Jazz kent geen schepperswel opscheppers Kaarten voor North Sea Jazz niet uitverkocht KIJKUIT Exposities Leiden Concerten Den Haag Amsterdam PAGINA 20 RADIO-TV-KUNST VRIJDAG J 1987 Saxofonist Piet Noordijk krijgt Bird-trofee HUIZEN - „Met die gasten heb ik allemaal heel erg veel gespeeld. Vorig jaar stond ik op het North Sea Jazz Festi val met negen krakers van alt-saxofonisten tegelijk. Dat was hardstikke leuk. Echt hele beroemde mensen hoor. Allemaal Amerikanen en daar sta je dan als boeren-Hollan- der. Maar dat vind je toch ergens een soort van overwin ning. Kijk, die gasten spelen allemaal beter dan ik. Daar hoeven we niet over te praten. Dan sta je d'r toch bij, dat geeft een ontzettend lekkere gevoel". De 55-jarige Nederlandse alt-saxo fonist Piet Noordijk krijgt dit jaar op het North Sea Jazz Festival de Bird-trofee uitgereikt in de catego rie Nederland. Een beeldje dat is vernoemd naar Noordijks grote voorbeeld, de alt-saxofonist Char lie 'Bird' Parker. Het jury-rapport spreekt over Noordijk als een alt saxofonist en klarinettist zonder weerga in de Nederlandse jazz van na de Tweede Wereldoorlog. Een veelzijdig musicus die een schitte rend evenwicht heeft weten te vin den tussen 'orde' en 'loos gaan'. door Herik Suurmond/ANP „Een bekroning op rn'n werk", zegt Piet Noordijk. „Ook een er kenning. Die naam die eraan ver bonden is, is natuurlijk fantastisch. Charlie Parker is altijd m'n favorie te alt-saxofonist geweest. Dus wat dat aangaat komt het dubbel leuk uit omdat ik zelf ook alt speel. Op het festival speel ik vandaag eerst met de Bird-winnaars uit 't buiten land, dus met de Deense bassist Niels Henning Pedersen en de Amerikaanse alt-saxofonist Benny Carter. Daar zijn ook de jongens bij die de vorige keer de Bird voor Ne derland kregen, drummer John Engels en pianist Rein de Graaff. Daar spelen we toch al mee: het Bird-winnaars concert". „De volgende dag (zaterdag) speel ik met het Metropole Orkest een Gershwin-programma, die is 50 jaar geleden gestorven. En de laatste dag (zondag) speel ik met m'n kwartet, met Rob Madna, pia no. Harry Emmery op bas en Eric Ineke, drums. Dus ik moet er drie dagen naar toe. Het Gershwin Me morial concert met het Metropole Orkest belooft een bijzonder spek takel te worden, want zo'n groot or kest speelt natuurlijk haast nooit op zo'n festival hè, toevallig heb ben we dat vorig jaar voor de eerste keer gedaan. Maar dat was zo goed bevallen dat we er dit jaar eigenlijk dubbel tegenaan gaan." Kwartet Sinds 1978 speelt Piet Noordijk als eerste alt-saxofonist bij het Me tropole Orkest onder leiding van Rogier van Otterloo. Noordijk: „Dat is natuurlijk een job. Dus dan gaan alle verplichtingen eerst daar in zitten. Daarnaast heb ik dat kwartet, een fantastisch kwartet, alleen doen we daar niet zo veel mee, hoor. Dat zou best wat meer kunnen. Internationaal met zo'n kwartet aan de weg gaan timmeren wordt moeilijk, want dan moet je op de gekste tijden weg, terwijl ik dan m'n werk heb. „Daarnaast heb ik nog een bezig heid. Ik ben leraar op het conserva torium in Utrecht en daar gaat ook de nodige tijd in zitten. Maar je hebt de kans dat dat kwartet door die Bird-prijs meer gevraagd gaat worden. We spelen nu misschien een keer in de maand of een keer in de twee maanden". Klarinet „Ik ben in de muziek terecht ge komen omdat ik twee broers had die muzikant waren. Ik ben een na komeling. Daar zat zo ongeveer een jaartje of 15 