De 'wandelende' polen van de aarde Ford blijft in Europa zoeken naar een partner Al negen miljoen Golfs geproduceerd -AUTO Luxueuze Renault 21 turbo Lpg in Mercedes DONDERDAG 9 JULI 1987 PAGINA 9 Samenstelling: Koos Post Er is een tijd geweest, dat Volkswagen-dealers de kevers niet behoefden te verkopen. De klant kwam ze zonder meer halen. Alleen de uitvoering, de kleur en de leveringsdatum moesten op het orderformulier nog even worden ingevuld. Toen de tijd zelfs dit enorme verkoopsucces achterhaalde kon men overal horen voorspellen, dat Volkswagen nooit meer zo'n troef in handen zou krijgen. Dat kon gewoon niet. Maar op 22 juni van dit jaar rolde alweer de negenmiljoenste Golf van de band in Wolfsburg. Dat het een zilvergrijze GTI was is slechts voor de statistiek leuk, het gaat er om dat uit dit getal blijkt dat Volkswagen opnieuw een kolossa le knaller in handen heeft. Tweede generatie Vooral de tweede generatie - die sinds 1983 op de markt is - doet het meer dan goed. Van de Golf I wer den in totaal 6,36 miljoen eenheden vervaardigd, de Golf II bracht het tot op heden al tot 2,64 miljoen stuks. Als men alle tot nu toe geprodu ceerde Golfs aan elkaar zou kun nen rijgen zou dat een file beteke nen van bijna 36.000 kilometer lengte. Dat is meer dan het vier voudige van het hele Westduitse autowegennet. Alleen al vorig jaar werden er over de hele wereld bijna 900.000 Golf-modellen geproduceerd, ruim 100.000 meer dan het jaar daarvoor. Daarmee was 1986 te vens het sterkste Golf-jaar. Daar bij spreken we van de simpelste Golf tot en met de super-snelle GTI (alweer 737.000 stuks) en de Golf Cabriolet (ongeveer 200.000 stuks). Wereldwijd Per dag worden er wereldwijd nu 4.415 Golfs gebouwd, te weten 2.900 in Wolfsburg, 1.015 in Brus sel, 330 in Amerika, 100 in Mexico en 70 in Zuid-Afrika. Daaronder bevinden zich ongeveer 1.200 die sels. Natuurlijk vormt de Westduitse thuismarkt het grootste afzetge bied voor de Golf. Van die negen miljoen werden er meer dan 3 mil joen in de Bondsrepubliek ver kocht. In de Verenigde Staten wer den er in al die jaren dik anderhalf miljoen aan de man gebracht, in Italië ruim driekwart miljoen, in Frankrijk zo'n half miljoen. Daar achter zitten Engeland, Mexico en Nederland met ongeveer 300.000 verkochte exemplaren. Het kleine Nederland is altijd een grote markt geweest voor Volkswagen. Dat was zo bij de ke ver en is vandaag de dag nog zo bij de Golf. Renault komt binnen kort met een super snelle turboversie van de 21. Deze geblazen editie van de Renault 21 heeft in het vooronder een twee liter motor met een vermogen van 175 pk. Daarmee kan de wagen in nog geen 7,5 seconden uit stilstand naar 100 km/ uur komen en op top snelheid 227 km/uur per uur halen. Wat voor prijskaar tje er aan dit compacte geweld zal komen te hangen is nu nog niet bekend, de wagen komt pas in septem ber naar ons land. Maar het ligt voor de hand dat de prijs de 50 mille te boven zal gaan. Voor deze turbover sie is het front van de Renault 21 iets veran derd, er zit standaard een anti-blokkeersys- teem op de remmen en de wielen zijn van lichtmetaal. Het in hoogte ver stelbare stuur is met leer bekleed, er zitten niet alleen voorin kuipstoelen in, maar ook achterin en het in terieur kan men als heel luxueus bestem pelen. Alles bij elkaar een heel comfortabele krachtpatser. BP met vernieuwde benzine en diesel BP brengt dezer dagen vernieuwde benzine en dieselolie op de Ne derlandse markt. Vernieuwd in zoverre, dat er 'CE' (Clean Engine) aan wordt toegevoegd. Dat zou de injectie- en brandstofinlaatsyste- men en de carburateurs schoner houden, waardoor de motoren bete re prestaties zouden kunnen leveren. Bovendien zouden er minder schadelijke uitlaatgassen worden geproduceerd. BP geeft bij de medeling van de introductie een uitvoerige opsom ming van de voordelen van deze 'CE-injectie': - betere koude start, - vollediger verbranding, - minder schuimvorming en - lager verbruik. Tien Mercedes-typen zijn nu ook met lpg-installatie te koop. Men kan kiezen uit een combinatietank lpg/benzine of een gastank naast de bestaande benzinetank. In dat laatste geval kan men zonder te tanken een afstand van 2.000 km overbruggen. De vulopening van de tank zit bij de S-klasse achter de kentekenplaat en bij de 190, de 