TAD LEIDEN Woningbouwvereniging wenst invloed op woningverdeling Ik voelde me net een gevangene Radio Freewave houdt er definitief mee op LEIDSCH DAGBLAD Salah kiijgt na moeizame strijd verblijfsvergunning Poepstrook bij jeu de boulebaan Tesselaar: 'Zolang ik hier zit, verandert er niets' Brand verwoest bootje en auto De la Mar heeft plan voor kampjes s VRIJDAG 10 JULI 1987 L.EIDEN - Bijna kwam er weer een ~"rink in de kabel. De Leidse Marok kaan Salhi Salah (39) kreeg woens- dag als gevolg van communicaties toornissen en vakantie van een ""ambtenaar niet zijn verblijfsver- gunning. Dat was wel beloofd. Ter wijl Nederlanders met elkaar be spreken hoe de vork nu precies in de steel zit, kijkt Salhi Salah glim- e lachend toe. Hij laat het schijnbaar berustend over zich heen komen zoals hij dat in de afgelopen maan- den al zo vaak heeft gedaan. door Meindert van der Kaaij van tijd stop gezet. Een afschrift van deze beslissing ging naar zijn werkgever Van der Mey die hem om die reden op staande voet ont sloeg. Volslagen onrechtmatig, maar de advocaat van Salah ver zuimde het ontslag aan te vechten. Dat ontslag was wel even bitter voor de gastarbeider die sinds 1977 in de vleesfabriek van Van der Mey werkte. "Toen ik na terugkomst uit Marokko me weer bij hem meldde kende Van der Mey me zogenaamd niet meer. Ik heb daar bijna vijf jaar gewerkt. Ik kreeg van hem al tijd schouderklopjes zo van: 'Salhi goed gewerkt'. Nu vroeg hij wat ik daar kwam doen. Ik was ontslagen en hij had geen werk meer voor mij". Gelukkig gaat het om een forma liteit, want woensdag wordt alles alsnog in orde gemaakt. Het ver krijgen van de vergunning staat zo doende buiten kijf. Daar kan geen staatssecretaris meer wat aan doen. Die heeft Salah aanvankelijk nog wel de voet dwars gezet. Nu voor Salah het leed is geleden, kan hij erom lachen wat er met hem is gebeurd. Zijn landgenote Amina Echaoui heeft minder geluk, want dinsdag is de zitting van een onder zoekscommissie voor minstens een maand uitgesteld. Voor Salah begon de narigheid toen hij in 1982 bij een brommer- ongeluk zijn knie danig blesseerde. Hij belandde daardoor in de ziekte wet terwijl hij voor zijn knie werd behandeld in het AZL. Een tele gram uit Marokko bracht vervol gens nog meer slecht nieuws: zijn moeder was overleden. Voor terug keer naar huis kreeg hij mondeling toestemming van het GAK. Echter geen schriftelijke toestemming en dus werd zijn uitkering na verloop gen uitzetting en burgemeester Goekoop en wethouder Tesselaar chend. naar Den Haag togen om staatsse cretaris Korte-Van Hemel te over tuigen van de onjuistheid van de dreigende uitzetting. Daarbij wer den nog eens 3000 handtekeningen overhandigd aan de staatssecreta- per dag", zegt hij glimla- Salah merkte dat het heel moei lijk is om nieuw werk te vinden. De problemen begonnen dus pas goed toen zijn verblijfsvergunning moest worden verlengd. Dat wordt maar één jaar gedaan en als je daar na nog geen werk hebt moetje het land uit. Een eindeloos juridisch steekspel begon daarmee tussen de verschillende advocaten en het ministerie van justitie. Uiteindelijk oordeelde ook de Raad van State in het nadeel van Salah, waarmee alle middelen uitgeput waren. Tegelijkertijd had de Marok kaanse Amina Echaoui problemen met haar verblijfsvergunning. Haar man was reeds het land uitge zet. Dit dreigde ook met Amina en dochtertje te gebeuren. Leidena- ren uit verschillende groeperingen vonden de gang van zaken zo on rechtvaardig dat ze de actiegroep 'Salhi en Amina moeten blijven' oprichtten. Alles kwam in een stroomversnelling nadat de ge meenteraad een motie B en W konden de staatssecreta ris bovendien melden dat de ge meente inmiddels een baantje bij de gemeentereiniging voor Salah had. Het ministerie ging toen over stag. Salah kreeg opnieuw de mo gelijkheid om een