verschil tussen, zij waren alleen maar met muziek be zig. D'r werd thuis niks anders ge draaid dan jazzmuziek. Ik ben daar gewoon in opgegroeid, dat kon niet anders. Met een jaar of twaalf kreeg ik m'n eerste klarinet-lesjes van m'n broer Kees, dat ging vol gens hem hardstikke goed. Hij zei: nou ik heb geen trek meer om jou nog les te geven. Hij zegt: zoek nu gewoon een andere leraar. Ik heb toen privé-lessen gevolgd en in 1950 ben ik naar het Rotterdams conservatorium gegaan. „Ik hoorde de hele dag jazz-mu- ziek en m'n broers hadden het al leen maar over jazz. D'r werd niets anders gedraaid dan Coleman Hawkins, een fantastische tenor, Ben Webster, mensen uit die tijd natuurlijk. Ik wist ook niet anders, ik wist niet eens dat er nog andere muziek bestond! Dat conservato rium heb ik gehaald, diploma klari net, toen heb ik nog in het Rotter dams Kamerorkest gezeten. Maar mijn broer bekeek het goed. Hij zegt: joh, een klarinet is veel moei lijker dan een saxofoon om te leren spelen hè, dus als jij nou goed thuis raakt op die klarinet, en je wil later saxofoon gaan spelen dan heb je de helft van de moeilijkheden al over- Piet Noord ijk: 'een bekroning op mijn werk legenheid om bij het Metropole-Or- kest te komen. Dat heb ik met bei de handen aangegrepen. En ik ben er nog steeds hardstikke blij mee dat ik dat gedaan heb, want de koppen vallen nu wel heel erg hoor". „Dat is een fantastisch orkest joh. Het hoeft voor mij echt niet al leen maar jazz-muziek te zijn. Er zijn nog zoveel andere soorten goeie mooie muziek als het goed gespeeld wordt, goeie arrangemen ten, dat kan ook fantastisch zijn. Want het is natuurlijk geen jazz-or- kest, alhoewel ze de laatste jaren steeds meer jazz-muziek gaan doen. Ze hebben een paar goeie mensen aangetrokken zoals arran geur Rob Pronk, arrangeur Jerry van Rooijen en Kenny Napper. Rob en Jerry staan regelmatig voor het orkest. Onze vaste dirigent Ro gier van Otterloo, die ook arrange menten schrijft, heeft ontzettend veel voor het orkest gedaan. Dat Metropole-orkest speelt van alles. Het enige orkest op de hele wereld dat dat doet. We krijgen veel Ame rikaanse solisten en die zeggen: dat vinden we op de hele wereld niet. Want vandaag zit het orkest een operette te spelen, morgen ligt er een popprogramma, de dag daarop doen we een jazz-concert, de dag daarop staan we op het North Sea Jazz Festival. Als het festival voor bij is gaan we Lee Towers weer doen. Die verscheidenheid vindt je nergens. „Je zal best betere orkesten heb ben op de wereld, maar dan toch op een eenzijdige manier, die zich gespecialiseerd hebben op operet te, weet ik veel hoe het allemaal heet. Dan zeg je: dat is weergaloos goed, dat is op de hele wereld niet te evenaren, maar ze spelen alleen maar operette. Een muzikant in Het Metropole Orkest moet dus een duizendpoot zijn. Ook een diri gent. Nou, Rogier is een duizend poot." Dat North Sea Jazz Festival is nu toch echt het grootste festival van de hele wereld hoor. Dat vind je nergens meer. Maar dat was toch inderdaad een van de hoogtepun ten in m'n carrière. En dat werd ook nog gesusidieerd, dat was heel leuk van de regering." Vernieuwen „Kijk, vernieuwers heb je na tuurlijk wel nodig. Anders zouden we nu nog steeds alleen maar di- xieland-muziek spelen. Maar d'r zijn zo weinig mensen die kunnen onderscheiden: is dat nou bullshit of is dat echt. Coltrane was eeh ver nieuwer bij de gratie gods, dat was iets