'Wat Goddet doet, is hinderlijk' SpoOrPtTV Optimisme troef na EC-loting Cruijff nog boos op PSV 'Ik ben in mezelf blijven geloven' Tour-directeur vecht etappewinst van Van der Poel aan Behalve in Den Haag mamM. ■mbmbi DEN HAAG (GPD) - Met uitzon dering van FC Den Haag hebben de Nederlandse clubs die komend seizoen in de diverse Europa Cup toernooien zullen uitkomen, gun stige tegenstanders geloot. In Ge- nève, waar gistermiddag de loting voor de eerste ronde werd verricht, zag landskampioen PSV zich ge koppeld worden aan het Turkse Galatasaray. Ajax moet het als Eu ropees bekerhouder in de Europa Cup 2 opnemen tegen het nietige FC Dundalk uit Ierland, terwijl het in een loodzware groep geplaatste Feyenoord de zwakste ploeg onder de mogelijke UEFA Cup-tegen standers trok: Spora uit Luxem burg. FC Utrecht lootte voor het zelfde toernooi tegen Linzer ASK (Oostenrijk). Het EC-leven van FC Den Haag is hoogstwaarschijnlijk een zeer kort leven beschoren. De Haagse ploeg moet het in de eerste ronde opnemen tegen de nummer twee uit de Hongaarse competitie, Ujpest Dosza. Hoewel de loting aanvankelijk bepaalde dat alle Nederlandse clubs hun eerste wedstrijd op 16 september thuis moesten spelen, besloot de UEFA later twee duels om te draaien. Door die beslissing spelen FC Den Haag en FC Utrecht nu eerst uit. PSV Bij PSV is de Europa-Cuploting met gematigd optimisme ontvan gen. „Op het eerste oog moet het tegen Galatasaray te doen zijn", reageerde trainer Guus Hiddink op het nieuws uit Genève. „Het lijkt me een te pakken tegenstander, maar veel meer dan dat Jupp Der- wall (voormalig bondscoach van West-Duitsland, red.) er trainer is, weet ik er niet van", oordeelde doelman Hans van Breukelen. „Maar", waarschuwde aanvoerder Eric Gerets, „het is zeer zeker geen ploeg om te onderschatten, want ze - spelen niet voor niets al jaren in de top van de Turkse competitie". Feyenoord Rinus Israel slaakte gistermid dag een zucht van verlichting toen de UEFA-bondsbonzen in Zürich Feyenoord aan het Luxemburgse Spora koppelden. „We hebben de minste ploeg geloot", toonde de Amsterdammer in Rotterdamse dienst zich ingenomen. „Daarom kan ik nu wel stellen dat Feye noord in de tweede ronde komt". Ongetwijfeld had de oefenmeester anders gereageerd wanneer Borus- sia Mönchengladbach (de club van Erik Willaarts), Bohemians Praag, Espagnol of het Portugese Guima- raes uit de koker was gerold. Onduidelijk is met welk elftal Feyenoord op 16 september in de Kuip aantreedt tegen de 'dwerg' uit Luxemburg. Doelman Joop Hiele en Keje Molenaar weigeren vooralsnog de aangeboden con tracten te ondertekenen. Voorts neemt de Rotterdamse eredivisio- nist volgende week een beslissing over het aantrekken van de Schot se spits Colin West. „Dat is afhan kelijk van zijn prestaties tijdens een aantal oefenwedstrijden", al dus Israel. Meer versterkingen heeft Feyenoord (voorlopig) niet op het oog. FC Utrecht De Linzer ASK heeft met FC Utrecht gemeen dat het nauwelijks uitgerust aan de competitie en het Europa Cup-avontuur begint. Evenals FC Utrecht sloot de ploeg uit het noordelijke deel van het Al penland het seizoen pas af op 28 juni. En al op 21 juli begint in Oos tenrijk de nieuwe strijd om de landstitel. De vroege start biedt Han Berger ruimschoots de gele genheid de eerste opponent in het •UEFA-Cuptoernooi aan het werk te zien. Peter Boeve voor de laatste keer op de voorgrond bij Ajax. De 30-jarige verdediger kondigde gisteren zijn afscheid bij de Europa Cup 2-winnaar aan. (foto anp» Boeve kondigt vertrek bij Ajax