Minder geld naar landen Derde Wereld loaw-uitkering aangevochten Nieuw bagagesysteem Schiphol: minder lang wachten op koffers Populariteit verbouwde boerderij neemt snel toe Europees Parlement akkoord met EG-tekort 'Kabinet komt afspraak niet na' Oostzaners onder minimum aangeland Verzekering Amsterdam nog steeds heet hangijzer DONDERDAG 9 JULI 1987 dadttc /da t"v *11 i* j van de band en zetten ze in de be- PARIJS (Rtr) - De ontwikkelingslanden hebben vorig jaar van de treffende kar of container. Omdat andere landen vijftien procent minder geld ontvangen dan in het aantal passagiers op Schiphol 1985. Dat was vooral het gevolg van minder bankleningen en nog steeds groeit, schiet het huidi- minder ontwikkelingshulp. Dit heeft de OESO, de Organisatie ge systeem echter te kort. voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, in Parijs la- 1 ten weten. SCHIPHUL (GPD) - De luchtha ven Schiphol is deze week gestart met het proefdraaien van een nieuw systeem voor het afhande len van de bagage. Daarbij wordt de bagage volledig automatisch ge sorteerd. Op de koffers wordt daar voor een streepjescode (bekend van de supermarkt) aangebracht, waarop de bestemming staat. Eind december gaat het complete sys teem draaien. De luchtreiziger hoeft vanaf die tijd minder lang op zijn bagage te wachten. Momenteel wordt op Schiphol de bagage nog met de hand afge handeld. Sorteerders lezen de la bels op de koffers, pakken deze een andere bestemming. Hun ba gage moet enige tijd worden vast gehouden en dan op de juiste tijd te klein. Er ontstaan regelmatig Volgens de OESO is de officiële ontwikkelingshulp vorig jaar met vier procent verminderd. De ver mindering van de geldstroom naar ontwikkelingslanden komt echter vooral doordat banken minder be reid zijn geld te lenen aan Derde Wereldlanden. De ontwikkelingslanden hebben er in 1986 grote moeite mee gehad hun verplichtingen wat betreft de afbetaling van buitenlandse schul den na te komen, aldus de OESO. Dat komt vooral doordat de prijzen van grondstoffen die door ontwik kelingslanden worden geëxpor teerd zijn gedaald. Dit jaar zal waarschijnlijk een meer reële benadering te zien ge ven van de schuldproblemen, zo stelt de OESO. Mogelijk is er al een nieuwe fase van samenwerking be gonnen, waarbij de fundamentele problemen meer worden erkend. Om de schuldenproblemen aan te pakken zullen de westerse landen en banken zich soepeler moeten opstellen en meer financiële mid delen ter beschikking stellen. De ontwikkelingslanden zullen een beter binnenlands beleid moeten voeren, aldus de OESO. De organisatie ziet in de vergro ting van de reserves die diverse in ternationale banken hebben aan gebracht voor verliezen op lenin gen aan de ontwikkelingslanden al een soepeler benadering van de schuldproblemen. Zowel van over heidswege als vanuit de particulie re sector zijn er dit jaar nieuwe ini tiatieven ontwikkeld. Dat alles duidt op een grotere flexibiliteit ten aanzien van de schuldproble men, zo stelt de organisatie. Vooral met de bagage van trans- ferreizigers ontstaan problemen. Dat zijn reizigers die op Schiphol aankomen, maar doorvliegen naar het juiste vliegtuig worden ge stuurd. Momenteel is dertig pro cent van de passagiers op de lucht haven transferreiziger. Van de hui dige 4000 transferkoffers per dag gaan er veertig het verkeerde vlieg tuig in of ze zijn vertraagd. De reiziger moet vaak langer dan 45 minuten op zijn bagage wach