verblijfsvergun ning aan te vragen met voornoemd positief resultaat. Achteraf kijkt Salah wat vreemd tegen alle belangstelling aan. Hij voelde zich hierdoor al te zeer lij dend voorwerp. Jan en alleman wist van zijn problemen. "Ik werd op gegeven moment op straat aan gesproken door iemand die ik niet kende en die vroeg: 'Ha Salhi, hoe staat het met je verblijfsvergun ning'? Natuurlijk waardeer ik dat zoveel mensen me hebben gehol pen. Dat was geweldig en daar zou ik ze dan ook heel graag voor wil len bedanken". Liever had Salah gewoon aan het werk gegaan. De jaren waarin hij heeft moeten procederen voor zijn verblijfsvergunning waren erg spannend. In de maanden januari en februari, toen volop actie voor hem werd gevoerd, ging de tijd snel. Vergaderingen en interviews voor kranten en radio. Hij werd van hot naar her gesleept. Daarna trad weer een grote stilte in. Tijd die gedood moest worden met thee drinken, wandelen en wat met landgenoten praten. "Ik voelde me net een gevangene. In die tijd ben ik pas echt gaan roken. Een pakje Goed verhaal Destijds is hij naar Nederland ge komen omdat in Marokko voor hem geen werk was. Zijn gezin moest echter wel eten. Eens per het jaar neemt hij vakantie en gaat hij naar zijn gezin. De laatste keer dat hij nu vrouw en kinderen heeft gezien is 14 maanden geleden. Hij wil ze daarom, over een tijdje als alles weer wat rustig is en het werk goed gaat, ook wel naar Nederland halen. Salah voelt zich thuis in dit land en is van plan zich voor lange re tijd in Nederland te vestigen. Aan de andere kant is er volgens hem ook nauwelijks sprake van een keuze. In Marokko zou hij tot de bedelstaf veroordeeld zijn of af hankelijk worden van familiele den. Frank Visee die als medewerker van de rechtswinkel Salah heeft bijgestaan wijst op de onwilligheid van het ministerie van justitie om verblijfsvergunningen te verstrek ken. "Zonder actie zou Salah al lang Nederland uit zijn gezet. De ambtenaren zijn pas door de bocht gegaan doordat grote druk op hen is uitgeoefend. Als een burgemees ter en wethouder naar het ministe rie komen en daar vervolgens een goed verhaal afsteken heeft dat in vloed. Als ze daar bijvoorbeeld hadden staan schutteren, dan had den de ambtenaren gedacht: 'Oh, die zitten daar alleen maar voor de vorm.' Ambtenaren hebben dus toegegeven, maar wel op hun ma nier. De brief die Salhi heeft gekre gen met het verlossende nieuws is op 5 juni gedagtekend. De brief is echter pas op 20 juni bij hem aan gekomen. Die heeft dus gewoon twee weken ergens op het bureau gelegen." Salhi Salah: "Ik ben toen weer begonnen met roken. Een ander voorbeeld is de zaak van Amina Echaoui. Dinsdag zou een commissie die de staatssecre taris adviseert, onderzoeken of Amina in aanmerking komt voor een verblijfsvergunning. Volgens Visee moet het ministerie van jus titie in dat geval zorgen voor een volledig dossier. Tijdens de zitting bleek dat de commissie verschil lende documenten niet had ont vangen, waardoor de zaak is aange houden. Het duurt minstens een maand voordat weer een nieuwe zitting kan worden belegd. "En dat terwijl de onzekerheid en de span ning die dat wachten met zich mee brengt een uitgesproken kwelling voor de mensen in kwestie is", zegt Visee. LEIDEN - Het Arsenaalplein (in het verlengde van de Rembrandt- straat) wordt ingrijpend veran derd. Gebleken is dat de jeu de boulebaan op het plein momenteel meer gebruikt wordt om honden op uit te laten dan voor de beoefe ning van het balspel. In de nieuwe opzet van het pleintje wordt een aparte uitlaatstrook voor honden aangelegd. De jeu de boulebaan werd ander half jaar geleden aangelegd, mede op verzoek van de vereniging 'He- leboule' die ook een baan aan de Berylstraat tot haar beschikking heeft. De baan lijdt echter een noodlijdend sportief bestaan om dat de grote