North: superieuren keurden plan goed Hindoes boos over zachte Sikh-beleid Gandhi snmuEE Doorsluizen gelden naar Contra's VS voorkomen staatsgreep door Marcos op Filippijnen Kabinet Israël weer in grote problemen Forse kritiek op overleg blanke Afrikaners en ANC Spanningen nemen toe in noorden van India Voorlopig vier doden bij ramp tankwagen DONDERDAG 9 JULI 1987 PAGINA 5 WASHINGTON - De directeur van de CIA, William Casey, en nationaal veiligheidsadvi seur John Poindexter keurden destijds het plan om Iraanse betalingen naar de Contra's door te sluizen,van te voren goed. Dat zei gisteren de centrale man in het Iran-Contra's- schandaal,Oliver North, tijdens de tweede dag van zijn verhoor door de Amerikaanse Congrescommissie die het schandaal uitzoekt. WASHINGTON (Rtr) - De Ver enigde Staten hebben gisteren ver hinderd dat ex-president Ferdi nand Marcos van Hawaï zou ver trekken naar de Filippijnen, waar hij volgens berichten uit Washing ton een staatsgreep zou willen ple gen. Hij zou van plan zijn geweest president Cory Aquino te gijzelen. Een subcommissie voor buiten landse zaken van het Huis van Af gevaardigden zal donderdag een bandje openbaar maken met ge sprekken waarin Marcos zijn plan nen voor een militaire machts greep bespreekt, zo is vernomen van bronnen uit het Congres in Washington. Volgens een zegsman bespreekt Marcos daarin plannen om Aquino als gijzelaar gevangen te nemen. De Amerikaanse regering heeft bepaald dat Marcos het eiland Oa- hu, waar hij in ballingschap woont, niet mag verlaten zonder vooraf gaande toestemming. "De Verenig de Staten zijn ernstig verstoord door aanwijzingen dat de heer Mar cos kennelijk probeert de regering- Aquino te destabiliseren en een te rugkeer naar de Filippijnen over weegt zonder de uitdrukkelijke toestemming van de Filippijnse re gering", zei woordvoerder Charles Redman van het ministerie van buitenlandse zaken. Redman gaf geen bijzonderhe den, maar uit regeringskringen is vernomen dat aan de Amerikaanse regering een bandje is overhan digd, waaruit blijkt dat Marcos probeerde wapens te kopen. Het bandje zou door een particulier zijn gemaakt, en niet op last van de Amerikaanse regering. Marcos be sprak plannen om Cory Aquino ge vangen te nemen. "Hij zegt dat hij haar niet wil doden, maar haar als gijzelaar wil nemen", aldus een zegsman. Ontvoering Drie Amerikanen en een Brit zijn begin deze week in de buurt van Juba, de hoofdstad van Zuid-Soe- dan, ontvoerd door rebellen van het Soedanese Volksbevrijdingsle ger (SPLA) van kolonel John Ga- rang. De Amerikanen en de Brit zijn lid van het Amerikaanse hulp agentschap voor vluchtelingen. De opstandelingen in het zuiden van Soedan hebben in het verleden hulporganisaties ervoor gewaar schuwd geen actie te ondernemen zonder hun toestemming vooraf. Verbod De president van Panama, Eric Arturo Delvalle, heeft bij decreet een demonstratieverbod voor on bepaalde tijd afgekondigd. Het verbod is vooral gericht tegen de voor vandaag en morgen aange kondigde protestdemonstraties van zowel de oppositie als de rege ringsgezinde partijen. Delvalle zei voor de televisie dat de betogingen een ernstige bedreiging vormen voor de openbare orde en voor de mensen op straat. Bevolkingsbeleid China gaat zijn beleid van ge- boortenbeperking op het platte land strenger toepassen omdat de bevolking daar zich niets aantrekt van de regel dat een echtpaar niet meer dan één kind mag hebben. Door dit gedrag dreigt de politiek van de regering om het aantal Chi nezen te beperken tot 1,2 miljard in het jaar 2000 te mislukken. De be woners van het platteland zullen door duidelijkere propaganda, het verspreiden van meer voorbehoed middelen en „economische maat regelen" worden gehouden aan de 'een-kindpolitiek' De verklaring van North spreekt eerdere getuigenissen, onder ande re die van de inmiddels overleden Casey, tegen. Casey heeft gezegd pas laat van de doorsluizing te heb ben gehoord, en totdusver