ten. „Dat is een ontoelaatbare hoge wachttijd", vertelt C. Weder, de projectleider van het nieuwe baga gesysteem. Verder is de huidige 'verstoppingen', waardoor ook an dere passagiers onnodig lang op hun koffer moeten wachten. Het nieuwe bagage afhande lingssysteem moet al die proble men opheffen. Het systeem is aan gelegd in de 240 bij 65 meter grote kelder van de nieuwe C-pier. Het principe is simpel: alle bagage wordt bij de incheckbalies voor zien van labels met een streepjes code. Deze code wordt door specia le machines gelezen en vervolgens wordt de juiste bagage via een sys teem van transportbanden bij de juiste container gebracht. Er is ruim vijf kilometer transportband geïnstalleerd. Verder is het moge lijk bagage van transferreizigers automatisch op te slaan. Precies op het moment van vertrek haalt de computer de koffers uit de opslag. Het nieuwe systeem kan maxi maal 6000 koffers per uur verwer ken. Momenteel worden er door de KLM op Schiphol 10.000 koffers per dag afgehandeld. Het nieuwe systeem is dan ook toereikend tot na het jaar 2000 als op de luchtha ven jaarlijks 25 miljoen passagiers worden afgehandeld. Nu zijn dat er twaalf miljoen. De kosten van het systeem be dragen 50 miljoen gulden. Daar naast kosten de aanpassingen in het stationsgebouw nog eens 25 miljoen en de bagagekelder zelf heeft 60 miljoen gekost. Dat geld wordt door de luchthaven Schip hol opgebracht. Alleen de KLM gaat van het nieuwe systeem ge bruik maken en moet daarvoor aan de luchthaven betalen. De andere bagage-afhandelaar op Schiphol, Aero Ground Services, blijft het met de hand doen. AGS handelt slechts 30 procent van de bagage op Schiphol af en heeft bovendien geen transferreizigers. In de nieuwe bagagekelder ko men ongeveer 100 mensen te werken. Er komt daar geen dag licht binnen, daarom is de nodige aandacht besteed aan het werkkli maat. Alles is in heldere kleuren geschilderd en de machines zijn zo stil mogelijk gehouden. AMERSFOORT (ANP) - Aan de al villa's en woonboerderijen sprake tien jaar tanende populariteit van van een 'inhaal-effect'. Aankoop de verbouwde boerderij als wo- van dergelijke dure behuizingen ning voor de aan stress lijdende werd alsmaqj- uitgesteld als gevolg stedeling, lijkt een einde te zijn ge- van de onzekere economische ont komen. In een jaar tijd zijn de ver- wikkelingen, koopprijzen landelijk met negen- Opmerkelijk is verder dat voor tien procent gestegen tot gemid- oorlogse woningen en zelfs huizen deld 184.000 gulden. Hiermee stijgt uit de vorige eeuw het in de prijs de boerenhofstede het snelst in ontwikkeling veel beter doen dan waarde van alle woningtypen. Dit de naoorlogse bouw. Zo is de ge- meldt het zomernummer van 'De middelde verkoopprijs van wonin- Woonconsument', het blad van de gen uit_de periode 1920-1945 vorig vereniging Eigen Huis. jaar met 21 procent gestegen tot Ook snel in prijs stijgend zijn vil- 127.000 gulden. Negentiende eeuw la's en bungalows, die met een ge- se woningen deden 15 procent middelde verkoopsom -landelijk- meer met een gemiddelde van van 226.000 gulden tien procent 129.000 gulden. Huizen die tussen duurder zijn dan in 1985. Vorig jaar 1970 en 1980 gebouwd zijn, daal- steeg de waarde van alle koopwo- den in prijs. Die uit de tweede helft ningen met gemiddeld vijf pro cent. Eigen Huis baseert zich op een representatieve steekproef van de Rabobank, de grootste hypo theekverstrekker voor woningen in Nederland. Appartementen