aan AMSTERDAM (GPD) - De woede van Johan Cruijff is nog niet be koeld. De gediplomeerde coach greep de rustpauze tussen de eer ste en tweede seizoentraining van Ajax aan om PSV weer eens flink de les te lezen. Onderwerp van de monoloog was, vanzelfsprekend, de affaire-Frank Rijkaard. „Dit zijn praktijken die niemand goed mag keuren. PSV heeft een ongeschre ven voetbalwet overtreden door met een paar bankbiljetten en wat papieren te wapperen. En nou ver dienen ze er nog een miljoen of zo 'ook aan". PSV zat Ajax volgens Cruijff al eens eerder in het vaarwater. „Die voorcontracten horen bij het voet bal. Vooral jonge spelers kan je niks kwalijk nemen. Mij gaat het om het gedrag van PSV. In februa ri '86 heeft PSV vlak voor de wed strijd tegen Ajax - die overigens werd afgelast - vier spelers van ons benaderd. Ze hebben toen gespro ken met Koeman, Vanenburg, Van Basten en Rijkaard. Bij Van Bas ten zijn ze geloof ik wel vijf keer thuis geweest. PSV kon niet het fatsoen opbrengen om te wachten tot na die wedstrijd. Ik vind dat stijlloos, onbehoorlijk zelfs". Peter Boeve Peter Boeve kondigde gisteren na de eerste trainingsbijeenkomst aan dat hij zich, ondanks zijn door lopende contract, onder geen voor waarde meer in het shirt van Ajax zal hullen. De 30-jarige zei dat Ajax voor hem een gesloten boek is. „Ik heb fijne jaren achter de rug, maar hier heb ik niets meer te zoeken. Ik denk dat zich de komende week nog wel wat buitenlandse clubs voor me zullen melden. Komen ze niet, dan stop ik". Linkervleugelverdediger Boeve bleef vorig seizoen bij Ajax lange tijd buiten beeld en moest ook de Europa Cup-finale tegen Lokomo- tiv Leipzig aan zich voorbij laten gaan. In totaal werkte hij slechts 16 competitiewedstrijden af. Boeve: „Als je 30 bent, hoor je iedere week te spelen. Dat kan hier niet en dus vertrek ik. In het tweede elftal zie ik mezelf niet spelen. Dat is zo'n beetje het grootste drama dat je je voor kan stellen". Technisch directeur Cruijff kon digde aan Boeve „op alle mogelijke manieren te willen helpen". Cruijff: „Een speler met zulke ver diensten en zo'n leeftijd verdient dat. Ik realiseer me bovendien donders goed dat het afgelopen seizoen voor hem niet bepaald prettig is verlopen". i Ik ga er toch maar eens over den- ken om wat vaker de lotto in te vullen. Want ik krijg nu in de ga- ten dat ik een goede gokker begin te worden. Zowel van Jean-Paul van Poppel als van Adrie van i der Poel voorspelde ik in mijn eerste rubriek dat ze een ritje zouden pakken. Het is een lekker gevoel dat ik me daar de komen- I de weken geen zorgen meer over hoef te maken. Ik geef toe, die overwinning van Van Poppel lag natuurlijk iets meer in de lijn der verwachting dan die van Adrie. Maar ik meende dat Van der I Poel op basis van zijn nationale i titel met zoveel vertrouwen de Tour zou ingaan, dat hij wel een dagsuccesje kon meepikken. En zie.' Dankzij Adrie was het voor de vierde keer Oranje Boven. Zo zie je hoe gek het kan lopen in de wielersport. Het is voor mij een beetje het verhaal van de om- gekeerde wereld. Want ik, die er zo op rekende de Tour te kunnen rijden, word nu geconfronteerd met de overwinning van iemand die heel lang verkondigde dat hij tijdens de Tour zou thuisblijven. I Adrie zal er nu zeker geen spijt van hebben dat hij later op die beslissing is teruggekomen. Als I hij het tenminste allemaal echt serieus heeft overwogen, want ik heb de indruk dat de twijfels over zijn al dan niet starten in de Tour niet meer dan een publici- tair spelletje zijn geweest. Maar hij