hoeveelheid drollen het spelen nagenoeg onmogelijk maakt. Daags voordat er een bal letje kon worden geworpen, moes ten de leden van de vereniging met de hark de baan op om deze van uitwerpselen te ontdoen. De baan is momenteel al enige tijd buiten gebruik en met gras overwoekerd. In september wordt begonnen met de aanleg van een nieuw plein tje. In plaats van één, worden er drie jeu de boulebanen aangelegd. De honden krijgen een speciale strook tot hun beschikking. Bo vendien komt er een basketbal bord te staan. De eigenaar van het café 'De Grote Beer' in de Rem- brandtstraat is van plan jeu de bou- leballen te gaan verhuren zodat de baan ook buiten verenigingsver band kan worden gebruikt. Het plan van de gemeente voor het pleintje is vooralsnog begroot op 50.000 gulden. TEGELTJES - Uit de keuken van een restauratiepand aan de Stille Rijn zijn 300 zogenoemde schild padtegeltjes uit de 17de eeuw ge stolen, terwijl 500 tegeltjes zijn ge sneuveld bij het losbikken. De schade bedraagt volgens de politie vele duizenden guldens. Directeur Mulder van de Woningbouwvereniging Leiden: "Verenigingen kennen de situatie binnen hun eigen woningvooraad het best". (archiefft LEIDEN - De Woningbouw vereniging Leiden wil een vin ger in de pap bij de toewijzing van woningen in de gemeente Leiden. Directeur A. Mulder van de woningbouwvereniging vindt dat een en ander aan de orde moet komen, volgend jaar, bij de herziening van de woonruimteverordening. "We rammelen aan onze kettingen", aldus Mulder. Wethouder Tes selaar van volkshuisvesting laat desgevraagd weten dat dat voorwaarden wat hem betreft tevergeefs is. "Er valt met mij absoluut niet te praten over een verandering in het systeem van woningtoe wijzing", verklaart de wethou der desgevraagd. Het bezit van de woningbouwver enigingen (maar ook de woningen van particuliere eigenaren met een huur tot maximaal 685 gulden per maand) worden momenteel door de directie woonruimteverdeling de gemeente verdeeld. De n moet LEIDEN - De Leidse radiopiraat Freewave heeft haar uitzendingen definitief gestaakt. "Het heeft geen zin meer om door te gaan", zegt LEIDEN - Door nog onbekende oorzaak is vanmorgen vroeg een uitslaande brand ontstaan in een kleine woonboot aan de Heren gracht. De boot brandde geheel uit, evenals een vlakbij geparkeerd staande auto. Twee andere auto's liepen behoorlijke schroeischade op. Over het schadebedrag is nog niets bekend. De boot, die al enige tijd niet be woond was, is gisteravond ge bruikt als tribune voor de peurbak- kentocht. De politie sluit niet uit dat een achtergebleven brandende sigarettepeuk de oorzaak van de brand is. Ze stelt een nader onder zoek in. Bedrijfsongeval LEIDEN - Bij een bedrijfsongeval in het slachthuis aan de Pasteur straat is een 37-jarige slager uit Rot terdam gewond geraakt. Hij is met een diepe vleeswond in zijn boven been overgebracht naar het AZL. De man was bezig met het uitbe nen van vlees toen het mes uit schoot. een van de medewekers van de pi raat. "De laatste tijd werden we mi nimaal drie keer per week uit de lucht gehaald. Eigenlijk konden we alleen in de weekends nog onaf gebroken uitzenden. Het plezier gaat er op deze manier af'. De illegale zender hoopt zich nu te kunnen aansluiten bij Omroep Rijnland. Freewave richtte al eens een verzoek tot de lokale omroep om samenwerking, maar kreeg daar nog geen reactie op. Wel heeft de radiopiraat inmiddels een stich ting opgericht om de aansluiting te vergemakkelijken: Stichting Jon- gerenradio Freewave. Volgens de medewerker van de radiopiraat wil Freewave vooral disco-muziek gaan brengen. De be nodigde financiën hoopt de stich ting te verkrijgen door de uitgave van een maandblad, waarvan in middels al enkele afleveringen zijn verschenen. Met het verdwijnen van Freewa ve uit de ether is een einde geko men aan een