fantastisch, maar dat heb ik van een Albert Ayler nog nooit kunnen ontdekken. En Eric Dol- phy was ook een geweldige muzi kant, kijk dan kun je het kaf van het koren toch op een gegeven mo ment onderscheiden. Maar nu con stateer ik dat die oudere stijlen aan het terugkomen zijn, dan is het met die free-jazz toch vastgelopen. D'r is niks vernieuwd in wezen. Dat is ongeveer bij Coltrane in de jaren zestig gestopt". „Juist omdat dat zoiets bijzon ders is, gebeurt het zo weinig. Op een gegeven moment dacht ieder een, nou we gaan een beetje lekker vernieuwen jongens. Zo werkt dat niet. En daarom is het vastgelopen. D'r zal best weer een genie komen die dat echt doet. En ik zal de laat ste zijn die daartegen is. Neem nou Miles. Die heeft wel wat vernieuwd in z'n leven. Want de periode dat ie met Charlie Parker speelde was werkelijk een wereldwonder. En die is meegegaan met dat hele spul, een beetje de popkant uit, en ver dient er ontzettend veel geld mee. Maar ik vind Miles toch nog altijd het mooist als ie een langzame blues speelt. Zo'n vogel als Miles die heeft z'n sporen dik en dik ver diend." „Onder m'n eigen naam heb ik een stuk of vier, vijf platen ge maakt. Maar het aantal platen waarop ik heb meegespeeld loopt waarschijnlijk in de honderden, zo wel met Nederlanders als buiten landers. Maar op een gegeven mo ment wordt dat zoveel dat je dat gewoon niet meer kunt bevatten. Daar denk je ook niet meer aan. Als ik de studio instap dan zit ik daar op een stoeltje en de andere dag zit ik weer voor een ander gen re op m'n stoeltje te spelen. En zo gaat dat maar door. Maar een ander denkt: ja dat is wat. Met Eric Dol- phy heb ik alleen radio-opnamen gemaakt. Tragisch, die man was een week later ook dood. In Berlijn op een luchthaven is hij in mekaar gestort". 'Jazz-aid' voor vluchtelingenhulp „Dus wat gebeurde er, ik had m'n diplomaatje gehaald, begon een beetje centjes te verdienen, m'n broer stond toen met een ac cordeon in een kroeg op de Dier gaardesingel in Rotterdam. Hij zegt: ik heb een broertje die speelt hardstikke leuk klarinet, kunnen we die hier niet in het weekeinde mee laten spelen, want anders sta ik hier toch maar alleen. Dus ik ging daar m'n eerste centjes ver dienen, ik vergeet het nooit, vijf tien gulden voor een weekeind. Stond ik de hele avond met die kla rinet in m'n handen en een glas li monade, en daar kwamen mensen echt naar luisteren. Stond ik echt het klarinetconcert van Artie Shaw, dat is echt een heel link stuk, met een accordeon samen te spelen. „Die conservatorium-opleiding was klassiek. Jazz mocht je toen niet spelen. Als ik ergens jazz wou gaan spelen en er kwam iemand van de pers, dan zei ik: denk erom, ik ben hier niet geweest hoor Zo was dat, ja. Ik zat in het Rotter dams Kamerorkest, als eerste kla rinettist. Ze kwamen er achter dat ik jazz speelde, daar ben ik toen om ontslagen. Ze zeiden: hou jij je nou maar bij die jazz-muziek. Dit is niks." „Toen ben ik gaan schnabbelen in de plaatselijke orkestjes in jazz- clubjes. Toestandjes, een hele tijd in het free-lance wereldje bij de omroep gezeten. Toen er zoveel orkesten om zeep werden gehol pen doordat er geen poen genoeg was bij omroepverenigingen, kreeg ik negen jaar geleden de ge- DEN HAAG (ANP) - Tijdens het North Sea Jazz Festival, dat van daag, zaterdag en zondag in het Congresgebouw in Den Haag wordt gehouden, zullen in samen werking met de Verenigde Naties televisie-opnamen