heeft nu eindelijk bin- nen waar hij vijf jaar op heeft gejaagd. Ik vind ook dat hij dit dik verdiend heeft. Twee dagen geleden kwam hij nog op tien mi nuten binnen. Als hem zoiets overkomt, dan weet ik als voor malig ploeggenoot van hem maar al te goed dat hij die dag groene sneeuw heeft gezien. Zijn revanche was er gisteren niet i minder om. De aankomst, een beetje ber gop, was ideaal voor hem. Opeen soortgelijke aankomst klopte hij vorig jaar ook Sean Kelly in de Ronde van Vlaanderen. Net als toen, wist Adrie zich ook gisteren heel goed te beheersen. Zoals het hoort, kroop hij precies op het goede moment uit het wiel van die Italiaan. Terwijl het in het peloton een puinhoop was - hoe kan het ook anders op die veel te smalle we gen voor zo'n grote groep renners - heb ik me flink verbaasd over de houding van Ludo Peeters. Hij heeft volgens mij nooit gewe ten dat hij op een bepaald mo ment zo dicht bij de gele trui was. Want een andere verklaring heb ik er niet voor dat hij eerst wel en later helemaal niet meewerkte in die ontsnapping. Normaal ge sproken is Peeters niet iemand die zijn beurt zo maar verzaakt. Ondertussen groeit bij ons Ne derlanders het chauvinisme met de dag. Want ik weet precies hoe de doorsnee wielerliefhebber mo menteel denkt. Nu Nederland met nog twee weken te gaan al vier ritoverwinningen op zak heeft, rekent iedereen op meer. Ik hoop het van harte, maar wil tegelij kertijd toch even een waarschu- wend vingertje heffen. De ervaring heeft namelijk ge leerd dat er dikwijls in de tweede helft van de Ronde een kentering komt. Met name de ploegen die er tot nu nog maar bekaaid zijn af gekomen, gaan zich dan roeren. Dat kan enerzijds doordat er ren ners uit die ploegen tijdens de Ronde naar een bepaalde vorm zijn gegroeid of anderzijds om- dat er dan ploegen zijn die er meer dan tot nu toe alle belang bij hebben de wedstrijd te contro leren. De individuele tijdrit van van daag zie ik daarom als die springplank naar dat andere wedstrijdbeeld. Het kan dus heel goed zijn dat Nederland op die vier ritzeges blijft staan. Maar dat vind ik al mooi genoeg. Wat er eventueel nog aan wordt toege voegd, is meegenomen. HENNIE KUIPER Ajax Grijnzend van oor tot oor verna men spelers en technische staf van Ajax gistermiddag het resultaat van het gegoochel met kokers in dewereWwa" gehdp^dluie o"p- KENAZE (GPD) - Jacques Goddet kan het niet laten. On- ponent in de eerste ronde van het danks een verzoenend gesprek met de internationale jury, Europese bekertoernooi niet Dun- probeerde de 82-jarige Tour-directeur gisteren toch op een dee Umted, maar het uit Ierland af- slinkse manier de uitslag van de rit veranderd te krijgen en inde Meer de pret. „Dat 'maggeen Adrie van der Poel na afloop alsnog van zijn eerste etappe problemen opleveren", aldus Jo- winst te beroven. De hoogbejaarde Goddet liep echter han Cruijff. ,,'t Zal wel voetbal op stuk op de vastberadenheid van de jury, die demonstreer- z'n Engels worden. Stevig, met van (je wje de sportieve leiding in handen heeft. „Maar goed ie ange a en naar voren ook", reageerde de nationaal kampioen opgelucht, „want er is in die eindsprint niets onregelmatigs gebeurd". Westduitse Paulitz snelste in eindsprint FC Den Haag „Een geruststellende loting", reageerde FC Den Haag-voorzitter Dé Stoop op EC-tegenstander Uj pest Dosza. „Nu we een Hongaarse club treffen, verwacht ik geen pro blemen met de supporters. Er zul len, zo is mij in Genève door een vertegenwoordiger van Ujpest ver zekerd, geen Hongaarse fans naar Den Haag