strijd van ruim drie jaar tussen de Radio Controle Dienst (RCD) en de radiopiraat. Een strijd die met het jaar verhard de. In 1985 haalde de RCD Freewa ve acht keer uit de lucht, in 1986 24 keer en in het eerste half jaar van 1987 al 35 keer. Werd de eerste ja ren de RCD nog vergezeld door de politie om medewerkers eventueel te kunnen verbaliseren, de laatste tijd trok de RCD alleen naar de flat aan de Arendshorst - de vaste 'zendmast' van Freewave - om de zender van het dak te halen. Zwakker Om een einde te maken aan de activiteiten van de radiopiraat werd de zender niet alleen uit de lucht gehaald, ook werden de ad verteerders, die Freewave een fi nanciële basis verschaften, aange pakt. Zij werden eind vorig jaar LEIDEN - Wethouder De la Mar van woonwagenzaken komt na de vakantie met plannen voor twee en mogelijk drie nieuwe plaatsen voor woonwagenkampjes in deze ge meente. Die kampjes zijn nodig als het huidige kamp aan het Trek vaartplein wordt verkleind van on geveer 70 tot 41 standplaatsen. De aanleg van die extra kampjes is een eis van de provincie Zuid- Holland. Die wil de gemeente Lei den steunen bij haar pogingen het kamp aan het Trekvaartplein gro tendeels in stand te houden. Voor waarde is wel dat de gemeente dan op haar grondgebied dertig nieuwe standplaatsen aanlegt. Dit stand punt van de provincie, dat overi gens al vorig jaar werd bekendge maakt, is gisteren nog eens beves tigd door de nieuwe gedeputeerde voor woonwagenzaken, mevrouw Stolker. Waar de nieuwe kampjes komen, kon De la Mar gisteren nog niet zeggen. Nog steeds wordt gezocht naar de meest geschikte plaatsen. Of de overige leden van het college van burgemeester en wethouders met de aanleg akkoord gaan, is nog niet zeker. Het college wilde vorig jaar nog niet veel verder gaan dan het inrichten van één extra kamp. Sindsdien is volgens De la Mar in het college niet meer over deze zaak gesproken. Overigens moet staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting nog steeds toestemming geven voor het handhaven van het kamp aan het Trekvaartplein. Het rijk heeft steeds op het standpunt gestaan dat het kamp vrijwel volledig moest worden opgeheven. De la Mar heeft enkele maanden geleden bij de staatssecretaris gepleit voor het in standhouden van het kamp. Heerma wil, voordat hij hierover een uitspraak doet, eerst overleg gen met de provincie. Een gesprek tussen ambtenaren van de provin cie en het ministerie van volks huisvesting heeft waarschijnlijk al volgende week plaats. Een gesprek met Heerma volgt mogelijk in au gustus. door de politie op de bon geslin gerd. De winkeliers zijn echter nog niet voor de rechter gedaagd. Een andere mogelijkheid om de adver teerders door controle van hun fi nanciële administratie af te schrik ken, werd wel overwogen, maar niet uitgevoerd. De enige mogelijkheid voor de RCD bleek toch het telkens weer in beslag nemen van de zendappa ratuur. De vele acties van de op sporingsambtenaren van de RCD leidden er toe dat Freewave de laatste tijd met zwakkere zenders met een vermogen van vijf watt de muziek de ether in stuurde, soms 24 uur hetzelfde bandje liet horen met behulp van een goedkope cas sette-recorder en niet stereo maar mono uitzond. In de 'glorietijd' van Freewave werden zelfs wel eens zenders met een sterkte van 200 watt gebruikt. "In dat geval was het echt niet mogelijk om in de buurt van de zender ongestoord naar de radio te luisteren, de televisie werd door ons echter zelden gestoord. Die praatjes van het hinderen van het luchtverkeer geloof ik helemaal niet", meent de medewerker van Freewave. Dat Freewave de activiteiten nu staakt, heeft volgens de medewer ker van de piraat geen financiële achtergrond. "We hebben de zen der nooit opgezet om geld mee te verdienen. Ik heb er wel eens wat aan overgehouden, anderen ook, maar bijna al