worden ge maakt voor de Eurovisie. Hetzelfde gaat gebeuren op het jazzfestival in Montreux in Zwitserland. Van de opnamen wordt een compilatie ge maakt, waarvan het al vrijwel ze ker is dat stations in Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Neder land die kopen. Ook Amerika heeft grote belangstelling, net als Japan. De opbrengst zal door het hoge commissariaat voor vluchtelingen hulp van de Verenigde Naties in Geneve aan vluchtenlingenzorg worden besteed- In het Congresgebouw zullen on der meer Branford Marsalis, B.B. King, George Benson en waar schijnlijk ook de Manhattan Trans fer worden gefilmd. In Montreux zijn het Randy Crawford, Wynton Marsalis en Dizzy Gillespie. In Los Angeles wordt dan nog een concert van Aretha Franklin opgenomen en per satelliet bij de compilatie gevoegd. Volgens Acket verwacht de coör- dinator van de Verenigde Naties De Amerikaanse trompetist en bandleider Freddy Hubbard gisteren dat. er uiteindelijk ongeveer 400 enigszins vermoeid op de luchthaven Schiphol na een tournee door Italië miljoen mensen over de hele we- en Oostenrijk. Morgen is hij te zien op het North Sea Jazzfestival. (fotoANP) reld de compilatie zullen aan schouwen. Deze coördinator heeft, zo zei Acket, al diverse aid-shows van klassieke muziek en ballet georganiseerd en goede relaties met omroepen in vele landen opge bouwd. De organisatie van het North Sea Jazz is dit jaar geheel zonder strub belingen verlopen, aldus Acket. Er zijn vrijwel geen afzeggingen, ze ker niet van beroemdheden. De 64-jarige Dexter" Gordon, die schittert in de film „Round Mid night", is volgens Acket in tegen stelling tot geruchten in een prima conditie. De 79-jarige Cab Callo way zou met zijn „The Cotton Club Revue" iedereen verbaasd doen staan. „Andere festival-organisato- ren juichen erover" aldus Acket. Niet helemaal in orde is onze ei gen Rogier van Otterloo, die zich daarom tijdens de George Gersh- win-herdenking op 11 juli laat ver vangen door Jan Stulen en Rob Pronk. Behalve Gershwin wordt dit weekeinde in Den Haag de 20 jaar geleden gestorven John Coltrane herdacht. Zijn weduwe Alice'en zoon Ravi geven met twee anderen een concert. Piepjong maar volgens Acket veelbelovend is de de trompettist Roy Hargrove. „We verwachten hiermee de jazz-sensatie van het jaar aan het programma toege voegd te hebben. Hij is nu al uniek, heeft zijn eigen stijl. Er is geen in vloed van en oudere trompettist merkbaar." De kaarten voor het drie dagen durende festival worden volgens Acket prima verkocht. Er gaan ge ruchten dat alles is uitverkocht, maar die zijn onjuist. „Er zijn 15.000 kaarten voor elke dag be schikbaar. Van de politie en de brandweer mogen we er 19.000 ver kopen, maar dat wordt teveel. Mis schien dat we volgend jaar. als het Congresgebouw is uitgebreid, meer kunnen hebben. Maar dan moet ik er wel zeker van zijn dat de akoestiek van die nieuwe zaal be- hoorlijk is", aldus Acket. Literatuurprijs De „Prix de la Liberté" (Prijs van de Vrijheid), een literatuurprijs in Frankrijk voor dissidente auteurs, is dit jaar toegekend aan Jelena Bonner en aan de Poolse schrijver Adam Zagajewski. Mevrouw Bon ner, de echtgenote van de Sowjet- winnaar van de Nobelprijs Andrei Sacharov, krijgt de prijs voor haar boek „Gedeelde ballingschap", dat een verslag geeft van de jaren die zij en haar man als ballingen in Gorki hebben doorgebracht. Schilderijen, tekeningen en reliefs van Aart