is steeds aangenomen dat ook Poindexter pas op de hoogte was toen het geld al naar de Contra's was overge maakt. Maar North zei gisteren dat hij, zoals steeds, van te voren goedkeu ring had gevraagd - en gekregen - voor zijn plan om een gedeelte van het geld dat Iran voor Amerikaan se wapens betaalde,aan de Con tra's te geven. Zoals hij een dag eerder aangaf, meende hij destijds dat ook presi dent Reagan zijn plan had goedge keurd, hoewel hij „later begreep dat de president niet op de hoogte was van dit onderdeel van de trans acties". North zei, dat het idee om geld door te sluizen afkomstig was van de Iraanse bemiddelaar Ghorbani- far. De Iraniër had de suggestie ge daan tijdens een eerste ontmoeting in 1985 die ging over Amerikaanse wapenleveranties in ruil voor ge gijzelden. Tijdens een gesprek in een toilet ruimte, waarbij North zei diep gaande twijfels over de leveranties te hebben, kwam Ghorbanifar met het idee om de winst te gebruiken ten behoeve van de Contra's. Die suggestie deed de scepsis van North over de kontakten met Iran als sneeuw voor de zon ver dwijnen. „Ik vond het een prima idee om geld van de ayatollah te gebruiken voor de vrijheidsstrij ders van Nicaragua. Dat vind ik nog steeds", aldus North. De luitenant-kolonel zei vervol gens Casey en Poindexter op de hoogte te hebben gebracht. Over Casey zei hij: „Hij was er erg en thousiast over. Hij noemde het de ultieme ironie, de ultieme geheime operatie. Tegelijk wist hij, dat het plan politiek riskant kon zijn". In een ander gedeelte van zijn ge tuigenis zei North „de grootste beoordelingsfout van mijn leven" te hebben gemaakt, toen hij eind vorig jaar pogingen deed om te ver doezelen dat hij een hek en een vei ligheidssysteem rond zijn huis van ex-generaal Secord had gekregen. Secord, die samen met North de kontakten met Iran en leveranties aan de Contra's vorm gaf, haalde dat geld van een rekening waarop geld voor de Contra's stond. North UITSTEL - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 283 tegen 1126 stemmen beslo ten het plan van president Reagan om Koeweitse tankers onder Ame rikaanse vlag te laten varen met drie maanden op te schorten. Dat besluit betekent echter niet dat het plan zal worden geschrapt. De Se naat zal eerst een dergelijk voorstel moeten aannemen, voor de wet naar de president gaat. Er is nog geen formele datum vastgesteld voor het uitvoeren van het vlag- genplan van de president, maar aangenomen wordt dat het volgen de week zal gebeuren. probeerde later de gift door geanti dateerde brieven te verhullen. North ontkende voor het overige ook maar e-e-n cent aan de Iran- affaire te hebben verdiend. Hij zei niets te hebben geweten van een fonds dat door Secord's zakenpart ner Hakim was opgericht, waarin 200.000 dollar voor het gezin van North zat. JERUZALEM (AP) - Het Israëli sche parlement heeft gisteren na een rumoerig en heftig debat van drie uur twee wetswijzigingen ver worpen die beoogden niet-ortho- doxe bekeringen tot het jodendom ongeldig te verklaren. Na afloop dreigden woedende orthodoxe parlementariërs de coalitie-rege ring ten val te zullen brengen. De coalitie bestaat uit de Ar beidsparty van Simon Peres, het rechtse Likoedblok van Izaak Sja- mir en vier kleine religieuze partij en. De eerstvolgende verkiezingen staan voor 1988 op het programma. Beide voorstellen waren amen dementen op de uit 1950 stammen de wetgeving inzake bekering of terugkeer tot het jodendom. De amendementen beoogden een eind te maken aan de regel dat ook jo den die door niet-orthodoxe rabbij nen tot het joodse geloof zijn toege laten automatisch het Israëlische staatsburgerschap krijgen. Volgens de in de amendementen verwoorde opvatting is iemand al leen joods als zijn moeder joods is of als hij tot het geloof is bekeerd door een orthodoxe rabbijn. Voorts werd voorgesteld dat alleen de orthodoxe opperrabbijnen voortaan mogen beoordelen wie joods is en wie niet. De controverse