in flatgebouwen en vrijstaande woonhuizen doen het ook beter dan gemiddeld in de prijsontwikkeling. Volgens Eigen Huis is er vooral bij de bungalows/ Hotels Directeur J. Moreu van de Am sterdamse VW heeft woensdag bij de Utrechtsebrug (Rijksweg A-2) een 'infopaneel' in gebruik gesteld. Toeristen kunnen daar onder meer rechtstreeks een kamer reserveren in 40 hotels. Het is het eerste pa neel van deze soort in ons land. De firma, die het paneel exploiteert, verwacht meer van deze informa tieborden in het land de kunnen plaatsen. Binnenkort wordt er ook een geopend langs de A-12 bij de grensovergang Bergh-autoweg. Pelsdierhouderij De produktie van de Nederland se pelsdierhouderij is de afgelopen jaren toegenomen. In de période 1984-1986 steeg de produktie van nertsenvellen met 250.000 tot 1.450.000. Het aantal geproduceer de vossenvellen steeg in de zelfde periode met 10 procent tot 88.000. Minister Braks, die dit heeft mee gedeeld aan de Tweede Kamer, verwacht dat de wereldproduktie nog wel zal toenemen. Die toena me zal vooral in de Scandinavische landen worden gerealiseerd. Koffie Doordat de koffieprijzen op het ogenblik op hun laagste peil sinds bijna vijf jaar staan wordt de druk op de grote koffieproducerende en -verbruikende landen om weer een overeenkomst te sluiten waarin de uitvoer van koffie aan bancen wordt gelegd groter. De kans dat de leden van de Internationale Koffie-Overeenkomst (ICO) in sep tember zullen besluiten om de ex port van koffie weer te verdelen over de grote producenten wordt dan ook steeds groter, zo menen deskundigen in Londen. Marktberichten Groenteveiling Leiden Aardappelen 29-1,09; andijvie 20-31; dopwerwten 2,45-3,05; peulen 2,70; snij bonen 5.10-7.00; stambonen 3.10-7,30; tuinbonen 47-66; kroten 51-76; kroten s 53-62; rode kool 40-82: spitskool 30- 97; capucijners 4,10-4,20; broccoli 4,40; venkel 1,00—1,10; champions bak 95- 1,05; uien 1,09; waspeen 71; witlof 59- I,05; meloenen 1,20-3,90; bloemkool 6 per bak 1,11-1,43; sla 19-28; bleekselde rij 25-44; bos peen 47-1,43; peterselie 49--69; radijs 47-59; selderij 23-63; papri ka kg. 42; st. 37-63; paksoi 23-35; amsoi 55-60; broeivet 4,20. Komkommers I: 90 63; 76 53-55; 60 58- 61; 50 54-59; 40 51-55; 35 42; 30 43; 25 23; krom 31. II. 76 27; 60 53; 50 61; 40 45; 35 37; 30 35; 25 25. Tomaten gewoon; A 6,70-6,90; B 6,80- 7,00; C 5,60; CC 4,70; rood: AR 6,20-7,00; BR 6,20-6.50; CR 5,30-5,80; licht. AL 6,40-6,50; BL 6,20-6,30; CL 5,50. de jaren zeventig zelfs met ge middeld negen procent tot 138.000 gulden. KOOPJE LONDEN - Gis teren begon in het Londense waren huis Harrods de halfjaarlijkse uit verkoop. Er werd die eerste dag voor ruim 20 mil joen gulden zaken gedaan. Er waren dan ook heel wat koopjes. Zoals dit kinderzwembad gevuld met dui zenden plastic balletjes. Afge prijsd van 240.000 voor 120.000 gulden. De verkoopster die er in ligt is één van de 1900 extra personeelsleden die de directie voor de uitver koop heeft inge schakeld. (foto AP). Koffieleuten duur te lang in Haaksbergen HAAKSBERGEN (GPD) - De buitendienstmedewerkers van gemeentewerken in Haaksber gen verliezen teveel tijd met koffiedrinken. Voor hun bakje troost gaan ze dagelijks 'terug naar kantoor. Daarmee verlie zen ze samen anderhalve werk dag per week, zo blijkt uit een niet openbaar organisatierap port van de dienst. De 34 Haaksbergse gemeen tewerkers beginnen 's morgens om half acht en rijden - on geacht waar