afreizen, en ik verwacht niet dat er veel van onze suppor ters naar de uitwedstrijd zullen gaan. Daarvoor is de afstand te groot. Niemand hoeft zich dus zor gen te maken over ons EC-avon- tuur". Hoewel die vaststelling ernstig in twijfel mocht worden getrokken, was ook de internationale jury tot die conclusie gekomen. Deson danks beende Goddet, als altijd in smetteloos khaki gekleed, naar het perscentrum waar de eerste regels over de triomf van de Westbraban der al getikt waren. „Stop maar even met uw werk", maande hij zijn collega's, „want de jury gaat de film van de aankomst nog een keer bekijken. Er zijn onregelmatighe den geconstateerd". Het was een schoolvoorbeeld van niet te tolereren beïnvloeding, waartegen het korps van commis- sarissen twee dagen tevoren in op stand kwam. Het verhelderende gesprek dat daarop volgde kon Goddet niet stuiten. Zoals hij in 1980 stemming maakte door via zijn krant te melden dat alleen „de mannen in de witte jassen Joop Zoetemelk van de eindoverwin ning in de Tour de France konden afhouden" en daarmee indirect een positieve dopingcontrole sugge reerde, trachtte hij gisteren Van der Poel de voet dwars te zetten. Omdat chauvinistische, Franse be langen geen rol speelden (Domini que Garde was de enige Fransman in de kopgroep en sprintte naar de vijfde en laatste plaats van dat ge zelschap) kan het alleen maar be moeizucht zijn geweest. RENAZE (GPD) - Met vette let- i ters liet Adrie van der Poel in zijn naar verluidt al even vette con tract met de PDM-ploeg van Jan Gisbers de clausule opnemen dat hij de Tour de France dit jaar links zou mogen laten liggen. Want de Franse ronde is niets voor hem, had hij de voorgaande vijf keer vastgesteld. Op het laat ste nippertje besloot hij geen ge bruik te maken van die ontsnap pingsmogelijkheid. En uitgere kend in de Tour, die hij aanvan kelijk niet wilde rijden, schreef hij voor de eerste maal een etap pe op zijn naam. „Eigenlijk", stelde hij gisteren in Renaze vast, „is er niks ge- makkelijkers voor mij dan zo'n rit winnen. Maar de afgelopen ja ren is wel gebleken dat het ook even moeilijk is", voegde hij er cryptisch aan toe. Uitzinnig van vreugde was hij over de eind streep gekomen en zelfs het ge harrewar over een dreigende dis kwalificatie bracht hem niet uit zijn evenwicht. Het feit alleen al dat hij van een syndroom verlost was, vervulde hem met een ge lukzalig gevoel dat niet kapot te krijgen was. Weg was de twijfel over de vorm van de renner uit Hooger- heide. Twijfel, die geboren werd in de zesde etappe tussen Straatsburg en Epinal. De natio naal kampioen bleek op een be trekkelijk gemakkelijke beklim ming niet eens in staat om het peloton, waarin alle figuranten fluitend rondreden, bij te hou den en kwam met een achter stand van tieneneenhalve mi nuut aan. Onwil of onkunde, was de vraag. Want nog altijd leefde de gedachte dat Van der Poel on der zachte dwang van de ploeg leiding de Ronde van Frankrijk op zijn programma had moeten zetten ter compensatie van zijn matige voorseizoen. „De prestaties in de klassie kers hebben niks te maken ge had met mijn besluit om de Tour de France te rijden. Toen Jan Gisbers liet weten dat hij me goed kon gebruiken heb ik het in overweging genomen en na de Ronde van Zwedem vastgesteld dat ik voor de ploeg nuttig zou kunnen zijn", het hij gisteren we ten. „Dat ik de eerste dagen slecht reed had een duidelijke oorzaak. Na het Nederlands kampioenschap was het een heel onrustig gedoe. Ik moest hier en daar opdraven en had geen gele genheid om tot rust te