is al zo oud als de staat Israël zelf en heeft bijvoor beeld tot ernstige verdeeldheid ge- leid onder de joodse gemeenschap in de Verenigde Staten. Ook in Is raël vormt de vraag „wie is jood en wie niet?" een voortdurende bron van spanning tussen de niet-gelo- vigen en de orthodoxen. De religieuze partijen, die tot nu toe steeds een cruciale rol hebben gespeeld in de opeenvolgende coa litie-regeringen, proberen deze .amendementen al jaren door de Knesset te krijgen en zullen dit blijven proberen, zo zeiden zij gis teren. Avraham Verdiger van de ortho doxe Morasha Partij zei dat de 14 orthodoxe parlementariërs wel licht een motie van wantrouwen te gen de regering zullen indienen. Een dergelijke motie zou het halen als hij werd gesteund door de Ar beidsparty, die al tijdenlang in he vig conflict is gewikkeld met het Likoedblok, vanwege Peres* plan nen voor een internationale vre desconferentie over het Midden Oosten. In mei van dit jaar probeerde Pe res tevergeefs de regering te laten struikelen nadat het kernkabinet zijn voorstel voor een dergelijke conferentie had afgewezen. Als de religieuze partijen hun dreigement uitvoeren dan zullen er vroegtijdige verkiezingen gehou den moeten worden. De orthodoxe parlementariërs lieten weten vol gende week hun besluit bekend te zullen maken. Eerder gisteren wees de Knesset met 69 tegen 40 stemmen een rechtse poging af om amnestie te verkrijgen voor veroordeelde le den van een ultra-nationalistische joodse ondergrondse beweging die drie Palestijnse studenten hebben vermoord, twee Arabische burge meesters ernstig hebben verwond en een moskee wilden opblazen. Sjamir, die de groepsleden eens „misleide" jongens noemde, stem de voor de strafkwijtschelding en daarmee tegen het standpunt van zijn regering, die vond dat alleen Terwijl premier Sjamir en minis ter Levy hun hand opsteken ten te ken dat zij het voorstel van de or thodoxe partijen steunen is vice- premier Peres heel nadrukkelijk een andere mening toegedaan. (foto AP). de president veroordeelde misda digers mag vrijpleiten. Na de stem ming diende de progressieve Ma- pam een motie van wantrouwen in over de stem van de premier „die terreurdaden goedkeurt en rechtvaardigt zolang ze worden be gaan door joden". JOHANNESBURG (Rtr/AFP) - In Zuid-Afrika is gisteren van ver scheidene zijden het overleg aan gevallen dat vandaag in Senegal wordt gehouden tussen meer dan 50 blanke Zuidafrikanen en de be vrijdingsbeweging, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC). De rege ring van Senegal verbrak het stil zwijgen over de bijeenkomst en zei dat daar „een democratisch alter natief voor Zuid-Afrika" wordt be sproken. Kritiek kwam 'van de officiële zender Radio South Africa, van de regerende Nasionale partij, een neo-fascistische beweging en een linkse zwarte organisatie. Radio South Africa reageerde, in het eer ste semi-offïciële commentaar op de reis van blanke Zuidafrikaanse „liberals" naar de driedaagse bij eenkomst, met: „Politiek terroris me en politieke onmacht komen deze week in Dakar bijeen". De Zuidafrikaanse regering wijst con tacten met het ANC altijd af en noemt de zwarte bevrijdingsbewe ging een door communisten ge steunde terreurgroep. Maar Preto ria heeft geen officieel commen taar gegeven sinds de besprekin gen in Dakar werden aangekon digd. De ontmoeting is georganiseerd door het Instituut voor een Demo cratisch Alternatief in Zuid-Afrika (IDASA), dat wordt geleid door de voormalige leider van de opposi tionele Federale Progressieve par tij, Frederik van Zyl Slabbert. In de Zambiase hoofdstad Loesaka bevestigde het ANC gisteren dat het aan de bijeenkomst deelneemt. De uiterst-rechtse Afrikaner Weerstandsbeweging, die oproept tot deling van Zuid-Afrika in blan ke en zwarte gebieden, vroeg Pre toria de paspoorten van de Zuid afrikanen in te trekken. De linkse zwarte-bewustzijnsbeweging Aza- po deelde mee: „Wij willen de in druk wegnemen dat deze conferen