ze zich op dat mo ment bevinden - voor de kof fiepauze van negen uur terug naar kantoor. Aangezien Haaksbergen (oppervlakte 10.555 hectare) met z'n kerk dorpen als Buurse en Isodorus- hoeve een uitgestrekt buitenge bied heeft, gaat er enorm veel tijd met de dagelijkse koffie- tripjes verloren. Op jaarbasis gaat anderhalve baan verloren met het heen en weer rijden. "Uit met die pret", verordonneert het rapport. "Men kan koffiegeld krijgen om in de buurt van de werk plek een lekker bakkie te ko pen". Werkgevers fel gekant tegen lastenverzwaring DEN HAAG (ANP) - Als het kabi net besluit tot beperking van de in vesteringssubsidies (WIR) en ande re lastenverzwaringen handelt het in strijd de afspraken die het op 2 juni met werkgevers en werkne mers tijdens het voorjaarsoverleg heeft gemaakt. Daarmee wordt ook een gezamenlijke aanpak van de werkloosheid op het spel gezet. Dat heeft VNO-voorzitter Van Lede als voorzitter van de Raad van de Centrale Ondernemingsor ganisaties (RCO) aan premier Lub bers geschreven. Een van de con clusies van het overleg op 2 juni was dat het kabinet zich zou in spannen voor 'een zodanige lasten ontwikkeling dat een gematigde loon- en loonkostenontwikkeling kan worden ondersteund'. Van die inspanning is volgens de werkge vers geen sprake. Van Lede wil op dit moment niet zover gaan te zeggen dat de werk gevers niet meedoen aan het ver volgoverleg in het najaar tussen kabinet, werkgevers en werkne mers als het kabinet tot lastenver zwaring besluit. Hij wil eerst de be sluitvorming van het kabinet af wachten, aldus een VNO-woord- voerder. De Korte noemt in zijn brief las- tenverzwaring 'economisch rond uit kortzichtig en schadelijk'. Las- AOW - In 1986 heeft de Sociale tenverzwaring is des te kortzicht!- verwacht worden dat het een be langrijke bijdrage levert aan de be strijding van de werkloosheid. In de RCO zitten zeven werkge versorganisaties, waaronder het VNO en het NCW. Deze twee orga nisaties probeerden eerder deze week al druk uit te oefenen op het kabinet de WIR ongemoeid te la ten. Verzekeringsbank (SVB) 800 mil joen gulden meer aan AOW-pen- sioenen uitbetaald dan in 1985, zo blijkt uit de jaarcijfers van de bank. Deze stijging is een gevolg van een toename van het aantal pensioengerechtigden met zo'n 35.000, terwijl ook de pensioenbe dragen iets omhoog gingen. de vooruitzichten voor de economische groei somberder zijn geworden, menen de werkgevers. De werkgevers zijn bang dat het kabinet de problemen rond de be groting van 1988 zal willen oplos sen door bepaalde belastingen te verhogen en subsidies aan het be drijfsleven (zoals de WIR) te beper ken. Als dat gebeurt, zo stellen ze, dan kan van het bedrijfsleven niet OOSTZAAN (GPD) - De uitkering voor oudere en gedeeltelijk beidsongeschikte band met de stelselherziening staat u__ dat de ioaw-uitkering gelijk is aan werknemers het netto minimumloon. Het netto (ioaw) ligt ten onrechte onder het minimumloon is, volgens netto minimumloon, in strijd met dere folder van het ministerie, 1519 wat het ministerie van sociale ken zelf zegt. Twee inwoners van Oostzaan, P. Kiburg en H. Struij- laart, zijn van plan om tot in hoog ste instantie het feit aan te vee' dat het ministerie gemeenten plicht c gulden per maand. De echtparen Kiburg en Struijlaart krijgen maandelijks 1481,63 gulden op hun o rekening gestort. Dat is niet alleen te vechten onder het minimumloon, maar ook nog eens 14,17 gulden