komen. In het klassieke seizoen zit ik met dezelfde problemen. Als ik de Ronde van Vlaanderen heb gere den ben ik in Gent-Wevelgem al tijd slecht. Mijn lichaam heeft tijd nodig om te herstellen". Van der Poel, toonbeeld van beroepsernst, raakt er niet meer door in paniek. „Ik ben altijd in mezelf blijven geloven. Na het te genvallende voorjaar en nu wger, ondanks de problemen in de rit naar Epinal". Zelfs toen een boodschapper bij de caravan, waar de dopingcontrole wordt verricht, kwam melden dat me neer Goddet hoogstpersoonlijk bezig was de etappewinst aan te vechten, vertrok Van der Poel geen spier. Ritwinnaar Adrie van der Poel (tweede van links) wacht zijn kans af, terwijl Ludo Peeters (rechts) naar de juiste versnelling zoekt. Links Dominique Garde en in het midden Roberto Amadio. (foto anp» Hinderlijk „Zoiets is voor ons heel hinder lijk", stelde internationaal jurylid Wim Jeremiasse. „Hij gaat een stemming kweken die er niet is". Want van een protest was geen sprake. Zelfs niet van Theo de Rooy uit de teleurstellende en te leurgestelde Panasonic-ploeg van Peter Post, tegen wie Van der Poel zich - althans volgens Goddet - zou hebben afgeduwd. Een openlijke combine, wilde de Tour-baas via een omweg in het juryberaad krij gen. Theo de Rooy sprak dergelij ke hulpvaardigheid tegen, maar voegde er aan toe: „Ach, Adrie van der Poel is een Nederlander...". Een reden op zich om niet te pro testeren, omdat anders de Italiaan Roberto Amadio de ritzege toege wezen zou krijgen. Via de Tourbaas werden de Ita lianen toch nog op een idee ge bracht. „Stel je voor dat Italiaanse journalisten na de mededeling van Goddet naar de ploegleider van Amadio gegaan zouden zijn om hem té adviseren bezwaar aan te tekenen tegen de uitslag. Dan had den wij de zaak nog eens grondig moeten bekijken", aldus Jeremias se. „In eerste instantie zagen we daar geen aanleiding toe, want er kon niet worden vastgesteld of Van der Poel zijn handen heeft ge bruikt om ruimte te maken of om zich af te zetten". De nationaal kampioen vertelde het op de voor hem gunstigste ma nier. „Ik dreigde ingesloten te ra ken en daarom heb ik De Rooy even opzij geduwd". Amadio, met ook heel wat boter op zijn hoofd, zag wijselijk af van een protest. Hij dreigde Van der Poel namelijk bru taal in de hekken te rijden, maar zette zijn aanslag niet door. „Ik wist dat hij de snelste in de sprint zou zijn. Toen hij na zijn eerste aan val in laatste positie kwam te zit ten, stond voor mij helemaal vast dat ik kansloos zou zijn". Wanhoop Het eerste succes van de peper dure PDM-wielerploeg van Jan Gisbers in deze Ronde van Frank rijk werd daarmee een feit. De zachtaardige ploegleider deelde tij dens het eerste gezapige deel van de langste Tour-rit tussen Orleans en Renazé (260 kilometer), mee wat er gedaan moest worden. Terwijl de favorieten met de bijna negen tig kilometer lange tijdrit van van daag in het achterhoofd genoten van de rust in het peloton, liet Gis bers weten dat Van der Poel en Pe ter Stevenhaagen zich van hun aanvallendste kant moesten laten zien. Nadat van der Poel („Om te ope nen") zo'n zestig kilometer voor het eind een eerste plaagstoot plaatste, kwam Stevenhaagen in derdaad weg met een leiderskwar tet. In gezelschap van Jelle Nij- dam, Rudy Dhaenens en Francois Lemarchand vocht hij voor een voorsprong. Door het achtervol- gingswer.k van de Post-ploeg - waarin de wanhoop steeds groter wordt - ging de vlucht niet door. Toen kort daarna de beslissende ontsnapping tot stand kwam (met Theo de Rooy, Adrie van der Poel, Ludo