200 en de 300-serie achter de tankklep. Elektronica zorgt ervoor dat de motor hetzelfde blijft reageren als bij benzine. Ford zoekt nog steeds 'verkering' in Euro pa. Mislukte pogingen tot vrijage met eerst British Leyland, en later met Fiat en Alfa Romeo hebben het bedrijf niet kunnen af brengen van het voornemen tot een of an dere vorm van samenwerking te komen. Omdat dat volgens Ford een bittere nood zaak is. In feite de enige manier om te over leven. Jan Hoberg, die is belast met de public relations van Ford Nederland, gaf bij de presentatie van onder meer de met de Van Doorne transmissie uitgeruste Fiesta een uitvoerige uiteenzetting van Fords filosofie Dit is de Mini Moke van Austin Rover. Op basis van de gewone Mini. Met in deze. zen 998 cc motor, die bij 4.750 toeren een vermogen van 39 pk kan produce- Europa kampt met een niet te onder- Het merkwaardige open voertuigje is voor iets minder dan 15 mille te schatten overcapaciteit. Er zijn geen exacte koop in de kleuren rood, zwart of wit. De wagen is voorzien van e afsluitbare en afneembare linnen kap. cijfers bekend, maar geschat wordt dat jaarlijks nu al meer dan 2,5 miljoen auto's meer worden aangeboden dan er nodig zijn. En wanneer men denkt aan landen als Ja pan, Zuid-Korea, Taiwan en mogelijk aan stonds China dan is het niet denkbeeldig, dat dat overschot in de naaste toekomst snel zal stijgen. De gevolgen zijn bekend, althans voor ve len zichtbaar. Vooral de handel komt onder druk te staan. Grote kortingen, afbraakprij- zen, aantasting winstmarges voor de dea lers door de hoge inruilprijzen, talrijke au tobedrijven raken in moeilijkheden door gebrek aan voldoende rendement. 'Er zal iets drastisch moeten veranderen', constateerde Jan Hoberg nuchter, maar met klem. Maar wat dan? Door het sociale klimaat, de arbeidsethiek, de infrastructuur van de industrie en dergelijke kan in Euro pa niet worden gewerkt als in Japan of in een laag-loonland als Zuid-Korea. De Euro pese fabrieken kunnen niet tegen dezelfde kostprijzen auto's leveren. 'De enige manier om onder deze omstan digheden te overleven is door betere pro- dukten te leveren. Produkten, waarvan de klant ook daarwerkehjk het gevoel heeft dat zij beter zijn', zo constateerde Hoberg. Ford gelooft volgens hem niet in technolo gie omwille van de technologie, maar wil alleen technische verbeteringen toepassen op die terreinen, waarop dat tot een tast baar resultaat voor de klant leidt. Boven alles is Ford van mening dat de hoogwaardige technologie die vandaag de dag mogelijk is, niet beperkt dient te blij ven tot de uiterst luxieuze modellen. Inte gendeel, technologische verbeteringen moeten ook worden toegepast op de een voudiger modellen. Tot en met de goed koopste. Alle kopers moeten ervan kun nen profiteren'. Het ligt in de bedoeling van Ford tussen nu en 1991 6,5 miljard dollar te investeren om een dergelijk op de klanten gericht plan te verwezenlijken. Want alles moet om de klant draaien. De Nederlandse Ford-dea lers krijgen dat tegen het einde van deze maand uitvoerig te horen. Hoe zij niet al leen theoretisch, maar ook in de dagelijkse praktijk de klanten beter terwille kunnen zijn. Intussen gaat Ford door met het zoeken naar een partner in Europa. Erg veel gega digden zijn er niet meer over. De keus is klein en de tijd dringt. Want het overschot groeit en daarmee de perikelen voor de au towereld. De Volkswagen GolfGL. WETENSCHAP Sedert 1900 is de Noordpool bijna tien meter naar Oost-Canada toe gekropen. Dergelijke verschuivingen deden zich ook al in de oertijd voor, zij het dat de bewegingen lang niet altijd gelijkmatig plaatshadden. Tot die conclusie kwamen geofysici en geologen onlangs na diepgaande onderzoekingen naar de precieze plaatsen die de polen in prehistorische tijden op de aardbol innamen. Men zit danig in de maag met deze 'wandelende' polen want het is nog steeds niet duidelijk waarom het gebeurt. Toch zouden de oorzaken van dit opmerkelijke verschijnsel het wel en wee van flora en fauna in oude tijden sterk hebben kunnen beinvloeden. 