minder dan door Marijke Vreeken -gerechtigden onder wat een huishouden volgens de bij- stand, het absolute bestaansmini mum, krijgt. De gemeente zegt, bij monde van de directrice van de sociale dienst, mevrouw L. Vroom-de Geus: "Het is een belachelijke wet, maar we voeren haar goed uit. Wij volgen de uitvoeringsvoorschriften van het ministerie van sociale zaken". De verschillen worden verklaard, al dus Vroom, doordat de bijstand een netto-uitkering is en de ioaw een bruto-uitkering. Door een aan tal uitvoeringsvoorschriften van het ministerie is het maandelijkse _sr dan een bij standsuitkering. "Maar over Kiburg en Struijlaart zijn voor malige werknemers van de Am sterdamse scheepswerf NDSM (la ter de inmiddels ook ter ziele gega- ne NSM), die momenteel een ioaw- uitkering genieten. Dat is de inko men voor oudere en gedeeltelijk ioaw-bedrag lager dan arbeidsongeschikte werkloze standsuitkering. "Maar werknemers, die begin dit jaar bij heel jaar berekend, zijn de bedra de herziening van het sociale-z kerheidsstelsel werd ingevoerd. In diverse folders die het minis terie van sociale zaken destijds huis aan huis verspreidde in ver gen weer wel even hoog, doordat in de ioaw het vakantiegeld hoger is dan in de bijstand." Daaraan hebben Kiburg en Struijlaart geen boodschap. Want, zeggen zij, wij hebben niks met de bijstand te maken. "We hebben vanaf ons veertiende gewerkt. Ik heb er 31 dienstjaren opzitten, mijn collega 33. We hebben altijd aan onze verplichtingen voldaan. Wij hebben recht op het netto mini mumloon." Vroom is het met hen eens. Pro bleem is alleen, zegt zij: "Het mini mumloon bestaat niet. "Er zijn wel vijftien verschillende minimumlo nen. Alle uitkeringen zijn gekop peld aan het minimumloon en een echtpaar heeft recht op honderd procent daarvan. Maar doordat voor verschillende uitkeringen de uitvoeringsvoorschriften niet het zelfde zijn, ontstaan er toch ver schillen". Vroom vindt dat, net als Kiburg en Struijlaart, belachelijk. Goed beschouwd zijn de gemeente en Kiburg en Struijlaart het dus roe rend eens. Een bezwaarschrift van beide Oostzaners tegen de hoogte van hun uitkering door de gemeen ten biedt hun de gelegenheid om de zaak tot de hoogste instantie uit te vechten. Het college van de bijstand van Oostzaan zal vrijwel zeker het be zwaarschrift dat Kiburg en Struij laart indienden tegen de hoogte van beider ioaw-uitkering, onge grond verklaren. Opdat, zegt Vroom, via Gedeputeerde Staten, tiet provinciebestuur van Noord- Holland, en eventueel de Kroon ge zamenlijk de strijdbijl tegen het ministerie kan worden opgepakt, Het liefst zou directrice Vroom dat doen met andere gemeenten samen. Navraag bij verschillende sociale diensten heeft haar echter duidelijk gemaakt dat de zaak in andere gemeenten niet aan de orde is, omdat die de ioaw nog steeds uitbetalen in de vorm van voor schotten. Dat deed Oostzaan de eerste drie maanden van dit jaar ook. Kiburg en Struijlaart kregen in die tijd wel elke maand een bedrag dat gelijk VEILINGEN - De Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland maakt zich zorgen over de lagere opbrengsten van bloemen en plan ten in de eerste helft van 1987. De lagere omzetprovisie die zij krijgen verslechtert hun financiële positie, aldus de VBN. De gemiddelde prijs op de veilingen voor bloemen en planten lag in het eerste halfjaar in vergelijking met de eerste zes maanden van 1986 zes procent