Houtman zijn tot en met 9 augustus te zien bij de Leidse Kunst uitleen aan de Lammermarkt. De schilderijen van Houtman doen op het eerste gezich denken aan een bont gekleurd bladertapijt in een herfstbos. Ze zijn 'los' geschilderd en dikwijls gewaagd in de kleurcombi naties. Houtman weet de ogenschijn lijk chaotische composities in de hand te houden door elk werk syste matisch op te zetten. Wat lijkt op een bladvormig motief is in feite een pen seelstreek met een vaste plaats en richting in het in negen hokjes ver deelde beeldvlak. Over zo'n eerste compositie brengt Houtman dan een tweede aan, volgens hetzelfde princi pe maar wel intuitief reagerend op de onderliggende laag. Dit proces her haalt hij meer malen totdat systeem en expressie elkaar in evenwicht hou den. Aanvankelijk kneep Houtman de penseelstreken uit en plakte ze op karton zodat er reliëfs ontstonden. Het driedimensionale karakter wordt in zijn latere schilderijen opnieuw be reikt door met een glaceertechniek te werken. De kleuren lijken hierdoor van binnenuit te, zo laat de Kunstuit leen in een toelichting weten. Op de expositie zijn tien werken te zien en wordt met behulp van voor studies en teksten van de kunstenaar het ontstaansproces van de werken duidelijk gemaakt. Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse wetenschappen en geneeskunde Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, Moderne Japanse Kera miek van Keiko Hasegawa. 'De jaar getijden van de mens', tot 27/9; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, perma nente tentoonstelling i Leny Noyen, vr. 14-16 u van 12-16 uur. Piggelmee - Jan Vossensteeg pasteltekeningen van Bennice Randen, ma. t/m za. 9-18 uur. Galerie van der Vlist - Botermarkt 3, kleuretsen van Laetitia de Haas, tot eind aug., di. t/m za. Burchtheuvel en galerie van de Stich ting Burcht - Burgsteeg 14, 'Een ver beelding van buitenaf, werk van vijf Belgische kunstenaars, t/m 12/7, wo. t/m zo. van 12-17 uur. Holliday Inn - Haagse Schouwweg 10, in de Blauwe gang; schilderijen van Marga Adama. Hooglandse kerk - expositie van in zendingen van de Rembrandt-schil- derwedstrijd, tot 19/7; ma. t/m za. 11- 15.30 uur, zo. van 14-14.30 uur. Alphen Rhijnkade elf - Rijnkade 11, bodem vondsten uit Alphen en Aarlander- veen, t/m sept.; di. t/m za. 10-17.30 uur, vr. van 10-21 uur. Expositie van Cole Morgan, recente schilderijen; Hans René van der Vlist met schilderijen en tekeningen, t/m 30/8; di. t/m za. 10-17.30 uur, vr. 10-21 Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vlietweg 6, 'Rijnsburgers laten Rijns burg zien' en vaste collectie 'De An dere Middeleeuwen', tot 5/9; vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Engelendaal, Lidie Bossen exposeert 'Astronomische Verschijnselen' in olieverf, acryl en pastel, t/m 31/7; ma. t/m vr.8-17 uur. Muzenhof - Cor Gordjjnsingel, Jan Dietz met diverse technieken, tot 26/ 8; ma. t/m vr. 13-18 uur. Elisabeth-ziekenhuis - Simon Smit- weg, textiele werkvormen van Lidy van der Spek, t/m 19/7. Oegstgeest 'De Beukenhof - Terweeweg 2, Onno Boerwinkel met pastels, tot eind juli; Noordwijk Galerie 'De Linde' - Voorstraat 107, Juke Hudmg met tuintekeningen in pastel, Adnana Goedhart met teke ningen van wilde- en tuinplanten en Mieke Holt met tuinbeelden in hard gebakken terracotta, tot 12/7; wo., do., vr.. za. van 14-17 uur. N.H. Kapel - Hoofdstraat 96, Martijn Plettenberg met gouaches, olieverven aquarellen