26.000 jaar De plaatsen waar de (denk beeldige) draaiingsas van onze planeet de aardbol, als een spit door een kip steekt, doorsnijdt heten Noord- en Zuidpool. De aardas staat schuin op het vlak waarin de aarde om de zon draait en dat euvel veroorzaakt de sei zoenen op aarde: in een zeker deel van het jaar hangen .we 'voorover' ten opzichte van de zon (de zon komt hoog aan de he mel: zomer) en een half jaar, dus een halve baan, later 'achterover' (winter). Op het halfrond aan de andere kant van de Evenaar, is het natuurlijk net andersom. Die schuine stand van de aardas heeft dus ingrijpende, jaarlijkse gevolgen. Thans wijst de aardas in de richting van een vrij helde re ster aan de nachthemel: de Poolster. Door de dagelijkse ro tatie van de aarde lijkt het voor ons aardbewoners of sterren, maan en planeten rond de Pool ster bewegen. Als gevolg van gezamenlijke storingen van zon, maan en pla neten is de stand van de aardas niet gefixeerd; eens in de 26.000 jaar voltooit de aardas een grote schommelbeweging die preces sie genoemd wordt. Die schommelbeweging zien we ook bij een spinnende brom tol. Naast de precessie veroor zaakt de om de aarde draaiende maan zelf ook nog kleine, kortpe- riodieke wijzigingen in de stand van de aardas. Deze, alleen voor sterrenkundigen te meten, sto ringen staan bekend als de nuta- tie. Stukken en brokken Precessie en nutatie zijn al een hele tijd bekend. De vraag die onderzoekers zich hebben ge steld, is, of de aarde altijd om die zelfde as heeft gedraaid. Dat zou het geval zijn als de aarde een prachtig ronde, zuiver homogene bol zou zijn. Maar de aarde lijkt meer op een uit stukken en brok ken opgebouwd hemellichaam en daar komt nog bij dat in het binnenste ervan dermate hoge temperaturen heersen dat de aardmassa daar vloeibaar is. De uit onderdelen samengestelde aardkorst drijft daar min of meer op en die onderdelen, kontinen ten en bodemplaten van zeeën en oceanen, bewegen bovendien ook nog eens ten opzichte van el kaar. De enorme krachten die daarbij in het spel zijn, manifes teren zich in de vorm van ravij nen, kloven, heuvels, gebergten, aardbevingen en vulkanisme. Juist vanwege die zich steeds wijzigende massaverdeling, zijn de onderzoekers zo benieuwd naar de gedragingen van de aard as in oude tijden. Als zich in de loop van duizenden of miljoenen jaren, belangrijke veranderingen voordoen in de massaverhoudin gen, is dat af te lezen uit de ge dragingen van de aardas die, vol gens natuurkundige wetten, im mers het resultaat is van een be reikte, of een te bereiken, even wichtstoestand. Zou men dus de plaatsen van de polen, of van een van de polen, in de loop van de geschiedenis kunnen achterha len, dan kon men daaruit prach tig aflezen hoe het met de massa verdeling en, al dan niet plotse linge, wijzigingen daarin, in lang vervlogen tijden voorstond. Magnetische polen Het was echter wel een uiterst moeizame klus om, temidden van al die veranderingen en sto ringen van buitenaf, na te gaan door Ben Apeldoorn De drift van de kontinen ten in beeld. Boven 100 mil joenjaar geleden. Midden 50 miljoen jaar geleden en on der: heden. Waar de konti nenten botsen ontstaan plooi- ingsgebergten. Rond 250 mil joen jaar geleden zaten alle bekende landkontinenten aan elkaar vast en vormden een reusachtig oerkontinent Pangea (foto gpd> waar de polen in vroeger tijden lagen, dus hoe die draaiingsas vroeger dwars door die kraken de, rommelende en continu schuivende steen- en magmabol heenliep. Je kunt eigenlijk net zo goed een kruis op de romp van je boot zetten om aan te geven waar je je op zee precies bevindt! Roy Livermore en zijn colle ga's, van de Britse Geologische Faculteit, wisten dus waar ze aan begonnen. Om een standaardnet te ver krijgen, ten opzichte waarvan ge meten kon worden, brachten zij allereerst de bewegingen van landschollen zo nauwkeurig mo gelijk in kaart. Daarna stelden ze de posities van de magnetische polen in de loop der tijden vast, er van uitgaande dat die, gemid deld genomen, niet veel zullen hebben afgeweken van de polen van de aardas. Het magnetische veld van de aarde ontstaat doordat het vloei bare, metaalrijke, binnenste van de aarde, mede als gevolg van de aardrotatie, min of meer fungeert als een soort enorme dynamo of een roterende staafmagneet. De posities van de magnetische po len wijken tegenwoordig trou wens sterk af van die van de noord- en zuidpool. De magneti sche as loopt overigens niet door het centrum van de aarde heen en maakt bovendien een hoek