la- BRUSSEL/STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft gisteren in Straatsburg de aanvullende EG-begroting voor dit jaar aanvaard. Een meerderheid van het parlement ging daarmee in tegen het advies van de begrotings- comissie, die de begroting wilde verwerpen omdat de tekorten via 'boekhoudkundige trucs' worden doorgeschoven naar 1988. De EG komt dit jaar 6,3 miljard ecu (14,75 miljoen gulden) tekort op een totaal van ruim 36 miljard ecu. De twaalf lidstaten kwamen vorige week overeen 2 miljard te dekken, voornamelijk door een verhoging van de inkomsten. Volgens begrotingsspecialist Piet Dankert (PvdA) worden de problemen op deze manier volle dig doorgeschoven naar volgend jaar. Ruim de helft van het geld moet dan namelijk weer worden terugbetaald. Een meerderheid, bestaande uit liberalen, gaullisten, christende mocraten, en een deel van socialis ten en conservatieven, meende echter dat verwerping van de be groting evenmin iets op zou leve ren. Het ontwerp werd met 232 stemmen voor en 85 stemmen te gen aanvaard. Het tekort van 4,3 miljard ecu dat dit jaar zal ontstaan bij de Europe se landbouwuitgaven blijft geheel buiten de invloed van het parle ment. De EG-ministers van land bouw bespreken volgende week in Luxemburg een voorstel om dit te kort op te vangen door een ver schuiving in de landbouwbetalin- gen aan het eind van dit jaar. Door bij de landbouwbetalingen over te stappen van voorschotten naar be talingen achteraf ontstaat eenma lig wat financiële ruimte. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse wethouder voor perso neelszaken, P. Jonker, en de amb tenarenbonden zijn het nog steeds niet eens over de verplichte ziekte kostenverzekering. Beide partijen wezen eikaars voorstellen gister avond van de hand en raadplegen de komende dagen hun achterban. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) heeft vorig maand gewei gerd het besluit van de Amster damse gemeenteraad goed te keu ren dat de 30.000 ambtenaren bij Ohra verzekerde. De Kroon schor ste het raadsbesluit op verzoek van de minister. De overweging daarbij was dat het besluit in strijd is met de Amb tenarenwet, die het de gemeente niet toestaat aan haar ambtenaren een regeling met derden op te leg gen. Overleg de afgelopen dagen met het ministerie heeft Amster dam bovendien geleerd, aldus Jon kers woordvoerder, dat de minister in feite geen ongelijkheid wenst tussen de positie van Amsterdam se ambtenaren en overheidsdiena ren elders. Verzekeringsmaatschappij Ohra heeft de afgelopen dagen laten we ten het contract met de gemeente Amsterdam wel te willen handha ven, maar eist dan nieuwe garan ties. Die zijn voor B en W van de hoofdstad onaanvaardbaar. Jonker vreest 'onbeheersbare claims' van de verzekeringsmaatschappij, al dus zijn woordvoerder. Het contract met Ohra is dus de finitief van de baan, is de mening van wethouder Jonker. Daarmee is echter ook het daaraan gekoppelde zogenaamde 'solidariteitsfonds' achter de horizon verdwenen. Door dit fonds werd de koopkracht van de Amsterdamse ambtenaren voor dit jaar gegarandeerd. Wie fi nancieel voordeel van de wijzigin gen ten aanzien van de ziektekos ten zou ondervinden, zou het voor deel afdragen aan dit fonds. Wie fi- ger. was aan het netto minimumloon. Toen de gemeente echter bleek dat het bedrag volgens de uitvoerings voorschriften lager moest zijn, werd het te veel betaalde bedrag in april in één keer van de uitkering afgetrokken. De gezinnen moesten