en acryl; Ellen Schijve dag. behalve \i Katwijk aan Zee Katwijks Museum - Voorstraat 46, 10-12 t i 14-17 i Noorden Hotel-Restaurant 'De Watergeus' - Si mon de Capelweg 10, Hanni von Ver- schuer, schilderijen op zijde en Char lotte von Verschuer, emaille wandta- bleaux, t/m 2/8; di. t/m zo. vanaf 12 Wassenaar Galerie 'JA' - Molenweg 6, Geri Gra- veland met keramische eenden en ar tisjokken, Marianne Koster met kera mische dierplastieken, José Lubbers met aquarellen, Ronnie Meerts met kleuretsen, Mariet Möller met ge mengde techniek en Johan Timmers met landschapcollages en linosnedes, t/m 19/7; permanent, Joop en Ale xandra, keramiek en tapijten; dag. 11- 17 uur, do. en vr. ook van 19-21 uur. Hotel Wassenaar - Katwijkseweg 33, Carla Schreuder exposeert aquarel len vooral gericht op bloemstillevens, hortensia's, rhododendrons,...in het Garden Restaurant de Paauwentuin. Marlies Moret, haar schilderijen zijn gebaseerd op de natuur, jaargetijden en sport. Zij heeft zich voornamelijk toegelegd op glasschilderen. 16/6 tot 1/9, open dag. 9-21 uur. Bezoekerscentrum Meijendel (boven- galerij) - Meijendelseweg 38, vijf na- tuurfotografen, Marcel Klut, Ineke het thema 'Levend water', tot 27/6, open dag. 10-12.30 en 13-16 uur. Galerie 27 - Schoolstraat 27, Elsbeth Rabus met weefsels, Foekje Hoekstra met diverse technieken, Annemarie Spijkerman met gemengde technie ken, Gardien de Groot met mono- prints, Ine van Heerde met diverse technieken, Rineke Kop met acryl- schilderyen, Karola Pezarro met tex- tielobjecten, Theodora Plas met olie verf en gemengde technieken, Marti- ne Muller met sieraden en Trees Ruys met monotypes, t/m 22/8; do. vr. van 10-15 uur, za. 11-16 uur. In het kader van de 2 r-orgelcon- certserie van K&O treedt volgende week vrijdagavond de organist Fol- kert Grondsma op. Hy zal het orgel van de Hooglandse Kerk bespelen. Aanvang 20.15 uur. Het is dit jaar een halve eeuw geleden dat de organist Jan Zwart overleed. Ter nagedachtenis geeft zijn jongste zoon, Willem Hendrik Zwart, van avond een orgelconcert in de Herv. Kerk van Noordwijk-Binnen. Het is dit orgel waarop Jan Zwart vijftig jaar POP De Belgische band 'Coyote And The Lost Dakotas' treedt vanavond in het LVC op. De band werd opgericht in '83 door de Brusselse undergroundfi- guur en zanger Coyote. Aanvang 22.00 uur; Breestraat 66, Leiden. Pieterskerk vr 10, za 11, di 14, wo 15, do 16, 22.30 uur; In het kader van de Leidse La- kenfeesten, het theaterspektakel: 'Lo- dewijk Napoleon', met muziekale be geleiding van het Toonkunstorkest Leiden. Circustheater zo 12, 12.15 uur; Deep River Quartet, The Dixiland Pipers. Nederlands Congresgebouw vr 10, za 11,17-03 uur; zo 12,15-01 uur; North Sea Jazz Festival, mmv o.a.: vr. Count Basie Orchestra, Dexter Gor don, Miles Davies, Monty Alexander, Freddy Hubbard, Earl Coleman; za. Manhatten Transfer, Oscar Peterson, Herb Ellis, Modern Jazz Quartet, Astrud Gilberto, Willem Breuker, zo. Sarah Vaughan, Dizzy Gillespie Big Band, Herbie Hancock, Dutch Swing College e.a. Het Muziektheater vr 10. za 11, zo 12, 20.15 uur; Het Na tionale Ballet met 'Assepoester' van Stadsschouwburg ma 13, di 14, 20.15 uur; Het Nationale Ballet met 'Workshop' Bonarius, Brandsen, Brown e.a. wo 15. do 16. 20.15 uur; De Hoofdstad Operette met 'Der Bettelstudent' van Millöcker, mmv Margot Stroink, Ani ta Heins, Jacco van Renesse e.a.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20