het geld dat binnen kwam, werd weer in het station ge stoken". voldoen om een woning toegewe zen te krijgen staan in de woon ruimteverordening die door de ge meenteraad wordt vastgesteld. Kritiek Van de kant van de Leidse wo ningbouwverenigingen komt de laatste tijd steeds meer kritiek op het feit dat de woonruimteverde ling voor 100 procent door de ge meente gebeurt. Het scheelt de verenigingen weliswaar een hoop werk en personeelskosten maar een nadeel vindt men dat er geen enkele invloed mogelijk is op de toewijzing. De verenigingen me nen dat, wanneer zij een vinger in de pap hebben, zij kandidaathuur ders aan een geschiktere woning kunnen helpen en bewoners die overlast veroorzaken naar een voor hen meer passende woning kun nen verwijzen. De problemen die ontstaan in een aantal flats in de Merenwijk worden door de wo ningbouwvereniging voor een deel geweten aan de gemeente, die niet zorgvuldig zou hebben toegewe- In het contactblad voor bewo ners bindt de woningbouwvereni ging Leiden de kat nu duidelijk de bel aan. "Leiden is ongeveer de enige gemeente in Nederland waar de gemeente alle woningen toe wijst en de woningbouwverenigin gen de woningen beheren in finan ciële, administratieve en techni sche zin", aldus directeur A. Mul der. Toewijzen en beheren hebben volgens Mulder evenwel alles met elkaar te maken. "Woningbouw verenigingen kennen de situatie binnen hun eigen bezit het best. Er moet naar worden gestreefd dat de Leidse woningbouwverenigingen invloed krijgen op het toewijzings beleid om een goed afgewogen be leid per woningcomplex te kunnen voeren. De vele problemen waar mee de woningbouwverenigingen tijdens het beheer worden gecon fronteerd kunnen niet alleen via technische ingrepen worden opge lost. Er moet samenhang zijn tus sen het toewijzen en het beheer van woningen", aldus Mulder. Verandering Goed voorbeeld van een ander systeem van woningtoewijzing noemt de Woningbouwvereniging Leiden het Amsterdamse systeem. In de hoofdstad leveren de ge meentelijke dienst herhuisvesting en de woningbouwvereniging elk 50 procent van de kandidaten. Als in 1988 de Leidse woonruimtever deling weer wordt aangepast zou den de Leidse woningbouwvereni gingen ook de mogelijkheid moe ten krijgen om gedeeltelijk zelf toe te wijzen. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting laat desgevraagd we ten dat met hem absoluut niet te praten valt over een verandering van het huidige toewijzingssys teem. "Zolang ik hier zit en daar voor een politieke meerderheid verwerf, zal er niets veranderen", aldus de wethouder. "Ik wil niet te rug naar een situatie waarin wo ningbouwverenigingen alleen de voor hen plezierige kandidaten aan een aardige woning helpen", ver klaart hij. Vrijgesproken van steunfraude DEN HAAG/LEIDEN - Een 44-jari- ge inwoner van Leiden is gisteren door de Haage politierechter, mr. JP. Mulder, vrijgesproken van de hem te laste gelegde steunfraude. Mr. Mulder vond dat er onvoldoen de bewijs was voor de beschuldi ging dat de verdachte een inkom stenverklaring en een inlichtmgen- formulier van de sociale dienst ver keerd zou hebben ingevuld. De of ficier van justitie, mr. J.F.M. Was ser, had drie maanden gevangenis straf geëist, met daarnaast nog eens drie maanden onvoorwaardelijk en het terugbetalen van een bedrag De Leidenaar zou in de periode van 3 januari 1982 tot en met 12 mei 1984 samengewoond hebben en dit niet hebben doorgegeven aan de sociale dienst.De echtgenote van verdachte (ten tijde van het hem ten laste gelegde feit dus nog zijn vriendin) had op 17 december 1986 terecht gestaan wegens steunfrau de. Zij was toen vrijgesproken. Vol gens de advocaat zou het een onge rijmde situatie zfin als zij wel was vrijgesproken en de verdachte niet. STAD LEIDEN STAD LEID E~N STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11