van ruim elf graden met de aard as. Daarom ligt de magnetische zuidpool helemaal in het noor den van Canada en de magneti sche noordpool aan de rand van het kontinent Antarctica. Veertien graden Aan de hand van het, door de tand des tijds als het ware vast gevroren, magnetisme in ge steente van uiteenlopende ou derdom en op een groot aantal onderzochte plaatsen (onderzoek dat paleomagnetisme wordt ge noemd), konden Livermore en zijn medeonderzoekers vaststel len hoe de magnetische polen, en bij benadering dus ook die waar de aardas doorheen loopt, in de loop van honderden miljoenen jaren waren gesitueerd. Zo vond men dat de Noord pool tussen 70 en 100 miljoen jaar geleden over een hoekaf- stand van veertien graden moet zijn verschoven. Dat komt neer op vijf centimeter per jaar, gedu rende 30 miljoen jaar. Zowel Jean Andrews van het geologische observatorium te Lamont-Doherty als de Franse onderzoekers Vincent Courtillot en Jean Besse van het geofysi sche instituut te Parijs, vonden soortgelijke waarden. ,,We denken nu sterke aanwij zingen te hebben gevonden, dat er in het laatste deel van het Krijttijdperk, 65 tot 100 miljoen jaar geleden, sterke verschuivin gen in de aardkorst en de onder liggende mantel zijn opgetre den", aldus Richard Gordon, een medewerker van Livermore, „Al le onderzoekingen op dit gebied zijn voor 80 procent met elkaar in overeenstemming". Ijstijden De meeste onderzoekers zijn echter nogal sceptisch over hun eigen theorieën waarin de pool- beweging wordt toegeschreven aan zich wijzigende massaver houdingen. Berekeningen tonen namelijk aan dat zelfs de meest ingrijpende wijzigingen in land- water- en magmaconcentraties hoogstens een poolverschuiving van een graad kunnen veroorza ken. Argwanende ogen zijn ook al op ijstijden in het verre verleden gericht. De zich in de loop van honderdduizenden jaren uitbrei dende en weer terugtrekkende ijsschilden zouden wel een gerin ge poolverschuiving teweeg heb ben kunnen brengen. Het pro bleem is alleen dat het, geduren de het laatste deel van het Krijt tijdperk, rond 70 miljoen jaar ge leden, juist veel te warm was voor ijstijden. Courtillot en Besse denken daarom dat de oorzaken gezocht moeten worden in veel ingrijpen der processen dan alleen maar de kontinentendrift; processen die zich tot heel diep in de aarde uit strekken. Zij menen dat af te kunnen leiden uit het feit dat het magnetische veld van de aarde, juist tussen perioden waarin sterke poolverschuivingen zijn voorgekomen, ineens van polari teit veranderde (noord- wordt dan zuidpool en omgekeerd). Massaal uitsterven De Franse onderzoekers schrij ven de waargenomen 'wandelin gen' van de polen toe aan perio dieke heftige processen in de mantel van de aarde; dat is het gebied van onze aardbol onder de steenschaal. Volgens Courtil lot en Besse breken steeds perio den aan waarin relatief veel, koe le, steenmassa's uit de bovenla gen in de hete onderlagen te rechtkomen en daarin wegzak ken. Zo'n periode wordt dan weer gevolgd door een periode waarin relatief veel vloeibaar ma teriaal in de bovenlagen terecht komt; dat veroorzaakt daar een veel intensere warmteuitwisse- ling dan normaal, wat onder an deren een sterke toename aan vulkanische activiteit tot gevolg heeft. Dat past aardig aan het eind van het Krijttijdperk toen een eind kwam aan de wereldheer schappij van de Sauriërs. Men neemt vrij algemeen aan dat de Sauriërs, 65 miljoen jaar geleden, massaal uitstierven als gevolg van grote hoeveelheden stof en roet in de dampkring. Stof en roet dat door de inslag van een groot hemellichaam (een komeet of een planetoide) zou kunnen zijn opgeworpen maar ook in de dampkring zou kunnen zijn ge bracht door... vulkanen in een periode met ongewoon veel vul kanische uitbarstingen. Maar hoe zit het nou met die tien meter die de Noordpool, se dert de laatste eeuwwisseling, dichter bij oost-Canada is geko men Dat is toch maar liefst meer dan tien centimeter per jaar! Gaan we weer een periode van verhevigde vulkanische uitbar stingen tegemoet? Dat is onmogelijk te zeggen; bovendien moeten we bedenken dat de processen in onze aarde zich niet in een mensenleven vol trekken maar in miljoenen jaren. (Bronnen: Nature en Science, april 1987).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9