Peeters, Roberto Amadio en Dominique Garde) had Post weer geen potentiële winnaar in de frontlinie. Hij stelt dagelijks vast dat zijn reserve, De Rooy, de uit blinker is en bijna geen ontsnap ping mist. Teun van Vliet, voor wie de langste rit een uitgelezen moge lijkheid was, reageerde kribbig op die vaststelling. „Mij laten ze niet zo gemakkelijk meer gaan, want ze weten wel dat ik snel ben als we met zo'n groepje naar de streep rij den", aldus de winnaar van de Om loop het Volk en Gent-Wevelgem. Van der Poel is dat evenzeer. Hij koos het goede moment en was in het juiste gezelschap. Alleen de aanwezigheid van Ludo Peeters, met tweeënhalve minuut achter stand in het algemeen klassement heel even virtueel leider en moge lijk een aanleiding voor het Ita liaanse team van gele-truidrager Erich Maechler om de vlucht om zeep te helpen, was in zijn nadeel. Peeters reed echter niet voluit mee, omdat hij meer dacht aan de kans op de etappewinst en de be langen van sprinter Jean-Paul van Poppel. Daardoor werd het Carre- ra-team niet in opperste staat van paraatheid gebracht. Tot opluch ting van Van der Poel, die ondanks het lichamelijk contact met De Rooy, de vervaarlijke sprint van Amadio en het slotoffensief van Goddet toch eindelijk eens een Tour-etappe won. Poitiers Chaumeil RENAZE (AFP) - De eerste etappe de Ronde van Frankrijk voor vrouwen is gewonnen door Viola Paulitz uit West-Duitsland. Jean- nie Longo (Fra), snelste in de pro loog van woensdag, behield na de rit over 87 kilometer van Sablé-su- r=Sarthe naar Rénazé haar gele lei derstrui. In Rénazé eindigde Monique Knol als tweede. De Nederlandse werd te vroeg de koppositie opge drongen in de eindsprint na de weinig betekenende eerste etappe. De schuld daarvan lag bij Inez Vahrenkamp, die in de slotfase de marreerde. De Westduitse w^rd te ruggepakt door Gonnie van Koert en Monique Knol, waarna vrijwel onmiddellijk de eindsprint begon. Winnares Viola Paulitz had al veel eerder in de rit geprobeerd het vuurtje aan te steken. Haar aanval na ongeveer twintig kilometer werd echter onmiddellijk teniet ge daan. Verder gebeurde er weinig. Jeannie Longo probeerde het veld bij elkaar te houden en slaagde daarin gemakkelijk, omdat zij ook steun kreeg van de Nederlandse groep, die rekende op de eigen sprintkracht en de rijdsters uit de Sowjet-Unie, die voor het eerst de Tour Feminin rijden. VRIJDAG 09.30-10.00 SCH Play Golf. 15.02-18.10 BBC 2 Reportage van de Open golfkampioen- schappen van Schotland. 16.00-17.15 Ned 2 Studio Sport. Wielrennen: rechtstreeks ver slag van de vandaag verreden 10e etappe Saumur-Futurosco- pe (individuele tijdrit) in de Tour de France. 16.00-17.15 BRT 1 Ronde van Frankrijk. Rechtstreeks ver slag van de 10e etappe van Sau- mur naar Futuroscope (indivi duele tijdrit). 16.30-17.00 Did 2 Freizeit. Tips voor vrijetijdsbesteding: berg beklimmen in de Dolomieten. 17.40-18.15 Ned 1 Tros Sport: samenvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France, een reportage van het NK jachtspringconcours in Nij megen en een reportage van de eerste Ajax-training. 18.35-18.50 BRT 1 Tour '87. Sa menvatting van de vandaag verreden etappe in de Tour de France (Saumur-Futuroscope). 21.15-21.45 Did 2 Der Sport- Spiegel. Reportage over hoog springen. 22.30-23.35 SCH Super Sport. Met Amerikaans honkbal. 22.55-23.25 Did 2 Die Sport-Re portage. 00.25-01.05 BBC 2 Open golf- kampioenschappen van Schot land. ZATERDAGMORGEN 10.23-10.55 Did 1 Die Sport-Re- portage.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15