tie van een mierenhoop de status heeft van een politieke berg. Deze groep bestaat voornamelijk uit mensen die geweest zijn in de blan ke politiek en die geen mandaat of bevoegdheid hebben van enige in stantie dan zichzelf'. De ravage die ontstond in het Westduitse stadje Herbom nadat daar afgelopen dinsdag een tankauto met benzine ontplofte. De explosie veroorzaakte enorme branden. Rechts de plek waarop eens de ijssalon stond, die door de tankauto werd geramd. (foto AP) HERBORN (AP/GPD) - Reddings werkers hebben gisteren in de zwartgeblakerde puinhopen in het centrum van Herbom twee doden gevonden en in het ziekenhuis zijn intussen twee vrouwen overleden aan hun verwondingen. Nog tien mensen worden vermist na de ex plosie van een met 36.000 liter ben zine geladen tankwagen die dins dagavond een ijssalon in de West- duitse gemeente was binnengere den. Dinsdagavond verklaarden de autoriteiten dat in de brandhaard na de explosie meer dan 30 mensen de dood hadden gevonden. Het ge schatte dodental is gisteren sterk verlaagd toen velen van degenen die eerst als vermist waren opgege ven, contact zochten met familiele den. „Velen waren kennelijk in pa niek geraakt en weggerend, maar ze zijn nu terecht," aldus gemeen tewoordvoerder Gerhard Bökel. Bökel verklaarde dat nog zeker tien mensen worden vermist. Bij de explosie raakten 35 mensen ge wond. Tien gewonden zijn na be handeling uit het ziekenhuis ont slagen. De politie hoopt vandaag de 48- jarige chauffeur van de tankauto te kunnen ondervragen. Hij wordt nog behandeld in het ziekenhuis. In eerste instantie verklaarde hij dat zijn remmen hadden gewei gerd. Norbert Winkler, een woordvoer der van het openbaar ministerie in Limburg, het arrondissement waar Herbom toe behoort," deelde mee dat een onderzoek naar de toe dracht van het ongeluk is begon nen. De chauffeur zou beschuldigd kunnen worden van doodslag door nalatigheid. De twee grootste Westduitse par tijen SPD en CDU hebben inmid dels geëist dat de regering strenge re eisen gaat stellen aan het ver voer van gevaarlijke stoffen over de weg. CDU en SPD willen dat de rege- ring-Kohl consequenties trekt uit de ramp in Herbom. Verkeersminister Warnke kon digde gisteravond een direct on derzoek naar de ramp in Herbom aan. De regering-Kohl liet echter ook weten dat het onmogelijk is al le gevaarlijke transporten van de weg te verbannen. Sinds 1980 worden in opdracht van het ministerie voor research en technologie, onderzoeken inge steld om de gevaren bij transpor ten van gevaarlijke stoffen, terug te brengen. Volgens het ministerie gebeuren er jaarlijks 380.000 onge lukken waarbij mensen gewond ra ken of hun leven verliezen. Van die ongelukken horen 350 in de cate gorie „gevaarlijke stoffen". Uit regeringskringen was dan ook te vernemen, dat strengere maatregelen op dit gebied niet te verwachten zijn. De Frankfurtse brandweerexpert professor Achil les, die in Herbom als crisisleider optrad, eiste als consequentie strengere eisen voor het vervoer van gevaarlijke goederen. Hij riep •de politici op na te denken over de vraag of het niet veel beter is ge vaarlijke stoffen in principe over de rails te vervoeren. Meer dan 40 miljoen ton gevaar lijke stoffen worden per jaar over de Westduitse autosnelwegen ver voerd, maar met de veiligheids maatregelen nemen de transport firma's het vaak niet al te nauw, terwijl het de politie aan deskun digheid en mankracht ontbreekt om waterdichte controles uit te oe fenen. NEW DELHI (AFP/UPI) - In het noorden van India was de situatie gisteren zeer gespannen na de moord die extremistische Sikhs begin deze week begingen op 73 hindoes. Een algemene staking uit protest tegen de massamoord bracht het openbare leven groten deels tot stilstand. Het leger ver keerde in verhoogde staat van pa raatheid. Het kon echter niet ver hinderen dat hindoe-jongeren in de deelstaat Haryana hun woede koelden op Sikhs en Sikh-eigen dommen in brand staken. Er