die maand elk zien rond te komen van 1350,19 gulden. Kiburg en Struijlaart voelen zich aan de kant geschoven. "Verne derd en uitgestoten uit deze maat schappij", schrijft Kiburg in zijn bezwaarschrift. "Als je niet meer werkt, tel je niet meer mee", zegt Struijlaart. De gemeente heeft het voorstel gedaan de uitkering door een deel van het vakantiegeld maandelijks uit te keren toch op te trekken naar het niveau van een netto minimumloon. Maar dat wil len Kiburg en Struijlaart niet. "Dan betalen we dus zelf ons te kort", zegt Struijlaart. En ook daar in geeft Vroom hen gelijk. nancieel nadeel had van de wijzi gingen, zou dit nadeel terugkrijgen uit het fonds. De gemeente zou het verschil bijpassen. Wethouder Jonker kwam giste ren onder meer met voorstellen die neerkomen op een vervanging van dit fonds. De bonden nemen hier mee geen genoegen. Zij beschou wen het solidariteitsfonds als een echte koopkrachtgarantie. Daarom werden, zo zeggen de bonden, De gemeente bestrijdt met nadruk dat een koopkrachtgarantie is afgege- Bonden willen kinderopvang bankpersoneel UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV wil 'een ABN-dreumes samen met een AMRO-baby' in één kinderdagverblijf. De bond gaat zich dan ook sterk maken voor een gezamenlijke opvang van kinderen van bankpersoneel in Amsterdam. Dit najaar komt er een onderzoek naar de behoefte aan dergelijke op vang, maar volgens een woord voerster van de bond 'is het wel duidelijk dat die behoefte er is'. Eerder deze week heeft de bond directies en ondernemingsraden van twintig banken in de regio Am sterdam per brief gevraagd om me dewerking aan het onderzoek, dat wordt uitgevoerd door de onafhan kelijke Stichting Kinderopvang Nederland (SKON). Als de stich ting haar rapport klaar heeft wil de bond met de bankwerkgevers tot afspraken komen voor de opzet van één of meerdere kinderdagver blijven. Bijna de helft van de bankmede werkers bestaat uit vrouwen. De woordvoerster noemt het onaan vaardbaar dat vrouwen in Neder land nog steeds moeten kiezen tus sen een baan of een kind. Voor werkende moeders neemt de kans op promotie af, en voor moeders die een baan willen betekent de slechte kinderopvang een enorme drempel, aldus de bond. Met de kinderdagverblijven (één of meerdere gebouwen in Amster dam) denkt de Dienstenbond FNV ook de werkgevers van dienst te zijn. De banken klagen toch al over een tekort aan gekwalificeerd per soneel. Iedere vrouw die haar werk opzegt wegens de slechte kinde ropvang is een ervaren kracht min der, aldus de woordvoerster. „Een plaats in een kinderdagverblijf kost uiteindelijk minder dan wer ving, selectie en opleiding van een nieuwe kracht". AARDAPPEL MET AFWEER - Een groep Amerikaanse geleer den heeft een aardappelplant ge kweekt die een stof bevat die in secten, waaronder de gevreesde Coloradokever, weert. Het on derzoek duurde twee jaar. Volgens de leider van het on derzoek, Stephen Sinden, is men erin geslaagd cellen van wilde en gekweekte aardappelplanten te isoleren en met elkaar te laten versmelten. Hieruit ontstaat een nieuwe plant, die dankzij de „in breng" van de wilde aardappel de stof leptine bevat, een chemi sche stof die insecten weert. De Coloradokever strijkt nog wel op de planten neer, neemt ook een hapje van het blad maar vliegt door omdat hij wordt afge schrikt door de leptine. De plan ten worden nauwelijks bescha digd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7