vries trad in 1955 in bij de congregatie Franciscanes sen van Heythuysen. Van 1975 tot 1985 was zij provinciaal over ste van haar congregatie, die op dit ogenblik ongeveer 440 leden heeft. Zij leidde veertien jaar een kindertehuis en is nu bestuurslid van het Centraal Missie-Commis sariaat, het Missionair Centrum in haar woonplaats Heerlen en het Baanlozencentrum in dezelf de stad, lid van het stichtingsbe stuur van het weekblad 'De Ba zuin' en bestuurslid van de uni versiteit voor theologie en pasto raat in Heerlen. Veenendaal Het bevreemdt D. Koole, lid van de 'commissie van redactie' van het christelijke gereformeer de weekblad 'De Wekker', dat de organisatie 'Rainbow' van de vroegere EO-directeur Dorenbos juist de als christelijk bekend staande plaatsen Veenendaal en Bunschoten koos voor zijn pro test tegen porno-lectuur. Hij schrijft vandaag in dat blad: "In het verleden is door enkele predikanten die in deze con treien goed georiënteerd zijn wel eens onthuld, dat over de omzet van porno-uitgevers onder de or thodoxe bevolking van de Velu- we en andere plaatsen in ons land niet gering moet worden ge dacht. Als dat waar is, is er te meer reden om acties in deze vorm volstrekt af te wijzen". "Wij zullen ons dan in ernst moeten afvragen of wij als kerk met de vragen van seksualiteit en erotiek in prediking, cateche se en persoonlijk pastoraat zélf wel zijn rondgekomen. Wie (te recht,) protesteert tegen de ze denverwildering op seksueel ge bied, wie factoren wil aanwijzen die deze verwildering bevorde ren, wie uitingen van seksuele genotscultuur wil signaleren, die zal zich ook rekenschap moeten geven van de vraag hoeveel stoornissen en afwijkingen bij christenen voorkomen eenvou dig omdat men op dit vlak niet evenwichtig tot rijpheid is geko men". "Met de vragen rond seksuali teit en erotiek heeft het christe lijk geloof het in zijn geschiede nis maar wét moeilijk gehad. Het hedonisme (zucht naar onge remd genot), dat onze cultuur kenmerkt, is niet nieuw. Wie enigszins thuis is in de geschie denis van de seksuele moraal, weet beter. Die geschiedenis be schrijft toestanden die wij nu voor onmogelijk houden". Christenen zouden niet naar verbranding van pornobladen moeten gaan kijken, meent Koole, gezaghebbend man in christelijk gereformeerde kring. "Zij doen er beter aan, eigen le ven op dit punt te onderzoeken". Oorlogsleer Secretaris-generaal dr. Gun nar Staalsett van de Lutherse Wereldbond heeft alle kerken opgeroepen zich voor eens en al tijd af te keren van de 'leer van de rechtvaardige oorlog'. Hij deed dat op een bijeenkomst van het bondsbestuur in Viborg, De nemarken. "Deze leer, die in het verleden ook door de lutherse kerken is gehanteerd, moet worden ver vangen door een leer van de rechtvaardige vrede". Staalsett pleitte voor christelijke afwijzing van produktie, bezit en gebruik van kernwapens. De onderhan delingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie betitel de de Noorse theoloog als 'stout moedige initiatieven'. "Zij bete kenen een eerste werkelijke stap naar ontwapening". Ook vroeg Staalsett de 104 ker ken die bij de Lutherse Wereld bond zijn aangesloten, meer aan dacht te besteden aan de ziekte aids. "Ook al zijn er nog andere ongeneeslijke kwalen, toch ver oorzaakt deze ziekte de meeste angst en stelt zij de kerken ook vragen op ethisch en geestelijk gebied". "Aids is geen vloek, maar een ziekte. God is geen sa dist; God is liefde". De lutherse secretaris-generaal keerde zich sterk tegen hen die de Wereldbond verwijten dat zijn standpunten te weinig theolo gisch gefundeerd zijn. "Men kan het religieuze niet van het we reldlijke scheiden. Wet en evan gelie zijn op alle menselijke aan gelegenheden toe te passen. Wie van de Wereldbond eist dat hij zich niet uitspreekt over bepaal de politieke vraagstukken, be drijft vaak zélf politiek in theolo gische verpakking". De evangelisch-lutherse bis schop van Beieren, dr. J. Hansel- mann (60), werd in Viborg geko zen tot voorzitter van de Luther se Wereldbond. Hij is de opvol ger van de Hongaarse bisschop Z. Kaldy, die eerder dit jaar over leed. Hervormde Kerk: beroepen te Bergen op Zoom H. M. Boog- ert Amersfoort. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: aangeno men naar Leusden J. H. Ulehake Zoetermeer.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2