vielen hierbij ten minste drie doden en 12 gewonden. In zeven districten in de deel staat Haryana, waar voornamelijk hindoes wonen, patrouilleerde het leger in de straten om nog meer wraakacties tegen Sikhs te voorko men. Intussen werd zowel in Haryana als in de aangrenzende deelstaten Punjab en Himachal Pradesh gestaakt. De belangrijkste politieke partijen hadden hiertoe opgeroepen om uiting te geven aan de verontwaardiging over het ge welddadige optreden van de extre mistische Sikhs. Nadat zij maan dag in Punjab 40 buspassagiers hadden gedood, slachtten zij een dag later in Haryana nog eens 34 inzittenden van twee bussen af. Op wraak beluste jonge hindoes staken gisteren in Haryana winkels en voertuigen van Sikhs in brand. Een poging om een Sikh-tempel in vlammen te doen opgaan mislukte. Sikhs die zich op straat durfden te begeven werden aangevallen en in sommige gevallen werden Sikhs uit hun auto gesleurd en afgeran seld. Drie mensen werden gedood en twaalf liepen er verwondingen op. De slachtoffers waren allemaal Sikhs, zo veronderstelde de politie in Chandigarh, de hoofdstad die Haryana en Punjab met elkaar de len. Volgens het Indiase persbureau PTI werd in Himachal Pradesh één Sikh gewond. Ook in de deelstaat Uttar Pradesh gingen hindoes zich te buiten aan gewelddadigheden. In Sonepat, ten noorden van New Delhi, blokkeerden demonstran ten een spoorweg. Zij hielden twee treinen tegen en probeerden de Sikh-passagiers uit de wagons te slepen. De politie veijoeg de aan vallers. Premier Gandhi maande de be volking gisteren tot kalmte. Hij zat een politieke vergadering voor waaraan vertegenwoordigers van regering en oppositie deelnamen. Na afloop werd de bevolking opge roepen om geweld te vermijden. Gandhi verwierp verzoeken om een grotere rol voor het leger in de spanningsgebieden. Wel werd be sloten tot een verbod op nachtelij ke busdiensten in Punjab en Haryana. Ook zal het aantal politie patrouilles worden opgevoerd en er zullen bewakers r treinen. NEW DELHI (IPS) - „Hoe kunnen de twee gemeenschappen zo ver deeld raken?", verzucht Mahinder Kaur uit de Indiase deelstaat Pun jab. Haar zoon, een Sikh, is ver moord door extremistische Sikhs omdat hij een kritisch artikel wijd de aan de eis van zijn geloofsgeno ten: een eigen staat. Bovendien was hij getrouwd met een hindoes- taanse vrouw, wat in Punjab overi gens niet ongewoon is. Het bloedbad dat Sikh-extremis ten gisteren en eergisteren aan richtten onder buspassagiers, be wijst dat het menens is. Ze vechten door tot Punjab is omgedoopt in een onafhankelijk 'Khalistan'. De afgelopen zeven jaar heeft de strijd tussen Sikhs en hindoes talloze le vens gekost. Zelfs premier Indira Gandhi werd driejaar geleden het slachtof fer van de extremistische Sikhs. Haar zoon R^jiv zwoer de kwestie- Punjab op te lossen, maar hij lijkt na gisteren verder dan ooit van dat doel verwijderd. Volgens officiële cijfers is iets meer dan de helft van de bevolking in Punjab, in het noordwesten van India, Sikh. Van alle 780 miljoen Indiërs behoort echter maar twee procent tot deze bevolkingsgroep. De godsdienst van de Sikhs is vanouds zeer vredelievend. De reli gie staat open voor iedereen en streeft naar harmonie tussen de mens en god. De eerste 'Goeroe', in de vijftiende eeuw, onderwees zijn leerlingen (Sikh betekent leerling) innerlijke devotie en meditatie. Maar de Sikh-gemeenschap groei de en om de gelovigen bij elkaar te houden, introduceerden zijn op volgers uiterlijke kenmerken waar mee de Sikh zich kon onderschei den van andere sektes: ongeknipt haar met een kam erin, een dolk, een ijzeren armband en een broek tot op de knie. De mannen moes ten Singh achter hun naam zetten en de vrouwen Kaur. Tot op de dag van vandaag dra gen veel Sikhs, naast hun tulband, die attributen nog. In april haalden extremistische Sikh-leiders de teu gels in Punjab zelfs strakker aan. Vrouwen mogen geen beha meer dragen, geen lippestift gebruiken, hun wenkbrauwen niet epileren en diegene die in een moment van zwakte nog wel eens naar drank of sigaretten greep, hoeft dat niet meer te proberen. In 1820 stichtte een van de lei ders van de inmiddels goed bewa pende Sikhgemeenschap een ei gen rijk in Punjab. De Britten maakten daar twintig jaar later een einde aan en lijfden Punjab in bij Brits-India. Toen de Britten in 1947 Premier Rajiv Gandhi. - in lastig parket - (foto AP) vertrokken, werd dwars door Pun jab de grens getrokken tussen het nieuwe Pakistan en India. Miljoe nen Sikhs in het Pakistaanse ge deelte trokken de grens over. Radi cale groepen binnen de partij van de Sikhs, de Akali Dal, probeerden van Punjab'een eigen staat te ma ken en de regering in New Delhi kwam daaraan gedeeltelijk tege moet door van Punjab de deelstaat Haryana af te splitsen. Punjab werd de enige deelstaat in het fede rale India waar de Sikhs een (klei ne) meerderheid vormen. Sindsdien lieten extremistische Sikhs zich steeds meer horen in de Akali Dal partij. De bom barstte voor het eerst toen de partij in Pun jab de verkiezingen verloor van de partij van premier Indira Gandhi, de Congress-I partij. De fundamen talisten voelden zich bedreigd nu ze politieke macht hadden verlo ren en vreesden de verloedering van de Sikh-identiteit. De situatie liep snel uit de hand. Sikh-extremisten vermoordden hindoes, die weer wraak namen. In 1984 gaf premier Indira Gandhi het leger de opdracht de Gouden Tem pel, het belangrijkste Sikh-heilig dom, te bestormen om fanatieke Sikhs te verdrijven die vanuit de tempel opereerden. De aanval ont aardde in een bloedbad en enkele maanden later werd Indira Gandhi door twee Sikhs doodgeschoten. Akkoord Haar zoon Rajiv sloot na zijn ambtsaanvaarding in 1985 een ak koord met de gematigde leider van de Akali Dal regering in Punjab, Sant Harchand Singh Longowal. De extremisten beschouwden de afspraken als verraad en ver moordden Longowal korte tijd la ter. Het akkoord, dat als een grote triomf werd beschouwd voor Gandhi, is inmiddels gestrand. Het merendeel van de Sikhs gru welt van de acties van de extremis ten, ook zij die in Punjab wonen. Boeren en middenstanders maken zich grotere zorgen over het ge weld dan over een eigen staat. „Wie zijn deze kerels die het hebben over bescherming van mijn ge loof?", vraagt een riksjarijder zich af. „Wat hebben ze gedaan, behalve ons een slechte naam bezorgen en iedere tempel die ze bezetten, be zoedelen?" De strategie van de extremisti sche Sikhs lijkt simpel. Ze willen de hindoes uit Punjab veijagen, desnoods met geweld. Tegelijker tijd moeten de Sikhs die in de rest van India wonen naar Punjab ko men. Als gevolg van wraakacties door hindoes op Sikhs in New Del hi en elders, nemen steeds meer Sikhs inderdaad de wijk naar Pun jab. Daardoor wordt de Sikh-meer derheid in de deelstaat versterkt. Regeringsfunctionarissen geven toe dat de Sikh-bevolking in Pun jab gestegen is tot 60 procent. Premier Gandhi heeft zich intus sen in een lastig parket gemanoeu vreerd. In mei nam hij het bestuur over van Punjab, omdat de deel staatregering het geweld niet de baas kon. Daarmee zadelde hij zichzelf op met de verantwoorde lijkheid voor het oplaaiende ge weld van deze week. Bovendien zette hij de gematigde Sikhs zo buiten spel. Tegenstanders van Gandhi's Congress-I partij zeggen dat de premier met de overname van het Punjabbestuur de bevolking van de hindoeïstische buurstaat Harya na gunstig wilde stemmen. In de deelstaat stonden verkiezingen op het program. Veel mocht het niet baten. De regeringspartij leed een overweldigende nederlaag. Veel kiezers zeiden tegen de Congress-I partij te stemmen uit onvrede met Gandhi's 'slappe' op treden tegen geweld van Sikh-ex tremisten. R^jiv Gandhi kan de roep om harder optreden niet zo maar naast zich neerleggen. Een vreedzame oplossing lijkt daarom voorlopig niet in het verschiet te liggen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5